Woensdag 7 Nov. 1906. No. 6445.31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND De familie Fromentier. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEI 1.20 1.65 0.05 FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor bet BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. in gevaar naar lijf en goederen, zoo dat reeds een kruiser uit Malaga naar Tanger vertrokken is. Ook ge wagen de telegrammen van dezen ochtend van eene troepenverster king te Melilla. De Fransche Regeering blijkt gelukkig in deze met kracht te willen optreden. Er beeten reeds twee nota's met de Regeering te Madrid gewisseld om de veiligheid der vreemdelingen in Marocco te verzekeren. Frankrijk schijnt ernstig van plan in bondgenootschappelijk overleg met Spanje op te treden. Is dat ook niet het eenige middel om tot eene volkomene overeenstemming over dit punt met Spanje te geraken? Langs dezen weg alleen is, dunkt ons, eene degelijke organisatie van de politie te Tanger mogelijk, zon der dat de akte van Algesiras ge schonden wordt. Over den aanval van den Ma- rokkaanschen pretendent vermelden de ochtendtelegrammen nader De prentendent deed een inval in het gebied der naburige Kaby- lenstammen. Afpersing en roof schenen wel*de eenige beweegreden tot dezen verraderlij ken overval. Ook de stam der Benisebels heeft het moeten misgelden. De paniek was zoo groot en de overrompeling zoo onverwacht, dat de inboorlingen bij massa's naar Melilla vluchtten met achterlating van have en goed. Van alle kanten, uit alle richtingen trekken zij Melilla bin nen, waar een schier onbeschrijfe lijke wanorde heerscht. En het ergste der zaak is nog, dat de prijzen der levensmiddelen onrust barend gestegen zijn. Graaf de Mun zou gisteren in de Fransche Kamer over de scheidings- wet gesproken, hebben. Maar de hartkwaal die hem reeds lang van de tribune afhoudt, belette het hem, Vooreerst zal men er hem nog niet zien. ENGELAND. Er is in Engeland een Russisch eskader op bezoek. Wie had 't daar zoo kort na de geschiedenis van de Boggersbank verwacht! Het ligt in de Morecambe-baai. De officieren brachten een bezoek aan de werf van Vickers Sons Maxim te Barrow, waar de Russische kruiser Kjoerik gebouwd wordt en bijna klaar is om van stapel te worden gelaten. Gisteren zouden zij naar Sheffield gaan en heden op de kust van Cumberland schiet proeven bijwonen. Vanavond ver trekt het eskader naar Brest en vandaar gaat het naar de Middel- landsche Zee. Het trade-union-wetje, een van sociale strekking, wordt druk in de pers besproken. FRANKRIJK. Een vriendelijk onthaal heeft het ministerie in de Pers niet. Zon dert men „de Aurore" het oude lijfblad van Clémenceau uit, dan mag de toon of die van vijand schap of die van wantrouwen ge noemd worden. Zelfs de „Lanterne" en de Hu manize" willen eerst daden zien; blijkbaar hebben zij niet veel ver trouwen in beloften en woorden van den sluwen Clémenceau. De „Gaulois" meent, dat de minister president een tooverachtige voor stelling van een socialistisch pano rama gegeven heeft. Men doet echter wel door af te wachten, wat er achter zit. Misschien wel heel wat anders dan de socialisten verwachten. Tot nu heeft aoch de Kamer, noch de Pers eenig blijk gegeven van ingenomenheid met het nieuwe Kabinet.. Het socialistische concilie te Li moges heeft den banvloek uitgespro ken tegen al degenen, die niet ne derig het hoofd buigen, voor het geen de kleine pausjes decreteeren. En met den dichter kan er van gezegd „Daar zijn er vele, Stoffel!" Er is nu afgekondigd Geen so cialisme bestaanbaar dan in de ééne georganiseerde socialistische partij En dat zijn nu de menschen, die ons, geloovigen, altoos verwijten, dat we buigen voor het kerkelijk gezag Buigen zij zeiven met nederig het hoofd voor de kopstukken, wier meeningen soms zeer snel verande ren, dan worden ze buiten de par tij gestooten. Zoo is 't nu weer met Yiviani gegaan. In de Kamer kwam, volgens een telegram in de ochtendbladen van heden de interpellatie over de schei- dingswet in behandeling. In onze laatste berichten kunnen wij mis schien iets naders daaromtrent me- dedeelen. *- In d« Kamer kwam gisteren nog een voorstel aan de orde, uitbrei ding beoogende van de wet op den tweejarigen diensttijd, ook voor de lichting 1903. Er was voor dit voor stel urgentie aangevraagd en hier over liep eigenlijk de kwestie. Picquart bestreed de urgentie hef tig en kreeg op deze wijze zijn zin. De urgentie werd verworpen. De toestand in Marokko blijkt allerminst rooskleurig. Overal verlceeren de Europeanen Zooals bekend, heeft de Regeering voorgesteld tot na het gewone slui tingsuur van elf uur 's avonds te vergaderen, om arbeidsgeschillen af te werken, zoodat alleen nog de derde lezing noodig is. Een unionist heeft op liet artikel, dat vereenigingeti, zoowel van pa troons als van werklieden, buiten bereik van een eisch tot schade vergoeding wegens benadeelende daden plaats, een amendement in gediend, dat vakvereenigingen gel delijk aansprakelijk steltvoor schade door haar verantwoordelijke man nen bedreven. Met 372 tegen 79 stemmen werd dit verworpen ËELGIE. Te Pepinster hadden de fabrikan ten Lanoo voorgisteren enkele werk lui gedaan gegeven. Direct kozen hunne kameraden partij, zoodat nu alle werkzaamheden stil liggen en de fabriek gesloten is. Daar de wolkammers te Verviers 3500 in getal, Maandag den arbeid niet hervat hebben, is er door de Patroons, na eene spoedvergadering direct aan het syndicaat der werk lieden geschreven. De Patroons be roepen zich op de onderteekening van het stuk, waarbij beloofd werd, dat den öden allen den arbeid zou den hervatten. Wordt die belofte niet gehouden dan zullen de patroons voortaan niet meer met het syndicaat onder handelen en de staking zal ander maal uitbreken te Verviers. DUITSCHLAND. De anti-Pruisische woelingen on der de Polen duren voort. Te Mosh, waar eene groote pro test-meeting gehouden zou worden, trad de politie tusscbenbeide. Ten slotte moest de menigte met de blanke sabel uiteengejaagd wor den. CHINA. Volgens bericht aan de „Daily Telegraph" uit Shangai, heerscht er in de provincie Kiangsu een vreeselijke hongersnood. Men kan de ijzingwekkende be richten, door de telegraafagentschap- pen verspreid, ternauwernood ge- looven. De jongste telegrammen zijn in de navolgende mededeelingen ver vat: De gezamenlijke bevolking, on geveer 10 millioen zielen, is bij na verhongerd. Het lijden van het volk moet iedere beschrijving tar ten. Reeds grijpt het in zijn ver twijfeling naar daden van geweld. In vele streken van het honger- gebied is het tot bloedige ongere geldheden gekomen. Honderden moorden werden ge pleegd, daar de bewoners zich op die wijze voedsel trachtten te ver schaffen. Ook het aantal zelfmoorden moet ontzettend groot zijn. De overheid is geheel machteloos. De Ghineesche regeering neemt hoegenaamd geen maatregelen om het lijden van het volk te vermin deren, vergroot die ellende zelfs nog door het verhinderen der emi gratie. De sterfte heeft een schrikbaren de hoogte bereikt, zoodat, wanneer er geen Ihulp verschaft wordt, hon derdduizenden letterlijk den hon gerdood moeten sterven. Hofberichten. Omtrent den terugkeer van liet Koninklijke Echtpaar vernemen wij nader Nog voor den bepaalden tijd kwamen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met gevolg met den Koninkl. trein op „Het Loo" aan. Ter begroeting op het perron wa ren aanwezig de opper-stalmeester baron Bentinck en de burgemeester van Apeldoorn, de heer H. P. J. Tutein Nolthenius, met wie H. M. zich even onderhield. Van de gereedstaande rijtuigen werd geen gebruik gemaakt; er werd naar het paleis gewandeld. Op het bordes werd het Kon. Echtpaar opgewacht door den opperhofmaar schalk baron Clifford en den inten dant, den heer Van Steyn. H. M., die gekleed was in een grijs toilet, zag er zeer goed uit en had eenige mooie bloemruikers uit het buitenland meegebracht; de Prins was in burgerkleeding. Direct na aankomst in het paleis werd de Kon.^Standaard geheschen. Morgen (Donderdag) avond wordt Z. K. H. de Prins van het Loo in de residentie verwacht. Z. K. H. keert vandaar eerst Zaterdag naar het Loo terug. TWEEDE KAMER. Gisteren in den namiddag verga derde de Tweede Kamer in openbare zitting. In de zaal was reeds de sprekers tribune opgericht. Ingekomen waren de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor Leiden, den heer dr. J. Th. de Vis ser. Ze werden ter onderzoek gesteld in handen van een commissie, bestaande uit Mgr. Dr Nolens, dr.Bos en vanVeen. Besloten werd in de afdeelingen te onderzoeken verschillende kleinere wetsontwerpen en a. s. Donderdag om 11 uur in openbare vergadering aan de orde te stellen de begrooting van Nederlandsch Oost-Indië voor 1907 en de daarmee verbandhoudende wets ontwerpen. De vergadering werd verdaagd tot morgen 11 uur. De nieuw gekozen afgevaardigde van Leiden, Dr. de Visser, zal in de vergaderzaal der Kamer niet de plaats van zijn voorganger Mr. Van der Vlugt innemen, omdat diens zetel aan de linkerzijde inmiddels bezet is door Dr. Blooker. Over de nieuwe spreekplaats, waar van we hierboven reeds terloops gewaagden, meldt de Resb. nader: Toen gistermiddag de korte zitting der Tweede Kamer geopend werd, stonden de leden in vroolijke stem ming gegroepeerd om de nieuwe spreekplaatseen met groen laken bekleede lessenaar, prijkend op de in stompen hoek verlengde griffierstafel. De een na den ander ging al eens achter die tribune staan, terwijl de algemeene hilariteit scheen opgewekt door het feit, dat de lessenaar op en neer kan gedraaid worden, naar gelang de woordvoerder grooter of kleiner van gestalte is. We zijn benieuwd, hoe de nieuwe spreekplaats 't vervallen der oude maakte ter rechterzijde een zetel meer beschikbaar in de praktijk beval len zal. Voor de gereserveerde tribune is ze bepaald een verbetering, want tot dusverre kon men daar het ge laat der redenaars, die van de spreek plaats gebruik maakten, niet zien thans aanschouwt men ze en profil, 't Is echter de vraag, of de stenografen die thans de sprekers in den rug krij gen, met de verandering ingenomen zullen zijn; wel zullen zij allicht min der last hebben van de ledenhaag, die zich soms rond redenaars pleegt te vormen. De leden zelf zullen 't wel gemakkelijk vinden: zij kunnen nu hun papier leesbaar voor zich leggen, terwijl heetgebakerden, mr. Troelstra b.v. ook gemakkelijk vuistslagen kun nen geven als ten minste het mecha niek van den lessenaar er tegen J kan. Terwijl de afgevaardigden het ge schenk der nieuwe huishoudelijke commissie gonzend bewonderden, las de griffier wiens rechteroor voor taan wel eens van de redevoeringen zal tuiten de gebruikelijke stukken voor. Even kwam er belangstelling, toen n.l. de voorzitter de commissie benoemde voor het nazien der geloofs brieven van dr. de Visser; die taak werd opgedragen aan Dhn. Nolens, Bos en v. Veen, die Donderdag te J1 uur begint dan de behandeling der Indische begrooting met de daarmede samenhangende onderwerpen rap port zullen uitbrengen. Het Vredespaleis. De Haagsche briefschrijver van de „Arnh. Ct." verzekert, dat het bericht, als zou jhr. Van Karnebeek na r Schotland zijn gegaan om een nieuwe gift voor den bouw van het Vredespaleis, onjuist is. Nationaal Congres voor Zondagsrust. Er is nu bepaald, dat dit Con gres, onder patronaat van H. M. de Koningin en onder eerevoor zitterschap van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, gehouden zal wor den te 's Gravenhage, Woensdag 24 en Donderdag 25 April 1907. Nader vernemen we nog: De heer E. C. Baron Swèèrts de Landas Wyborgh heeft als burge meester van 's-Gravenhage het eere lidmaatschap bereidwillig aanvaard. Verschillende sprekers van naam hebben zich reeds verbonden, on derscheidene onderwerpen betref fende Zondagsrust in te leiden voor bet debat. Het lidmaatschap van het Congres bedraagt minstens f2.50. Men kan zich daartoe aangeven aan het Bureau voor liet Congres, bestaande uit de heeren prof. dr. S. D. van Veen, te Utrecht; G. B. van Aaken Bzn., referendaris bij het departement van koloniën, te 's-Gravenhageluit.-kolonel H. Mey- boom te Amsterdam, en W. Kolk man van Gouderak, te Dordrecht. Schipper ter Koopvaardij. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp, houdende regeling betreffende de toelating als schipper op koopvaardijschepen. Zaak: Hollandsche Hypotheekbank. Er valt tot heden in den toestand van Le Fèvre de Montigny geen merkbare verandering te consta- teeren. Gisterochtend werd in een open bare zitting van de vierde kamer der Amsterdamsche Rechtbank, waarin als beklaagde alleen jhr. De Geer verscheen, medegedeeld, dat wegens ongesteldheid van den tweeden beklaagde de verdere be handeling is geschorst tot 13Nov. e.k. In de civiele zaak contra den griffier mr. De Bas q. q., waarin de firma Wendelaar reeds geinter- veniëerd bad, traden twee nieuwe interveniënten op. Namens de firma Klaverwijden Co., kwam mr. Mouthaan, en namens den directeur der Groning- sche Hypotheekbank, Hidde Mul der, kwam mr. Van Gigch interve- nieeren, waartegen door de andere partij 14 dagen voor antwoord werd gevraagd op dit incident. In de zaak tegen de Maatschappij voor Zekerheidsstelling zal de recht bank op 13 November een dag voor pleidooi bepalen. Faillissementen. 6 Nov. C. Breet, zonder beroep Amsterdam. Cur. dr. mr. W. P. Vis. C. J. Zegers. roosjesversteller, Amsterdam, Cur. als voren. FEUILLETON. 58. Hij hoorde Aliette nauwelijks, toen zij hem in het oor kwam fluisteren Luc, mijnheer de pastoor is er. Mijnheer de pastoor, nu al? Stond de dood dus zoo dicht bij de deur, dat de pastoor hem voor de eeuwigheid moest voorbereiden? Het bewustzijn keerde terug. Maak gebruik van deze gelegen heid, want het zal niet lang duren, fluisterde de dokter bescheiden. De toebereidselen, die de geestelijke maakte, ontgingen mijnheer Fromen tier niet. Met half geopende oogen had hij reeds een oogenblik het vertrek rond gezien. Langzamerhand werd zijn blik vaster. Toen hij al deze menschen om zich heen zag, was hij er eerst verwonderd over geweest. Nu scheen hij evenwel alles te begrijpen, men raadde dit aan de huivering, die over zijn gelaat SinS- Met het gevoel keerde ook zijne geestkracht terug, eene kracht, die door niets en niemand gebroken was kunnen worden. Met bovenmensche- lijke inspanning vertrok hij den mond en riep Luc Zijn zoon was er reeds, luisterend naar een woord, een teeken, de minste uitdrukking van zijn wil. Op zijn ouden, bevelenden toon voeg de hij er dan bij Kom hier! En den kleinen dokter met min achting aanziende, vervolgde hij Geen dokter noodigBlffi hier. Met een gebiedend gebaar van zijn eene bruikbare hand, wees hij allen de kamer uit. Instinctmatig gehoor zaamde men hem. En ik? vroeg Aliette, naar het bed toekomend. Mijnheer Foomentier herhaalde zijn gebaar. Zij ging ook weg. Nog eenmaal en met meer onge duld bewoog de grijsaard de hand, en Francois Livron, die het laatst ge bleven was, moest ook zijne plaats verlaten. Toen hij achter Aliette de deur uit ging, keek mijnheer Fromentier beiden na met een eigenaardige levendigheid in zijn blik. Dan vestigde hij de oogen op Luc, en deze zag er voor het eerst een onbekende uitdrukking in, een glans, vol teederheid en genegenheid, die hem tot in het diepst der ziel trof. En om zijne ontroering nog te ver meerderen, fluisterde zijn vader met nauwelijks hoorbare stem Mijn arme jongen. Er kwam meer uitdrukking op zijn gelaat, hij bewoog de lippen, om nog meer te spreken. Zijn geest, die weder helder geworden was, zegevierde over zijne lichamelijke kracht en strekte deze tot eene laatste inspanning. Met eene hardnekkigheid, die op eene manie geleek, had mijnheer Fro mentier nooit vrijwillig toegegeven, was hij nooit een haarbreed van een voorgenomen plan afgeweken, en wan neer de omstandigheden soms sterker geweest waren dan zijn wil, had hij toch nooit zijne nederlaag willen er kennen. Nu zelfs dacht hij er nog aan het laatste woord te hebben en zijn toestand voor de aanwezigen te ver bergen. Het zal spoedig met mij gedaan zijn, sprak hij op vasten toon. Zooveel te beter. Ik zou niet gaarne lang ge sukkeld hebben. Als een wijsgeer schikte hij zich in het onvermijdelijke. Deze wilskracht schonk Luc weer een weinig hoop. Neen, sprak hij, gij vergist u, beste vader. Door onze hulp en teedere zorg zult gij weer spoedig op de been zijn. Wij hebben u allen zoo lief! Deze kinderlijke liefde, die hij zoo lang in zijn hart besloten had gehou den, brak zich eensklaps baan. Mijn heer Fromentier zag Luc aan met eene half ontroerde, half spottende uit drukking. In zijn zelfzuchtig leven was zijn zoon hem altijd als een last voorge komen, als iemand, dien hij gemak kelijk missen kon. Ondanks Luc's terughouding gevoelde hij toch, dat zijn zoon heel andere denkbeelden had dan hij zelf, dat hij eene zwij gende tegenstelling met hem vormde, waar zijn aanmatigend gezag zich tegen verzette. In den laatsten tijd had hij ook meermalen gevoeld, dat hij oud begon te worden, dat de dag niet verre meer was, waarop een ander zijne plaats zou innemen, en deze an der, in wien hij alleen zijn erfgenaam zag, leek hem verdacht en vijandig, boezemde hem afkeer in. Het plechtig uur, waarin de harts tochten zwijgen en alle belang ver dwijnt, verdreef zijne vrijwillige ver blinding en deed het natuurlijk gevoel herleven. Gebroken, machteloos, van alles be roofd wat hij had bezeten, was mijn heer Fromentier in een toestand, waar op hem niets overbleef dan de liefde van zijn zoon om hem te beweenen, en eindelijk schatte hij deze genegen heid op de juiste waarde, en gevoelde hij zooveel te meer, hoe weinig hij deze verdiend had. Goed kind, stamelde hij. Te goed. Deze woorden waren voor Luc vol doende om in een enkele seconde al de bittere herinneringen uit te wis- schcn, en met de toeneming zijner liefde verdubbelde zijne smart. Zoo'n verandering in de gevoelens van zijn vader kon slechts veroorzaakt worden door den naderenden dood, en hij wendde zich af, om de tranen te ver bergen, die opnieuw langs zijne wan gen biggelden. Mijn arme jongen! herhaalde mijnheer Fromentier. Hij zweeg. Aan het andere einde van het vertrek had hij iets zien be wegen. Wie is daar nog? riep hij bijna op denzelfden toon, dien hij gewoon lijk aannam, wanneer iets hem hin derde. Als een stormwind vloog mevrouw Maloutre de kamer binnen, viel aan het hoofdeinde van het bed neer en met schelle stem en rollende oogen, zooals rnen van den held of de heldin van een treurspel gewoon is, riep zij uit Mijn arme vriend! o mijn arme vriend Mijnheer Fromentier stiet een brom mend geluid uit. (Wordl vtroolgd). NIEUWE BAARLSHSGHE CODRAHT AGITE MA HON AGITATE. >i 1» ïfc sjc :jc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1