Woensdag 28 Nov. 1906. No. 6463.31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. De familie Fronientier. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco por" Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS Bi^AL VENN EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. ITALIË. Bezoek van Koning George bij Z. Heiligheid. Over liet bezoek van deuKoning van Griekenland op het Vaticaan wordt nader uit Rome gemeld Het bezoek was bepaald op half vier 's middags. Koninklijke hofrijtuigen brach ten den Koning en zijn gevolg van liet Quirinaal naar liet Engelselie gezantschapsgebouw, waar de groot hertogin Michaëlovitsj, dochter des Koning?, naast den Koning instapte. Daarop ging de stoet naar de Grieksche legatie, waar na een kort oponthoud koning, aartshertogin en gevolg overstapten in de koetsen van laatstgenoemd gezantschap. Op den weg tusschen Quirinaal (Koninklijk verblijf) en het Vati caan stonden Italiaansche troepen opgesteld, die de militaire eer be wezen. Om 20 minuten over 3 schetter den de trompetten der Palatijnsche wacht over de Damasus- plaats, de komst van den vorstelijken bezoe ker aankondigend. Op de eerste treden van de groo te trap, die op deze plaats uitkomt, stonden Mgr. Bisleti, Mgr. Scapinelli, prins Ruspoli en andere personen. De muziek hief het Grieksche Volks lied aan. Op de tweede verdieping werd de koning eerst alleen in de Tronetto- zaal geleid, waar Z. Heiligheid Rins X hem verbeidde. Drie leunstoelen, waarvan een een baldakijn droeg, stonden gereed. Geheel in 't wit gekleed, trad Pins X op den drempel den Koning te gemoet. Twintig minuten bleef Ko ning George met den Paus alleen. Daarna leidde hij de aartshertogin binnen, die in de aangrenzende zaal gewacht had. Zich buigende kuste de aartsher togin 's Pausen ring. Z. Heiligheid zag er zeer verge noegd uit. Met opgewektheid sprak hij over zijn verblijf te Venetië, waar Koning George en zijne doch ter eenigen tijd woonden, toen Kardinaal Sarto er nog patriarch was. Naar de overige leden van het Koninklijk huis informeerend druk te Z. Heiligheid zijne groote tevre denheid uit over dit bezoek. Daarna werden alle leden uit het gevolg voorgesteld, die beurtelings 's Pau sen ring kusten. De Koning heeft vervolgens Kar dinaal Merry del Val even een be zoek gebracht in de Borgia-vertrek- ken. Koning George en zijn gevolg waren in gekleede jas, de grootvor stin droeg een zwart kleedeen zwarte mantille dekte haar hoofd. FEUILLETON. 73. Hij stak de hand uit, nam do doos met lucifers, die zijn vader altijd klaar had staan, en stak het eindje kaars aan, dat nog in den koperen kande laar gebleven was. Zoo flauw verlicht vormde de kamer in hare naaktheid een treffende tegen stelling met het voorafgaande tooneel in het weelderig ingerichte en fantas tisch versierde salon. De atmosfeer was ook veranderd, de heerlijke geur van de Oostersche stoffen had plaats gemaakt voor de vochtige duffe lucht van deze steifkamer, die den bezoe ker deed huiveren. Luc scheen zijn toorn tegen Frangois Livron te vergeten, ja zelfs de tegen woordigheid van den jongen man. Met een bos sleutels in de hand en zoo kalm en bedaard, of hij alleen Om kwart na vier klonken weer de tonen van het Grieksche Volks lied. Langs denzelfden weg, met fdezelfde eerbewijzen der Itali aansche troepen, toegejuicht door eene talrijke menigte, keerde de Koning terug. De Paus is nog niet dood en de vorstelijke personen storen zich niet aan de Fransche schootsvel-manne tjes die hem miskennen en honen. FRANKRIJK. Te Nantes zouden gisteren de kerken geïnventariseerd wor den. Daar men bang was voor ern stige onlusten, werd het garnizoen aanmerkelijk versterkt. De troepen hebben reeds rgister- moifen om 5 uur de kerken, waar de boedelbeschrij ving moest geschie den, omsingeld. De soldaten verschaften zich over al met geweld toegang. In de Kathedraal had men nog al moeite met het binnenkomen men moest eerst de achterdeuren laten springen en in een tuin drin gen, waar de sacristie uitkomt toen moesten er nog met bijlslagen 6 deuren in de kerk worden openge hakt. Zes priesters wachtten daar de ambtenaren op en droegen hunne bezwaren voor. In de kerk Saint- Donatien hebben zich 600 Katho lieken, ter bescherming van hun heiligdom, opgesloten. DUITSCHLAND. Hieronder laten we eenige zinsne den volgen uit den brief van IJ.en- ryk Sienkiwicz aan keizer Wilhelm, gisteren reeds terloops door ons aan gehaald: Keizerlijke Majesteit! Op 't oogenblik, dat de oogen van ganscli de beschaafde wereld met smartelijke verbazing gericht zijn naar een provincie van Uwer Majes- teits groot rijk, op 't oogenblik, dat de pers van alle natiën, die van de eerlijke Duitschers evenzeer, het onrecht vervloekt, dat den Poolschen kinderen in 't koninkrijk Pruisen wordt aangedaan, ishetieder mensch en Christen te meer een Pool vergund om zich in naam der ge rechtigheid tot Uwe Majesteit te richten. Want de gerechtigheid staat lioo- ger dan welke stand ook. Het on recht roept om verbetering. En die verbetering ligt in de hand van den monarch De Voorzienigheid heeft een groot si uk van de Poolsche natie onder 1 et bestuur van uwe Majesteit ge steld en heeft ook tevens Uwe Ma- jeste't den plicht opgelegd, den Poolschen geest hoog te houden en deze natie te beschermen, baar geloof en spraak, haar overleveringen en haar gevoelens. was, opende hij na elkander de ver schillende laden van het bureau, haalde er bundels papieren uit, die hij haastig doorzag en dan voor zich neerlegde. Dat duurde wel een kwartier. Toen alles eindelijk in orde was, wendde hij zich tot Francois Livron en zeide bedaard Zie hier: Deze aanbeveling was overbodig. De jonge man had geen oog van hem afgehouden. Hij kwam nu nader, maakte een der bundels papieren los, die men hem aangewezen had, en zag ze in. Ik zie het, zeide hij. Acties, obli gaties, een heel fortuin, dat door uw vader verborgen was. Welk een eigen aardig type moet mijnheer From en tier wel geweest zijn. Peinzend keek hij dan de kamer rond, alsof hij zich het gelaat van den gierigaard voor den geest wilde roe pen, van den man, die hier geleefd had en gestorven was naast dezen op- eengehoopten rijkdom. Dan viel zijn oog weder op Luc. Daar stond de erfgenaam koel en streng voor al deze schatten, die hij met onverschilligheid, met walging De rustige Poohche bevolking be taalt,evenals de Duitsche, belastingen in goeden bloed, heeft nimmer naar de wapens gegrepen. Keizerlijke Majesteit! In uw rijk stonden tot nu toe de Pruisische ambtenaren tusschen het Poolsche volk en den koning, om geen klach ten toe te laten tot uw troon. Nu echter pogen uw ambtenaren het Poolsche Volk verre te houden van God's troon. De maat der vervolging van lichaam en ziel is overschre den Onrecht is uwer onwaardig. Er bestaat geen recht ter hekeering van rechtgeen wet ter bestrijding van wat wet, is. Het recht op't bestaan heeft God den volkeren gegeven, het is afkemstig van God's genade. De monarchie, waarvan het be stuursrecht u eveneens door |Gods genade is toevertrouwd, mag dus het recht van anderen niet schen den. Want met dezelfde hand sleurt ze 't uwe omlaag, ondermijnt het. In deze aangelegenheid zal Uwe Majes teit zelve de beste rechter zijn. Wil Uwe Majesteit deze schrikke lijke waarheid in 't oog houden Millioenen van 't Volk, over 't welk de Voorzienigheid u de heerschappij heeft geschonken, gevoelen zich Onder de regeeriug van Uwe Majes teit ongelukkiger dan ooit te voren. Verstoord is het menschelijke recht op grond en bodem, verstoord in het gezinsrecht. Kindertranen pare len op den verscheurden band tus schen de ziel en God. Ten aanzien van deze feiten moge het Christelijke geweten van Uwe Majesteit den jui ten weg aanwijzen. De interpellaties in den Rijks dag, aangekondigd door de Pool sche afgevaardigden en een groep van het Centrum, zullen, evenals de interpellatie over den vleesch- nood nog voorloopig niet op de agenda van den Rijksdag verschij nen. Waar het Kerst-reces reeds op LI of 15 December aanvangt, is het grootelijks de vraag, of deze zaken nog wel voor het einde van 1906 worden besproken. In den Rijksdag hield de Cen trumafgevaardigde, de arbeider Giesberts, een rede tegen het wets ontwerp op de vakvereenigingen, waarin, hij meer kwaads dan goeds zag. Heden beginnen in den Duil- schen Rijksdag de koloniale debat ten. PORTUGAL. In de Kamer is het sedert eenigen tijd zeer stormachtig toegegaan. Eeni ge dagen geleden gebeurde het vol gende Nadat de republikein Alfonso Costa scheen te behandelen. Dan nam Luc eenige bundels van deze papieren en legde ze op een hoop, terwijl hij zich tot Livron wendde met de woorden: Hier is een bruidschat voor Aliette. Gij kunt nemen, wat gij wilt, alles indien gij het verlangt. De kunstenaar maakte een gebaar van verrassing, dat Luc voor een tee- ken van voldoening hield. Een min achtende glimlach kwam om zijne lippen en liij voegde er bij: Geneer u niet, om nu te vragen, wat gij straks niet hebt willen doen. Deze verandering zal voor mij geene verrassing zijn. Zoovele inenschen nemen het huwelijk van de praktische zijde op. Nu uw verstand u veroorlooft Aliette te beminnen, heb baar lief, wees goed voor haar, spaar haar zooveel moge lijk alle verdriet, dat is alles, wat ik van u vraag Plotseling zweeg Luc, stondop en ging naar het einde van de kamer, waar hij eene minuut bleef staan. Francois Livron was eerst stom van verbazing, maar hernam dan met lich ten spot: Mijnheer, gij vergist u. Ik loop lang en scherp over de bekende voor schotten aan het koninklijke Huis had gesproken, die de minister-president, in overleg met den Koning, zelf open lijk ter sprake had gebracht, besloot de afgevaardigde zijne rede ais volgt: „Ik verklaar, dat het land dient te zeggen „Senhor, zoo spreekt men in Portu gal den Koning aantrek u terug, ga uit het land, opdat ik u niet in de gevangenis moet zetten.". De voorzitter van de Kamer ..De heer afgevaardigde moet deze woor den terugtrekken, of ik moet het regle ment van orde toepassen." De afgevaardigde„1 k trek niets terugvoor minder, dan wat ko ning Dom Carlos gedaan heeft, is het hoofd van Lodewijk XVI op het schavot gevallen." Nadat de orde hersteld was, nam dc minister-president het woord. Hij zeide het gebeurde diep te betreuren. Er was zooveel noodigs te behande len en te besluiten, en dat mocht niet door deze tegen Kroon cn grondwet gerichte politieke manoeuvre opge houden worden. De Kamer bad haar plicht gedaan jegens iemand, die in een oogenblik van onbezonnenheid te ver was gegaan, nu moest zij kalm tot haar werk terugkeeren. De leider van de oppositie (regen- eradores) graaf Pago Vieira verklaarde, dat zijn partij niet mee ging met de oproerige en republikeinsehe uitingen. In de vergadering heerschte reeds meer eenstemmigheid. Morecia diende een voorstel in, waarbij verzet wordt aangeteekend tegen de aanmatiging van vreemdelingen, die zich in de Staatkunde van Portugal willen men gen. Het voorstel was een gevolg van de omstandigheid dat do republikeinsehe leden van de Spaansche Kamer hunne Portugeesche geestverwanten geluk hadden gewenscht met hunne aanval len op het Portugeesche koninklijke huis. Een republikein verklaarde, dat zijne partij nooit beierdigingen van Portugal zou uitlokken. Vertegenwoor digers van alle koningsgezinde pai tijen prozen het voorstel aan. De minister president vond het verblijdend, dat de algcftardigden zoo eensgezind waren en zeide, dat de Spanjaarden in Por tugal altijd met open armen ontvan gen zouden worden. Wanneer zij echter als politici kwamen, kon men dat niet gedoogen. Het voorstel werd eenparig aange nomen. RUSLAND. Volgens den correspondent van don „Standard" is de hongersnood in de provinciën aan de Wolga zóó hoog gestegen, dat de boeren hunne dochters in het publiek ver- .koopen om aan voedsel te komen. In één dorp worden meisjes tus schen 12 en 17 jaar verkocht voor prijzen tusschen 125 en 200 gulden. De meeste zullen waarschijnlijk naar Turksche harems verhuizen. Dat de hongersnood steeds stijgt, is trouwens geen wonder, want, altijd volgens denzelfden standard- correspondent, worden 'ongelooflijke een meisje niet na om haar bruid schat; dit alles is nutteloos. Hij stond op on wilde gaan, maar Luc sprong naar hem toe en versperde hem den uitweg. Wilt gij zoo heengaan? Neen, neen! Dat zou al te gemakkelijk zijn. Eerst zult gij mij rekenschap geven van uw onverklaarbaar gedrag. Gij zegt, dat gij geen meisje naloopt om haar bruidschat en ook geen lichtmis zijt, maar wat zijt gij dan? Wat zoekt gij dan? Wat zoekt gij hier? Aut- woord mij. Hij ging vlak voor hem staan en zag hem mot fonkelende oogen aan. Livron voelde, dat hij niet ontsnappen kon en dat hij tot eiken prijs dezen man de waarheid moest zeggen. Zijn besluit was genomen. Wat ik ben? Een kunstenaar. Niets anders dan een kunstenaar. Wat ik hier gezocht heb? De kunst, en niets meer, en als ik mij daardoor te ver heb laten verleiden, dan kan men, dan kan ik mij zelf daar geen verwijt van maken. Hij had zich in zijne volle lengte opgericht, met dien glans op zijn ge laat, die opwinding in zijn stem, die hoeveelheden koren, hetwelk tot leniging van den nood was be stemd, gestolen. Millioenen puds worden door den Minister aange kocht en slechts duizenden bereiken de bestemming; en daarvan is dan nog een groot gedeelte bedorven. Korte Berichten. Het lijk van Z. H. den Aarts bisschop van Posen, Mgr. Yon Stablcwski, dat in liet aartsbis schoppelijk paleis ligt tentoonge steld, zal hedenmiddag naar den Dom worden vervoerd. De bijzet ting heeft.Donderdag in den her stelden grafkelder van de kapel van Let Allerh. Hart van Jesus, inden Dom, plaats. Te Belgrado is een meeting ge houden waaraan 10,000 personen deelnamen, delegaties uit Servië, Bosnië, ilcrzegowina en Honga rije, als protest tegen de toestan den in Bosnië en de Herzegowina. Na de meeting weid door de straten een anti-Oostenrijksche be- tocging gehouden, waarbij geroepen werd „Leve de autonomie in Her zegowina en Bosnië!" en „Leve de Unie der Zuid-Slaven!" Iets nieuws met betrekking tot de vleeschschaarsclite in Duitsch- land. is een vergadering van vrou wen die gisterenavond te Berlijn is gehouden. De vergaderde vrouwen namen het volgende besluit: „De vergadering spreekt de ver wachting uit. dat de verbonden re geeringen maatregelen zullen nemen om de vleeschschaarschte te ver helpen, daar deze een onvoldoende voeding van uitgebreide klassen des volks ten gevolge heeft en dus een ernstig gevaar voor de gezondheid van ons volk, vooral ook van het komende geslacht oplevert. Zij achi het een plicht van de Regeering, toestanden te scheppen, met inachtneming van alle noodzakelijke voorzorgsmaatregelen tegen besmet telijke ziekten. In vele, misschien wel alle departe mentenvan Frankrijk heeft deprefect door een circulaire eraan herinnerd, dat zij persoonlijk en in hun bezit tingen aausprakelijk zijn voor over dracht der kerkelijke goederen „in de bureaux" van den gerechtelijken bewaarder. Volgens de wet van 1807 ligt hier voor op hun bezittingen,,wettelijke hypotheek". De Croix zegt, dat zoolang Z. H. de Paus geen toestemming geeft, dit niet zal kunnen geschieden zon der zich schuldig te maken aan diefstal. De circulaires houdt men voor altijd terugkwam door zijn eenigen hartstocht, en als een apostel, die zijne leer verkondigt, vervolgde hij Uit niets kon men niets maken. Als de aarde, het water en de zon een plant, of een boom laten groeien, krijgt men een oogst, klein of groot. Zoo is het ook met de scheppingen van den kunstenaar. Ieder heeft zijne kiem, en de kunstenaar bezit alleen de macht, om deze kiem tot verdere ontwikke ling te brengen. Een meesterstuk is slechts eene combinatie, het amal gama, de geniale weergeving van aan schouwde tooneelen, van gehoorde klanken, van indrukken, gevoeld met onze oogen, ooren en al onze zintui gen, zelfs ons hart. Uit deze grond stoffen bouwen wij onze scheppin gen op. Hij alleen, die gevoelt, kan voort brengen en het voortbrengsel zal zoo veel te rijker zijn, als de indrukken talrijker, sterker en verscheidener wa ren. Wij hebben die tot eiken prijs noodig. Wij zoeken ze op in onze ge zondheid, ons verstand, ons leven. Dan zijn wij martelaars; zoowel van de kunst als van de wetenschap, de pio niers die gevallen zijn op hunne toch- eene nieuwe waarschuwing van mi nister Briand. Iu de Belgische Kamerzitting waren gisteren alle tribunes, ook de diplomatieke tribune, overvol. Alle gezanten te Brussel geaccre diteerd, waren aanwezig. In antwoord op een vraag van Paul Janson, in de vorige zitting gedaan, verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, dat de Bel gische Regeering van de Engelsche geen enkele mededeeling betreff en de de betrekkingen tusschen België en den Congo-staat. Overtuigd van zijn rechten en van die van den onafhankelijken Congo-staat, zal België in volkomen vrijheid van handelen en gedrags lijn blijven volgen, die de zorg voor de gemeenschappelijke belangen het voorschrijven. „Zeer goed!" klonk het van de banken der rechterzijde en van de liberalen. Hofberichten. De Koningin-Moeder zal Vrijdag des middags ten 4 p. 32 min. stads- tijd per Staatsspoor in de Residen tie terugkeeren. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag. De vergadering is gisteren aan gevangen om 12 uur, aangezien op het aangekondigde aanvangs- uur niet voldoende leden aanwezig waren. Het algemeen debat over de Surinaamsche Begrooting werd ge opend doer den heer Van Vuuren, die huldigend het beleid van den Gouverneur, vooral toejuichte diens maatregelen op financiëel en on derwijsgebied en tot verheffing van het zedelijk peil, onder meer door zijne aan ambtenaren gerichte cir culaire ter bestrijding van het con cubinaat. Vóór de pauze werd het wets ontwerp tot wijziging van het regle ment voor den Raad van State, strekkende tot toekenning van stem aan Z. K. H. Prins Hendrik, aan genomen met 53 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de socialisten. De behandeling der Staatsbe- grooting voor 1907 is gisteren begonnen. Dr. de Visser, die niruwe afgevaardigde uit Leiden, stelde m een helder licht, hoe er ook op onderwijsgebied nog piincipieeie botsing bestaat. Spr. toonde aan le. dat een verzoeningsgezind heid als waarvan de Me none van Antwoord blijk geeft en die de geestelijke vader van het Kabinet afstuit op het eeuwig ware politieke 1 beginsel. ten door onbekende landen, de genees- heeren, die gestorven zijn door een nieuw geneesmiddel op zich zelf te beproeven. Een onbekende, geheimzinnige, on-J begrijpelijke zaak doemt voor onzen;) geest op, wij moeten haar zien, voelen en beschrijven, hoe die ook is, en waar zich die ook bevindt. Vernet liet zich tijdens een storm aan den mast van een schip vastbinden om den hemel gade te slaan... Als de blik sem hem getroffen had, zou zijne laatste gedachte geweest zijn de beweging er van weer te geven. Geen enkel ge vaar telt, geen enkele hinderpaal houdt tegen, alles is geoorloofd als het de kunst geldt. Het menschdom hoortij ons toe, het is onze plicht het te be sturen. Waarom zou een romanschrij ver of wijsgeer dan aarzelen, als het de menschelijke ziel betreft, dat ver beven wonder, het leven en het ver-1 stand, van alles wat bestaat? (Wordt vervolgd.) alTMAIN 3HKN BRIT flQITE MA HOM AGITATt'.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1