Vrijdag 23 Nov. 1906. No. 6459.31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Protectionisme. BUITENLAND. De familie Fromentier. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE^J^ E BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc Tel. No. 1426. 0.05* iTDAGEN. HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: 0.60, (contant) 0.50 0.10 Van 16 regels Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE A Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. ii. De voorstanders van bescherming streven naar de stabiliteit, welke zij waarborgt, in dezen zin, dat niet tel kens nu de eene, dan de andere tak van voortbrenging bloot staat aan bet gevaar ten gronde te gaan door tijdelijke prijsverlaging van het pro duct, al ras na uitroeiing van de bin- nenlandsche industrie gevolgd door stijging-tot het vroeger of nog hooger peil. Voorts wordt gewezen op het feit, dat niet zelden accijnzen en andere belastingen op de binnen- landsche voortbrenging drukken en aldus bij vrijen invoer anderelanden, welke belastingen van gelijke strek king missen, in werkelijkheid worden bevoorrecht. i Ock heeft bescherming ten doei in vloed uit te oefenen de z. g. keus bepaling: vaak wordt uit gewoonte, ten onzent zelfs wel uit voorliefde bui- tenlandsch product gekocht, al ishet noch goedkooper, noch van betere hoedanigheid. Een groot aantal nijverheids- en landbouw-artikelen kunnen buiten de poolstreken en de tropen, zonder noemenswaard ver schil in voortbrengingsmoeite, schier overal worden geproduceerd. Be scherming heeft tengevolge, dat deze artikelen bij voorkeur door het eigen land worden geleverd. Ook richt de beschermende handelspoli tiek zich tegen detaktiek der gros siers, die veelal het lielstbuitenland- sche waren plaatsen, omdat de win sten, door hen genoten, met be trekking tot die waren verborgen blijven, en anderzijds, bij verkoop van eventueel binnenlandsch fabri kaat met grove winst, het publiek zich allicht rechtstreeks tot de fabrikanten zoude wenden, terwijl bestellingen in het klein van dage lij ksche benoodigdheden aan buiten- landsche fabrikanten niet zoo licht zijn te duchten. De voorstanders van bescherming beroepen zich be halve op de geschiedenis en op de uitzonderingsmotieven, welke Enge land tot het aanvaarden en propa- gandeeren van den vrijhandel leid den, op de reusachtige entwikkeling der nijverheid en op de naar ver houding snel- en sterk klimmende welvaart in tal van groote en be schermende staten. De bekende bedenking dat be scherming de industrie zou doen verslappen, doen werken met ver ouderde machines kortom, doen inslapen, wordt door de ondervin ding in Duitschland, de Vereenigde Staten van- Amerika, België, Zwit serland, Zweden en andere landen gelogenstraft. Nog is de aandacht getrokken door de overvulling in niet of ir. uiterst zwak beschermde landen, van bedrijven, w&arin geen buitenland- sche mededinging te vreezen is,als die van bouwondernemers, drukkers, bakkers, ververs. Die overvulling duidt op moeilijke plaatsing in be« drijven, welke met heftige buiten- landsche concurrentie hebben te worstelen. Eindelijk valt rekening te houden met de omstandigheid, dat concur-! rentie met volken met zeer lagen levensstandaard en uiterst lage loo- nen, als China, alleen mogelijk is door zelf tot lager peil ai te dalen, terwijl omgekeerd een volk als dat van de Vereenigde Staten zijn hooge levensstandaard en hooge loonen, samengaande met betrekkelijk lage prijzen,getuige zijn sterk wassende uitvoer van industrieele producten alleen door bescherming kan handhaven. In dit verband is ook de meening, als zoude bescherming ten koste van het geheel énkelen bevoordeelen, voor tegenspraak vat- b tar. Daargelaten, dat eveneeens ter wille van handel en verkeer de belastingschuldigen groote offers moeten brengen, niet slechts de fabrikant, maar ook de werkman trekt van bescherming profijt en voorts staat het een ieder vrij de verruimde gelegenheid aan te grijpen om zich op de beschermde takken van voortbrenging toe te leggen. Met bescherming van landbouw, tuinbouw en veeteelt is het een ander geval. De hoeveelheid daar voor geschikte grond is'natuurlij kerwijze beperkt. Dergelijke be scherming wordt dan ook gemeenlijk alleen voorgestaan voor het geval, dat het gebruik van den landsbo- dem zonder haar in aanmerkelijke mate zoude worden stil gezet. Bij de toepassing van het beginsel van bescherming is men niet zelden onoordeelkundig te werk gegaan, heeft men dwaze, hinderlijke,seha- delijke maatregelen aangegrepen, somtijds eene veel te sterke bescher ming verleend, waardoor metterdaad de voortbrenging in ongewenschte banen werd geleid, ofschoon nog wel andere en betere open stonden. De vraag, hoe hoog in een bepaal den tijd, in een bepaald land voor een bepaald artikel het beschermend recht moet z;jn, wil liet doel treffen en anderzijds geene schade aanrich ten, kan uiteraard niet met zeker heid worden beantwoord. Naar de meening der pretectionisten mag hierin evenwel geen reden liggen af te zien van staatsbemoeiing, welke hier, als op elk ander ter rein, in de praktische uitwerking van het beginsel blootstelt aan mis tasten en onvermijdelijk noopt tot zekeren graad van willekeur. Dit is het geval bij elke staatsbemoeiing. Zoo bij het bepalen van den leef tijd der huwbaarheid, der meerder jarigheid, der leerplichtigheid, van den leeftijd, waarop buiten inmen ging van den wetgever mag worden gearbeid, van het bedrag, waarbij heffing van directe belasting aan vangt, van de vereischten voor het kiesrecht, zoo bij het stellen van termijnen, kortom in alle gevallen, waarin eene positieve regeling on misbaar of wenschelijk wordt geacht. Tarief ver. Wat zijn ze liberaal Zooals te verwachten viel, blij ven de belichten over de boedeb beschrijving in de Fransche kerken alle in denzelfden toon. Het vol gend telegram, gisteren door den Parijschen correspondent van „Het Handelsblad" (A'dam) aan zijne re dactie opgezonden, verdient even de aandacht, althans wat het slot betreft. Daar lezen we „De inventarisaties gaan voort bij hon derdtallen met geringe incidentenin Bretagne echter hebben steeds hevige tooneelen plaats te Plouguerneau is het tot een formeel gevecht gekomen tussclien boeren met knuppels en ruiterij het is onmogelijk geweest dadelijk in de kerk te komen. De oproeren bepalen zich tot de achterlijkste departementen." Merkwaardig, niet waar dat bet juist de „achterlijkste" departemen ten zijn, waar men zich het hef tigste verzet tegen „wettelijke in braak". Maar de schennis der vrij heid van den burger, van het geweten, van den godsdienst, dooi de politieke vrienden en geestver wanten van het liberale „Handels blad" in Erankrijk gepleegd, dat is geen bewijs van oude-bes-bekrompen- heid, maar van vooruitgangdat getuigt niet van achterlijkheid, maar van verlichting en beschaving, van breede opvatting en echte vrijzin nigheid. Als 't niet zoo diep-treurig was, zouden we ook hier spotlachend met den dichter zeggen:" wat zijn ze liberaal PORTUGAL De Portugeesche Kamer begint naam te maken in Europa en de Oostenrijksehe n aar de kroon te steken. Bij de algemeeue debatten hebben de oppositieleden zoo uitdentreure staan te zwetsen, dat de meerder heid besloten heeft net zoo lang te vergaderen, tot de kwestie was af gedaan. En men bleek goede manieren te hebben om de kwestie af te doen. Immers nog geen kwartier later lag de afgevaardigde Alfonso Costa al buiten de deur, die zich oneer biedig had uitgelaten en de wenken van den voorzitter niet geliefde te volgen. De republikeinsche afgevaardigde Drago lag ook weldra buiten en daa. mede was de rust verzekerd. Het aan de orde zijnde ontwerp werd goedgekeurd. ZUID AFRIKA. De heer Steijn, oud-president van den Oranje-Vrijstaat, heeft het plan gevormd, een nationaal gedenktee- ken te doen oprichten ter herinne ring aan de vrouwen en kinderen, die gedurende den Boerenoorlog in de „Concentratie-kampen" om kwamen. In Februari zal hierover eene conferentie gehouden worden door den Bond, het Volk, de Oranje- Unies en de Hollandsehe kerken te Bloemfontein, terwijl de Hol landsehe Synode een afgevaardigde naar de Conferentie zal zenden. ENGELAND. De uitvoerige behandeling van de onderwijswet is ten einde. Gedurende de besprekingen op 29 October begonnen, werden ver schillende amendementen, strek kende tot behoud van de bijzondere scholen in haar tegenwoordigen vorm en uitbreiding van het sec- tariscli godsdienst-onderwijs inge diend. De aangebrachte wijzigingen zijn zoo talrijk en van zoo ingrijpenden aard, dat liberale kringen van mee ning zijn, dat de strekking van het oorspronkelijk ontwerp geheel en al is gewijzigd. Er zijn echter aanwijzingen, dat het Huis de amendementen, wan neer ze weder behandeld worden, zal wijzigen en op deze manier den weg effenen voor een compromis met het Lagerhuis. De amendementen in den tegen woordigen vorm zouden zonder e enigen twijfel door het Lagerhuis worden verworpen. RUSLAND. Alles toont aan, dat de Russische Regoering van plan isFinland weer op zijn Bobrikofsch te handelen, overeenkomstig den eisch, waarmede het Nowoje W rem ja voorden dag is gekomen, dat generaal Gerhard uit Finland teruggeroepen en ver vangen wordt door iemand in den geest van Bobrikof. De voormannen in Finland zijn overtuigd, dat het tijdperk van reac tie weer ingetreden is. De hoogleeraren der Helsingfor- sche universiteit hebben een oproe ping gedaan aan menschenvrienden allerwegen en reeds een commissie van bijstand gevormd, om behoeftige Russische vluchtelingen te helpen. Duizenden verlaten er dagelijks het land. De „Tribune" verneemt uit Odes- sa Er zijn zooveel beambten van den zuidwestelijken spoorweg gevangen genomen, dat de dienst er onder lijdt. Schier dagelijks komen er ongelukken met de treinen voor. Het goederenvervoer wordt steeds slechter. Bij een huiszoeking te Ochta werden 1000 scherpe patronen, een groote hoeveelheid rookzwak kruit, een aantal kisten met revolverpa tronen, nitroglycerine, hulzen voor bommen en een groote hoeveelheid revolutionaire geschriften gevon den. Drie personen werden in hechte nis genomen; in de woning van een hunner legde men nog beslag op een partij geweren, revolvers en patronen. Toen Dinsdag te Odessa een Israëlietische begrafenisstoet van den doodenakker terug keerde, wer den plotseling uit de menigte drie revolverschoten gelost, die den'ad junct van den commissaris, belast met de handhaving der orde, dood den. Drie jonge lieden trachtten daar op weg te loopen, maar werden op hun vlucht, toen zij een kazerne voorbij snelden, gedood. De drie gedooden behoorden tot de anarchistisch-communistische partij. Korte Berichten. De „Reichsanzeiger" deelt de be noeming mede van den -„Rittex-- schaftsrat" v. Arnim tot minister van landbouw. Uit Cadix wordt aan de „Matin" bericht, dat binnenkort twee Spaan- sche regimenten infanterie naar Marokko zullen vertrekken, terwijl bovendien nog een sterkere leger macht gereed wordt gehouden. In politieke kringen wordt be weerd, dat de Fransche regeering geneigd zouzijn vriendschappelijk een eventueele interventie van Oos- tenrijk-Hongarije te Sophia in het belang van de teruggave der ge- confiskeerde Grieksche kerken, te steunen. De besprekingen van den Koning van Griekenland met baron Aehren- thal zouden van onbetwistbaar groot belang geweest zijn voor den toe stand in de Balkanstaten. De nieuwe gezant van Nedeidand te Rome, de heer jhr. Van Weede, heeft plechtig zijn geloofsbrieven aan den Koning overhandigd. De Temps" meldt, dat de groot- hertog van Luxemburg opnieuw aan een hersenaandoening lijdt. Hij moet daardoor aan de rechterzijde geheel verlamd zijndoch hij is geheel bij het bewustzijn en volko men helder van geest. FEUILLETON. 70. Een klein, donker portaal diende als vestibule. Luc schooi het gordijn weg, dat Frangois Livron opgehangen had voor den ingang en bevond zich in het atelier. In de hoeken der groote kamer was het reeds donker en het midden was nog slechts Hauw verlicht, zoodat men de kleuren en vormen der voorwer pen niet goed meer onderscheiden kon. Ue schilderijen in hunne verniste lijs ten aan den wand schenen zwart en de meubels hadden een eigenaardigen vorm aangenomen. Deze bijzonderheden ontsnapten aan Luc Zonder zich om te keeren had zijn blik Frangois Livron gezocht en nu ook gevonden. Daar z.it hij voor eene groote tatel (jicht bij het raam met den rug naar de deur. Aan de houding van zijn lichaam en de beweging van zijn arm kon men zien, dat hij schreef. Niets duidde aan, dat hij de Komst van zijn bezoeker bemerkt had. Met zooveel mogelijk geraas kwam Luc naderbij en verlegen bij de tafel blij vende staan, riep hij met zachte stem Mijnheer Livron! De kunstenaar verroerde zich niet on schreef verder op het papier, dat vóór hem lag. In zenuwachtige haast scheen hij niet snel genoeg zijne ge dachten te kunnen volgen, en toen Luc. nog dichter bijkwam, werd hij getrof fen door de uitdrukking van dit ge laat. Alle trekken waren angstwekkend strak gespannen; de neusvleugels in trillende beweging, de lippen vast op eengeklemd; een glimlach om den mond, een geheimzinnige uitdrukking ia de oogen, als dc weerkaatsing van een hexnelsch visioen, waarbij de zin nen van al het aardsche los zijn. Niets uitwendigs scheen hem te treffen. Voor te tweede maal herhaalde Luc: „Mijnheer Livron! Hij hief zelfs het hoofd niet op, zijne hand vloog met dezelfde haast oyer liet papier van den eenen regel naar den anderen. De pen kraste, toen hij onder aan de bladzijde kwam, maar om zoo te zeggen zonder ophou den wierp hij ze terzijde en begon aan een andere met dezelfde haast, dezelfde gejaagdheid. Hij moest zoo reeds lang gewerkt hebben te oordeelen naar den hoop bladen, die op de tafel verspreid lagen. Aan een der einden zag Luc op de tafel een ontbijt staan, dat nog niet aangeroerd was. Toen riep Luc voor de derde maal, maar thans op luiden toon: Mijnheer Livron, en tegelijker tijd tikte hij den jongen man op den schouder. Bij deze aanraking maakte de schrij ver eene zenuwachtige beweging; een pijnlijke trek k wam op zijn gelaat en de oogen verwilderd opslaande als een slaapwandelaar,die ontwaakt, keek hij Luc aan. Hij scheen hem niet te herkennen en uit een zonderlingen droom tot de vergeten werkelijkheid terug te keeren. J Dan streek hij met de hand langs het voorhoofd en sprak op smeeken den en toch gebiedenden toon: Nog een oogenblik, als ik u ver zoeken mag, een enkel oogenblik. Hij schreef weer verder en lietLue staan, die door deze onverwachte ont vangst weer door zijne natuurlijke vreesachtigheid beheerscht werd, waar bij een soort van eerbied kwam, die men gevoelt voor een onverklaarbaar verschijnsel. De kunstenaar zat weer geheel in zijn werk verdiept. Zijne ziel zweefde weer in hooger sferen en Luc durfde ze niet tot de aarde terugroepen. Door eene onweerstaanbare .kracht aangetrokken vestigde hij de oogen ook op het papier en volgde de be weging van de pen. Hij vroeg zich af, wat hier neergeschreven, of welke ge heime gedachten belichaamd werden door deze samenwerking tusschen hoofd en hand. En terwijl hij in Frangois Livron den kuixstenaar zoo overheerschen zag en den man vervangen, vergat hij zelf voor het eerst den tweede; hij her innerde zich de voltooide meester stukken en zijn haat verdween een oogenblik voor de verrassing en be wondering, die hij voor den kunste naar gevoelde. De eerbied voor het genie kreeg de overhaixd en in plaats van stoutweg voldoening te vragen voor zijne grie ven, wachtte hij eerbiedig, tot de meester klaar zou zijn. Hij hield geene rekening met den tijd, die verliep. Langzaam viel de avondschemering en het gelaat van Frangois Livron was niet meer zoo goed te onderscheiden. Hij kon nauwelijks meer zien om te schrijven en toch ging «zijne hand voort als door een onzichtbaar raderwerk gedreven. Dan hield bij eensklaps op. Fran gois Livron slaakte een diepen zucht en hief het hoofd op. De bekoring was verbroken, het visioen verdwenen. Met den terugkeer der zinnen tot het aardsche kwam ook de vermoeienis en de pen ontviel aan zijne verstijfde vingers, die ze niet meer vast konden houden. De jonge man leunde achterover in zijn arm stoel, of hij geheel uitgeput was. Toen zag hij Luc en zich weer op richtend zeide hij Mijn hemel, ik heb u laten wach ten vergeef nxij. De kunstenaar had zijn taak vol- Staatscourant. Bij Koninklijk Besluit is verlof verleend aan jhr. J. W. J. C. M. van Nispen tot Sevenaer, te 's Gra- venhage, directeur-hoofdredacteur van de Maat. „De Residentiebode", tot het vragen van de versiersele van ridderin de orde van den H. Grego- rius den Groote, hem door Zijne Heiligheid den Paus geschonken, en aan mevrouw A. M. van Water schoot van der Gracht, geboren Rerckenrath, te Beverwijk, tot het aannemen van het kruis „Pro Ec clesia et Pontifice", haar door Zijne Heiligheid den Paus geschonken Faillissementen. 22 Nov. A'DAM. J. Drieman, Koopman, Cui-ator mr. V. H. Mon- nier. Telefoonverkeer. In een nota ter beantwoording van het verslag der Eerste Kamer betreffende de suppletoire begroo ting voor 1906 met betrekking tot de uitbreiding van het internatio nale telefoonnet, zegt de Minister „Op grond van de uitkomsten der handelsboekhouding kan niet worden beweerd, dat de gelden, voor het telefoonverkeer toegestaan gelijk zouden staan met een rente- gevende geldbelegging. Wel is het uit een commerciëel_oogpunt, ver standig, met kracht aan den aan leg door te werken, teneinde zoo doende eerder te komen tot een toestand, waarin het telefoonbedrijf directe baten kan afwerpen. Derde Herhalingsoefening. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal is het volgende adres, ver gezeld van omstreeks twintig duizend handteekeningen, verzonden geeft het centraal-bureau der or ganisatie van R. K. miliciens, ver lofgangers, landweerplichtigen en oud miliciens, met verschuldigden eerbied te kennen dat het met belangstelling heeft kennis genomen van het in de jongste Troonrede vermelde, aangaan de eenige wijzigingen in de Militie- wet dat het daarom aan uw achtbaar college het verzoek richt, de derde herhalingsoefening te laten vervallen en art. Ill van voornoemde wet zoo danig te wijzigen, dat sub. I word' voorgelezen „bij de onbereden korpsen in het. geheel voor 8 weken, verdeeld ovc ten hoogste twee perioden". Midden-Europeesche Tijd. Het dagelijksch bestuur van den Nederlandschen Bond van vereeni- gingen van den Haudeldrijvenden en Industi'iëelen Middenstand heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin het ernstig doch eindigd. Luc vond in hem den man weer terug, een man van wien hij weinig hield, met wien hij gaarne wilde afrekenen en nu, verbitterd door het lange wachten, antwoordde hij koel: Vrij lang. Ik vraag u nogmaals excuus. Als ik werk, vergeet ik alles ooi mij heen. Ik geloof, dat ik nog niet eens mijn ontbijt gebruikt heb. Hij stond op, raapte de bladen bij een en legde ze op andere bladen in een ouden koffer met beeldhouwwerk versierd, dien hij zorgvuldig sloot. Dan eerst aan zich zei ven denkend, nam hij een snede brood van het bord, die hij aan den mond bracht. Mijn hoofd is wat duizelig, zeide hij, maar wat beteekent dat; mijne taak is afgemaakt. Zijne stem, die ïxiet zoo helder klonk als anders, drukte een volledige vol doening uit en zijn afgemat gelaat straalde. Wordt vervolgd.) 3 K MAIN TOJNPIUY7* flOITE m HON RQITflTE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1