Dinsdag 20 Nov. 1906. No. 6456.31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. De familie Fromentier. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per pos. Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEIIA „'1.65 0.05 - FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Het Aardsch Paradijs. In Den Haag is een speelgoed winkel, welke den naam draagt „In 't Paradijs der kinderen." Daar [dacht men onwillekeurig aan bij 't lezen van Viviani's re devoering. Van de „geste magnifique" ont daan, komt heel die rede hierop neer wij hebben den arbeider het geloof aan God en den hemel ont nomen, het geloof aan een eeuwig geluk hiernamaals, thans is 't onze plicht hem te geven een aardsch geluk, van deze aarde moeten wij een paradijs maken. De afgevaardigde Lasies heeft dit fijn gegeeseld in de fransche Kamer. Hij zei: Inderdaad, daar gaan we al een heel eind naar toe, naar 't aardsch paradijs. De Mi nister-president Clemenceau staat als wachter aan de poort. En Vi- viani staat er voor, en roept: we hebben den hemel voorgoed geslo ten, en het aardsch paradijs ge opend, treedt binnen in den wellust des levens En met breede drommen gaan alle ongelukkigen, die geen troost meer vinden in de gedachte aan een eeuwig geluk, het aardsch paradijs binnenstormen. Na dit le ven is alles uit, ze moeten dus hier genieten, zooveel zij kunnen 1 En in het midden van dat para dijs staat de boom der kennis, en daar zit een slang in, die sprekend op Jaurès gelijkt. En hij zegtdit is de boom van het socialisme, eet er van, en gij zult gelukkig wor den. Maar de radicalen staan er voor, om dien boom te beschermen. Want de vruchten, welke aan dien boom groeien, zijn gevulde portemonnaies en eigendomsbewijzen. En wee, als het volk van dien boom zal wil len plukken, -driewerf wee, wan neer ze van die vruchten gaan eten want dan zullen er geen enge len komen met vlammende zwaar den, maar 20-eeuwsche politieagen ten met gummi-stokken, om ze 't paradijs weer uit te jagen. 't Is een geestig antwoord, op en top fransch. Maar meer en beter zou 't ge weest zijn, indien na Viviani's God tergende taal, van rechts een man ware opgestaan, die, niet bijtend geestig, maar met de volheid dei verontwaardiging, welke eenieder, die gelooft, moet vervuld hebben na deze ministerieele rede, en op 't vaag program van Viviani, had- de geantwoord allereerst met een pleehtig protest, maar ver volgens ook met een breed, pösi- tief program van sociale hervor mingen, die het leed op aarde en de onverdiende ellende zullen leni gen, maar den werkman tevens la- en zullen zijn heilig geloof in een God, die regeert en eeuwig beloont en bestraft. Mr. A. FRANKRIJK. Boedelbeschrijving of niet? d. w. z. zal de Regeering er aan durven om in de 3605 Fransche Kerken, waarvan de inventaris nog niet op gemaakt was, dit thans Ie laten verrichten Naar verluidt heeft Clemenceau reeds met de prefecten, de gouver neurs der verschillende departemen ten, besprekingen gevoerd en moet er besloten zijn, om vóór 11 Decem ber a.s. over geheel Frankrijk de boedelbeschrijving ten uitvoer te leggen. Er loopen geruchten, die zeggen, dat reeds morgen op sommige plaat sen begonnen zal worden daarmee Te Iiijsel, Valenciennes en Douai houdt men de troepen gereed, om des noods gewapend tusschen beiden te komen. Met rassche schreden den burger oorlog te gemoet? Men ziet wel, dat Clemenceau en Briand, of liever de groote aanvoerd- ster dezer twee, de Loge, oprecht den godsdienstvrede wil. Alleen de H. Vader wil niet I SERVIE. Te Belgrado is, naar aanleiding van schandelijke geruchten, de volgende ambtelijke mededeeling gedaan: „Zekere personen (e Weenon, met onvriendelijke gevoelens jegens Servië, hebben verontrustende ver halen in omloop gebracht over den geestestoestand van kroonprins Ge orge en verklaard, dat in verband daarmee in Servië de troonopvol ging zou worden gewijzigd. Dit alles is volkomen ongegrond en wordt openbaar gemaakt uit baatzuchtige beweegredenen, met de bedoeling,op de openbare meening te werken, in 't bizonder de Beurs, ten einde de Servische leening te laten misluk ken en de zoo noodige en zoo be geerde opleving in Servië te be letten. De kroonprins legde j. 1. Vrijdag verscheiden bezoeken.af en werd 's avonds op straat gezien met zijn adjudant. Zijne Hoogheid is goed gezond en jaagt te Tsi- ganlia, Zaterdagmiddag bezocht bij de cavalerierijschool en reed in het park." ZUID-AFRIKA. De berichten over de gevan genneming van Ferreira's bende geven nog niet veel bi; onderheden. Volgens een bericht was een af- deeling van zijn vervolgers op ka- ineelen gezeten. FEUILLETON. 67. Vergeef mij, dat ik u kom sto ren, riep mevrouw Maloutre met eene gemaakte beleefdheid. Gij hebt het zeker heel druk en van morgen hadt gij bezoek, naar ik gehoord heb! Mevrouw Maloutre had altijd alles gehoord of gezien en zij scheen wel een ontelbaar aantal ooren en oogen in haar dienst te hebben. Het feit is, dat zij alles wist, wat er een mijl in den omtrek gebeurde, maar om er achter te komen, versmaadde zij geene enkele bron; zij liep van den burge meester naar den onderwijzer, van den bescheiden brievenbesteller naar den ouden kreupelen bedelaar, vroeg allen, die iets nieuws weten konden en ver zuimde geene enkele gelegenheid, als zij iets weten wilde. Hoe onverschillig in het algemeen de menschep voor haar egoïsme waren, hoe meer hunne zaken hare nieuws gierigheid opwekten, en, van eene vrouw, die van alle middelen gebruik maakte, om de onbeduidendste zaken te weten te koinen, kon men alles ver wachten, als haar eigenbelang op het spel stond. In deze twee dagen had zij geene moeite gespaard, om er achter te ko men, wat mijnheer Caillet aan Luc medegedeeld had en met woede in het hart, maakte zij hem nu haar compliment. Uwe verwachting is verre over troffen en als toppunt van ongeluk bestaat er ook geen testament. Uw arme vader dacht er niet aan, dat hij zoo spoedig weggenomen zou worden. Anders had hij zijne voorzorgen wel genomen, dat weet ik. Enfin, gij pro fiteert er het meest van. Zij wilde Luc het genot van zijn rijkdom vergallen, omdat zij meende, dat hij ook haar deel ontvangen had, en op bijtenden toon vervolgde zij, zich houdende, of Aliette haar toch niet kon hooren: Dan zou hij dit arme kind zeker ook wel wat gegeven hebben en onder Bon Theron, die in den oorlog- onder de Wet heeft gevochten, had kolonel Lukin, die de vervolging- leidde, aangeboden een commando Boeren op de been te brengen en daarmede Ferreira en diens man nen te vangen. Lukin antwoordde, dat hij verdere hulp overbodig acht te. Dat is juist gebleken. Het blijkt, dat alleen gebrek aan water Ferreira genoopt heeft om zonder vechten zich over te geven. De Kaapstadsche correspondent van „Central News" seint, datFer- reira en de zijnen zullen moeten terechtstaan voor moord, poging tot moord en roof. Do prompte maatregelen, door de Kaapsche regeering genomen, heb ben zware onkosten noodig gemaakt, maar de gereedstaande troepen zijn thans ontbonden. De korte veld tocht der Engelschen moet hebben aangetoond, dat de landelijke be volking in de noordwestelijke Kaap kolonie voortdurend sterk anti-En- gelsch blijft en meer geneigd was de mannen van Ferreira te helpen dan de Engelschen, die hem ver volgden. In Transvaal, in Amos Matibi's kraal, zijn er wanordelijkheden on der de Kaffers geweest. Er zijn er 200 gevangen genomen. De heiha mels zullen terechtstaan. DUITSCHLAND. Dat Duitschland op den vijf en twintig jaren geleden ingeslagen weg niet is blijven stilstaan blijke uit deze korte herinnering aan de voor naamste sociale maatregelen, in den loop dezer jaren tot stand gekomen: Vaststelling van een maximum arbeidsdag voor vrouwen en verbod van nachtarbeid voor vrouwen. Regeling van den arbeidstijd van volwassen mannelijke arbeiders in voor de gezondheid schadelijke be drijven. Voorschriften betreffende den ar beid van kinderen. Zondagsrust- Regeling van arbeidstijd van winkelbedienden. Voorschriften omtrent veiligheid en hygiëne in fabrieken en werk plaatsen. Verbetering en uitbreiding der arbeidsinspectie. Regeling van de arbeidsvoorwaar den der zeelieden enz. Veel en velerlei is dus reeds tot stand gekomen, maar.... ook tal van vraagstukken wachten nog op een oplossing. In de laatste jaren scheen het, dat het groote sociale werk tot stil stand was gekomen. Van sociaal democratische zijde werd reeds het praatje rondgestrooid, dat de Duitsche keizer zich zou hebben uitgelaten: „De compote- schotel der arbeiders is nu vol ge noeg, thans moeten anderen een® aan de beurt komen"; uit de proclaim in denReichsanzeiger blijkt echter thans, dat de keizer en zijn Regeering op den eenmaal ingesla gen weg niet willen blijven stil staan. Zoo zal dus wellicht op dit eerste tijdvak van 25 jaien, dat op sociaal gebied zoo belangrijke vruchten heeft gedragen, een niet minder vrucht baar tijdvak volgen. Keizer Wilhelm bracht gisteren aan het gala-diner een dronk uit op Hunne Majesteiten den Koning en de Koningin van Denemarken. De Keizer dankte voor het bezoek, dat eene voorzetting was van de innige betrekkingen door Koning Christiaan onderhouden. Vertrouw- vol sprak Z. M. de overtuiging uit, dat de goede betrekkingen tusschen beide Huizen tot heil van de lan den mochten blijven voortbestaan en dat Gods zegen daarop moge rusten. De Koning van Denemarken dankte voor de hartelijke ontvangst, voor de warme deelneming, dooi den Keizer getoond bij liet overlij den van Koning Christiaan. Hij sprak de hoop uit, dat de Keizer een gedeelte van de voor den Ont slapene gekoesterde vriendschap op hem zou overbrengen en dat dan de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide volken steeds harte lijker mochten worden. Z. M. de Koning eindigde met een dronk op den Keizer, de Keizerin en het Keizerlijke Huis. Korte Berichten. Te Brussel had Zondag een na tionale betooging plaats voor leer plicht. In grooten optocht trokken de manifestanten door de straten. De betooging telde 50- a 60.000 deelnemers. Aan burgemeester De Mot werd een verzoekschrift over handigd, dat 200.000 handteeke- ningén telde. De burgervader zal dit verzoekschrift aan het Parle ment ('oen toekomen. Keizer Wilhelm heeft aan Ko ning Frederik van Denemarken de keten overhandigd van de orde van den Zwarten Adelaar en aan de Deensche Koningin de Louisen- oi'de met liet jaartal 1813. Keizer Wilhelm ontving gisteren den heer v. Arnim Crieven. De „Deutsche Tageszeitung deelt mede, dat deze heer v. Arnim Crie ven tot minister van landbouw is benoemd de officieële bevestiging van dit bericht ontbreekt nog. Volgons een telegram uit Cet- tinge in het Montenegrijnsclie mi nisterie afgetreden. Op de interpellaties in den Duit- schen Rijksdag, over de duurte van het vleesch, heeft Posadowsky gezegd, dat de Rijkskanselier bereid is, de beide interpellaties te beant woorden hij hoopte, dat dit in den loop van de eerstvolgende 14 dagen zal kunnen geschieden. Hofberichten. Zaterdag is op het Loo aangeko men graaf von Rhoden, een vriend van Prins Hendrik, voor het deel nemen aan jachtpartijen. Op 26 en 27 dezer hebben er groote jachtpartijen met genoodig- den plaats. TWEEDE KAMER. Staatscommissie -tramwegpersoneel. De Minister van Waterstaat doelt in een nota, naar aanleiding van het verslag mede, dat er bepaalde aan leiding aanwezig is om aan bovenge noemde Staatscommissie enquête-be voegdheden toe te kennen. Mocht toch het advies der Staats commissie leiden tot het nemen van maatregelen betreffende de dienstvoor- waarden van het tramwegpersoneel, dan is het voor hen, die omtrent zoodanige maatregelen zullen hebben te beslissen, van bet hoogste belang, dat dit advies niet zij uitgebracht dan na een zoo deugdelijk mogelijk on derzoek. Die deugdelij kheid kan slechts door enquête-bevoegdheden ten volle worden gewaarborgd. Uit de Staatscourant. Bij K. B. zijn met ingang van 1 Jan. 1907 benoemd tot president van het Gerechtshof te Amsterdam, mr. R. van de Werk, thans vice-president van gemeld col lege; en tot vice-president van het Gerechts hof te Amsterdam, mr. J. G. Vogel, thans raadsheer in gemeld college. Bij Kon. besl. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau me juffrouw Marie Beijsens (Zuster En- gelberta) te Paramaribo. Arbeidscontract. De commissie van rapporteurs uit de afdeelingen der Eerste Kamer voor het ontwerp-arbeidscontract is reeds eenige keeren bijeen geweest voor de samenstelling van het Voor- loopig Verslag, dat vermoedelijk nog deze maand zal verschijnen. Uitvaart Tugini. De militaire macht, die heden den begrafenisstoet van den Ita- liaanschen gezant naar het kerkhof begeleidde, stond onder bevel van kolonel baron van Voorst tot Voorst, commandant van het regiment grenadiers en jagers. De commissaris der Koningin was wegens zijn tegenwoordigheid in de dtting van de Prov. Staten ver hinderd de plechtigheid bij te wo nen. Met de regeling van hetceremo- niëel van Regeeringswege in den stoet en op het R. K. kerkhof was belast de directeur van het protocol aan het ministerie van buitenland- sche zaken, mr. D. baron van Ho- gendorp. H. M. de Koningin was bij de begrafenis vertegenwoordigd dooi den chel van het Militaire Huis, lui tenant-generaal graaf Dumonceau, en den adjudant den luit.-ter-zee le kl. jhr. Von Mühlen; H. M. de Koningin-Moeder door jhr. De Ra- nitz, groot-meester; Z. K. II. Prins Hendrik door den adjudant, den luit. ter zee le klasse jhr. Hooft Graafland; de groothertog van Luxemburg, bij wiens Hof de over ledene mede geaccrediteerd was, door graaf d'Ansembourg, als bui tengewoon gezant. De minister van Binnenlandsche zaken mr. Rink, begaf zich gister ter audiëntie bij H, M. de Koningin naar het Loo. Oud-Minister Bergansius. Naar wij uit de beste bron verne men, is in den toestand van generaal Bergansius, den oud-minister van Oor log, een gunstige wending geconsta teerd; althans kan de patiënt beter den arm en d.n voet, die verlamd wa ren, bewegen; de toestand echter blijft toch zorgelijk. Faillissementen. op 19 November. Amsterdam: M. de Jong, fa. M. de Jong. Cur. mr. F. Coureé. W. C. Hubrecht, Wed. J. Machiel- se, winkellierster in tabak en sigaren Cur. mr. J. Soudeket. J. Polak, koopman in ongeregelde goederen. Cur. als voren. N. V. Geldropscke Wolicdustrie Am sterdam. Cur. mr. C. H. Suepini. Het blijvend gedeelte. Dezer dagen schreef de Minis ter van Oorlog aau een der in-pec- teurs van de wapens o. m. het vol gende „Geheel stem ik met uwe ziens wijze, dat thans het tijdstip nog niet is gekomen, de vermoedelijke bezwaren, die zich ten aanzien van het blijvend gedeelte kunnen voor doen, ouder mijne aandacht te bren gen, met dien verstande evenwel, dat achteruitgang van goederen, wr. penen enz, niet zal mogen wor den afgewacht, alvorens de in het belang van liet onderhoud daarvan dringend noodige maatregelen te nemen of wanneer de bevoegdheid daartoe niet bestaat, in overweging te gev n. Het behoeft voorts geen betoog, dat ik heb voorzien, dat de geno men maatregelen, met betrekking ons gezegd, het is treurig, bijna schan delijk, dat hij er niet aan gedacht heeft. Nu zij er zeker van was, dat baai- oude vriend haar vergeten had en haar niet langer kon plagen, bediende zij zich van den naam van Aliette. Met een medelijdend gebaar op het jonge meisje wijzend, voegde zij er op vertrouwelijken toon bij Arme kleine! Als dit maar geen hinderpaal voor hare toekomst is. Aliette wendde zich driftig om. Hare oogen vlamden in haar doods bleek gelaat. Mevrouw Maloutre fluisterde niet langer en vroeg dan op verwonderden toon -Maar waar is mijnheer Livron toch? Ik zie hem heel niet meer! gewoonlijk vond ik hem eiken mor- hen hier. Maar vandaag is hij even min als gisteren verschenen. Dat is heel zonderling. De bleekheid van Aliette had plaats gemaakt voor een denkeren blos en Luc richtte zich eenigszins ongerust en vol ergernis op. Hebt gij hem misschien wegge- gejaagd, hernam mevrouw Maloutre op spottenden toon, terwijl zij tusschen Luc en Aliette plaats nam op den muur, die om het terras heen stond, oin meer op haar gemak te kunnen zeggen, wat zij te zeggen had. Het is dus nog niet voldoende, dat gij over dreven stijf zijt, gij wilt ook de ver liefden van elkander scheiden. O, kijk mij maar niet met zulke groote oogen aan, omdat ik zeg „verliefden". Het is voor niemand een geheim meer, wat bier voorvalt, en er is geene en kele reden om daar boos over te zijn, integendeel, een huwelijk uit liefde is zoo schoon, en mijnheer Livron is een goede partij, eene verovering, waarop men met recht trotsch mag zijn. Dit kind is met een helm ge boren Zij streek Aliette over het zware, blonde haar en zich dan met eene sentimenteele uitdrukking in de oogen tot Luc wendend, vervolgde zij Ik ben eene oude vriendin en zonder onbescheiden te zijn, meen ik u het eerst te mogen feliciteeren. Zij stak Luc hare hand toe, maar deze haastte zich niet, die aan te nemen. Een plotselingen schrik veinzend, riep zij dan uit: Mijn hemel, zou ik u onwetend beleedigd hebben of verrast? Zoudt gij de eenige zijn, die nog niets van de zaak afweet of gelooft gij het niet Luc verroerde zich niet. Op som mige uitdagingen is een.zwijgen het beste en waardigste antwoord. Mevrouw Maloutre bekommerde zich bier echter niet om en vervolgde: Welaan, gij zijt toch ook tevre den. Alles gaat zoo goed, als men maar verlangen kan. Al langen tijd voorzag en hoopte ik deze gunstige ontknooping, en ik ben blij, heel blij, er nu de officiëele bevestiging van te hebben. Het is nu in orde, niet waar Hij heeft u gevraagd en de bruiloft zal niet lang meer op zich laten wachten. Dat is heerlijk, lieve kinderen, de tegenwoordige toestand kan niet lan ger voortduren. De wereld is zoo slecht, zoo kwaadsprekend. Zoudt gij kunnen gelooven, dat er nu reeds menschen zijn, die aanmerkingen durven ma ken.,. Een jong meisje staat altijd bloot aan de praatjes van booze tongen. Mevrouw Maloutre zweeg even en dan met de oogen ten hemel geslagen, hernam zij Eindelijk trouwt zij 1 Wat kan men hierop aanmerken? O, uw arme vader, wiens ruimen blik wij somtijds afkeurden, wist wel, waar hij zijn vertrouwen plaatste. Al leen de kunstenaars zijn tegenwoordig nog nauwgezet vau geweten; zij trou wen uit liefde, zonder zelfs op een bruidschat te letten. Men meet den goeden genius zegenen, die zoo'n man liierheen gebracht heeft. Zegen hem en geloof mij, mijn waarde heer Luc, en zet niet zoo'n doodbiddersgezicht. Men zou haast gaan denken, dat gij jaloersch zijt... en waarlijk voor hen, die u niet kennen, is zulk eene ver onderstelling niet ongegrond. Mevrouw Maloutre boog zich tot Luc over en voegde er fluisterend bij Wat is deze kleine Aliette mooi I (Word* vervolgd.) MAIN TIENDRA T flGITE MA HON AGITATE. r j|{

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1