Maandag 12 Nov. 1906. No. 6449.31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. «O buitenland. BINNENLAND. De familie Fromentier. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per Afzonderlijke nummers ner nosim* 1.20 1.65 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON? EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, Slbis Faubourg Montmartre. Naar den Afgrond. „We zeiden tot den man, die bij 't einde van den langen dag, afge beuld door zijne taak, weenend over zijn ellendig lot daar neerzat: „Achter die wolken, waarop gij de bedrukte blikken vestigt, zijn en kel bovenaardsche hersenschimmen; wij hebben aan den hemel voor goed alle lichten gedoofd." Die goddelooze taal sprak de socialist Viviani, het hoofd van een nieuw ministerieel departement, in de Fransche Tweede Kamer. Niet alleen goddeloos, ook mis- dadig-harteloos is die taal. Zij richt zich niet tot den gelukkige dezer aarde, maar tot den armen wroeter zuchtend onder het harde levens lot, getrapt en geschopt door eene samenleving, waar het geld bijna altoos alles regeert en onrecht tot recht geworden schijnt; zij richt zich tot hem, die erger is menig maal dan een loonslaaf. Indien die vertrapte en geschopte inderdaad de overtuiging met zich gaat omdragen, dat het bestaan van een rechtvaardigen God en de eeuwige vergelding hiernamaals slechts sprookjes zijn „om hem zoet te houden," wat macht zal hem dan beletten, om op een goeden dag als een getergd roofdier zijne boeien te verbreken, zich te keeren tegen die samenleving vol ongerechtig heid en onrechtvaardigheid Om zijn deel op te eischen van den buit hier op aarde? Ziedaar den afgrond. ENGELAND. Niet alleen de Katholieken maar ook de zoogenaamde conformisten zijn tegen de aanneming der nieuwe schoolwet gekant, wijl, zooals een der woordvoerders zeide, de wet slechts in naam liberaal is. Zij zijn liberaal in het spotten met al de beginselen, waaraan zij hun naam te danken hebben. Zij zijn slechts liberaal daar, waar het geldt een anti-katho lieken en naamloozen godsdienst in het leven te roepen, met uitslui ting van eiken anderen vorm van godsdienst. Zij zijn liberaal, zelfs verkwistend en tastend in andermans zakken, om daar de middelen te vin den, waarmede zij in staat gesteld worden, de rechten der tegenstan ders te krenken. Immers, wat is het geval? De Katholieken hebben verreweg meer dan duizend scholen gebouwd. Zij hebben die gebouwd uit louter eigen middelen. Men heeft hun ge zegd, de Regeering zal de kosten daarvan betalen. Onzin, kinderach tige onzin I Onder de wet van 1902 betaalde de Regeering de helft van de salarissen der onderwijzers, ver der betaalde ze niets meer. En wat is de strekking van de wet van 1906? Zij stelt voor aan, de lokale auto riteiten het recht te geven onze scholen over te nemen. Aan deze autoriteiten geeft ze de bevoegd heid onze scholen over te nemen of niet, of ze te laten voortbestaan, en dezen autoriteiten zal het vrij staan, godsdienstig onderwijs aan deze scholen te laten geven of niet. De wet wordt van dag tot dag meer impopulair. DUITSCHLAND. Het aantal leden van den Rijks dag, die het voorbeeld van Moltke navolgen door te zwijgen, is grooter dan men wel zou denken. In het vorige zittingjaar hebben niet minder dan 143 afgevaardigden hun mond gehouden. Nu er ook over personen met briefjes en niet meer mondeling wordt gestemd, kunnen ze er zich zelfs niet op beroemen een enkel woord te hebben doen hooren. Van de bedoelde 143 zijn er 101 die in de geheele zittingsperiode, sedert 1903, nog geen enkele maal aan het debat hebben deelgenomen. Onder dezen zijn er 15, die reeds vóór dien tijd in den Rijksdag zaten en van dezen weder 8 die er reeds in 1898 in kwamen. Van de groote zwijgers zijn er dan weer 6, die onafgebroken lid waren sedert 1893 en die nooit een kik hebben gegeven. Maar de zwijger bij uitnemend heid in den Rijksdag, dat is de heer Anton Lehemeir, burgemeester,Hof- fotograaf en horlogemaker te Trostberg. Hij moet een man zijn van veel levenservaring, die groote reizen maakte in alle werelddeelen, totdat bij zich te Trostberg vestigde, waar hij in 1881 ook burgemeester werd. In 1890 werd hij als lid van het Centrum door het Beiersche district Traunstein naar den Rijks dag afgevaardigd. In al die 16 jaar heeft hij gezwe gen als een wijze. De socialisten zullen morgen 13 November, (opening van den Rijks dag) te Berlijn en omstreken 80 meetings houden om te protestee ren tegen den vleeschnood en de ontzettende opdrijving der douane rechten. Groote verontwaardiging heeft te Riga eene terechtstelling van kinde ren verwekt. Telegrammen uit deze stad mel den roerende bijzonderheden over de terechtstelling van 7 personen waaronder 3 zeer jonge lieden, die wegens diefstal ter dood zijn ver oordeeld. Het executie-peleton, door mede lijden aangegrepen bij het zien der drie knapen, gaf derwijze vuur, dat er verscheidene salvo's noodig wa ren, voordat de 7 veroordeelden den laatsten adem hadden uitgeblazen. Onder de studenten der Moskou- sche hoogeschool is eene nieuwe vereeniging in wording. Zij zal zich noemen, die van de partijlooze vrienden der weten schap". Een groot aantal studenten heb ben zich reeds voor deze vereeni ging, die hare leden verplicht zich bij geene partij aan te sluiten zoo lang ze student zijn, als leden aan gegeven. In 't belang der studiën zal de op te richten vereeniging zeer zeker van heilzamen invloed zijn. ZUID-AFR1KA. Telegrammen uit Kaapstad mel den een Boereninvalj in de Kaap kolonie. De bijzonderheden, voor zoover bekend, komen hierop neêr De Transvaler Ferreira en een aantal andere Boeren hebben een inval gedaan in het Noordwesten van de Kaap-kolonie en trachtten er een oproer te verwekken. Zij hadden reeds te Abeam en te Witkop twee door de politie bezette kampen verrast, twee soldaten ge dood. zich meester gemaakt van wapenen en munitie en een korpo raai van politie gevangen genomen. Te Abiquasaar had Ferreira re- cruten geworvenhij marcheerde toen op naar Zwartmodder. Volgens geruchten, dwong hij de Boeren, zich bij hem aan te sluiten, onder voorwendsel, dat een opstand in Transvaal ieder oogenblik kon uitbarsten. Toen de Overheid dit vernam, werd er op staanden voet een in specteur met 15 soldaten uitgezon den om den aanvallers den weg te versperren; 25 verkenners werden van de grens opgeroepen en 150 man bereden Kaapsche fusiliers vertrokken onmiddellijk naar Pries- ka. De Kaapsche regeering treft alle maatregelen, teneinde de beweging die ze niet als een ernstigen opstand beschouwt, te onderdrukken. Het groote gevaar blijkt hierin te schuilen, dat de bewoners des lands, die bijna geen verbindingen met het overige gedeelte van de wereld onderhouden, op een dwaal spoor kunnen geraken door over dreven verhalen over het door Fer reira behaalde succes. De voornaamste Kaapsche Hol landers raden den bewoners van het Noordwesten, zich te scharen aan de zijde van de Regeering. Ziehier den inhoud der telegram men. Voor het oogenblik meenen wij ons bij deze Jbloote mededeelingen te moeten bepalen, daar het kiezen van partij en het uitspreken eener persoonlijke meening ons alsnog voorbarig en ongewenscht voorko men, Hofberichten, H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn Zaterdagnamiddag te 5.46 per gewonen Staatsspoortrein, waarin het koninklijke salonrijtuig was ingehaakt, naar 't Loo terug gekeerd. Namens H. M. de Koningin heeft gisteren te Vlissingen de Grootmeester van Hr. Ms. Huis, Baron Sirtema van Grovestins den Koning en de Koningin van Noor wegen op hun doortocht naar En geland begroet. Z. K. H. Prins Hendrik heeft Vrijdag deelgenomen aan eene jachtpartij op de Koninklijke land goederen te Wassenaar. Z. K. H. heeft de vorige week tweemaal een bezoek gebracht aan de heide-ontginning nabij Elspeet (Veluwe). Het personeel van het Koninb lijk staldepartement, dat ongeveer een maand geleden van het Loo naar Dresden een afstandsrit afleg de, is op 't Loo teruggekeei d. Eiken dag werd het bepaalde aantal kilometers (pl.m. 80) afge legd; Zondags werd halt gehouden, 21 October te Osnabrück, 28 Octo ber te Leipzig. Manschappen en paarden verkeerden bij aankomst te Dresden in de beste conditie, waarvoor Z, K. H. de Prins dan ook zijn bijzondere tevredenheid betuigde. De mooie uitrusting der man schappen korte mantel, verlakte rijlaarzen en slappe hoed met Oranje-cocarde trok in het buiten land de aandacht. H. M. de Koningin heeft Za terdag verschillende ministers in conferentie ontvangen, onder meer den voorzitter van den minister raad, den heer De Meester, en ook den minister van oorlog, generaal Staal. Het verblijf op het kasteel Al- brechtsberg te Dresden scbijnt H. M. de Koningin goed gedaan te hebben. Zij ondernam dagelijks wandel tochten of uitstapjes naar de nabij- liggende Dresdner Heide, waarheen zij slechts door een Hofdame en eenige rechercheurs werd vergezeld. Dikwijls ook bezocht de hooge gast den z.g.n. „Laschwitzer Grund", om daar de schoone, rijke natuur te bewonderen; meermalen maakte H. M. „kiekjes." Het kasteel Albrechtsberg was tijdens het hooge bezoek het doel van vele wandelaars die vaak uren lang wachtten, om de Hollandsche Vorstinne bij haar uitrijden te be groeten. Het bericht, dat H.M. een „Kur"- behandeling bij een bekenden Dresd ner professor heeft ondergaan, kan niet bevestigd worden. Verkiezing lid Eerste Kamer. Bij K. B. is machtiging verleend aan den Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland; tot het bijeenroepen van de Staten dier pro vincie in buitengewone zitting op Dinsdag 27 Nov. ten einde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer C. M. E. van Löben Seis tot generaal-majoor. St.-CL Spreektribune. De nieuwe spreekplaats in de Tweede Kamer, waarover wij reeds .meermalen geschreven hebben, blijkt algemeen goed te voldoen. De Nieuwe Ct. en De Tijd achten beiden den toestand verbeterd. „Het geluid, zelfs van een zwakke stem, kan thans de" perstribune ta melijk goed bereiken", schrijft eerst genoemd blad. En de Tijd zegt „De geluidgolven verdeelen zich nu zoodanig door de' holle zaal, dat een eenigszins draaglijk geluid overal voldoende waarneembaar is. De ste nografen, de groote perstribune en die voor het publiek zijn er niet min der door geworden, terwijl het publiek op de gereserveerde tribune en wij,die op de zoogenaamde kleine perstribune zitten, de sprekers goed kunnen vol gen, zonder al te groote inspanning, die herhaaldelijk vroeger in over spanning der gehoorzenuwen overging. Zelfs Ds. Brummelkamp, die, bijziende als hij is, zijn blaadjes papier vlak voor zijn neus houdt en van wiens versleten geluid vroeger geen klank door ons kon worden opgevangen, was nu volledig te verstaan. Proficiat dus met de uitvinding van wat ik zou willen noemenHet ei van Co lumbus. Ook de uiterlijke welsprekend heid zal nu wat meer tot haar recht komen." Ook het Handelsbladhoewel het de verstaanbaarheid (of onverstaanbaar heid) van het gesprokene voor de perstribune niet veel veranderd noemt, bew erkte niettemin, wat met name h&èr verslaggever betreft, eer verbe tering dan verslechtering. Dit blad wijst op het eigenaardig geval, dat het gestoelte is ingewijd door Mgr. Dr. Nolens en predikant Ds. Brummelkamp. Verhooging van den drankaccijns. Een aantal kleinhandelaren in ster ken drank en verdere belanghebben den, wonende te 's-Gravenhage, te zamen vormende het bestuur van de vereeniging „Onderling Belang", heb ben een adres gezonden aan de Twee de Kamer der Staten-Generaal, waarin zij te kennen geven, dat zij bezwaren hebben tegen het ingediende wetsont werp, inhoudende bepalingen betref fende verlaging van den accijns op de suiker met f10 per 1C0 Kg. en verhooging van den accijns op het gedistilleerd van f 63 tot f 90 per H.L. van 500/0. Adressanten zeggen: dat deze ver hooging van den accijns op ge distilleerd wordt voorgesteld als equi valent voor de verlaging van den accijns op de suiker, kan dienen om dit wetsontwerp in een gunstig daglicht te doen plaatsen, doch dat het, offer hiervoor geëischt, zeer zeker aan ernstige bedenking onderhevig is, doordat hierdoor een draagkracht wordt verplaatst, die zeer eenzijdig zal drukken. Dat volgens de Memorie van toe lichting door deze verhooging ver moedelijk het drankgebruik zal ver minderen, is volgens adressanten weinig vertrouwbaar. Dat zij ook tevens wordt voorgesteld tot dekking voor den schadepost, welken de verlaging van den accijns op de suiker zal teweeg brengen, schijnt minder noodzakelijk te zijn door de verwachting van meer ver bruik; dus feitelijk wordt zij dienst baar gemaakt als redmiddel voor de verhooging van 's Rijks middelen, wat echter inbreuk zal maken op de op lossing van het kwestieuze vraagstuk (drankgebruik), wat ongetwijfeld langs geleidelijken weg meer kans van sla gen zal hebben dan door telkens bewijs te leveren, dat het een gemakkelijk middel is, om de financiëelen toestand te beheerschen, door er steeds maar meer uit te persen, en nog wel onder voorwendsel, dat het dienstig is om het drankgebruik te doen verminde ren; Dat aan dergelijke voorwendsels weinig waarde wordt gehecht, ligt opgesloten in de ondervinding van de laatste 25 jaren, gedurende het bestaan van de drankwet, hóe weinig die wet in deze richting aan het doel heeft beantwoord, terwijl in dit tijdperk nog tweemaal verhooging heeft plaats gehad. Adressanten verzoeken ten slotte eerbiedig, om het voorstel tot verhoo ging van den accijns niet te steunen, door verdere verwarde toestanden te voorkomen én daarom het tekort van 's Rijks middelen aan te zuiveren door alle klassen naar evenredigdheid te laten bijdragen, om daardoor allen schijn te vermijden, dat de Staat moet drijven op de kurk van de jenever- flesch. Werving voor het leger. Naar „De Geld", verneemt, is door den minister van Oorlog een ontwerp van een nieuwe instructie op de wer ving vooor het leger hier te landen ontworaen, hetwelk aan H. M. de Koningin ter goedkeuring zal wor den aangeboden. FEUILLETON. 61. Langzaam als door eene magneet aangetrokken ging Livron naar het bed en staarde op het lijk. Toen hij er vlak bij was, raakte hij het aan. Zijn strak gelaat verried niet de minste ontroering, medelijden of spijt, evenmin eenig gevoel van afkeer, maar zelfs deze onverstoorbare kalmte bracht Luc's hart in opstand. Laat mij hier alleen, sprak hij op doffen toon. Francois Livron rilde even of hij uit een droom ontwaakte, dan namen zijne beweeglijke trekken eensklaps eene droevige uitdrukking aan, zooals in deze omstandigheden paste. Hij boog het hoofd en zich tot Aliette wendend, fluisterde hij Uw neef wil alleen zijn. Zij had het hoofd opgeheven. Bij den klank dezer stem kwam onder alle droefheid de hoop weder terug. Zij nam den arm, dien hij haar aan bood vol innig medelijden en steu nende op hem verliet zij de kamer. Luc was weder voor het bed neer geknield. Nu er niemand meer bij was, liet hij aan zijne smart den vrijen teugel. Hij was nu alleen, eenzamer, dan hij ooit gedacht had. Van de beide wezens, voor wie hij tot nu toe geleefd had, was de eene hem door den dood ontrukt, de andere door de liefde XII. Na de begrafenis moesten de con- dolaties ontvangen en de daakbetui- gingen daarvoor uitgesproken worden, en het was reed} na den middag, toen Luc op de boerderij Ronceray terug kwam. Zijne taak was echter nog niet ten einde. Uit eerbied voor de herinne ring aan zijn vader moest alles vol gens de regelen en de gastvrijheid der streek plaats hebben met eene weelde en overdaad, waaraan de brave man bij zijn leven niet gewoon was ge weest. Een overvloedig diner was gereed gemaakt voor de personen, die van verre gekomen waren, om deze plech tigheid bij te wonen. De dood van mijnheer Fromentier had oude sympathieën opgewekt. Be halve mevrouw Maloutre, die geheel in het zwart was, verschenen de no taris en de dokter in gekleede zwarte jas; verder als vriend Montaurel die 's morgens van Nevers aangekomen was, als bloedverwant een neef uit Besangon, een kleine, oude man, die als een trouw familielid nooit op eene bruiloft of begrafenis ontbrak, eene geruïneerde tante, die door Fromen tier altijd op een afstand gehouden was en nu de eerste de beste gelegen heid aangreep om weer op het tooneel te verschijnen, twee of drie buren, groote grondeigenaars, die uit een ge voel van solidariteit gekomen waren. Men had zich aan tafel gezet en Luc verwonderde er zich over, al deze menschen om zich heen te zien, van wie de meesten hem bijna geheel on bekend waren. Hij zou zich ook heb ben kunnen verwonderen over de bui tengewone voorkomendheid, waarmede hij behandeld werd, maar hij was niet in staat opmerkingen te maken. In deze twee dagen was hij naar lichaam en ziel geheel uitgeput, en het gezicht van deze vreemde menschen, die eens klaps zijne eenzaamheid kwamen sto ren, bracht hem geheel en al van streek en verergerde nog den toestand, waarin hij nu reeds acht en veertig uren verkeerde. En tusschen de woor den, die men tot hem sprak en welke bijna altijd dezelfde waren, meende hij voortdurend het geluid, dat zoo'n geweldigen indruk op hem gemaakt had, van de neervallende aarde op de doodkist te hooren. Aliette had tegenover hem plaats genomen. Hare oogen waren rood ge schreid. Zij zag er met haar zwarte japon treurig uit en scheen nog ten gerder en bleeker dan gewoonlijk. Den heelen morgen had zij geweend over de eerste groote smart in haar leven. Hare zenuwen waren overspannen door zooveel opeenvolgende ontroe ringen. Maar tot haar wezenlijk verdriet kwam er nu eenige afleiding voor haar smart. Zij maakte zich hier een ver wijt van, maar moest er zich toch in schikken. Deze vereeniging van zooveel per sonen boezemde haar belang in, haar rol als meesteres des huizes legde haar de verplichting op zich met iedereen bezig te houden. De vertraging, die het Ainer ondervond maakte haar zenuwachtig, en dan vroeg zij zich met zekere onrust af waarom Frangois Livron niet kwam. Eindelijk verscheen hij en nam be scheiden aan het einde van de tafel plaats. Daarna kwam ook de eerste schotel. Eerst at men zwijgend in stramme houding met een gelegenheidsgezicht. Dan hoorde men af en toe eenige woorden, die half fluisterend gespro ken werd. De oude neef, die naast Aliette zat hield in treffende woorden een lofrede over den overledene. Hij had hem na zijn bruiloft niet meer gezien, dezen armen Theodoor, maar hij kon hem zich nog goed her inneren als een vroolijke jongen, die het hart op de lippen had en geestig en verstandig was als geen ander. Dan volgden eenige anecdotes, die betrekking hadden op Theodoor's jeugd en dan enkele andere van den verteller zelf; zoo vertelde hij zijne reis naar Marseille, waar het vorig jaar een neef van hem getrouwd was, Intusschen had de geruïneerde dame den dokter ter zijde genomen en van de ziekte van dezen armen mijnheer Fromentier tot hare eigene overgaan de, trachtte zij gratis een goeden raad te krijgen, terwijl mevrouw Maloutre Montaurel, die aan hare rechterhand toeknikte en den notaris aan hare linker aanhoudend met vragen lastig viel. De buren, die door een lange wan deling hongerig waren lieten zich het eten goed smaken en vergaten ook het drinken niet. Wat Frangois Livron betrof, hij bleef als altijd correct, be daard, schijnbaar onverschillig voor alles, wat er om hem heen voorviel, hoewel zijn grijze, doordringende oo gen nu eens op dezen, dan op dien gast gevestigd bleven, met een eigen aardige opmerkzaamheid. Wordt vervolgd). AGITE MA HON AGITATE. rusland. ife 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1