Maandag 5 Nov. 1906. No. 6443.31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND Gemengde Berichten. De familie Fromentier. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem/1-20 Yoor de overige plaatsen m Nederland franco per StfiÜ- 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE k CONTANT. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, ïnterc. Tel! No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Fublicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. FRANKRIJK. De heer Briand heeft in een zijner mededeelzame buien de gevoelens der regeering wederom eens uitge stort en wel in den boezem van een der „Matin"-redacteurs. Het juiste kantoor! Hij zeide onder meer: „In opstand tegen den Staat is de Kerk niethaar recht is 't, gunsten aan te nemen of te weigeren. Wij wilden de Kerk zekere rechten ver zekeren, op voorwaarde echter, dat zij de godsdienstige vereenigingen in haar administratie opnemen zou. Ook wilden wij de Kerk het recht geven op de 400 millioen aan ker kelijke goederen. Maar door de godsdienstige vereenigingen te ver werpen, toont zij liever in het on zekere geduld te willen worden. Dus het wettig bezit der Kerk wil de Minister haar wel genadig ver zekeren. De Part. Correspondent van het „Handelsblad" ziet in die uitlatin gen van Briand een nieuw bewijs van het verlangen der Regeering, om den godsdienstvrede te bewaren. Daarnaar heeft dema§onnieke regee ring al 30 jaar gestreefd, zouden wij spottend kunnen antwoorden, gestreefd door de Kerk op allerlei wijze te bekampen en te bemoeie- 1 ij ken; door haar één voor éen al hare vrijheden te ontnemen. Als het in plaats van de Katho lieke Kerk de Israëlieten gold, zou er door de liberale pers een ander boekje opengedaan worden over het verlangen der regeering naar godsdienstrede Clemenceau las in den ministerraad verklaring voor eene mimsteneele geheel door hem opgesteld. Allereerst brengt hij een wel sprekende hulde aan Sarrien, zijn voorganger. Wat de buitenlandsche politiek betreft, stelt het Kabinet zich voor, het Fransche-Russische verbond te handhaven, en de on- schatbarevriendschaps-betrekkingen te blijven onderhouden. Wat de relaties met de mogend heden betreft, zal Frankrijk zijn traditioneele politiek volgen, die veroorlooft, een eerste plaats in de wereld in te nemen, die steunt op zijn defensieve kracht. De wet op de scheiding van Kerk en Staat zal ten uitvoer worden gelegd in een liberalen geest. Zon der tot vervolgingen over te gaan, zal de Regeering met kracht op treden. Het Kabinet zal het wetsontwerp op de progressieve inkomstenbe lasting aanhangig maken, dat de noodige gelden zal verschaffen voor het ontwerp op de arbeidsovereen komst en voor het ontwerp, dat inhoudt den aankoop van den westerspoorweg. De Regeering bevestigt, dat zij besloten is de vrijheden van de syndicaten uit te breiden. Zij zal de wet op de arbeiders- pensioenen uitbreiden, zoodanig, dat deze verplichtend worden ge steld. Verder wordt aangekondigd, dat een voorstel tot opheffing der krijgs raden zal worden ingediend. Ten slotte spreekt Clemenceau over de politieke werkzaamheid van het Kabinet en besluit aldus Schenk ons uw vertrouwen en wij zullen daden stellen." BELGIE. De staking onder de wolkam mers te Verviers herleeft. Zoo is althans het gevoelen van wie de beslissing van den Vakbond in ernstige overweging nemen. Deze bond heeft Zaterdag, na een stormachtige vergadering, welke vier uur duurde, met 517 tegen 412 stemmen het vergelijk met de werkgevers verworpen. Voor wie nu weet, dat deze vakbond de rijkste en best gedisciplineerde van alle is en daarbij bedenkt, dat ook de wolwasschers zich aansloten bij het besluit, de staking voort te zetten, is het schier eene uitge maakte zaak, dat staking en uit sluiting te Verviers weder een aan vang nemen, JAPAN Oogenschijnlijk heerscht er in het verre Oosten eene volkomene en vredige rust, ja, de aandacht der Westersche volkeren zou geheel van China en Japan worden afge wend, wanneer niet zoo nu en dan eene tijding kwam overwaaien over versterking van legertroepen en schier onafgebroken vlootbouw. Het gewicht van dergelijke leger- en vlootversterkingen kan en mag niet onderschat. Nu weer heeft Japan besloten een oorlogsschip te bouwen van 21.000 ton waterverplaatsing, dus 3000 ton grooter dan de „Dreadnought". En er wordt bovendien een gewapende kruiser van 18.650 ton op stapel gezet, terwijl een slagschip van 19.000 ton kortelings is te water gelaten. Zou Japan de taktiek der klas sieke oudheid volgen, welke zich in deze woorden laat vervatten: „Zoo gij den vrede wilt, moet ge u ten strijde wapenen?" ENGELAND. Verpletterend we schreven het reeds in ons nummer van Zaterdag is de nederlaag der liberalen bij de Gemeenteraadsverkiezingen te Londen. Thans, nu we nog nauwgezetter de cijfers kunnen melden, valt de omvang der geleden verliezen eerst recht duidelijk waar te nemen. De nederlaag in één woord is enorm. De gematigden wonnen 25 van de 28 „boroughs" (gemeenten); 950 van de 1363 zetels werden door hen vermeesterd. Nimmer, sinds de indeeling van Londen in 28 „bo roughs" (1899) is dit voorgekomen De gematigden hebben ook in Bat- tersea negen zetels gewonnen, waar de vooruitstrevende meerderheid nu is teruggeloopen tot vier zetels. Verkiezing Eerste Kamer. Gedeputeerde Staten van Gelderland zullen nog in deze maand, dus vóór de najaarszittingen op 11 December a.s. bijeen moeten komen tot verkie zing van een Lid der Eerste Kamer, wegens bevordering van den heer C. M. E. von Löben Seis. Na de Nederlaag. De Leidsche oud-liberalen organi- seeren eene nieuwe vrijzinnige kies ver - eeniging. Voornamelijk zal zij het meer con servatieve deel der kiesvereeniging, dat bij de jongste verkiezing de candida- tuur Smissaert voorstond, omvatten. Is hier het spreekwoord van het verdronken kalf en den gedempten put niet alleszins van toepassing Oud-Minister Bergansius. Sedert geruimen tijd bereikte ons geene tijding over den gezondheids toestand van den generaal-oud-minis- ter. Geene tijding, goede tijding, dachten we, totdat ons gisterochtend het bericht ter oore kwam, dat de krachten van den hoogen lijder al lengs verminderen. De zieke is voort durend ijlende. Middenstandsvraagstuk. De Staatscommissie voor het midden standsvraagstuk heeft zich nog niet kunnen neerleggen bij de ministeriëele opinie. Het geschil betreft de bevoegd heid tot het instellen eener enquête naar den toestand van het vakonder wijs. Gouden Jubilé als Staten-lid. Den 20 dezer is het eene halve eeuw geleden, dat mr. F. Th. Westerwoudt zitting nam in de Staten' van ons ge west. De a. s. gouden jubilaris, sinds 1862 tevens lid van Gedeputeerde Staten, is bovendien staatsraad in buitenge wonen dienst, voorzitter van den Raad van Administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, cu rator van de Universiteit te Amster dam en commissaris van de Nederl. Bank. De Regeering erkende zijn vele ver diensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw en tot officier in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Bovendien is de hoogst verdienste lijke grijsaard ridder in de Orde van den H. Gregorius en officier van het Legioen van Eer en in de Leopolds orde van België. De staking van „Het Volk.' Na opheffing van de werkstaking, met 16 tegen 4 stemmen, hebben de stakende courantenloopers de volgen de motie aangenomen: De vergadering, enz., van meening dat slechts inwilliging der door haar gestelde looneischen een blijvende verbetering mogelijk maakt; afkeurende de wijze, waarop de Commissie van Beheer van Het Volk die billijke eischen van de hand heeft gewezen en haar een verdere actie onmogelijk maakt. betreurende de bestrijding en te genwerking, vooral van de redactie van Het Volk. besluit de staking op te heffen, doch behoudt zich voor, zich ten sterkste er tegen te verzetten, in dien de haar opgedrongen uurloon regeling verslechtering van den be- staanden toestand blijkt te bevat ten. Winkelsluiting. Vox populi, vox Dei. De heer J. S. Meuwsen, voorzitter van de Middenstands-Vereeniging te Amster dam, zal trachten door alle Midden- standsvereenigingen in het land eene motie te doen goedkeuren betreffende de winkelsluiting. Doel is, deze kwestie niet wet telijk, doch op particulier initiatief te doen beslissen. Provinciale Staten. In de morgen (6 November) te openennajaarszitting der Provinciale Staten van ons gewest, zal naar we vernemen, een voorstel ter tafel komen om de rapporten over de alsdan aan verschillende commissies te zenden stukken, te behandelen op Dinsdag 20 November a.s. De man te huis. In de „N. Crt." gff„May" dezer dagen de volgende niet onaardige beschouwing: De jongen, die soldaat wordt, moet wel een massa bezigheden verrich ten, die hij thuis als te vrouwelijk van zich zou afschuiven. Waarom moeten thuis alleen de zusjes helpen? Wellicht, zeer mogelijk zelfs, wordt het toch een mannelijke en vrou welijke verdeeling van de bezighe den. Maar dan wordt ze natuurlijk en billijk bepaald door elks bijzon deren aanleg. Hoofdzaak is, dat de jongens zichzelf niet leeren beschou wen als de heeren der schepping, die onafhankelijk kunnen beschik ken over hun vrijen tijd, terwijl de meisjes allerlei plichten hebben, die haar tegenhouden in haar geestelijke ontwikkeling. De jongen, die thuis ook eens op de kleintjes heeft moeten pas sen, of met eenige verantwoorde lijke taak was belast, zal eerder zijn vermoeide vrouw helpen en afwisselen bij de zorgen voor de kinderen, dan de zelfzuchtige, die steeds zijn genot met vrienden mocht naloopen, terwijl hij minach tend neerzag op de meisjes, die „bestemd" waren voor vrouwen werk thuis. Bij dat werk in huis is er iets leerzaams in het samenwerken. Juist, dat een man een massa din gen heel anders, soms veel practi- scher en minder omslachtig doet dan een vrouw, kan van goeden invloed zijn bij het verrichten van de huishoudelijke bezigheden. Men verwacht van vrouwen in het Parlement een en ander ont brekend element in de wetgeving. Mannen in de huishouding zouden daarin ook een ontbrekend element brengen. Thans klagen de vrouwen over keukenpieten, als haar echtgenooten zich willen bemoeien met huishou delijke aangelegenheden en houden zich doof voor alle opmerkingen op haar terrein. En menigmaal zijn die bemoeienissen zonder kennis van zaken,een ergernis voor de afgesloof de huisvrouw. Zij zouden het min der zijn, als de man meer belang stelling en waardeering kon ge voelen voor haar taak, allicht zou zij dan meer vatbaar zijn voor gegronde en doelmatige raadgevin gen en zelf haar deel van de plich ten hooger opvatten en met meer lust en geestdrift volbrengen. Thans is er in de coëducatie iets eenzijdigs. De vrouw moet gelijk worden aan den manin plaats dat men er naar streeft, hem ook iets van haar te laten aannemen. Geen wonder, dat men dan klaagt, dat de meisjes tegenwoordig niet willen weten van huishouden! Wij leven in een overgangstijdperk, waarvan de vrouw al het onaan gename, bijna niets dan de lasten ondervindt. BINNENLAND. ERNSTIG TRAMONGELUK TE AMSTERDAM. Twee trams tegen elkaar gereden. Vannacht circa twaalf uur heeft er te Amsterdam eene trambotsing plaats geliad met helaas droevige gevolgen. 't Gebeurde op de Weteringschans tusschen wagens van lijn 10 (M. P. stationZoutkeetsgracht) en lijn 4 (IJveerAmsteldijk). De motorwagen van lijn 10 voerde 'n hijwagen mede en beide voertuigen waren (daarjuist in deze klok het circus Carré en de Italiaansche Opera uitgaan) overvol. Door de botsing raakte de bijwagen uit het spoor en werden passagiers beklemd en tegen den grond geslagen. Ontzaggelijke ontsteltenis volgde. Schrik-gillen en smartkreten mengden zich dooreen. Het aantal gekwetsten was niet aanstonds te overzien. Bij den apotheker Hempenius in de Nieu we Vijzelstraat werden de slachtoffers binnengedragen terwijl in allerijl bran cards werden ontboden. Door het opdringen der menigte was het niet aanstonds mogelijk de gevolgen te overzien. Er was 'n al gemeen geroep, dat 'n vrouw de borst kas was ingedrukt en dat deze on gelukkige dadelijk was doodgebleven. Anderzijds sprak men dat tegen. Door de verwarring viel de waarheid niet onmiddellijk uit te maken Onmiddellijk begaf zich iemand van ons bureau naar de plaats des onheils en vond daar 'n tooneel van verwarring en consternatie. De oorzaak van 't onheil was toen nog niet bekend. Ongeveer kwart vóór twaalf kruisten de wagens van lijn 4 en 10 elkander bij het halte-huisje Weteringplantsoen. Lijn 4 reed uit de Nieuwe V. zeistraat de Weteringschans overin dat ondeelbare oogenblik was de motorwagen van lijn 10 dat punt voorbij, maar de bijwagen reed juist over het kruispunt. De wagen van lijn 4 reed loodrecht op den bijwagen, bleef zelf ongeschonden, en kon later z'n reis vervolgen, zonder dat aan wagen of passagiers een letsel was toegebracht. De bijwagen van lijn 10 echter had zware schade geleden en erger nog, de inzittenden bleken niet ongedeerd uit het gevaar te zijn ge komen. Er was 'n geschrei en hulp geroep, waardoor niet de omvang van het onheil was te overzien. Helpende handen, zoowel van reizigers als van toegesnelde voorbijgangers, droegen de deerlijk-gekwetsten het wacht huisje der tram in. En gelukkig was daar ook de heer Content, lid der Vereeniging „Eerste Hulp bij Onge lukken" met zijn verbandtasch on middellijk aanwezig. Een familie van drie personen bleek het gevoeligste aandeel in de ramp te hebben geleden. De dochter, eene on derwijzeres, bleek de vrouw te zijn, wie de borstkas was ingedrukt, waar van wij hierboven gewaagden. Op het oogenblik, dat dit geschre ven is, was men in het Binnengast huis bezig, haren toestand te onder zoeken. Haar vader had 'n beenwond bekomen, was echter in staat te voet mede te gaan naar het ziekenhuis. Do moeder was heftig geschokt. Talrijke andere passagiers waren lichter gewond. Een, onder anderen, die van het balkon was geslagen, had een ribbreuk bekomen, een pijnlijke en langdurige geschiedenis dus voor dezen passagier. De anderen vonden hulp bij den apotheker Hempenius en verwijderden zich per rijtuig of te voet. Het le vensgevaar schijnt- zich dus tot eene ongelukkige te hebben beperkt. De bijwagen zag er zeer gehavend uit. Alle ruiten waren aan de zij d e der aanrijding verbrijzeld. Van "het voorbalkon was letterlijk niets héél gebleven. Ook het onderstel was be schadigd. Slechts 'n ontredderde romp was overgebleven. Een groote massa tramwerklieden werd dadelijk ont boden, terwijl de politie uit het bu reau Ferdinand Bolstraat uitstekend bij het helpen der gekwetsten en het bewaren der orde hulp wist te bieden. FEUILLETON. 56. Aliette maakte een ontkennend ge baar, want zij was er zeker van, dat de komst van Luc hiermede niet in verband kon staan. Dan keerde zij naar het terras terug. Luc was daar blij om. Het gesprek scheen hem zwaar te vallen. Toen hij nog boven was had hij gemeend kal mer te zullen zijn. In bijzijn van Aliette was het onaangenaam gevoel weer teruggekeerd. Van verre hoorde hij een luiden uit roep en dan iemand aankomen. Zeker is Franpois Livron geko men, zeide hij bij zich zelf, onaange naam verrast. Aliette kwam of liever vloog de eet kamer binnen. Luc Li de stem van het meisje trilde zooveel angst, dat het vage voorgevoel van angst veranderde in een ontzet tende onrust. Zonder verder iets te vragen vloog hij naar buiten. Op de binnenplaats kwamen eenige mannen aan, die voorzichtig en lang zaam liepen. Het waren er een twaalf tal, dicht tegen elkander gedrongen. In hun midden hielden zij iets ver borgen, dat Aliette boven van het ter ras af gezien had, maar dat Lub nog niet zoo goed onderscheiden kon. Toen hij dichter bij de groep kwam, gingen de mannen wat uiteen, en daar bemerkte hij op een zaadkleed, dat aan de vier hoeken vastgehouden werd, mijnheer Fromentier. Onbeweeg lijk bleef de grijsaard liggen met het hoofd achterover, als een doode. Op het veld is het gebeurd, sprak een der werklieden. Wij hebben hem eensklaps zien neervallen, zonder iets te zeggen, Wij wisten niet, wat wij met hem doen zouden. Toen dachten wij, dat het beste zou zijn, hem naar huis te brengen. Vol ontzetting boog Luc zich over zijn vader heen en hij herkende nau welijks den krachtigèn man, die nog pas weinige uren geleden met zooveel geestkracht, wilskracht en ijver naar het veld was gegaan. De armen hingen slap. Het gelaat was verwrongen en ingevallen, en in de hoeken der paarse lippen stond een bloedig schuim. Dicht bij zich hoorde Luc een snik- kenden zucht, en als hij zich werk tuiglijk omkeerde zag hij Aliette, die met ontsteld gelaat en huiverend naast hem liep, terwijl Florine op hare beurt met veel drukte kwam aanloopen. De dragers waren besluiteloos blij ven staan, midden in den zonneschijn, zon der hierop te letten. In hun landelijk egoïsme oordeelden zij, dat hunne ver antwoordelijkheid nu afgeloopen was en wachtten verdere bevelen af. Luc wist nauwelijks te herinneren, dat hij die bevelen moest geven. Van zijne eerste ontsteltenis wat bekomen, zeide hij Breng hem naar bed. Span on middellijk in en ga den dokter halen. Gij moet hem zeggen, wat er gebeurd is, dan kan hij geneesmiddelen mee brengen, en gij Renaud, ga ,naar mijnheer pastoor. Hij had de plaats ingenomen van den man, dien hij wegzond. Wel verre van door de smart gebroken te zijn, scheen zijne kracht verdubbeld. Bijna geheel alleen droeg hij den last van dit zware, beenige lichaam, dat door de be wegenloosheid nog zwaarder was. Bij eiken misstap van zijne hel pers werd hij toornig over hunne on handigheid. Zij schenen dezen ster vende met dezelfde onverschilligheid en zorgeloosheid te behandelen als een zak met graan. Laat mij u helpen, zeide iemand, die achter hem aankwam. Luc voelde den last lichter worden en dat hij in zijn pogingen om den zieke te dragen met veel handigheid werd geholpen. Toen eerst bemerkte hij voor zich het bleeke gelaat van Francois Livron. Niet zonder moeite klom men de trap van het terras op. In de eetzaal hield men halt. Mijn heer Fromentier nam altijd den sleu tel van zijn kamer mee en die moest men eerst in zijn zak zoeken. Terwijl Luc dit deed, beefden zijne vin gers, of hij heiligschennis pleegde, en eenzelfde gevoel overviel hem toen hij dit zoo zorgvuldig tegen ja- loersche blikken bewaarde verblijf eensklaps door zooveel menschen ge vuld zag.. De pachtersvrouw was komen aan loopen, toen de pachter zelf en ver schillende lieden uit den omtrek, tot de kinderen toe. Sommigen waren druk bezig, anderen bloot toeschou wers. Men maakte de kasten open,: om linnengoed en andere dingen te zoeken. Men kleedde mijnheer Fro mentier uit en wierp zijne kleeren, papieren, zijn oud mes, zijn horloge, zijn bril, alle zulke intieme en kost bare zaken voor hem, door de kamer heen, waar zij nu aan de publieke minachting prijs gegeven waren. Men scheen haast te hebben, om onder het lang gevreesde gezag van dezen man uit te komen. Zelfs uit de hulp, die men hem verleende bleek het gemis aan genegenheid. Luc alleen behandelde hem liefde vol. Met onbeschrijfelijke zachtheid en teederheid hield hij het bijna ziel- looze lichaam in de armen; beschouwde hij dit onherkenbaar geworden gelaat, en dikke tranen rolden hem langs de wangen. Hoop op herstel van den zieke had hij niet. Mijne moeder is door een aanval van beroerte gestorven net als deze, sprak de koeherder, niet weinig trotsch, dat hij deze verklaring kon geven. Op zoo'n leeftijd komt men er niet van door, voegde een ander er bij, die niet achter wilde blijven. Hij is sterk, hij zal den dag mis schien nog wel doorkomen, besloot een derde. Men zou zeggen, dat hij wat bijkomt. Terwijl men op den dokter wachtte, had men reeds alle middelen toege past, die men in dergelijke gevallen gebruikt, en er scheen eenige verlich ting te komen. De verwrongen trek ken namen langzamerhand hunne ge wone uitdrukking aan. De grijsaard had de rechterhand be wogen, de oogen half geopend, een klagend geluid ontsnapte aan zijne lippen. Wordt veroolyd AGITE MA NON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1