Donderndag 29 Nov. 1906. No. 6464.31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. „Waai blijven de Duiten BUITENLAND. De familie Fromentier. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. ZON- Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALV 7 1.20 1.65 0.05 FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTA ANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieité Etranrère:- G. L. DAUBF Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 81bis Faubourg Monimartre. Dat is de uitroep van menig be lastingschuldige, wanneer hij aan zijne verplichting van „betalen" beeft voldaan. In dien uitroep ligt menigmaal evenveel ergernis als er wardioop ligt in den kreet vóór de betaling „Waar haal ik de duiten vandaan 1" Wij kunnen onzen lezers een ta belletje aanbieden, dat gedeeltelijk antwoord geeft op de vraag, waai de duiten blijven en dat hen bo vendien in de gelegenheid stelt, om onze gemeente met eenige an dere te vergelijken, wat betreft de gemeenterekeningen. Als wij spreken van de uitgaven voor het gemeentebestuur, zijn daar in begrepen Inkomen van burge meester, wethouders, secretaris, ont vanger, ambtenaren en bedienden bij de secretarie, op het kantoor van den gemeente-ontvanger, de schrijfloonen en dergelijke. Ziehier bet staatje in quaestie Totaal. Inwo- Per ners hoofd. Groningen f 69.654 (70,609) f 0.98 Haarlem 65.146 (68.518) „0.95 Arnhem 67.149 (59.759) „1.12 Nijmegen 45.430 (47.673) „0.85 Dordrecht 49.970 (42.994) 1.16 Leeuwarden 35.131 (33.936) 1.03 's-Hertogenb. 33.090 (32.891) 1.00 Delft 87.993 (32.506) 1.16 Zwolle 29.304 (31.973) „0.91 Schiedam 31.517 (27,9431 „1.12 Gouda 27.773 (23.552) 1.17 Alkmaar 18.178 (19.416) „0.93 Middelburg 25.643 (19.206) 1.33 Gelijk men ziet, hebben wij te Haarlem niet al te veel reden tot klagen en komen wij er betrekkelijk goed af. Wat een dwarskijker niet moge nemen voor de verzekering, dat wij, zeldzame uitzondering op den algemeenen regel, heel Janlje- Goedbloed-achtig zouden herhalen „Gemeente-ezel, draag!" 't Mag integendeel gerust minder wordên op het „billet doux", dat de heer ontvanger ons pleegt thuis te zenden metdenoodige „vaderlijke" vermaningen er bij, om gewillig het gevorderde bedrag te juister tijd te komen voldoen. Bekend als onze beroemde land genoot, aan wien men schrijven kon Boei have,Europa," behoeft, op 't adres sti aat noch nommer vermeld te worden. En die er nieuwsgierig naar is, mag het opzoeken. Op liet lijstje, door ons gegeven, komen Zwolle en Alkmaar er 'l best af. Maar 't is de gemeente-re kening van 1903, die we afdrukten ten einde de verschillende gemeen ten te kunnen vergelijken. Alkmaar zal in 1907 een minder schitterend figuur maken onder dit opzicht, daar er de salarissen thans aanmerkelijk verhoogd zijn. Overigens spreekt liet tabelletje voor zich zelf. Opmerkelijk mag heeten, dat Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht over hetzelfde jaar per hoofd uitgaven respectievelijk 89, 92, 64 en 94 centen. Geven we ter vergelijking nog eenige gemeenten in verschillende, provincies Kerkrade (f0 32), Hardenberg (f0.40), Eminen (f 0.45), Slochteren (f 0.46), Almelo (f0.48), Borger (f 0.4.9), Princenlrage (f0.50), Apel doorn (f054), Ede (f0.54), Voorst (f0.55), Haarlemmermeer (f0.57), Tilburg (f 0.57), Leiden (f 1.20), Breda (f 1.31), Zierikzee (f 1.62) en' Enkhuizen (f 1.82). Nemen we de gezamelijke ge meente-uitgaven pro vinei esgewijze on per hoofd, dan blijkt,dat onze pro vincie op één na de hoogste, Lim burg de laagste is. Kosten per hoofd der bevolking. Limburg 1'0.832 Drente 0.870 Overijsel 0.910 Groningen „0.915 Noord-Brabant „0.95L Gelderland 0.953 Friesland 0.999 Zuid-Holland 1.096 Utrecht „1.141 Noord-Holland 1.254 Zeeland 1.278 Nu we toch met het „slijk dei- aarde" bezig zijn en het geld dei- goede burgerschap ter sprake komt, mogen onze lezers wel eens weten of er aan herinnerd worden, wat hun de Vroedschap, de Raadsleden kosten van wege het presentiegeld. Haarlem heelt per burger (ge meen terekening van 19U3) voor zijne gekozenen op te brengen bijna 3 centen2.9 c., Dordrecht 1,7 c., Delft 1.8 c., Gouda 1.9 c., Gro ningen 2.3 c., Arnhem 2.3., Nijme gen 2.8 c., Alkmaar 2.8. c., Zwol le 3.4. Wij geven Zwolle ook, dat Haar lem in dezen met een hal ven cent overtreft, want iemand met één houten heen dankt God menigmaal, als hij een anderen stumperd op twee houten onderdanen ziet voort- springen Te Zwolle is 't nog erger dan hier! Noem 't een schralen troost, maar iets als een troost mag het toch heeten. L. Vader op dit Gonsisstorie is nog niets bekend. ITALIË. Een bericht uit de Eeuwige Stad meldt, dat op Donderdag van de volgende week een Consistorie ge houden zal worden, bij welke gele genheid door Z. Heiligheid den Paus twintig Bisschoppen aangesteld zullen worden. Over het al ol niet houden eener allocutie door den II. DUITSCHLAND. Bij de behandeling van de aanvul- lingsbegrooting voor Zuid west-Afrika heeft Rijkskanselier prins von Hulow in den Rijksdag verklaard: „Wij hebben een ernstige crisis op koloniaal gebied doorgemaakt en nog zal wel eenige tijd voorbijgaan, alvo rens de rust in de kolonie geheel hersteld is. 't Ware een ontmoediging voor de besten, zoo we de koloniën lieten varen. Geen Rijksdag, geen kanselier kan zulk een voorstel ver dedigen. „Wij bevinden ons in een crisis, die tot genezing zal leiden; om daartoe te komen is het noodzakelijk, dat we erkennen fouten te hebben begaan en dat we den vasten wil toonen niet weder te hervallen. „Bij de keuze van een opvolger van Prins Hohenlohe werd hoofdzakelijk gezocht naar een eerste kracht op handels- en economisch gebiedik verzoek u den heer Dernburg uw ver trouwen ie schenken." Von Bülow betreurde het dat de tegen eenige ambtenaren van het koloniaal bestuur ingebrachte besehul digingen gegrond zijn gebleken. De Rijkskanselier zeide gerust te kunnen verklaren, dat de Duitsche ambtenaarsstand in eerlijkheid en in tegriteit voor geen anderen onderdoet. Tegen de schuldige ambtenaren zal hij steeds met gestrengheid optreden". FRANKRIJK. Het wetsvoorstel tot afschaffing van do doodstraf, geeft de Temps" aanleiding te wijzen op het groote aantal beroovingen en verwondin gen, waarvan men dagelijks in de bladen lezen kan en waarbij zo r dikwijls weinig vermogenden de slachtoffers zijn. De „Tetnps" voert het niet aan als eeiie reden tot handhaving van do doodstraf, welke gebleken is volstrekt niet zóó afschrikwekkend te werken om aanrandingen te voor komen. Veeleer is de toeneming der mis daden toe te schrijven aan de groote kans, dat de daders niet worden ontdekt en dus ongestraft blijven. Hiertegen behoort dus heter te worden gewaakt en dat is alleen mogelijk door eene hetere politie. Is deze niet talrijk genoeg, dan mag men in het belang der open bare veiligheid niet opzien tegen de kosten, noodig om haar voldoende aan te vullen. Over het algemeen acht men af schaffing van de doodstraf niet in het belang van de openbare veiligheid. In sommige bladen wordt ge meld, dat do particuliere secreta ris van ZEm. Kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs, die pas uit de Eeuwige Stad is teruggekeerd, het antwoord heeft medegebracht, Heiligheid gegeven zou heb ben op zekere vragen, hem dooi den Kardinaal gesteld. De vragen evenals de gegeven instructies zouden loopen over de Kerkelijk-staatkundige moeielijkhe- den, die na 11 December zich kun nen voordoen. Tal van bisschoppen men spreekt van ruim 30 waren juist te Parijs hij gelegenheid van den aanvang van 't nieuwe studiejaar der Katholieke boogeschool. Ëene goede gelegenheid dus om aan bijna de helft der Fransche prelaten 's Pausen woorden mee te deelen. vOns bericht van gisteren over het schrijven der prefecten, betreffende de scheidingswet, was door het wegvallen van „de leden der Kerk fabrieken" onduidelijk. De leden der Kerkfabrieken worden door de regeering persoonlijk verantwoor delijk gesteld. Dus was de zin. RUMENIE. In een brief door Carmen Sylva (de Koningin van Rumenië, gelijk men weet) aan de „NeueFreie Presse" te Weenen gezonden, schrijft deze vermaarde vorstin over de ziekte van haren gemaal, Koning Karei: „Da Koning is nu al sinds een heel jaar ziek. Hij is sedert maan den geen nacht zonder pijn maar doorstaat de pijn met heldenmoed, zonder zich er over te beklagen dat hij zoo stil moet blijven liggen en niets mag weten van wat er ge beurt, hij, die altijd zoo ijverig werkte en zich aan de Staatszaken wijdde. Nooit heb ik een beteren zieke onder mijne behandeling ge had en ik heb er toch heel wat verzorgd." „Nu worden de pijnen iets min der door te bed liggen en melk drinken. „Ik lees den Koning voor, uren achtereen en laat mij door niemand helpen bij mijne taak van verpleeg ster, welke voor mij zoo vol ge not is". SERVIE. De nieuwe Hofschandalen te Bel grado blijken dan toch waar te zijn. We hebben, met vermelding van de bron, waaruit we putten, reeds enkele tooneeltjes uit liet leven van den kroonprins medegedeeld, en daaruit viel genoegzaam te con- stateeren, welk een nieuwe smet deze troonerfgenaam op het Ser vische Koningshuis werpt. De gedragingen van dezen prins houden nog steeds de pers bezig. Thans heeft <le „Wiener All. Ztg." een brief van iemand, die in nauwe betrekking staat tot liet Servi sche Hof en daar wordt nog een geheel nieuwe lezing gegeven van liet geval. De kroonprins wordt daarin voor gesteld als een soort Hamlet, die alles doet, wat Hij kan om de be wijzen te vinden, dat zijn vader FEUILLETON. 74. Met een onweerstaanbare kracht trekt dit geheim ons aanwij moeten het onder elke omstandigheid zien, de verschillende phasen er van vol gen. De levende wezens zijn voor ons documenten, die wij het recht hebben te ondervragen Frangois Livron had, door een heilig vuur gedreven, deze rede zonder een enkel oogenblik te rusten, uitgespro ken. Luc had naar hem geluisterd, zonder hem in de rede te vallen, zich afvragende, of de jonge man den spot met hein dreef ot het verstand ver loor, en in heel dit gesprek te ver- geels naar iets zoekende, dat op de omstandigheden betrekking had. Pardon, hernam de kunstenaar tot de zaak terugkeerend, Deze uit weiding was noodig en gij zult mij nu schuld heeft aan het bloedige drama, dat dezen op den Servischen troon bracht. Aan het bestaan van deze schuld schrijft hij het toe, dat andere Hoven zich aan het Servische niet gelegen laten zijn. Door dit alles zou de prins in een toestand van hevige opgewon denheid zijn gebracht, die hem leidt tot groote dwaasheden, zeggen we liever tot ergerlijke buitenspo righeden. BELGJE. Uit de Belgische Kamer. De minister-president, de heer De Smet de Nayer, heeft gisteren in de Kamer de volgende verklaring afgelegd: „Twintig jaren geleden machtig den de Kamers den Koning dei- Belgen do zware taak van Souve- rein van den Kongo-Staat op zich te nemen. „Door dit besluit met bijna alge- meene stemmen te nemen, gaven de Kamers haar vertrouwen te kennen, dat de Koning, terwijl hij aan Afrika de weldaden van de beschaving zou doen deelachtig worden, zou arbeiden ten bate van België. „De hand tusschen den nieuwen Staat en België is zuiver persoonlijk gebleven. „De Regeeringsdaden, volbracht door een onafhankelijke autoriteit, behoefden nooit aan de goedkeuring of de kritiek van een buitenstaande autoriteit te wordenj onderworpen. De Koning heeft de overname van zijn groot werk door België voor bereid. „Het Belgische volk beseft ten volle, welk een groot werk door zijn Koning tot stand is gebracht en brengt hulde aan zijn edel en vaderlandlievend karakter. De onafhankelijke Staat streeft er naar alle hervormingen, zoodra ze noodig zijn, te kunnen invoeren de besluiten van 3 Juni hebben reeds spoedig den vooruitgang be vorderd de sociale vooruitgang bracht economi'schen arbeid met zich en een groot aantal werken zijn reeds ondernomen; na den ondankbaren tijd van den aanvang begint men vruchten te plukken en de aanleg van groote verkeers wegen zal gelegenheid bieden om partij te trekken van den buiten gewonen rijkdom aan delfstoffen. „Wij voeden de hoop" zoo eindigde de minister, „dat liet zwarte land in medewerking niet zal achterblij ven." Deze ministeriëele verklaring werd met teekenen van goedkeu ring ontvangen. RUSLAND. Over de ontsnapping van een aantal gevangenen uit de gevangenis ti Wladimir wordt aan het St. Peters-1 burgsclie Telegraaf-agentschap be richt: Vijf en derlig gevangenen, onder welke9zware misdadigers,ontvlucht ten, nadat ze den directeur, twee adjuucten en alle opzichters hadden gekneveld. De vluchtelingen namen 22 revolvers met patronen en drie kogels weg, sneden de telefoondra den door en braken toen het maga zijn open, waar zij zich meester maakten van burgerkleederen. Uit de woning van den directeur namen ze, nadat ze diens echtgenoote had den vastgebonden, een aantal voor werpen van waarde weg. Acht der vluchtelingen werden later gevat. Korte Berichten. Iu Posen worden van alle zijden door leden van alle partijen gelden bijeengebracht voor een fonds, dat moet dienen tot bevordering der moedertaal op de scholen. Hiermede meent men het aandenken van Z. D.H. den Aartsbisschop mgr. von Stablewski het best te kunnen eeren. Bij de begrafenis van 'den diep- betreurden Prins der Kerk werden heden alle redevoeringen in het Poolsch gehouden. In Zwitserland is nu voor 'teerst de nieuwe wet tegen het roemen en aanprijzen van anarchistische misdaden toegepast. De lieer Bertoni, die in een dag blad-artikel den moord op Koning Umberto van Italië had verheerlijkt, is deswege veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en de kosten van het geding. Een internationaal Comité te Shanghai, waartoe vele aanzienlijke Chineezen en vreemdelingen ook de Consuls belmoren, heeft zich tot Europa en Amerika gewend met een verzoek om hulp voor Noord Kiangsu, waar 10 miliioen menschen hongersnood lijden ten gevolge van overstroomingen en vernielden oogst. Te Upington is het verhoor van Ferreira's bende begonnen. Het congres voor melaatschheid, dat te BuenosAyres vergadert, heeft de wenschelijklieid uitgesproken, om een verplichte aangifte voor geval len van melaatschheid in te voeren en eiken melaatschen te dwingen, zich onder geneeskundige behande ling te stellen. kunnen begrijpen en zonder veel strengheid beoordeelen. Zijne orgen schitterden, en, evenals iemand, die eene fout hekent, maar eene fout, die zoo weinig beteckent, dat men er nog pleizier van heeft en er geene schande over gevoelen kan, ging hij verder: Toen ik voor de eerste maal deze landstreek zag, dit oude, vervallen huis, en u allen samen, kreeg ik het gevoel, eene ontdekking gedaan te hebben, die aan eiken onderzoeker be kend is. Ik dacht bij mij zelf, dat daar bijzondere gezichtspunten moesten zijn, zeden, denkbeelden, hartstochten, zoo als men in het gewone dagelij ksche leven niet meer ontmoet; dat er eene bijzondere psychologische studie te maken zou zijn en ik heb er de proef van willen nemen. O, ik vergiste mij niet! Ik heb veel geleerd, een bijzon der leven geleefd te midden van nieuwe, levendig# indrukken, krachtig door hun oorspronkelijken eenvoud. Bevrijd van de alledaagsche gewoonten en den overeengekomen schijn, is elk karak ter mij in zijne eigen oorspronkelijk heid verschenen, heb ik van nabij kunnen waarnemen welke kleine en De Tsaar heeft een oekas geteekend, behelzende ver schillende verlichtingen voor de Jo den. De oekas wordt in den loop dezer week openbaar gemaakt en treedt terstond in werking. Het Spaansche ministerie heeft zijn ontslag genomen. groote geheimen, welke verschillende vermogens er schuilen in een gezin, dat van de wereld afgezonderd leeft 1 Gelooft gij, dat uw vader niet een bijzonder typo is geweest? En Aliette, Aliette! deze bekoorlijke verschijning' dit ideale wezen, de vrouw, die kind gebleven is, dio zich zelve nog niet be grijpt. Ik heb aan liet bestaan van een dergelijk verschijnsel niet kunnen gelooven; de eenzaamheid wap noodig, om dit voort te brengen. Nergens an ders dan hier heb ik en zal ik ooit een andere Aliette vinden Francois Livron was opnieuw in ver voering geraakt. Hij sprak met ont roerde stem. En ik zou mij hebben moeten verwijderen, mij van haar afkeeren, zonder mijn studie tot een einde te brengen, zonder mij rekenschap te geven van het ontwaken dezer natuur, zonder haar te zien ontluiken als eene bloem. En ik heb het gezien, ik heb gezien, wat ik voor onmogelijk hield, wat ik nergens elders had kunnen zien, de reine liefde in eene nieuwe ziel, oen ideaal tot nog toe onbekend. Dat is alles, wat ik zocht. Ik heb dit engelachtige wezen slechts ge vraagd te droomen, te spreken, te glim lachen, orn don glans liarer schoon heid vast te kunnen stellen, de be- toovering harer woorden, de bekoring van haren droom. Ik heb niets van haar verlangd, dan haar beeld, dat ik heb genomen, en in mijn egoisme als kunstenaar heb ik er niet aan gedacht, dat er nog wat anders in haar schuilde. Zij zal mij spoedig vergeten.en al lijdt zij ook een weinig, het zal slechts per soonlijk voorbijgaande zijn, terwijl mijn werk voor iedereen is en voor altijd blijft. Frangois Livron verontschuldigde zich niet meer, hij beroemde or zich op. Dezen keer had hij de waarheid, en Luc twijfelde niet meer aan zijne woorden, hoe vreemd die ook waren. Dat was niet langer een lichtzinnig, onvoorzichtig man, zoo min als een alledaagsche speculant. Hij was mis schien erger, dan dat alles; een ver licht fanatiek man, die het hart ver stikte, geeno grenzen kende, voor geene enkele opoffering terugdeinsde en die op dit oogenblik met zijn bleek ge laat, zijne vermoeide trekken zijne van bezieling schitterende oogen aan Luc ceu gemengd gevoel van bewondering, van afkeer, van vrees en medelijden inboezemde. Dus, sprak hij op langzamen toon, terwijl hij nog stond te peinzen over hetgeen hij gehoord had, Aliette is voor u slechts een voorwerp van studie geweest? Niet uit liefde, zelfs niet uit eigenbelang hebt gij deze misdaad begaan,enkel uit hoog moed! Voor uwe vcrwenschte kunst, om nog meer succes te krijgen. En gij meent dat een kunstwerk een levend wezen waard is? Uw succes een wroeging? Het fiere hoofd van Frangois Livron boog zich een weinig. Het bekoorlijke visioen ging aan zijn oogen voorbij, terwijl Luc met trillende stem her nam, en uit zijn plicht moed verza melend eene laatste poging waagde Waarom u deze wroeging, dit lijden op den hals gehaald? Dit kind heeft u lief, zij gelooft in uwe liefde. Laat haar deze illusie en maak ze tot werkelijkheid. Dat kan niet zoo moei lijk voor u zijn. Om voor Aliette te doen, wat hij beloofd had, om haar geluk te ver zekeren, zou Luc voor geene enkele opoffering voor geene enkele vernede ring teruggedeinsd zijn, en nu viel hij uitgeput op een stoel neer en tegen het bureau leunend, met het hoofd in de handen, op het punt om van toorn, schaamte en angst te bezwij ken, wachtte hij eene minuut lang op de woorden, die over het lot van het jonge meisje zouden beslissen. Deze woorden kwamen meer gesta meld dan gesproken: Ik heb liet u reeds gezegdalles is nutteloos. En opdat gij in dit op zicht niet langer zult twijfelen, weet dan dat ik getrouwd ben Getrouwd Luc had zich eensklaps opgericht. Deze man, dien hij in het belang van Aliette gespaard had, verdiende niet langer ontzien te worden. Door niets kon zijne fout verzacht worden. Er bleef dus niets anders over, dan er hem voor te laten boeten. Wordt vervolgd.) NIEUWE HAARLBMSCII COURANT flGITE MA HOM AGITATE. jf; heeft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1