jemengde Berichten. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek 907 bijeen zal komen en niet 1908. lommissie voor den Landhouw. Staatscommissie, ingesteld bij Besluit van 20 Juni j. 1., heeit 'erschillende personen en veree- ;en doen toekomen een Vrngen- jetreffende de landarbeiders, e geen lijst ontvangen heeft en p prijs stelt er een ter invulling rkrijgen, richte zijn desbetreffend ek met duidelijke opgaaf van beroep en woonplaats tot secretaris der Staatscommissie, nooiveld 6, te 's Gravenhage, of en der commissieleden. leden, aangewezen voor de pro- lën Holland zijn >or Noord-Holland en Zuid-Hol- (benoorden den Rijn) de heeren <YBultman, te Haarlemmermeer; le Boer Czn., te Assendelften Zijp Hzn., te VVieringerwaard. oor Zuid-Holland (bezuiden den i) de heeren Jhr. P. M. G. von nne, te Rijswijk.J. Smid, te avenhage; J. L. Verhoeven, te d-Beijerland. Dubbele moord. Uit Heerlen wordt aan de L. K. meld: Hedenmorgen was het gerecht lier, om gerechtelijk ondenoek doen,inzake den dubbelen moord, me groote menigte belegerde de arecbaussee-kazerne. Hevig is de rbittering tegen de Duitschers. Hedenmiddag werden weer drie uitschers gearresteerd, die in •handelen aan het krakeelen waren orgen worden de slachtoffers be- •aven. Volgens de N. L. K. is uit het orhoor gebleken en later doorge- ligen bevestigd, dat Heinrich leuser de moordenaar is van Peters u Nelissen. Zijn kameraad Aloys lussmann heeftop den brigadier De vlerk geschoten. Bij een liuwelijksvoltrekking in en Geldersche gemeente, dezer da- jen gehouden, konden van de 10 ictrokken personen, 7 hunne liand- eekening niet zettende bruide gom, de ouders van dezen, de ouders Ier bruid en twee getuigen. Branden. Door onbekende oorzaak is te Nieuwersluis de hoeve met schuur en stal van den landbouwer Joosten tot den grond afgebrand. Alles was verzekerd. Te Hees is het koffiehuis met woonhuis van den heer N. B. van Bemmelen tot den grond afgebrand. Er kon niets gered worden, Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Op de Garste (gem. Winschoten) is Zondagnacht bij sterks winde de behuizing met 2 woningen van den timmerman Keits afgebrand. Van de inboedels is weinig gered. Alles was verzekerd. Ongelukken. Te Den Hout (N.-Br.) is de acht jarige Van Beek door de tram aan gereden, doordat hij nog vóór de tram wilde overloopen, doch onder weg viel. Hij is kort na het onge val aan zijne verwondingen bezwe ken. Op het Haarlemmerplein te Am sterdam is een bestuurder, door het schrikken van zijn paard, van den bok gevallen, waarna één der wie len hem over het onderlijf ging. De man is per raderbaar naar het Bin- nen-Gasthuis en van daar naar zijne woning vervoerd. Een jongentje van elf maanden van den arbeider H. H., te Velp, geraakte met zijn hoofdje tusschen twee spijlen van zijn bedje bekneld; toen de moeder kwam kijken, was het kind reeds overleden. Gistermorgen raakte de sleepers knecht Sammers van Sikkers te Arnhem bij den overweg van het Staatsspoor bij de Klomp met zijn arm en zijn eene been onder het wiel van de zware vrachtkar. Hij werd zwaar verwond bij den win kelier Ambeek binnengebracht, al waar dr. Kets van Veenendaal hem de eerste geneeskundige hulp ver leende. Het ongeluk j is ontstaan, doordat onvoorzien de „leum" en vervolgens ook t wiel van de as afliep, waardoor de heele lading viel en het paard omsloeg. Te Drumpt is het 2jarig kindje van G. V. in een pot kokend water gevallen. Het is aan rugenbeenen zoo ernstig gewond, dat men voor het loven vreest. Neef (tot zijn oom). Zonder omwegen gezegd,... heb ik f 40.000 schulden Oom. Dat is werkelijk fabel achtig Neef. Nietwaar En ik ben van zoo klein begonnen! Nee, zei iemand die een reisje naar Parijs had gemaakt tegen zijn vrienden, in beschaving staan wij oneindig ver bij de Parijzenaars ten achter. Waar leidt je dat uit af'? vroeg een der vrienden. Wel verbeeld je, antwoordde hij, daar spreekt zelfs de eenvou digste werkman Fransch. Realistisch. Vader. U verlangt de hand mijner; dochter, hm; ik vrees dat u ze niet op de rech te waarde zoudt schatten. Mijnheer Schraal. O zeker, zekerik schat ze op zoo'n f 50,000. den, Van beider fietsen was het voor wiel gehavend. Agenda voor Woensdag. Vergadering R. K. Kiesvereeniging in St. Bavo, half negen; agenda: can- didaatstelling Kamer van Koophandel. Sociëteit Vereeniging, Liederavond, Julia Culp. De Kroon, Dameskapel en Worstel wedstrijd. Navolgenswaardig voorbeeld. Een navolgenswaardig voorbeeld geeft „de Katholieke Garde", Pro- paganda-club te Dordrecht. Door hare leden worden de ad vertenties nagegaan in niet-Katho- lieke bladen. Treffen zij er aan van Katholieken, dan sturen zij aan de zen het volgende biljet thuis M. M. Naar aanleiding Uwer advertentie voorkomende in vraagt, vestigen wij Uw aandacht op het volgende Hier ter stede wordt in bijna ieder R.-K huisgezin gelezen. Met Uw advertentie in een de zer bladen geplaatst, zult U zonder twijfel slagen. Tevens steunt U hierme de op ontzaglijke wijze de R. K. Pers en dwingt U R.-K- betrekkingzoeken den niet, zich van een neutraal of li beraal blad te bedienen, ten einde eene betrekking bij Roomsch-Katholieken te verkrijgen. Uw R.-K. boekhandelaar zal Uw advertentie zonder prijsverhooging gaarne in genoemde bladen plaatsen. Bij voorkomende gelegenheid op Uw gewaardeerden steun rekenend. Namens het Bestuur der Prop. Club. „De Katholieke Garde": (Volgen dej namen). Wie in Haarlem willen dit na volgenswaardig voorbeeld in toe- passing_ brengen Indien het denk beeld ingang vindt zullen, de Ka tholieke zaak en al wat er mede samenhangt, er niet weinig door ge baat worden. De Burgemeester waarschuwt de lotelingen dezer gemeente, voor de personen, wier praktijk o.a. daarin bestaan, dat zij voorspiegelen in staat te zijn tegen betaling van een som gelds hunne afkeuring voor den dienst der Militie te verkrijgen. Tevens wordt hunne aandacht ge vestigd op het bepaalde in art. 206 van het Wetboek van Strafrecht, luidende als volgt: Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft: „lo. hij die zich opzettelijk voor den dienst bij de Militie of bij de schutterij ongeschikt maakt of laat maken; 2o. hij die een ander op diens ver zoek opzettelijk voor den dienst on geschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd." Op |het terrein der lichtfabrieken alhier is door het warm loopen van een gasmotor brand ontstaan in een loods, welke weldra in lichte laaie stond, doch door de spuiten der fabriek spoedig gebluscht werd. Wijl het gebouwtje de kleeren van de werklieden bevatte, moesten zij zich in hun gewoon werkpak huis waarts begeven. In de alg. vergadering van leden der Maatschappij tot verbetering der Huis vesting van Minvermogenden alhier is de uitkeering per aandeel bepaald op 21/2 procent. Gisteren zijn alhier voor het exa men vrije en ordeoefeningen geslaagd de heeren H. A. Schuyt, J. Toot, J. B. Visser, J. Tolk, alhier, en de dames J. M. J. Decker, Zaandam, en G. M. Dek ker te Amsterdam. Gisteravond circa zeven uur had op den hoek van de Oranjeboomstraat een botsing plaats tusschen tweejfietsrijders. De een kwam zoo danig met het hoofd tegen den trottoirband terecht dat hij een ernstige wonde beliepde andere was gelukkiger; hij bekwam etsuren aan zijne kan- Bloembollencultuur. Onder leiding van den Heer J. W. Wentholt werd gisteren in het Bron gebouw de 112e algemeene vergade ring gehouden van de „Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur". De voorzitter herdenkt de overleden leden, inzonderheid de heeren J. II. Kersten en P. F. Jansen, alhier en F. H. van den Brink, te Alkmaar. De vraag rijst, of er nog meer kan gedaan worden voor de vereeniging, en dan meent de voorzitter, dat in de afdeelingen een nog opgewekter leven wel gewensclit zou zijn. In en kelij ke afdeelingen is mooi gewerkt, zoo hijvoorbeeld in Uitgeest, waar een uitmuntend geslaagd bloemenfeest is georganiseerd; en in OverveenBloc- meudaal, waar men in Januari eene tentoonstelling van bloeiende bolge wassen zal houden. Sassenheim zal in het aanstaand voorjaar weer een perktentoonstelling houden. Deze poging is een stap in de goede richting. Zij wil het terrein van het tentoonstellingswezen verrui men en de meening ingang doen vin den, dat juist voor perkbeplantlng, en bij goede keuze van de soorten, onze hyacinthen uitermate geschikt zijn. Van tuinbouw-wintercursussen, in de afdeelingen opgericht, is dit jaar minder vernomen. De tentoonstelling van bloeiende scilla's, in Mei jl. gehouden, heeft niet in alle opzichten voldaan. Daarom zal zij herhaald worden in Mei 1907. Uit de statistiek is gebleken, dat de handel in bloembollen vrijwel ge lijk bleef aan dien van 1905zelfs valt een kleine vooruitgang van 20,000 K. G. te constateeren. De stijging der prijzen van vele der artikelen zal vermoedelijk wel mede werken om onzen arbeid meer loonend te doen zijn dan wel eens het geval was. Het ledental steeg tot 2470. Aan de nieuwe afdeeling Andijk werd het welkom toegeroepen. De voorzitter hoopt, dat de toekomst moge leeren, dat met noeste vlijt en volharding ook uit den bloembol even goed als uit de min of meer verlaten kool nog wel een broodje te halenis. Het houden van de beurs in het Brongebouw schijnt een gelukkige greep van het hoofdbestuur genoemd te mogen wordenhet beursbezoek is toegenomen. Werk in de toekomst is er ookde ingediende wetsontwerpen met be trekking tot eene Inkomstenbelasting en de Ongevallenverzekering voor den Landbouw verdienen onze aandacht. De nog niet tot stand gekomen Krelage-Stichting zal u eerlang op nieuw bezig houden. Uitgebracht kunnen worden 120 stemmen. Alsnu komt aan de orde het vol gende voorstel„De afdeeling Hille- gom stelt voor, dat de algemeene vergadering voor Bloembollencultuur overga tot het doen uitgeven van een eigen orgaan, waarvan de baten zul len vloeien in de kas der Vereeniging". In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat dit voorstel is ingediend en om de voordeelen, daaraan ver bonden, en vooral om eventueele ge schillen over het al of niet opnemen van mededeeling m, enz. direct aan het hoofdbestuur en niet aan de Erven Loosjes (de tegenwoordige uitgevers) of hunnen redacteur, te kunnen on derwerpen. Het hoofdbestuur praeadviseerde dit voorstel niet aan te nemen, doch met de Erven Loosjes een nieuwe overeen komst aan te gaan. waarin o. a. wordt bepaald, dat de vereeniging geen sub sidie meer zal verleenen,dat hetorgaan tweemaal per week verschijnen en gra tis en franco aan de leden zal verstrekt worden. Verder zullen geen advertentiën omtrent tuinbouw-artikelen worden op genomen van personen, die geen lid der vereeniging zijn. Verschillende afgevaardigden spre ken voor de eigen uitgaaf van een or gaan. De afdeeling Schouwen gaat met het hoofdbestuur mede. De voorzitter verdedigt het praead- vies van het hoofdbestuur: hij voert o. a. aan, dat, waar de Erven Loosjes nog eenige winst behalen, die niet te verkrijgen zal zijn door de vereeniging, omdat voor expeditie en administratie afzonderlijk personeel moet worden aangesteld, hetgeen in een groot bedrijf goedkoop kan geschieden. Het kost vaak zeer veel geld, als het afzonder lijk moet worden verricht. Het voorstel-Hillegom werd ver volgens verworpen met 86 tegen 34 stemmen. Katholieke Sociale Actie te Haarlem. De vergadering van gisteravond in het St. Bavo-gebouw is een groot suc ces geweest, zoowel voor de sprekers als en dit is de hoofdzaak voor de Katholieke Sociale Actie. Groot was de opkomst. Een publiek uit alle rangen en standen, dames en heeren, vrouwen en mannen, de werk man en de gezeten burger. Onze ijverige Geestelijkheid ontbrak allerminst. Vei lig kunnen wij zeggen, dat de groote zaal stampvol was, en stampvol met een belangstellend publiek, dat met groote aandacht eerst den heer Engels in zijn zaakrijk betoog volgde; met blijkbaar genoegen luisterde naar het hoogst bevattelijk, waar <^n warm woord, door mr. Aalberse gesproken, om den vorigen spreker aan te vullen en diens betoog nader uiteen te zet ten. Een herhaald applaus werd aan de vergadering ontlokt. Vooral het spre kend voorbeeld van het Katholieke Ecuador „door de Vrijmetselaars ge knecht en gekneveld, maakte een die pen indruk. Een schoone avond niet alleen,, maar ook een nuttige en vooral, naar we hopen, een vruchtbare. Na opening der vergadering precies te 8 ure, door den voorzitter van het voorloopige bestuur der te stichten af deeling van de K.S.A., den heer Dr. Dr-rg, uit Heemstede gaf de heer A. h. Engels in eene zaakrijke rede een duidelijken, breeden kijk op de veelomvattende taak van het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden, de vraagbaak, het brandpunt van de actie en hare werking. Overtuigd dat het meerendeel van onze lezers hier ter stede en in de naaste omgeving deze waarlijk schitterend geslaagde vergadering bijwoonden, zul len we ons onthouden van eene breede en dorre opsomming van de omvang rijke stof, door den heer Engels be handeld. Na den heer Engels was het woord aan Mr. P. J. M. Aalberse, „de ,ziel" van de K. S. A., zooals de heer Eh- gels hem terecht noemde. Deze spr. raakte meer aan de kern van de Sociale Actie en gaf in eene we' geordende opsomming van oorzake? en gevolgen der huidige maatschap pelijk misstanden een beeld van de grootsche zending, de verheven taak en het heerlijk ideaal, die deK. S. A. met onvermoeiden ijver vervult en na streeft. Het herhaalde applaus, de op lettendheid en aandacht, waarmede men spreker volgde, was een bewijs te over, hoezeer zijne woorden bij hoorderessen en hoorders ingang vonden. Na deze rede van mr. Aalberse stelde de Voorzitter de gelegenheid open tot het vragen van inlichtingen en ophel deringen naar aanleiding van het gesprokene. De afdeeling Haarlem van de K. S. A. is nu officiëel gevestigd en dat zij kracht van leven heeft, valt in zekeren zin ook reeds op te maken uit de vele geldelijke toezeggingen, bij het uitgaan der vergadering gedaan. Voor hoeveel er is ingeschreven, zal nog wel voorloopig een geheim blijven. Aleer de Voorzitter de vergadering sloot, wijdde nog de heer C. J.Loomejmr een opwekkend woord aan de nieuwe afdeeling, welke bemoedigende woorden met een warm applaus ont vangen wc-rden. Gistermiddag om 1 uur viel een beschonken persoon op den hoek van den KL Houtstraat en Ged. Oude Gracht op het trottoir, 't Was hem_ onmogelijk weder op te staan. Dit veroorzaakte een oploop. Nadat de man weer was; opgeholpen, ging hij laveerend verder. Diocesane Bond van R.K. Drank- bestrijdersvereenigingen. Zondag j.l. had in het Bondsgebouw St. Bavo, de 2e algemeene jaarverga dering plaats van den Diocesanenbond voor R.K. Drankbestrijders in het Bisdom Haarlem. De Vergadering werd geopend dooi den Voorzitter, den heer Nicolaas, die in zijn openingsrede den afgevaardig den een hartelijk welkom toeriep en er op wees, hoe de band tusschen de drankbestrijders steeds hechter wordt. Tegenwoordig waren 25 afgevaar digden zoowel van Kruisverbond als van Maria-vereenigingen. De Secretaris las de notulen dei- vergadering van 5 November 1905, in 't gebouw Eensgezindheid, te Amster dam, welke met een kleine opmerking werden gearresteerd. Daarna kwam het verslag van den penningmeester; verschillende cijfers werden genoemd, en het eind was een nadeel ig saldo. Uit het jaarverslag van den Secre taris kon men vernemen, datdeDioc. Bond was vooruitgegaan. Zoo rekende men 40%. Verder had er een bestuursverkie zing plaats; alle aftredenden werden herkozen; ook de Voorzitter dor Maria- vereeniging afd. Schiedam werd geko zen tot bestuurslid. Daarna werd de beschrijvingsbrief vlug en zakelijk afgehandeld. Zeer levendig waren de discussiën over verschillende onderwerpen. Omstreeks 5 uur was men klaar met de agenda; waarna de Voorzitter met een woord met dank en een woord tot opwekking van een kort gebed de vergadering sloot. Bepaald werd, dat in 1907 de 3e algemeene vergadering eveneens hier ter plaatse zal gehouden worden. A.s. Zondag geeft "de Kon. Letterl. Vereeniging J. J. Cremer haar 3e uit voering van dit seizoen in den Schouw burg. Als stuk zal opgevoerd worden „De ontvluchting van een Sabijnsche Maagd." HEEMSTEDE. Zondagavond omstreeks 7 uur kwam een auto van de richting Leiden, toon ze even voorbij de kerk (op den Wagenweg) een hond, die den weg wilde oversteken overreed. Het beest was onmiddellijk dood. De auto reed in wilde vaart door. IJMUIDEN. De klok wijst 1.58 (Greenwich), het fluitje klinkt, de locomotief gilt, de trein naar Velsen zet zich in beweging. Daar komt nog aangeloopen de Egmonder T„ die, per sé mee willende, in den half open staande bagagewagen wil springen, de plaats voor den geleidenden con ducteur Fr. Deze dit ziende, snelt op den man toe, om hem dat te beletten, doch ontvangt daarbij van den Egmonder een zoo hardhandigen duw, dat hij struikelt en tusschen den rijdenden trein en den perronrand valt. Groote schrik; onmiddellijk klinkt het stopsein van den chef en wordt de rem in werking gebracht. De con ducteur, uit zijn hachelijke positie verlost, is als door 'n wonder ge spaard, doordien hij languit op de treeplank was gevallen. Men vreesde niet anders, dan hem vermorseld te zien. Nu kwam hij met den schrik vrij. Tegen den woesten reiziger werd proces-verbaal opgemaakt. BEVERWIJK.* Werd eenige weken geleden dooi'"eenige jonge lieden alhier het initiatief genomen tot het 'oprichten eener kegelclub, thans is men zoover gevorderd, dat een bestuur, bestaande uit de heeren Kiinkupi, Commandeur en de Swart als-», prekutont, secretaris-penning- me&t3$^en commissaris, is gekozen Wn reglement saamgeste] d. Mi#lub genaamd „de natte Spons" heelt ten doel door liet beoefenen van het spel zich te bekwamen voor wedstrijden en onderling gezellige avonden te organiseeren. Vinken. Men schrijft uit Keunemerland aan het „N. v. d. D." Nog ééne week en devinken- tijd is weer voorbij. Deskundigen beweren namelijk, dat bet trekken der vinken geschiedt tusschen 25 September en 5 November. In ons Kennemerland, rijk aan wild op veld en wei en duin, wordt uatuurlijk ook aan liet „Vinken" gedaan. Er zijn vinkers van beroep en vinkers uit liefhebberij, gelijk er jagers zijn, die om den broode en jagers die enkel om het genot der jacht met het geweer eropuit g an. Ergens in onze duinen staat een vinkenhuisje, dat geheel en al den indruk maakt de bezittingen eens wclgestelden liefhebbers to zijn. Het werd gebouwd in 1832. In 1907 zal de jacht op vinken hier dus 75 jaren zijn uitgeoefend. Aartsliefheb bers van vinken hebben er al die jaren hun genot gesmaakt. Het is een stevig gebouwtje, dat een ruim vertrek bevat. Men treedt hot binnen aan de zuidzijde onder geboomte. In liet vertrek zijn twee deuren, welke toegang geven tot eene veranda op het noorden. Aan den West- en aan den Oostkant zijn een aantal zeer kleine raampjes ge maakt, welke een blik vergunnen op de beide vinkenbaden. Eene tafel, eenige stoelen en rijen porse leinen borden geven gezelligheid aan de kamer, welke door de open deuren volop frissclie lucht ont vangt. Men gevoelt liier in hetliuisvan een vinker te zijn. Er valt van al lerlei te lezen. Dicht en ondicht, en ook cijfers. Zoo staat er bijvoor beeld Hij, die wil treden in dit huis, Spreek' zacht en maak' niet veel gedruis. De vinken, wild en schuw van aard, Zijn voor het kleinst gerucht vervaard Dus is men buiten stil en stom, Dan is men binne wellekom. Boven de trekbank, op welke de vinker is gezeten, om, zoodra er vinken op de baan zijn neergestre ken, bet slagnet met kracht om te trekken, staat het vermanend woord geschreven „Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht" en „Die vinken en keepen wil vangen, Die zingen geen psalmen of gezangen." een raad, die wel zal wor den opgevolgd De cijfers geven de totaalvangst van een jaar en cle grootste vangst op een dag ih elk der jaren, sinds 1932. In 1843 (uitstekend vinken- jaarblijken 10,853 vinken ver schalkt te zijn. In 1879 daarentegen slechts 1704. Het maximumcijfer voor één dag is voor 1843 niet minder dan 1330, voor 1905 slechts 379, en voor 1906 (want dit is nu al uitgemaakt) 471. Deze beide laat ste jaren beliooren dus tot de vrij schrale vinkenjaren. Aan de Noordzijde van het huis je zijn tegen van een dakje voor ziene paaltjes kooitjes met lokvin ken opgehangen. Op de heide ba nen vindt men evenzeer lokbeestjes, die gevangen zitten aan een ket tinkje, hetwelk verbonden is aan een „broekje", dat den vogel zacht omvat. Vooral met Oosten-, Zuid-Oosten en Zuidenwind komen de vinken op de gewenschle manier bij troep jes aanvliegen. Vaak nemen zij eerst plaats op de hoornen, bij of boven de vinkenbaan, en, door de gevangen vogels of door het uit gestrooide zaad verleid, dalen zij neer en vinden den dood. Niet enkel de gewone vink wordt gevangen. Ook de keep, de groen- ling, het sijsje, het kneutje, de kruisviuk allerlei leden van de vinkenfamilie verdwalen op de baan. Zelfs dieren van anderen aard ko men te kwader ure te dicht bij des vinkers net. Zbo loopt de sperwer, terecht „vinkenvalk" geheeten, als hij op de weerlooze lokvinken neer schiet, in den val. Desgelijks de wouw of kiekendief, die, bij gebrek aan kuikens, met een vinkje tevre den is, en de wezel, die in het stille duin haar slag gaat slaan al wat zich op de baan vertoont, komt onvoorwaardelijk in de hand van den vinker. Het vinken is eigenlijk een wreed vermaak, zooals trouwens alle jacht bedrijf; doch niet wreeder, want de gevangen diertjes worden met een enkelen handgreep gedood. En de lokvinken hebben het niet slecht. Een groenling tot lokken bestemd, geraakte bij ongeluk tot driemalen los en... kwam tot driemalen ook weer terugBlijkbaar behaagde het diertje de rol van verleider. En dan (blijde tijding voor alle dieren vrienden), ontelbare vogels laten zich door den slimmen vinker in duin niet beetnemen, of kiezen een anderen weg. Men heeft waarge nomen, dat na de drooglegging van de Haarlemmermeer aanmerkelijk minder vinken over de duinen vliegen. Duizenden vogels geven nu de voorkeur aan den veiligen weg over „De Meer", eertijds met reden door hen. gemeden. Maar met dit al, het vinken is en blijft het verdelgen van ons dierbare vogels, vooral ook met het oog op de opvoeding der jeugd heeft deze soort van jachtvermaak zijn bedenkelijke zijde. In school en op straat worden ook de Ken- nemer kinderen vermaand met het bekende wrnord: „Behandelt de die ren met zachtheidspaart de vogels!" Zij worden bestraft wegens het zoe ken van eieren en het dooden van een dierterwijl daar in de duinen de vinken bij honderden sneuvelen. En een jongen van een jaar of acht gevoelt zeer goed, dat dit een en ander niet klopt. Maar het jachtbedrijf schijnt uiterst moei lijk te bedwingen te zijn. Indien de lezer ten slotte nieuwsgie rig vraagt naar de juiste ligging van dit merkwaardig vinkenhuisje in de duinen dan wordt hem geant woord: „Vraag liever niet nader!" Een vinker wil eenmaal in stilte werkzaam zijn. Zie, al van verr6 wenkt hij ons bezorgd met de hand, als roept hij ons zwijgend het „halt toe. Wij twijfelen dan ook, of dat „wellekom" wel zoo hartelijk ge meend is. Bovendien een lezer die, gedre ven door liefde voor de dieren op den vinker wat luid en opgewon den ging toeloopen, kon wel eens aan een verkeerd kantoor belan den. Want ja, daar staat in het huisje ook nog dit kortbondig van jagers ruwheid getuigend rijmpje geschreven „Niemand wordt hier uitgezon derd. Die lawaai maakt wordt er uit- ge...." Waarlijk, dit klinkt nietmalsch! Dus zij men niet al te nieuwsgie rig en neme eenvoudig op goed geloof aan, dat daar ergens in de duinen van ons goede Kennemer land zulk een vinkenhuisje staat. LISSE. De afdeeling Lisse van den Nederlandsclien R.-K. Volks bond heeft eene vergadering ge houden, waar 106 leden aanwezig waren. Na de opening werd door den zeereerw. heer B. .J. Klekamp, geestelijk adviseur der afdeeling, een lezing gehouden over de So ciale Actie in den Bond. Spreker behandelde in een in leiding de sociale actie in het al gemeen. om vervolgens over te gaan tot liet beantwoorden van de vraag, hoe die actie moet gevoerd worden. In vele gevallen, zeide spreker, wordt er alléén een actie gevoerd voor loonsverhooging, wat volgens hem lang niet voldoende was voor het oplossen der sociale kwestie men moet eerst beginnen, zeide bij verder, om zic-h te bekwamen in zijn vak, want dit is een eerste vereischte, als men aanspraak wil maken op verhooging van loon. Ten tweede moet men trachten zijn leven zoo eenvoudig mogelijk in te richten en gëën onnoodige of buitensporige uitgaven te doen, bijvoorbeelddoor geen geld te besteden aan sterken drank en der gelijke. Deze werkelijke leerzame en nuttige lezing werd met groote be langstelling aangehoord en bij het einde luide toegejuicht. Hierna kwam nogmaals in be handeling het verzoek van de af deeling Lisse van „Patrimonium", om, evenals laatstgenoemde Veree- niging dat gedaan heeft, aan den Raad dezer gemeente te verzoeken den laatsten Zondag van de kermis af te schaffen. Nadat dit punt nogmaals door den voorzitter was ingeleid, werden hieromtrent nog enkele besprek in. !r 1 fcea Naar ?eer Dé A. L 'Pudhe egerig. 6gatoi* Yrmai van li Tholei duur ®0nigii buis f j?big f 500. De 0. aren Reling», ^an ee 'lagen, gevoel 'dj n i*- dellei» Eerw. De aisdon*. gedurt heilige hiocee stoker en k Reroer 28 dajs De l'rentl Ren. wash Je ho* hric-fk Twintigst' eeuwsch 1 waarin U van Nationale Militie. FJta i- CK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2