Gemengde Berichten. STADSNIEUWS. Uit den Omtrek Kath. Sociaal Weekblad. Het nummer Van heden bevat de volgende artikelen: Het technisch onderwijs voor den Inlander, door v. d. M. Over vereenigingen tot onderlingen bijstand, I, door Emile Verviers; Uit TijdschriftenDe verzoenings- raad voor de bouwvakken in de Rijnprovincie en Westfalen, I; Berichten en mededeelingen: Fede ratie, De lock-out van Verviers, het Duitsche Centrum, Een Sociaal werk Korte Berichten: Wetenschappelijk ambtenaar, Schitterend resultaat, Vakvereenigingen van ambtenaren, Sociaal-democratie en Sociale wetge ving, Een hoogeschool voor vrou wen in Chicago, de Sigaretten- maaksters, Internationaal Congres tegen den meisjeshandel, Werke loosheid en korting van arbeidsduur, Vrouwelijke Russische spoorwegbe ambten Nieuwe boeken. BINNENLAND. 'n Ware geschiedenis. Heusch, 't is 'n ware en oprechte geschiedenis, nog oprechter dan de oprechtheid van de oprechte Haar lemmer olie. En beter getuigenis van echtheid kon men toch niet verlan gen. Met zulk een duren eed op de lippen zou ieder verdichtsel minstens heiligschennis zijn Onder z'n mede-studenten was-t-ie, wat men noemt, een getapt type. Iedereen mocht hem even graag. Wan neer hij een enkele maal in 't krin getje ontbrak 't gebeurde anders niet veel, hm scheen er eenigszins een leegte te zijn, bleef de goede stem ming wel eens weg en wilde het ge sprek niet altijd even goed vlotten. Zoo leefde hij in een nimbus van ka meraadschappelijke vereering een le ven van vroolijk Fransje. Hij was van alle markten thuis en deed aan alle dingen mede. Alleen aan studee- ren had hij een broertje dood. Wie denkt als jong student aan studeeren Het eenige gulden devie3 wat hij kende en trouw in practijk bracht, luidde „II faut que jeunesse se passé". Tjonge, tjonge, wat een bestaan. Examen doen, pah! Neen hoor, zoo dom moest je 'm nou niet aanzien. Dat kostelijke examengeld kon wel beter besteed worden. Ja, ja, stemde onmiddellijk een koor van vrienden in. All right 't Is toch een patente kerel. De ge- geheele week lang stond Utrecht op z'n kop en schudde de grijze Domto ren bedenkelijk zijn eerbiedwaardig hoofd. Het mag meer geluk dan wijs heid heeten, dat de stellages met bal ken, planken,Madders en al niet naar beneden gekomen zijn. Onder de geheele kornuitenbent was echter ook een goede geest, een reine, blanke engel. Hij schreef een brief aan den „oüe heer" van onzen held, iets wat engelen anders gewoonlijk niet doen, d. w. z. zich schriftelijk tot aardsche kinderen wenden. Niets liet hij onvermeld, zelfs het knikkebollen van aartsvader Dom niet en het groote gevaar, waaraan de omgeving daar door blootgesteld is geweest. De uitkomst was voortreffelijk. Met zevenmijlslaarzen kwam de „offe heer" naar Utrecht en toen ont stond er een wilde jacht tusschen zoonlief en de oorzaak van zijn be staan. „Durch Nacht und Wind" ach tervolgde de diep verontwaardigde vader zijn onwillig kind. Slim tegen slim ging het. Zoonlief liet zich niet zoo heel gemakkelijk verschalken. Op zijn kamer kwam hij niet^meer. Nu hij hier, dan daar gezien, bevond hij zich niet bij vriend A, dan verleende vriend B hem een gastvrij logies, of hij zat in „De Bal" onder een behoorlijk glas pilsener „oerkwal", Op het gevaarlijke oogenblik wist hij echter steeds weer bijtijds te eclipseeren. Arme vaderAl drie dagen en drie nachten sleepte hij zich voort, door kruiste hij de stad van Weerd tot Tolsteeg, van Oost tot West, maar wie hij ook zag en ontmoette, degene die hij hebben moest, bleef onzicht baar. De onvermijdelijke ontknooping van de tragi-komische scène zou echter niet zoo heel lang op zich laten wach ten. Het geluk diende den reeds bijna hopeloozen vader. Op een donkeren avond in een don kere straat had de aan de eene zijde zoozeer gevreesde en aan de andere zijde zoo lang en vurig gewenschte ontmoeting plaats. Juist wilde zoontje in een rijtuig stappen om zich welvoldaan op de zachte kussens gemakkelijk neer te vlijen, toen een hand uit de duister nis te voorschijn kwam en zwaar neer viel op den schouder van den ont hutsten jongelingJAls onder een koude douche kromp hij ineen. Zoo kan al leen een vaderT'zijn weerspannigen zoon beheerschen. Wat er verder gebeurd is zullen wij maar liever met den mantel der stilzwijgendheid bedekken. Onze held is nog steeds student en studeert nu werkelijk. lederen morgen brengt de trein hem en iederen avond voert hij hem weer weg. Een enkele maal ontmoet hij zijn vroegere vrienden ook nog wel eens. Het gesprek gaat dan hoofdzakelijk over dien goeien ouden tijd. Na zulke oogenblikken wordt zijn verlies des te meer gevoeld. (U.D.) Na vijf jaar. Donderdagmorgen ontving de fir ma S. Kan te Enschede een onbe stelbare briefkaart terug, welke zij in 1901 naar Amsterdam had ge zonden. De kaart is daar in handen geweest van bestellers van 6 ver schillende wijken en ten slotte naar Utrecht gezonden. Ook daar bleek de geadresseerde onbekend. Voor dit alles is 5 jaar noodig gebleken. Moderne sprookjes. In „Jugend", een Duitsch tijd schrift, geeft Ettinger eenige ideeën aan voor moderne sprookjes. Er was eens een 17-jarig dichter die Schiller nog niet overtroffen had Er was eens een operettentenor, die zingen kon Er was eens een onderwijzer die een millioen naliet Er was eens een arts, die een leesbaar handschrift had Er werd eens een klassiek stuk gegeven voor een uitverkocht huis. Er was eens een voetganger, die met lof over rijwielen en auto's sprak Er was eens een „Woche", waarin geen portret van den Kei zer voorkwam Tot zoover Ettlinger. Wij zouden hier bij kunnen voe gen „Er was eens eene courant, die het al haren lezers naar den zin kon maken." Dan zou deze of gene echter denken: „De Redactie heeft zeker een onprettigen brief gekregen de zen morgen", en wijl dit niet het geval is, schrijven we liever: „Er was eens een Redacteur, die niet van 100 zijner lezers 99 ver schillende meeningen te liooren kreeg over een zelfde artikel." Costuumroklcen in groote verschei denheid bij Th. LOHMAN, Groote Houtstraat bij de Anegang, Tele foon 1440. Agenda voor Zondag. „De KroonWiener Dames-Kapelle Euphemia (7 Dames, 1 Heer) Diner Concert. 8 uur Opvoering van „De Wilsons in Doodsgevaar", drama in 4 bedrijven. Soc. Vereeniging" 96 u. entreé 15 ets. tentoonstelling pluimvee en ko nijnenteelt. Gebouw „St. BavoR. K. Volksbond Jaarfeest. Hockey sport le kl. comp. Haarlem— Odis. Voetbalsport lekl.H. F. C.Haarlem. 2e kl. H. F. C. II—Ajax. Korfbalsport terrein Kleverlaan v.xn. 10 u. H.O.C.Nausikaa I. Woestduin Courses te 1 30 u. n.m. Schouwburg Jansweg Opvoering van „Fédora", tooneelspel in 4 bedrijven. Brongebouw 7 uur Opvoering van „De Twee Weezen", drama in tafe- reelen door N. Rott. Tooneelgezelschap. voor Maandag. Verkooplokaal Frascati, A'dam Not. Ad. Roos zal verkoopen Heerenhuis, huis en erf aan 't Ripperdapark alhier. Ver. Haerlem Spr. Prof. dr. H. Brug- mans over 't Costervraagstuk. Schouwburg Jansweg Utr. Tooneel gezelschap opvoering van „Maria An toinette", Koningin en Martelares. Sensatiedrama in 3 tijdvakken. Toorops werk voor de nieuwe St-Bavo. De Haagsche hoefijzer-correspon dent van het „Hbld." schrijft: Dezer dagen was ik in de gelegen heid om kennis te nemen van eenige der ontwerpen, die Toorop maakt voor de kapel in de Nieuwe St.-Bavo te Haarlem. Het is hoogst belangrijk werk. Niet alleen om de heerlijke zuiverheid en gratie van de lijnen en om de schoonheid van de ont worpen kleurcombinaties (deze waren trouwens nog niet ver gevorderd) maar vooral om de oorspronkelijk heid van het werk als religieus-artis tiek werk. Wat de inspiratie belangt wordt dit een arbeid van groote re- ligieuse bezieling, van zeer zuiver en sterk Katholiek karakter. Wat de ar tistieke uitwerking der religieuse idee echter betreft, breekt de kunstenaar met de opvattingen der Romaansche en Gothische kunst. Zijn motieven zijn door en door modern gedacht en uitgevoerd, streng gestyseerd naar kleur en constructie. Ook wijkt hij van de oude opvattingen af in de kleurwerking van de gebrande ven sters. Het algemeene kleureffect van een venster wil hij doen domineeren zoodat de beschouwer eerst in de tweede plaats, zich allengs losmakend uit dat algemeene kleureffect, aan dacht zal gaan schenken aan de fi guren van de voorstellingen. Wie bij voorbeeld de beroemde Goudsche glazen kent, weet dat de gebroeders Crabeth, overeenkomstig de opvatting van dien tijd, juist het tegenoverge stelde effect moeten hebben beoogd. Wat Toorop staat te wrochten zal dus een merkwaardig product van een neo-Katholieke kunst zijn. Hoogeerw. Heer P. J. Thunnissen. Tot ons leedwezen vernemen wij uit Dongen (N.-Br.) dat in den toe stand van den HoogEerw. Heer P. J. Thunnissen een ongunstige wen ding is gekomen. Z.H.Eerw. is ern stig ongesteld. Wij betwijfelen niet of de vele vrienden en kennissen van Pastoor Thunnissen zullen hem in hun ge beden indachtig zijn, vooral de pa rochianen van O. L. Vr. Rozenkrans, voor wier welzijn hij meer dan 35 jaren heeft gewerkt. Een herrieschopper. Gisteravond was de Kleine Hout straat in rep en roer. In een zijstraatje dezer straat ston den verscheidene menschen, opge hoopt te staren en te luisteren aan een deur, waar wilde kreten en vloe ken weerklonken. Eerst was de vechtpartij buiten geweest, maar er kwamen te veel menschen, waarom deze binnen voort gezet werd. Ten laatste, toen de boel kort en klein geslagen was en de zoon des huizes thuis kwam, werd de leven maker, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, buiten op straat gezet, en allengs keerde de rust in het straatje weder. Het Kleverpark. Het aantal heerenhuizen in 't Kle verpark neemt langzaam maar zeker toe. Wederom worden een 3-tal groote heerenhuizen gebouwd tusschen den Kleverparkweg en de Tetterodestraat, in den hoek, die gevormd wordt door den eerstgenoemden weg en de Sant poorterstraat. Daar de hoek aan de overzijde reeds bebouwd is met een complex lief gelegen villa's zal het hier eerlang een mooi punt worden in 't Klever park. De bouwloodsen is men reeds aan het opslaan. Museum van Kunstnijverheid. In het Museum van Kunstnijver heid alhier werd in bruikleen ont vangen, en in het trapportaal opgesteld eene verzameling chineesche Ceremo niën lansen en twee schilden, die bij den ingang in de woningen der Man darynen worden opgesteld. De negen verschillend gevormde lansspitsen werden in staal gesmeed en met koper gemonteerd en vormen een zeer decoratief geheel. De verzameling reproductiën van kostbare geweven stoffen werd weder gewisseld en zal Zondag het Museum kosteloos te bezichtigen zijn. R. K- Volksbond. Morgen is de laatste dag der viering van het Jaarfeest dezer Vereeniging. Hetzelfde program -als op de vorige feestdagen wordt ook dan weer uitgevoerd. Courses te" Woestduin. Morgen te 1.30 uur n.m. worden te Woestduin wederom courses ge houden. Een extra-trein naar Halte Woest duin vertrekt van hier (spoortijd) 11 u. 48 m. Akte-Examens Vrije en Ordeoefeningen. Geslaagd de dames A. D. E. G. v. Ede, A. N. Feenstra, A. H. Jo- link, H. C. Fitter, allen te Amster dam, J. L. Evers, Hilversum, en A. Groen te Vlieland. Raad van Beroep. Gistermiddag 1 uur hield de Raad van Beroep voor de onge vallenverzekering een openbare zit ting. Voetbal. Volgens het wedstrijd-programma van den Nederlandschen Voetbal bond zullen a.s. Zondag de volgen de wedstrijden alhier gehouden worden le Klasse. H. F. C.—Haarlem (Scheidsrechter J. W. Dijxhoorn.) 2e Klasse. II. F. C. II—Ajax (Scheidsrechter W. Eymens Jr.) Korfbal. Morgen, Zondag, zal alhier v.m. 10 uur den volgènden wedstrijd ge speeld worden H. O. 0.-Nausikaa 1 (scheidsrechter A. P. de Ruiter) op het terrein aan de Kleverlaan. Marie Antoinette. Maandag a.s. 12 November wordt in den Schouwburg Jansstraat gege ven het pakkende tooneel„Marie Antoinette, Koningin en Martelares." „Wij schrijven: het pakkende too- neelstuk, en terecht, want de toeschou wers zullen ongetwijfeld geheel onder den indruk komen van dit treffend drama, vol afwisselend schoon en rijk aan tragische momenten. Met zulk een keuze mogen wij de schouwburg directie wel gelukwenschen. Deze week is de Afd. Haarlem van den Ned. R.-Kath. Volksbond weder een Onderafdeeling rijker geworden, n.l. „Eerbied in Gods Huis." Deze afdeeling stelt zich ten doel daar, waar zulks in een kerk gewenscht wordt, de orde te handhaven gedu rende de H. Missen en het Lof. In de Kathedrale Kerk „St. Bavo" Leid- schevaart, treden zij als zoodanig op. Het bestuur van deze afdeeling is samengesteld uit de volgende perso nen: G. Telman, Voorzitter; A. van Lint, Secretaris en F. Boots, Penning meester. Geslaagd. De heer J. E. van den Arend alhier is geslaagd in de Nat. Phil. Fac. voor het doctoraal exa men in de scheikunde aan de Uni versiteit te Amsterdam. Boekenveiling. Naar men verneemt zal hier binnenkort een groote boeken veiling worden gehouden. Deze veiling zal onder leiding staan van den heer J. van Ciitert Pz. De meeste zijn dub bele boeken uit de Stadsbibliotheek. Deze verslagen beloonen tegenwoor dig tot de zeldzaamheden. Subsidie. De Gemeenteraad van Hillegom besloot f 5 per leerling subsidie toe te kennen aan de am bachtsschool alhier. Tramvervoer. In de maand Octo ber vervoerde de Haarlemsche Tram wegmaatschappij 7842 passagiers meer dan in die maand van 1905, met een meerdere opbrengst van f362,20. Het jaar 1906 tot ultimo October was f1558,50 beter dan de opbrengst in 1905 op dien datum. Concert. Wederom zal eerstdaags een dillettanten-concert gegeven wor den. En wel door 't Gemengd Kwartet „Ons Genoegen," het mannenkwartet „D. I. N. D. U. A.", Mejuffrouw D. Schoon (zang) en de Heer G. Jonker (viool), Antoon Smit (zang) en Henri Berghuis (piano). <3 Het programma, rijk aan afwisseling, belooft een avond, waar kunstgenot te smaken zal zijn. Tijdregeling. Ook de Heer dr. E. van der Ven, conservator van het Physisch Kabinet van Teyler's Stich ting, alhier behoort bij de ondertee kenaren van een adres aan de Tweede Kamer, waarin zij stelling nemen tegen 't ingediende wetsontwerp, waarin voor gesteld wordt hier te lande den Midden- Europeeschen tijd in te voeren. Zij zien graag den tijd wettelijk geregeld, indien niet de Midden-, doch de West-Europeesche tijd zal worden voorgesteld. Ned. Orclüdophilenclub. In de Don derdag te Amsterdam gehouden ver gadering van de Nederl. Orchidophi- lenclub werd bepaald, dat in Mei 1907 alhier een orchideeëntentoonstel- ling zal gehouden worden en dat de data daarvoor vermoedelijk zullen zijn 11, 12 en 13 Mei. Lijders aan vallende ziekte. De „Christelijke Vereeniging, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte" alhier, heeft van hier ontvan gen van wijlen Mej. M. E. I. de H., voor wijlen Mej. M. C. een gift van f 2500een legaat uit Amsterdam van wijlen C., groot f 1000; en van N. N. te Utrecht een gift wan f 200. Goede vondst. Te Aerdenhout heeft de aannemer Sluiters bij het vellen van boomen nabij zijn werkplaats twee oude en zeldzame aarden kan netjes tusschen de wortels van een boomstronk gevonden. Benoemd. Voor het loopende stu diejaar is benoemd tot buitengewoon uitwonend assistente van den hoog leeraar, dr. P. K. Pel, in het Binnen gasthuis te Amsterdam, mej. J. van West, alhier. Examen vrije en ordeoefeningen. Ge slaagd de dames J. de Wijn, Zaandam; A. C. van den Andel, G. M. C. van den Berg, J. E. Buurt en I. A. Dum- storff, allen van AmsterdamJ. G. van Aken, Kwadijk, en A. M. W. de Weger, alhier. Centrale Raad van Beroep. In de gister te Utrecht gehouden openbare terechtzitting van den Centralen Raad van Beroep oor de ongevallenverze kering had de uitspraak plaats in o.a. de volgende zaak: Hooger beroep van D. B. te Bussum, als vader van G. B. aldaar, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep alhier, houdende bevestiging der be slissing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij zijn zoon schadeloosstelling is geweigerd ter zake van een ongeval, daarin bestaande dat deze, als schilder werkzaam zijnde, lichte verwondingen heeft bekomen aan de hand en zich bij hem eenige dagen later een ver zwering heeft vertoond. De Raad overwoog, dat geen bepaalde oorzaak voor de infectie is kunnen worden aangewezen. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Schouwburg Jansweg. Morgen, Zon dag, wordtin den Schouwburg Jans weg onder directie van de heeren Gebr. van Lier opgevoerd „Fédora" beroemd tooneelspel in 4 bedrijven van Sardon. Schouwburg'jle IiVoon.Morgen, Zon dagavond, zullen de „Vereenigde Tooneelisten" van 't Paleis van Voks- vlijt te Amsterdam alhier in den schouwburg „De Kroon" opvoeren „De Wilsons in doodsgevaar", dra ma in 4 bedrijven van A. Conan Doyle. Benoemd, De heer E. J. Schoo, werkzaam op de bureaux der licht fabrieken alhier is benoemd tot klerk aan de Gemeentelijke gasfabriek, alhier. Oplichter. Een winkelier in de Gen. Cronjéstraat ontving een ver guld 272 ets stuk voor een gouden tientje. Verdacht wordt een vrouw, die voor een paar gulden winkel waren gekocht heeft tusschen licht en donker. SCHOTEN. Nieuwe gasfabriek. Men wil in onze gemeente een gasfabriek gaan bouwen. De Raad benoemde een commissie om dit plan nader uit te werken. In deze commissie werden gekozen de Heer Furhop, Theeuwe, Van Schie en Hooij. De Commissie bracht deze week een bezoek aan de gasfabriek te Hil legom. Zij werd er ontvangen door den Burgemeester Wentholt en in de fabriek rondgeleid door den directeur, den Heer Paeijs, die de geheele inrichting der fabriek tot in de kleinste bijzonderheden mededeelde. De Commissie kreeg de verzekering, dat gemeentelijke exploitatie beslist in 't voordeel is. V Het is dan ook vrij zeker, dat de commissie in haar uit te brengen rapport zal adviseeren gemeentelijke exploitatie boven de particuliere te verkiezen. BLOEMENDAAL. Eervolle onder scheiding. Bij Kon. Besluit is tot ridder in de orde van Oranje-Naussau: jhr. A. W. G. van Riemsdijk, voorzitter van het hoofdbestuur der Bilderdijk- commïssie, alhier. HEEMSTEDE. 11 K. Volksbond. De R. K. Volksbond alhier zal bij gelegen heid van de Jaarfeesten op 19, 20 en 21 November a.s. een uitvoering geven voor II.H. Donateurs en Leden. IJMUIDEN. Tooneelwedstrijd. Aan dear alhier te houden tooneelwed- 'stri^rii^men deel de volgende ver- „ThaliWL.te Zaandam, met „Aan Tillenen ^Taalfouten", „Een dracht en Vooruitgang", te Amster dam, met „De Grafsteen" en „De luitenant en zijn oppasser" „Eensgezindheid", to Beverwijk, met „Eerloos" en „De onderhand- sche verkoop"„Dr. Laurillard", te Krommenie, met „Het Goud- vischje" en „Het verlote landhuis aan den grooten weg,, „Advendo", te Zaandam, met „Het lied van moeder", en „Daar is Mijnheer"; „Eensgezindheid", te Assendelft, met „De werkstaking" en „Spreek- taalveredelingsbond"-„Vriend schap", te Amsterdam, met „Haar thuis" en „In politiek"; Apollo", te Amsterdam, met „Verleden" en „Zonder bruidschat"; „Kunst na Arbeid", te 's-Gravenhage. met „Ghetto" en „Een kop thee". Den 14 April 1907 zal „Vrien denkring" te IJmuiden, optreden met „Een keerpunt" en „De ver loving". De eerste uitvoering is bepaald op 11 Nov. a.s. BEVERWIJK. Donderdag-morgen sloeg een paard op hol, gespannen voor een tweewielig rijtuig, 't welk een oogenblik onbeheerd in de Ba- gijnestraat stondhet beest maakte een heele rondreis door de Klooster straat, Ceesdelfsweg, Romerkerkweg tot aan Boreel, waar het werd gegre pen. Een en ander liep goed af en er werd niets beschadigd. De stoomtram die gistermorgen om 7 uur uit Beverwijk naar Alkmaar vertrok, kreeg, aan de „Vriendschap" gekomen, een klein oponthoud, daar de achterste wagen vastliep. Beverwijksch Kruisverbond. Wij vernemen, dat er in 't begin van de volgende maand eene alge meene vergadering van het Kruisver bond zal plaats hebben in „Maison Stroucken" (tegenwoordige eigenaar de Heer Hensbergen). Deze vergade ring is toegankelijk voor alle katho lieken. Aldaar zal ook een spreker optreden. BEVERWIJK, a. s. Dinsdag 13 No vember viert de afd. Beverwijk e. o. van den Ned. R. K. Volksbond haar Patroonfeest. Des avonds om half acht heeft de Feestvergadering plaats, waarbij de de tooneelafdeeling „St. Lucas" een paar stukjes ten beste zal geven. Als Spreker zal dien avond optre den deZeerEerw.heerDeken van Bever wijk A. Waare, tevens geestelijk ad viseur dier afdeeling. Tevens zal op die Vergadering het nieuwe Bonds- vaandel onthuld worden. De alhier met de noorderzon ver trokken A. L. heeft, naar wij verne men, op eene zeer slinksclie manier verscheidene menschen bij den neus gehad. Een te voren beraamd plan had er hem toe genoopt, zooveel mogelij met heiliging van alle middelen geld bij elkaar to scharrelen. Op verschillende veilingen van bloembollen grasgewas enz. had hij voor een heele som gekocht. Al het door hem gekochte schijnt hij tusschen tijds weer te hebben verkocht om contant geld, zonder natuurlijk zelf de betrokken notarissen te betalen. Ook op andere manieren zijn er verscheidenen ingeloopen, 't zij als borg of geldschieters. Alles te samen moet L. met een aardig kapitaaltje aan den loop zijn; men spreekt zelfs van 12 a 15 duizend gulden. UITGEEST. Op Woensdag 7 Nov. heeft de afdeeling van den R. K. Volksbond ter eere van St. Wille- brordes een nuttig en prettig feest gehouden. Nadat de voorzitter J. Berkhout de vergadering geopend en hulde gebracht had aan de Amsterdam - sche propaganda-club, hield de Eerw. Adviseur onzer afdeeling een rede over den oorsprong en het doel van den arbeid. Met bevattelijke eenvoudige woor den, doch daardoor juist zoo boei end zette spreker uiteen, hoe vóór den zondeval de arbeid niet alleen voor God en de Engelen, maar ook voor den mensch in het Paradijs een genot en vreugde wras. Na den zondeval echter werd aan ieder mensch de plicht opgelegd van te werken wat nu die plicht zoo zwaar maakt is, dat God tot straf voor de zonde aan den arbe - zooveel moeiten en lasten verbon den,heeft en dat daarenboven op de» arbeid een geheimnis volle vloek rust. Om ons met dezen arbeid te kunnen verzoenen, moeten wij het doel nagaan, waarom God de» mensch juist deze straf oplegde. Als een wijs rechter veroordeelde God ons tot harden, moeitevollen arbeid met veel tegenspoed, vooreerst om ons altijd aan onze schuld te doe» herinneren, onzen hoogmoed te bre ken en onze afhankelijkheid aa» God voortdurend in herinnering te brengen, vervolgens om in den ar beid een teugel te geven voor onze slechte neigingen en hartstochten. Zoo is voor den geloovigen Chris ten de straf van den arbeid ee» zegen, omdat hij in den arbeid ee» weg vindt, welke hem weder tot God en het eeuwig geluk leidt. Na deze sehoone, rijk met voor beelden uitgewerkte rede, werd door de tooneelvereeniging „St. Joachim" met het beste succes opgevoerd: „Jochem Uilenspiegel" en „Een kwartier theorie in de krijgskunde." Eere aan J. Brunes, regisseur, die in zoo korten tijd er in geslaagd is om van ongeoefende, goede spe lers te maken. In verband met het raadselach tig verdwijnen der 400 gulden va» B. is bij zekeren B. door de politie huiszoeking gedaan. Wijl deze ook beschuldigd werd vroeger reeds f2.50 te hebben weggenomen, heeft deze een aanklacht ingesteld wegens valsche beschuldiging en ontneming van goeden naam. Intusschen hoopt geheel Uitgeest dat de dader spoedig ontdekt worde, vooral ook, opdat er spoedig ee» einde kome aan de kwaadsprekende en lasterende praatjes, welke dage lijks naar aanleiding dezer zaak de ronde doen. HILLEGOM. Inspectie. De gi.3tere» alhier gehouden inspectie van de Landweer had een zeer rustig verloop- Naar wij vernemen, waren alle man schappen verschenen. L'Amitiê. Door de tooneelvereeni ging „L'Amitié" zal Maandag 12 dezer een uitvoering worden gegeven in de zaal van het hotel Sisterrnans. Er zal worden opgevoerd „Twee Broeders" dramatische schets in 3 bedrijven, gevolgd door „Nihilisten", blijspel i» drie bedrijven,'|een en ander afgewis seld door voordrachten. HILLEGOM. Inspectie. De gis teren alhier gehouden inspectie va» de Landweer had een zeer rustig verloop. Naar wij vernemen, ware» alle manschappen verschenen. L'Amitié. Door de tooneelver eeniging „L'Amitié" zal Maandag 12 dezer een uitvoering worde» gegeven in de zaal van het hotel Sistermans. Er zal worden opge voerd: „Twee broeders" drama tische schets in 3 bedrijven, ge volgd door „Nihilisten", blijspel in drie bedrijven, een en andef afgewisseld door voordracht. Gemeenteraad gehouden op Vrijdagmorgen te 10 uren v.m. Voorzitter de Burge meester, tegenwoordig alle leden. Notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken Van de gemeenten Lisse en Ben- nebroek adhaesie-betuigingen, met het adres aan de Staten Generaal, om maatregelen tegen het woest rijden, van auto's en motoren te nemen. Bij de uitloting van aandeele» der geldleening werden uitgeloot, de nummers 5 en 11. Het voorstel van Houten, om ee» wekelijkschen afslag te houden va» viscli, werd ingewilligd, om va» een gedeelte van het Raadhuis gebruik te maken voor administra tie lokaal werd geen toestemming nog verleend. De heer Balvers en Guldemond bepleitten hierbij de noodzakelijk heid van een keurmeester voor voedings en genotmiddelen. De vervanging van de kwakkel- brug over de Vinkesloot, door een tolbrug, lokte een langdurige discus sie uit De gemeenteopzichter gaf nadere verklaringen, waarna werd besloten met 7 tegen 4 stemmen het werk te doen uitvoeren, raming f 400. Het referendum over afschaffing der kermis zal gewijzigd in het voorstel plaats hebben. Alle man nelijke ingezetenen boven 21 jaar zullen mogen stemmen en kiezen tusschen kermis of volksfeest met subsidie van de gemeente, om de stemming „geheim" te doen zijn wordt alleen het couvert der stem mingscirculaire van een Nummer voorzien en behoeft het antwoord niet onderteekend te worden. Na 2 dagen worden de antwoor den opgehaald. Begrooting 1907. De voorz. stelt voor het salaris van de weth. met f150 te verhoogen. Sommige leden vinden het nog veel te laagdoch bij stemming wordt het aangenomen met 6 tegen 2 en 3 onth. De nachtwacht zal dienst doe» inplaats van 15 Oct. tot 15 April van 15 Juli tot 15 Maart. Dit ver-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2