Kerk en School. Uit den Omtrek STADSNIEUWS. tot de inkrimping van liet blijvend gedeelte ook het wapen onder uw bevel wel eenigo voorziening zou kunnen noodig maken. Daar, waar zich voordoende be zwaren op geenerlei wijze uit den weg te ruimen zijn door maatrege len in het wapen zelf te nemen, zij het ook met het oog op den nieuwen toestand met voorloo- pige of tijdelijke terzijdestelling van voorschriften of bepalingen, zullen door mij de vereischte be velen worden gegeven, 0111 de vo renbedoelde bezwaren op te heffen. Intusschen moet ik bij de uit voering van de getroffen maatre gelen kunnen rekenen op de volle medewerking van allen van den h oogsten tot den laagsten in rang alsdan zal, met den noodi- gen goeden wil uitvoerbaar blijken, wat aanvankelijk bezwaarlijk uit voerbaar werd geacht. 'n Mooi taaltje, dat ministeriëele rondschrijven Herstellingsoord voor Spoor wegpersoneel. Men schrijft uit Amsterdam aan de „N. R. Crt.": Gistermiddag werd in de wacht kamer 3e klasse aan het Centraal station alhier, eene vergadering ge- honden van het personeel der H. IJ. S. M., met het doel, e( n her Sel lings-, ontspannings- en invalieden- oord op te richten. Een zestigtal personen uit verschillende deelen des lands waren tegenwoordig. Na eenige ge laehtenwisseling werd tot definitieve oprichting besloten. De beide Koninginnen en de directie der H. IJ. S. M. hebben bereids steun toegezegd. In het bestuur werden gekozen de heeren van Spankeren, hoofd conducteur der Maatschappij, le voorz.Graaf, 2e voorz.Koning le secretaris; Gieteling 2e secreta ris van der Tas 1 e penningmeester HartsfeUl 2e penningmeester com missarissen van Dijk, Willems, Val- kennet. Merkwaardige postzegels. Het „Hbld." schrijft: Het was ons bekend, doch op verzoek maakten wij het nog niet openbaar, dat binnenkort postzegels zullen verkrijgbaar gesteld worden voor een bijzonder doel Steun aan de vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Nu we elders er bet een en ander over verteld vinden, mogen we er ook wel melding van maken. Die postzegels (van tot 3 cent) zullen van Rijkswege verkrijgbaar gesteldworden gedurendeeen maand. Een dames-comité zal zich er voor spannen 0111 een paar millioen te plaatsen. Trouwens, bij de bekende liefhebberij voor postzegels is een groot debiet te wachten en onge twijfeld zal de nuttige vereeniging er wel bij varen. Binnenkort deelen we meerdere bijzonderheden mede. Katholiekendag in het Bisdom 's-Bosch. In het volge;al jaar, zal te's Bosch de zesde katholiekendag gehouden worden. Het voorzitterschap van dezen katholiekendag zal vervuld worden door den HoogKdelgestr. heer Mr. E. van Zinnicq Berginann te 's-Bosch. Slachtoffer van een zakkenroller. In den avondsneltrein Arnhem Zwolle is aan een slapenden vee koopman, die op weg was naar de veemarkt te Groningen, gisteravond een portefeuille gerold, inhoudende voor een bedrag van f2900 aan bankpapier. De dader onbekend. Een priester aangerand. Te Goirle (N.-B.) is een R.K. gees telijke, kapelaan P., 's avonds om elf uur van een looneehiitvoering van het Kruisverbond huiswaarts keerendo, door E. v. P., een II. K. patroon te dier plaatse, aangevallen en mishan deld. De Katholieke bevolking heeft een protestmeeting belegd, om aan hare verontwaardiging uiting te geven. N. R. Crt. Vcrkiczingshnmor. Bij een Woensdag gehouden ver- k iezing voor de K. v. K, was een biljet als volgt ingevuld J. Tb. Mouton. C. P. Yrugt. A. F. D. Onderwijs. Z. E. S. tig Mille I. N. den Doofpot. De Burgemeester las bet biljet voor zonder een spier van zijn ge laat te vertrekken, en men de naam van den vierden candidaat niet goed door heeren stomopnemers verslaan was, spelde hij met strak gelaatZ. E. 8. tig met kleine t, Mille met hoofdletter M. En b;j het voorlezen van een uit slag klonk liet even leuk: de hoer A. F. D. Onderwijs 1 stem, de heer Z. E. S. lig Mille 1 stem, de heer I. N. den Doofpot 1 stem. (Vooruit). Dure staatsbroek* In verschillende bladen komt on der het hoofd „Gevangeiiisarbeid" het volgende bericht voor: Een brievenbesteller uit een onzer provinciestadjes vond in zijn broek het volgende, in goed Fransch en met loopende hand geschreven briefje Deze broek is door een eerste klas kleermaker in de gevangenis te Leeu warden in Friesland gemaakt, voor de enorme belooning van 20 oentiemen en een stuk droog brood." Hoogst waarschijnlijk zal nog geen der bladen, waarin dit bericht is op genomen, eraan gedacht hebben, dat de gevolgtrekking, minder voor de hand ligt dan men zon meenen. Bedoeling van den berichtgever zal wel zijn, te doen uitkomen, op wat schrikkelijken manier gevangenen der particuliere nijverheid concurrentie aandoen. Een dubbeltje en een stuk droog brood is een laag honorarium voor een broek. Maar als de Fransche coupeur, die te Leeuwarden zit, er eens had bijge teld. wat hij aan den Staat gekost heeft vóór zijn berechting en wat hij nu nog kost aan voedsel, kleeding, huisvesting, adminnistratie, en als hij dan eens had verteld, hoeveel dagen hij aan dien broek gewerkt had, clan zou het wel eens k .nnen blijken, dat geen Nederlander zoo duur gekleed gaat als een brievenbesteller in zijn Staatsbroek. ..Tijd". Van 7000 gulden beroofd. Een Haagsch kantoorlooper is van eene som van f7000 beroofd. Volgens „bet Yad." beeft deze zaak zich als volgt toegedragen De looper had reeds lang een hartkwaal, die bij echter voor zijn patroon bad verzwegen uit vrees, zijne betrekking te verliezen. De man was Donderdag aan bet geld innen, toen hij zich onwel begon te voelen. Hij kroop toen in het kreupelhout, omdat bij bang was, dat zijne kwaal zou bemerkt wor den, indien hij aan den openbaren weg onwel werd aangetroffen. In het kreupelhout is hij toen neerge vallen en bewusteloos geworden. Toen bij na geruimen tijd weer bijkwam, bemerkte bij, dat zijn portefeuille en geldzak verdwenen waren. Hip heeft toen nog overal in den omtrek gezocht, doch zonder eenig resultaat, 't Mocht dor po litie, die onmiddellijk aan het zoe ken toog, later gelukken de porte feuille en den leegen geldzak terug te vinden, maar van 't geld geen spoor meer. Allemaal mevrouw. De correspondent, te Meppel van „de Telegraaf" schrijft aan zijn blad Sommige dames alhier vonden bet minder aangenaam met den titel „juffrouw" aangesproken te worden, terwijl andere mevrouw genoemd werden. Men besloot daar om in eene vergadering van gehuw de vrouwen den titel van „mevrouw" aan te nemen voor alle getrouwde personen van het vrouwelijk geslacht. Men hoopt op die wijze een einde te maken aan allerlei verwarring, die aangaande deze zaak naar men meent nog steeds blijft heerschcn. Ook is bet voor bakkers, slagers enz. zoo redeneert men zoo lastig te onthouden, wie mevrouw, wie juffrouw genoemd wil worden. De oplossing is toch eenvoudig, bot oi van Columbus De getrouwde vrouw bij den Post- Telegraaf en Rijkstele foondienst. Door de presidente en de secre taresse van liet Ned. Comité in zake wettelijke regeling van vrouwenar beid is aan den minister van wa terstaat een rapport aangeboden van de enquête ingesteld door dat comité in zake wettelijke regeling van vrouwenarbeid, Ilet. onderzoek heeft aan bet licit t gebracht lo. dat het Kon. besluit van 2 Maart 1904 de ambtenaressen bij den post-, telegraaf- en teleplloon dienst in Nederland belemmert in liet aangaan van een huwelijk, ter wijl het haar, die huwen, in meer dere of mindere mate fmanciëele schade berokkent, een schade die een enkele maal zelfs nijpend wordt gevoeld 2o. dat uit geen der door den minister aangevoerde argumenten de gegrondheid van het Kon. besluit van 2 Maart 1904 is ge bleken 3o. dat Nederland met zijn on verbiddelijk Kon. besluit van 2 Maart 1901 alleen staat, want dat in geen ander land do rijksambte naressen in alle drie takken van dienst, en post-, en telegraaf, en teleplioon, in geval vau huwelijk ontslagen worden 4o overal, waar in bet buitonland in één of meer lakken van dienst getrouwde vrouwen werkzaam wa ren, noch zwangerschap, noch andere, in Nederland opgeworpen bezwaren, een starenden invloed op den gcregclden gang der dienstza ken bobben geoefend. Den Minister wordt verzocht het thans ingenomen reactionnaire standpunt te verlaten en bet adres, in Februari hem toegezonden, in ernstige overweging te nemen. Het oude en het nieuwe. Men schrijft uit Volendam aan „de Telegraaf:" Wanneer men ons visschersdorp bezoekt (en wie heeft al niet een maal of meermalen een dag in Vo lendam vertoefd?), wordt men ge troffen door veel, wat aan vroegere tijden herinnert. Toch.... de tijd heeft ook bij ons al veel veranderd. De kleederdracht lieeft zicli in me nig opzicht gewijzigd. I11 vele ge zinnen staat tegenwoordig een lange, vorm- en smaaklooze kachel. Nieu were meubels werden aangeschaft. Ook bet vervoer met de trek schuiten voldoet niet langer aan de behoeften. Vroeger toen ging 't goed, maar nuEr moest een spoor komen en er kwam een spoor, zij het ook met onvoldoende dienst regeling. En ons spoor rijdt nu al ongeveer een half jaar. Eerst heb ben ze er om gelachen. Volendam en een spoor", dat paste niet bij elkaar. Wij moesten 't maar met onze trekschuiten stellen. Maar nu blijkt bet toch niet zoo dwaas te zijn geweest. In bet jongste half jaar gingen bijna 44,000 mensehen met bet treintje mee. En het vol gende jaar komen or veel meer reizigers, want wie eenmaal 111 Vo lendam was, komt er weer en brengt zijn vrienden mee. Daardoor is bet vreemdelingenverkeer, vroe ger zoo gering, meer en meer toe genomen. Voor de verzending van visch naar liet buitenland bestaat geen betere gelegenheid dan bet spoor. De handelaren in 011s dorp hebben daarvan al veel geprofiteerd. Nu is men ook in Monnikendam begon nen met visch óver Edam naar het buitenland te zenden. Bijna 200 kistjes werden de vorige week ver zonden. Ook dat zal toenemen, wanneer er althans visch gevangen word t. Ongelukken De Heer W., candidaat-notaris te Tilburg, die eergisteren een puistje doorkrabde en daardoor bloedvergiftiging kreeg, is onder hevige pijnen aan de gevolgen be zweken. De 45-jarige dienstbode A. B., die 111 de woning van den heer v. d. L. in de Tuinstraat te Tilburg van de trap viel, waardoor zij een schedelbreuk bekwam, is in het ziekenhuis aldaar overleden. Zondagnacht is op het Frederiks- pleiu, een tweewielige motor, komen de uit do Utrechtscliestraat te Am sterdam, in botsing gekomen met een bespannen rijtuig, komende uit de richting der Falckstraat, waarbij de motorbestuurder onder liet paard geraakte. Hij bekwam echter geen letsel. Een tachtigjarige broodventster te Leeuwarden is, door een duize ling bevangen, in liet water geval len en aan de gevolgen overleden. 900 jaren. Voor heel wat Vughlenaren zal de dag van Zondag wel als een gewone Zondag zijn voorbijgegaan en liet getal hunner dat, gedach tig aan de oorkonde van bet jaar 1006, waarin bun dorp, voor zoover bekend, voor het eerst bij name wordt genoemd, scheen al bij zonder gering. De eeuwoude, spits- looze toren, waarvan men wil, dat er heel in de hoogte een steen is ingemetseld met de mededeeling en de bede tot opschrift In liet jaer zestienhondert Is deze toren omghedondert Wij bidden U, o lieve Heer, Donder dezen toren nieten meer stond in dezelfde rustige omgeving, waaraan hij, 11a heel wat jaren van woeling te hebben zien voorbijgaan, nu al zoo'n langen tijd is gewoon geraakt. De zicli krachtig ontwikkelende gemeente, wier heerlijke omgeving de lust is Van „dat Volck van den Bosch", is met zijne oud-adellijke kasteden cn smaakvol aangelegde buitenverblijven een der vriende lijkste plekjes van Nederland. Zegt het voort! Hoofddoel der Coöperatie moet wezen liet verkrijgen van billijke prijzen, goede waar en vooral Con- tante betaling. Zoo meester, zoo knecht. Ook in dezen zin, dat een baas zonder hart voor zijn ondergeschikten, nietop ge negenheid van bun kant, wel op bet tegenovergestelde rekenen kan. Ra- troon en arbeider moeten elkaar helpen, voor elkaar wat voelen. Steunt de Katholieke dagbladen Hoe? Zet b.v. eene advertentie in de „Nieuwe Haarlemsche Courant", werft een abonné voor haar aan zendt een berichtje enz. enz. enz. Goede scholen voor de jeugd, pa tronaten voor de rijpere jeugd, Ka tholieke dagbladen voor alle Katho lieken. Op 15 dezer promoveerde de heer H. M. Quanjer, assistent aan het rijks instituut voor phytopathologie te Wageriingen, cum-lautle, tot phnrma- ciae de doctor aan de universiteit van Amsterdam, op proefschriftDe be langrijkste ziekten van kool in Noord- Holland. Wij vernemen, dat mgr. Giovanmm, zaakgelastigde van den Heiligen Stoel, gisteren voor eenige dagen naar Duitschland is vertrokken. Z Em. Kardinaal dr. A. H. Fischer. Z. Em. aartsbisschop van Keu len, kardinaal dr. A. H. Fischer) vertoeft thans in ons land om een bezoek te brengen aan Z. D. H. mgr. v. d. Wetering, aartsbisschop van Utrecht. Maandagmiddag tegen 5 uur kwam de kardinaal-aartsbis schop uit Utrecht te Amsterdam aan om een bezoek af tejdeggen bij de E. E. P. G. Redemptoristen. Waarschijnlijk zal do hooge.gast tot Woensdagmorgen in bet kloos ter blijven. Tegen circa kwart over vijf uur werd ZEm. in de kerk ontvangen. Reeds eenigen tijd te voren bad deze zich met een SOtal geloovigen gevuld, die toevallig van het bezoek kennis droegen, of juist in de kerk aanwezig waren. Tegen 10 minuten voor half zes trad de bisschop de kerk binnen door de zijdeur, welke van uit het klooster tot liet Godshuis toegang- geeft Z. E. werd voorafgegaan door een groote schare eerw. paters Redemptoristen. Voor de Communiebank nam ZEm. op een bidstoel plaats om daar eenige gebeden te verrichten, ter wijl bet koor eenige gezangen uit voerde. Na een kwartier in gebed te heb ben doorgebracht, vertrok ZEm. zegenend naar liet klooster, thans gevolgd door een priestorschare. Het geheele bezoek te Amster dam draagt geen officieel doch een strikt particulier karakter. r~— SCHOTEN. Kruis afgehaald. Heden morgen is een begin ge maakt met bet afhalen van het kruis, van de nog in gebruik zijnde parochiekerk Sint Elisabeth eiqBar- bara, om bet van daar 11a eene verandering en vernieuwing te plaatsen op de nieuwe kerk, die in aanbouw is en zijn voltooiing begint te naderen. SCHOTEN. Storm. De jongste storm heeft Zaterdagavond een partij leien afgerukt van de nieuw in aan bouw zijnde R. K. kerk in liet Scho terkwartier. Ofschoon do felle wind hevig huishield in liet steigerwerk, bleef liet echter bij het kleine euvel beperkt. Een vlot. Bij den brugwachter aan liet jaagpad naar Spaarndam is aan komen drijven een vlot, bestaande uit 4 boom en, lang ongeveer 7 meter. Door de politie is reeds hier en daar geïnformeerd, maar de eigenaar is nog niet gevonden. Gegadigden kun nen zich dus aldaar vervoegen. HEEMSTEDE. Bijzonderheid. Als een bijzonderheid kan wordon gemeld, dat op liet oude slot alhier, bewoond door den heer J. Hoeks, de kamper foelie nog zèer mooi in bloei staat. ZAND VOORT. Ontslag gevraagd. Naar wij vernemen, heeft de heer 0. J. de Breuk zijn eervol ontslag aangevraagd met ingang van 1 Mei 1907 als directeur van het Rost- en Telegraafkantoor alhier HALFWEG. De campagne. De aan voer van beetwortelen naar de suiker fabriek „Holland" alhier loopt deze week afde campagne zal ook nog slechts 14 dagen duren. WARMOND. Gemeenteraad. Voorz. De Burgemeester. Tegenwoordig alle loden. Notulen worden goedgek. Eveneens wijziging inde begrooting 1906 tot een bedrag van f'285. Kasopname Gemeente-ontvanger, 14 Sept. was f3000, 3 Nov. f4000 in gelegd in de Rijkspost »Sp. Het voor stel van B. en'w. om inplaats V.d. Ge meente Veldvv. vanwege der Gemeente van bovenkleedoren te voorzien, liem deze zelf aan te doen schaffen en hem daarvoor een vergoeding toe to ken nen (4-jaarlijks f75.) werden aange nomen. Het heeft ook nog dit voordeel, dat hij van mogelijk niet benoodigde, gelden civiele kleeding kon verschaffen daar optreden in civiel wel moer voorkomt. Ingekomen was de goedk. rekening 1905, met, oen batig slot genomen f 1261,32, buitengewone f33. Benoemd tot zetters waren de heeren J. de Vet ten A. v. d. Wilk. Goedgek. werd het voorstel van B. en W, om alvorens de aanvragers tot plaatsing van een prijsstelling voor telefoonaansluiting op het Raadhuis hiervoor vergunning te verleenen, te informeeren of dit voor de Gemeen te meerdere kosten zou veroorzaken van Landverzekering enz. Door de heeren Papöt en Kruseman werd sterk aangedrongen dat de Gemeente ook zou aansluiten. De Voorzitter vond het op dit oogenblik niet gewenscht nog, daar er voor de buitengemeente nog te veel haperde aan de bediening. Hij meende, dat er te weinig werk krachten aan het kantooor te Leiden verbonden waren,vandaar belangrijke vertraging. Door do Pers meende de Voorzitter zou het al licht wel onder de oogen komen van de betrokken personen met de leiding en organisatie van dat lichaam belast. Do heer de Vroomen vraagt den Voorz. of de gemeente wel recht heeft de eigenaars van Bermen langs den straatweg te verplichten greppels daar in te steken voor afwatering. De Voorz. antwoordt dit te kunnen doen volgens provinciale verordening op wegen en vqetpfQrJen. '©BjjffiiOTr^Kruseman merkt op, dat de éne 11 straatweg onderhoud t, Jtas "dit er bij ingesloten ligt. fK- «Voorz. aiHftvoordt hierop, dat al leenTW bestrating van den weg aan de erven van Stirum behoort, doch de ondergrond aan de belendende eigenaren en is daarom in tegenstel ling, van meening dat de gemeente hieraan niets heeft te doen. De vergadering gaat hierop over in geheime zitting. Na opening der deuren stelde de raad het 3e supp. Kohier v/d Hoofd. Omslag 1900 vast op f 15,86 en keurde goed gelet op den slechten toestand van een deel van het meubelair i.e. stoelen dat nieuwe stoelen werden aangeschaft, ter uitvoering van B. en W. Ten aanzien der straatverlichting werd besloten 1 L.ntaarn meer te plaatsen nabij liet station, 2 lantaarns nabij de R. K. Kerk te verplaatsen en nog 1 nieuwe te plaatsen op den hoek bij den Heer Koppers én in stede van deze laatste, de vulling der lamp van Het 'postkantoor te doen vervallen; door een en ander zal de verlichting verbeteren. Wij 1 de pacht van een deel der los plaats met Kerstmis a.s. ten einde loopt, besloot de Raad het contract met 1 jaar te verlengen, indien de huurder zooals vroeger daarvoor betaalt f25— tegen f 20 voor een deel van 1906. SANTPOORT. Zilveren Bruiloft. Heden vieren de echtelieden J. Vee nis cn A. Feeken hun 25-jarige echt- vereeniging. R. K. Volksbond. Zondagavond gaf in het lokaal „de Zon", onderafd. Tooneel der aid. Van den Ned. 11. K. Volksbond Sassen- heim en omstreken een uitvoering, waarvan liet programma gelijk was aan dat der beide feestavonden de vorige week te Sassenheim gegeven. Het opgevoerde blijspel: „Het spreekuur van den Dokter" en het kluchtspel „Twee oude gekken in de val", oogstten veel bijval in en de verschil lende voordrachten werden duchtig geapplaudisseerd. De rollen bleken goed ingestudeerd, en de grimeering was ook goed te noemen. Den tooneelisten dan ook veel suc ces gewenscht, bij de deelname aan het concours te Schiedam a.s. Zondag. Tijdens de pauze en bij do voor drachten werden wij onthaald op eenige nummers zeer verdienstelijke pianomuziek, door den heer C., van Noordwijkerhout begeleid door een mondorgel, door den lieer L. eveneens van Noordwijkerhout). De belangstel ling betoond in de behandeling van clit eenvoudige, al was 'tin zijn soort een le klas instrumentje, door meer muzikaal aangelegden, pleit er voor, dat de muziek ook een hoofdrol speelde. Na afloop nog een tijdje samenzijn en deze feast vergadering behoorde ook al weer tot 't verledene. HAARLEMMERMEER. Brand. Zondagavond tusschen 51/2 en 7 uur is in de Kerkhofslaan bij Halfweg afgebrand dc woning van en bewoond door B. Beltman (Boterman)van den inboedel is zoowat niets geredde brand ontstond boven toen do vrouw b:j het thuiskomen de kachel had aangemaakt; huis en inboedel zijn verzekerd; de gemeente-brandspuit heeft nog dienst gedaan. ^ZAANDAM. Voordracht. 18 Nov. Voor dc betrekking van controleur der gemeentebelastingen worden door B. en W. voorgedragen de heeren A. J. van Wijk, adjunct- controleur der gemeentebelastingen en A. A. Eijkellioff, commies aan de gemeentesecretarie, beiden te Zaandam. ZAANDAM. 8eheldevaart. Hans- weert gepass., (ld. 13 Nov, bestemd naar bier Marietta schipper de Jonge. B. en W. van bier hebben aan liet hoofd van school D vergunning verleend, gedurende deze winter z.g. onder-avonden in het schoolgebouw te bonden; KROM MEN 1 EDI J K. Bedankt. Voor liet beroep naar hier (Horv. Gem.) hooft bedankt J. L. van Apeldoorn, te Helpman. BROEK OP LANGEN Dl JU- Be dankt. Toor het beroep naai Omffia- (Oir Geref. kerk) heelt bedankt G. 13 os terhuis alhier. Wie onder onze Katholieke Le zers verzoeken hun Notaris, of hij in ons Blad adverteeren wil? ARR. RECHTBANK. Beleedigende woorden. O. de Gr. 46 j, los werkman, te Zaandam heeft 28 Sept. te Zaandam M. de Ruyter beleedigd door dezen uit te schelden voor „dief, inbreker, en meer van die lieflijkheden. Get. M. de Ruyter, brief en tele grambesteller te Zaandam verklaart, dat bij Zondag 23 Sept. te Zaan dam was, waar hij bekl. ontmoette die hem uitschold. Dat is al meer gebeurd. Welke aanleiding er toe was, weet get. niet. Hij kende de menschen niet eens. De bekl. ontkent alles* Hij geeft voor, dat 't kind van get. de Ruy ter hem en zijn vrouw telkens sart. Dat blijft zoo duren. Toen bekl. aan merkingen maakte op 't gedrag van het kind van get., heeft deze en diens vrouw hem uitgescholden. Get. H. Lubber, geweermaker te Zaandam, heeft de beleedigende woorden geboord en legt daar getui genis van af. De heele buurt was in opschudding. Iedereen kon die beleedigingen hooren. De bekl. blijft ondanks deze verklaringen halsstarrig ontkennen. HetO.M. wil aan dezen bnrentwist een einde maken en eiseht 1 maand. De bekl. zal appel aanleekenen en verzoekt, dat onderzocht zal worden, dat bij door de Ruyter 's morgens afgeranseld is. Diefstal van trap-loopers. II. St., 53 j, timmerman, alhier, heeft 24 Sept. te Zand voort twee traploopers van Ca. Zankel gestolen. Gt. Ca. Zankel, koopvrouw, te ^and- voort verklaart, dat zij de dienstbode opeen haag bij haar lmis traploopers hééft laten ophangen. Dat was in den morgen van 24 Sept. Later zijn de loopers haar weer teruggebracht door den timmerman ten Broeke. De bekl. zegt de loopers op een terrein gevonden te hebben. Dat terrein was evenwel afgesloten. De bekl. vond het zonde, dat die loopers daar onbeheerd op oen open terrein lagen. Daarom nam bij ze mee. Uit geldgebrek heeft hij ze niet meegenomen. Hij kwam te Zandvoort werk zoeken. Get. J. O. A. de Bruijn, rijks veldwachter te Zandvoort verklaart, dat hij den bekl. met de loopers zag, die hij daarop in beslag nam. Get. had de loopers een half uur te voren zien hangen, hij wist, dat ze van Juff. Iiankel waren. De bekl. zei tegen get. dat hij dacht, dat ze weggegooid waren. Het O. M. eischte 14 dagen. Bloeiuboiiendiefstal. A. do M., 21 j. arbeider te Heems kerk, thans gedetineerd, heeft bloembollen gestolen op '29 Sept. to Noodorp (gem. Heemskerk). Get. H. W Hoog, tuinder te Noodam (gem Heemskerk) merkte op 26 Sept, dat er ingebroken was in zijn schuur. Get. vermiste uit die schuur 1 a ll/2 HL. tulpe 1 bol len. De dief heeft eenige ruiten ver brijzeld. Hier en daar heeft gel. bloedsporen gevond n, ook aan de achterzijde was een ruit ingeslagen, doch de deur was bier heel goed gesloten en zoo kon de dief er niet in. De waarden van de vermiste bollen bedraagt ongeveer f40. Get. herkent de ter zitt ng aanwezige bollen als de zijne. Get. vond 's morgeus ook een aantal stuk ge - trapte bollen. De tulpe ^soorten wa ren gele prinsan. De bekl. heeft een verdachten naam, daar hij geen geregelde werkzaamheden liccft en zeer weinig uitvoert. De bekl. handelt zoo wat in groenten. 3 halve mudden bloembollen kan 1 persoon niet tegelijk wegdragen, wei achter elkaar. Get. R. Baltus zag 111 den morgen van 26 Sept. dat er in de schuur van den beer Hoog was irgebro- ken. Hij zag, dat er circa U/4 II. L. bollen (gele prinsen) gestolen waren. Een ruit boven de deur was stuk. Dat was nog niet 's Maandagsmor gens. Er waren tegen de deur aard- boienkisten opgestapeld en zoo kon men gemakkelijk in de schuur ko men. Die kisten lagen eerst op 't erf verspreid. Get. R. Baltus, bollenkweeker to Noodorp, is op 23 Sept. te Noo dorp geweest in een café. Getui gen de Hoog vroeg hem of hij geen bollen wou koopen. Dat is goed, zei get. Den volgenden dag vroeg de Hoog of de bollen al gekomen waren. Ik heb niets gezien, zegt get. Maar toch stonden op get.'s erf 3 zakken met gele prinsen. Hoe die daar gekomen zijn, weet get. niet. Dat vond get. niet zoo erg vreemd. Later kwam er it mand om die bollen te komen verkoopen. Hij vroeg f26. Dat was wel niet duuv, o 0 A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2