RONDREIS. Speenhoff en Nap de la Mar. Schouwburgzaal „De Kroon" Burgerlijke Stand. Marktberichten. Correspondentie. Gemengd Buitenland. Laatste Berichten. Amsterdamsche Beurs. wordt duidelijk gemaakt, waarmee zij eigenlijk te doen heeft. Tegen het be ginsel van subsidie is de heer Van Hamel niet, maar hoe kan dit dan prejudiciëeren op een later te volgen systeem Ook de heer BoreeTvan Hogelanden beantwoordt de vraag van den rappor teur, hoe hij staat tegenover deze aanvraag. Spr. zal stemmen tegen het voorstel van Ged. Staten. De heer mr. Verkouteren verdedigt het gevoelen van de minderheid der commissie, opmerkende, dat een locale vereeniging zeer wel een algemeen belang kan dienen. Er is gezegd: Er zijn geen voorwaarden, welnu laat men die dan stellen. Ten slotte bestrijdt spr. de bewering, dat de vereeniging niet noodlijdend zou zijn. De heer mr. Mouthaan betoogt, dat de vraag, of de provincie zich zal in laten met de hygiëne, niets te maken heeft met liberalisme. De vraag zelf beantwoordt spr. ontkennend. De zorg voor do hygiëne behoort bij de gemeenten. Er wordt een groote last op de provincie gelegd. Men spreekt nu enkel van de tuberculose, maar het veld is zoo ruim, dat het thans niet te "overzien is tot welke gevolgen een beslissing ten gunste van het ver zoek leiden zou. De heer Van Hamel, den heer Tak beantwoordende, merkt op, dat hij juist altijd gemeend heeft, dat de heer Tak en zijn geestverwaten de groot ste systematici in economie zijn ge weest. Voorts wijst hij af het verwijt van geheimzinnigheid. Wanne(r de prövincie deze zaak zal bevorderen, wat spr. hoopt dat de provincie doen zal, dan wil spr, dat zij binnen ze kere grenzen zal blijven, dat er een goede verdeel ing is, enz. Wat de door hem genoemde cen tralisatie betreft, spr. deelt thans me de, dat de verschillende vereenigingen zich waarschijnlijk zullen verbinden en dan zal in de zomerzitting een aanvraag van de vereenigingen in deze provincie inkomen. Komt het verband niet tot stand, dan is het nog altijd een qUaestie van uitstel niet afstel. Thans wordt overgegaan tot stem ming- - De voordracht van Ged. Staten wordt aangenomen met 45 tegen 23 stemmen. Het subsidie wordt dus niet verleend. Aan de orde is de voordracht tot afwijzing van het subsidie aan het gesticht voor ooglijders te Amster dam. De heer Schippers, uitmakende de minderheid dor commissie, breekt voor het subsidie een lans. Het ge slicht heeft voor de provincie jaren lang eigenlijk gewerkt. Spr. wijst er op, dat ook andere provinciën derge lijke inrichtingen steunen, dat Am sterdam dit verzoek aanbeveelt en dat men hier niet, gelijk bij de vo rige voordracht, behoeft te vreezen voor meerdere aanvragen. De heer Josephus Jitta beveelt hot verleenen van subsidie aan deze nut tige inrichting zeer aanzij geeft aan onbemiddelden gelegenheid zich door specialiteiten te doen behandelen. Spr. wijst op het voorbeeld van de Prov. Staten van Utrecht, die het gasthuis voor ooglijders te Utrecht wel steunen, hoewel de gemeente Utrecht iiet niet doet en om minder goede redenen dan waarom Amsterdam deze zaak niet steunt. Nadat de heer J. A. Sillem hot voorstel van Ged. Staten heeft ver dedigd, wordt het voorstel aangenomen met 45 tegen 19 stemmen. De subsidie wordt dus niet ver leend. Het voorstel tot afwijzing van het subsidie voor de eierenveiling te Am sterdam wordt goedgekeurd, evenals de tweede suppletoire begrooting voor „Meerenberg" voor 1906. De voorstellen tot het verleenen van een voorschot van f 350,000 aan het Centr. Isr. Krankzinnigengesticht en tot het aangaan van overeenkomsten tot opneming ter verpleging van krankzinnigen in de gestichten te Zut- pten en te Venraay, worden goedge keurd met de door de commissie voor gestelde en door Ged. Staten overge nomen amendementen. De voorstellen omtrent verhuring der prov. eigendommen onder Castri- cum worden goedgekeurd, evenals de tweede suppl. begrooting der prov. inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1907 en de eerste suppl. begroo ting voor 1907, bij welke laatste voor dracht de jaarwedde van den bitaal- meester der provincie van f 500 op f700 wordt gebracht. Ook de voordracht tot helling der loges op de prov. griffie wordt goed gekeurd. Aan de orde is het voorstel tot wij ziging van het wapen der provincie. De heer mr. Eabius merkt op, dat het gelukkig is, dat deze zaak niet in de zomervergadering is behandeld, omdat dan het wapen verkeerd zou zijn vastgesteld. Dit bleek wel uit het voorstel van de Ged. Staten en spr. stelt er prijs op te constateeren, dat deze zaak en dus ook de teekening van den zomer aan de Staten behoort. Intusschen betreurt spr. nog, dat Ged. Staten blijven verdedigen de opvatting, dat deze zaak van eenvoudig huis- houdelijken aard is. Het wapen der provincie is evenmin als iemands naam zoo huishoudelijk, dat het maar zoo kan worden veianderd. De goedkeuring des Konings is niet een quaestie van beleefdheid maar van Staatsrechter lijken aard. Spr. gelooft, dat er ter dege grond is om naar analogie van het Kon. besluit van 1814 te oordee- len, dat deze zaak niet is een van enkel r >ro vinei aal-hui sk oudelij ken aard. De heer Tak beschouwt deze zaak als eene van min ernstigen aard, die men behandelt bij wijze van verpoo- zing na ernstigen arbeid. Neemt men, 'et fantasietje van den provincialen archivaris aanvaardende, een ander wapen aan, dan moet dit toch ibe- boorlijk gemotiveerd zijn. Spr. begrijpt niet, waarom wij, provincie, onzen mooien Holl. Leeuw in kleiner hokje zetten. De archivaris spreekt over „tijden waarvan wij geen heugenis dragen", maar hoe weet die geachte ambtenaar dan van die tijden af? (Gelach.) Spr.|zal dus gaarne de ern stige redenen voor de verandering vernemen. Schouwburg Jansweg. Woensdagavond werd voor een vrij leege zaal door het Wiener Ensemble „Die Fledermaus" gegeven. Na het succes dat dit gezelschap gehad had met „die lustige Wittwe", had de heer van Gasteren ongetwijfeld voller zaal verwacht, ook in aanmer king genomen de renommee van „die Fledermaus". Waarschijnlijk hadden Bachconcert en Ilaliaansche Opera, Dinsdag j.ï. en heden Don derdag, hieraan schuld. Want deze twee verzuimt Haarlem nooit te bezoeken. De opvoering van „die Fledermaus" kenmerkte zich verder door die vlotheid en elegance van spel die onze Hollandsche acteurs, den Wiener mogen benijden. Vooral Aranka Roth, das „Stubenmadchen" muntte uit door spel en zang. Zij beschikt dan ook over een zeer aardig geluid en figuur. Haar tegenhanger onder de hee- ren was Ferdinand Pagin, „Von Eisenstein" Hedwig Volk was als Prinz Orlofsky zeer goed, doch heeft nu eenmaal geen fraai orgaan. Trouwens alles werd even los en aardig gespeeld. Forsch de cipier vooral, was een leuk type. Wij geven echter den Heerèn acteurs te beden ken dat zij een Duitschen tekst hebben voor te dragen. En nu was vooral ook hun al te vlugge spreken vijn tijd tot tijd schuld, dat vele aar digheden voor het publiek verloren gingen, naar wij vreezen. Intusschen. men amuseerde zich kostelijk. Wij hopen dat de Wiener nog eens terugkomen. C. B. Museum en school voor kunstnijverheid, te Haarlem. Naar men weet is op de Staats- begreoting voor 1907 f 10.000 uit getrokken voor een buitengewoon subsidie aan het Museum voor kunstnijverheid te Haarlem. Het tijdschrift der Maatschappij v. Nijverheid deelt omtrent de plan nen met dat subsidie het volgende mee Van do provincie Noord-Holland en van de gemeente Haarlem wor- elk f2500 verwacht en van parti culiere zijde eveneens f 5000. Met deze f 20.000 hoopt de commissie voor het Museum in staat te zijn een lang gekoesterden wensch te kunnen vervullen, n.l. de noodige lokalen te verkrijgen voor het in richten van werkplaatsen voor de kunstambachten, zoodat naast het ontwerpen ook 't uitvoeren een meer beteekenende plaats op de school zal kunnen verkrijgen. Het theoretisch onderwijs zal zich daar door meer nog dan thans aan de practijk kunnen aanpassen. Het Museum wil naast de oud- Hollandsche ook een oud-Ilindeloo- per-kamer inrichten en vraagt daar voor steun. Schoenmakersorganisatie. Er zijn plannen onder de schoenmakers patroons zich te organiseeren. Men wil daarna een cursus openen in patroonteekenen en maatnemen. Kantongerecht. UITSPRAKEN. J. H. de Ij., te Haarlem, overtreding Arbeidswet, drie maal f2 boete, drie maal 1 dag hechtenis. D. H., te 's Gravenhage, overtreding I.Jkwet, vrijgesproken. K. D. en E. K. te Zandvoort en T. ter W., te Haarlem, overtreding der jachtwet, ieder f 15 boete of 7 dagen hechtenis. .J. E. te Velseroord en 6 anderen, wegens loopen over verboden gron den, resp. f 10 of f 3 boete, su1 s. 3 dagen hechtenis. H. v. d. W., te Velsen, overtreding Wetboek van Strafrecht, f5 boete of 3 dagen hechtenis. W. D., te Haarlem, wegens straat schenderij, f2 boete of 2 dagen hech tenis. N. H. T. te Schoten, en o anderen, wegens rumoer verwekken, ieder f3 boete of 3 dagen hechtenis. P. v. d. K., te Haarlem en 9 an deren, overtreding Motor- en Rijwiel reglement, allen fl boete of 1 dag hechtenis. J. S., te Haarlem, overtreding als boven, vrijgesproken. H. Z., te Velsen, overtreding We gen-Reglement in Noord-Holland fl boete of 1 dag hechtenis. W. D., te Haarlem en E. B., te Schoten, overtreding Politie-verordc- ning Haarlem, No. 1 f 5 boete, No. 2, f3 boete, subs. 3 en 1 dag hechtenis. S. Z., te Wijkeroog, 2 overtredingen Politie-verordening Beverwijk, fl en f 3 boete, of twee maal één dag hech tenis. H. M., te Haarlem, overtreding po- litie-verordening Zandvoort, fl boete of 1 dag hechtenis. L. J. S., te Velsen, 2 overtredingen Motor- en Rijwielwet (verzet van von nissen van 13 en 17 October 1906), beide vorige uitspraken bekrachtigd, met uitzondering der straf, nu twee maal flO boete, of twee maal 5 dagen hechtenis. ARKOND. RECHTBANK. In de zitting van heden zijn de navolgende uitspraken gedaan: 1K. deB.metselaar te Schoten f 5 boete of 1 dag hechtenis. 2. M. C.de S. sigarenmaker te Scho ten overtreding Hondenbelasting f 6 boete of 5 dagen hechtenis. 3. J. II. timmerman te Schoten. Eenvoudige beleediging ambtenaar f5 dagen hechtenis. 4. W. de R. los werkman zonder vaste woonplaats diefstal 2 maan den gev. straf. De volgenden ter zake van mis handeling: 5. B. B., J. II., J. R., tuinder, herbergier, kaasmaker allen te Heemskerk de le, 2e elk f25 boete of 10 dagen hechtenis de 3e f 10 boete of 3 dagen hechtenis. 6. A. B. sigarenmaker te Bever wijk f25 boete of 10 dagen hech tenis. 7. A. B. h/v G. S. winkelierster te Haarlemmermeer f3 boete of 3 dagen hechtenis. S. A. K. grondwerker te Aals meer f25 boete of 10 d. hechtenis. Haarlem—Zandvoort Spoorweg maatschappij. Juli 1906. Opbrengst reizigers fl5.483.321/2 goederen f 1320.47, diversen f 101.95, te zamen f 16.905.74'/2. Per dagen per kilometer f64.15. De Hoogeerw. Heer Thunnissen. Zooe ven mochten wij van den Eerw. Br. Overste van het Sanatorium „Huize Overdonk" te Dongen ver nemen, dat de Hoogeerw. Heer Thunnissen bijna geheel hersteld is van zijne ziekte. Het Katholieke Haarlem, dat zooveel te danken heeft aan dezen Priester, zal zich ongetwijfeld over dit bericht ver heugen en zich gaarne vereenigen met onzen wensch: Moge de Hoogeerw. Heer Thun nissen weldra geheel hersteld wezen! R. K. Par. Armbestuur. Het R. K. Parochiaal Armbestuur deelt ons mede, dat de opbrengst der gister gehouden Turfcollecte bedraagt de som van f 714,90"». Burgersmeden. Maandagavond hield liet Burgersmeden-Comité be staande uit de R. K., Prot., Chr. en Algem. Metaalbew.-organisatie's, een openbare cursus-vergadering voor uitsluitend burgersmeden, in 't ge bouw Concordia, Smedestraat. Als spreker trad op de heer B. D. Schouten, uit Amsterdam, met het onderwerp„de loonactie der Haarl. burgersmeden". Spr. behan delde aan de hand van het regle ment het standpunt, dat de Smeden patroonsorganisatie inneemt en toon de daarbij aan, dat volgens regle ment art. 3 de Bond streeft naar een betere verstandhouding tusschen patroons en werklieden. Het zijn dus de patroons zelf, die hun eigen reglement niet nakomen, wat echter tevens te wijten is aan de nog on georganiseerde gezellen, waardoor de patroons zich sterk gevoelen. Verschillende eenvoudige feiten haalt spr. aan, waarmede hij het nut van organisatie aantoonde. Ver schillende verbeteringen zijn voor den burgersmid, zoowèl als voorde industrie zelf noodzakelijk, zooals betere opleiding der leerlingen, be perking der jongensexploitatie, en loon naar bekwaamheid met mini mumgrens. Spreker raadde ten sterkste aan, de patroons tot een conferentie uit te noodigen, nu de organisatie als zoodanig deze conferentie weigerde. Na eenig debat werd in huishou delijke zitting overgegaan, en slo ten alle ongeorganiseerden zich aan. De vergadering was, ondanks het slechte weer, zeer goed bezocht. De Staatscourant bevat de statuten van de vereeniging „Hulp in Nood", alhier en van de „Vereeniging van Burgemeesters en secretarissen in de provincie Noord-Holland, te Am sterdam. A. s. Dinsdag geeft de Letter lievende Vereeniging J. J. Cremer een Uitvoering in den Schouwburg. De Declamatieclub „Mutua Ami- cilia", uit Rotterdam, deelnemende aanden wedstrijdzal spelen „Broeders Vrijmetselaars" (blijspel in 3 be drijven door Carl Laufs). Naafloop Badinrichting Badhuisstraat. De lieer J. Eaber, boekhouder der Mij tot Exploitatie v. Staalwaterbron- nen, zal 1 Januari e. k. de Badin richting aan de Badhuisstraat gaan exploiteeren. Thans wordt de inrichting door de maatschappij zelve beheerd, Brongebouw. In het Brongebouw treedt Vrijdag op de beroemde pianiste Gertrude Peppercorn, waar van alle bladen uit de steden, waar zij is opgetreden, met lof gewagen. Haarlems gemengd koor De heer Otto de Nobel is in de vergadering van Dinsdag benoemd tot direkt ur van 't Haarleinsch Gemengd koor. A. s. Vrijdag reeds zullen de re petities aanvangen. Vrijdagavond te 6 uur zal de afd. Haarlem van den Bond van Technici een excursie houden naar de Suikerfa briek te Halfweg, om aldaar de hoogst interessante bewerking der suikerbie ten te bezichtigen. Zaterdagavond 24 Nov: geeft de 011- derofficiersvereeniging „Mars" haar eerste winteruitvoering met medewer king van het strijkorkest van het 10e Regim. Infanterie onder leiding van den kapelmeester. Kiosk. De heer B,. sigarenhan delaar aan het Stationsplein alhier heeft een verzoek gericht aan de H. IJ. S. M. tot het plaatsen van een kiosk voor den verkoop van sigaren op het nieuwe terrein voor het station aan het Kennemerplein, daar hij thans groote schade heeft. Op dit verzoek.werd door de H. IJ. S. M. afwijzend beschikt. De heer B. heeft nu een nieuw ver zoek bij ons gemeentebestuur, voor een daar te plaatsen kiosk inge diend. Op hol. Gistermiddag is een paard, gespannen voor een tilbury, op hol geslagen door het schrikken voor een stoomfiets. Het beest holde van af het café „de Nachtegaal" op den Wagenweg tot aan den Hout, alwaar het den bestuurder mocht gelukken het beest te beteugelen. Ongelukken hadden niet plaats; alleen had het paard zich een voorpoot stuk getrapt. De drank. Een treurig tafereeltje was gisteravond te zien in de Gier straat. Om een man, zwaar beschon ken, liep aan eiken kant een kind heen en weer te laveeren, terwijl men van de kinderen niets anders hoorde dan: Kom vader, nou naar huis, anders komt de politie." O, die drank Politierapport. Gevonden 1 sabelkwast, 2 sleu tels, 1 portemonnaie met geld. Gisterenmiddag is uit een pak huis aan het Spaarne een heeren rijwiel ontvreemd. MARKTEN. Kaasmarkt. Verkocht 4 stapels kaas, uitmakende 476 ka zen, wegende 911 K.G. Hoogste prijs per 50 K. G. f 2950 laagste prijs per 50 K.G. f 30. Veemarkt. Aangevoerd en verkocht. Koeien 2 stuks f107 f130 per stuk. Nuchtere kalveren 17 stuks, f 12 f IS per stuk. Schapen 11 stuks, f23 a f26 per stuk. AGENDA voor Vrijdag 23 November. TeyleVs Museum,Tentoonstelling van photogravuren, enz. Cafézaal „De Kroon" Ween er Dames kapel „Euphemia" Schouwburg Jansweg. n. m. Su. afd. Haarlem Ned. Protestantenbond le voordr. door prof. dr. H. J. Groene- wegen van Leiden. Brongebouw n. m. 8u le abonnem. concert te geven door Gertruda Pep- percoorn. Gebouw St, „Havo", n. m. S1 2 uur Hoofdbestuur. Verkooplokaal Bakenessergracht 13, v.m. 10 u. door makel. G. L. Smit. verkoop van ijzerwaren. Gebouw Prot. BondN. Gracht, n. in. 8u Haarl. Gem. koor repetitie. Paleis van Justitie, n. m. U/2 uur Bureau v. Consultatie. Dep. Haarlem Mij. v. Nijverheid. Spr mr. J. C. L, Vlaanderen, secretaris der Centr. Werkg. risico bank, onderw. Het arbeidscontract. Te Leiden. In het Notarishuis afd Burgv/m 11 u. door Not. Coebergh verkoop bouwmanswoning „De Heeren Poort" Te Purmerend. Ten huize Maarten de Groot, v/m 10 u. door Not. Duncan verkoop vee, hooi, instrumenten, enz. Te Lisse. Tuin Akervoordenv/m 12 u. door Not. Tuijmelaar hout, hagen, rijsiiout enz. Ondertrouwd: 22 Nov.J. van Diest en M. G. Snellens. R. v. Riemsdijk en M. Luijten. Getrouwd: 22 Nov.H. J. A. Cappelhoff en J. Corsten. D. C. Muhring en S. Kroonsberg. W. Nieuwjaar en V. J. Buijs. Bevallen: J. C. Blom-de Loorz. A. Beekelaar-v. d. Geijn z. C. J. Klein-Dolle d. Overleden: J. W. Hovenier 76 j. Maerten v. Heemskerkstr. H. Lok 25 j. Goltermanstraat. T. P. Geukers 8 m. z. Palmstraat. H. Vincent 4 j. z. Vroom,straat. N OORD-SCHARWOUDE, (Station) 19 N. Groote Muizen f 0. a f 0, kleinen dito f 0.a f 0.Graafjes f 0.a 0.ronde f0,s. 0,per K.G., Roode Kool le soort f f 3,50 a f3.75 2e soort f 3.a f 3.25, kleinere f2.25 f 2.90. Alkmaar, 19 Nov. Vee. Aang. 0 Paarden f0 f000 5 Koeien i' 190 a f250. 20 nuchtere kalveren 14 a f20, 837 Schapen f20 a f35,0 Lammeren fa f0, 29 magere varkens f 16 a 18, OBig- gen f 0 a fl,0; bokken en gei ten faf 0 id. id. f0,a f0, Boter per i/2 kilofa f,mid delbare ct., laagste ct. Aanvoer K.G. Kipeieren f 0,a f 0. per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK. Aardappelen. Gladblaadjes f0,a 0,Bieten f3,a 5,Wortelen 00,per 100 bos.Reuzen Bloemkool le soort f4,a 8,50, dito 2e soort f 0, Koolroode f 4.a 2.gelen 2.a f 4,witte f 3,50 a 7,50 pera 0, Nep (kleine uien) f 0,a 0.06 f 1.10 a f 1.25. PURMEREND. Veemarkt. Aangev. 536 runderen, waaronder 510 vette 62 a 74 c. 8 stieren, f 0. a fp. k. 10S v. kalveren f0,7ö il f 0,95 16 2 nuchtere idem f12 a f25 per stuk, 1 paarden, f a 0 2212schapen a f ,0en 600 lammeren, f 0.prijsh. vlug, 268 v. varkens f0,44 a f 0,48, per kilo, vlug34 magere id. 18.. a f 25 per stuk. 334 Biggen f9 all. 200 zak peren f 0.75 a f 1.per zak. 400 zak appelen f 2.a f 4.per zak. 185 zwanen f 3.50 a f 0. Kipeieren f 7.50 a f 8.,695 ganzen f2.30 a f. 2.75, A. J. L. te IJ. Dank voor Uw vriendelijk aanbod. Beide verslag jes zullen zeer welkom wezen, voor al wanneer ze kort zijn en toch zakelijk en volledig. G. B. te H. Uwe keurige ver slagjes en berichtjes zijn ons altoos welkom. Gerust mogen ze wat meer inkomen Sneeuwstorm. Een advokaat uit Turijn, die den 30en October in een sneeuwstorm op den Si tnpion pas verloren was geraakt, is giste ren door werklieden in een hut bij het hospitium teruggevonden. Hij was geheel uitgeput, en zei, dat hij al dien tijd niets gegeten had dan sneeuw, stroo en het leer van zijn schoenen. De werklieden droe gen hem naar het hospitium, maar spoedig 11a zijn aankomst stierf hij. Dominé en zijn kud<le. Men her innert zich dr. Goodchild, den Bap tisten-predikant te New-Vork, die om menschen te trekken in zijn kerk een dame iiet optreden met fluitsolo'sd. w. z. ze floot met den mond. Niet afgeschrikt door de aanmerkingen, die er op gemaakt zijn, heeft hij Zondag iemand mu ziek op drinkglazen laten maken. De tafel met glazen stond keurig op het spreekgestoelte. Kópeniek, K'ópeniekl De Pruisische gemeentekassen blijven sedert Ivö- penick het doelwit van veler be geerte. Thans heeft weer iemand, die zich voordeed als een rijksland meter in twee dorpen in de Pfalz, Heszheim en Kleinniederheim de gemeentelijke lade gelicht na den ambtenaar ter secretarie onder een voorwendsel te hebben weggezon den. Weer iets. Te Stuttgart heeft Zon dagavond een onbekende in de uni form van majoor de schildwacht voor het paleis gelast, de wacht naar buiten te roepen. Toen de wacht te voorschijn kwam, nam hij de vlucht. Een patrouille, die hem ach terna gezonden werd, kon hem niet meer inhalen. Wat de man eigen lijk wilde, is niet duidelijk. Een zenuwachtige dirigent. Op een „Gewandhaus-Ivonzert" te Leipzig had onlangs een komisch intermez zo plaats. Arthur Nikisch was be zig de symphonie 110. (l)-moll)van Bruckner te dirigeeren en heel de zaal zat aandachtig te luisteren, toen de dirigent plotseling aftikte, en de volgende toespraak tot het publiek richtte „Dames, ik moet u vriende lijk verzoeken mij niet zoo met uw tooneelkijkerstefixeeren. Dat maakt mij zenuwachtig en dan is 't mij onmogelijk verder te dirigeeren. Hoe 't mij ook spijt, ik voelde mij verplicht u dat even te zeggen." Bijna geheel vernield. De beroemde bedevaartskerk te Mariarain bij Kla- genfurt, in 1141 gebouwd, is dooreen brand bijna geheel vernield. 45,000 menschen vermoord. In de laat ste vijf jaren zijn in Amerika 45,000 mensehen vermoord. Ontploffing. In de operatiezaal te Czenstachau, bij Warschau, ontplofte 3600 gr. aether. De operatiezaal werd beschadigd. Verscheidene personen 'werden gewondarts de liep een her senschudding op. Mond- en Klauwzeer. Volgens berichten uit het district Kempen heeft het in de omstreken van Gladbach heerschende mond- en klauwzeer onder het vee zich sterk uitgebreid, zoodat opnieuw negen vee stallingen gesloten zijn. Strenge maat regelen worden door de overheid ge nomen. De arbeiderskazerne aangevallen. Bij een station te St. Petersburg viel een hoop spoorwegwerkers aan op de arbeiderskazerne, waarin 5000 arbei ders onder dak zijn, Alle vensters en deuren werden vernield. Een afdeeling gendarmerie gelukte het, de orde we der te herstellen. Verscheidene per sonen werden gewond, twee gedood- De reden van den aanslag wordt niet vermeld. De spoorwegroover. Te Hamburg verluidt dat de spoorwegroover Rücker ook verdacht wordt van den moord die eenige maanden geleden op een dienstmeisje is gepleegd daar Rücker's hospita het op de plaats van den moord gevonden mes als Rücker's eigendom zou herkend hebben. De politie weigert nadere inlichtingen te geven. Een hevige brand heeft een groot gedeelte van de werven van de Forges et Chaniers de la Seyne te Toulon in de asch gelegd. De schade woi'dt geschat geschat op eenige millioenen. De Fransche Kamer heeft het voorstel van den afgevaardigde Beny tot verandering van de wet op den wekelijkschen rustdag na langdurige bespreking in handen van een commissie gesteld. In het plaatsje Knez hij Temes- var in Hongarije zijn negen vrou wen in hechtenis genomen, onder verdenking hare mannen en andere personen te hebben vergiftigd. Op 13 van de 25 uitgegraven lijken werd vergiftiging daar middel van arsenicum geconstateerd. De gen darmerie zet het onderzoek nog voort, daar er grond schijnt te be staan voor het vermoeden, dat nog meer personen aan de giftmeng- stersbende ten offer zijn gevallen. De „Gil Bias" deelt mede, dat het Japansche stoomschip „Rosella- Maroe" gecharterd is door groote Japansche industriëelen 0111 be vracht te worden met allerlei goe deren, samen vormend een ambu lante tentoonstelling. Deze goede ren zullen in sierlijke vitrines of kleine paviljoens worden ten toon gesteld, evenals bij een tentoonstel ling van het vasteland. Alle uitvoerartikelen van Japan zullen op dit tentoonstellingsschip een plaats vinden, zooals kunst voorwerpen, eetwaren, vloeistoffen, delfstoffen, sieraden, land- en tuin- bonwartikelen enz. Het schip zal achtereenvolgens verschillende havenplaatsen van China, Korea en Mandsjoerije aan doen om den bewoners te toonen wat Japan kan leveren en om de Amerikaansche en Europeesche leveranciers eruit te werken. 22 November. Medegedeeld door H. C. Tombergh en Co WA Amer. markt vast. Russen beter. Kon. Petroleum hooger. Tabaksmarkt lager. Kimbdrley vast. ADVERTENTIES». Zaterdag a.s. 8 uur GROOTE VOORSTELLING te geven door: „Het Vrije Tooneel" Prijzen der plaatsen: Loge fl,75. Frontstoelen f 1,50 Stalles f 1,05, Parterre f 1.—, Zijloge f 0.75, 2e Parterre f 0.50; PlaatsbespVeken Zaterdag 24 No vember vau 1012 en van 1— 4 uur. Openingskoersen. vorige koer» Heden. South, Pac Sh 951/4 95 Common Marine 10% Pref. 29% 29% Common Steel Sh. 48V2 48% Topeka Sh. 1043/ie 105% 2e pref. Mexican. 27% 28 Common Kansas Sh. 29% 801/g Pref. 61 61% Common Wabash 19% 191s/i6 Union Sh 187% 189 Southern Rails 35 351/s Car Foundry Sh. 451/s 451/4 Common Erie 44% 45 Missouri 37% 383/4 31% 321/ic 47i/o 477/j6 41% 413/4 Kon. Petroleum 685 689 Common Peru 15 1415/l8 Pref. Peru 47% 471/4 Dominica 49% 491/0 214 2151/., Rusland Hope 72 721/4 Consols 72% 72%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 3