Kerk en School, Land- en Tuinbouw. Sociale Berichten. Uit den Omtrek nog medegedeeld, dat" hetgeen op de bovengenoemde tentoonstelling der Maatschappij van Nijverheid zal worden geëxposeeid, uitsluitend betrekking zal hebben op het klein bedrijf, terwijl op de Middenstands tentoonstelling in 1908 te houden, alles zoowel op klein-handels- als klein-iadustrieel gebied ten toon gesteld zal worden, Hofberichten. Prins Hendrik gaat heden van A- peldoom Rudolstadt (Scliwarzburg) teneinde de feesten bij te wonen, welke zullen worden gegeven ter ge legenheid van den tachtigsten ver jaardag van Prinses Mathilde van Scliwarzburg Rudolstadt, grootmoeder van Z. K. H. De Prins zal op deze reis worden vergezc-ld door zijn d.d. adjudant ba ron van Heemstra, ordonnans-officier van H. M. do Koningin. H. H. M. M. de Koninginnen en de vorstin van Bentheim maakten gis teren een rijtoer in de bosschen om Het Loo en vertoefden eenigen tijd bij het jachtgezelschap van den Prins, dat onder Noord-Apeldoorn en Wies- sel ter jacht was. Door de jagers wer den in 2 dagen ongeveer 200 hazen geschoten. Faillissementen. Amsterdam: B. H. v. Beek, koopman Cur. mr. J. M. Moesom de Haan. Verhooging van den accijns. In een artikel over het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd komt „de Volksbond", orgaan van de vereeniging tegen drank misbruik, tot het volgende besluit: „Daar zijn bezwaren tegen de voor gestelde verhooging, maar veel groo ter zijn in ons oog te oordeelen: de zekerheid, dat het gebruik van sui ker, door verlaging van den prijs in 't gezin van den werkman voortaan zal worden bevorderd en de waar schijnlijkheid, dat het gebruik van jenever, door verbooging van den prijs, op doeltreffende wijze zal wor den tegengegaan. Het Katholicisme in onze Oost. In eene der bijlagen van het Kolo niale verslag over Nederlandsch-Indië ontmoeten we eene statistiek over de Europeesche in Inlandsche Christen gemeenten in onze Oost. Van de meeste beteekenis voor ons zijn natuurlijk de cijfers over het Katholicisme. Deze cijfers zijn in twee ru brieken geplitstlo. statiën voor Euro peanen. 2o. statiën voor inlandsche Christenen (waaronder begrepen zijn zoowel de gevestigde gemeenten als de zendingsposten). In de statiën voor Europeanen be -draagt het aantal Katholieken in de verschillende standplaatsen op Java Batavia 4379, Buitenzorg 998, Cheri bon 2315, Semarang 3161, Ambarawa 1776, Madioen 1393, Malang 1185, Djokjakarta 2033, Magelang 1088, Socrabaja 4010. In de buitenbezittingen: Padang 1634, Koeta Radja 1126, Medan 704, Soengeislan (op Banka) 597, Singka- wang (op Borneo) 296, en Makasser (Celebes) 256. In totaal bedraagt de R. K. bevol king van Europeanen in Indië 26.243 zielen. De statiën voor inlandsche katho lieken zijn negen in getal, waarvan drie gevestigde gemeenten: Menado (Celebes) met 7342, Larantoeka (Flo- res) met 7617 en Maloemere (Flores) met 8189 Katholieken. Verder zijn er zes zendingsposten Moentilan en Mendoet op Java, met te zamen 722 Katholieken; Tandjoeng Sakti (residentie Benkoelen, Sumatra) met 615 Katholieken.; Djeniloe (Timor) met 2167 Katholieken; Nanga Sed- •jiram (Bomeo) en Singaradja (residen tie Bali en Lombok), waarvan de opgaven ontbreken. Alles bijeen, Europeanen en inlan ders, zijn er in Indië 53.753 Katho lieken, een helaas veel te klein cijfer, als men denkt aan de geheele bevolking van den Archipel, die wel naar de 40 millioen loopt. Tot de uitoefening van kerkelijk bestuur en zielzorg zijn in Indië werk zaam één geestelijke van don eersten rang (apostolisch vicaris), 23 geeste lijken van den tweeden rang (11 pastoors en 12 onderpastoors), 10 geestelijken van den derden rang, 18 hulppriesters en 4 missionarissento taal 56 geestelijken. Uit deze en andere opgaven blijkt, dat in het Koloniaal Verslag nog geen rekening is gehouden met de wijziging, die in de zaken van den R. K. eere- dienst is gebracht door de instelling van twee nieuwe apostolische prefec turen de eene op Borneo, toevertrouwd aan de Capucijnen, de andere van Nederlandsch Nieuw-Guinea, waarin de Tilburgsche Missionarissen van het H. Hart de zielzorg uitoefenen en zich aan de bekeering der heidenen wijden. De cijfers, die wij boven meedeelden, onder meer dan één opzicht teleur stellend, mogen voor de Katholieken een spoorslag zijn, om onze missio- in Indië niet te vergeten. Nog maar een p.. ar dagen geleden hebben weer een zestal de reis naar de prefectuur van Nieuw-Guinea aanvaard. God zegene hun arbeid en dien hunner medehelpers op het groote arbeidsveld, waarvan nog zoo uitge strekte stukken braak liggen, terwijl van andere de geestelijke ontginning ternauwernood is begonnen. Een doode opgegraven. Men schrijft uit Breda aan de „Re sidentiebode: Laatstleden Zaterdag zijn op de R. K. begraafplaats Zuylen door de justitie, daarin bijgestaan door twee officieren van gezondheid, de opgra vingen verricht der overblijfselen van iemand, die reeds in Augustus tus 1905 is ter aarde besteld. Het opgegravene is opgezonden naar de rijksuniversiteit te Utrecht ter on derzoek. De overledene was een te Breda algemeen bekend persoon. Het geval verwekte groote ontroe ring in onze gemeente en met span ning ziet men uit naar wat van het onderzoek bekend zal worden. Veiligheidshalve willen wij van de hierover loopende geruchten, het eene al gewaagder dan het andere, voorloopig maar niets mededeelen, dan dat onderzocht zal worden of de overledene een natuurlijken dood is gestorven. Hij is plotseling over leden en als doodsoorzaak werd indertijd cholerine geconstateerd. Bijna verbrand. Een 21/2 jarig meisje te Amster dam heeft in een onbewaakt oogen- blik een test met vuur over zich heen getrokken, met het gevolg, dat de kleertjes vlam vatten en het kind over het geheele lichaam met brandwonden overdekt, naar het Binnen-gasthuis is overgebracht moeten worden. De brand in de Kerkstraat. De brand in de Kerkstraat te Amsterdam, waarbij de eigenaar van de in dat perceel gevestigde rijwiel zaak, de heer J. Smits, zoo noodlot tig om het leven kwam, vermoede lijk ontstaan tengevolge van het wegwerpen van een brandenden lucifer, die terecht kwam in een hoeveelheid carbid. De heer Smits was slecht ter been en kon bij zijne poging tot redding van geldswaarden op de eerste ver dieping, waarheen hij zich na het uitbreken van den brand had bege ven, zich niet bijtijds meer in vei ligheid stellen. Bookmakers. Naar wij vernemen worden er pogingen aangewend, om den book makers den toegang tot alle banen in ons land te ontzeggen. De be weging gaat uit van de Algemeene Harddraverij-vereeniging te Bussum, die reeds besloten heeft geen book makers meer op haar baan toe te laten. („Nieuwsbl. v.h. Noorden.) Schoolklotnpen. Zaterdagmorgen, kwart voor twaalf. Een vader, wiens zoontje dien morgen de school had verruimd, komt met het kind bij zich aan de school en vraagt het hoofd der school te spreken. Papa heeft een sigaar in 't hoofd en is goed drie kwart dronken. De vader Meester, ik kan mijn jongen niet naar school sturen, zijn klompen zijn stuk. De onderwijzerDan zult ge nieuwe moeten koopen. De vader Er worden toch klom pen verstrekt voor menschen, die ze niet hebben De onderwijzer Zeker, maar al leen voor menschen, die 't noodig hebben. Jij komt hier met een si gaar in 't hoofd en bijna geheel dronken. Je moest je schamen, zoo met je kind hier te komen. Is dat een voorbeeld De vader Je hebt gelijk meester, ik ben dronken, maar dat gaat je geen bl. aan. De jongen moet klom pen hebben, daar moet het school bestuur voor zorgen. De onderwijzerMoeten is een raar woord. Dan raad ik je aan maar eens naar den burgemeester te gaan. De vader „En ik zeg u, als hij geen klompen krijgt, dan komt hij niet school, dag meester De jongen kwam 's Maandags nie t op school. (Historisch.) Postrijtuigen voor de tram. Binnen niet te langen tijd zullen te Amsterdam speciale postrrjtuigen ingevoerd worden, die achter den motorwagen van de tram aange haakt kunnen worden. Daardoor zal dan vervallen de maatregel, dat de brievenbestellers met de gewone tramrijtuigen ver voerd worden. Deze post-tramwagens hebben on geveer als goederenwagens, aan el- ken zijkant in het midden een dubbele deur met ter weerszijden een venster. De wagens worden vervaardigd jn de werkplaatsen der Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmate- riëel. Advertentie. Daar mijn vrouw, Emma Schalten, geb. Mulder mij moedwillig verlaten heeft, waar schuw ik door deze eenieder, haar niets op mijn naam te leveren: behalve een flink pak slaag. HENDRIK SCHALTEN. Nauwkeurig: Arts: „Waar voelt u de pijn?" Leeraar in de aardrijkskunde „In mijn voet ten noorden van mijn hiel." Mgr. Schoepfer, bisschop van Tar- bes, is door Z. H. den Paus in af- scheidsaudiëntie ontvangen. De Paus heeft het plan gezegend, te Lourdes groote plechtigheden te organiseeren in 1908, ter gelegenheid van het ju- bilé der verschijning van de H. Maagd. Uitvaart van Pastoor J. J. Mes, z. g. Op plechtige wijze werd Donderdag de uitvaart gehouden voor den Zeer Eerw. Heer J. J. Mes Pastoor van Langendijk (N. H.) 's Avonds te voren werden door een tiental priesters de Metten der over ledenen gezongen, waarbij de hoog- Eerw. Heer Mgr. L. E. Jansen, Pas toor te Amsterdam, een bijzondere vriend van den Overledene, officiëer- de, geassisteerd door de Wel Eerw. Pleeren J. H. Niedfeld, kapelaan, te Amsterdam, en oud-kapelaan der pa rochie en Ij. Dolle, kapelaan van 't Veld, terwijl als cantores fungeerden de WelEerw. Heeren A. Hakkeling, Pastoor te Anna-Polownapolder en F. M. K. van Kersbergen, te Haarlem en ook oud-kapelaan der parochie. Het altaar en de preekstoel waren in rouwfloers gehuld, terwijl zeer vele Langendijkers de lijkbaar omringden, die helaasl hun dierbaren pastoor niet meer mochten zien. Nadat in den vroegen ochtend hon derden parochianen tot de Tafel des Heeren waren genaderd, werden te half tien de Laudes gezongen, waarbij de Wel Eerw. Heer. J. Brügemann, Pastoor te Middelburg, een zoon der parochie, als agens fungeerde, bijge staan door de Wel Eerw. Heeren Ka pelaans van Kersbergen en Niedfeld, als diaken en subdiaken, en door de WelEerw. Heeren Pastooi-3 Hakke ling en L. H. J. Beijsens, kapelaan te Haarlem en oud-kapelaan der paro chie. Onderwijl kwamen ter kerke de Burgemeestérs van de vier gemeenten waaruit de parochie Langendijk be staat, n.l van Noordscharwoude, Zuid- scharwoude, Oudcarspel en Broek wel een bewijs, hoe gezien de Pastoor was ook bij de andersdenkenden ter wijl ongeveer 25 priesters in het ruime priesterkoor hadden plaats genomen. De ZeerEerw. Heer H. A. Horning, Deken van Alkmaar, droeg het H. Misoffer op, bijgestaan door de drie oud-kapelaans van den Overledene. Een ontzaggelijke menigte vulde het statige kerkgebouw, waarin de eerste plechtige uitvaart nu werd gehouden. Op verdienstelijke wijze voerde het koor de Gregoriaansche Misgezangen uit. Na de H. Mis beklom de HoogEerw. Heer Mgr. Jansen den kansel, en naar aanleiding van Ecclus XLV, 1Hij was bemind bij God en de mensehen", schetste hij in gevoelvolle woorden de deugden van den Overledene, die zich alom, maar vooral tijdens zijn vijf-en-twintigjarig verblijf in zijn ge liefd Langendijk, ook bij de menschen bemind wist te maken. Het welspre kend woord van den gewijden rede naar maakte zulk een diepen indruk op de parochianen, dat velen hun tranen niet konden weerhouden, vooral toen hij den strijd schetste, dien Pastoor Mes had te voeren, als hij er aan dacht zijn ontslag aan te vragen, waarvan echter zijn gehecht heid aan zijn parochie hem ten slotte afhield. De WelEerw. Heer J. J. Mes, ka pelaan te Alkmaar, een neef van den Overledene, verrichtte de plechtighe den van de beaarding, waarbij oa. assisteerde de WelEerw. Heer LI. J. C. van Baaren sinds 1899 kapelaan, en thans deservitor van Langendijk. Zijn nagedachtenis zal bij zijne vrienden en vooral bij zijne parochi anen in zegening blijven. Hij ruste in vrede Het vetgehalte der melk. Het vetgehalte der melk is, vol gens sommigen, afhankelijk van de hoedanigheid van het voeder. Volgens nauwkeurige onderzoekin gen is dit onjuist. De voedingsstof fen kunnen in werkelijkheid slechts een zeer geringen invloed op het vetgehalte uitoefenen en wel alleen dan, als de bedoelde koeien vroe ger ontoereikend gevoederd wer den. In zulke gevallen wordt het vetgehalte eenigszins verhoogd. Eene koe, die uit zich zeiven reeds vette melk geeft, verandert het vetgehalte niet, zelfs niet bij het beste voeder. De ervaring heeft ge leerd, dat de meer of minder vette melk geheel afhangt van de koe en dat deze eigenschap overgeërfd wordt. De nakomelingen van eene koe, die vette melk geeft, zullen eveneens melkgeven met rijk vet gehalte. Door doeltreffend kweeken kan het vetgehalte in de melk aan merkelijk toenemen. De kosten om boter te krijgen, worden dan on geveer 45 percent goedkooper en de kwaliteit van de melk beter. Rust in den veestal. Verwacht men van zijn melkvee eene voldoende hoeveelheid melk, dan is het noodzakelijk, dat men den dieren tijd en rust gunt voor de voedselopname en het herkau wen. Iedere opwinding, angst, toorn of schrik roept eene stoornis in de melkafscheiding te voorschijn. Het is daarom zeer verkeerd en ver werpelijk op een stal levenmakende werkzaamheden te verrichten. Insge lijks verdient het afkeuring, dat het dienstpersoneel daar bezoeken ontvangt, waarbij luidruchtige ge sprekken gehouden worden. Maar vooral gedurende het melken dient alles rustig te wezen. Overbodige personen verwijdere men op die tijden uit den stal. Eveneens moet het personeel las tige, weerspannige koeien met zacht heid en niet ruw behandelen. Personen, die uit den aard van hun karakter opvliegend zijn, deu gen daarom niet om met melkvee om te gaan. Het hard aanspreken, stooten, schoppen enz. gedurende het melken moet achterwege blij ven. Onhandelbaarheid is in den regel ontstaan uit eene ruwe be handeling, ofwel door pijnlijke on gevallen aan den uier (tepelwonden, uierzwillingen enz.). Zeer verstorend voor de rust zijn vreemde hon den. Landhuur. Voor eene te huur aan geboden boerderij met landen in de Friesche gemeente Tietjerksteradeel werden niet minder dan 50 briefjes ingeleverd, waaronder er waren die f55 per pondemaat (353/4 was) meer boden dan de tegenwoordige huurder betaalt. Zouden die inschrijvers wel gedacht hebben aan de „vette en de magere jaren" Slordig uitgever. De redactie van het tuinbouwtijdschrift „De Tuinbouw- Revue" heeft haar taak neergelegd, omdat het blad niet op tijd verschijnt. Tegen dronkenschap. Leden van het Britsche Lager huis hebben een brief gezonden aan rechter Pollard, van een der gerechtshoven te St.-Louis (V. S.), waarin zij hunne ingenomenheid betuigen met zijne wijze om dron kenschap te bestrijden. In plaats van boeten op te leggen, geeft deze rechter aan dronkaards eene gelegenheid om de boete te ont gaan door het teekenen eener ver- hintenis, waarin zij op zich nemen zich gedurende een bepaalden tijd geheel van drank te onthouden en dit is in de oogen van de on derteekenaars van den brief een belangwekkende proefneming. Aan gezien die reeds tot uitstekends re sultaten heeft geleid, hopen zij, dat vele andere gerechtshoven dit voorbeeld zullen volgen. John. H. Knight, een ingenieur te Barfield, heeft een metselmachine uitgevonden, waarmee het volgens hem mogelijk is baksteenen muren op te trekken. Voor de bediening van de machine zijn maar twee arbeiders en een jongmaatje noo dig. De eene arbeider spreidt de kalk op het muurvlak uit, de tweede legt de steenen in de ma chine zelf. De uitvinder beweert dat een geheel ongeoefend werk man met zijne machine dagelijks 5000-6000 steenen kan vastmetselen. BLOEMENDAAL. Lunchroom. Aan het eindpunt van de Elec- trische tram is alhier een mooi ge bouw verrezen, dat zoowel als lunch room en bodega, dan als wachtlo kaal voor de tram eene belangrijke aanwinst voor onze gemeente mag heeten. De eigenaar, de heer W. Reinders, heeft zeer juist ingezien, dat hij om aan zijn Luchroom en Bodega „Rust hoek" een flink en blijvend debiet te waarborgen, met de nieuwste eischen des tijds moest rekening houden. De mooie lokaliteit, de fraaie te- gelbekleeding, de practisch ingerich te leestafel, het stijlvolle buffet, de nette bediening en degelijke con- sumtie tegen lagen prijs, het moet, dunkt ons, alles medewerken, om aan deze mooie inrichting, die in onze gemeente in eene wezenlijke be hoefte voorziet, een flink en duur zaam succes te verzekeren. In tegenwoordigheid van genoo- digde autoriteiten en hunne dames had gisteravond de plechtige ope ning van deze lunchroom plaats, waarbij menig woordje van welver dienden lof over de nette inrichting en mooie lokaliteit werd uitgespro ken. BLOEMENDAAL. Zilveren brui loft. Onder veel blijken van be langstelling herdachten heden de echtelieden H. de Bruijn en J. W. Schinkel hun zilveren bruiloft. IJMUIDEN. binnengesleept. De stoomtrawler „Amsterdam" IJ M 49, van de Maatschappij tot Be scherming van Stoomtrawlers", werd gisternacht binnengesleept door den stoomtrawler „Nelly", van de Maatschappij „De Kotter". De „Amsterdam" was drijvende op de Noordzee aangetroffen met defecte machine. „Witte Kruis", afd. Velsen. Reeds vroeger vermeldden we ver schillende pogingen, aangewend om gelden bijeen te krijgen voor de oprichting en instandhouding van een eigen wijkgebouw te IJmuiden Ofschoon reeds 'n aardig bedrag was verzameld, meer dan de helft ontbrak nog. Thans heeft de dames commissie, die zich speciaal voor dat doel had gevormd, in de boven zaal van het „Nummer Eén" een bazaar ingericht, heel gezellig, waar vele bezoekers gaarne hun pen ningske (in den vorm van guldens en rijksdaalders) offeren met een bereidwilligheid, alsof werkelijk geld slechts slijk is. Naast het damesbestuur had zich een damescomité gevormd, waar van tot eere-presidente was geko zen mevrouw Sweerts, de echtge- noote van onzen burgemeester. Bijgestaan door de dames mevr. Broekmeyer; mevr. Planteydt; mevr. Clerkx; mevr. De Bruyes Tak; mevr. Bykerk; mevr. Koers; mej. C. J. v. Akkeren en mej. v. d. Horst die maanden lang zich hebben beziggehouden met het in zamelen en zelf vervaardigen van bijdragen. En wat op de fancy-fair was bij eengebracht was waarlijk beziens waardig. In 't bijzonder trokken de aandacht een poppentent en een keurig miniatuur-hospitaaltje met miniatuur-ledikanten en miniatuur patientjes. Vele firma's hebben iets voor deze fancy-fair afgestaan. Prop. Club Si. Petrus. BEVERWIJK. Woensdag zijn bijna alle leden der Prop, club St. Petrus, met hunne dames naar Carré geweest. En of ze er genoten hebben. Dat kun je denken Begunstigd door het zeer mooie weer trok men 's middags reeds de pijp uit. Direct heerschte er reeds eene goede stem ming onder, een stemming, die wij den leden zoo gaarne gunnen. Voorzeker zal deze uitgaansdag niet in het nadeel der club werken hij zal de gelederen hechter en sterker maken. Thans nu de lange winteravon den zich weer zoo uitstekend lee- nen voor het houden van Socia listische vergaderingen, nu de Col portage met slechts zedenkwetsende brochures weer in volle werking is, met misschien maar al te veel succes, ook nu moet de Prop. club St. Petrus, toonen dat zij er is. Was na de vorige verkiezing mis schien een soort van reactie inge treden, thans moet deze beslist tot het verleden behooren. Opdat, wan neer soms onverwacht de hulp der club wordt ingeroepen, zij voor den strijd uitgerust zal zijn, zooals goeden strijdkrachten betaamt. HEEMSKERK. Zilveren bruiloft. De echtelieden Adr. Kunne en Ja. Gooder herdenken heden den dag waarop zij vóó 1/i eeuw in 't huwe lijksbootje stapten. OVERVEEN. Zilveren bruiloft. De echtelieden P. J. van Kleeff en Ja. Ma. Pieterse vieren heden hun zilveren bruiloft. HEEMSKERK. Benoemd. Tot onderwijzeres alhier is benoemd aan de Christelijke school Mej. E. A. Munk te Hoofddorp. HAARLEMMERLIEDE. Sta tuten. De „St.-Ct." van heden bevat de statuten der afd. Spaarn- woude van den provincialen Noord- Hollandschen Boerenbond. HAARLEMMERMEER. Be noemd. Tot hoofd eener opge richte chr. school aan den Sloter- weg alhier O.Zijde, is benoemd de heer PI. Holtrcp, onderwijzer aan de chr. school te Hoofddorp. In zeven slooien tegelijk. Zekere R. alhier, die zich met een geweer in het land bevond, werd door een rijks- velwachter opgemerkt, en daar hij de vlucht wilde nemen, achtervolgd. R. wierp zijn geweer in een sloot en sprong er zelf bij, om er aan den anderen kant weer uit te komen. De veldwachter echter was ook niet bevreesd voor een nat pak en sprong eveneens in het water. Dit grapje werd herhaald, daar men telkens voor een sloot kwam. Nadat beiden een zevental slooten hadden doorwaad, werd R. eindelijk door den veldwachter ingehaald en naar zijn akte gevraagd, waarop een ont wijkend antwoord werd gegeven. Spoorwegplannen. In verband met de aanhangige spoorplannen door deze gemeente vernemen wij, dat de Maatschappij er niet voor is aan den Lisserweg een halte op te rich ten tot het opnemen van personen en goederen, daar het gevaarlijk wordt geacht aldaar treinen te doen stoppen met het oog op de omstan digheid, dat het snijpunt van den ontworpen spoorweg met den Lisser weg toch reeds in den oprit naar de ringvaart ligt. Bovendien is de Maatschappij van meening, dat het station Oudewete ring zoo dicht bij het bewuste punt gelegen is, dat het gemis aan een halte aldaar geen bezwaar kan op leveren. Slechte tijdregeling. Te Hoofddorp gebeurt het in den laatsten tijd nogal eens, dat de torenklokken i» de tijdsaanwijzing belangrijk ver schillen. Ook thans loopt dit ver schil weer 15 a 10 minuten. Daar men zich jon willekeurig naar die klokken regelt, is het niet prettig, als men niet weet, aan welke men zich houden moet, te meer ook, daar veelal niet is te constateeren, welke den juisten tijd aangeeft. Het is bijna niet aan te nemen, dat het ligt aan den minder goeden loop van het uurwerk, maar veeleer moet hier worden gedacht aan ver zuim in het gelijk zetten. Een dievegge. De vrouw M D. die alhier bij den landbouwer v. d. Spek in een schuur overnachtte en later een rok droeg van een al daar ontvreemde paardendeken ver vaardigd, werd van j justitiewege den last opgelegd, de plaats aan te wijzen, waar die diefstal gepleegd werd. Daar ze niet kon loopen, werd ze onder politiegeleide per rijtuig daar heen gebracht. LIfeSE. VerdronkenGisteravond om streeks 9 uren, heeft men de echtge- noote van den heer J. N eu wen huis, bloemist alhier, in een vaarsloot ach ter diens woning verdronken gevon den. Doordat zij, zooals ons werd mede gedeeld, reeds eenigen tijd malende was, zal hieraan de oorzaak wel moe ten worden toegeschreven. De mollen. Het is algemeen bekend dat de mollen vooral in de lichte veengronden veelvuldig voorkomen en veel schade berokkenen aan de bloem bollen en andere veldvruchten. Tot heden lieten nog maar enkele der ve le grondgebruikers in den Lisserbroek- polder, waar de mollen eveneer.s zeer talrijk zijn vertegenwoordigd, deze schadelijke diertjes vangen en verdel gen, maarthans zijn stappen gedaan, om alle kweekers, tuinders en verde re grondgebruikers in bovengenoem- den polder, te bewegen deze voor ge zamenlijke rekening te laten vangen, om zoodoende de verdelging met méér succes dan vooi heen voort te zetten, Te dien einde was er tegen gistera vond een vergadering van belangheb benden uitgeschreven, welke echter- niet is doorgegaan. NOORD WIJK. benoemd. Door den gemeenteraad alhier is met 7 van de II uitgebrachte st tot wet houder benoemd de heer C. Alke- f made Sr. De heer Van der Meer had 3 stemmen en 1 biljet was blanco. De heer J. van der Werf wérd als nieuw lid beëedigd en geïnstalleerd. LI O OIDDORPBenoemd. Tot onderwijzeres te Heemskerk aan de Christelijke School is benoemd Mej. E. A. Munk alhier. Harmonie van Warmond. WARMOND. De Harmonie va'1 Warmond" gaf onder leiding va» haren Directeur, den heer Joh. Bos telaar, een uitvoering in het lokaal „de Zon". Voor een volle zaal werd een muziek-programma afgewerkt, harer waardig, waarbij een drietal num mers, die voor het eerst werden uitgevoerd. Na de Pauze was nog een ko lossaler programma af te wer ken, door de afd. Tooneel. Het kluchtspel „Een halfuur bij den kapper" en „Jeremias" Pieterman'' of „Wat het lastig is als men geen geld heeft", werden zeer goed opge voerd, waarop ook eenige geestige voordrachten aanspraak konden maken. De tooneelisten, waaronder veel nieuwe, kweten zich beter van hun taak, dan in den laatsten tijd wel het geval was en elk zal een weder optreden van hen met vreug de begroeten. Nog vóór half twaalf was alles reeds afgewerkt, en bleef men nog eenigen tijd gezellig samen, om daarna in opgewekte stemming huiswaarts te gaan. ALKMAAR. Geslaagd. Te Amsterdam zijn op 14 en 15 dezer voor 't examen apothekersbediende geslaagd Mejuffrouw J. Burger van hier. PURMEREND. Ho!l. Noor- derkivartier. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw T in Hollands Noorderkwartier, houdt hare najaarsvergadering op Woens dag 28 dezer, alhier. Onder de te behandelen onder werpen komt o.a. voorhet oplei den van vee-verloskundigen het onschadelijk maken der afvalstof fen van zuivelfabrieken, ter voor koming van verontreiniging van het polderwaterbespreking inzendin gen ter nationale en internationale tentoonstelling in 1907 te 's Gra- venliage. ZAANDAM. Havenuitbreiding. Naar mij ter oore kwam, hebben B. en W. van hier, daarin gesteund door de Zeehavencommissie, het plan binnen niet al te langen tijd de voorgenomen havenuitbreiding in den gemeenteraad aan de orde te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2