Donderdag 15 Nov. 1906. No. 6452.31s,c Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. binnenland; BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BE L20 1.65 0.05 PRIT ■s DER ADVERTENTIËN 16 regels 0.60, regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Van Elke (contant) 0.50 0.10 BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. TeL No. 1426, - HAARLEM. sans gegrepen meegenomen. en in een rijtuig FRANKRIJK. Tegen veler verwachting en tot spijt der radicalen, heeft minister Briand van verzoening met de Kerk en van toenadering blijk gegeven. Jammer maar, dat he1 alles woor den zijn, gesproken door een man, die vandaag minister is en mor gen niets meer. In de Wet moet alles duidelijk bepaald en uitgedrukt staan. Die voorwaarde heelt ook Zijne Heilig heid gesteldindien de Regeering inderdaad wil, zal de godsdienst vrede spoedig volgen. Doch de vrijmetselarij is opper machtig in Frankrijk, en mag liet ve wacht worden, dat zij in deze omstandigheden nalaten zal hare felst gehate vijandin, de Katholieke Kerk, te vervolgen en te kwellen Er is tusschen de Loge en de Kerk geen vergelijk of vrede mo gelijk. De een als de andere zouden geheel moeten veranderen in aard, karakter en streven daarvoor. Kan men water en vuur vereenigen? Daarom hechten wij zeer weinig- waarde aan Briand's verklaring. jjj DU1TSCHLAND. De Duitsche Rijksdag is Dinsdag bijeengekomen, na een rustpoos van zes maanden. Veel bijzonders heeft deze eerste win- terzitting niet opgeleverd. Een wel komstwoord van den Voorzitter, die een aantal overledenen herdacht, lezen van lange stukken door rappor teurs en lange redevoeringen van afge vaardigden uit verschillende partijen. Van aandacht geen sprake. Basser- mann, de nationaal-liberale leider, wan delde en hield conferentie. De grijze kop van Bebel was gebogen over een krant. Aan de orde waren eenige tientallen verzoekschriften en de regeling der werkzaamheden. De Regeeringsbank was leeg. Alleen de minister van financiën Stengel kwam kij ken. Bassermann heeft, namens de natio- naal-liberalen, een interpellatie inge diend over de buitenlandsche politiek, Dan zal de Rijkskanselier Bülow ver schijnen om te antwoorden. En het geroezemoes en gedrentel in de zaal zal plaats maken voor een aandach tige stilte. Von Bülow's rede in antwoord op de vele interpellaties der nationaal- liberalen, wenschen we in 't kort hier Saam te vatten: Duitschland behoort correct te zijn, en het wil dat ook, in zijne buiten landsche politiek, in zijn verkeer met andere volkeren. Waartoe ons de toekomst zwart af te schilderen? Is er geene overeen stemming met Rusland, Engeland en zelfs met Frankrijk? Duitschlands wereldpolitiek kan in dezelfde lijn worden doorgevoerd, zon der de zekerheid van de toekomst in gevaar te brengen. RUSLAND. Wij meldden reeds in 't kort den aanslag op den prefect van Moskou, generaal Rinbot. Thans brengen de telegrammen de volgende bijzonderheden De geueraal liep op straat, ver gezeld van een commissaris van po litie en twee adjuncten. Een jonge man, op het oog nog een student, kwam van de tegenovergestelde rich ting, en wierp een bom. De ontploffing was zwak. De eerste beweging van den doo- delijk verschrikten prefec'; was op de vlucht te gaan. Zijn jas was ver scheurd door een splinter van de bom en zijn sabel gebroken. Doch eenigszins^ bekomen van de eerste ontsteltenis, keerde hij onmiddellijk terug en richtte een revolverschot op den jongen man. De aanvaller, ernstig gewond, werd daarop door de twee adjuncten en den commis- ZUID-AFRIKA. Te Johannesburg is er in de Wan- dererszaal een bijeenkomst gehouden om tegen het gebruik van Chineezen en tegen de politiek van de Kamer van mijnwezen te protesteeren. Zelfs de correspondenten van unio nistische bladen erkennen, dat de ver gadering welgeslaagd is. De zaal was stampvol. Met 4000 stemmen tegen enkele weinige nam de vergadering besluiten aan, waarbij terugzending van de Chineezen geëischt en de poli tiek van de mijnkamer veroordeeld werd. Gen. Smuts werd als spreker zeer toegejuicht; vooral, toen hij de opzien barende mededeeling deed, dat, zoodra de beweging tegen de Chineezen be gon, zekere mannen van invloed de voormannen van de Boeren opzochten en hun vroegen de mijnbestuurders in de Chineezen! westie niet tegen te werken. Want, zeiden zij, de Chineezen zullen doen wat de Boeren niet hebben gekend, nl. de Engelschen wegjagen. Maar, vervolgde Smuts, de voor mannen der Boeren weigerden hierin met de mijnbestuurders samen te wer ken, zeggende, dat de Boeren met de Engelschen moeten samenwerken. Deze mededeeling van Smuts werd onstui mig toegejuicht, De correspondent van de Standard seint, dat Smuts zeer ingenomen was met het onthaal, dat hij op de verga dering gevonden had. Hij is overtuigd, dat het verbond van Engelsche natio nalisten en het Volk op den Rand ettelijke zetels voor de Wetgevende Vergadering zal veroveren. zijn schrijven gesteld. kennis worden m Korte Berichten. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Oostenrijksche Kamer het eerste gedeelte der Kieswet heeft aange nomen. Daardoor klimt het getal afgevaardigden tot 516. Er was gemeld, dat de Engelsche vloot naar de Marokkaansche wate ren zou vertrekken, om met de Fransche en Spaansche oorlogsche pen den Marokkanen ontzag in te boezemen. Dit bericht is onjuist, seint „Reuter". Het gevaar van eene groote spoor wegstaking schijnt in Noord-Ame rika bezworen. Tusschen sommige maatschappijen en hare beambten is reeds overeenstemming verkre gen. De eischen van het personeel van den Ericspoorweg zullen door een scheidsgerecht onderzocht wor den. In Havana is alles betrekkelijk weder rustig. De suiker rogst be looft overvloedig te zijn. Om gebrek aan arbeiders te voorkomen bij het snijden en malen van het suiker riet, hebben de suikerplanters gou verneur Magoon een millioen dollars gevraagd, om vreemde werkkrach ten naar Cuba te kunnen lokken en de emigratie te bevorderen. Aan den vooravond van de Rijks dagzittingen heeft ook Düsseldorf nog het besluit genomen, Staatsre- geering en Rijksdag te verzoeken om openstelling van de grenzen en opheffing van de scherpe sanitaire contróle op iugevoerd vee Eveneens Solingen. Eveneens Dresden. De groote metaal- en kanonnen- fabriek van Daranovski te St. Pe tersburg is gedeeltelijk afgebrand. De schade wordt op D/t millioen galden geschat. Driehonderdduizend ledige granaten zijn vernield. Generaal Botha heeft aan de regeering zijn diensten aangeboden tegen Ferreira. De Transvaal- che Regeering heeft aan den generaal haren dank be tuigd voor diens aanbod. De Engelsche regeering zal met Het Berl. Tageblatt deelt mede, dat het getal stakende Poolsche school kinderen nu 100.000 bereikt, nl. 40.000 Oost-Pruisen en 60.000 in Posen. Besloten is door de Polen Posen woonachtig, een petitie tot den Keizer te richten wegens het ver plichte Duitsche onderwijs. Na do Katholieke sprekers heeft ook de socialist Jaurès heilwoord gevoerd in de Fransche Kamer. Zijne rede was zeer wel sprekend en niet geheel naar den zin der regeering. In drieste aanmatiging las Jaurès ook aan de Kerk de les, en beweerde, dat het hoog tijd werd, dat zij een beetje meer modern werd. Mocht Jauiès maar eens acht dagen Paus wezen! geling van deze toekenning spoedig zal tot stand komen, dan wel, dat de commissie zelve de macht zou hebben betrekkingen te vergeven. Beide meeningen zijn onjuist. De commissie heeft tot taak een regeling te ontwerpen ten bate van gewezen militairen in bovenbedoel den zin. Zij dient daarna het ontwerp in aan de Regeering, die, als het wordt goedgekeurd, de maatregelen tot vaststelling moet nemen. Zoolang dit laatste niet heeft plaats gehad, kan er van toeken nen van betrekkingen op den nieu wen grondslag geen sprake zijn. Verder heeft, uit den aard der zaak, de commissie geen beschik king over eenige betrekking. ZEm. Ivard. Lecot spreekt beslist tegen, wat in de anti clericale bladen en in de Kamer beweerd werd, namelijk, dat hij zoogenaamde godsdienstigevereenigingen gevormd zou hebben. Zoowel de tijd waarop, als het doel waarmee Mgr. Lecot die vereenigingen oprichtte, weer spreken die bewering. Mgr. Guisola, Aartsbisschop van Valencia, die zich afkeurend had uit gelaten in een herderlijken brief over de beschikking van minister Romanones omtrent het burgerlijk huwelijk, komt op dit onderwerp terug in een kerkelijk orgaan. Noorwegen brachten gisteren een officiéél bezoek aan Londen. De straten waarlangs de tocht ging waren prachtig versierd, de menigte zeer enthousiast, het weder mooi. Koning Haakon is door koning Eduard in den Orde van de Kou se band spgenomen. De Fransche Regeering zal eerst in de Kamerzitting van Januari haar wetsontwerp over eene in komstenbelasting indienen. Een aantal Spaansche Katholie ken willen een bedevaart naar Lourdes ondernemen om door voor spraak van de H. Maagd te ver krijgen, dat de anti-clericale Staat kunde hunner Regeering worde tegengegaan. uur Gisteravond omstreeks 6 is te Rome op den drempel van het bekende café „Aragno" eene helsche machine ontploft. Twee personen gewondde meeste spie gelruiten van het café zijn gespron gen. Een onbekende legde de ma chine daar neer. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder is gisteravond te Apeldoorn aangeko men, op het perron verwelkomd door H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins. De Burgemeester was aanwezig. In een a la Daumont hespannen rijtuig reed de Koninklijke Familie naar Het Loo. Minister De Meester is gisteren naar Het Loo vertrokken. Betrekkingen voor gewezen Militairen. De onlangs door den Minister van Oorlog geïnstalleerde commis sie voor de toekenning van bur gerlijke betrekkingen aan gewezen militairen, heeft reeds van verschil lende gewezen en nog in dienst zijnde militairen verzoek ontvan gen, waaruit blijkt, dat bij velen de indruk is gevestigd, dat de re- TWEF.DE KAMER. van gisteren n In de zitting massa replieken. Troelstra opende het vuur tegen de ministeriëele rede met 'n collectie „oude" grieven. De theatrale doodstraf te Djokja, waar van deze straf 'n klein feestje was gemaakt met groen en bloe men, iets, dat de Minister had moeten toegeven grootendeels de wraakzuchtige houding van Nederlandsche ambtenaren tegen over mr. Van den Brand; De feiten, genoemd in dé bekende brochure van mr. Dijkstra, den ad vocaat, die onze ambtenaren had aangeklaagd bij den gouverneur- generaal en die men toen op alle mogelijke manieren heeft „gepest o. a. door eenige van z'n knech ten, die 'n kip hadden gestolen, te veroordeelen tot eventjes 7 jaar dwangarbeid met den ketting (naar dit voorbeeld zouden de heeren De Geer en De Montigny ongeveer vier eeuwen hechtenis moeten krij- gen); de arbeidsinspectie in Deli en de geweldig-lange preventieve hech tenis, soms '21/2 jaar lang, het zijn alles onderwerpen, die niet het ka rakter dragen van het gloednieuwe. En dit alles werd nog niet wei nig aangedikt door den heer Van Kol die, na de misstanden te heb ben gelaakt, die zich voordoen in de Clïineesche lioutkapondernemin- geu in den Riouw-archipel, zeer in den breede de knoeierijen schet ste, die zich voordoen in de In dische naamlooze vennootschappen, die, totaal, 'n kapitaal van 1000 millioen bezitten. Waarheid en overdrijving zijn hier natuurlijk beide aan het woord geweest. De algemeene beschouwingen zijn thans gesloten. Faillissementen. G. D. d. 14 November. Mr, Visscher, z. b. A'dam. Cur. mr. P. J. L. Roeper Bosch. P. Borgers, wed. C L. Luppens, in drogerijen, A'dam. Cur. als voren. H. C. H. Adams, firma M. Jansen in chocolade, A'dam Cur. mr. I. Hen. J. M. Weultjes, echtg. J. A. Ha- rinck, in naaimachines, firma J. M. en M. E. Weultjes, A'dam. Cur. mr. M. A. van Boorn. Werkliedenverzekering. De gemeenteraad van Den Hel der heeft in zijn Maandag gehouden zitting behandeld een voorstel van B. en W. om tot het verzekeren van geldelijke gevolgen van onge lukken, toe te treden tot de onder linge risico-vereeniging van Neder landsche gemeenten. Na geruimen tijd met gesloten deuren vergaderd te zijn geweest, besloot de Raad met 11 tegen 4 stemmeti niet op het voorstel in te gaan, doch voor 1907 verzekerd te blijven bij de Nieuwe EersteNe- d rlandsche. Enquête Middenstands v aagstuk De Regeering is, volgens de Me morie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag, in beginsel voor een enquête over het middenstands- vraagstuk. Zuivelcongres. Het pogramma is verschenen van het derde internationale zuivelcon gres Den Haag-Scheyeningen, 16, 17, 18, 19 en 20 September 1907, georganiseerd door het Nederland sche Nationaal Comité van den Internationalen Zuivelbond, onder beschermheerschap van Z. K. H. Prins Hendrik. Het congres zal zijne werkzaam heden verdeelen over 3 afdeelingen. Ie af deeling, wetgeving en reglemen teering. Eenheid van methodes voor het scheikundig onderzoek van melk, boter en kaas. 2. Eenheid van methodes voor de contróle van de melk en hire bij producten (behalve boter en kaas) op de plaatsen van voortbrenging en op de verkoopplaatsen. 3. Botercontróle 4. Kaascontröle 5. Iledrijfscontróledoor wie moet zij worden uitgevoerd en waarop moet zij betrekking hebben. 2e afdeeling hygiëne. 1. Eischen te stellen aan den melkverkoop in het groot en in het klein; 2. eischen waaraan de melk be hoort te voldoen, welke bestemd is voor het gebruik als zoodanig en speciaal voor de kindervoeding. 3. pasteuriseeren van melk en de zuivelproducten en de wijze, waarop de gepasteuriseerde ondermelk aan de melkleveranciers moet worden teruggegeven; 4. steriliseeren van de melk ten behoeve eener langdurige conser veering. 5. „gouttes de lait". 6. stalhygiëne met het oog op de melkproductie; 7. Schadelijkheid van de melk af komstig van koeien, welke op de tuberculine proef reageerden. 3e afdeeling, industrie 1. Reincultuurs voor de boter- en kaasbereiding, 2. Oorzaken, die het watergehalte 'in de boter beheerschen 3. boterconserveering. 4. Resultaten verkregen bij de toepassiug van middelen tot ver betering van de hoedanigheid van de boter. De vergaderingen zullen gehou den worden in het Kurhaus en in het Palace-hotel te Scheveningen. Burgentent u-onlichter. Op het Sing oij'de laamsteeg te Amsterdam ee echt om \msterdam- sche buurt, dit in haar .ouden naam van „Appelmarkt" lui uud-Amster- damsch nog bewaart, staat een huis, waarin een handel in olie en veevoe der gedreven werd. Op de glazen was de naam van den handelaar geschilderd „W. Wagenhof, in olie en veevoeder." De handelaar stond in de buurt niet slecht bekend en de zaak scheen vrij goed op te nemen. Alleen viel 't som migen op dat deze Amsterdammer niet bijzonder spraakzaam was en als hij Jsprak, dat deed met een ietwat vreemd accent, maar zijn olie en zijn veevoeder waren goed, dus werd daar op niet bijzonder gelet. Sinds Dinsdagavond staat deze wo ning ledig, want de politie heeft den bewoner in hechtenis genomen, om dat haar was gebleken, dat hij hier verblijf hield onder een valschen naam en zijn vaderland, Duitschland, inder tijd ontvlucht was, omdat hij zich daar s hildig had gemaakt aan ver duistering. Deze quasi-Amsterdammer met zijn Nederlandsch klinkende naam is na melijk de burgemeester van de ge meente Eiche, bij Berlijn, die er van door is gegaan met de gemeentekas, welke o_p dat oogenblik 81/2 maal zoo veel bevatte als die van zijn collega te Köpenick, nl. 14,000 Mark. Hij had blijkbaar de militaire macht niet noodig voor deze operatie aan d gemeente-penningen. De edelachtbare arrestant heet Otto Rümenapp. Zware uitslaande brand. Een mensch verkoold. Een brand, zoo fel als gisteravond heeft gewoed, hebben we in geen tijden te Amsterdam gehad. Helaas kostte het onheil tevens een slachtoffer. Omstreeks halfzes was de rijwiel handelaar J. M. Smit, wiens magazijn is gevestigd Kerkstraat 198 nabij de Spiegelstraat, met zijn knecht aan het werk in de z.g. herstelplaats, aan de achterzijde van het p'erceel gelegen, toen hun aandacht plotseling werd getrokken naar den winkel, voor aan de straat, waar een blauwachtige vlam aan de toonbank lekte. Hevig ver schrikt snelden beiden naar voren, om te zien wat er gebeurd wns en zoo mogelijk de vlam te blusschen. Deze had zich evenwel in jeen omme zien uitgebreid, zoodat Smit en zijn knecht inderhaast de straat opliepen om hulp te roepen. Vermoedelijk is er een lek geweest in de gasleiding, want binnen weinige tellen stond de geheele winkel in lichte laaie. De vlammen sloegen met zóóveel kracht naar buiten, dat zij zelfs de deuren aan de overzijde van de breede straat deden blakeren. Van den winkel sloeg de brand over naar de twee boven verdiepingen, zoodat, toen de brand weer met veel materiaal ter plaatst kwam, zij zich voor een vuurzee staan. De hitte was schier ondrage lijk; zóó hevig woedde de brand, da men de vlammen op eenigen afstan kon hooren loeien. De buren, aan weerszijden van hel brandende huis, verlieten in allerij hun woningendaarbij stroomden d( nieuwsgierigen van alle kanten naai de Kerkstraat, zoodat de politie han den vol werk bad het publiek oj behoorlijken afstand te houden. Zi zette de straat over een groot gedeel te af. De brandweer had inmiddels he woedende element met kracht aange tast en zij deed dat weer met zoovee succes, dat de huizen 196 en 200 geer brand- of waterschhade van grooti beteekenis bekwamen. De bewoners hadden niet ander; gedacht, of hun panden zouden leelijl gehavend worden. Toen de brandweermannen zicheei weg hadden gebaand naar de bovenste verdieping, vonden zij daar het groo tendeels verkoolde lijk van den hee; Smit. Deze had blijkbaar nog getrach zijn geld in veiligheid te brengen er was voor dat doel naar boven gesneld Toen hij, in het bezit van een porte feuilie met geldswaardige papierei weder naar beneden wilde gaan, zag hij zich zoo moet althans wordei aangenomen den uitgang afgesne den door de vlammen. De rook heeft hem blijkbaar be wusteloos gemaakt en doen vallen De brandweer vond het lijk, met d« portefeuille krampachtig in de hander gekneld. De man was nagenoeg on herkenbaar. Men droeg het stoffelijk overschot tijdelijk binnen in een wa genremise aan de overzijde, van waai net later door de politie per brancarc naar het gasthuis werd vervoerd. He' geheele perceel brandde uit, niets blee. gespaard. Alles was verzekerd. Te halfacht was de brandweer nog bezig de laatste smeulende puinhoo- pen te dooven en was de straat vooi het afgebrande perceel nog steeds vooi het verkeer gesloten. Nog deelt men mede. dat d< echtgenoote van den heer Smit me haar dochtertje in de stad aan he boodschappen was doen en bij haa: terugkomst het schrikkelijk onhei vernam. Het officiëele rapport van de brand weer vermeldde gisteravond als oor zaak: „vermoedelijk het wegspringei van een vonk van een brandendei lucifer bij het ontsteken vanhetlich in de uitstalkast". Daar patroon en knecht beiden ach ter waren en het licht reeds lan; was ontstoken toen de brand wer< bemerkt, zou men moeten aanneme: dat eenige voorwerpen hebben liggei smeulen alvorens de vlam uitsloeg. Der brandweer was van een lek i. de aasleiding niets bekend. Intusscbei is de j uiste oorzaak van het ontstaai van den brand niet op te geven. mil lAiRllHSClE COURANT ïfii^E ^A^N FEESTDAGEN. MN TIEN PRAT RG1TE MR HOM RQITRTE. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. in in De Koning en de Korimgm van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1