Kunst en Wetenschap Sociale Berichten. Uit den Omtrek STADSNIEUWS. den, die door geheel Nederland zijn verspreid, genoegen doen, indien wij hen aan dezen datum herinne ren. Want behalve in de Sociëteit, waar hij vooral als professor in de wijsbegeerte en leeraar in de Fransche laai heeft gearbeid, werkte pater Hendrichs daarbuiten, [als confe rencier op predikstoel en in open bare leeszalen, als medewerker aan de voornaamste Katholieke dagbla den, als moderator van G. en W. te Breda en in de laatste jaren als voorzitter van Geloof en Wetenschap te Amsterdam. Daar ontwikkelde hij, naar het oordeel der bestuurs leden, een reuzenkracht en in de weinige jaren, dat hij er werkzaam is, bracht hij de vereeniging tot een nieuwen en ongekenden bloei, re organiseerde hij ze, richtte hij een geheel nieuwe bibliotheek op en leeszalen voor dames en heeren, in gericht naar de hoogste eischen van onzen tijd. Daar verricht hij een werk, waar niet alleen het Katho lieke Amsterdam, doch het geheele Katholieke Nederland de vruchten van plukken zal. Of zou het voor onze Katholieke samenleving van geen belang zijn, hoe het kader wordt opgevoed? En dat kader wordt immers ge vormd aan onze Universiteiten, aan de openbare universiteiten, niet het minst aan die van Amsterdam, dat steeds een groot aantal Katholieke studenten trekt. Maar niemand zal wel beweren, dat onze Katholieke studenten aan de openbare Universiteiten door een Katholieke opvoeding worden opge leid tot de mannen die straks onze ii an voerders zullen zijn. Mr. Aalber- se heeft het bij de Hooger Onder wijsdebatten zoo duidelijk gezegd, dat de Katholieke studenten na hun dagelijkschen arbeid voor de colle ge's nog halve nachten moesten doorwerken om de neutrale weten schap aan te vullen door het be- studeeren van Katholieke auteurs. In dat aanvullingswerk helpt de gereorganiseerde vereeniging G. en W. te Amsterdam met alie kracht. Daartoe dienen haar bibliotheek, hare studieboeken en tijdschriften, haar conferenties, in een woord, haar Ka tholieke, wetenschappelijke opvoe ding. En als men nu bedenkt, dat er jaarlijks een 150 studenten te Amsterdam komen en gaan, dan begrijpt men, van welk een belang deze arbeid der Vereeniging G. en W. voor het Katholieke Nederland is. Iedereen is het erover eens, dat de reorganisatie van G. en W., door Pater Hendrichs ondernomen, de ver eeniging op een hoogte heeft ge bracht, waardoor zij ten volle aan het beoogde doel beantwoordt. Van daar het geregelde en drukke be zoek aan bibliotheek en leeszalen, vandaar de algemeene samenwer king rond de bezielende leiding van dezen moderator. Vandaar ook de instemming, waarmede het plan van het Bestuur is ontvangen om het a. s. jubilé van Pater Hendrichs feestelijk te herdenken. 't Spreekt vanzelf, dat wij van de plannen voor 1 December geen bizonderhedeu kunnen mededeelen. Maar velen zullen toch het naadje van de kous willen weten, vooral zij die het belang voor 't Katho lieke Nederland inzien van de ver eeniging G. en W. te Amsterdam. En wij meenen niet onbescheiden te wezen, wanneer wij, zij het on gevraagd, belangstellenden 0111 na dere inlichting zenden naar den heer M. H. Smedding, penningmees ter der vereeniging G. en W., Sin gel 131, Amsterdam. Inbraak. In verband met de gepleegde inbraak te Muiden, meent de po litie eenig spoor der vermoedelijke daders in handen te hebben. Zondagavond zijn te Muiden drie personen gezien,, als heeren ge kleed, die naar Weesp wandelden, alwaar zij ongeveer 8 uur in een sigarenwinkel sigaren hebben ge kocht van -1 cent per stuk. Op hunne vraag, hoe laat zij per spoor naar Amsterdam konden ver trekken, scheen hun de tijd van vertrek te lang toe en besloten zij - per rijtuig te gaan. Zij hebben zich toen door den stalhouder Th. Ko- perdraat doen wegbrengen, wien zij bij aankomst f2.50 fooi hebben gegeven. Hiervan is aangifte gedaan bij de politie te Muiden, die nu bezig is van deze inlichtingen gebruik te maken; tot dusver echter nog zonder gevolg. Nader vernemen wij nog, dat, volgens de persoonsbeschrijving, de man, die te Weesp de sigaren kocht, een bekende van de politie moet zijn en er alzoo wel kans bestaat hen te vinden Een insluiping. In den nacht van Dinsdag op W oensdag hebben insluipers hun slag geslagen in Tavenu's Boek handel, Leidschestraat 103 te Am sterdam, welke zaak een filiaal is van de firma Abrahamson en Van Straaten in de Kalverstraat. Toen men gisterochtend den win kel binnentrad, werd daar op een tafel een geldkistje gevonden, dat men gewoon was weg ie sluiten in de achterkamer. Bij onderzoek bleek de inhoud, ongeveer twee honderd gulden, verdwenen te zijn. Men begreep, dat dieven hier een bezoek hadden gebracht. Aan de straatdeur werd niets ver dachts bemerkt; het slot werkte als altijd goed, zoodat, waar ook elders niets werd gevonden waarop geweld was toegepast, mocht wor den aangenomen, dat hier inslui ping was gepleegd, waarbij gebruik is gemaakt van valsche sleutels. Naar wij vernemen, is de eigenaar verzekerd bij de Nederl. Lloyd. Ongelukken. Nabij de bierbrouwerij „De Klok" te Groenloo, is een van de groote leggers bij het pikken met een vreeselijken slag uit elkaar en in brand geslagen. De brouwersknecht H. aldaar, beliep daarbij eene been- en eene hoofdwond en verstuikte bij zijn haastige vlucht den enkel. De brouwer, die zelf tegenwoor dig was en op het laatste oogen- blik nog gewaarschuwd had voor het aankomende gevaar, werd aan den arm gekwetst. Tot ver in den omtrek dreunde de grond en werd de slag gehoord. De landbouwer P. v. B., tc Don gen (N.-Br.), die een {paar dagen geleden door het op hol slaan van een paard ernstig werd verwond, is thans overleden, eene vrouw met zes kinderen achterlatende. Uit Edam meldt men aan de „N. E. Crt. In den morgen, toen [het nog ge heel donker was, is een paard van den landman \V. de J. alhier de spoorlijn van Edam naar Yolendam opgeloopen. De machine van den vroegtrein greep het beest dat ver pletterd werd. De spoortrein derail leerde, doch alles liep goed af. Een conducteur die te water viel werd dadelijk gered. Een kandidaat-journalist. Een ge dagen geleden stond er een adver tentie in ons blad van den volgen den inhoud: „Journalistiek. Aan een Katholiek dagblad kan iemand ter opleiding geplaatst worden." De volgende sollicitatie kwam in „Mijnheer, „Ik had gevraagd aan uw kran tendragers, wat of dat was „Jour nalistiek" en nu zij hij mij, dat ik maar 's aan uw moest schrijven, dat uw het mei zou laten weten, dus nu hoop en vertrouw ik spoe dig antwoord te mogen krijgen, want lang wachten kan ik niet want dan moet ik naar wat anders uit zien, dus liever morgen dan overmorgen tijding terug, laat mij alles goed weten. „Na Vele Groete enz." Wie kan dezen kandidaat-jour nalist gebruiken De vakature van bovengenoemde advertentie is reeds vervuld. „Dgbld. v. Nbr." Nederlanders te Rome. De scnilder A. J. Derkinderen, pas benoemd tot hoogleeraar directeur der Kon. Akademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, bevindt zich tijdelijk in de Eeuwige stad. Zegt het voort! „De vrouw moet maar bij haar pappot blijven", is de redeneering van sommige dwarskijkers. De bes te weerlegging van deze redeneering is het tallooze goede, door zoovele Katholieke vrouwen-vereenigingen bewerkt. De beste propagandist voor de Katholieke Pers is hij, die kalm, maar voortdurend blijft ijveren. Die heden en morgen en overmorgen enz. lezers en adverteerders zoekt te winnen voor de „Nieuwe Haar- lemsclie Courant. De grootste levenmakers dringen zich naar vorende leeghoofden deelen al te dikwijls de lakens uit terwijl de waarlijk verdienstelijke mannen bescheiden op den achter grond blijven en zich door de bruta len laten overvleugelen. Verkeerd Zondigen de Roomschen niet meer door te groote dan te weinig beschei denheid Rechtvaardigheid en liefde. Zoo wel bij werkgevers als bij werkne mers ontbreken die beiden al te dikwijls, omdat de echte Katholie ke beginselen meer en meer ver geten worden. De volgende week Woensdag zal de heer II. Z. Zegers de Beijl uit 's ó'ravenhage optreden in eene van de Vereeniging voor winkeliers- en handelsbelangen alhier uitgaande openbare vergadering met debat. Het doel is een krachtig protest uit te brengen tegen den woeker in liet algemeen en tegen de pand jeshuizen in het bijzonder. SCHOTEN. Door de politie is in beslag genomen een dolkmes, waar mede gedreigd werd naar aanlei ding van een ruzie in de Cronjé- straat. Tegen den dader is procesverbaal opgemaakt. De onlangs vermiste heer Jacob Sonttag is Donderdag j. 1. het laatst gezien op de Paul Krugerkade te Schoten, waar hij zijn zaken nog deed in een sigarenwinkel. Ofschoon politie en familie alles in het werk stelden, is het nog niet gelukt na dien datum, eenige gege vens te krijgen. Nu wordt door de familie zijn portret aan de verschil lende gemeente-politie's toegezonden. In de agenda Raadsvergadering, gisteren door ons opgenomen, staat onder I. 0. m. „en voorname stra ten". Dit moet zijn „en overname straten". BLOEMENDAAL. —Verkocht - De villa aan den Zandvoortschen weg te Aerdenliout, in eigendom toebehoord hebbende aan mevrouw Grol te Leiden is thans verkocht voor den prijs van f 50000 aan een Amsterdamschen staalfabrikant. Inbraak. Door midel van het indrukken van een glasruit heeft men zich toegang verschaft tot een directie-keet, staande bij een in aanbouw zijnde villa in het park Kweekduiifi te Overveen. Aan gezien niet veel zaken van waarde aanwezig waren, heeft men zich te vreden moeten stellen met een eind gulta perchaslang en eenige sigaren. In de zalen van den Kennemer- landschen kunsthandel, Molster en Boeda, zijn van heden tot na Kerst mis dagelijks te zien een 120-tal schilderijen, van de hand van den schilder C. M. L. Kouw. Jaarfeest R. K. Volksbond. HEEMSTEDE. Onze afdeel ing van den N. R. K. Volksbond gaf Maandag-, Dinsdag- en Woensdag avond haar jaarfeest. Door de Too- neel vereen. Door Eendracht Sterk" werd opgevoerd „De giftmenger of het offer eens Vaders". Drama in 6 bedrijven. De hoofdrollen werden vervuld door de heeren J. C. Toledo als Brandhorst, rentenier, J. J. Ilageman als zijn neef Hetiri, Bart Halm, als oude knecht van Brand horst, den heer II. Leuven en F. Gooseling als Gerard Halm, zoon van Bart. Brandhorst en vooral zijn neef Henri gaven een degelijk spel te zien; jammer dat Brandhorst in het begin van het eerste bedrijf bij de alleenspraak wat zacht sprak, Bart Halm was in de eerste 3 bedrijven als oude knecht wel eenigszins vlug in handelingen en manieren, doch in de volgende bedrijven was hij geheel op zijn plaats. Gerard Halm was in de rol van krank zinnige ook zeer goed. Het geheele stuk behaalde overigens veel suc ces, dit bewees het applaus, waar mede de acteurs werden begroet. Onder de pauze werden eenige kranige stukjes vertoond door de Gymnastiek vereeniging „Willen is Kunnen". Het blijspel „Joost Uilenspiegel" viel bijzonder in den smaak, vooral door het optreden van den huis knecht Joost, den heer J. Glabbeek, die de lachspieren der aanwezigen onophoudelijk in beweging wist te brengen. Twee voordrachten, „On beschaafde Negers" en „De sport van Biego", voorgedragen door J. C. Toledo, verwierven ook zeer veel bijval. Piano en viool luisterden de avonden op, die voorzeker goed geslaagd mogen heeten. ZANDVOORT. In de gisteren in het Poolsch Koffiehuis te Amster dam gehouden buitengewone aan deelhouders-vergadering van boven genoemde maatschappij werd met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van directie en com missarissen, om nog dezen winter over te gaan tot een belangrijke verbouwing en uitbreiding van het z. g. „Groote Badhuis" en annexen alhier. De Veiserpont. VELSEN. De Velser is gisteren weer in dienst gesteld. De Kenne- merland ligt stil. BEVERWIJK. Nationaal mu ziekconcours. Voor het groot na tionaal concours van harmonie- en fanfarecorpsen (dilettanten), door de Beverwijksche Harmoniekapel uit geschreven, zijn do inschrijvings biljetten en de voorwaarden verzon den aan een honderdtal zusterver- eenigingen. Het concours zal plaats hebben op Hemelvaartsdag, 9 Mei, en den daarop volgenden Zondag voor barmoniegezelschappen en voor fanfarekorpsen, elk in drie afdee- lingen. Voor alle afdeelingen te za- men zijn 20 medailles beschikbaar en voor den eere-wedstrijd, waaraan alleen kan worden deelgenomen door de vereenigingen, die in iedere afdeeling den eersten prijs hebben behaald, zijn twee eereprijzen uitge loofd, nl. een prix d'honneurzil veren lauwerkrans met f100, en een verguld zilveren eere-medaille me f f 50. Reeds vóór de rondzending der circulaires hadden enkele korpsen zich aangemeld, en zoowel de bui tengewoon fraaie prijzen als de prix d'honneur in den eere-wedstrijd, waaraan mooie bedragen in contan ten verbonden zijn, doen verwach ten, dat deelname van de. bestcHi- lettantengezelschappen ni'ef ih bur' tengesloten. De aanmelding voor dit concoure" moet plaats hebben vóór loHJjm. 1907. Het bestuur vleit zich, waar de reisgelegenheid naar Beverwijk niets te wensclien laat, dat de lieflijke omgeving, de schoone ligging en de goede naam, dien Beverwijk heeft voor het organiseeren van soortge lijke wedstrijden, zullen bijdragen, dat zijn pogen van alle kanten zal worden gesteund. HILLEGOM. Dinsdagavond werd door de Mariavereeniging en het Kruis- verbond een algemeene vergadering belegd met den Weleerw. Pater J. Reijnenberg als spreker. Devoorz. van het Kruisverbond, de heer J. H. M. Balvers, heette den spreker, de wel eerw. heeren kapelaans der parochie en het publiek welkom. Do eerw. spreker het woord nemende wees er op, dat ook de allerverderfelijkste der alcoholische dranken, de absinth in ons land zijn intocht gedaan had. Het is aan ons drankbestrijders te zorgen, dat deze vijand, die nog niet gesteund wordt door de drie bondgenooten, het kapitaal, het algemeen gebruik door, en de sympathie van het publiek, geen vasten voet krijgt. De aangewezen weg is, de hulp van den wetgever hier in te roepen. Achtereenvolgens zette spreker uit een, dat de drankbestrijding een noodzakelijk hulpmiddel is voor allen, zonder onderscheid, om den strijd om het bestaan, „the struggle for live" te kunnen voeren. Daartoe stelde spr. glashelder in 't licht, dat de alcohol den lichamelijker), geestelijken en maat- schappel ij ken ondergang veroorzaakt, daarbij duidelijk latende uitkomen het Kath. beginsel omtrent de drank bestrijding, dat zicli niet kant tegen elk alcoholebruik. In het tweede gedeelte zijner rede noemde spreker als machtige actie-en propagandamiddelen de Annavereeni- gingen, het openlijk dragen der insignes het trouwe vergaderingbezoek. Het slot was een krachtige en gloedvolle peroratie over de geheel onthouding, die in Dr. Ariëns ten onzent zulk een krachtig verdediger gevonden had. Eenige opmerkingen en vragen door een paar aanwezigen gesteld, beant woordde spr. zeer ten genoegen tier vergadering. De voorz. bracht spreker en allen die aanwezig waren dank, er nog eens de nadruk opleggende, dat wij Ka tholieken op tie eerste plaats uit hoo ger motief den strijd tegen het alco holisme moeten aanbinden. Daarom riep hij allen op, om in dien kamp te arbeiden ter eere Gods, tot glorie der Kerk en voor het welzijn der maat schappij in 't algemeen. BENNEBROEK. Kunst na Arbeid. Dinsdagavond gaf het Harmonie- korps „Kunst 11a Arbeid" in de zaal van den heer C. van Konijnen burg een uitvoering. Er werden een 8-tal nummers ten gehoore gebracht, die vrij goed werden gespeeld. Het duettistenpaar Voget uit Haarlem hield ter afwisseling eenige voor drachten, die ook zeer in den smaak vielen van he,t talrijk opgekomen publiek, vooral na de voordracht „Het vertrek van den recruut" viel den voordragers veel applaus ten deel. Te water. Gistermorgen on streeks 12 uur viel een kleine jongen uit de school komende, die langs den slootkant zat te spelen er in. Op zijn hulpgeroep kwamen eenige mannen die daar in de nabijheid werkten toe geschoten en staken hem een stok toe, ua eenige oogenblikken stond de knaap bibberend op den kant. Aan schreeuwen geen gebrek. NOORD WIJK. N oordwijlcsehe Stoomtramweg-Mij. De Commissie- bank te Amsterdam is gemachtigd voor een zeker aantal aandeelen in bovengenoemde maatschappij in uitzicht te stellen, een bedrag van f 47,50 per aandeel, waaromtrent uiterlijk op 1 Januari a. s. een be slissing zal worden genomen. Aanbiedingen, die tot 31 Decem ber a. s. zullen worden gestand 'gedaan, worden, vergezeld van aan deelen, waarvoor door de Cornmis- siebank ontvangbewijzen zullen wor den uitgereikt, ten haren kantore ingewacht. Schaken. ZAANDAM. In de schaakclub „Zaandam, alhier zal Dinsdag 27 November a.s. de heer L. Gans van Amsterdam een simullaan-séance geven. Aanvang 's avonds 8 uur in café „Suisse" aldaar. GROOTE IJPOLDER. Gister middag tusschen 1 en 3 uur is al hier ingebroken in twee perceelen die op ongeveer 200 M. van elkan der verwijderd staan. Beide woningen waren tijdelijk verlaten, wijl de bewoners naar het werk of naar de stad waren. Bij den een werd vermist een spaarpot met ruim f40, bestemd voor winter provisie, benevens een zilveren ket ting. Ten nadeele van den ander werd ontvreemd een bedrag van f 650,dat door den bewoner bij kleine sommetjes tegelijk geduren de een tijdsverloop van 14 jaren was bijeengegaard. Beide benadeelden behooren tot den arbeidenden stand. Omtrent daders verkeert men in het Vermoeden bestaat tegen 011, die even te voren aan woningen had gevraagd, of pen te koop waren, en gezien, heeft, dat de vrouw des huizes zich gereed maakte, uit te gaan. (Tel.) Lezeressen en Lezers der „Nieuwe Haarlemsche Courant", doet bij voorkeur uwe inkoopen tegen Sint Nicoiaas bij winkeliers en in magazijnen, die in ons blad adverteeren. Datnes, indien U niet kunt slagen met Confectie, neemt dan eens een kijkje in het Dames- Confectiemagazijn TH. LOHMAN, Groote Houtstraat b/d Anegang. Provinciale Staten van Noord-Holland. (vervolg.) De heerdr. J. Timmer wijst er op, diit deze vereeniging een veel wijder arbeidsveld heeft dan dat der genees kundige armenzorg. Zij bestrijdt de tuberculose als volksziekte, niet het minst door baar consultatiebureau. De cijfers voorkomende in het rapport der commissie, geven spr. aanleiding om er op te wijzen, dat een groot deel van den propagacda-arbeid om niet wordt verricht. Dat de post voor pro paganda op de begrooting klein is, is uit de gratis bewezen diensten te verklaren. De vrees, dat er zooveel andere aanvragen zullen komen, deelt spr. niet. Witte Kruis en dergelijke vereenigingen hebben een geheel ander doel en kunnen niet doen wat deze vereeniging wel kan. Kwamen ook andere plaatsen met een dergelijke actie, dan zou dit, naar den maatstaf der nu gevraagde subsidie, voor de geheele provincie slechts op f 10,000 komen, en ter bestrijding van de slui pende ziekte, die ieder jaar meer slachtoffers vraagt dan de cholera in de vreeseiijke jaren 1818 en 1849, is dit niet te 'veel. Na de pauze bestreed ook do heer P. Ij. Tak het afwijzende advies van Ged. Staten, betoogende, dat het voort- sluipen der tuberculose, nu men haar goed kent, als een noodstand moet worden beschouwd. Voor de eenvou dige goedkoope methode van tuber culosebestrijding, als door de subsidie- aanvragende vereeniging in practijk wordt gebracht, wordt slechts f 1000 gevraagd, een som, die deze vergade ring nog niet aan het schrikken behoeft te brengen. Er gaat geen zitting voorbij of er komen nieuwe aanvragen voor vak scholen. Waarom zegt men nu met een bang harter zullen meer aan vragen komen Zijn de lasten op particulieren en bestuursinstellingen verdeeld, dan zal de provinciale bij drage nooit zoo hoog behoeven te zijn, dat dit argument behoeft af te schrik ken, vooral niet, waar tegenover een zoo betrekkelijk groote som zulk een groot nut staat. De provincie moet dus deze subsidie verleenen en ook klaar staan, wanneer andere gemeen ten volgen, dan zal althans iets gedaan worden tegen den geesel der mensch- heid. De heer dr. Schippers herinnert aan den tijd, toen de medicus hulpeloos stond tegen deze verschrikkelijke ziekte. Nu is er echter verandering gekomen. Er is richting gekomen in de bestrijding en een goed denkbeeld vooral is uitgewerkt in do consulta- tiebureaux. Men moet alle middelen aanwenden om deze ziekte te bestrij den en men moet niet vragen naar do kosten, maar in het oog houden de spreuk van CiceroSalus populi suprema lex. (Het welzijn des volks is de hoogste wet.) Spr. zal daarom tegen het voorstel van Ged. Staten stemmen. De lieer Van Hamel betreurt de wij ze waarop deze belangrijke aangele genheid voor de Staten gebracht is 111 dezen zin, dat deze principieele quaes- tie hier vastgemaakt is, aan het adres dezer vereeniging van locaal ka rakter. Een beslissing ten gunste van Haarlem acht spr. een beslissing zonder systeem, maar eveneens acht spr. afwijzing een beslissing zonder systeem. Spr. wijst er op, dat do voorstan ders niet op één standpunt staan. De heer Boreel sprak van een geneeskun digen dienst door de provincie als in België, de heer Timmer daarentegen legde er den nadruk op, dat de pro vincie niet meer zou doen dan hoog stens f 10,000 voteeren. Spr. wijst er op, dat hij de bestrij ding dezer volksziekte veel lean wor den bereikt met weinig middelen; het standpunt der commissie is, dat de arme gemeenten moeten worden ge steund. Maar het eigenaardige is, dat de gemeenten minder kunnen doen dan de particulieren. Het subsidiëe- ren van een gemeentebestuur acht spr. dus niet zoo goed als het helpen van particuliere vereenigingen. Zoo ver als de heer Boreel wil spr. niet gaan, omdat wij hebben een klein land en een centrale regeering, die veel doet. Bovendien doen de ge meenten veel. Spr. wijst op den voor- treffelijken gezondheidsdienst van Am sterdam. Naar aanleiding van wat de heer Tak zei de over andere gemeenten, merkt spr. op, dat de Ainsterdamsche vereeniging slechts wacht op dit vo tum om liaar adres in te dienen.. Toch zou zij dit waarschijnlijk doen zonder subsidie van de gemeente en alleen daarom zou spr. toch zulk een aanvraag niet willen afwijzen. De al gemeene beslissing zou spr. dus niet willen. Bpr. wijst er op, dat de verschillen de vereenigingen hier te lande zoeken een centraal verband. Komt dat tot stand, dan kan men overzien wat Rijk en Provincie hebben te doen. Stemt spr. dus togen Haarlem, dan wil dat niet zeggen, dat hij niet voor bsmoeiïng der provincie gestemd is. De heer Hubrecht, rapporteur der commissie, zegt dat in deze zijn taak niet gemakkelijk is, vooral niet waai de heer Van Hamel een zoo wijd ge zichtspunt heeft geopend. Spr. ver dedigt uitvoeriger de motieven die do meerderheid hebben geleid tot haar besluit, om zich met het voor stel van Ged. Staten te vereenigen. De heer Hubrecht wijst er op, dat als er zooveel gratis wordt gedaan, daarvoor toch geen subsidie noodig is cn voorts, dat de berekening van dr. Timmer, die tot f 10,000 kwam, volkomen afwijsbaar is, want de maat staf die voor Haarlem geldt, kan men niet aanleggen bijv. voor Kwadijk of Barsingerhorn.Spr. heeft van de heeren Talc en Van Hamel vernomen, dat de bestrijding der tuberculose in de laat ste jaren juist in de richting dezer vereeniging wordt gezocht, terwijl hij ook in het werk van een gezagheb bend üuitsch medicus een zeer kras oordeel over de resultaten der sana toria heeft gevonden. Bewijs dus, dat mén nog geen vast systeem in de bekamping dezer volks ziekte heeft gevonden. En waar mei nu de noodige zeker leid omtrent den te volgen weg nog niet heeft, aarzelt spr. de provincie subsidie te doen verleenen. Overigens gelooft spr., dat de richting, door den lieer Van Hamel aangewezen, do goede is. Zoo zal het veld te overzien zijn. Op dit oogen- blik is dat niet het geval. Het door den heer Talc genoemd vakonderwijs en deze zaak staan niet op dezelfde lijn. Aan deze subsidie wordt geen enkele voorwaarde ver bonden, terwijl bij het vakonderwijs tal van waarborgen worden gevraagd. Bovendien hebben we hier geen nood lijdende vereeniging, zoodat de drang om te voorzien in de behoeften niet zeer sterk is. Al gaat spr. dus mee met het af- afvvijzend preadvies, toch heeft deze discussie in elk geval het nut gehad dat eenige leden van deze Staten' heb ben aangewezen in welke richting men gaan moet, nl. in die van ver spreiding van kennis omtrent den aard der te bestrijden ziekte. De heer J. A. Siffem verdedigt de voordracht van Ged. Staten, daarbij voor een groot deel onderschrijvende wat dc vorige spr. heeft gezegd. De heer mr. Westerwoudt merkt op, dat er een ander element in het debat gebracht is. Spr. schaart zich persoonlijk aan de zijde van den rap porteur. Wordt de quaestie beter in de vergadering gebracht op een wijze als door den heer Van Hamel aange- gegeven, dan zal zij zeker hier een goed oor vinden. (Teekenen van bijval). De heer Timmer betoogt, dat hij is uitgegaan van het denkbeeld, dat de tuberculose-bestrijding moet uitgaan van centra. Had de rapporteur dit in het oog gehouden, dan zou hij Kwa dijk en Barsingerhorn niet hebben genoemd. Wat de resultaten der sa natoria betreft, spr. merkt op, dat 111 die tegenstellingen voor 't meerendeel zeer vergevorderde gevallen worden behandeld. Vandaar de ongunstig lij kende resultaten. Hier geldt het voor namelijk voorkoming en genezing van jonge gevallen. De heer Van Hamel wil deze goede zaak ophangen aan den kapstok van het systeem. Spr. heeft eerbied voor systemen, maar zij hebben zoo langen, tijd noodig om geboren te worden. Daarom zegt spr. het systeem komt later wel, en dan zal men zijn voordeel kunnen doen met de 1111 opgedame ondervindingen. De heer Tak zegt, dat het hier een strijd is als óie men zoo vaak heeft gevoerd, een strijd als van de liberalen, vol goede principes, maar die toch als sociale hervormers een volkomen fiasco hebben gemaakt. (Gelach). Zulk een strijd heeft spr. nooit bewonderd. De centrale organisatie, waarover de heer Van Hamel sprak, bleef gehuld in een wolk van geheimzinnigheid, zonder eenige zekerheid, dat zulk een centralisatie aan de zaak zal ten goede komen. Brengt men een dergelijk idee in oen vergadering, dan zal zulk een vergadering dankbaar zijn, indien haar -k una

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2