Maandag 19 Nov. 1906. No. 6455.31ste Jaargang, Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. binnenland: BUITENLAND. De familie Fromentier. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per •PtigfefW* - 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON^fif FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31 bis Faubourg Montmartre. Verblijdend verschijnsel. Hoeveel uren kan de mensch per dag met opgewektheid aan zijne taak arbeiden Hoeveel werk kan redelijker wijze per dag van hem geëischt worden Twee vragen, die voor sommigen reeds lang beslist, voor anderen nog altoos open vra gen zijn. Van den aard van den arbeid hangt ongetwijfeld zeer veel af. Iemand, die b. v. niets anders te doen heeft dan met zijn handen, of in hoofdzaak met zijn handen te werken, staat lang niet voor zoo'n zware taak als hij, die hersenarbeid te verrichter, heeft. Dit is intnsschen zekermeer en meer stemmen allen hierin over een Er dient een arbeidsdag vast gesteld, die den mensch niet tot. slaaf, tot lastdier maakt. Wie dag in dag uit voor eene taak gesteld wordt, te zwaar voor zijne krachten, moet noodzakelijk binnen korten tijd opgewerkt, .af gebeuld zijn, of althans minder geschikt voor zijne taak. Is ook dat niet eene soort van wraakroepende zonde, evengoed als liet weigeren van het den arbei der toekomende loon Naar onze overtuiging zeer zeker. Opmerkelijk is 't, dat zij, die zich het heftigst weren tegen den normalen arheids- dag, meestal hun levensonderhoud als het manna uit den hemel zien vallen, m. a. w. er niet of weinig voor behoeven te arbeiden, te wer ken. Open vragen of niet, meer en meer wint de overtuiging veld, dai een arbeider, van wiens krachten niet te veel gevorderd wordt, met grooter opgewektheid, met meer ijver zijn taak volbrengen zal. Ge zwegen dus van christelijke of sociale rechtvaardigheid is 'I ook voorden werkgever van belang, dat zijne onderhoorigen niet zuch ten en stenen onder eene verplet terend zware taak. In de grootste textielfabriek van W urtemberg,(katoenspinnerij Gmin- der) wordt op 1 April van 't volgend jaar een werkdag van 10 uur inge voerd. Overal kan mon dat terugbrengen der werkuren tot den normalen arbeidsdag waarnemen. Hier gaat het gedwongen, ginds vrijwillig, uit een gevoel van rechtvaardigheid, of ook wel om niet publiek op de kaak gesteld te worden, want do v rees voor ontmaskering is ook hier te dikwijls het begin der sociale recht vaardigheid. Doch om welke be weegreden liet ook geschiede, 't is voor de werknemers een geluk, dat er over het algemeen van „loonsla ven "veel minder sprake kan zijn dan enkele ja? en terug. En dat in bijna alle landen. Een verblijdend ver schijnsel inderdaad. FEUILLETON. 66. Met een treurigen glimlach luisterde Montaurel naar deze plannen en toen Luc bij gebrek aan aanmoediging zweeg, maakte hij als voor zich zeiven de opmerking: Maar is het wel zeker, dat Aliette Frangois Livron liefheeft? Luc voelde eensklaps een ontroe ring, waarvoor hij geen verklaring wist te geven. Aan Aliette's liefde voor Frangois Livron had hij nog nooit getwijfeld. Maar dit denkbeeld van Montaurel scheen hem toch heel en al ongerijmd. Of zij hem liefheeft? herhaalde hij met bevende stem. De tijd ontbrak hem om nog verder over deze zaak te spreken. Er werd aan de deur geklopt en het DUITSCHLAND 't Was Zaterdag juist 25 jaren geleden, dat Vorst von Bismarck in den Rijksdag de befaamde bood schap van Wilhelm I voorlas, waar in het programma ontwikkeld werd voor een veel omvattende sociale wetgeving. Oogmerk was om, waar men de socialisten zoo scherp mogelijk be streed, tevens een positief stelsel in te voeren, waardoor het welzijn der arbeiders werd bevorderd, hun ne gerechtvaardigde eischen be vredigd en, in overeenstemming met. de leer der inenscbenliefde, meer zorg dan tot dusver werd ge wijd aan de zwakken en hulpbe hoevenden. Toen omstreeks het midden van Januari 1881 het ontwerp van een ongevallenwet werd ingediend waar bij bepaald werd, dat het Rijk zou bijdragen in de kosten der schade loosstelling, vond dit in den Rijks dag heftigen tegenstand, ook de in October van dat jaar verkozen Rijksdag toonde weinig tegemoet koming. Daarop trad de Si-jarige Keizer, ten einde de afgevaardigden gunsti ger te stemmen voor zijn plannen, zelf in het krijt met een keizerlijke boodschap, waarin hij verklaarde: „Wij achten het onzen keizerlij ken plicht, nogmaals bij den Rijks dag aan te dringen op uitvoering dezer taak en zouden met nog groo ter bevrediging terugzien op het vele succes, waarmede God onze re geering heeft gezegend, wanneer het. t ns gegeven ware eens het bewust zijn mede te nemen, aan liet. vader land nieuwe en blijvende waarbor gen voor eenbimienlandschen vrede en aan de hulpbehoeven den meerdere zekerheid en tevens den krachtigeri steun, waarop ze recht hebben, te kunnen nalaten." Hierop volgde een scherp om lijnd ontwerp voor een rij kaar beiders- verzekeringswet. En daarmede werd de reeks van wetten ten bale van den arbeiders stand in Duitschland ingeluid. De tegenwoordige Keizer, die geen gelegenheid ongebruikt laat om zijn grootvader te eeren, heeft, nu er 25 jaar zijn verloopéu sedert deze gedenkwaardige boodschap, aanleiding gevonden de bekend making de wereld in te zenden, die Reuter Zaterdag geseind heeft en waaruit blijkt, dat het ook zijn vast voornemen is liet voetspoor van den eersten Duitschen Keizer te vol gen. De Berlijusche correspondent van de N. R. Ct. herinnert nog, hoe deze Keizerlijke boodschap eene wetge ving inluidde, waardoor nu önge veer 12 miliioen menschenin Duitsch land tegen ziekte, ongeveer 20 miliioen tegen ongelukken en 11 miliioen tegen ongeschiktheid zijn verzekerd. Uit hoofde dezer drie verzekeringswetten worden elkjaai ruim 500 miliioen mk. of eiken ■lag bijna D/2 miliioen mk. aan wettelijke ondersteuningen betaald Ongeveer 2 miliioen menschen in Duitschland trekken een uitkeering wegens ongelukken of blijvende on geschiktheid. SERVIË. De hofschandalen zijriin Servië helaas de wereld niet uit. Nauwe lijks zijn de buitensporigheden van Milan en zijn zoon Alexander, zo< niet in het vergeethoek geraakt, dan toch geen onderwerp meei van dagelij ksche gesprekken, ol nieuwe geruchten over schandelijk! feiten verspreiden zich in Belgrado Het heet nu dat de Kroonprins, die reeds meermalen met zijn vadei Koning Peter Karageorgewitcb in heftige botsing geraakte wegen zijn zedeloözen en schandelijken wandel, plotseling krankzinnig ge worden is. Treurige feiten moeten e.t aan het Hof zijn Voorgévallen, zoo treurig, zoo schandelijk en immoreel, dat onze pen weigert ei eenige staaltjes van wêer te geven. Volgens de laatste berichten, die nog veel aan duidelijkheid te wen schen overlaten, is de ontaarde Kroonprins in een krankzinnigen gesticht opgesloten. RUSLAND De Rossija betoogt in eon artikel over de oplossing van het Joden vraagstuk, dat de geweldige samen persing van de vijf miliioen Joden in West"Rusland van dit. gebied eon soort revolutionairen accumalatdi heeft gemaakt, waarin zich de re volutionaire kracht der Joodse he armoede ontwikkelt. Waar dc honger begint, houdt de eerbied voor de wet op. Als er sprake is van de schade lijkheid der Joden, dan moet eerst, worden vastgesteld, wie gevaarlij ker zijn, de vijf miliioen in weste lijk Rusland of de 207,000 in het binnenland. Voor 't oogenblik kan van een volledige gelijkstelling dér Joden geen sprake zijn, maar toch moet voor het bijeenkomen van de ltijks- doemn. hot voor de Joden bestaande verbod om in het omliggend gebied der steden en vlekken te wonen, wor den opgeheven. En evenzeer moet het recht der Joden om in midden- Rusland te vertoeven, gewijzigd worden iu overeenstemming melde bestaande wetten. De toestand der Joden in weste lijk Rusland eischt, dat de vereischte maatregelen zonder verwijl tot stand komen. Korte Berichten. Aan den Sultan van Marokko wordt door Fransche bankinstellin gen 1 miliioen gulden voorgescho ten. De schatkist is totaal leèg en om den val te voorkomen van alle ge zag in Marokko, werd tot dit voor schot besloten. Koning Haakon van Noorwegen heeft den Koning van Engeland tot generaal van het Noorsche leger benoemd, wat zeker een groote wel daad is voor genoemd leger. Ferreira, die in Zuid-Afrika sinds eenigen tijd van zich doet spreken, is met zijne roovevsbende in han den der regeering gevallen. Er wordt gemeld, dat prins Eber- wijn van Bentheim en Steinfurt te Londen een morganatisch huwelijk gesloten heeft met Lilly Langenfeld, dochter van een oud-burgemeestei uit een Duitsch provinciestadje. Dt -pi ins is een neef van onze Konin gin-Mceder en verwant aan het Duitsche Keizershuis. Een boer, die met zijne zonen van het veld terugkeerde, vond bij Fontarabie, dicht bij de Fransche grenzen, een granaat, die hij de jongste schietoefeningen vergeten was. De drie boeren wilden de ge vulde granaat opnemen zij sprong uiteen. Vader en een der zonen werden in stukken gescheurd, de tweede zoon werd zwaar gewond. Hoe anderen er over oordeelen. Namens de algetneene R. K. Pro paganda-club te Amsterdam is gis teren aldaar, aan de portieken, van de kerken het volgende strooi biljet verspreid. Omdat men wel eens durft bewe ren, dat alleen de Katholieken zich ergeren aan den openbaren verkoop van onzedelijke boekeu en prenten, leze men eens wat anderen er van zeggen: Van Meurs" (de lieer II. Spiek man) schreef o. a. in „De Contro leur „Zoo dikwijls ik die uitstalling zie, erger ik me, en deel ik van harte den wensch dergenen, die vragen om middelen, wettelijke of spontane, om zich tegen zedenbederf te verzet ten. ,,'t Is ergerlijk." „De Rotterdammer" zegt, „dat als de Hooge Regeering niet doet, wat ze doen moet, de publieke opi nie er zich voor moet spannen. Dat helpt misschien nog beter." „De Heraut" schreef: Het is een vuil, vies riool, dat haar stinkende wateren verspreidt en onze onzedelijke gezondheid veel erger bedreigt dan miasmen of bac- cillen de gezondheid van het lichaam doen. „Ons voegt een ernstig maar kloek protest tegen al wat publiek de eer baarheid kwetst." Volgens „Het Dompertje" heeft. Dr. Ritter zich bij zijn afscheidspreek in de Remonstrantsche Gemeente aldus uitgelaten „Hij herinnerde aan het woord van den Goddelijken Bergredenaar: gij zijt het zout der aardedoch indien het zout zijn kracht verliest waarmede zal het gezouten worden Het is tot niets meer goed, dan om weggeworpen en van de menschen vertreden te worden." En dit woord richtte hij bijzonder tot zijn deftig en fijn publiek, dat het kerkge bouw tot in den nok en in de uiter ste hoeken had gevuld. Aan deze lames en heeren drukte hij op het geweten, we'ke belangrijke taak zij als Christenen in de maatschappij hadden te vervullen, meer bepaal delijk met- het oog op het behoud der volkszedelijkheid; en hij stelde hun de mannen van de Alg. R. K. Propagandaclub tot voorbeeld, om dat deze niet laf warer, maar bij tend en scherp als zout het maat schappelijk bederf te keer gingen. Eindelijk in de Gemeenteraads zitting te Amsterdam van 27 Octo ber De heer De Vries sprak zijn ver- verontwaardigiug uit tegen de por nografische „zwijnerij", tegen de winkels en winkeltjes, die als ver giftigde paddestoelen uit den grond opkomen en vroeg van de politie krachtigen tegenstand daartegen. De heer Tak was mede van oor deel, dat tegen den vuilhandel moet worden opgekomen. De heer Van Gigch oordeelde, dat de pamfletten, die van den vuilhandel tegen ons uitgingen, ze ker aanleiding gaven voor een op treden van de politie, sprak tegen de uitstallingen zijn krasse afkeu ring uit en was van meening, dat hetgeen in de bedoelde winkels is uitgestald, zeker onder de strafwet valt. St. Nicolaas-pakketten. De directeur-generaal der poste rijen en telegraphie brengt het vol gende ter kennis Bij gelegenheid van het aanstaan de Sint Nicolaasfeest wordt de ver gunning, om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts een enkele adreskaart te doen vergezeld gaan voor den tijd van 3 tot en met 7 December ingetrokken en zal derhalve, bij elk gedurende dat tijd vak aangeboden pakket een adres kaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt ter verzekering van eene goede overkomst van de pak ketten, aanbevolen: lo. zorg te dragen voor eene doel matige en stevige verpakking van de te verzenden voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken of beschadigen verze kerd zijn; 2o. zoo mogelijk de adressen op den omslag van de pakketten te schrijven en, waar opplakking of aanhechting van een adres onver mijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaau 3o. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. („St.-Ct."). Post cheque en giro-verkeer De Amsterdamsche Kamer van Koophandel adviseert gunstig op het aanhangige voorstel tot invoe ring van een chèque- en girodienst bij de posterijen. Afschaffing der Loting. In „Allen Weerbaar" schrijft de heer W. F. van Isselt een be schouwing over het voorstel Kort hals Alt.esDudok van Hee t afschaffing van de loting. Drankwet. Ingediend is een wetsontwerp t >t wijziging van art. 28, 4o. van de Drankwet. Ter toelichting van deze wets- voordracht wordt door de Regee ring 0. a. het volgende opgemerkt: De bepaling van art. 28, 4o. van de Drankwet, inhoudende, dat de vergunning wordt ingetrokken wan neer daarvan gedurende 3 maanden achtereen opzettelijk niet wordt ge bruik gemaakt, heeft in de laat ste'jaren aan sommige administra tieve colleges, aan welke de toepas sing dier bepaling is opgedragen, aanleiding gegeven tot beslissingen die, naar het oordeel der Regee ring, niet in overeenstemming met haar geest en haar woorden, en voor de toepassing van het bedrijf noodeloos belemmerend zijn. Tram Tiel-Buren-Culemborg. Vrijdag is de tramlijn TielBu ren—Culemborg geopend, Buren als middelpunt had het initiatief geno men dezen feestelijk te vieren. Het Kamerlid mr. M. Tijdeman, was ook bij deze plechtigheid tegen woordig. Ons Handelsonderwijs. Wij lezen in „De Standaard": In het naburig België besloot men een commissie naar de verschillen de handels-staten uit te zenden, met mandaat om de onderscheiden in richtingen voor handelsonderwijs in het buitenland te bestudeeren. Ook hier gaat België dus weer vooruit, eu wij blij ven in den slak kengang. volgende oogenblik verscheen het roode gelaat van Florine. Het rijtuig is vóór, meldde zij, en de vliegen plagen het paard. Montaurel had den tijd hoog noodig, om den trein nog te halen. Dienzelf den avond liep zijn verlof ten einde, en nu de militaire discipline hem riep dacht hij aan niets meer, dan op tijd weer bij zijn regiment terug' te zijn. Ik zal het druk hebben met de groote manoeuvres, zeide hij tegen Luc, die hem uitnoodigde om spoedig terug te komen en boven verlaat ik mijn kind niet gaarne. Het is nu uwe beurt om mij een bezoek te brengen. Hij was vertrokken, de spijt over zijn afscheid was spoedig verdwenen door het vooruitzicht zijne kleine Jeau- nette weder te vinden, zijne soldaten, zijn werkzaam leven. Maar Luc's treurigheid was nog toe genomen. Wat is alles somber, dacht hij, zijne woning weder binnengaande. De hemel was met wolken bedekt, maar de verstikkende warmte was er niet minder door geworden. Deze dag herinnerde aan den dood van mijn heer Fromentier eu in de droefheid, die hem overweldigde, meende Luc een soort van voorgevoel te zien. Een raaf, die met tragen vleugel slag dicht langs den grond streek dooi de nadering van het onweder, vloog voorbij het kruisraam en werd door een tweede gevolgd. Een slecht voorteeken, sprak hij hij zichzelf. Gelukkig, dat ik niet bij- geloovig ben. Hoewel hij niet bijgeloovig was, £lr)g hij toch voor het raam staan, volgde de vlucht der raven, en zag, dat zij zich op het paviljoen neer zetten. Misschien door dit toeval merkte hij op, dat het om de woning van den kunstenaar zoo stil was. Hij was zeker thuis, want meu had hem nog met uit zien gaan; hij had zich op dezen besten morgen zeker in zijne kamer opgesloten en Luc herinnerde zich, dat Frangois Livron zich ook den vorigen dag niet had laten zien, dat den heelen nacht zijne lamp ge brand bad. Zeker was hij aan een groot werk bezig. Te gelijkertijd bemerkte Luc Aliette, die uit den tuin kwam en even als hij ook naar den kant van het pavil joen keek. Eene minvut ongeveer bleef zij staan en ging dan heen, het hoofd telkens omkeerend, haar stap was langzamer en niet zoo licht als anders. Luc ging naar beneden. In weinige minuten had hij haar ingehaald. Zij scheen verrast en zelfs een wei nig verlegen, hem zoo onverwacht voor zich te zien. Sedert een paar dagen was er eene verandering gekomen in hunne ver houding; zij schenen elkander te vree zen, onrustig te worden in elkanders gezelschap. In dit groote eenzame huis ging ieder zijn eigen weg, en als zij elkander ontmoetten schenen zij hunne ivoorden te wegen, hunne gedachten te verzwijgen. Luc begon tweemaal voor hij aan Aliette kon modedeelen, wat mijnheer Cuillel hom gezegd had en het jonge meisje luisterde verstrooid naar hem, scheen nauwelijks te begrijpen wat hij zeide en was er weinig door ontroerd: Gij zijt nu dus rijk, zeide zij eindelijk met een Hauwen glimlach. Dat doet mij pleizier voor u. De scheiding, die zij met deze woor den tusschen hun beider belangen maakte, kwetste hem. Wat van mij is, zal ook altijd van u zijn, antwoordde hij driftig. Ik dacht, dat ik u niet behoefde te ze8&en' Zij antwoordde niet. Zij scneen erg mat en trok voortdurend haar hoed voor de oogen. Wat scheelt er aan, vroeg Luc veel vriendelijker. Toen verklaarde zij het hem met haastige woorden. Ik denk aan uw vader I Dit was zoo'n natuurlijke reden, dat er bijna niet aan te twijfelen viel. Maar hij gevoelde wel, dat er nog eene andere oorzaak voor Aliette s droefheid was, die hij niet kon raden Daar komt uwe gewone vertrou welinge, die u zeker heter zal kunnen troosten' dan ik, sprak hij op een toon vol bitterheid. Hij had mevrouw Maloutre bemerkt, die deftig als een pauw door het tuin hek kwam aanstappen om haar ge wone morgenbezoek te brengen. Aliette had haar ook bemerkt, maar in plaats van haar aanstonds te ge- moet tegaan als gewoonlijk, greep zij Lues arm, toen deze zich wilde ver wijderen. Neen, zeide zij, blijf bij mij en en laat mij niet alleen met haar. Mevrouw Malovtre kwam iecht op hen af. Zij had een harer meest opzichtige, gekleurde japonnen aangedaan, die in het geheel niet aan de treurige dagen herinnerde, die pas voorbij waren. Op het hoofd droeg zij een hoed met breeden rand met veldbloemen ver sierd, en in de eene hand haar waaier, in de andere haar parasol liep zij met kleine stappen voort, nu eens links en dan weer rechts uitwijkend voor het natte gras of een hoop keisteenen, lie voor het dunne gele leer'van hare schoenen gevaarlijk waren. De rouw over haar dierbaren Theodoor scheen met hare zwarte kleeren verdwenen, want zij lachte van verre reeds toe. Luc, die haar echter kende, zag aan hare trillende lippen en een eigen- iardig, sissend geluid, dat zij op het punt was, in toorn uit te barsten. Al aanstonds had hij er de redeu van begrepen. Wordt vervolg-'). Mil HE HAAKLEHSCHE CODRANT MA1 NT AGITE MA HOM AGITATE. rk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1