Zaterdag 3 Nov. 1906. No. 6442.31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND De familie Fromentier. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE EESTDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No.'1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer,010 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DA l BI'. Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Een nieuw Bewijs. „De kinderen opgestookt door de ouders, en de ouders door de room- sche geestelijkheid, dat is de toe stand in pruisisch Polen. Een on derwijzer geeft het volgende beeld van zijn klas De meisjes zitten kalm, houden haar mond dicht en onderwijl wor den voortdurend poolsche wijsjes geneuried, soms zelfs tweestemmig. Ik heb gewaarschuwd en gedreigd: het"? gevolg was dat'in het laatste half uur liet spektakel erger dan ooit werd. Het is moeilijk uit te maken, wie de daderessen zijn. Kijkt men den eenen kant uit, dan komt het 'geneurie van den anderen enz. En het mooiste is nog dit: Wanneer dedrinderen hun meesters op school gVoen en geel geërgerd en hun geduld op de ergste proef gesteld hebben, gaan zij naar het kerkplein naar het missiekruis en bidden hier een uur lang, terwijl buiten het hek talrijke toeschouwers staan, die verwenschingen en vloe ken tegen de onderwijzers uitbraken en er de gebeden der kinderen mee begeleiden. De „Germania", het hoofdorgaan der duitsche katholieken, ziet „den tijd naderen, dat niet alleen de staat maar ook de kerk, ook de geeste lijkheid en de ouders aan zichzelf de vruchten van het zaad zullen gewaarworden, dat thans wordt uit gestrooid." De „Germania" zit, als de katho lieke partij, ertusschen. Zij is re- geeringspartij, en zij maakt revo lutie." Op deze manier beschrijft „Het Volk" den toestand in Russisch Polen. Zij betitelt, hetgeen daar gebeurt, met denjiaam „Revolutio nair Katholicisme". In het midden l&tendj 01 liet Socialistisch hoofdorgaan recht heeft om zoo te spreken, mogen wij wel zeggen: Een nieuw bewijs levert het van denjvinnigen)haat der socia listische kopstukken tegèn het Katholieke) geloof.JfAltoo3 verzeke ren ze, dat ze niet naar godsdienst vragen: iedereen laten ze daarin vrij. Hunne woorden en daden be wijzen echter telkens, hoe grimmig de haat is, dien zij achter die zoo genaamde onverschilligheid verber gen. Haarlemsche Krabbeltjes XIV. Onze tijd is de sporttijd bij uit nemendheid, mag ik zeggen, zonder gevaar te loopen,dat de eenen mij on der de achterblij vers, de anderen on der de vooruitstrevenden rangschik ken, gezwegen van een derde mo gelijkheid, namelijk, dat het gilde der stilstaanders het mijne worde genoemd. Sport is goed, gezond, aanbeve lenswaardig, sport is al wat gij wilt, als 't maar iets goeds uit drukt. Sport bevordert de mogelijkheid van „eene gezonde ziel in een gezond lichaam." MaarJa, er is ook hier een „maar", en niet een „maar" dat duizendmaal de galg verdiend heeft. 't Is een lust onze aankomende jongens te zien voetballen, andere sport te zien beoefenen. Dan leeft alles aan hen en de toeschouwer gevoelt zich weder jong worden en benijdt ze. Maar „O, zoo", zal menigeen denken, „nu komt het sermoon over jonge lui, wier spieren verbazend goed, maar wier hersenen miserabel slecht ontwikkeld zijn; over jongelui, met het eerste dons op de bovenlip, die meenen, dat ze naderhand per fiets door de wereld zullen rollen en de fortuin hen wel zal voortschoppen, krachtig zooals zij 't nu den bal doen over het sportterrein." Och neen geen sermoon. geen preekerij. Sport en preek zijn er twee begrippen denkbaar, minder voor vereeniging vatbaar, dan die twee Het moge voor te veel jeugdige hartstochtelij ke sportliefhebbers waar zijn, dat voor hen de variant kan gelden: „Een kind in de kennis, een man in de sport," daarmee is niet uit gemaakt, dat de ecne beslist vijan dig tegenover de andere staan zou, dat de eene de andere noodwendig uitsluit. En alles te zamen liever een beminnaar van sport dan wat Hildebrand „een nagelaar" noemde. Iets anders wilden we aan dit sport-praatje verbinden, de vraag namelijk Is het wel altoos uit- ofontspan- ning, wat onder de rubriek sport gebracht wordt „Wat eene liefhebberij, om elk aar blauwe schenen te schoppen", hoorde ik laatst bij een wedstrijd een boertje mompelen, dié al een paar minuten zijne ergernis had staan luchten door fhbriekschoor- «teenachtige rookwolken uit zijn tabakspijp te trekken, en daarna geërgerd het sportterrein den rug toekeerde. De man overdreef, ofschoon ja, het gaat er soms wel eens roe keloos wild toe. Niet als in Amerika. Men oor- deele Het seizoen is er nauw be gonnen en de volgende „ongeluk jes" staan al op het lijstje. J. P. Kennedy, aanvoerder der football-club te Lawrenceville, die de kampplaats overstak werd door verschillende personen achterna ge zet, die over hem heen vielen. Bui ten kennis werd hij opgenomen. Een uur later was hij dood. Een hoofd ader was gesprongen. Cameron Paulin, student aan de hoogeschool te Toronto,-'kreeg on der het spel een schop tegen het hoofd. Toen de partij geëindigd was, viel hij in onmacht en"! over leed eenige minuten later. De ge neesheer constateerde schedelbreuk. Te Mount Sterling (Kentucky) ontving de jonge Roger Heddon, zoon van den uitgever van het plaatselijk dagblad, een wonde aan het hoofd onder het voetballen. Bij 't einde der partij overleed hij. Milliond Brandon speelde te Al- lehenny); een schop in de maag streek liep hij op en stervend droeg men hem (huiswaarts. Zaterdag j.l. werd Charles F. Surdam, 19 jaar oud, in een foot- ball-matcli te Morristown (New- Yersey) gedood. Hij brak gedurende de worsteling den hals. Bij die vier dooden moeten ge voegd 10 personen, die zoodanig gewond werden, dat zij voor hun leven verminkt zullen blijven. Wel eene uitspanning of eene ontspanning op zijn Amerikaansch niet waar Doch de meeste ouders, of liever alle ouders, die hunne zonen met veel moeite en opoffe ring grootbrachten, zullen de Ame- rikaansche football-zeden liever niet ingevoerd zien. En terecht. Houdt men zich ten onzent ook niet soms het hart vast, wanneer men toeschouwer is Sport blijve wat zij wezen moet: een der beste lichaamsoefeningen. Doch men vergete niet de oud- Hollandsche spreekwoordelijke wijs heid Maat baat, overdaad schaadt. Daarmee bedoelen wij niet enkel, dat beroepsbezigheden of studie niet lijden mogen onder de sport- oefeningen, maar vooral, dat ieder er voor waken moet, dat de uit spanning inderdaad uitspanning blij ve. Ik laat in 't midden, of zij soms ten onzent ook niet dreigt te ont aarden in eene barbaarsche worstel partij of wildemanstroep. Ook uit liefde voor de sport die nen hare beminnaars er voor te waken, dat zij haar goeden naam onder ons behoudedat zij niet zoetjes aan verloope in de dood- schopperij der Yankees LODEWIJK Sr. FRANKRIJK. Op Allerheiligen is te Limoges het 3de nationale Socialisten-Con gres geopend. Jaurès was niet aan wezig. Burger Anseele van België kwam verkondigen, dat de Congres sen van Rome en Mannheim de sterkte der socialisten aangetoond hebben. Fier is het proletariaat op zijne eenheidde eindover winning is verzekerd." Indien onze lezers zich nog herinneren, hetgeen wij over de socialistische congres sen te Rome en te Mannheim schreven, zullen zij burger Anseele wel niet voor een minnaar der waar heid houden. Roebanowitsj (Rusland) verheer lijkte daarop de Russische revolutie en eindigde met den kreetLeve het Internationalisme 1 Weg met het absolutisme Bij het rapport "over JietL beheer der geldzaken dreigden de burgers elkaar al heel gauw in 't haar te vliegen. Na veel gehaspel werd het verslag van den penningmeester goedgekeurd. Daarna kwam de vraag ter spra ke,"(hoedanig de houding der socia listische kamerleden zijn zou ten opzichte van het ministerie-Clémen- ceau. In de tweede vergadering werd aangedrongen op het ontzeggen van steun aan het ministerie. Jaurès, nu aanwezig, kantte zich daarte gen. Er volgde geen beslissing. De zaak werd naar eene bijzondere commis sie verwezen, d. w. z. naar den doof pot. Clémenceau heet klaar gekomen te zijn met het regeerings-program; de ministerieele verklaring, welke Maandag a.s. in Kamer en Senaat voorgelezen zal worden, is geheel van zijne hand. Naar het heet is de stemming onder de volksverte genwoordiging Clémenceau niet gunstig. Men vergete echter niet, dat de meerderheid draaft op het fluitje der Loge en het hare zweep is, die Clémenceau zal doen klap pen. Onnoodig dus te vragen of de heeren lenig van ruggegraat zullen blijken. Volgens een ander bericht moet de minister van onderwijs met het plan omgaan, om het onderwijs ge heel aan den Staat te trekken. Ge- loovige en godsdienstige ouders zullen dan gedwongen zijn, hunne kinderen over te leveren aan god loochenaars en godsdiensthaters aan mannen, die op de normaal scholen al te veel met alle positief geloof leerden spotten. Heerlijke vooruitzichten Wanneer deze nieuwe, allerbru- taalste schennis der persoonlijke vrijheid gepleegd is, mag verwacht worden, dat de 'heer Boissevain van het Amsterdamsche „Handelsblad" weder in ee» geestdriftig artikel Frankrijk zal huldigen, en in eene andere tooststemming vergeten, dat Frankrijk en de weerzinwekkende sectarissen, die er het recht ver krachten, volstrekt niet met elkaar vereenzelvigd mogen worden. ITALIË. Het schijnt er voor de Vrijmet selarij in Italië toch ook niet zoo roos kleurig uit te zien, te oordeelen althans naar het bericht uit Rome, dat meldt „La Patria", het offieiëele dag blad der Loge zal wegens „admi nistratieve" moeilijkheden ophouden te bestaan. Ook zonder de „Patria" hebben de vrijmetselaars nog bladen genoeg De „Tribuna" bijvoorbeeld, is zij iets anders dan een groot Joodsch- maconniek dagblad Naar verluidt worden H.H.Eminn. de Kardinalen Fischer en Kopp op het Vaticaan verwacht, waar zij, gelijk het heet, Zijne Heiligheid komen onderhouden over de groote Katholieke belangen van Duitsch- land. Zou dit bezoek verband hou den met de netelige quaestie in Pruisisch-Polen We maakten kortelings melding van don Murri's tegenwoordigheid bij het socialisten- congres te Rome. Dat Murri van deze deelname een scherp verwijt is gemaakt ligt voor de hand. Toch waagt Murri het zijne han deling in deze vrij te pleiten. En wel in de dagbladen waarin hij schrijft: „Toen ik het Congres ging bijwonen, lag bij mij het denkbeeld voor, dat het vóór alles zaak is eene partij welke men bestrijdt grondig te leeren kennen. Ik achtte mij op dezen grond èn als journalist, èn als vriend der wetenschap, èn als priester, volkomen daar op mijne plaats BELQIE. De gravin van Vlaanderen, wier ongesteldheid de bladen gisteren mededeelden, is gelukkig weder aan de beterhand. De geneesheeren ge ven alle hoop op een spoedig en volkomen herstel. Er had vanoch tend wederom een medisch consult plaats, waarvan de uitslag bij het ter perse gaan van ons nummer nog niet bekend was. ENGELAND. De gemeenteraadsverkiezingen te Londen zijn allesbehalve naar den zin van de liberalen uitgevallen. Men dankt dit aan het gelukkige feit, dat de opkomst aan de stem bus veel grooter geweest is dan een drietal jaren geleden. De gemeentelijke hervormings partij (gematigden of conservatie ven; moet in het geheel 262, zegge 262 zetels hebben gewonnen en elf gemeenteraden hebben veroverd. De liberale pers schrijft de ne- - derlaag der progressieven toe aan hunne verdeeldheid "en aan het optreden van de arbeiderspartij, die zelfstandig candidaten heeft ge steld, waardoor de progressieven zeer erg zijn verzwakt, hoewel de candidaten zelf der arbeiderspartij weinig hebben bereikt. De uitkomsten van deze verkie zingen hebben een gunstigen in vloed op den koers der consols en andere beursfondsen van eerste kwaliteit, te meer, daar algemeen wordt verwacht, dat de verkiezin gen, in Maart, voor den graafscliaps- raad van Londen, eveneens een overwinning voor de hervormings partij zullen wezen. Ook de liberale pers verklaart dit te vroezen en dringt er hierom bij de liberalen en bij de arbeiders partij op aan, aan de onderlinge oneenigheden een eind te maken voordat het te laat zal zijn. RUSLAND. Op 23 December O. S. (6 Januari N. S.) beginnen weder de verkiezin gen voor de Doema. Aldus meldt de Times,'luidens een telegram van heden uit Londem Voor het overige geen nieuws van eenige beteekenis. Reuter seint nog, dat Donderdag j.l. te Sint Petersburg het vonnis gewezen is in het proces van den raad van arbeiders-afgevaardigden. De ex-president Khroestalef, de vice- presidenten Svertsjkof en Zlydnof en 11 anderen zijn veroordeeld tot verbanning naar Siberië. Twaalfbescbuldigden werden vrij gesproken. Hofberichten. Hare Majesteit de Koningin heeft den heer L. W.fGroeneveldt, intendant van het particulier domein van H. M. de Koningin-Moeder, te Soestdijk, benoemd tot commandeur in de Huis orde van Oranje. Z. K. H. de Prins wordt in het laatst der volgende week een paar dagen in de residentie verwacht. H. M. de Koningin-Moeder arri veerde gisteren om twaalf uur met haar gevolg te Rhenen en reed van daar in een rijtuig van den hotel houder Altenau over Wageningen naar het sanatorium. H. M. de Koningin-Moeder bracht met gevolg, jonkvr. van de Poll. jhr. de Ranitz en j hr. van Tets, een bezoek aan het sanatorium Oranje Nassau's Oord en keerde gisteravond te Soest dijk terug. H. M. de Koningin-Moeder "vertrekt 14 dezer naar het Loo, om eenigen tijd bij H. M. de Koningin te logeeren. FEUILLETON. óo. En hij heeft u gezegd, dat hij u liefhad! Wel neen, maar hij is te veel beschaafd, om zich zoo iets te veroor loven. Aliette sprak dit op zoo'n overtui genden toon uit, en met zoo'n volko men onwetendheid der dingen, dat Luc er tegen op zag haar nader in te lichten. Maar hoe zijt gij dan zoo van zijne gevoelens overtuigd? hernam hij met een Hauwen glimlach, Zij begon vroolijk te lachen, schudde het hoofd en snelde naar den anderen kant van de kamer. Hij begreep haar. In haar eigen hart had Aliette de verzekering voor deze liefde gevonden, en zij meende zich niet te kunnen vergissen. Ja, als hij door haar bemind werd, waarom zou hij haar dan ook niet liefhebben. Thans bestond er voor Luc geen twij fel meer. Aliette kwam met smeekenden blik naar hem toe: Ach, Luc, gij zult hem toch. niet onvriendelijk ontvangen, als hij naar u toekomt? Luc voelde zijn bloed in opstand komen. Mocht hij zoo zijne principes verloochenen? Hij zou de liefde van den andere in bescherming nemen?... Ik heb hierin niets te zeggen, sprak hij op ontevreden toon. Dat is eene zaak, die mijn vader alleen aan gaat. O, Luc, weiger mij dat niet. Aliette vleide nog sterker: Mijn neef is zeer goed; maar gij weet, welke zonderlinge denkbeelden hij heeft! Bovendien heeft hij nooit zooveel belangstelling in mij getoond als gij altijd gedaan hebt. Gij alleen hebt mij liefgehad. Zij omhelsde hem, maar Luc maakte zich over deze ongewone liefdesbetui ging volstrekt geene illusies. Eon nieuw gevoel had het hart van het jonge meisje ontroerd en hare zenuwen over spannen. Deze opflikkering van gene genheid was slechts eene weerkaatsing van hare liefde. Ik zal doen wat gij verlangt, be loofde hij eindelijk, half uit goedaar digheid en half om aan dezen vurigen aandrang te ontsnappen, en in zijne eenzaamheid terug te keeren. XI. Toen hij naar lichaam en ziel van zijne vermoeienis uitgerust was, begon hij den toestand te overdenken en op nieuw kwam hij tot dit treurig be sluit^ dat hij ongelijk moest hebben en zijn verstand niet goed wist te ge bruiken. Hij begreep zelfs niet, hoe en waarom hij zoo ontroerd geweest was. Aliette beminde en werd bemind, zij zou trou wen met een man, die door zijne be kwaamheid verre boven anderen uit stak, was daar iets buitengewoons in gelegen Nooit was hij zoo aanmatigend ge weest, om aan het geheele mensch- dom zijne bijzondere denkbeelden te willen opdringen, waardoor zijn eigen bestaan beheerscht werd. Zijne ver draagzaamheid ging zelfs zoover om een verschil van smaak en gevoelen te willen duldenom te gelooven, dat voor anderen goed kon zijn, wat voor hem schadelijk was. En was nu per slot van rekening Aliette niet alleen verantwoordelijk voor haar genomen besluit. Was het wel noodig hem vooraf zijne meening te vragen? Als hij zijn plicht deed, dan ging hem immers het overige niets aan. Het ware zelf zucht en bemoeizucht van hem ge weest om Aliette dit huwelijk af te raden. Nu de zaak eenmaal zoo stond, ver langde hij er zoo spoedig mogelijk een einde aan te maken. Als alles eenmaal achter den rug "was zou hij wel weer kalmer worden.Zenuwachtig liep hij in zijne kamer heen en weer, met inge houden adem luisterend, omdat hij elk oogenblik verwachtte Fran<;ois Livron de trap op te hooren komen. Maar hij vernam geen geluid. Door niets werd de gewone orde verstoord. Het bleef stil in huis en van buiten drong niet het minste gerucht in zijn oor. Naar nate het later werd en de zon meer warmte begon af te geven werd de atmosfeer drukkender: Luc geraakte in een soort van bedwelming en was half ingeslapen. Zijne gedachten kwamen langzamer hand tot rust. De tijd ging ongemerkt voorbij en hij keek verrpst op, toen hij in de verte een bekend geratel hoorde. De trein van vijf minuten over elf! Nu al! sprak hij bij zich zelf. Bijna aanstonds werd het Angelus geluid en hij dacht bij zich zelf Waarom gaat men nog niet aan tafel. Zou men vergeten hebben mij te roepen. Mijnheer Fromentier had tot stel regel om alles op zijn tijd te doen, dan kwam er ook het meest werk af. Daarom dwong hij zich zelf en anderen dan ook tot eene onverbiddelijke stipt heid. Toen Luc nu in de eetkamer kwam, was hij niet weinig verbaasd, daar Aliette alleen te vinden. Neef is nog niet thuis, zeide zij. Ik weet niet, wat hij zoo lang doet! Waar is hij? vroeg Luc. Naar het koolzaadveld, hier dicht bij. Hij moet echter moe genoeg zijn om naar huis te verlangen. Gij weet niet, hoe hard hij in uwe afwezigheid gewerkt heeft! Hij heeft een ijzersterk geste', bevestigde Luc met verklaarbaren trots. Toch kwam hij mij wel wat veranderd voor Aliette lette niet veel op deze op merking. Dat haar neef over tijd kwam, was niet de eenige oorzaak van haar ongeduld, waardoor zij elke minuut naar buiten liep het terras op en dan naar den kant van het paviljoen keek, dat hedenmorgen onverbiddelijk ge sloten bleef. Er is nog niemand te zien, sprak zij, teleurgesteld binnenkomend. Ik begin ongerust te worden. Deze onrust gold volstrekt haar neef niet, maar een ander en wel de afwe zigheid van dezen andere. Luc begon zich thans ook te ver wonderen. Ik hoop, dat mijne komst mijn heer Livron niet op de vlucht ge jaagd heeft, zei hij op een toon, waar aan hij een wel willenden klank trachtle te geven. Wordt vtroolyd). IEUWE CODRA flGITE MA NOU AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1