Zaterdag 27 Oct. 1906. No. 6437.31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Bericht Onrecht. binnenland BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1-20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers „0 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN PEES' BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. Zooals onze lezers uit de toezen ding ter kennismaking hebben kun nen zien, is het ons gelukt het vroegere Zondagsblad door een fraai geillustreerd Zondagsblad te ver vangen. Deze toezending ter kennisma king eindigt heden, zoodat zij, die nog niet op het Zondagsblad ge abonneerd zijn, en het voortaan wenschen te ontvangen, dit aan den Courant-bezorger of liever nog schriftelijk aan ons Bureau moeten opgeven. Teneinde het ZONDAGSBLAD binnen een iedeis bereik te bren gen, hebben wij voor de abonné's van onze Courant den prijs zoo laag mogelijk gesteld, en wel op f 0.30 per 3 maanden, franco per post 0.40. Zij, die alleen op het ZONDAGS BLAD geabonneerd zijn, betalen •J 0.35 per 3 maanden, franco per post f 0.45. Onze Officiëele Kerklijst wordt GRA TIS aan de LEZERS van ONZE COURANT verstrekt. DE DIRECTIE. Meneer zegt niet veel, maar de anderen hebben mij al verteld, dat hij ongemakkelijk op kan spelen Soms om kleinigheden. Nu moet u vooral niet denken, dat ik heim wee heb of zooik zal er mij wel doorslaanalleen is het mij zoo vreemd, dat de patroon die toch Katholiek is, zich zoo heel weinig om den godsdienst bekom mert. Wat was Pa dan anders, lm moeder en wat hadden Pa s on dergeschikten het goed... en wat waren ze graag bij onsDaar moet ik nooit lang aan denken, want dan zou ik het te kwaad krijgen \Tu is mijn koffie-uurtje om en dus moet ik weer aan 't werk straks zal ik De brief, dien juffrouw Verdam aan haar moeder geschreven had en dien zij met de middag-post wilde verzenden, kon niet afgemaakt worden, want liet electrisch schel letje uit het kantoor van mijnheer riep haar op, om de orders van den patroon in ontvangst te nemen. „Zijn.de brieven klaar, juffrouw „Op 'twee na, meneer." „Lieve hemel, wat een gebeuzel kan u niet wat vlugger? Waar was u nu mee bezig met den Engel- schen brief of met dien voor de firma P. „Ik schreef nu even naar huis meneer, in het koffieuurtje moe der is..." „Ja, ja... goed juffrouw... maar ik lacht, dat u wel al zooveel hart voor de zaken had, dat deze vóór !uw particuliere correspondentie gin gen... u kunt toch niet als een am bachtsman precies een uur schafttijd nemen... daar moest u als welopge voede jonge dame nu toch boven vei heven zijn... enfin, maak u nu een beetje voort asjeblief... vlugheid is nog niet uw beste eigenschap..." Juffrouw Verdam ging naar haar werk terug de brief aan moeder moest blijven liggen... zij was nu ok niet in een stemming om hem te verzenden... „Wat had de baas?" klonk een oqgenblik later een stem uit het andere einde der groote werkkamer, waarin vier hooge lessenaars wacht- Len op de bedienden, die er voor zouden plaats nemen. De spreker, een jongmensch van oven twintig jaar, was volontair op zijn ooms kantoor... een vreemd soortig volontair, want hij werkte alsof hij een betaalde klerk was en hij had zoowat evenveel hekel aan "n oom als de drie goed gesala rieerde en slecht behandelde bedien den, die aan de andere lesse zaten. „Nu, juffrouw! verstaat u mij niet? wat had de baas herhaaraè de neef, toen de aangesprokene geen antwoord gaf. „Och niets, meneei Frits, uw oom vroeg, of de brieven af waren... en of ik me wat spoeden wou „Zoo, hmja, de rest kan ik me denken... uw koffie-uurtje is geen schafttijd als van een ambachtsman en vlugheid is uw eerste deugd niet... en zoo voort... en zoo voort- Maar zal ik u eens wat zeggen, juffrouw Verdam? u lijkt wel gek om hier zoo hard te jakkeren... en u zelf zenuwachtig te maken voor ooms plezier... ja voor zijn plezier... niks anders hoor „Nu ja, maar de brievenmoeten toch ook... en heel vlug ben ik nog niet... dat wil ik wel bekennen. Ik heb me de routine nog niet eigen kunnen maken in deze ééne maand maar het zal wel komen..." „Maak u geen illusies, juffrouw Verdam, hoe gauw u ook werken zult... de baas zal altijd vinden, dat het nog gauwer moet... voor zijn plezier hoor „Waarom zegt u er altijd zoo bij, dat het voor meneers plezier is „Wel..., kijk u eens.... oom ver tegenwoordigt het kapitaal en u het intellect.... als nu het kapitaal wil tuffen of fietsen of wat ook doen voor zijn plezier, dan moet het intellect werken.,... voor kapi- taalsplezierdat is toch duidelijk, zou ik meenen werken, ook in den vrijen tijden voor een schijntje loonHeer in den He mel, er is zooveel onrecht in de werelden Frits balde de vuist en schudde die dreigend in de richting van ooms kantoor. Het geheel e gesprek had nog geen twee minuten geduurd.... maar neef zag toch in, dat zijn gepraat nu juist niet geschikt was, om juffrouw Verdam vooruit te helpen... hij ging dus naar zijn eigen plaats en liet de dame aan den arbeid. De drie klerken kwamen nu ook weldra terug en eentonig klonk het gekras der pennen, telkens wan neer het getik der schrijfmachine, die juffrouw Verdam bediende, een oogenblik onderbroken werd razend vlug gingen de toetsen tikke tiktikketikke-tik tik tik tikaldoornog nooit was het meneer Frits zóó opgeval len als van middag, hoe ongeloof lijk snel die schrijfarbeid verricht werdverricht door een jonge dame, die méér en harder werkte dan een daglooner, en die zelfs niet haar volle rustuur mocht heb ben gelijk deze. „Onrecht is hetonrecht!" mompelde de jonge man„on recht tegenover haar en ook tegen over die andere zwoegers hier en met een zucht van onmacht en ergernis verdiepte de volontair zich in het middagwerk. Juffrouw Verdam kon dien dag niet opschieten— zij kwam in de kantoor-uren niet klaar en keerde dus des avonds nog eens terug, om althans den volgenden morgen niet alweer een aanmerking te krij gen. En den brief aan moeder maakte ze thuis af ze besteedde er een vol uur aan, van de twee, die ze had voor het middagmaal en ze schreef, dat ze eigenlijk de avonduren vrij was, maar dat me neer haar te verstaan had gegeven, dat het werk klaar moest wezen- voor eiken dag alles gereedwie het overdag niet af kon, moest dan des avonds maar terugkomen. ,,'t Is eigenlijk onrecht, moeder, maar ik ben zoo bang, de betrekking te verliezen,wanneer ik niet kan vol doen en wat zou er dan van u en van den kleinen Tom worden ik durf er niet aan denken, dat meneer mij zou kunnen opzeggen, ik wil nog liever den halven nacht wer ken. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) f 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. moet ook niet bekommerd wezen over mijn gezondheid ik heb een goed kosthuisheel goed zelfs u begrijptvoor f 25 in de maand kan ik niets eischen... aan de Solo-boter ben ik al gewoon... ik smeer maar schraaltjesen het middageten is wel heel eenvou dig, maar ik mag er niet over kla gen en de andere helft van mijn salaris hebt u immers hard noodig. Wat ben ik gelukkig, u te kunnen steunen.... en ik heb toch altijd de stille hoop, dat er nog eens betere dagen voor mij en dus ook voor u en Tom zullen aanbre ken. Meneers neef is hier als vo lontair.... maar hij werkt even hard als wij.... hij heeft een goed oogje op de dochter van meneers com pagnon, en hij hoopt later aan het hoofd der zaken te komen. Nu wie onder meneer Frits zal staan, krijgt het goed.... hij zegt nu albij mij zullen de mensclien flink moeten werken, maar ik zal ze ruim beta len en behoorlijk vrij geven. En weet u, wat hij van middag zei: oom is het kapitaal en u bent het intellect.... en als het kapitaal wil automobielen, dan moet het intel lect werken.... en dat is onrecht. Nu, dat vind ik ook, maar ik zeg het natuurlijk niet— meneer zou me zeker op stel en [sprong ont slaan— hij is niet gemakkelijk.... mevrouw ziet er ook altijd zoo triest uit... meneer bromt zeker in huis ook net zooveel als op 't kantoor... bah, zoo'n brompot... Kees, de loop knecht, zegt: hij bulkt van 't geld, en hij |heeft voor nog geen cent plezier! O ja moeder, bedank uw tante maar voor het retourtje... ik durf toch niet vragen, om Maandag een uur later te mogen komen en Zaterdag ben ik stellig ook niet vroeg genoeg klaar... als je denkt om drie uur wegTte kunnen, komt meneer nog met hoopen brieven en dan wordt het vaak bij zessen, eer je kunt gaan sluiten. Meneer Frits heeft gelijkhet .is onrecht. Wat zou ik hier graag wezen, als ik niet zoo gejaagd werd en meneer zich hield aan de kantooruren dan zocht ik in den avond nog copie-werk of ging boeken bijhou den en dan kon ik noguets meer verdienen voor u en Tom, en o dan kwam ik elke maatnl niet eej retourtje over... derde klasse is het maar f 1.90... toch geen groote som... als jc ze hebt... maar nu is voor mij twee gulden een kapitaaltje. Ge lukkig, dat ik nog nette winterklee- ren heb, anders wist ik geen raad. Dikwijls denk ik hoe moe ten toch menschen doen, die geen geloof hebben die moeten wel wanhopig worden, als zij in ram pen en zorgen geraken. Maar wij vertrouwen op Jesus' H. Hart niet waar daarin zijn wij vereenigd, al leven wij ook gescheiden... Nog eenige kinderlijke liefdesbetuigingen en de brief werd dichtgevouwen en zou gepost worden. Maar de enve loppe had de sehrijfster op het kan toor laten liggen... nu dat was niet erg... ze stak den brief in den zak en spoedde zich... door de reeds donkere straten. Op het kantoor was alleen meneer... hij gaf nog wat brieven, die gecopieerd moesten worden en maakte eenige stekelige aanmerkingen over menschen, die nooit op tijd klaar kunnen wezen en bleef toen in de zaal ronddren telen, terwijl de schrijfmachine haar zenuwachtig getik onafgebroken deed hooren. „Ook zoo'n lieflijke gewoonte van oom", zei Frits meermalen tot de dochter van diens compagnon, het meisje waarop hij een goed oogje had en aan wie hij ook niet onver schillig was, „ook zoo'n lieflijke gewoonte, om de lui heen te draai en, als ze aan 't werk zijn... na tuurlijk maakt hen dat zenuwach tig, want ze krijgen telkens de een of andere aanmerking... zoo'n prul lige terechtwijzing, waar ze niks aan hebben, en die ze toch niet kunnen opvolgenas ik jou was, dan zou ik... of: ik kan me niet begrijpen, dat u nu niet... en meer van die dooddoeners,., en achter zijn rug lachen ze hem uit natuurlijk, en dan hoor je wat... nouas hij mij was, deedie natuurlijk net zoo as ik nu doe.., enwat doet ie zich te bemoeien met dingen, die ie toch niet begrijpen kan... Nou, ik doe maar net, of ik er niks van hoor., ze [weten wel, dat ze van mij géén overbrengen te vreezen hebben... och, en ze trekken er zich wijselijk niets van aan... alleen dat bleeke juffertje aan de schrijfmachine. dat deerntje neemt alles dadelijk zoo zwaar op en dan jaagt en jak kert ze, dat je er wee van wordt!" Ook nu rikketikte de schrijfma chine met een razend tempo en de brieven waren in een minimum van tijd gereed; meneer nam ze mee, om ze te onderteekenen. Even daar na klonk zijn schelletjede juffrouw was net bezig, haar brief in het couvert te steken... Haastig legde ze alles in haar lessenaar en ging naar meneers kantoor. „Zou u misschien even dezen brief met de effecten erin willen bezorgen, juffrouw? de knecht zal met u meegaan... mijn neef is niet gekomen van avond en ik had ze nog graag weg!" „Zeker meneer, met genoegen". Juffrouw Verdam maakte zich gereed, trok den sleutel van haar lessenaar en ging met Kees den looper, op pad. Meneer liep het kantoor der klerken weer in, om nog[eens over alles het oog te laten gaan... het gas was afgedraaid, maar de dag brander verspreidde een schemer- aclitigliclit en meneer zag bij den lessenaar der juffrouw een stuk pa pier liggen. Hij bukte zich... 't was misschien wel iets van waarde,.. meneer trok het kettinkje aan den brander over, en de heldere vlam wierp haar licht op de bladzijde van den voor moeder bestemden brief, waarop dat allemaal stond van neef Frits en van kapitaal en intellect en dat hij, de patroon, een brompot was... En meneer deed, wat hij nog nooit inLzijn leven) gedaan had., hij las den niet voor hem bestemden brief van het begin tot het einde... tweemaal, driemaal.,, toen legde hij hem weer daar, waar hij hem had opgeraapt en trok de vlam neer. Juffrouw Verdam kwam na een groot half uur terug, schrok eerst even, toen zij haar brief op den grond vond liggen, maar begreep, dat niemand dien zou gezien heb ben meneers kantoor was van bin nen gesloten, dus meneer was zeker direct na haar weggegaan. Den volgenden Zaterdag zei me neer in den loop van den morgen tot haar: „We hebben gewichtige stukken voor de firma B. in R.zou u die van middag weg willen brengen; dan kon u meteen moeder eens op zoeken en Maandagmorgen worden de lessenaars verplaatstdan hebben we u niet noodigdus als u 's middags terugbent is het voldoende wij vergoeden u reis kosten, retour tweede klasse." Al sprekende had meneer in eon foliant zitten bladerennu knik te hij de juffrouw toe; zij kon gaan Om twaalf uur kreeg zei het reis geld neef Frits stelde het haar ter hand benevens tien gulden extra voor overwerk in de avond uren: „Ik maak mij bezorgd over oom", kon hij niet nalaten te zeggen, „hem scheelt bepaald iets". „En ik voel mij bezwaard, dat ik meneer zoo lichtzinnig beoor deeld heb „Ja", hm! 't is vreemd..." en Frits besloot eens te informeeren, of Ria, de dochter van ooms com pagnon, ook soms met haar pa had gesproken. „Ja", zei Ria, „dat heb ik zeker maar ik geloof niet, dat pa het aan je oom oververtelt". ,,'t Geloof is een gave", oreerde Frits. „Hoe bedoel je dat nou?" „Och, zoo maar, ik wou eigen lijk zeggen: zalig degenen, die zich bekeeren Ria was gewoon aan de onsa menhangende orakel-spreuken van haar vriend en drong dus niet ver der aai>. Ze zou later den uitleg wel krijgen. Onmerkbaar langzaam maar zeer regelmatig werd de toestand op het kantoor van juffrouw Verdams patroon gewijzigd [er ontstonden allerlei kleine verbeteringen: nie mand werd meer gejaagdieder had zijn volle rusturen, allen gingen op gezetten tijd huiswaarts en dan de salarissen stegen aanmerke lijk vooral de juffrouw mocht zich in een aanzienlijke verhoo ging verblijden. „Oom", zei Frits op zekeren dag, „ik moet u toch eens wat zeggen!" „Ga je gang, jongen!" „Ja ziet u, ik meende vroeger altijd, dat het kapitaal zich bezon digde aan het intellectook hier in onze firmamaar nu weet ik beter." „Zoo, komaan, dat doet me ple zier er is genoeg onrecht in de wereld en wij, Katholieken, mo gen wel oppassen, het niet te ver meerderen." BELG1E. De handelsrechtbank teVerviers heeft den 25 dezer liet socialistische Volkshuis aldaar in staat van fail lissement verklaard. Een nieuwe bijeenkomst is ge houden door de afgevaardigden van het syndicaat der werklieden. Tegen alle verwachtingen in is men 't niet eens kunnen worden. De afgevaardigden der werklieden hebben acht dagen uitstel gevraagd, ten einde eerst met hunne kamera den te kunnen onderhandelen voor al over het dubbel weefgetouw. Dat' uitstel, 't welk de crisis min stens met 8 dagen verlengd, heeft in het land een pijnlijken indruk gemaakt. AMERIKA. Volgens Amerikaansche en dus niet zeer vertrouwbare berichten ziet het er op Cuba zeer rooskleu rig uit. Taft had toegezegd, dat de wa pens, door de opstandelingen inge leverd, vernietigd zouden worden. Dit is thans geschied. Tal van geweren en karabijnen, die door de opstandelingen uitgeleverd waren, zijn aan l oord van een Amerikaanscli schip gebracht en daarna in zee geworpen. Volgens den New-Yorkschen cor respondent van de Globe gaat alles best op Cuba. De eenige ontevre denen zijn een aantal partijgangers van den ex-president Raima, en die nu geen kans zien om weder eene betrekking te krijgen. Maar zij be- hooren niet tot het slag van men schen, die revolutiën opzetten, en men maakt zich niet ongerust over hun wrok. RUSLAND. Begint de revolutionaire partij het hoofd in den schoot te leggen? 't Is moeilijk te zeggen, want deze heeren hebben ons gewend aan de pijnlijkste verrassingen. Ze zijn voor de regeering altoos zeer on vertrouwbare personen. Vermelding verdient intusschen wel, dat het hoofdbest. der Russische sociaal-democratische partij heeft beslotenjj op 30 October noch werk stakingen, noch eenigerlei betoogin gen op touw te zetten. Een telegram uit Petersburg aan de „Köln. Zeit." deelt mede, dat de bladen Yan de oppositie een'rapport van baron Kaulbars, bevelvoerend generaal van het militaire district Odessa, aan den minister van bin- nenlandsche zaken, mededeelen, waar wordt bericht, dat in de spoorweg- werkplaatsen en in het Zuiden een politieke staking is uitgebroken. Op 2-1 dezer stonden de werkplaatsen te Jekaternoslaf Nisjnedwjeprowsk en Brjonsk stil. Het aantal stakers moet tienduizenden beloopeu. Op de gebouwen plaatsten ze zwart# vlaggen. FRANKRIJK. Clemenceau heeft zijn ministerie aan president Fallières voorgesteld die zijne hooge tevredenheid be tuigde over de gedane keuze. Wat natuurlijk heel braaf is van Fal lières, die niet anders kan. In de Staatscourant van gisteren komt het door den president der Re publiek geteekende besluit, op de instelling van een ministerie van arbeid voor. In dit besluit wordt o.m. medegedeeld,3; dat de zorg van het nieuwe ministerie zich |zal uit strekken over alle[aangelegenheden, betrekking hebbend op den arbeid, de vaststelling van den arbeidsduur maatregelen voor de gezondheid en de veiligheid, de betrekkingen tus- schen werkgevers en arbeiders, de vakvereenigingen, de ziekte-, onge vallen- en invaliden-verzekering, benevens de daarbij behoorende statistiek. Erkend wordt in dit stuk, dat het nieuwe ministerie ongetwijfeld ver schillende quaesties op het gebied van den arbeid onopgelost zal moe ten laten, het zal echter die quaes ties onderzoeken en daardoor den weg banen voor een latere oplos sing. Groote betooging voorgisteren te Parijs bij het standbeeld van Etienne Dolet, iemand die om zijn misda den door den wereldlijken rechter ter dood veroordeeld werd, als Ka tholiek stierf, maar desondanks tot martelaar werd bevorderd der vrije gedachte. Daar kwam een rijtuigje aan rollen. Vier priesters stapten uit. Felix Meillon, secretaris der „gods dienstige Vereenigingen" (de schis matieke) een voormalig aalmoe zenier en drie andere afvalligen. Een bloemstuk met driekleurig lint legden zij bij Etienne Dolet's beeld en een groote kaart met de woorden „Aan Etienne Dolet en aan al de slachtoffers der godsdienstige onver draagzaamheid, als bewijs van hulde en eerherstel. De drie eerste katho lieke godsdienstige vereenigingen van Frankrijk: Culey, Puymesson, Bourg-Vilain en de Redactie van „L'Avènement." Eene groote be tooging, maar die schier onopge merkt voorbijging. Arme afvalligen, die aldus reclame maken voor hunne schande Hofberichten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn gisteren uit Dresden te \Villemsthalbij Eisenach aangek omen teneinde op het slot aldaar het voor genomen bezoek te brengen aan den groothertog van Saksen. Zij zullen een paar dagen de gasten zijn van den groothertog. De Kamerverkiezing te Leiden. Van de Christelijke partijen mag met recht gezegd worden, dat zij AGITE MA HON AGITATE. aars Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1