Land- en Tuinbouw Sociale Berichten. Uit den Omtrek STADSNIEUWS. ruiming van het blijvend gedeelte, dat door niemand principiëel ver dedigd wordt, de oprichting van zulk een op zich-zelf staand regi ment ongetwijfeld veel voor heb ben. Met een drie bataljons, elk van duizend man, steeds volledig aanwezige geoefende beroepssolda ten, zou èn voor de orde èn voor de mobilisatie reeds veel gewonnen zijn. Want wat men zegt: Vertrouwt ge dan uw volk niet? is een phrase. Zeker, ook wij vertrouwen ons volk, maar niet in elke groep in ons volk, noch in elke groep de leiders. Eu brak ooit weer, even als in 1S48, een algemeen revolu tionaire geest, nu in anarchistisch- socia'istischen zin, over Europa uit, dan zijn we er volstrekt niet zoo zeke^' van, dat die geest ook onder ons niet zou uitbreken en niet onverhoeds alle bestaande macht hier onderstboven zou trach ten te werpen Wie kwaad wil, kan met brutale energie binnen 24 uren een Regee ring die hulpeloos staat machteloos maken. In de historie liggen de voor beelden er van voor 't grijpen. Ouderdomsverzekering. Het „Handelsblad" bevat een in gezonden schrijven van de hand «les heeren mr. A. J. R., waaraan we het volgende ontleenen: Ouderdomsverzekering is thans zeker „the topic of the day". Minister Veegens heeft besloten die ouderdomsverzekering te rege len, afgescheiden van de invalidi teitsverzekering. Die ouderdomsver zekering echter schijnt alleen be doeld te zijn voor de arbeidende klasse, de gewone werklieden. Sedert vele jaren werkzaam op het gebied van levensverzekering, is het mijne aandacht niet ontgaan, dat een onderdeel er van en wel de „ouderdomsverzekering" van ge ëmployeerden bij den handel en de industrie nog niet bestaat. Wel is waar vindt men bij bijna elke Levensverzekering Mij. een tarief voor pensioen-verzekering (uitgestel de lijfrente), doch is dit tarief in het algemeen te hoog en voor de meeste handels-geëmployeerden on bereikbaar. In het kort komt mijn idëe hierop neder „Als wij Amsterdam als uitgangs punt nemen en veronderstellen dat daar pl.m. 200 chefs zijn van groote handelshuizen, enz. met pl.m. 700 employés van 20 tot en met 45 jaren,' dan vertrouw ik, dat al die chefs gaarne bereid zullen gevon den worden iets voor hunne em ployés te doen, om hun op hun ouden dag, zeg hun 65e jaar, een redelijk pensioen van bv. f 500 'sjaars te verzekeren en hierbij nog te verbinden, dat aan de recht hebbenden van die employés bij mogelijk vóór-overlijden voor te goed making van begrafeniskosten eene uitkeering van f 200 ineens worde gegeven. Als grondkapitaal acht ik f200,000 voldoende, als er ten minste niet meer dan 200 ondernemingen zijn. Deze som moet renteloos door die chefs worden gegeven en doen zij daarvan desnoods geheel afstand ten be'.iceve van het te stichten fonds, terwijl die chefs zich tevens verbinden de halve premie te be talen. Eene beijaling zou nog kun nen gemaakt worden, dat van de overblijvende rente een reservekas wordt gemaakt en dat, zoodra die kas f 200,000 groot zal zijn, het meerdere successievelijk bij uitloting aan de oprichters zal worden te ruggegeven tot zoodanig bedrag, als zij in de oprichting van het fonds hebben bijgedragen. Tot die ver zekering worden alleen toegelaten personen van 20 tot en met 45 jaren. Het pensioen van f500 'sjaars wordt eerst uitgekeerd bij bereiking van den 65-jarigen leeftijd, dus voor het eerst na 20 jaren na de oprichting van deze vereeniging. Het grondkapitaal van f "200.000 zal gedurende 20 jaren rentegevend worden belegd en zullen de samen gestelde renten ff 4 pCt. 'sjaars berekend, f238,225 bedragen. De jaarpremie zal volgens mijne taxa tie voor 700 geëmployeerden be dragen: a. voor een pensioen van f 500 'sjaars op 65-jarigen leeftijd f27,000 'sjaars en b. voor een uit keering bij vóór-overlijden van f200 ineens, f3000 'sjaars. Voor algemeene onkosten zal van die f27.000 een bedrag van f5000 worden aangehouden, zoodat voor de pensioen verzekering een netto premie van f 22,500 overblijft. Wij beschikken dus na '20 jaren overlo. het grondkapitaal f200,000 2o. den samengestelden interest van dat kapitaal f 238,2253o. de netto- premiën (groot f22,000 'sjaars met do renten) f 777,759, dus totaal f 1,215,984. De renten van dat kapitaal, a I pCt.berekend, bedragenf48,639,36. Daarvoor kan dus na 29 jaren jaarlijks aan 97 personen een pen sioen van f 500 worden gegeven en houden wij dan op nieuwe rekening nog f 139,36 over. Het volgend jaar komt dan bij die rente de netto premie van f22,000, waarvoor aan 44 anderen datzelfde pensioen kan uitgekeerd worden; in het geheel dus aan 141 personen. Met bepaalde zekerheid echter kan aangenomen worden, dat het aantal voor pensioen in aanmer king komenden per jaar veel ge ringer zal wezen, zoodat er in dat geval een overschot zal wezen, dat dan in een reservekas moet wor den gestort, ten einde daaruit even tueele schadeposten te dekken. De door mij gekozen premie is veel lager dan door eene levens- verzekering-maatschappij wordt ge vorderd, doch wij hebben het grond kapitaal met de samengestelde ren ten gedurende 20 jaren endejaar- lijksche premie met de opioopende renten gedurende dezelfde 20 jaren. Nieuw Guinea. Blijkens een telegram zijn op 1 November j.l., bij een vuurgevecht met eene overmachtige bende Al- foeren, tijdens een mars van Kau- kas naar Eakfak (West-Nieuw-Gui- nea), gesneuveld 2 Europeesche en 5 inlandsche mindere militairen, ge wond 1 officier, 1 Europeesche en 5 inlandsche mindere militairen, terwijl 1 inlandsche mindere mili tair is vermist. De luitenant, die in het gevecht met een bende Alfoeren zwaar ge wond werd, is de 2e-luitenant J. C. van Nispen. Uit de politieke verslagen over Nieuw-Guinea Bleek reeds, dat de bevolking van plan was, hongi- of sneltochten te ondernemen. Door het verbod van ons bestuur had men wel een tijdlang die sneltoch ten tegen kunnen gaan, maar de toestand scheen, naar het oordeel van de bewoners, onhoudbaar te wordenimmers, hoe langer hoe meer kinderen liepen zonder naam rond. Ter toelichting diene, dat in Nieuw-Guinea de kinderen genoemd worden naar de personen, die door den vader zijn gesneld. Voortdu rend zijn onze ambtenaren den laat- sten tijd in de weer geweest, om, gedekt door een handjevol gewapen de politiesoldaten, de snellers op te sporen en te straffen. Het schijnt, dat thans de hulp van de militaire macht is ingeroe pen en een afdeeling van het gar nizoensbataljon van Ambon en Ter- nate naar Nieuw-Guinea is gezonden. Eakfak is de hoofdplaats der af deeling West-Nieuw-Guinea. Bifais een landstreek, liggende aan het westelijk deel der noordkust van de Maccluergolf. Vermoedt wordt, dat een deta chement over zee van Bira terug gevoerd is naar Eakfak en na lan ding aangevallen. Daar de bewoners op nieuw Gui nea nog meerendeels met pijl en boog en met de knots gewapend zijn, vermoeden wij, dat de onzen in een hinderlaag gevallen zijn en daardoor de gemelde zware verlie zen hebben geleden. Reservekader bij de infanterie en de vesting-artillerie. Het eerstvolgend examen van hen, die wenschen te worden toe gelaten tot de verbintenis als vrij williger voor het Reservekader bij de Infanterie of de Vesting-artil lerie, zal gehouden worden op 13 Februari 1907, en zoo noodig op een of mee'r volgende dagen. Het toelatingsexamen wordt ge houden in de plaatsen waar de staven der korpsen Infanterie en die der Vesting-Artillerie gevestigd zijn, ten overstaan van de door de korpscommandanten te benoemen com missiën. Adspiranten behooren de kennis geving, dat zij aan het examen wenschen deel te nemen inge richt op de wijze als bij het model in de St.-Ct. No. 279 is aangegeven in dier voege in te zenden, dat zij vóór 30 Januari 1907 ontvan gen wordt door den Commandant van het korps, waarbij de adspirant zich wenscht te verbinden. Bij die kennisgeving moet worden overgelegd een extract uit het re gister der geboorten of een ander authentiek stuk, waaruit de leeftijd van den adspirant blijkt. De adspirant, die aanspraak wenscht te maken op gedeeltelijke vrijstelling van het examen, legt bij de kennisgeving tevens het be wijs over, waaruit de rechtmatig heid dier aanspraak blijkt. Aan het examen kan worden deel genomen door hen, die, in het jaar 1890 geboren zijnde, op den dag of op een der dagen waarop het examen wordt gehouden, den leeftijd van 17 jaar nog niet hebben be reikt zoomede door ingeschrevenen van de militie voor de lichting 1908, door lotelingen van de mili tie voor de lichting 1907, door lotelingen der lichting van 1906, die, krachtens art. 99 der Militie- wet 1901, in 1907 moeten worden ingelijfd en door dienstplichtigen van vroegere lichtingen, die nog in het genot zijn van uitstel van eerste-oefening. Voor wat betreft de eischen van kennis en bedrevenheid, voor het examen vastgesteld, de gedeeltelijke vrijstelling van het examen, het ondergaan van een militair genees kundig onderzoek en verdere in lichtingen, kan men zich wenden tot de commandeerende officieren der korpsen van de Infanterie en van de Vesting-Artillerie. De Haagsche crisis. Het werkloozen-Comité te 's-Gra- venbage ontving sedert Zaterdag 1.1. behalve eenige kleinere giften, van een onbekende f100. Plet comité reikte 750 kaarten uit voor even zoovele porties levens middelen, elke portie voor een niet te g. oot gezin toereikende voor vier dagen. Het comité hoopt nu, dat voor de Sint-Nicolaas-drukte door de winkeliers de noodige noodhulpen u:t de bij 't comité aangesloten werk- loozen zullen genomen worden en verplicht zich om voor vertrouwde menschen daarvoor te zorgen. De burgemeester bezocht dezer dagen op een middag het lokaal in de Koningstraat, hetwelk de Ge meente tijdelijk aan het werkloozen comité in gebruik heeft gegeven, en deed zich belangstellend over den toestand inlichten. Trein-paskwil. Een onzer lezeressen schrijft ons Woensdag reisde ik met den mid- dagsneltrein naar 't Noorden. In Den Haag bleek de coupé onver warmd. Ikjtroostte me met de hoop, dat in Utrecht, na aankoppeling van de wagens uit Rotterdam en Amsterdam, het euvel wel zou wor den verholpen. In Zwolle eindelijk riep ik den conducteur, die con stateerde, dat de buizen ijskoud waren en de kruk van het rege lingstoestel op warm stond. In de laatste vier jaar ben ik eiken winter eens of meermalen naar 't Noorden gereisd en altijd heb ik in Zwolle den conducteur moeten roepen, omdat de verwar ming niet in orde was. De conduc teur waarschuwt dan den machinist en het resultaat is, dat de toestand blijft zooals die was. Zondag reis ik terug van Gro ningen naar Den Haag met den avond-sneltrein. De geheele wagon voor de residentie bestemd blijkt op o verhitte gebracht en ergens onder uit den wagen komen ge durende tien minuten dikke rook wolken, die de coupé s bovendien met damp vullen. Natuurlijk zet ik de kruk van 't regelingstoestel op koud. Do coupé blijft snikheet. Om geen hoofdpijn te krijgen, zet ik niet alleen 't raampje aan de windzijde, maar ook aan de rookzijde open. Ik heb dan ook geen hoofdpijn gekregen, naar wel een stijven nek. 'k Probeerde te slapen languit op de bank. Jawel, slaap eens, als je onderdehand langzaam maar zeker geroosterd wordt. Ik pufte, transpireerde, prut telde op de directie, keek onop houdelijk naar de kruk die nog altijd tergend op koud stond en voelde dan weer de buis onder m'n bank, die nog altijd kokend heet was. Ten einde raad roep ik in Amers foort den dienstdoenden stations chef. Deze haalt den machinist. „Die dame klaagt over de warmte en 't toestel staat toch al sedert Groningen op koud." Met een me delijdend schouderophalen over m'n gebrek aan doorzicht zet de vak man de kruk op... matig. Stom verbaasd vraag ik natuurlijk; O, wordt 't nu koud?" Hierop ontving ik de volgende alleszins voldoende verklaring: als de kruk warm wijst, gaat al de hitte iu de buis onder de eene bank; wijst hij koud, dan gaat al de hitte in de buis onder de andere bank (toevallig juist de bank waar op ik had liggen braden) en staat de kruk op matig,dan verdeelt zich de hitte onder de twee banken. „Dus het afstellen van de ver warming door den passagier is on mogelijk?" vroeg ik nog eens na drukkelijk. „Natuurlijk, mevrouw". Inderdaad, bij alles wat we van de Staatsspoor ondervonden hebben natuurlijk. Ongelukken. Gisterenmorgen is er op de Ge meenschappelijke lijn der beide spoorwegen in de Veenen te Deven ter het lij k gevonden van een werk man die door een trein is overre den. Aan zelfmoord behoeft niet gedacht te worden. Te Serooskerke (W.) is aan de gevolgen van bloedvergiftiging overleden de 29-jarige A. A., echt- genoote van O. L., landbouwer, aldaar. Verbouwing van de Amsterdamsche Beurs. Zal de Amsterdamsche beurs ver bouwd worden Op uitnoodiging van de Gemeen teraadsleden W. P. van der Held, P. van Rossem en J. C. Smalt, te Amsterdam, zouden de leden van den gemeenteraad gisteren, na afloop van de Gemeenteraadsvergadering, ten Raad huize bijeenkomen, om een voorloopige bespreking te houden over het voorstel van Burgemeester en Weth. betreffende de verbou wing van het nieuwe beursgebouw. De heeren, die het initiatief tot deze bijeenkomst namen, beoogen hiermede over dit voorstel tot ver bouwing meer gegevens en inlich tingen te verkrijgen. Ruime vaagst. Bij een jacht, Dinsdag op het landgoed „Salentein", onder Nij kerk gehouden en waaraan ook Prins Hendrik deelnam, werdtm 229^j wild geschoten. Zegt het voort! Wie de Katholieke Pers steunt, helpt krachtig mede aan de groote Katholieke zaak. Ook daarom abon- neere men zich op de Nieuwe Haar- lemsche Courant, steune men haar met advertentiën enz. „De middenstand is ten doode op geschreven" hoort men wel eens. Mocht dat gevaar inderdaad bestaan, welnu, de middenstand heeft zich slechts te vereenigen, om aan den dood te ont komen. Slechte of anti-Katholieke dag bladen en boeken zijn een gevaarlijk vergif. Toch zijn er te veel ouders, welke daarvan geen gevaar schijnen te duchten voor hunne kinderen. Te streng noch te goedstrengheid door goedheid verzacht en getemperd, zoo moet men zijne kinderen groot brengen. Hoe inniger Katholiek, hoe boter burger. Bestrijding van mond- en kiauwzeer. Men schrijft uit 's-Gravenhage: Zooals bekend is, werden in den laatsten tijd in de ons omringende landen meerdere gevallen van het mond- en klauwzeer geconstateerd, waaruit blijkt, dat deze ziekte onze grenzen wederom nadert. Aangezien het mond- en klauwzeer in de laatste jaren in Nederland niet meer is voorgekomen, wordt het in zonderheid met het oog op de belan gen van onzen vee-uitvoerhandel, in hooge mate wenschelijk geacht, dat alles worde gedaan om die ziekte buiten land te houden. Ook in verband daarmede zou het, naar wij vernemen, bij de Regeering een punt van overweging uitmaken, den weder-invoer van het in België geweigerde Hollandsche vee te ver bieden. In elk geval wordt onzen veehouders den raad gegeven, wanneer zich onder hun vee een geval van bovenbedoelde ziekte mocht vertoonen, of wanneer een van hunne dieren hun verdacht mocht voorkomen, dadelijk daarvan aangifte te doen en onmiddellijk alle maatregelen te nemen, welke strekken kunnen om te beletten, dat de ziekte zich uitbreidt. Tot die maatregeleu behooren vooral afzondering van het dier en reiniging van den stal. Een nieuw vakblad. Bij de N. V. Rotterdamsche Boek en Kunstdrukkerij is verschenen „Het Maandblad voor Kleermakers en Coupeurs". Het is een Neder- landsche bewerking van „The Mas ter Tailor and Gutters Gazette". HILLEGOM. Verlof verleend. Door B. en W. is verlof verleend aan A. Th. van Lierop, tot verkoop van al coholvrijen drank, anders dan sterken drank (melkverlof) in den winkel van het perceel, kadastraal bekend ge meente Plillegom Sectie A. No. 4593, gelegen aan de Hoogewerfstraat No. 2. Rijwielendiefstal. In den nacht van 28 dezer zijn alhier twee rijwielen ont vreemd, n.l. één uit een schuur ten nadeele van den heer R. Schilpzand aan den Stationsweg, en één van een afgesloten erf ten nadeele van den heer J. Telkamp aan de Weerestein- straat. Hiervan is aangifte gedaan bij de politie, doch van den dader is tot heden geen spoor ontdekt. De heer P. V. G. Reus, klerk bij de posterijen alhier, is met ingang van 30 Nov. a.s. als zoodanig overgeplaatst naar Haarlem. BENNEBROEK. „Nut en Ge noegen." De Tooneelclub „Nut en Genoegen", onderafdeeling van den R. K. Volksbond alhier, is weder bezig met het instudeeren van een Drama en Blijspel voor de a.s. Uit voering. HOOFDDORP. De R. IC. Kiesveree niging Recht en Orde" Distr. 7/Haar- l'mecr hield Woensdag een vergade ring waarin als spreker optrad de Heer G. Bulten, Hoofd der School, te Zilk bij Hillegom, met het onderwerp „Politieke plichten". Achtereenvolgens zette hij uiteen, dat. het do groote plicht is der Katholieken er met alle macht en kracht toe mede te werken, dat de Nederl. Staat geregeerd wordt in Chrhtelijken geest. Allen zonder onderscheid van rang of stand kun nen daartoe meewerken door R. K. kranten te lezen, lid te worden der R. K. Kiesvereeniging, het bestuur in zijn taak behulpzaam te zijn. Spr. toonde met pakkende voor beelden aan, hoe de liberalen in 1905 tegenover de Nederlandsche kiezers bedrog pleegden. Daartoe besprak hij uitvoerig de belastingpolitiek der liberale regeering, haar onvruchtbaarheid op het terrein der sociale wetgeving, het tekort in die maatregelen, die een Christelijk volk van godsdienst en zeden nog eischen. Wil de Roomsch-Katholiek weten, hoe de politieke toestand is, dan kan hij daarvan niet op de hoogte komen, door liberale en neutrale persproducten te lezen, door de ont wikkelingsavonden der R. K. Kiesv. 'te verzuimen. Met drang spoorde spr. allen aan, aan den oproep van het bestuur gehoor te geven en lid te worden der kiesvereeniging en aldus mede te werken aan het heil van allen. De voorzitter bracht namens de talrijk opgekomenen een woord van dank aan den spreker, voor zijn een voudige en duidelijke uiteenzetting van hetgeen een Katholiek op politiek gebied te doen en te laten heeft. VELSEN. Proeven met klein zoek licht. Volgens mededeeling van den commandat der stelling van Am- ste-dam worden tusschen 7 en 16 December op één of twee avonden aan de oevers van bet Noordzee- kanaal, tusschen het fort alhier en IJmuiden, proeven genomen met e n klein zoeklicht. HAARLEMMERMEER. Ver gunning. Aan F. Floris alhier is vergunning verleend voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank. LANGEDIJK. Kool. De handel in sluikkoolsoorten is tegen woordig traag. Aan de afslagmarkt wordt ruim tweemaal zooveel aan gevoerd als verleden jaar om dezen tijddaarentegen zijn do prijzen nu veel lager. Roode kool, welke verleden jaar voor fll werd verkocht, brengt nu f 4.25 op. ALKMAAR, Remonstrantsche Broederschap. Door het bestuur der Broederschap van do Rernon- strantsch-Gereformeerde gemeente te Delft is ter voorziening in de vacature van den beer ds. ,G. Buis man, een alphabetisch viertal op maakt. ds. A. C. de Recht alhier komt ook op deze voordracht voor. OOSTZAAN. Telefoonkantoor. 28 November. In de hedenavond ge houden Raadszitting werd toege stemd in het verzoek van den di recteur-generaal der Posterijen, om het telephoonkantoor open te stel len vaii uur, ID/2 tot 121/2, IV2 tot 21/2, 51/2 tot 6i/2 dus meer in overeenstemming met an dere kantoren. De gezondheid commissie zal worden geraadpleegd tot het verkrijgen van gunstige wijziging van enkele artikels der bouwverordening. Benoemd is tot dijkgraaf van den polder Oostzaan, G. de Ridder Gz., thans alhier. ZAANDAM, Gemeenteraad. In de gisteravond gehouden vergadering van den Raad werd 0. 111. mededeeling ge daan van een ingekomen adres voor een derde brug over de Achterzaan ter hoogte en ter vervanging van de stoompont, die slechts zeer onvoldoen de aan de eischen van het verkeer ter plaatse voldoet. Dit adres werd naar B. en W. om advies gezonden. Met het oog op de onvoldoende ruimte voor de berging van balken in de haven worden deze in den druk ken tijd voor gemeenterekening^ver- voerd naar „De Poel" en „De Kuil" twee groote inhammen in de Achter zaan. Ten gevolge van den greoten toevoer van balken in dit jaar heeft de balkenhoeveelheid in genoemde wateren zulk een omvang genomen, dat daardoor hinder wordt veroor zaakt aan het scheepvaartverkeer. Op dezen ongewenschten toestand werd door een schrijven van de Ka mer van Koophandel de aandacht gevestigd. Ook d t adres word naar B. en W. om advies gerenvoyeerd. Hierna kwam aan de orde een voor stel van B. en W. tot het aangaan van een tijdelijke geldleening ter voorziening in de behoefte van kas geld over 1907 tot een bedrag van ten hoogste f150,000 tegen een rente van hoogstens 60/0 en een koers van minstens 1000/q. Goedgekeurd. Besloten werd tot het verleenen eener gratificatie van f40 aan de „Vrijwillige Brandweer I", ter gele genheid van het 25-jarig bestaan en als erkenning en waardeering voor de vele en nuttige diensten gedurende dat tijdvak aan de gemeente bewezen. Daarna kwam'aan de orde de quaes- tie-Van Santo, een eervol ontslagen tijdelijk schrijver aan het bureau van den controleur der gemeentebelastin gen, die, bewerende feitelijk m vas ten'dienst der gemeente te zijn ge weest, een adres bij den Raad had ingezonden, houdende het vei zoek 0111 toekenning van wachtgeld, temeel daar hij naar zijn beweren op onjuiste gronden was ontslagen. Deze zaak die zich zeer dreigen1' liet aanzien, had echter een heel kal»1 verloop. In plaats van een acte val beschuldiging van den heer De Vrid van een uur lang, zooals door hem i» een vorige zitting was aangekondigd: kwam van de tafel van B. en W. h<'| voorstel 0111 het verzoek 0111 wachtgel van de hand te wijzen en aan Va» Santé in de plaats daarvan een grati ficatie te verleenen van f700, gelijk staande met een jaar salaris, en zulk' met de erkenning van de goede dien sten door hem gedurende zes jaarna» de gemeente bewezen. Door dit voorstel verklaarde de heef De Vries zijn oppositie gebroken 0» deelde hij mede vóór het voorstel to zullen stemmen. Zonder verder debat werd daarop het afwijzend prae-advies betreffend1' het wachtgeld goedgekeurd en dfl gratificatie verleend. Goedgekeurd werd de voordracht van B. en W. om Oscar Carré ver gunning te verleenen tegen vergoedin? van f 600 in 1908, tusschen 15 Mei e» 15 Juli, zes circusvoorstellingen op den Burcht te geven. I11 behandeling kwamen nu do adressen van „Schuttev&cr" in z»kfl de kanaalverlichting, betreffende ver-; ruiming van de ligplaatsen voor binnen] vaartuigen en ten opzichte openstel-] ling van de „De Hoopbrug" bij nacht; Daar de beide eerste zaken van zelf ter sprake koinen bij een eventueel», uitbreiding der zeehaven en omtrent het laatste punt geen klachten va» belanghebbenden waren ingekomen. adviseerden B. en W. voorloopig af wijzend te beschikken. De conclusies van B. en W. werdc»1' zonder stemming goedgekeurd. Tot voorzitter van het Burgerlijk' Armbestuur werd herbenoemd de heer •I. H. Eilmann. Tot controleur der plaatselijke be*J lastingen werd benoemd de lieer A J. van Wijk adjunct-controleur bij dien tak van dienst. Aan het eind van de zitting besprak de heer dr. v. d. Studt de in een deciB der gemeente heerschende gevallen van Febris typhoidea. Spr. stelde aan B. en W. de vragen wat naar liet oordeel van cle au tori-1 teiten de oorzaak is, op welke wij»»] B. en W. die ziekte bestrijden of indien dit nog niet geschied is zul len trachten te bestrijden en ten slot-] te hoe de burgerij, naar het gevoelen der autoriteiten mee kan helpen 01» de ziekte (de heer v. d. Stadt sprak] van een epidemie) te bestrijden. De voorzitter deelde in antwoor» hierop mede, dat thans 30 gevallen] bekend zijn, terwijl in de laatste da gen dit aantal nog stijgende is. AF oorzaak moet worden aangemerkt In'1, gebruik van melk en bepaald.-lijk het] ongekookt gebruiken. Gebleken is, datl van de 30 gevallen er 15 zieken zijn,» die allen hun melk van één levcran-j cier betrokken. Wat aangaat de mid delen ter bestrijding deelde spr. meck'l dat die worden aangewend opadvies vai1 het geneeskundig Staatstoezicht, ove»' eenkomstig waarvan spr. als burge meester in een publicatie de ingeze tenen heeft gewaarschuwd tegen h»1 gebruik van ongekookte melk e» wasschen van vaatwerk in slootwate'' daar alle slooten aan de oostzijde me» typhus-baccillen besmet zijn. Ten opzichte van de laatste vraa-5 gaf spr. als zijn meening te kennel» dat de ingezetenen tot bestrijding de» ziekte kunnen medewerken, door tij dige aangifte en door deze niet ttf verzwijgen te meer, daar de gemeen»' over een goede barak beschikt, was' de verplegingskosten niet hoog Z1JU en bovendien ruim gelegenheid be staat voor kostelooze opname, terwijl de woningen binnen zeer korten tijd kunnen worden ontsmet. Hierna werd de vergadering geslo- ten. ZAANDAM. Benoemd. Tot con troleur der belastingen alhier bi benoemd de heer J. van Wijk,] adjunct-controleur alhier PURMEBEND Benoemd. Bij Kon- besluit van 26 dezer is, met ingang van 16 December, benoemd tot di recteur van liet post- en telegraaf kantoor alhier, J. van der Linden, thans in gelijke betrekking te Steen bergen. Sint Nicolaas' representant Doorkruist nu straat en wegen De „Nieuwe Haarl. Courant." jïoeft hij voortdurend bij de hand, En komt hij daarin namen tegen Van winkeliers, hij roept: „Gods zegen Ook die en die krijgt mij tot klant Aanbestedingen, Gister werd door het prov. bestuur] van Noord-Holland alhier aanbesteed Bestek 220. De levering van petro leum en verdere benoodigdheden voor de verlichting der werken van het Merwedekanaal, tusschen het Noord zeekanaal en de grens der prov. Noord- Holland en Utrecht en van den zijtak van dat kanaal tot in de Oude Vecht te Nigtevecht, gedurende 1907. Ra ming f2000. Laagste inschrijver: J- Monster te Vreeswijk, voor f1648. Bestek 21. Het onderhouden, gedu rende 1907, van de werken tot ver dediging van de Noordzeekust die-U :fe ik 7-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2