Woensdag 31 Oct. 1906. No. 6440.31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. De er us it Allerheiligen. efi ei De familie Fromentier. BUITENLAND. 3. eren. zen. sions ng. an paal' eid ABONNEMENTSPR Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fra' Afzónderlijke nummers Sr postal#*. „0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montnaartre. m Wegens den feestdag van Al lerheiligen zal ons Blad morgen NIET verschijnen. RT. ie. „Verheugen wij ons allen in den Heer, terwijl wijdden feestdag van alle Heiligen vieren, over wier ver heerlijking de Engelen-zelven zich verblijden en den Zone Gods lo ven Die blijde woorden klinken bij den aanvang der H. Mis op dezen feestdag onder de gewelven onzer kerken. Tot ons allen zijn zij gericht En wie onzer zal durven beweren, dat hij geen behoefte gevoelt nu en dan, om krachtiger dan gewoonlijk er aan herinnerd te worden, dat hij den blik omhoog moet heffen dat hij moet opzien naar de eeuwige Stad, het einddoel zijne aardsche pelgrimsreize Millioenen zijn ons voorgegaan op den weg, dien wij bewandelen; millioenen genieten reeds het loon, dat ook ons in eeuwigheid is weg gelegd. Onze Moeder de H. Kerk wijst ons heden op die harer kinderen welke reeds tot de heerlijkheid des hemels mochten ingaan. De roem rijke Bloedgetuigen, de Belijders, de Maagden, de ontelbare Heiligen en Zaligen, die nu als overwinnaars lofzingen om den troon van het Lam. En die Heiligen zijn onze broe ders, zijn ledematen derzelfde H. Kerk, onze Moeder. Als onze voor sprekers en vrienden smeeken zij Voor ons, spreken zij ten beste voor ons, „ballingen, kinderen van Eva, zuchtend en weenend in dit dal van tranen". Bij ervaring kennen zij al onze ellenden, onzen strijd en ons lijden. En vol medelijden vragen zij voor ons Gods hulp en Gods genade, opdat ook wij eenmaal deelgenoo- ten mogen worden van hunne za ligheid. Al het aardsche gaat voorbij rijkdom, grootheid, eere en geluk. Maar het eeuwige blijft, onvergan kelijk als God zelf. AVaarom dan zouden wij als het dier ter aarde gebogen gaan? Om hoog den blikj omhoog de harten! Weldra zal ook voor ons de ure der vergelding aanbreken de ure, dat ook ons de stem des Allerhoog- sten klinken zal: „Treedt in de Vreugde uws Heeren!" Na lijden komt verblijden, na den strijd wacht ons de kroon, de zaligheid des Hemels, het geluk der Heiligen. Lezeressen en Lezers, moge dat geluk eenmaal U en ons ten deel vallen. Naast de zegepralende de lijden de Kerk Allerheiligen is als de vooravond van AllerzielenEene goede Moe der gelijk, die geen harer kinderen vergeet, vergeten kan, brengt de H. Kerk ons in herinnering, dat er duizenden en duizenden zielen zijn, welke met smachtend verlan gen naar de heerlijkheid Gods uit zien duizenden, onder welke al licht bloedverwanten en vrienden, die ons toeroepen: „Ontfermt u onzer, gij tenminste onze vrienden Bespoedigen kunnen wij hun heil door onze gebeden, door het H. Misoffer vooral. Geven wij dan gehoor aan de roepstem der IJ. Kerk. Dat vuriger dan ooit op Allerzielen onze smee kingen ten hemel opstijgen. „Zalig de barmhartigenklonk het eenmaal uit den mond van onzen Heiland! Beoefenen wij de barmhartigheid ook ten opzichte der Overledenen, opdat de barm hartige God, Die een dronk water zelfs niet onbeloond laat, zich ook onzer erbarmeopdat ook anderen eenmaal voor ons herhalen mogen „Het eeuwige licht verlichte haar! Dat zij rusten in vrede!" Gaven we gisteren de vroolijke, heden moeten we de ernstige zijde der quaestie even bezien, en som mige stoute, hoogst onvoorzichtige beweringen van Bennebroeksclien Pauw even aan de waarheid toet sen. Volgens P. is er niets, waardoor de „Stads-Editie" minder aanbeve lenswaardig zou wezen voor Ka tholieken. Laten we zien. De man, die ons gebrek aan ad vertenties verwijt een verwijt, waarop onze Katholieken het ver diende antwoord zullen geven, ho pen we vergeet ééne zaak, na melijk dat we meer advertenties konden hebben, als we maar klakke loos opnamen alles wat ons wordt aan geboden. Dat doet de „Stads-Editie". Schaamtelooze aankondigingen over nieuw-malthusianisme en adressen die zaken betreffende, worden zelfs door vele liberale bladen, die fat soen bezitten, openlijk geweigerd, niet door de „Stads-Editie". In 't nummer van Zaterdagavond, waar in „de Pauw aan 't schreeuwen was, kunt ge er niet minder dan vier aantreffen. Met dergelijk geld der onzedelijk heid willen wij ons niet verrijken; en het ergert ons telkenmale als wij, naast die adressen in de „Stads- Editie" zien pronken de namen van Katholieken, die hun koopwa ren aanbiedenDat ze zich niet schamen in dergelijk gezelschap ge zien te worden Ja maar, zoo praat de Pauw voort, er is toch heusch geen reden,waarom de Katholieken de „Stads Editie" zouden opzeggen om een Roomsche courant te nemen. Heusch 't is nog nooit aangetoond,dat er iets kwaads in de „Stads-Editie" stond. „Verkeerd is 't niet de „Stads- Editie" te lezen" wordt ons verze kerd, en zoo ze weer eens kwaad van de Stads-Editie vertellen, dan moeten de menschen naar naar den „Pauw" gaan, dan zal hij ze wel antwoorden. Nu is 't waar, dat van „den Pauw" niet kan worden geeischt, dat hij zoo heel precies weet, wat al dan niet voor Katholieken onge- wenscht moet worden geacht. Toch kost het ons moeite te ge- looven aan zooveel naiveteit, dat de schrijver niet zou begrijpen, wat ons in bladen als de Stads-Editie zoo tegenstaat. Ziet, omdat er voortdurend in dat blad advertentiën staan, waarvan wij boven spraken, daarom willen we de „Stads-Editie" niet in Roomsche huisgezinnen. We willen aan onze jongelingen en jonge dochters den weg naar de onzedelijkheid niet leeren. Omdat er in de „Stads-Editie" schunnige feuilletons staan, zooals onlangs die vertelling „de Kroon", waarover Kapelaan Van der Wal in onze courant schreef, daarom willen we de „Stads-Editie" niet voor onze Roomsche menschen. We wil len niet,dat hunne hoofden en harten worden verpest door dergelijke vieze lectuur. Omdat ook in de cor respon dent ën zoo dikwerf de waarheid wordt verdraaid en Katholieke personen en instellingen gehoond worden, ook daarom willen wij de Stads-Editie niet. Om een voorbeeld te noemen voor een paar maanden, 't was vóór de algemeene kamerverkie zingen in België, besprak de Bel gische correspondent de sch ooitoe standen aldaar. En hij wist te ver tellen, dat in den, nu sinds jaren volstreden schoolstrijd de priesters niet alleen de huisvaders niet ab solveerden in den biechtstoel, als zij hun kinderen niet naar katholieke scholen stuurden, maar ook de huis moeders niet, ook als zij niet daar aan medeplichtig warenen hij ver kondigde dat op de lagere scholen in Vlaanderen,waar onderwijs wordt gegeven door broeders en zusters bijna niets anders wordt geleerd dan gebeden en wat Bijbelsclie ge schiedenis. Wat zegt ge wel, lezer, van al dat fraais! Maar als van den anderen kant, door een anti- clericaal blad in België de loftrom pet wordt gestoken over de Bel gische nonnenkloosters voor mid delbaar onderwijs, en dat bericht circuleert dan in de Nederlandsche bladen (ook onze courant deelde het mede) denkt ge dat de Stads- Editie ook dien lof eens zal mee- deelen? Neen dan zwijgt dit blad als een mof! Het is immers neu traal Moeten wij nog meer redenen aan geven, waarom we bladen als de Stads-Editie voor Katholieken onge- wensclit achten? En dan is er nog zooveel, wat een Roomschekrant zijn lezers geeft, maar wat een liberale of neutrale krant hun niet geven kan. Nooit een aansporing om deel te nemen aan Katholiek leven en Kath. ver- eenigingen; nooit eens een echt Roomsche beschouwing over Kath. feesten en kerkelijke plechtigheden, nooit een opwekking om ook in 't maatschappelijk leven Gods eer hoog te houden, om, bij verkiezin gen, de candidaten der Roomsche kiesvereeniging te stemmen. Dat kan niet anders; het is volkomen waar, maar toch ook daarom moet een Katholiek een katholieke courant lezen, want ook de pers moet dienen om onze beginselen te verdedigen, ze dieper in te prenten in de harten der onzen en ze steeds meer te verspreiden. „Het Volk" verweet onlangs aan de bladen der burgerlijke partijen, dat 't maar kapitalistische instel lingen waren met geen ander doel dan geld te verdienen. Van zulk een verwijt behoeft een katholieke courant zich niet veel aan te trekken: die wordt niet opgezet en daarvoor wordt niet geijverd om „de centen", maar om 't beginsel. Maar als een „Stads-Editie". zou willen volhouden dat zij niet anti katholiek, niet anti-christelijk is maar een „neutraal-familieblad," dan is 't inderdaad moeielijk te zeg gen, op welk beginsel zij dan steunt behalve op 't beginsel geld maken Den Bennebroekschen Pauw zit het blijkbaar dwars,dat ook de geestelijk heid zich inspant om onze Roomsche courant binnen te leiden in de Room sche huisgezinnen. Hij meent,dat op die wijze, „de ondernemers" van de „N. H. Courant" eens „goed koop profiteeren van hen, die in den regel bij onze menschjes nog al wat in d'e melk te brokken heb ben." De man begrijpt blijkbaar niets van de roeping en het ambt onzer priesters. Als zij werkelijk overtuigd zijn, dat het voor de hunnen, om hun geestelijk welzijn, noodig is Katho lieke bladen te lezen, dan zijn zij ook overtuigd, dat 't hun plicht is de Roomsche bladen op alle moge lijke wijze te steunen, en het katho lieke dagblad wil niets anders dan de priesters helpen in het werk, dat hun is toevertrouwdhet volk te leiden op den goeden weg. Meer willen we hiervan niet zeg gen dan ditden steun en FEUILLETON. «n en PI. Gij zoudt niet weten, wat gij met Laar doen moest? Het beste is dus, itscfl^at wij een braven jongen voor haar boeken, die rijk is en haar geluk ver zekeren kan en ons tevens van allen ast af helpt. Hebt gij mij nu begre pen cn zult gij mij langer tegenspre- en Luc antwoordde niet. Zijne ziel Wam bij deze woorden in opstand, Wider dat hij evenwel de logika van l't bewijs kon ontkennen, de waar heid, die in zulke weerzinwekkende poorden gesproken werd. Aliette gehuwdAliette gelukkig "aarom had hij de zaak ook niet van e^en kant bekeken, waarom had hij 'Es zoo donker ingezien, ten prooi een hevigen angst, die hem pij nigde, maarwaarvoor toch eigenlijk geen enkele gegronde reden be stond Hij wilde er de oorzaak niet voor zoeken. Hij bleef liever bij zijne oude manier, om de zaken te ibeschouwen. Eindelijk ^antwoordde hij dan ook op een toon, zoo snijdend en spot tend, dat hij er zelf ..verbaasd over was. In theorie spreek ik u niet tegen. Maar met betrekking tot mijnheer Livron maakt gij illusies. Het was de eerste maal in zijn leven, dat mijnheer Fromentier er van beschuldigd werd illusies te maken. Zijne verbazing was zoo groot, dat hij stamelde Mijmijbehandelen als een domoor! En door wien?... Door u! In zijn toon lag eene onbeschrijf lijke minachting, en opstaande, zoodat zijne forsche gestalte boven Luc uit stak, stroomden de woorden hem uit den mond, alsof een jaloersche wrok in hem opgewekt was, die zich als eene stortbui eensklaps ontlastte. Ha, ha, is het al zoo ver gekomen hernam hij met sissende stem. Gij meent, dat uw vader een oude gans geworden is, en dat Jgij zijne plaats moet innemen. Maar gij hebt u ver gist, mijn zoon. Daarmede moet gij wachten, tot ik er niet meer ben, maar nu ben ik er nog. Mijn hoofd is nog goed en beter dan het uwe. Gij waant u een man, omdat gij nu zes-en-dertig jaar zijt. Ja wel, een man, die nooit op eigen beenen heeft kunnen staan, een cent verdienen of eene eigen be trekking verwerven, neen, die zelfs het leven niet kent Een bittere lacb deed zijne bruine tanden zien. Gij wilt zoo wijs zijn, om mij raad te geven? Maar daar zijt gij immers niet toe in staat! Kunt gij andere menschen begrijpen, anderen, anderen, die voelen en handelen, die jong en levenslustig zijn! Aliette is een mooi meisje. Gij alleen schijnt dat niet te weten. Is het te verwon deren, dat men haar bemint! Evenmin, als dat zij houdt van een innemenden jongen man, zooals Fran- gois Livron, een man, die alles bezit, om haar te behagen, alles, wat gij nooit gehad hebt Deze woorden drongen Luc als scherpe pijlen in het hart, en het was, of zijn leven wegvloeide door de wonden, die zij maakten. Met eene krachtige poging kwam hij nog in verzet. En gij meent, vroeg hij spottend, dat een man, die zooveel meer is dan anderen, dat mijnheer Livron zijn zinnrn zal zetten op een eenvoudig, onwetend meisje Tegenstellingen trekken elkan der aan. Zonder fortuin? Hij heeft genoeg voor twee. Mijnheer Fromentier had voor alles een antwoord gereed. Maar hij heeft zich toch nog niet verklaard, zeide Luc dan eensklaps. Nog niet, maar het zal niet lang meer duren. Ik geloof, dat wij over drie dagen zijne aanvraag wel hooren zullen. Thans liet Luc zich overtuigen, maar in plaats, dat deze overtuiging hem verlichting schonk, verzwaarde zij zijn hart. Hij gevoelde zich onuit sprekelijk ongelukkig. Zijn geest, die tot nu toe altijd helder was geweest in zijn sombere onrust, scheen met de medewerking der Geestelijkheid zullen wij steeds ten zeerste waardee- ren. ENGELAND. De lastige vrouwtjes van Londen geven het nog niet op. Twee van haar, die om hare betooging voor vrouwen kiesrecht uit het Lagerhuis en in de gevangenis gezet waren, zijn wegens ongesteldheid daaruit ontslagen. In de kranten beklaagde zich San derson er over, dat zijn vrouw en de andere gevangenen geen schrijfbe- noodigdheden kunnen krijgen „om hare gedachten uit te storten, die dag en nacht in haar branden en die ze niet kunnen uiten". Gelukkige mannenzal misschien menigeen denken. De Staatk. en Sociale vrouwenvereeniging heeft een manifest de wereld ingezonden, waar het o. m. luidt beginnende met de „vrouwen", wat niet zeer galant is ten opzichte van het sterke geslacht „Vrouwen en mannen van hetVer- eenigde Koninkrijk! Hoe lang zult gij nog een Lagerhuis dulden, dat uw wil weigert te gehoorzamen Hoe lang zult gij nog dulden, dat vrouwen naar de gevangenis worden gezonden omdat zij politieke rechtvaardigheid verlangen? Mannen! Zijt gij voldaan over de wetten, die uwe vertegenwoor digers hebben gemaakt? Dat zijt gij niet. Gij weet, dat uw kinderen ge brek lijden. Gij weet, dat oude werk lieden hun leven in het armhuis moe ten eindigen. Gij weet, dat arbeidzame menschen, vrouwen zoowel als mannen, geen werk hebben. Gij weet, dat thuis vrouwen werken voor een stuiver in het uur. Gij weet, dat vrouwen in haar wanhoop zich op straat verkoo- pen. Gij weet, dat deze dingen ge schieden, omdat aan de vrouwen haar recht als burgeressen onthouden wordt. En gij hebt van 420 van uw Parle mentsleden de belofte verkregen, dat zij die vrouwen het stemrecht zullen geven. Dwingt hen die belofte te ver vullen Het manifest eihdigt met een op roeping aan alle vrouwen om zich bij de Unie aan te sluiten. En dat is hoofdzaak, want een der sterkste ar gumenten van de tegenstanders blijft, dat 't niet gebleken is, dat de meer derheid der vrouwen zeiven 't stemrecht verlangt. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Volgens de „N. Wiener Tageblatt" baart de gezondheidstoestand van Koning Karei van Roemenië groote ongerustheid. Professor von Noerden uit Weenen is door de Koningin ont boden om een consult te houden. De dagbladen melden, dat de be sprekingen tusschen den nieuwen mi nister van Buitenl. Zaken von Aeren- thal en Wekerle geleid hebben tot volkomen overeenstemming in zake de buitenlandsche politiek. BELGIE. Niet den 2en maar den 5en November zullen de werkzaamheden door de textiel-arbeiders te Verviers hervat worden. Een telegram uit Brussel meldt, dat in de gister gehouden arbeidersvergadering, het te Verviers gesloten vredesverdrag tusschen gede legeerden der werkgevers en der arbei ders zeer ongunstig werd opgenomen men beschuldigde de afgevaardigden, dat zij misbruik gemaakt hadden van hunne macht. Er heerscht groote opgewondenheid. De arbeiders eischen, dat het verdrag door elke vakvereeni- ging afzonderlijk zal worden goedge keurd. RUSLAND. Gisteren is de verwachte oekaze over de geloofsvrijheid der niet-leden van de Staatskerk afgekondigd. De Oudgeloovigen en andere secten der orthodoxe kerk krijgen recht, voor zoover hun leer niet tegen de strafwet indruist, om gemeenten te vormen, kerken te bouwen en geestelijken te kiezen. Het bestuur der Petersburgsche universiteit heeft besloten de univer siteit tot nader te sluiten. Uit Riga wordt bericht, dat de overheid geheel de bevolking van een dorp in de nabijheid van Winden bij eenriep en haar verwittigde dat, zoo de moordenaars van twee vrouwen niet onmiddellijk uitgeleverd werden, de helft der bevolking naar Siberië zou overgebracht worden en heel het dorp een zware boete zou te betalen hebben. FRANKRIJK. Het ministerie gaat voort met zijne vergaderingen. Onder meer werd besloten tot naasting van den Westerspoorweg, het wetsontwerp op de afschaffing van de doodstraf werd goedgekeurden een begin werd gemaakt met de bespreking van het ontwerp op de afschaffing der krijgsraden. Een telegram kwam in, meldende dat de toestand aan de Marokkaansche grens verbeterd was. Viviani de nieuwe minister van arbeid, heeft bij de aan vaarding van zijn werk aldus de ambtenaren aan zijn departement toegesproken „Gij hebt een socia- listiscben minister voor u. Ik ver lang niet, dat gij u bij mijn poli tiek zult aansluiten, wanneergij an dere politieke inzichten hebt. Hier is er geen politiek, maar alleen arbeid. Ik wil echter, dat dit ministerie het huis van den arbeider zij. Ik wil, dat zich in de betrekkingen, die gij met de arbeiders zult hebben een ruime opvatting, hartelijke te- moetkoming en sympathie zullen uiten." Leve Vivianizullen de werk lieden wel roepen, al is het te ver wachten, dat hij even socialistisch zal doen als de vroegere minister Millerand die op en top „Bourgeois" was. een sluier bedekt. Hij wist niet meer wat hij dacht en wat hij wilde. Mijnheer Fromentier klopte hem zegevierend op den schouder. Kom, mijn jongen, gij moet niet doen als de hond van den tuinman. Gij hadt haar kunnen trouwen, deze mooie kleine Aliette, maar gij hebt niet gewild en gij hebt gelijk gehad. Eene mooie, jonge vrouw, die geen cent heeft, past voor ons menschen niet. Laten wij haar daarom aan een ander over en niet sentimenteel zijn. Volg mijn voorbeeld. Leef als een philosoof. Dat is nog het beste middel om kalm te blijven en het lang uit te houden. Na deze redeneering, die aangename herinneringen in hem scheen op te wekken, draaide de oude man zich op zijne hakken om en met de hou ding van een overwinnaar ging hij zijn ouden stroohoed halen en zijn dikken stok die beide op een stoel lagen. Gij hebt mij heel wat tijd doen verliezen met deze dwaze geschiede nis, besloot hij, en het is tijd om naar het land te gaan, want het koolzaad is reeds al te droog. Bovendien heb ik, dank zij uwe onverwachte terug komst, geen honger meer. Hij keek met spijtigen blik naar zijn soep, maar roerde ze niet meer aan, er bijvoegende, dat hij de laatste dagen'door de warmte allen eetlust verloren had. Dan, zich het zweet van het voor hoofd vegende, bromde hij: „Wat een weer! En werk, en zorg! alles komt bij elkander, 't Is om er razend van te worden! Hij ging voor Luc heen, om het huis te verlaten en aan een nadruk kelijk schudden met het hoofd, kon deze merken, dat zijne komst ook onder de rampen van dezen dag ge rekend werd en dat zijn vader hem naar den drommel wenschte met de werklieden, die te langzaam waren, het koolzaad dat te droog was en dui zend andere onaangenaamheden meer. Ik had wel zoo goed gedaan, als ik bij Montaurel gebleven was, dacht hij bij zich zelf. Wordt vervolgd). J>". NIEUWE i MAIN TLENDRTP flOITE MA NON AGITATË. il M, ond1 ]i k een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1