Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek Aanbestedingen. Kerk en School. Sociale Berichten. voor hunnen candidaat gewerkt heb ben „zoolang het dag was". De dag van gisteren heeft liet schitterend bewezen. Er werden uit gebracht 5181 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren dr. de Visser (christ.-hist.) 2757; Paul (lib) 1976, mr.Smissaert (lib) 119 en mr. Hendels (soc-dem) 329, zoodat gekozen is dr. J. Th. de Visser, Dezen gelukkigen uitslag vermeld den we reeds gisteren per bulletin. In den regel ging het te Leiden om enkele stemmen en bracht de overwinnaar het niet ver boven de 2000. In 1897 haalde Van Kempen het meteen 2029 tegenover 1968. In 1901 won weer Van Kempen met 2164 tegenover 1803. In 1902 stond het bij de eerste stemming 2020 rechts tegenover 2096, en haalde Van der Vlugt het bij herstemming met 2087 tegen 2076 op de Lange. Van 1905 heugt 't ieder nog, hoe Van der Vlugt 200 stemmen voor uitschoot. Steeds zat men dus in dit district elkander op de hielen. De uitslag is niet alleen een tegenslag voor de Regeering, die haar minderheid zag slinken, doch tevens de aanduiding, dat bij de komendeStaten-verkiezingenLeiden Christelijk zal stemmen, zoodat dei- liberalen hoop, de Eerste Kamer bij die gelegenheid om te zetten, er niet op zal verlevendigen. De linkerzijde heeft dus een zetel verloren, zoodat de verhouding van links tot rechts thans is 51 tot 49. Het volgende schrijven is ver zonden aan de hoofdbesturen der Christelijke partijen (kiesorganisa- ties) „Het bestuur van het Ned. Werkl. Verbond Patrimonium besloot in zijne jongste vergadering zich tot u te richten, in zake de regeling van het kiesrecht voor de Staten- Generaal. „Waar het Verbond nog steeds als in 1900 eene regeling begeert, waardoor aan den arbeidersstand in zijn geheel het kiesrecht komt; „waar iedere verkiezing opnieuw het bewustzijn verscherpt van de onredelijkheid der scheiding in den arbeidersstand tusschen kiezers en niet-kiezers gemaakt; „spreekt het vanzelf dat, nu door de Regeering de kiesrechtregeling aan de orde is gesteld, de overwe ging zich opdringt, dat dit een aan leiding kan zijn, dat wij beproeven tot eene vervuiling van onzen wensch te geraken. „Ons Verbond is niet eene Staat kundige vereeniging, maar sinds tientallen jaren heeft het voor kies rechtuitbreiding geijverd, in het bewustzijn, dat het in het belang is van het geheele volk en van den arbeidersstand in het bijzonder, wan neer deze door uitoefening van het kiesrecht zijn invloed kan oefenen op bestuur en wetgeving. „In de laatste jaren werd door het verlangen om de zoo dringend geworden sociale hervorming tot stand te zien komen de begeerte naar andere kiesrechtregeling op den achtergrond gebracht, maar waar de Staten-Generaal zich, naar te bezien staat, weldra zullen hebben uit te spreken over een voorstel in zake kiesrecht, komt het Ver- bondsbestuur tot u met een herin nering aan onze wenschen op dit punt. „Een afwerende houding van de partijen ter rechterzijde, tegenover voorstellen, die kiesrechtuitbreiding bedoelen, zonder dat tevens bleek van den beslisten wil om langs anderen en beter geachten weg, hetzelfde doel te bereiken zou dui zenden diep teleurstellen. „Het Bondsbestuur meende, zich hiervan ten volle bewust, u dit te moeten schrijven, overtuigd als het is, te spreken in naam van dui zenden arbeiders, en waar het u dit schrijft, doet het dit in het ver trouwen, dat ook door de partijen het hoog belang zal worden ver staan, dat op een zoo gewichtig punt als de regeling van het kies recht voor de Staten-Generaal, sta ketsels worden weggenomen, waarvan het handhaven niet gerechtvaar digd is door 's lands belang, cn waarvan de opruiming een groot deel van den Nederlandschen arbei dersstand zal oproepen tot deelname aan het staatkundige leven". Accijns op suiker en gedistilleerd. Het hoofdbestuur van den „Volks bond", vereeniging tegen drankmis bruik, heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin wordt ver zocht te willen besluiten tot een verla ging van den suikeraccijns minstens zoo groot als wordt voorgesteld, alsmede tot een verhooging van den accijns op het gedistilleerd als in het des betreffende wetsontwerp wordt be paald. Het hoofdbestuur noemt in het adres de vrees gewettigd, dat de thans voorgestelde verlaging van den accijns met f 10 per 1QP kiligram te gering zal blijken, om het suikergebruik bereikbaar te maken voor de kringen, die zich thans daarvan moeten spenen. Spelen met 't landsbelang. Volgens de verslagen in de dagbla den heeft de liberale opponent tegen Dr. de Visser op de Leidsche meeting o.a. de kiezers bezworen, om toch op den liberaal te stemmen, daar dit 't beste middel was, om Prof. van der Vlugt weer geheel te doen herstellen. Is dit nu met de kiezers gegekt, of is 't dat niet'? Omdat een meevallertj e een zenuw lijder licht wat opvroolijkt, daarom zullen de kiezers bij een politieke stembus zijn vriendje moeten steunen Spelen alzoo met 't landsbelang. En dit schrijven we nu niet op rekening van den heer Roodhuizen, maar op rekening van de liberale partij, want het was in de qualiteit van haar woordvoerder, dat hij optrad. De liberalen hadden zich van zulk een sla-raak-maar opponentmoeten onthouden. Zij wisten van 1905, wat vleesch ze met hem in de kuip kregen, en toch vertrouwden ze aan hem hun zaak in het debat toe. De Standaard. BINNENLAND. Ongelukken. Een 9-jarige jongen is te Am sterdam door eigen onvoorzichtig heid uit een raam der 2e verdie ping van een perseel in de Von Zesenstraat op de binnenplaat ge vallen. De knaap, die hierdoor een schedelbreuk bekwam, is in het O. L. V. Gasthuis opgenomen. Gisterenochtend is bij liet station Geldermalsen het lijk ge vonden van een remmer. De on gelukkige is vermoedelijk door een goederentrein overreden. te 's-Gravenhage is een vrouw door de stoomtram der H. IJ. S. M., komende uit de richting van het station, gegrepen en overreden. De vrouw was onmiddellijk dood. De vrouw van den veehouder S. Z., te Melkwerum, die op zolder iets moest verrichten, had daarbij het ongeluk van de ladder te val len, waardoor? ze zich zoo ernstig bezeerde, dat ze aan de gevolgen is overleden. Algemeen is de deelne ming in dit droevig ongeval. („Lw. Crt.") Waar kan men tegenwoordig nog veilig zijn geld insteken? Het veiligst in den binnen zak van z'n jas! Uitgebreide collectie Mantelcostu- mes in fantasie stoffen en laken van de goedkoopste tot de meest fijnere genres. Th. LOHMAN Gr. Houtstr. b.d. Anegang. telefoon 1440. Agenda voor Zondag en Maandag. Zondag. Sociëteit Vereeniging, Uit voering „Excelsior" van Amsterdam. Tooneelzaal „de Kroon'" Voordrach ten van den heer H. Kluyzenaar en Brand in de jonge Jan. Maandag.Bondsgeb. St. Bavo, Groote propaganda-vergadering. Kath. Soc. Actie, 's avonds 8 uur. Brongebouw, Concert. B. en W. geven kennis, dat de bij hunne beschikking van 15 Mei jl. aan M. J. Mok verleende ver gunning tot oprichting van eene inrichting tot het bewaren van lompen in perceel de Witstraat 19 van rechtswege is vervallen, wegens het niet in achtnemen van den ge stelden termijn. B. .en W. geven kennis dat de bij hunne beschikking van 13 Juli jl. aan de Stoom-brood-en scheeps- beschuitfabriek voorheen wed. J, de Jonge, verleende vergunning tot verplaatsing en vernieuwing van eenen dubbelen heeteluchtoven in perceel Bakenessergracht 27 van rechtswege is vervallen, wegens het niet inachtnemen van den ge stelden termijn. Voor het examen vrije en ordeoefe ningen (gymuastiek)zijn gisteren alhier geslaagd de heeren: K. Roos, alhier, W. M. van Rijn, Amsterdam, D. Rooker, id B. Schaap, Beverwijk en de dames- B. v. d. Mei, A. Munschenger, H. Aberdana Namias, allen te Amsterdam en W. F. v. d. Have alhier. Zaterdag 3 November zal in café Brinkman op de Groote Markt pu bliek worden aanbesteed: Het bouwen van drie Heeren huizen op een terrein in het Kle verpark alhier. Bestek en teekeningen liggen ter inzage in genoemd café. Haarlemsch Tooneel Na zijn terugkeer uit Ned.-Oost In- dië zal de Heer Louis Bouwmeester voor het eerst alhier optreden en wel op 1 November aanst.in „Voerman Henschel van Gerhart Hauptmann. Het gezelschap maakt daarna een tourneé door Nederland om op 13 De cember d. a. v. met het stoomschip „Koning Willem 11„ via Genua weder naar Oost Indië te vertrekken. Door den schilderspatroon Geuzen- broek, die het schilderwerk aan het in aanbouw zijnde gedeelte van het nieuwe station alhier uitvoert, werd aan zijn talrijk personeel een uurloon betaald van 20 cent, dat is 3 cent beneden het standaardloon alhier. Eenige schuchtere pogingen der be trokken gezellen om verhooging te verkrijgen hadden geen resultaat. Door het optreden van het hoofdbestuur van den Schildersgezellenbond is thans bereikt, dat, de loopende week inbe grepen, aan alle gezellen boven de 21 jaar het plaatselijk loon van 23 cent zal worden uitgekeerd. Het meerendeel der gezellen trad toe tot den bond. (Het Volk.) Dezer dagen deelden wij mede, dat de Minister van Binnenlandsche Za ken had afgezien van een wetsont werp voor een grensregeling van Haar lem en omliggende gemeenten en dat dit besluit door den Haarlemschen Gemeenteraad met instemming be groet was. Tot goed begrip van deze zaak zij nog medegedeeld, dat namelijk de om standigheden sedert de gretisuitbrei- ding in 1902 aanmerkelijk veranderd zijn. Toen had men bijvoorbeeld nog geen „Schoterkwartier" van 6000 zielen aan de Haarlemsche grens, hetwelk niet overeenkomstig de wenschen van Haarlem werd aangelegd. Wanneer deze arbeiderswijk thans aan Haarlem zou worden toegewezen, zou de ge meente komen te staan voor eene uit breiding van verschillende diensttak ken en zouden de daarmede gepaard gaande hoogemitgaven op verre na niet door de bevolking gedekt kunnen worden. Daarvan zou, naar B. en W. aan Ged. Staten deden weten, een aan merkelijke verhooging van de inkom stenbelasting het gevolg geweest zijn, waardoor vele niet aan de gemeente gebondenen ongetwijfeld naar elders zouden vertrekken. Woensdag 7 Nov. a.s. wacht ons iets bijzonder. Voor de Ned. Z.-Afr. Vereeniging en het Alg. Ned. Verb, zullen dan optreden in de Boven zaal-Vereeniging de Heer en Mevr. Fred. RompelKoopman en nog twee jonge dames uit Dordrecht. Wij krijgen dan te hooren be halve een inleiding van den beken den dagbladschrijver van de „Volks stem", voordrachten van Afrikaan- sche Poëzie en Proza, zang met pianobegeleiding van Afrikaansche liedjes. Beoordeelingen van derge lijke avonden te Dordrecht en el ders luiden onverdeeld gunstig, Rederijkerskamer J. A. Albertdingk- Thijm. Van het tooneelstuk, dat door de Rederijkerskamer „J. A. Alberdingk Thijm" gedurende 4 feestavonden zal gegeven worden voor den leden der Afdeeling Haarlem van de Ned. R. Kath. Volksb. gaven we hieronder een korte verklaring Aan God en Koning trouw. Het stuk speelt in den tijd der Fransche omwenteling. Zooals bekend, waren in dezen tijd vooral) het Katho liek geloof en de adel het mikpunt der plagerijen van de republikeinsche heethoofden. Openlijke belijdenis van den Kath. godsdienst werd met den dood gestraft, kerken en kloosters ge plunderd en in brand gestoken, jpries- ters en kloosterlingen verjaagd of ter dood gebracht, het koningschap voor vervallen verklaard en Frankrijk tot een republiek uitgeroepen. „Aan God en Koning trouw" geeft een treffende geschiedenis meer uit den strijd der Vendeeërs tegen de Republiek. Hierin komt duidelijk uit dg laagheid dergenen, die zoogenaamd in naam der republiek regeerden en zich redders des vaderlands durfden noemen, terwijl zij overal rouw en ontzetting brachten, en het sterk ver trouwen op God en de H. Maagd der heldhaftige Vendeesche mannen, die trouw bleven aan hun godsdienst en hun koning. Het stuk komt in hoofdzaak hierop neerDe prins van Lusignan en de zijnen zijn door de republikeinen ten ondergang gedoemd. Hij wordt door zijn zoon verraden, die daartoe ge bracht is door den lagen Mortioux, bijgenaamd de tijger van Poitou. De zoon ziet echter zijn misstap tijdig in; hij redt|zijn vader, die reeds gevangen zat en de dwaze republikeinen moe ten hun gevaarlijk spel met den dood bekoopen. EERSTE BEDRIJF. Het tooneel verbeeldt een binnen plaats tusschen het slot der Lusignans en de hoeve van Champ fleuri (Bloe menveld), door Maclou Reynuesd be woond. Deze bespreekt met de knechten der hoeve en vele Vendeeërs de gruwe len der revolutiemannen, en verhaalt hnn vreeselijk opgewonden van denmar teldood van zijn vader en diens heer. Dan komt Yvon, de zoon van Maclou en brengt nog meer droeve tijdingen uit d en omtrek, maar wekt de mannen op trouw te blijven aan den Koning en de republikeinen te bestrijden tot zij overwonnen zullen zijn. Yvon is een bizonder gunsteling van den prins en deze, die bitter lijdt door het verraad zijns zoons, verzoekt hem Guido alsnog tot zijn plicht terug te brengen. En Yvon tracht dit te doen als Guido hem in naam der Repu bliek komt vragen hem door zijn tus- schenkomst geld van den prins te ver schaffen. Yvon weigert hieraan te vol doen, wat Guido in woede doet ont vlammen en onder een vreeselijke be dreiging vertrekt hij om zijn plannen te gaan voorbereiden. Alsnu gaan de Vendeeërs zich voor bereiden tot den strijd, nogmaals aan gemoedigd door den prins, die niet meer ten strijde kan trekken. Het vaandel der Lusignans vertrouwt hij aan Yvon toe. Onder het zingen van een Gloria in excelsis trekken zij op ten strijde. Thans komt de wroeging Guido kwellen. Hij hoort zijn jongeren broeder zingen en de stem zijns vaders, die bidt. Het brengt hem tot wanhoop, en als hij meent den priester, dien hij zoekt, in zijn macht te hebben, treedt de prins hem tegemoet. De priester is in veilig heid, thans biedt de pring zich als ge vangene aan. De ontstelteiAgRer repu blikeinen is groot, en GufflfeMs dfi%gule bliksem getroffen door de bittl|faerm£l' ten zijns vaders verlaat verscheurenden kreet flic maats déf schande. TWEEDE BEDRIJF. Rando, de spion, een, die het liefst in zijn eigen voordeel spionneert, is in een alleenspraak, waarin hij zijn verbolgenheid uitspreekt over Morti oux, dien hij een onuitbluschbaren haat toedraagt. Arnaud, de jongste der Lusignans, is zijn vader gevolgd en wenscht bij hem te zijn in de gevangenis. Hij spreekt daarover met Brutus, het zoontje van Mortioux, als deze bin nenkomt en zeer vergramd hem da delijk laat opsluiten. Deze Mortioux was eens de rent meester des prinsen, doch werd om zijn eerloos gedrag weggejaagd. Om zich hierover te wreken, zocht hij den prins ten ondergang te brengen, waar voor hij een krachtigen steun vond in de algemeene beroering der omwen teling. En zijn plannen slaagden maar al te wel. Hij laat den prins voor zich brengen en doet hem het onteerend voorstel öf te vluchten of het leven te laten onder de guillotie. De prins in heilige verontwaardiging doet hem de bitterste verwijten en kiest den dood. Dan wordt hij weer opgesloten in den kerker. Guido smeekt Mortioux nog zijn vader te redden, hetgeen deze belooft, als hij daarvoor Yvon in de plaats zal krijgen. Guido belooft het en Yvon wordt op verraderlijke wijze in handen van Mortioux geleverd. De prins zit echter ook nog gevangen. Dan breekt een vreeselijk oogenblik aan. De sekte van de wrekers der menschheid vergadert (ook Guido be hoort tot deze geheime moordenaars bende). Er zal een vonnis moeten vol trokken worden. Het lot beslist, dat Guido den dolk zal stooten in het hart van hem, die zal worden voor gebracht. Op den derden roep van een der wrekers springt Guido op zijn slacht offer toe om het te doorsteken, doch.... herkent zijn vader en laat den dolk vallen onder den uitroep „Vadermoor der" DERDE BEDRIJF. Carrier, een burgercommissaris en Rando, de spion, spannen samen tegen Mortioux. Zij zullen hem ten val brengen. Jouannic, een Vendeeër, en Yvon trachten den prins, die nog altijd ge vangene is, te verlossen en hebben zich daartoe in de kleederen van re publikeinsche soldaten gestoken, ten einde onopgemerkt tot hem te kunnen doordringen. Guido komt zijn vader vergiffenis smeeken en biedt hem aan in zijne kleederen te ontvluchten. De prins en Guido verwisselen van kleederen en de prins vlucht, terwijl Guido als plaatsvervanger zijns vaders diens von nis wenscht te ondergaan. Mortioux bemerkt bet verraad, als Guido zich bekend maakt, en wil hem zonder uitstel doen vonnissen. Ziedend van woede gebiedt hij „Voor waarts" als Carrier hem aanklaagt van hoogverraad tegen de Republiek. Mor tioux wordt gevangen genomen. TABLEAU Zilveren Jubilé van Dr. L. C. Proot en Echtgenoote. Maandag a. s. vieren onze hoogge achte en zeer verdienstelijke stadge- nooten Dr. L. C. Proot en zijne Echt genoote hun zilveren jubilé als Regent en Regentesse van 't Hofje, van Cath. Janzen Amen of de Groene Tuyn (Warmoesstraat). Gedurende het medebestuur der Feestvierenden is onder meer het nieuwe Hofje gebouwd naast twee boer derijen in de Zilk. Den Jubilarissen onze beste geluk- wenschen. Op de feestviering, die op morgen bepaald is, komen wij nader terug. SCHOTEN. Ter jongste Raadszit ting waren alle leden tegenwoordig. Alvorens met de behandeling der agenda te beginnen las de voorzitter voor een schrijven van Ged.-Staten van N.-H. waarin namens den minis ter van Binnenlandsche Zaken werd medegedeeld, dat, bij den tegenwoor- digen stand der aangelegenheid, de minister er van afziet de indiening van een ontwerp van wet betreffende de grensregeling van Haarlem en om liggende gemeenten, bij de Staten- Generaal te bevorderen. De 2 Raads leden uit het Schoterkwartier begroet ten deze tijding met applaus. Hij wees er op, dat de onzekerheid waarin de gemeente Schoten verkeerde, waardoor de afdoening van belangrijke onderwerpen steeds werd tegengehou den, thans is weggenomen, en ver trouwt, dat de Raad met de plannen van B. en W. zal medewerken om in de wenschen der ingezetenen te voor zien en Schoten tot een welvarende gemeente te maken. VELSEN. Bij de loting voor de nationale militie op heden was van 't 10e reg. inf. te Haarlem een gewapend detachement tot het handhaven der orde aanwezig. BEVERWIJK. De Raad der ge meente vergaderde gisteren hoofdza kelijk ter behandeling van de begroo ting over 1907. Alvorens daaraan te beginnen, werd afgewezen een verzoek van de Ver eeniging van Wijkverpleging om sub sidie over 1907, alsmede een van de -bewoners der Camsestraat om straat verlichting. Het laatste hoofdzakelijk, 'qjjjidat genoemde straat niet door de ge'mebnte is overgenomen. De Römer-kerkweg, die door over plaatsing van de R. K. Kweekschool voor onderwijzers naaf hier voor een goed deel is bebouwd geworden, zal wel gemeenteverlichting krijgen. Een voorstel van B. en W. om een crediet van f1730 te verleenen voor de verbetering van de woningen van den directeur en den fitter der gas- gasfabriek, vond wel wat tegenkanting, doch werd ten slotte aangenomen. Bij de behandeling der begrooting werd onder meer aangenomen over 1907 voor 't eerst f240 beschikbaar te stellen voor een stenographisch ver slag van de Raadszittingen en f 50 als subsidie voor de Ambachtschool te Haarlem. Verworpen werd de voorgestelde tracternentsverhooging van de amb tenaren der secretarie en de gemeente secretarie en de gemeente-veldwachters. Alleen de le ambtenaar der secretarie zal f100 promotie maken. Ten slotte werd de geheele begrooting goedgekeurd tot een bedrag in ont vangst en uitgaaf van f121,855. HALFWEG. Aan de suikerfa briek „Holland", alhier is het ge middeld suikergehalte der beetwor telen 16.1 pCt., zijnde iets hooger dan het vorige jaar. BENNEBROEK. De Roomsch Katholieke Jongelings vereeniging „Nut tot Genoegen" hoopt in haar lokaaltje aan de Schoollaan alhier op 5, 6 en 7 November eene too neel voorstelling te geven. Opgevoerd zullen dan worden het drama „De verloren Zoon" en 't kluchtspel met zang „Barbier-brugwachter". BERGEN. Voor de courses van de Kennemer Sportclub op de baan alhier, op Woensdag 31 dezer, zijn 102 paarden ingeschreven. HAARLEMMERMEER. De Raad heeft den hoofdelijken omslag over 1907 gebracht van 112.000 op f15.000. De bevolking bedraagt 18.600 zielen. ZAANDAM. Op den 31en Octo ber a.s. zal aan den werkman J. J. van Vondelen, werkzaam bij de munitiefabriek aan de Hembrug alhier, de gouden medaille met de daaraan verbonden gratificatie van f100 worden uitgereikt voor 36-ja- rigen trouwen en ijverigen dienst. ZAANDIJK. De Gemeenteraad alhier heeft naar aanleiding van een schrijven van Gedep. Staten van Noord-Holland, waarin werd voorgesteld eene salaris-verliooging voor den Gemeente-Secretaris van f 700 op f 800, besloten daarop gunstig te adviseeren. PURMEREND? Bij onderhand- sche inschrijving is de bouw van een woonhuisje alhier, voor reke ning van den Heer H. C. Oud, onder beheer van de architecten Joseph Cuypers Jan Stuyt te Amsterdam, opgedragen aan de aannemers Gebr. Swart, aldaar. DEN HAAG. Voor het maken van een brug ter vervanging van die over het Kanaal tusschen Java- straat en Wassenaarscheweg, en van een ter vervanging van die over de sloot langs laatstgenoemden weg, in den Raamweg beide met bijko mende werken was minste inschrij ver de heer G. Oldenburg Czn., Den Haag, voor f43.800. Gesticht Meerenberg nabij het Station Sandpoort-Meerenberg. De Commissie van Toezicht over genoemd Gesticht zal bij inschrijving in het openbaar aanbesteden, in een der lokalen van het Brongebouw te Haarlem, op Dinsdag 6 November a.s., des voormiddags, ten 10 ure, de levering in 1907 van onderstaande artikelen RundvleeschKalfsvleesch, Niervet, Aardappelmeel, Leidsche en Goud- sche Kaas, Rijst, Suiker, Suikerbak- kersstroop, Thee 1 en 2e soort, Eieren, Zout, Erwten en Boonen, Haver, Gort, Soda, Stijfsel, Groene Zeep, Ligstroo, Zeegras, Tabak, Si garen, Witzand, Schelpzand, Bezems Sponsen, Zeemleerlappen, Boenders en Borstelwerken. Van ieder artikel wordt slechts één monster ter. keuring van den inschrij ver aangenomen. De standmonsters der gedurende dit jaar geleverde arti kelen zijn met prijsopgave te bezich tigen aan het Gesticht. De voorwaarden van inschrijving, levering en betaling, kunnen op franco aanvrage verkregen worden bij. den Administrateur van het Gesticht Meerenberg en bij den Secretaris der Commissie van Toezicht te Haarlem. Wijlen de douair. L. F. Th. J. H. Caron van MamsweerdeStaudt heeft hare nalatenschap, geschat op f 58,000, na aftrek van daarbij ver melde lasten en verplichtingen, vermaakt aan het R.-K. paroch. kerkbestuur van den H. Werenfridus te Westervoort. De afd. „St. Jacobus" van het Ned. R. K. Secretariaat vanSpoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" te 's-Gravenhage heeft een zeer ge zellige vergadering gehouden in een der zalen van het Vincentiusge- bouw. Als spreker trad op de Weleerw. heer A. M. I. J. Binnenwiertz, ka pelaan aldaar. Op keurige wijze behandelde ZEw. het ontwerp „Beginselen". Plaatsgebrek belet ons, jammer genoeg, zelfs een kleine passage uit deze welsprekende rede aan te halen. Zoowel de voorzitter der verga dering, als haar geestelijke adviseur rector Lucassen betuigden den Spr. hun oprechten dank. Dr. Ariens-Fonds. In den laatsten tijd is in Neder land van Katholieke zijde herhaal delijk gewezen op de wenschelijk- heid van verpleging van drank zuchtigen. Zoo in ons vaderland als daarbuiten werden speciaal voor die verpleging ingerichte Sanatoria opgericht. Tegen verpleging van drankzuch tigen in Katholieke inrichtingen buiten Nederland bestaan vele be zwaren, terwijl de Katholiek in de hoe goed overigens ook bestuur de en ingerichte Nederlandsche neutrale Sanatoria niet datgene vindt, wat hem in de eerste plaats moet sterken in zijn strijd tegen de verleiding van den alcohol. Dat voornaamste is de machtige hulp van alle middelen, die onze H. Godsdienst ons biedt, geheel de omgeving, waarin de drankzuchtige zich in een Katholiek gesticht be vindt. Al moge nu de stichting van een eigen Sanatorium voor de Ne derlandsche Katholieke Drankweer in de eerste jaren misschien tot de vrome wenschen behooren, moge lijk is toch de vorming van een door het Federatief Bestuur van Sobriëtas beheerd wordende Fonds, waarvan de rente (geheel of ge deeltelijk) kan dienen tot finantiëele hulp bij de verpleging van drank zuchtigen in Sanatoria of andere ziekenhuizen. Nu volgens besluit van het Fe deratief Bestuur van Sobriëtas het Tweede Nederlandsch Katholiek Congres tot bestrijding van het al coholisme zal gehouden worden te Nijmegen den 18en Augustus 1907 en volgende dagen, is het oogen- blik daar een begin te maken met de vorming van bedoeld fonds, waaraan mede naar aanleiding van het denkbeeld, geopperd dooi de Propaganda-commissie St. Mar- tinus ter bestrijding van drankmis bruik in de Dekenaten Amersfoort Montfoort, Naarden, Utrecht en Wij k-bij-Duurstede het Federa tief Bestuur den naam gegeven heeft van Dr. Ariëns-Fonds. Den I5den Augustus 1907 toch zal het 25 jaren geleden zijn, dat Pr. Alph. Ariëns de H. Priesterwij ding ontving en met voorkennis van den Pastoor van Steenderen zullen de Nederlandsche Katholieke Drankbestrijders hem hunne feest gave kunnen bieden in den vorm Van het Dr. Ariëns-Fonds. Zij zullen hem op die wijze hun dank betuigen voor het onnoem lijk vele, dat hij met Gods genade voor de Nederlandsche Katholieke Drankweer mocht verrichten. De Besturen der bij Sobriëtas aangesloten Diocesane Bonden wor den uitgenoodigd hunne afdeelings- besturen aan te sporen vrijwillige bijdragen van de leden voor dit doel te innen op de daarvoor in iedere afdeeling meest geëigende wijze. Kiesrechtuitbreiding. Ter hoogte van de Chasséstraat 2fc jjc ïfc jje

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2