Zaterdag 1 Dec. 1906. No. 6466.31'"Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Een groot nationaal Belang. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1-20 Voor de overige plaatsen' in Nederland franco per post. „i 1.65 Afzonderlijke nummers d.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend najJfcdaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN '25 CENT PER*M§\TERTENTIE a CONTANT. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, luterc. ïei. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÏJBK Co., JOHN F. JONES, Suce., Paris, Slbis Faubourg Montmartre. I. Namens de verecniging ter bevor dering van den nationalen arbeid, gevestigd te Utrecht, zond het bestuur van genoemde vereenigmg ons gisteren een brochuretje toe, dat ook H. Majesteit de Koningin werd aangeboden, den Raad van Staten, de Eerste en Tweede Ka mer en aan de Kamers van Koop handel. Ofschoon sommigen den toon bier en daar misschien wat anders ver langd zouden hebben, de zaak, waar over het gaat, verdient aller aan dacht, daarom meenen wij onzen lezers geen ondienst te bewijzen door éen gedeelte van het aange voerde bier weer te geven. Warme voorstanders van de be vordering der nationale belangen in het algemeen en van den na tionalen arbeid in bet bijzonder, vernTunen wij met vreugde, dat door liet huidig Ministerie bij de Volks vertegenwoordiging zou worden in gediend een Wetsontwerp, regelen de de bepalingen betreffende den inen uitvoer. Maar welk een ontgoocheling kwam over ons, toen. wij lazen „Zonder het stelsel van vrijhandel prijs te geven, wordt van de tech nische herziening der Tariefwet f 500.0ÜU 'sjaars verwacht." Wederom een kalfateren der halve van die gebrekkige wet, die stelselmatig de werkzame eigen schap der bevolking verlamd heeft en reeds vóór 50 jaren, na de les sen, die wij uit het buitenland kon den opdoen, een onding bleek. Onder het Ministerie-Pierson werd de Tariefwet een weinig opgeknapt; onder het Ministerie Kuyper kwam- de 5 ct. verhooging op elk buiten- laudsch pakket in werking onder dit Ministerie zal er nogmaals een lapmiddel worden aangewend. Dit zijn drie sprekende bewijzen dat men het monster de wet op den in- en uitvoer niet aandurft. Worden de Chineezen van Euro pa dan nooit wijzer? Ook niet, nu zij weten bij ervaring, dat men in de aanbidding van het vrijhandel- stelsel de belangen van het arbei dende deel der bevolking in Neder land vernietigt? Geen volk ter wereld, dat niet reeds lang gebroken heeft met de beginselen voor ruim 60 jaren uit Engeland overgewaaid Sterker dan ooit vroeger het geval was bescher men Duitschland, Frankrijk, België Oostenrijk en nog meerStaten hunne nijverheid in liet belang hunner be volking en ten bate der schatkist. Het vrije Amerika staat voorzeker aan de spits, wat betreft het heffen van invoerrechten. Zijn grenzen zijn bijna gesloten voor arbeid uit andere landen, maar 't voert de producten van zijn land met groote hoeveelheden in ons land en elders in.Zonder één cent be lasting komt zei rshet slechtste vleesch over onze grenzen. Vrijhandel in optima-forma, tengevolge waarvan de invoer van huiden uit het bui tenland onbelast binnen Hollands grenzen worden toegelaten, terwijl de huiden van onze Nederlandsche runderen met 10 pCt. worden be last! De gevolgen van zulke verstan dige wetten ziet men dan ook in liet slechte schoeisel, dat de kinde ren des volks dragen, terwijl het voorheen bloeiende schoen- en laar zenmakersvak is teruggedrongen tot schoenilikker-reparateur van dat slechte product. Met de confectie-artikelen is liet evenzoo gesteld: men heeft het wilde, woeste dier „vrijhandel" los gelaten en de zelfstandigheid der kleermakers is verdwenen. Zij zijn ondergeschikten geworden van den vrijhandelaar - kapitalist - confeclie- man, maar het volk draagt slechte kleeren en het paard dat de haver verdient, krijgt ze niet! Onze bloeiende goud en zilverin- dus trie, waarin voor 30jaren nog ruim 1800 mensclien alleen in Amsterdam brood vonden,is verdwe nen: onze to iwslagerijen, leerlooie rijen, papierfabrieken, kuiperijen zijn op enkele uitzonderingen na alle te niet gegaan, en men kreeg daarvoor in de plaats agenten van buitenlandsclie huizen, die met onze groot-kooplieden liet contin gent vormen van de voormannen van vrijhandel. Geen klacht komt over de lippen van hen, die te kort zijn gedaan, en de volksleiders kennen de kwestie niet of willen haar niet kennen, wat nog erger isIuUis- sehen steunen zij de vrijbutidelsbe- grippen hetzij dan willens of onwillens en zoo knaagt de worm aan het gemoed van den werkza- ïnen, tot arbeid aangelegden mensch. Het vrijhandelstelsel verslapt niet alleen liet volk in zijn geestkracht, het verstompt het ook in zijn begrip pen van eerlijkheid en kweekt niet alleen luiheid maar ook zedeloosheid aan. De spinster van voorheen, die de wol bereidde, is overbodig geworden door den invoer van een surrogaat, waarvan luttel of geen invoerrechten worden geheven, en aan dat artikel kan men alweer de zegeningen van vrijhandel bespeuren. Dit houdt ook de keuring van levensmiddelen te gen, bevordert de meelvervalsching, laat liet importeeren toe van limo nade-surrogaat, kortomhet bevor dert alles, wat voor een volk scha delijk en schandelijk is. Bovendien belet het een breede ontplooiing der Yolksconscientie, want waar de gelegenheid zich voordoet, steelt men tot zelfs de pro ducten op kunst en litterair gebied; en zij, die zich kanten tegen de Berner Conventie, roepen met hart roerende eenstemmigheid uit: „welk een zegen, welk een genot, welk een voordeel vloeit voort uit het vertalen der werken van buitenlandsclie schrijvers" en wiegen zich al stelen le lekkertjes in slaap. Leve het vrijhandelstelsel. Mercurius was hij de Grieken de god van den koophandel maar tevens die van de dieven; in alles wordt die stelling' bewaarheid door de toe passing van ons vrijhandelsbegrip. De naweeën vaneen goedkoop tarief doen zich overal en in alle takken van nijverheid gevoelen. Ieder Nederlander, die produceer wordt er de dupe van le. het is regel geworden, dat de builenlandsche fabrikant door onze winkeliers wordt voorgetrokken. 2e. waar het Nederlandsche pro duct zich staande houdt tegenover den vreemdeling, geschiedt dit ten koste van 4zijn concurrent. In geen geval kan de industrieel, die geen kapitaal bezit, zich op de been honden, en op den duur moet zelfs de kapitalist-fabrikant er ook onder: een der oorzaken van liet oprichten van naamlooze vennoot schappen, die thans als paddestoelen uit den grond oprij zen. Tal van familiën in ons land ver- armeren en ze kunnen aan niemand met eenige hoop op verbetering hun nood klagen. De machtige vrijhandelaar viert in dolzinnigheid hoogtij, niets en niemand ontziende, en wetten, die daaraan paal en perk stellen, zijn er niet in Nederland. De faillisse menten nemen bij den dag in aantal toe, en er zijn helaas zoo velen, die speculeeren op den ondergang van hun evenmensch. Hier ontbreekt een wet, die denin- dustrieëlen arbeid beschermt! Wach ter, wat is er van den nacht? Alles is stikdonker rondom ons, totale verkilling door het grofste eigenbelang, en dit is met al zijn leelijke eigenschappen liet kind van Mercurius. Werd er meer waarde gehecht aan geregeld en, loonendeii arbeid, de gevangenissen en andere inrich- tingen van lijden en smart zouden niet zoo overbevolkt zijn; de rijkdom was nietineen hand, kroegen, speel holen en bordeelen zouden in aantal verminderen; do revolutiegeest zou worden beteugeld. In den arbeid ligt een zegen! Waar die zegen is neergedaald, ontstaan ook humaniteit en welvaart. Waar om dan toch beschermt men hem niet? België Woeste is gisteren in de Kamer voortgegaan de kwestie van het bestuur van den Kongostaat te behandelen uit het oogpunt van een absoluut Regeerstel-el. Volgens zijne meening past een parlemen tair stelsel niet in opkomende Sta ten. Telkens, wanneer misbruiken zijn gemeld, heeft de Kongostaat er zich mee bezig gehouden. Van harte verzekerde Woeste te verlangen naar den dag, waarop het mogelijk zal zijn, het stelsel van vrijen arbeid toe te passen. Sprekende van de mogelijkheid, dat Engeland eene consulaire recht spraak in den Kongostaat zal in stellen, verklaarde hij nog, dat er nooit eene dergelijke rechtspraak zonder medewerking van het Staats hoofd is ingevoerd. ITALIË. Uit Rome wordt bericht, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat in liet eerstvolgend Consistorie toch som mige prelaten tot Kardinaal verhe ven zullen worden. Men spreekt van Mgr. Mercier, aartsbisschop van Mechelen, van den aartsbisschop van New-York, van Mgr. Rinaldiui, nuntius te Madrid, en van een Italiaanschen prelaat, hetzij de tegenwoordige patriarch van Venetië of Palermo's kerkvorst. Beiden worden genoemd Naar het heet zou Z. Heiligheid tot deze aanvulling van het H. College besloten hebben op drin gend verzoek van Z. Em. Kard. Merry dol Val. Donderdagmiddag werd Mgr. Fonti in audiëntie ont vangen. Hij bood Z. Heiligheid bei. kostbaar geschenk aan van do Bra- ziliaansche Katholiek n. DUITSCHLAND. De overbrenging van het stoffe lijk omhulsel van Z. D. H. aartsbis schop mgr. von Stabléwski naar de Domkerk in Posen is met een indrukwekkende plechtigheid ge- -paard gegaan. Niet minder dan 350 priesters gingen in den stoot, die voort schreed tusschen een ontelbare menigte. De domproost, de hoog- eerw. heer Michalski, liield eene rede, waarbij hij den onvermoeiden arbeid van den overledene en diens groote vaderlandsliefde prees en hem schetste als een goeden her der, die bereid was gebleken zijn leven te laten voor zijn schapen. Mgr. was gevallen in den strijd gelijk een rijpe aar!" „Mogen allen die den overledene eens bittere verwijten hebben ge daan, neerknielen bij zijne haar, zoo besloot de hoogeerw. spieker. Mogen zij God bidden, dat Hij den diepbetreurden Ontslapene een ge nadig rechter moge zijn, want groot was zijn hart en vervuld van liefde tot Kerk en volk, natie en vader land." Korte Berichten. Naar verluidt zijn te Johannesburg de tijden crimineel slecht. Honderden landgenooten zwerven zonder middel Van bestaan rond en leven op liefda digheid. De werkeloosheid is nijpend, en ik zie gean verbetering in de naas te toekomst; ja zelfs ben ik zoo pes simistisch, dat ik reken dat er nog twee jaren minstens verloopen zullen voor er verbetering intreedt." Officieel is de vorming van een nieuw NatalschKabinetaangekondigd. De voorzitter van den Köpénic- (ker gemeenteraad, die dit ambt reeds Jaren vervulde, heeft zich dit keer «aiet weder verkiesbaar gesteld. Er schijnt nu weer sprake te zijn, dat de regeering levend vee uit Amerika in Duitschland zal toela ten. Wat men ver haalt, smaakt lekker. De Tsaar heeft de door den minis terraad voorgestelde bepaling van den arbeidsduur in de nijverheidsbedrij- iven op twaalf uur met twee uur schafttijd goedgekeurd. Zes weken na afkondiging treedt deze maatregel in werking. Kauter seint uit j^ome, dat de missie-staties in den Kongo-staat aan het Vatikaan ernstige tijdingen gen hebben gezonden over den toe stand daar. De Spaansche minister RÓmano- nes heeft zijn ontslag genomen; hij werd vervangen door Barrosa, die op zijn beurt vervangen is door Quirogna Ballasteros. De Fransche Kamer heeft met 290 tegen 218 stemmen de vergoe ding voor volksvertegenwoordigers op '15,000 f» c. bepaald. Het Fransche eskader is, vanuit Toulon, naar Marokko vertrokken. De Diavo verzekert, dat verschil lende makelaars aan de beurs fail liet zijn verklaard, en dat hun pas sief ruim 21/2 millioen piasters be draagt. De Diavo voegt daaraan toe, dat deze „Krach" in geen enkel op zicht den algemeenen gang van za ken kan benadeelen. De gevolgen ervan strekken zich uitsluitend uit tot de markt in speculatieve waar den. De Fransche Kamer heeft met 290 tegen 218 stemmen het jaar geld van de afgevaardigden voor goed vastgesteld op 15,000 frs. De New Yorksclie onderwijsraad heeft zicli met 32 tegen 2 stemmen tegen liet gebruik van de vereen voudigde spelliug op de openbare 'scholen verklaard. 1 Het mond- en klauwzeer neemt n België zeer toe. Hofberichten. Z. K. II. prins Hendrik heeft Woensdag en Donderdag gejaagd, onder Uddel gedejeuneerd in het huis van den jachtopziener en in het jachtverblijf van den Prins. Graaf van Byland is naar Weenen vertrokken en in den dienst aan het Hof vervangen door baron de Vos van Steenwijk. Heden en Maandag wordt er ge jaagd onder Ankelaar en Wormer op klein wild. II. M.de Koningin-Moeder is gis teren van het station Apeldoorn, vertrokken, uitgeleid door het Ko ninklijk Echtpaar, in een a laDau- mont bespannen rijtuig. TWEEDE KAMER. De afdeelingen der Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot: Uitvoering der te 's-Gravenhage gesloten verdragen betreffend bur gerlijke rechtsvordering, de cura- teele enz., de heeren Van den Bergli (Den Helder), De Beaufort, Limburg, Van Sty rum en Van DoornGoedkeuring van eene koloniale verordening betreffende eene geldleening ten laste van Suri name en wijziging en verliooging der Surinaamsche begrooting voor 1907 en Verhooging der begrooting van koloniën voor 1907 (bijdrage aan de geldmiddelen van Suriname), de heerenHubrecht, Lely Thom son, Van Kol en van Deventer; Verhooging der Justitie-begroo- ting voor 1907 (betreffende politie toezicht op rivieren), de heeren Ferf, Smidt, Loeff, Van Styrum en De Ridder Verhooging der begrooting van Buitenlandsche Zaken voor 1907 (betreffende diplomatieke vertegen woordiging in Marokko) de heeren Hubrecht, De Braufoe, Van By- landt, Bos, Van Doorn. In de zitting van gisteren drong de heer Drucker aan op bespoe diging van de regeling van de rechtspositie der burgerlijke ambte- neren. Hij zei eeue spoedige be handeling van het ziekte-verzeke ring-ontwerp te verhopen. De hr. Drucker oordeelde, dat, indien de belastingwetten eerder tot stand komen dan de maatre gelen waarvoor het geld besteed moet worden, er met het invoeren van die belastingwetten gewacht moet worden, totdat de bedoelde maatregelen (verzekeringswetten, enz) tot stand gebracht zijn. Verder ried hij de Regeoring aan met het plan tot opcentenlief- fing te wachten tot Februari; dan zou men de uitkomsten van 1906 beter kunnen overzien dan thans. Wat het kiesrecht-vraagstuk be treft, constateerde de hr. Drucker met voldoening, dat in liet Katho lieke kamp niet meer geldt de leuze: „geen enkele kiezer meer"! Over liet defensie-wezen sprekende vermaande de hr. Drucker niet mee te doen aan den wedloop der groote natiën, maar zich te bepalen tot torpedo-materiaal en dergelijke. De hr. Drucker verklaarde het losmaken van de ouderdoms-ver- zekering van de in validiteits-ver zekering te betreuren en vroeg nadere gegevens, opdat deze hem wellicht zouden overtuigen, dat door zulk een scheiding het doel heter bereikt wordt. Middenstand In een te Amsterdam gehouden vergadering van de staatscommissie voor den middenstand heeft de voorzitter verslag uitgebracht na mens het bureel omtrent eene audi ëntie, die het bureel bij miuister Rink, lieeft gehad. Deze audiëntie werd verleend, in verband inet de opmerkingen, wel ke de inspecteur van het middel baar onderwijs, de heer De Groot, heeft gemaakt ten opzichte van de staatsmn missie in zijn verslag aan de regeering. Het rapport in zake het vakon derwijs is afgehandeld en in han den van het bureel gesteld tot vast stelling der definitieve redactie, zoo dat dit nog het einde des jaars de regeering kan bereiken. Medegedeeld werd, dat de heeren Fiedeldy Dop, Pleten Schaepkens in de volgende week naar Duitschland zullen gaan, om de werking der detaillistenkamers, hand werkkamers en handelskamers op verschillende plaatsen door persoonlijk onderzoek na te gaan. Door omstandigheden van parti culieren aard was deze reis tot nu toe uitgesteld. Landweerwet. Naar het weekblad „Nerderland- sclie Stemmen" mededeelt, is het inzonderheid tot regeling van de dek king der mobilisatie door de land weer,dat een wijziging der landweer- wet is ter hand genomen. Het daartoe strekkende wets ontwerp zegt het blad zal waarschijnlijk spoedig bij de Tweede Kamer worden ingediend, en in verband met de mobilisatie-dek kingsplannen staat dan ook zeker de voor te stellen verandering in de samenstelling en in de hoogere aanvoering van de landweer „waardoor gelijk door de Re geering reeds aan de Kamer is medegedeeld de landweer beter in staat gesteld zal worden aan hare bestemming te voldoen." Kath. Soc. Weekblad. Inhoud van de aflevering dezer week De rechtsgrond der verplichte verzekering, II, door J. D. G. Aen- genent De keer in de internationale so ciaal-democratie I Nederland, door Joh. Aalberse, pr. Schetsen voor sociale voordrach ten Het Socialisme XXI, De Krisis- theorie I Uit Tijdschriften Rente en Woe ker II (Slot) Berichten en Mededelingen De Leidsclie staking de volksactie in Frankrijkde nieuwste antithese; Korte Berichten Middenstands- bewegilig Ploertigheden uit „Het Volk", Konfessioneele organisatie Vakschool voor schoenmakers; de wevers in Saksen en Thuringen Misstanden in bakkerijenonder wijzers en arbeidswetontwikkeling: Ontvangen boeken Nieuwe boekeu. De Landbouw-Ongevallenwet. De heer P. Teunissen te Amster dam verzoekt om het volgende op te nemen Uit de mededeelingen van vele landbouwers blijkt mij, dat land- en tuinbouwers door verschillende Agen ten van Premie-Maatschappijen wor den bewerkt, heel in stilte, teneinde hen te bewegen zich reeds nu bij deze of gene Premie -Maatschappij te ver zekeren met het oog op de invoering van de Landbouw-Ongevallenwet. Het wil mij voorkomen, dat door deze zoo bijzonder vroegtijdige werk zaamheden der verzekeringsagenten liet belang van de land- en tuinbou wers niet gediend wordt. Daarom wil ik iederen land- en tuinbou sver wel dezen raad geven. l i. Verbigd U voorloopig tot niets p'aats Uw naam onder geen enkel stuk of op geen enkele lijst door een verzekeringsagent voorgelegd 2o. Wacht tót de groote Land- en Tuinbouwmaatschappijen en Boeren-», bonden zich hebben uitgesproken over de Landbouw-Ongevallenwet, want dan zult U weten, wat voor u de goedkoopste en soliedste wijze van verzekeren is. De Landbouw-Ongevallenwet is nog niet. ingevoerd zij is zelfs nog niet eens in de Tweede Kamer in behandeling ge nomen, zoodat men dus ook nog met" weet, boe zij zal worden. - De Land- en Tuinbouwers- hebben zich dus niet te haasten. En waarom de verzekeringsagenten zich dan zoo haasten Zou dat in Uw of in hun belang zijn Tentoonstelling voor volksvoeding. De afdeeling Utrecht van den Volksbond, vereeniging tegen drank misbruik, heeft het voornemen in het voorjaar van 1907 een ten toonstelling te houden voor volks voeding. De tentoonstelling zal een beknopt overzicht moeten geven zoowel van al wat er op het gebied der volks voeding bestaat of daarmede verband houdt, als van het streven tot ver betering van de verkeerde denk beelden en gewoonten, welke op dit gebied worden aangetroffen. Stakingsnieuws. Na de opheffing van de timme liedenstaking te Le iden, die va NIEUWE lAAKLEMSCfll MAIN* - SNDJUl Ml öte*- AGITE MA NON AGITATE. O O f* 4c 4c 4c 4c 4c 4c 4c 4c 4c 4= 4= 4=

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1