Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. lijnen in de Haarlemmermeer en om- gewtigjl&^ljybi IC tot nadere wijziging en aanvul lingdér wet van 25 Mei 1880 (Stbl." S8) tot instelling eener Rijkspost spaarbank, (Staatsschuldboekjes); tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendom men te Groningen, noodig voor den aanleg van een verbindingskanaal met kaden, enz. tot aanvulling en verhooging van het IXde" hoofdstuk der Staatsbe- grooting voor het dienstjaar 1906; - en tot verhooging van het IXde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1806: de heeren Regout, Hovy, Waller, Vermeulen en Van Wassenaer van Rosande. Het Eerste Kamerlid J. E. Scholte. Uit Groningen meldt men In enkele bladenkomt het bericht voor, dat de heer J. E. Scholten het voornemen heeft het lidmaat schap der Eerste Kamer het vol gende jaar neer te leggen en zich te 's-Gravenhage te gaan vestigen. Het is niet de eerste maal, dat dit voornemen aan den heerScholten wordt toegeschreven, doch, evenmin als toen, is ook thans daaromtrent iets met zekerheid bekend. Het zijn losse praatjes meer niets. Doordat mr. L. v. Andel te Go- ïinchem de provincie metterwoon heeft verlaten, is er een vacature onts'.aan in de Provinciale Staten voor het district Gorinchem, alsme de een in den raad dier gemeente. Lezingen dr. Kuyper? We vernemen, dat dr. Kuyper op een uit Zutphen tot hem gericht verzoek, om aldaar een lezing te willen houden, ten antwoord gaf, liet met zichzelven er nog niet over eens te zijn, of hij tot dat doel in meerdere plaatsen van ons land zal optreden. Indien dit echter geschied de, zouden vooral de provincie hoofdsteden daarvoor in aanmerking komen. (Ned.) Hof van Arbitrage. Bij Kon. Besluit zijn herbenoemd tot leden, vanwege Nederland, van het Permanente Hof van Arbitrage: Z. Exc. mr. T. M. C. Asser, Mi nister van Staat, lid van den Raad van State, oud-hoogleeraar aan de Gemeentelijke universiteit te Am sterdam, mr. F. B. Coninck-Liefs- ting, president van den Hoogen Raad der Nederlanden; jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, oud-minis ter van Binnenl. zaken, oud-hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, lid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal en jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beeren- brouck, oud-minister van justitie, Gommissaris der Koningin in de provincie Limburg. („St.-Ct.") Staatsloterij. In de afdeelingen der Tweede Ka mer is bij het onderzoek van hoofd stuk VII B (Financiën) der Staats begrooting voor 1907 blijkens het Voorloopig Verslag door ver schillende leden gewezen op een „misbruik" dat bij den verkoop van loten in de Staatsloterij sinds eeni- gen tijd meer en meer voorkomt. Dit misbruik bestaat, volgens het verslag, hierin, „dat sommige collec teurs, onder voorgeven van geene loten meer te bezitten, geene loten verkoopen vóórdat, de trekking der 4de klasse is afgeloopen. Zij verzekeren daardoor zich zelf de goede kansen, die in de loten der vier eerste klassen zijn opge sloten, zonder daarbij de kans op verlies te loopen immers die klassen bevatten geen nieten en geven het publiek slechts gelegen heid mede te spelen in de 5de klasse, waarin wel nieten voorko men". Aldus het Kamerverslag, dat wij hier in zijn geheel aanhalen, schrijft het Ilbld. omdat wij van een stadgenoot een schrij ven ontvangen, waarin wordt mede gedeeld dat, nadat Maandag jl. met den verkoop der nieuwe loterij een begin was gemaakt, bij verschillende collecteurs geen half lot meer te ver krijgen was. BINNENLAND. Nijlpaard geboren. De Amsterdamsche diergaarde we meldden het reeds is een Nijlpaard rijker geworden. Woens dag werd ons medegedeeld, dat mevrouw Betsy en den heer Cyrus een zoon was geboren. Kraamvisi tes worden nog niet afgewacht. Het publiek zal een dag of veer tien geduld moeten oefenen. Verduistering van een automobiel. Een reeds een paar malen wegens oplichting veroordeeld persoon las in een courant een advertentie, waarin een auto te koop werd aan geboden. Hij schreef op die advertentie, waarop hij met een chauffeur als deskundige naar Alkmaar toog, om de auto te bezichtigen en te pro- beeren. Spoedig was men het met den eigenaar eens geworden. Voor f 500 werd de koop gesloten, waar van een contract op zegel werd op gemaakt. Betaling zou over enkele dagen volgen, want de kooper had het geld niet bij zich. Na deze werkzaamheden zou de kooper der auto met den chauffeur in een hotel gaan dineeren, maar daar het verlangde pas over een uur bereid zou wezen, vroegen ze den verkooper der auto, of ze zoo lang een toertje met het voertuig mochten maken. Dit werd welwil lend toegestaan. Kooper en chauf feur bestegen de auto en eenmaal aan het rijden bleven ze doorrij den, niet aan terugkeeren denkend. Den volgenden ochtend vijf uur reden ze onder AVoerden tegeneen boom. En; toen werd de auto voor f125 verkocht, hoewel een quitan- tie van f400 werd afgegeven. Wegens verduistering heeft de kooper der auto zich voor de Recht bank te Alkmaar te verantwoorden gehad. Hij beweerde de auto voor f 400 verkocht te hebben, wijl door het rijden tegen den boom voor f 100 schade was veroorzaakt. De Rechtbank legde hem 2 jaar ge vangenisstraf op. Het Gerechtshof te Amsterdam, in hooger beroep uitspraak doende vernietigde het vonnis der Alk- maarsche Rechtbank en veroordeelde den beklaagde tot 2]/2 jaar gevan genisstraf. Een oude wethouder. Te Hekelingen is nog steeds een wethouder in functie die reeds 94 jaren telt. Dc heer L. Schipper is trots dien hoogen leeftijd nog steeds ijverig op zijn post. Een ernstig ongeluk heeft te Helmond plaats gehad. De land bouwer De Bruis uit Mierlo kwam met kar en paard, naar de stad om mest te laden. Nabij den spoorweg sloeg plotseling het paard op hol, vernielde den slagboom bij den overweg en trok daarna de kar op de spoorrails. Het voertuig raakte vast, de as brak en de Br. stortte van de kar, Op hetzelfde oogenblik rukte het paard de kar verder, waardoor De Bruis er onder raakte en overreden werd. De man werd zwaar verwond er onder uitgehaald. Navolgenswaardig voorbeeld. Een navolgenswaardig voorbeeld geeft „de Katholieke Garde", Pro- paganda-club te Dordrecht. Door hare leden worden de ad vertenties nagegaan in niet-Katho- lieke bladen. Treffen zij er aan van Katholieken, dan sturen zij aan de zen het volgende biljet thuis M. M. Naar aanleiding Uwer advertentie voorkomende in vanwaarin U vraagt, vestigen wij Uw aandacht op het volgende Hier ter stede wordt in bijna ieder R.-K huisgezin gelezen. Met Uw advertentie in een de zer bladen geplaatst, zult U zonder twijfel slagen. Tevens steunt U hierme de op ontzaglijke wijze de R. K. Pers en dwingt U R.-K. betrekkingzoeken den niet, zich van een neutraal of li beraal blad te bedienen, ten einde eene betrekking bij Roomsch-Katholieken te verkrijgen. Uw R.-K. boekhandelaar zal Uw advertentie zonder prijsverhooging gaarne in genoemde bladen plaatsen. Bij voorkomende gelegenheid op Uw gewaardeerden steun rekenend. Namens het Bestuur der Prop. Club. „De Katholieke Garde" (Volgen de namen). Wie in Haarlem willen dit na volgenswaardig voorbeeld in toe passing' brengen Iudien het denk beeld ingang vindt zullen, de Ka tholieke zaak en al wat er mede samenhangt, er niet weinig door ge baat worden. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis, dat door den Gemeenteraad in zijne vergaderin gen van 19 September en 24 Oct. j.l. zijn benoemd tot leden: der Commissie van voorbereiding voor de oprichting van een openbaar slachthuis, de heeren: W. Stolp, Voorzitter, Dr. II. D. Kruseman, H. van den Berg, J. H. Welsenaar en J. Leupen. der Commissie tot het ontwerpen en herzien van ver- Ordeningen, tegen wier overtreding •traf is bedreigd, waarvan de Bur gemeester Voorzitter is de heeren Jhr. Mr. F. W. van Styrum, Mr. F. A. Bijvoet, Mr. J. Spoor en Mr. C. M. Rasch. der Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-iinanciën, waarvan de Wethouder de heer Dr. H. D. Kruseman Voorzitter is: de heerenMr. J. N. J. E. Thijssen, J. Sabelis, P. M. Baron van Lijnden en Mr. C. Rasch. der Commissie van bijstand in het beheer der openbare werken, waarvan dc Wethouder de heer •Johs. de Breuk voorzitter is de heerenW. Stolp, J. H. Wel senaar, L. Modoo en A. Brinkema. der Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-bedrijven, waarvan de Wethouder de heer Johs. de Breuk Voorzitter is de heeren: J. Sabelis, A. Rinkema, J. J. Sneltjes, W. Stolp, W. A. J. van de Kamp, C. G. Loomeijer Jr., J. L. E. I. Breda Kleynenberg en Mr. J. H. Thiel. der Commissie van bijstand in het beheer en het onderhoud van den Hout en de Plantsoenen, waar van de Burgemeester Voorzitter is de heeren: J. Winkler en F. M. Baron van Lijnden. der commissie van bijstand in zake het verleenen van pensioen en onderstand, waarvan de Wet houder de heer Dr. H. D. Kruseman Voorzitter is: de heerenJ. Sabelis en L. Modoo. Burgemeester en Wethouders heb ben aan J. I. Luderhoff vergunning verleend tot oprichting van eene inrichting voor het slijpen van scha ren, messen enz., waarbij als beweeg kracht een gasmotor van één paar denkracht zal worden gebezigd, in het perceel aan de Nieuwe Groen markt No. 29. Provinciale Staten. Behalve de voordrachten tot het aangaan van een overeenkomst in zake de verpleging van behoeftige krankzinnigen buiten de provincie, wordt voorgesteld ook een verbin tenis voor 10 jaar aan te gaan met het kranzinnigengesticht te Venraai voor Katholieke mannelijke patiën ten tot een minimum van 50 en een maximum van 100 tegen een vergoeding van f330 per persoon en per jaar voor rekening van een gemeente- of armbestuur in Noord- Holland. In verband met de door Noord en Zuid Holland,;'over He nemen werken van het Amstel Drechtkanaal wordt voorgesteld van de Rijksbij drage van f 38,750 per jaar, na overlegpleging, f15,990 voor Zuid- Holland te bestemmen, mits het z. g. „Huis ten Drecht" en enkele perceelen van en in do gemeente Leimuiden aan Noord-Holland wor den afgestaan en van het bedrag van f3428, door het heemraadschap voor pensioenen verleend, een ge deelte zal komen ten laste van Noord Holland. Voorts worden aangeboden twaalf ontwerpen van bijzondere regle menten van bestuur voor water schappen en een ontwerp van een bijzonder reglement, waar de invoe ring van het algemeen reglement zal moeten plaats hebben bij het bijzonder reglement zelf. Voor het examen vrije- en orde oefeningen zijd alhier geslaagd de heeren: J. v-Woerkoin, Den Haag G. H. Veenstra. Purmerland; E. W. Visser alhier; J. A. v. Wouden berg, Amersfoort, en de dames A. Fortuyn, F.M. Riechelmann, C. A. v. Rijn, M. Smit, allen te Amster dam. Hollandsclie IJzeren Spoorweg maatschappij. Ontvangsten in de maand September jl. f 1,976,033 en sedert 1 Januari f16,413,910. R. K. Kiesvereeniging. Woensdagavond vergaderde on der voorzitterschap van Mr. J. N. J. E. Thijssen, en in tegenwoor digheid van den Hoog Eerw. Heer Th. J.A.Bosmangeestelijk adviseur de R.-K. Kiesvereeniging in het Bonds- gebouw St. Bavo tot het stellen van vijf candidaten voor de Kamer van Koophandel. De vijf aftredende leden Mr. Joh. Enschedé, H. II. G. Jacobs, E. II. Krelage, P. G. Heems en G. van der Most van Spijk werden bij ac clamatie opnieuw candidaat gesteld. De verkiezing is bepaald op Maan dag 5 dezer. Het verdere der rechtgeanimeerde vergadering droeg een zuiver huis houdelijk karakter. R. K. Vereeniging tot Bescherming van Meisjes. Zooals bekend is, werkt sinds eenige jaren met vrucht de R. K. vereeni ging ter Bescherming van Meisjes. Door een aantal plaatselijke afdee lingen of plaatselijke correspondenten wordt veel nuttig werk verricht in het btlang van de Katholieke dienst boden die komende dikwijls van kleine onbedorvene plaatsen in het gevaarvol grootestadsleven bloot staan aan allerlei verleidende invloe den. Door het verstrekken van inlich tingen aangaande den dienst, waarvoor de meisjes worden gevraagd, door het stationswerk in onze voornaamste steden, door bekendmaking van ver trouwde adressen, waar men zich om raad wenden kan, tracht men de meisjes te vrijwaren voor vaak zoo verlokkelijk voorgespiegelde plaatsing en slechte omgeving, in huizen van schande misschien. Door haar zooveel mogelijk in de groote stad een veilige gelegenheid tot verblijf en ontspanning te bieden ge durende de vrije uren, tracht men de meisjes te behoeden voor noodlottigen omgang of demoraliseerend straatge- slenter. Doch nevens dit voorkomende wer ken bleek ook zedelijk godsdienstige opbeuring, krachtig ingrijpende hulp noodzakelijk, voor de helaas gevallen vrouw. Men wiege zich hier niet in slaap met verbloeming der feiten: de treurige feiten zijn er, en zijn er in bedroevend aantal. Wie weten wil, hoe veelvuldig de hulp der Vereeniging noodig is, leze slechts de verslagen der plaatselijke afdeelingen. Alleen in den Haag moesten gedu rende het jaar 1905 meer dan 78 meisjes in het Katholieke Doorgangs huis worden opgenomen, waarvan 28 zwanger waren, 26 zijn er naar een gesticht gezonden, 2 gehuwd en 19 in een betrekking geplaatst; boven dien werden opgenomen 35 kinderen van ongehuwde moeders. Bijna dage lijks roepen Eerw. Heeren Geestelijken of Heeren Leden der St. Vincentius- vereeniging de hulp der Vereeniging in en dikwijls wordt bijstand verleend. Nu heeft do afdeeling den Haag het plan gevormd tot stichting van een eigen gebouw als noodzakelijk gebleken uitbreiding van wat al ette lijke jaren in een huurwoning be scheiden begonnen was. Dit huis zal bestaan uit twee geheel afgescheiden gedeeltenhet eene ge deelte zal gelegenheid bieden voor jongere meisjes om te leeren naaien en tevens een lokaal bevatten waar de dienstboden voor het grootste deel immers zonder familie in de stad haar vrije avondjes kunnen door brengen onder veilige schutsehet andere gedeelte is bestemd voorMag- dalena-werk ten heil van zedelijk ge vallenen. Tegen luttele vergoeding zullen hier de ongehuwde moeders worden opge nomen en iets wat elders in geen enkele Katholieke inrichting werd toegestaan tegelijk hare kinderen. Door den|band van het kind worden de moeders zoodoende op den goeden weg gehouden, terwijl yde onnoozele kleinen in goede hoede zijn, en in goede hoede zullen blijven, ook wanneer de moeder, zedelijk en gods dienstig gesterkt, na eenigen tijd wel licht weer in betrekking gaat. Maar al deze werken van christe lijke liefdadigheid eischen veel geld. Reeds voor het gebouw, zonder nog de exploitatie, zal een som benoodigd zijn van 60.000 gulden. Daarom vra gen wij dei> Katholieken van ons gansche land om steun. Want het geldt een algemeen Ka tholieken belang. Men wete, dat in het Haagsche Doorgangshuis, meisjes uit alle oorden worden opgenomen; de gevallenen van buiten Den Haag zijn verre in dc meerderheid. Ook bedenke men, dat met de af deeling den Haag, de afdeeling Leiden samenwerkt en dat door het acade misch ziekenhuis, wegens de koste- looze verpleging, vele Katholieke vrou wen komen bevallen, van Noord en Zuid hiertoe met opzet naarMeiden reizend. Zoo is deze instelling der Katho lieke liefdadigheid te 's Gravenhage naar waarheid ten nutte van geheel het Katholiek Nederland, dat zóó kan medehelpen aan de zedelij k-gods- dienstige wedergeboorte dier ramp zalige schepselen. De Katholieke); Kerk®Mgr. Ko- nings betoogde het op de Sociale Week in zooTwelsprekende' bewoor ding doet op alle gebied der Christelijke Charitas haar weldadigen invloed gelden,Tnergens laat zij zich hier overvleugelen. Terwijl nu reeds de Protestanten (o.a. met de stichting'jte Zetten van Ds. Pierson) de neutrale Onderlinge Vrouwenbescherming, het Leger des Heils en andere vereenigingen de Katholieken voorgingen zouden zij zich dan onbetuigd laten? Gode zij dank valt er op bemoedi gende feiten te wijzen, die het wetti gen, deze vraag te beantwoorden met volmondig neen. Immers Katholieke milddadigheid bracht reeds eenige gif ten, te zamen 30,000 gld. Maar er is nog veel méér noodig: Zoowel de andere helft van het Stichtingskapitaal of 30,000 gld., als de exploitatiekosten, die begroot wor den op 7000 gld. 'sjaar3. Dat daarom alle Katholieken de vereeniging tot Bescherming van Meis jes bedenken met kleiner of grooter giften voor de noodwendige onkosten, en laten zij, die God in ruimer mate met aardsche goederen zegende, zoo mooglijk een aandeel nemen in de leening van 30,000 gld., die voor het Haagsche Doorgangshuis uitgegeven wordt, i) Met het eene niet minder dan met het andere doet men Gode welgeval lig work, dienzelfden Godmensch, die in Zijn aardsche leven met eindelooze liefde zich het lot aantrok der onge lukkige gevallene vrouw. Het Bestuur der R.K. Vereeniging tot bescherming van Meisjes Afdeeling 's-Gravenhage. Afdeeling Leiden. Deze leening wordt uitgegeven in CO aandeelen van 500 gld. rentende 4%. Jipoórwegwerken alhier. Het gedeelte hoog gelegen stati ons*placement begint zijne vol- t'omihg^e naderen, wapt de spoor- wegdiei™ %Lip den nacht van Zon dag 11 op Maltihdag 12 November a. s daarop worden overgebracht. In de maand October is er hard gewerkt en veel tot stand gebracht om daartoe te kunnen overgaan. Aan gezien een zevental treinen overnach ten, namelijk de laatste treinen uit Amsterdam en Uitgeest, en het zeer groote bezwaren zou opleveren, te midden van de vele grond- en spoor werken, deze treinen na aankomst op het oude lage station, des nachts naar de hooge baan over te brengen, zoo is eene regeling getroffen deze treinen reeds Zondagsavonds aan het hooge middenperron te doen aankomen. Wanneer dus de laatste trein Amster dam Rotterdam is gepasseerd, wordt het lage opgaande hoofdspoor nabij de Spaarnbrug afgekoppeld en aan gesloten aan het hooge spoor, De laatste avondtreinen, die den volgen den ochtend weder vroeg terug gaan, staan dan reeds dadelijk voor vertrek gereed. Behalve de aansluitingen aan de Spaarnbrug, bestaan evenwel de be langrijkste werken in dien nacht aan de Westzijde, daar zullen in dien kor ten tijd meer dan 1000 k,b. M. zand voor ophooging van de lijnen Rot terdam Uitgeest en Zandvoort ver werkt en vervolgens acht sporen af gekoppeld, omgeschoven en aangeslo ten moeten worden. Daarna zullen de overwegen aan de Jansweg Kruis weg en Bolwerk gedeeltelijk opgebro ken en voor het publiek verkeer ver laagd worden waarbij niet te vergeten het maken van hulpafsluitingen en verdere voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid. Deze belangrijke werken worden door de aannemers uitgevoerd en zul len hieraan ruim 400 man werkzaam gesteld worden. L Maar niet alleen voor de aannemers voor het dienstpersoneel valt ook nog een zware taak te vervullen, namelijk het in werking stellen der beveiliging van het station met de centrale wis selbediening, doortrekken en aankop pelen der signaal- en wisselgeleidin gen, de beproeving, alsmede het over brengen dergeheele administratie be treffende den loopenden dienst. Reeds nu heerscht er een groote drukte voor het in orde brengen der wachtkamers en dienstlokalen, de electrische verlichting, waterleiding, verwarming, en het maken van dienst regelingen voor]; de verschillende af deelingen. Waarlijk, de gemeente zal na zoo veel jaren te hebben uitgezien naar verbetering van den onhoudbaren toe stand, de uitvoering en in gebruik stellen van deze nieuwe werken, zeer op prijs stellen. Mocht in de eerste dagen de treinenloop eenige vertra ging ondervinden, zoo wordt wel in overweging gegeven dat in die dagen veel van het dienstpersoneel gevorderd wordt, en eenige toegevendheid in ve le opzichten gewenscht is. Moge dus in den nacht van 11 op 12 November deze werkzaamheden door gunstig weder bevorderd worden en Haarlem zal zeker door het uit steken der vlaggen blijk geven van de belangstelling bij de in dienst- slelling van dit prachtig gedeelte der belangrijke spoorwegwerken. Zoodra nu het lage station op 12 dezer buiten dienst is gesteld, wordt een aanvang gemaakt met wegnemen der bestaande overkapping, opbreken van sporen, doortrekken der viaducten en aanvoeren van zand voor het twee- do gedeelte te verhoogen stations terrein. Het nieuwe hoofdgebouw dat aan het voorplein zal worden gebouwd, is den 8en October aanbesteed, zoodat met deze werkzaamheden alsdan ook spoedigl kan wordenfaangevangen. Het bestaande hoofdgebouw met bijgebouwen, Jperrons, marquisen enz. moet in zijn geheelen omvang ge sloopt worden. Arrondissements-Rechtbank. Terechtzitting van 1 November. 1. II. S. los werkman, zonder vaste woonplaats, diefstal met inklimming 3 maanden gev. straf. 2. B. C. W. B., werkman alhier, mis handeling 14 dagen gev. straf. ;^3. Th. S. zonder beroep te Hil- legom diefstal ter beschikking van de regeering gesteld. 4. J. v. B. fabrieksarbeider te Beverwijk opzettelijke vernieling en mishandeling f 15 boete of 10 dagen hechtenis. 5. N. O. arbeider te Lisse mis handeling f 15 boete of 10 dagen hechtenis. 6. W. A. S. vletterman te IJm ui- den beleediging, ambtenaar f 40 boete of 10 dagen hechtenis. 7. W. K., los werkman alhier mishandeling 2 maanden gev. straf. 8. A. N. zonder beroep te Pur- merend diefstal een maand gev. straf. 9. II. E. warmoezier te Deem ster, vrijgesproken. Verduistering. Voor de rechtbank alhier had zich gisteren te verantwoorden G. Span jaard te Velsen, die in Augustus jl. van den rijwielhandelaar H. W. Aarts alhier een rijwiel had gehuurd, dat zijn eigendom zou worden als hij f 10 per maand betalend, f 55 zou hebben afgedragen. Maar in October verkocht hij het rijwiel, na pas f 10 te hebben afbetaald en nu werd hij beschuldigd van verduistering. De officier van justitie eischte 3 maanden. De afdeeling Haarlem van de „Ned. Vereeniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken" zal een „alco hol-cursus" houden, waarop de Heer F. U. Schmidt, uit Amsterdam, het drank vraagstuk in den meest uitge braden zin zal behandelen. De Maatschappij van Nijverheid, departement Haarlem, vergadert Maan dag 5 November a.s. De heer mr. J. C. L. Vlaanderen, secretaris der Cen trale Werkgevers Risico-Bank zal spreken over „Ziekteverzekeringswet" 1907. Benoemd. Aan het Instituut „Oranje-Nassau", alhier is benoemd tot onderwijzeres Mejuffrouw Van der Snel, die als zoodanig werkzaam] was aan de Chris telijke School te Bennebroek. Hedenavond wordt in den Schouw burg Jansweg door de Nederl. Opera Gounod's Faust opgevoerd. Morgenavond geeft het Zangkoor I). I. N. D. U. A. onder directie van den heer Henri Berghuis een groot Concert in de Sociëteit „Vereeniging". Haarlem's tooneelgezelschap. Na zijne Indische reis is gisteren Louis Bouwmeester voor het eerst weder in Nederland opgetreden. Onze stad genoot het voorrecht van dit eersto wederzien. De Schouwburg was druk, zeer druk bezocht, en menig bloemstuk viel aan Bouwmeester en zijn echtgenoote ten deel. Er scheen herhaaldelijk aan de toejuichingen geen einde te komen. Door de Haarlemsche Slagersgezel len Vereeniging „Ons belang", afdee ling Ned. Slagersgezellen Bond wordt ons de volgende circulaire ter opname toegezonden Een kleine moeite, maar een schoon doel! De slagersgezellen van Haarlem nemen de vrijheid een opmerking en een beleefd verzoek onder de aandacht der Haarlemsche Dames en Huis vrouwen te brengen. Na jarenlange onderhandelingen met hunne patroons en na heel veel moeite is 't hun eindelijk gelukt hun verzoek om Zondagsrust ingewilligd te krijgen van 1 October tot 1 Mei. Toch zijn zij het volle genot van den vrijen Zondag nog niet deelachtig, doordat vele dames en huisvrouwen, we zeggen niet opzettelijk, maar onnadenkend hun vleesch Zondags morgens laten bezorgen, of het op den ochtend van Zondag komen koopen, terwijl zij die boodschap evengoed op Zaterdagavond hadden kunnen doen. Zij dachten er alleen niet aan, dat door hun onnadenkendheid of uitstel van boodschap een paar honderd hun ner medeburgers den Zondag-ochtend aan den arbeid moesten blijven. Aan alle dames en huisvrouwen die er zich zelf over verheugen, dat hun echtgenooten en broeders den Zondag vrij hebben, dan kunnen uitrusten, zich in den kring van hunne kinderen en familie kunnen ontspannen en on nieuw krachten Verzamelen om de week van arbeid, die hen weer wach tende is, verzoeken wij beleefd en dringend: helpt ons. Waar gij uw echtgenooten en broe ders den vrijen Zondag zoo van harte gunt, zoo helpt ook ons aan één vol len vrijen dag in de week door uw vleesch niet op Zondag te laten be zorgen of te koopen. Doet dit op Zaterdag. Het kan zonder moeite of bezwaar, als ge er Zaterdags slechts even om denkt. In „de Kroon" door ons reeds vroe ger aangekondigde worstelwedstrijden begonnen gisterenavond met een kamp tusschen Burghardt, Wurtemberg, en Franz Weiier, Oostenrijk. Na een reeks spannende momenten won Burghardt in 13 minuten. Daarop volgde een hartstochtelijke strijd tusschen Clement le Terassier, Frankrijk, en Rodenburg, de doof stomme „Leeuw van Denemarken". Meermalen rolden zelfs beide strij denden in de coulissen, waarbij eens de pianist van zijn krukje duikelde. De Franschman had aller sympa thie, daar de Deen soms twijfelachtig spel vertoonde. Na 2/1/2 minuut wist Clement le Terassier onder luide bijvalsbetuigin gen van het publiek zijn tegenstander te leggen. Voor hedenavond is geannonceerd een „catch as catch can" match, tus schen Rodenburg en Burghart. Hierbij zijn dus alle grepen geoor loofd. Deze strijd belooft zeer spannend te worden. Van Dirk van den Berg geen spoor. De wedstrijd werd door een talrijk publiek bijgewoond. Zondag 1.1. vierde de St. Martha- Vereemging haar Eerste Jaarfeest. De Eerw. Bestuurder opende deze feestelijke bijeenkomst met een opwek kend woord'. Bijna alle dames en na genoeg ook alle leden waren tegen woordig. Recht vroolijk en gezellig ging het toe, en reeds eerder dan men verlangde, brak het uur van vertrek aan. De leden hebben zich ouder eene heerlijke tractatie uitstekend geamu seerd en allen keerden hoogst dank baar en voldaan huiswaarts. Van de S. D. A. R naar de Vrijz.- Oemocraten. Men zal zich herinneren, dat de heer L. Modoo, lid van onzen Gemeenteraad, voor enkele jaren op het congres der S. D. A. P., van welke partij hij toen lid was, hard gevallen is over zijn houding tegenover zijn mede-socialis- NOORD-IIOLLAND. 5jr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2