Donderdag 22 Nov. 1906. No. 6458.3T,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Protectionisme. BUITENLAND. De familie Fromentier. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers S» DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHA LA FEESTDAGEN. 1-20 V L65 0.05 BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meerq qq Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE k CONTANT. i. Protectionisme of stelsel van be scherming van de voortbrenging binnen zeker gebied, voornamelijk door het heffen van rechten op den invoer. Oudtijds werd dit stelsel toegepast door steden, later door gewesten, tegenwoordig doorstaten of zelfstandige koloniën. Dit ver schijnsel hangt samen met de om standigheid, dat voorheen de bevol king van eene stad, later die eener provincie zich niet gemakkelijk naar elders verplaatste, terwijl thans wel binnen de la dgrenzen verhui zing op groote schaal geschiedt, doch wegens verschil in taal, zeden enz. verhuizing in massa naar andere rijken nog bezwaar ontmoet. Met bescherming beoogt men te voorkomen, dat de voor handen arbei skracht, die zich niet buiten zeker gebied verplaatst, vol doende arbeidsgelegenheid zoude ontberen, doordat de bevolking voortbrengselen van elders koopt, w lke ook binnen haar gebied kun nen worden vervaardigd. De aanhangers van dit stelsel erkennen het voordeel, in ruil van producten gelegen, in het bijzonder waar het geldt producten, die een bepaalde streek door klimaat o£ bodem. m. a. w. door z. g. natuur lijke protectie, aangewezen is te leveren. Zij leggen echter nadruk op het nadeel, dat aankoop van andere dan zoodanige buitenland- sche producten berokkent, indien daardoor de binnenlandsche voort brenging van soortgelijke niet spe ciale producten wordt stil gezet, verminderd of verhinderd zich te ontplooien. Zij ontkennen het z. g. verband tussclien in- en uitvoer, als zoude tegenover aankoop van vreemde voortbrengselen moeten staan uitvoer van eigen producten, zoodat men feitelijk indirect met ruilverkeer zou hebben te doen, en wijzen er op, dat buitenlandsche producten niet behoeven te worden betaald met binnenlands nieuw voortgebrachte goederen, doch even zeer kunnen worden bekostigd uit de inkomsten van het in den loop der tijden in een land vergaard be zit, alsook door opoffering van een deel van dat bezit zelf, terwijl in middels de nationale arbeid in meer der of minder mate braak ligt. In dien alle uitvoer van producten op hield, zoude toch de invoer van producten kunnen voortgaan, zoo lang niet alle fondsen en kostbaar heden, als vruchten van vroegere krachtsinspanning allengs ln een land bijeengegaard, daaruit weder verdwenen zijn. Het stelsel van bescherming is door Engeland los gelaten in het midden der 19e eeuw, toen dit land een onbetwist industrieel en mari tiem overwicht had verworven en bescherming deswege geen zin meer hadtevens in de ijdel gebleken hoop ook andere volken lot zijne nieuwe handelspolitiek en alzoo tot vrije toelating van Engelsche pro ducten te bckeeren. De voorstanders van beschermen de invoerrechten loochenen niet, dat bij heffing of verhooging van zoodanige rechten de prijs van het product aanvankelijk zal stijgen,*) doch wijzen er op, dat vooreerst veelal de buitenlandsche producent het bedrag van het geheele recht of een deel daarvan voor zijne re kening neemt, teneinde den afzet te behouden. Gelukt dit, dan ver leent de heffing wel geene bescher ming, doch stijft zij althans op kos ten van liet buitenland de staatskas terwijl, zoodra en voorzoover de buitenlandsche producent van de binnenlandsche markt wordt ver drongen, de onderlinge concurren tie der vermeerderde binnenland sche voortbrenging al spoedig den prijs weder tot het vroeger peil doet dalen.De kunstmatig geschapen duurte heeft dan opgehoudenhet voordeel der bescherming ligt in de toeneming van binnenlandsche voortbrenging en afzet, in de groote, s elle en veelzijdige ontwikkeling der binnenlandsche productie, wel ke weldra ook tot export leidt. Zoo zijn tal van beschermde arti kelen in Duitschland bijzonder goedkoop en worden ze juist door hun lagen prijs bier te lande gre tig gezocht. De groote omzet ge doogt een minimum winst per stuk. Indien de geheele arbeidskracht der bevolking ten krachtigste en ten voordeeligste wierd benut, zou bescherming overbodig, ja schadelijk zijn, doch deze toestand heeft zich in de laatste eeuwen nimmer ergens voorgedaan, met uitzondering van Ëngeland gedurende enkele tiental len van jaren in de tweede helft der 19e eeuw; thans is daar reeds sedert geruimen tijd een kentering ingetre den. frankrijk. Het Fransche leger oefent zich niet in den wapenhandel, maar in het openbreken, openhakken, het laten springen van kerk- en sacristiedeurenhet wordt gebruikt door de magonnieke regeering, om, zelf Katholiek, tegen de Katholie- FEUILLETON. 69. Wij zullen een einde maken aan deze kieschheid, zeide lhj met een hauwen glimlach. Als mijnheer Livron vandaag niet bij mij komt, zal ik mor gen naar hem toe gaan om hem te spreken. Door deze belofte was Aliette geheel gerust gesteld en zij lachte reeds over hare vrees. Welke dwaze denkbeelden haalt men zich toch in het hoofd, als men alleen is. Zoudt gij willen gelooven, dat ik mij reeds verbeeld heb, dat hij boos op mij isol dat hij niet meer zooveel van mij houdtDat is on mogelijk, want ik heb niets gedaan, dat daartoe aanleiding geven kon 't Is, zooals gij zegt, hij is door de ^omstandigheden teruggehouden, nns- chien ook wel door zijn werk. Als bij werkt, is het dezellde niet meer, men zou zeggen, dat hij dan niets hoort of ziet als zijn werk. Maar welke mees terstukken maakt hij niet Zij wond zich op in haar triomf, het enthousiasme voor den kunste naar vereenigde zich met hare liefde voor den man, en Luc was nu bang, dat Francois Livron deze liefde niet beantwborden zou; hij beefde bij de gedachte, dat Aliette niet bemind werd, evenals hij vroeger gebeefd had, dat het wel zoo was. O, hoe ellendig! riep hij uit, in zijn toorn, dat hij zoo tusschen hoop en vrees geslingerd werd, terwijl hij tot eiken prijs bedaard had willen blijven. In zijn onrust dacht hij nauwelijks meer aan het fortuin, dat hem had moeten verblinden. Het kon hein geen geluk aanbrengen, geen vrede schen ken. De uren van dezen namiddag vielen hem zwaarder dan eenig tot nu toe doorleefd uur. Hij liep door het huis heen en weer, als eene ziel, die geen rust kon vinden, ging voor het raam staan en keek naar den kant van het paviljoen. ke Kerk, tegen zijne Katholieke medeburgers op te treden. Verlagende bezigheid Afschuwe lijke taak Om van deze korte beschouwing op de feiten te komen, wel is op verschillende plaatsen het verzet zeer heftig geweest. Hier zocht men door zwaveldampen de boedelbe schrijving te voorkomen, daar had men alle deuren gebarricadeerd, op een derde plaats moest de menigte uit elkaar gedreven worden. Wat zullen de Katholiekdn nu de Regeering en de Republiek lief gaan krijgen! Te Frossay (BretagneJ wierpen de hoeren met peper en toen de kerkdeur desondanks opengehakt werd, ontstond er een gevecht, waarbij menig gewonde viel. In het Finistère-departement, te Ploudry, begroette de bevolking de ambtenaren met steenenop andere plaatsen ging het nog wil der en woester toe. Arm land, dat zich zoo weerloos overgeleverd ziet aan het sectarisme van godsdienst haat en den haat der Loge. Jammerlijk, dubbel jammerlijk, als men bedenkt, dat al die ellenden voortkomen uit gebrek aan een dracht, waakzaamheid en ijver voor de openbare zaak van de zijde onzer geloofsgenooten. SPANJE. Naar Reuter" meedeelt verklaar de de Spaansche minister van Ma rine gisteren in de Kamer, dat de uitzending van het pantserschip naar Tanger geen ongerustheid behoeft te wekken: de andere schepen zullen teruggaan, zoodra de „Pelaya" aan gekomen zal zijn. De uitzending dier schepen heeft niet plaats gevonden tengevolge van een geheim tractaat, maar uitsluitend wegens de nabijheid van Marokko en de te Algesiras ge nomen besluiten. RUSLAND. In het gouvernement Smolensko werd óp verschillende bijeenkomston der plattelandsbevolking besloten, de opgeroepen rekruten niet te belet ten zich naar hun garnizoensplaatsen te begeven, maar besloten hun de belofte te laten afleggen, dat ze in geen geval, hij opstanden enz. op het volk zouden schieten. Uit Tiflis wordt geseind, dat gis teren aldaar een aanslag gepleegd is op den gewezen gouverneur van Jelissawetpol, generaal Golostjapof. De generaal werd levensgevaarlijk gewond de dader is ontkomen. AMERIKA. Het wordt hoe langer hoe duide lijker, dat de politieke partijstrijd op Cuba in hoofdzaak een worste ling om het gezag zal wezen tus schen blanken en kleurlingen. De meeste wèlonderwezen, be middelde en vooruitstrevende Cu banen hebben zich verklaard vóór bestendiging der protectie, welke op het oogenblik door de Vereenigde Staten wordt geoefend. Een begin selverklaring in dien geest, moet reeds door 8000 personen zijn ge- teekend. Doch men hechte daaraan niet te veel gewicht. Het wil bij het bijeenbrengen van dergelijke „hand- teekeningen" in sommige landen wel eens zonderling toegaan. De bewuste beginselverklaring, dringt er wel-is-waar op aan, dat alle amb tenaren en beambten op Cuba ook de president Cubanen zul len zijnmaar niettemin wordt daar in toch ook de wensch geuit: „dat de Vereenigde Staten een algemeen administratief toezicht zullen uit oefenen -- over welks vorm ver tegenwoordigers van beide naties zich "belmoren te verstaan, vóór het huidige voorloopig bewind wordt opgeheven. Op die wijze zal de re geering der Vereenigde Staten, met de republiek Cuba gezamenlijk de verantwoordelijkheid dragen voor de voorkoming van nieuwe opstan den." Korte Berichten. De Duitsche bladen deelen mede, dat de centrumsfractie in den Duit- sclien Rijksdag zich niet zal aan sluiten bij de door de Polen te houden interpellatie in zake de Pool- sche schoolstaking, maar dat zij een zelfstandige, anders geformuleerde, interpellatie zal indienen. Generaal Botha hield te Braam fontein een rede, waarin hij aan drong op verzoening tusschen Brit en Boer, en met voldoening op merkte, dat zoowel te Johannesburg als te Pretoria het verlangen daar naar bestaat. „Laat ons elkander", zeide hij, „hierover de graven de hand reiken en samenwerken vol gens het programma dat „Het Volk" heeft gegeven. Men zal zien, dat Engelschen en Boeren in vrede naast elkander kunnen leven." van Limburg Stirum, lid van de Tweede Kamer voor Schiedam, eenige verbetering valt waar te ne men. Afschaffing der tienden. Daar eindverslag over dit wets ontwerp is uitgebracht, is het thans voor de openbare beraadslaging ge reed. De gewone audiënties van de ministers van marine en koloniën zullen deze week niet plaats heb ben. Kath. Journalisten. De Ned. Katholieke Journalisten vereeniging zal Zondag 2 December a.s. hare jaarlijksche algemeene ver gadering houden. Gaarne sluiten wij ons aan bij den wensch van het BestuurMoge de vergadering druk bezocht en daardoor vanzelf zeer geanimeerd zijn! Een Nederlandsch Kardinaal. De correspondent te Utrecht van de N. C. meldt: In een onderhoud, dat ik heden middag mocht hebben met den secretaris van Z. D. H. den Aarts bisschop van Utrecht machtigde deze mij, het bericht in de N. R. Cfc., betreffende de eerlang te ver wachten verheffing tot Kardinaal van mgr. Van de Wetering, beslist tegen te spreken. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren die weder geheel was gewijd aan de Indische Begrooting, beloofde mi nister Fock de commissie, belast met liet. onderzoek naar de pension- neering van weduwen en weezen van mindere militairen, tot spoed te zullen aanzetten. Uit Godesberg aR. is hijr te lande bericht ontvangen, dat in den toestand van mr. O. J. H. graaf Ministerieel bezoek aan Limburg. De minister van landbouw, nij verheid en handel, mr. Veegens, begaf zich gisteren naar Maastricht, tot het brengen van een bezoek aan de fabrieken „De Sphinx" en de „Céramique" aldaar. Hij was daarbij vergezeld dooi den heer mr. Ch. M. A. Bijleveld. referendaris, hoofd der afdeeling arbeid aan het Departement en door den betrokken' arbeidsinspec teur. Na afloop van het bezoek zal de Minister de volgende dagen te Heer len de mijnindustrie bezoeken. Daar bij zal hij vergezeld zijn door den heer mr. dr. W. F. J. Frowein, com mies ter afdeeling nijverheid en handel aan 's Ministers Departe ment. Krankzinnigen-verpleging. De afdeelingen der Prov. Staten van Zuid-Holland hebben gekozen tot commissie van rapporteurs over de voorstellen betreffende de krank zinnigenverpleging de heerenDe Wilde, tevens benoemd tot algemeen rapporteur jhr. Von Fisenne, jhr. De Geer, dr. Den Houter, Vingerling en mr. Limburg. De geweren der Landweer. Tegen het meegeven van geweren aan landweermannen werden in de afdeelingen der Tweede Kamer verschillende bezwaren ingebracht. Gevreesd werd voor beschadiging van het mechanisme, ook voor het geval van troebelen. Heeft de mi nister naar het gevoelen der burge meesters de aansprakelijke per sonen in geval van onlusten geïnformeerd Is het waar, dat de burgemeester van Amsterdam zich bezwaard heeft bij den minister van Binnenlandsche Zaken om den maatregel Het denkbeeld werd geopperd om de grendels uit de geweren te nemen en die ten gemeentehuize te doen bewaren. Tegen dit alles werd o.a. aange voerd, dat de mobilisatie een zoo spoedig mogelijk verzamelen van de gewapenden vordert, vooral de grensafdeelingen der landweer dien den dus spoedig hun geweer bij de hand te hebben. Of de meegeving reeds beschadiging had tengevolge gehad, zou de mini-: ter niet kunnen zeggen, maar het bewaren van de geweren door de schutters heelt nooit reden gegeven tot klachten in tijden van beroering. De tien opcenten. Breekt men meent de Stan daard de bekoring der 10 op centen nu niet, dan is ze niet meer te breken. Indien de tien percent voorl90S er noodgedrongen weer bij moeten, dan konden ze misschien voor dat jaar worden toegestaadmaar ze nu weer te gunnen, maakt ze licht tot een blij venden post. Wat exceptie is moet exceptie blijven, en daartoe is het zekerste middel ze althans intermitteerend te maken. Met de nieuwe belastingvoorstel len zou de regel wel van zelf ver vallen. Maar wanneer worden die voorstellen wet? Daarom nu althans geen tien perrcents opslag. Een vorig jaar heette ze ook onmisbaar, en van achteren bleek toch, dat men dit geld noodeloos heeft laten betalen. Zullen ze thans noodig zijn De kas loopt zóó vol, dat men het geld haast niet te bergen weet. En is er een aanwijzing, die stuiting doet vermoeden Uit alle landen spelt men toenemende afdoening van za ken, wassenden bloei. Waarom dan alarm geslagen als er geen oorzaak voor is Een jubileum. Den 4en December zal een der meest bekende paters Jesuiëten, de Z. E. Pater F, Hendrichs den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in de Sociëteit van Jesus trad. Het zal waarschijnlijk zijnen velen vrien- Niets bewoog zich, niemand kwam naar buiten, en Luc herhaalde in zich de waarschuwingen van Montaurel en <le toespelingen van mevrouw Ma- 1 outre. Het was niet zonder reden, dat de toegenegen vriend ongerust gesche nen had, de hardnekkige vijandin ze gevierde. De eerste indruk was bij Luc weer teruggekomen, deze indruk van wan- trouwen, bijna van angst, die hem van 1' rangois Livron afgestooten had als van een gevaarlijk wezen, en hij maakte er zich een verwijt van, dat hij geluisterd had naar de overreding en den spot van zijn vader en dien man niet don eersten dag de deur had gewezen. En toch moet ik ongelijk heb ben, redeneerde hij verder. Hij heeft Aliette zijne gevoelens laten merken, ze aan allen laten zien. Waarom zou hij haar dan niet trouwen, waarom zou een man die geen avonturier is, er pleizier in vinden, zoo'n lage co- medie te spelen? Het aanhoudend wachten maakte hem zenuwachtig. Na alle waarschijn lijkheden berekend te hebben, was hij tot de slotsom gekomen, dat Frangois Livron dien dag nog komen zou en deze opsluiting werd hem hoe langer hoe meer onverklaarbaar. De atmosfeer was met electriciteit bezwangerd, de wolken werden al don kerder en verhaastten het invallen van de schemering. Met het licht verminderde ook de hoop op een bezoek. Luc had den moed niet om onder deze omstandig heden den nacht in gaan. Boven in hare kamer hoorde hij Aliette heen en weer loopen. De hoop der jeugd, die zoo spoedig terugge komen was, begon weer gauw te wan kelen. Het denkbeeld, om voor haar aan deze wreede onzekerheid een einde te maken, deed Luc besluiten de be kentenis af te dwingen, die niet kwam. Hij nam zijn hoed en ging stil de deur uit, omdat hij den stap wilde verbergen, die hem zooveel kostte en waarvan het resultaat hem niet zoo veel vertrouwen inboezemde, als hij wel gewenscht had. Maar hij had nog geen twee stappen in de vestibule gedaan, of Aliette stond voor hem. Gij gaat naar hem toe vroeg zij met trillende stem. Zij wachtte zijn antwoord niet af. In hare oogen stond doodsangst te lezen. Dan voegde zij er sidderend bij Zeg hem niets... tracht te weten te komen laat hem toch niet mer ken Dan kon zij eensklaps niet meer, de tranen sprongen haar uit de oogen. Na eenige oogenblikken hernam zij met een diepen zucht: Alles is beter, dan deze onzeker heid. Maar toch, als ik mij eens ver gist had, ik geloof, dat ik het niets zou kunnen verdragen Haastig verwijderde zij zich met haar zakdoek voor de oogen en Luc be greep nog beter het gewicht van zijne zending. Een heel leven hing er van af, het leven van haar, die hem het naaste stond in de wereld en zijn hart kromp ineen van droefheid. Hij dacht: Hoe lief heeft zij hem 1 Wat moet er van haar worden, als eene teleur stelling haar treft! Met loomen stap begaf hij zich op weg. De ontmoeting met Aliette had hem reeds in zijn besluit doen wan kelen. Een ander voorval vermeerderde zijn onrust. Toen hij voorbij de keuken ging, bemerkte hij in de half openstaande deur eene witte muts, die haastig ver dween en klonk hem een spotlach in de ooren, somber als het geluid van sommige nachtvogels. XIII. Haastig langs den muur voortslui pend, kwam hij bij het paviljoen. In deze landelijke woning was de weelde van eene bel of zelfs van een klopper een totaal onbekend iets. Wat het slot betreft, hiervan was sedert onheugelijken tijd het meca- nisme defect en de groote sleutel, die in het sleutelgat was blijven steken, diende slechts als sieraad. Van binnen werd de deur door een grendel gesloten. Deze grendel was niet voorgeschoven en na een paar malen vergeefs geklopt te hebben, trad Luc binnen. flQITE Mft NON AGITATE. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. 1)A UBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. „In sommige gevallen kan stijgen" is juister uitgedrukt. Er zijn talrijke ge vallen te noemen waarin reeds het voor nemen der regeering om rechten te hef fen of te verhoogen uitbreiding der pro ductie in het leven liep. sfc (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1