Dinsdag 6 Nov. 1906. No. 6444.31stc Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Zondagsrust. De familie Fromentier. BUITENLAND. BINNENLAND ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per pojt^A^L Afzonderlijke nummers )N?EN 1-20 1.65 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZONTEN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) ƒ0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT.' BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicilé Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suca, Paris, 31bis Faubourg Montmartre. „En den zevenden dag rustte Hij", staat er in den Bijbel, waar ons verhaald wordt, hoe God hemel en aarde schiep. Een voorbeeld zóo hoog, van den Schepper zelf komend, wordt door de winzucht onzer dagen maar al te zeer vergeten. Lichtzinnig spot men wel eens „Ja, Onze Lieve Heer kon zich de weelde veroorloven, om den zeven den dag uit te rusten." Indien wij een artikeltje schreven over de heiliging van den Zondag, zouden wij er ongetwijfeld met na druk oj) wijzen, dat arbeid op Zondag nooit welvaart of geluk aanbracht. Doch in deze regels willen wij alleen met een enkel woord uit eenzetten, dat Zondagsrust, voorge- geschreven bij de Wet, bijna eene noodzakelijkheid is. Druischt eene wet in tegen de volkszeden, dan heeft zij weinig invloed en kracht. Met meer recht evenwel kunnen wij zeggende diepst ingewortelde zeden loopen gevaar zoetjes aan door andere ver drongen: te worden, indien de Wet er niet als eene wachteresse bij waakt. Wie tegen de wet op de Zon dagsrust gekant zijn, beroepen zich al te dikwijls op Engeland, waar tot overdrijving schier de bevol king den Zondag heet te heiligen. Onder menig opzicht mogen wij dit beroep op Engeland eene door de traditie gevestigde dwaling noe men. Om dit aan te toonen zullen wij ons allerminst beroepen op den Hol landsehen matroos, die bij kris en kras volhield, dat ondanks het sim- ten der drinkgelegenhederi, te Lon den op Zondag nog stouter gepooid werd dan op andere dagen. En men weet, dat de Engelschman en zelfs de Engelsche vrouw niet ver vaard zijn voor een „sneeuwbal letje". Er zijn beter, vertrouwbaarder gegevens. Wij laten er enkele vol gen. De kruideniersvereeniging in de districten Manchester en Sal- ford verklaarde, dat in genoemde districten de handel op Zondag na genoeg algemeen wasdat de enkele neringdoenden, die op Zon dag sluiten, weldra verplicht zul len wezen, het voorbeeld der an deren te volgen. Kunnen zij anders doen dan het meerendeel hunner concurrenten? Wil men enkele cijfers? Te Glasgow zijn er op de 16,651 winkels 3.040 geregeld open des Zondags. Die verhouding is nage noeg dezelfde in de overige steden van Schotland. Ongeveer 12 mijlen rondom Man chester bedraagt het getal winkels, die s Zondags geopend blijven, on geveer 15 duizend, terwijl een per soneel van 25 duizend man daar door de Zondagsrust moet derven. Waar de handwerksman en de ge wone arbeider door elkaar 52 uren 's weeks werken, zijn de winkelbe dienden menigmaal gedwongen, om 80 tot 88 uren per week in het gareel te blijven. Deze ondergeschikten hebben dus volle recht tot klagen en alleen zij, die niet weten wat arbeiden is die op vilten muiltjes kalm hun levenspaadje afwandelen,' zullen die klachten ongegrond noemen. Doch ook de patroons, de bazen vinden dien toestand minder pret tig. Beschouwen zij de zaak van bet standpunt winst-behalen, dan wijst een onlangs te Londen inge steld onderzoek uit, dat de winsten nu op Zaterdag en Zondag behaald nog minder zijn dan die vroeger op Zaterdag alleen verkregen wer den. Geen wonder derhalve, dat te Manchester op de 100 slagers-pa troons 98 voor winkelsluiting op Zondag zijn. Op de 100 kappers patroons zijn er 99, die verlangen, dat men hun de mogelijkheid ver- zekere, om 's Zondags hunne win kels gesloten te houden, zonder dat zij daardoor gevaar loopen (hunne klanten te verliezen. In andere plaatsen wees een in gesteld (onderzoek uit, dat op534 bakkers 32 voor sluiten op Zondag waren41 slagers op de 49 ver langden hetzelfdede 24 kleerma kers-patroons waren allen voor sluiting. Een der grootste slagers van het district houdt des Zondags zijne zaak gesloten. Dat heeft hij altoos gedaan en zijne klanten doen ge regeld 's Zaterdags hunne inkoo- pen. Maar och, de kleine winkelier, die leven moet van de hand in den tand, waagt het meestal niet den concurrent eene gevaarlijke gele genheid tot afsnoepen van klanten te geven. Zelf moeten zij blij ven werken, en zij vorderen daarom van hun per soneel ook het alleruiterste. Door den secretaris van den na tional en Kappersbond werd onlangs verklaard, dat men te Manchester al sinds jaren gepoogd heeft win kelsluiting op Zondag te verkrij gen. Vergeefs In één stadsgedeelte lukte het eenigen tijd de neringdoenden tot sluiten op den dag des Heeren te bewegen. Nauwelijksjechter weken een paar winkeliers daarvan af, of alles werd als vroeger. Te Oppenshaw dwingt één kap per al de andere tot werken op Zon dag 40 kappers te Bradford, die op Zondag sluiten wülen, vermogen het niet, omdat drie andere ook op dien dag believen te scheren. FEUILLETON. 57. Hij begrijpt niets, zijn hoofd is in de war! zeide men tegen Luc, die den omstanders gebood, zich stil te houden. Toen het hem niet gelukte, zond hij allen, die hem niet helpen kon den, naar de aangrenzende kamer. Florine maakte in de keuken een ge neesmiddel gereed en hij was nu alleen met Aliette bij het bed. Toen kon hij zich niet langer be- cfvvingen, en zich voor het bed neer werpend, omhelsde hij zijn vader en snikte als een kind: Mijn vader, mijn arme vader! riep hij uit. Deze onverwachte gevoeligheid trof Aliette en maakte haar bijna be schaamd. Hare smart die oprecht ge meen was, grensde niet aan deze hartstochtelijke wanhoop en zij ver wonderde er zich over, dat Luc zijn vader zoo lief kon hebben, dezen grijs aard, die hem vaak met spot en min achting behandelde. Mijn arme Luc, geef u zoo niet aan de wanhoop over, zeide zij, mets beters wetende om te troosten. Met een wanhopig gebaar wees luj haar den grijsaard, die nu weer be- wegenloos op het bed lag, en hij zei snikkende: Dat is alles, wat ik in de wereld had Dan, zich opwindend met de be hoefte om zich zeiven te onderzoeken en te beschuldigen, dat natuurlijk is aan gevoelige zielen: Ik heb niet kunnen voorzien, wat er gebeurd is, ik heb hem niet kunnen verzorgen, over hem waken, hem verhinderen zich te overwerken Ik heb nem verdriet gedaan. Dezen morgen nog hebben wij twist gehad. Dat is misschien oorzaak van alles! Wel neen, bevestigde Aliette. En toch, hernam hij op wanho- pigen toon, heb ik hem alijd liefge had. Gij weet niet, hoeveel ik van hem houd, hoe gelukkig ik zijn zou, In het Iloogerbuis werd bij de behandeling der quaestie Zondags rust door een der sprekers er aan herinnerd, hoe een neringdoende tot driemaal beproefd had des Zon dags te sluiten, doch daardoor bijna ten gronde gericht werd. Ziedaar eenige cijfers, die dag helder bewijzen, hoe 't eigenlijk ge schapen staat met de hooggeprezen Zondagsrust in Engeland. Ook zij is als sommige reputaties bij nade re kennismaking valt zij leelijk te- gen. Zou het geen zegen zijn voor al deze handeldrijvende en neringdoen de middenstanders; voor hun per soneel, dat nu geheel of gedeelte lijk tot werken op Zondag verplicht wordt, indien de Wet de enkele dwarsdrijvers verplichtte, om zich te schikken naar de meening der Qvergroote meerderheid, zich te schikken naar het algemeen be lang Waar Zondagsrust niet of slechts schijnbaar strookt met de volksze-. den, mag het o. i. noodzakelijk ge noemd, dat de Wet ingrijpe en de heiliging van den Zondag gebiede, zij 't dan ook alleen met het oog op de stoffelijke belangen en het aardsche geluk der menschheid. L. BELGIE. De telegraafagentschappen melden belangrijk nieuws over de werksta kingen te Jemappes en Verviers. Te Jemappes hield gisteren het mijnwerkers-congres eene geheime vergadering. De beraadslaging liep over vermindering van werktijd en loonsverhooging. Te Verviers is naar men weet de uitsluiting opgeheven. Naar aanleiding hiervan hebben de Antwerpsche diamantbewerkers, die de kinderen der werkeloozen geherbergd hadden, dezen terugge zonden of liever teruggebracht. Achthonderd Antwerpenaren waren meê naar Verviers gegaan. Dit gaf natuurlijk aanleiding tot eene geestdriftige betooging. Zij droeg een echt socialistisch karakter; de roode vlag en de Mar seillaise waren hiervan een sprekend bewijs. Een even geestdriftige ver gadering volgde op deze betooging. Maar eilaas, het Maison du Peuple was gesloten voorde manifestanten wegens faillissement, zoodat men zich moest behelpen met het Manegegebouw. Aan opgeschroefde toasten en overdreven betuigingen van dank en broederschap natuurlijk geen gebrek. Ongeregeldheden, in de beteeke- nis van storing der openbare orde, •zijn er gelukkig(niet voorgevallen, zoodat de vreedzame bevolking van Verviers zich alleen te ergeren heeft gehad over de roode vaan en de Marseillaise. Te Tourcoing heeft eene bijeen komst van den Bond van vakver- eenigingen tot ernstige ongeregeld heden, schrijven)'; we liever hand tastelijkheden, geleid. Politieke te genstanders kwamen de vergader zaal binnendringen en beletten de voortzetting der besprekingen. Ge volg heftige woordenwisselingen, handtastelijkheden en eindelijk schoten, die gelukkig hun doel niet troffen. Het einde van het liedje was een inval der politie en arrestatie op ruime schaal. Zoo dient men lands- en volks belangen. RUSLAND. In een garenfabriek te St. Peters burg zijn drie Engelsche beambten doodgeschoten. Mislukte afpersing schijnt hiervan de reden, zoomeenen wij uit een der telegrammen dien aangaande te kunnen besluiten. De drie slachtoffers hadden vooraf -naar gebleken is dreigbrieven ontvangen. De politie te Moskou heeft een rooverbende van 15 man opge spoord, die uit werkloozen bestond en langen tijd de spoorwegen in de buurt en de stad onveilig had ge maakt. Alle leden van de bende zijn nu in hechtenis. FRANKRIJK. Het eerste optreden van 't mi- nisterie-Clémanceau is nu juist niet een succes geweest, al was alles daarop berekend. Op de tribunes der Kamer waren alle plaatsen overbezetgeen enkel was meer te krijgen. Brisson, de Kamer-presi dent leidde de vergadering. De afgevaardigden luisterden koel toe naar hetgeen Clémenceau als de ministerieele verklaring te ge nieten gaf. Dit ministerie noemde hij geheel gevormd naar het beeld der volks vertegenwoordiging. Van ontwapening kan geen spraak zijnde buitenlandsche staatkunde zal op den ouden voet voortgezet worden in de binnenlandse! e moet de democratie meer èn meer tot haar recht komen. De wijze van kiezen voor de wet gevende lichamen zal uitgebreid worden en de invoering van het lee- kenonderwijs (lees godsdienstloos en erger) zal binnenkort een voldon gen feit zijn. Met kracht beloofde Clemenceau de inmenging tegen te gaan van eene buitenlandsche machtde vrijheid van godsdienst zal gewaar borgd worden door de wet (op de scheiding) zonder zwakheid toe te als ik mij op dit oogenblik in zijne plaats kon stellen en hem in de mijne zetten. Nu hij eenmaal zij ne gewone terug houding verlaten had, zou hij heel zijn hart uitgestort hebben, als niet de komst van een derde hein plotse ling had doen zwijgen. Vergeten, of tot nu toe onopge merkt, verscheen Pranyois Livron eens klaps in de deur. Het licht viel vol op zijn bleek regelmatig onbeweeglijk gelaat, dat in voortdurende spanning was, als van iemand, die met aandacht luistert, en toen Luc hem daar in die houding zag staan, kon hij een onverklaarbaar gevoel van toorn en opstand niet be dwingen. Juist op dit oogenblik sprak Fran cois Livron op dien toon, die iemand deed ontstellen en weer geheel tot zich zeiven bracht. Ik geloof, dat de dokter einde lijk komt. De brik kwam terug en achter den koetsier werd een zwarte overjas zicht baar benevens een hooge hoed. Luc dacht niets anders dan De dokter, eindelijk de dokter! Deze naam had eene nieuwe uit werking op hem, en de dokter van het naburige dorp, een jonge, magere man, dien hij tot nu toe voor een gewoon personnage gehouden had,bezat thans in zijne oogen een gewicht en eene tooverachtige macht. Hij ging smeekende naar hem toe. Dokter, het is toch niet zoo erg, als wij denken, niet waar? Uitgeput door den vermoeienden rit begon de dokter langzaam den zieke te onderzoeken en sprak dan met on vaste, bijna onverstaanbare stem: Hoe oud is mijnheer uw vader Bijna vijf en zeventig jaar hij is jonger, dan hij er uit ziet en hij heeft een sterk gestel! Dat is juist het gevaar! Krach tige mensclien worden veel sterker aangetast dan anderen. Deze stelling scheen den dokter zelf zeer aangenaam te .zijn, en hij herhaalde Veel sterker! Luc zweeg. Voor de tweede maal lichtte mijnheer Fromentier de rech terhand op en eenige onverstaanbare woorden kwamen over zijne lippen. Ja, zeide de dokter, eene ver passen en desnoods nieuwe bepa lingen daaraan toe te voegen. De oorlogsverklaring aan Z. H. de Paus, die aangeduid wordt door deze „buitenlandsche macht", laat duidelijk genoeg zien, wat het ministerie wil. Meer nog dan de vorige zal het leven van en voor den godsdienst haat. De nieuwe minister van Oorlog, Picquart, die het leger versterkt door met één slag de cavalerie als het ware te vernietigen, beloofde het leger meer te democratiseeren en bij de bevordering der officieren meer de rechtvaardigheid in het oog te zullen houden. Zelf is de minister, met schennis van twee wettelijke bepalingen op de promotie binnen drie maanden tijd op ongehoorde manier tot generaal bevorderd. De man schijnt te denken„Laat ik stout spreken, misschien over bluf ik ze". De minister-president zei nog an dere dingetjes toe kleinigheden als pensionneering der arbeiders,naastig van den Westerspoorweg enz. Met 395 tegen 96 stemmen keur de de kamer de verklaring der Re geering goed. Die meerderheid, men vergete het niet, beteekent niet veel, wijl cr geen discussie had plaats gehad. Tegen de gewoonte moet de eigenlijke groote strijd nog volgen. Hofberichten. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins zijn hedenochtend te 7.35 uur op het Loo teruggekeerd. H.M. de Koningin-Moeder zal Don derdagavond wederom de Wagnér- uitvoering (Walkure) in den Stads- schouwbur te Amsterdam bijwonen. Na terugkomst van H. M. de Ko ningin te 's Gravenhage zal H. M. in den loop van dit jaar vier nieuw benoemde gezanten ter overhandiging van hun geloofsbrieven hebben te ontvangen, te weten die van Frank rijk, den heer Pellet, van Japan, van het nieuwe koninkrijk Noorwegen, den heer Hagerup, en van Italië, hertog de Sal is Latour, die laatstelijk den po t van Consul-generaal te Boe karest bekleedde. Luidens. mededeeling van onzen Amsterdamschen correspondent zal primo .Januari a. s. Mr. J. M. van Hall, Wethouder van Onderwijs te Amsterdam, als Raadslid en Wethou der aftreden. Uit de Staatscourant. Bij Kon. Besl. is: le. aan mr. M. J. G. M. Kolkman, op zijn daartoe gedaan verzoek, eer vol ontslag verleend als lid der Staats commissie voor een onderzoek naar lamming; de heele linkerzijde is aan getast. Hij leunde met ontsteld gelaat op den kant'van het ledikant. Wat moet er gedaan worden? vroeg Luc, bij wien de hoop, die voor eenige oogenblikken opgewekt was, weer verdween. Wel, mijn hemel, antwoordde hij geheel ontmoedigd, ik zie, dat gij reeds bijna alles gedaan hebt, wat er met mogelijkheid te doen was. Wat zal ik zeggen, bij zulke paardenge- stellen blijven de geneesmiddelen zon der uitwerking. Bij zooveel onverschilligheid van den dokter werd Luc woedend. Hij ging naar het bureau van zijn vader en schreef een telegram om den dokter van Chateau-Chinon te ontbieden. Dan kwam hij weer bij het bed terug. De dokter was aan het werk ge gaan. Voor het gemak had hij zijn jas uitgedaan. Nu scheen hij nog kleiner en nietiger. Zijn tenger lichaam en zijne magere armen leken veel op die van een kind. Hij had {alle aanwezi gen geroepen om te helpen en in de kamer, die vol was van de lucht van geneesmiddelen, liepen Aliette, Florine den financiëelen toestand der gemeen ten en ter voorbereiding van wette lijke maatregelen, waardoor die toe stand op duurzame grondslagen kan worden gevestigd, onder dankbetui ging voor de in die betrekking be wezen diensten; 2e. tot lid van die Staatscommissie benoemd F. M. A. van Schaeck Mat- hon, burgemeester der gemeente Nij megen. Boterwet. Het ontwerp tot aanvulling en wij ziging van de boterwet bevat de vol gende wetenswaardige bijzonderheden Handelsboter moet voldoen aan een zeker vetgehalte, vast te stellen bij koninklijk besluit. Margarine mag geen hooger verza- digingscijfer voor de daarin aanwezige vluchtige vetzuren aanwijzen, dan 10. De bedrijven van margarineberei ders en van margarine- en boterbe- reiders beide worden geregistreerd. Margarinebereiders mogen geen bo ter afleveren, verzenden of ter verzen ding in opslag hebben. In de bereidplaatsen voor boter en de met die plaatsen gemeenscha)) hebbende ruimten mag geen margarine aanwezig zijn, noch eenig ander vet, dat zoude kunnen dienen om met boter te worden gemengd. Margarine- en boterbereiders beide zullen ten aanzien der bereid- en be waarplaatsen van boter aan een bij zonder en voortdurend rijkstoezicht op hunne kosten onderworpen zijn. De bereid- en bewaarplaatsen van boter en margarine zullen gescheiden moeten zijn. Handelaars en winkeliers, welke mengsels maken van boter met eenig ander vet, worden geacht margarine bereiders te zijn. De ambtenaren, in het bijzonder belast met het toezicht op de naleving dezer wet, hebben de bevoegdheid te allen tijde de bereidplaatsen van boter, van margarine en van andere vreemde vetten, zoowel als de bij de betrokken bereiders in gebruik zijnde bewaar plaatsen en ruimten binnen te treden en daar monsters te nemen. Deze bevoegdheid geldt ook ten aan zien van winkels, verkooplokalen, bewaarplaatsen en andere ruimten, waar boter, margarine of andere vetten voorhanden zijn of vermoed worden voorhanden te zijn, alsmede ten aan zien van de middelen van vervoer. De scheikundigen, belast met het gerechtelijk onderzoek, hebben gelijke bevoegdheid, voor zooverre zulks de bereidplaatsen der meergemelde vetten betreft. Het wetsontwerp bevat een bepaling, inhoudende, dat bij algemeenen maat regel van bestuur voorschriften kunnen worden gegeven ten opzichte van den invoer van vreemde boters. Opzettelijke overtredingen van de voornaamste voorschriften dezer wet worden uitsluitend met gevangenis straf of hechtenis bedreigd. Provinciale Staten N. Holland. Postvervoer Terschelling. Thans heeft zich de heer C. Bos man te Alkmaar tot de Staten ge wend met een verzoek om f 4000 subsidie per jaar voor den stoom en alle anderen uit en in, hun best doende, om de onduidelijke aanwij zingen te volgen en de tegenstrijdige bevelen, die achtereenvolgens gegeven werden, uit te voeren. Luc liet hen begaan. Zijn eigen hulp middelen waren uitgeput, maar in deze autoriteit stelde hij niet het minste vertrouwen. Al meer en meer kreeg hij de overtuiging, dat zijn vader er niet van op zou komenen dit denk beeld, dat nog nooit bij hem opge komen was, zijn vader te verliezen en alleen in het leven achter te blijven, trof hem zoo smartelijk, dat hij er verstomd van was. Hij kon aan niets anders denken; hij zag niets anders, dat het ingeval len gelaat op het hoofdkussen. Alle anderen gingen langs hem heen als vage schaduwen en hij merkte zelfs Francois Livron niet meer, die rechtop bij het raam stond even onbeweeglij k en met denzelfden blik als voorheen. Wordt vervolgd). AGITE MA HOM AGITATE. T 4»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1