Maandag 3 Dec. 1906. No. 6467.31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Een groot nationaal Belang. De familie Fromentier. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJSwtf Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVË ZON- Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. 20 65 0.05 ZON- FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meern 0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. NoT 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère •- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 81bis Faubourg Montmartre. II. De vrijhandelaar-eigenbelangzoe ker vermoordt onherroepelijk allen, die van handenarbeid moeten leven en pleit zich vrij met het armzalig gezegdeWie bescherming noodig heeft in zijn zaken, heeft geen recht van bestaan. Eilieve, dan moest ons land, waar niet de minste ambitie wordt aan gekweekt, wel het „eldorado" van menschelijk geluk zijn In de Sta tistieken betreffende de ondersteu ning van belioeftigen levert Neder land verre weg het grootste con tingent dat bedeeling erlangt. Een volk, zoo rijk en gezegend als het onze, dat een grond bewoont zoo overmatig overvloedig aan voortbrengselen, waar een veestapel wordt gevonden als nergens ter wereld, welks rivieren en zeeën de heerlijkste en kostbaarste visschen opleveren, welks zonen en dochteren arbeidzaam en onvermoeid zijn, moet zoo'n volk armoe lijden? Ner gens vindt men beter en voedza mer aardappelen, zwaarder koren, vaster turf, smakelijker groenten en vruchten waarom zijn onze Staathuishoudkundigen dan toch machteloos, of tot machteloosheid gedoemd, om de nationale welvaart te bevorderen en in het leven te rug te roepen? Waarom woekeren zij niet met onze aangeboren eigen schappen? Waarom maken zij hot volk slecht en verwijfd alleen door het verheerlijken van het vrijhan delsbegrip, dat den arbeider exploi teert ten bate van den kapitalist? Het is diep diep treurig. En dan maakt men nog sociale wetten, die de draagkracht van den indus trieel en van den totaal onbescherm- den landbouwer te boven gaan en de nog restende energie dooden! Geef brood! Geef welvaart! Ver hoor de beden van, hen die hun nooden klagen, die ondervinding hebben! Bescherm de buitenland- sche nijverheid niet langer; tracht de onze op te heffen uit de mach teloosheid, waartoe zij verviel, ten gevolge van de onpraktische ver dragen met andere regeeringen ge sloten. En is reeds voor den Nederlandsclien Industrieel de pas afgesneden om zijn voortbrengselen in die landen, waar hooge invoer rechten geheven worden, in te voeren, toch kan door verhoogd tarief op alle volledige fabrikaten van luxueusen aard nog veel worden goedgemaakt. Draag vooral zorg, dat óns land niet de stapelplaats blijft van zoo vele producten, welke door alle natiën der wereld hier gedeponeerd of heengezonden worden van het Japansche lakwerk tot het Russische bont; van het Argentijnsche koren tot het bedorven bussenvleesch van FEUILLETON. 76. Van twee zaken een, dacht hij met eene vreeselijke helderheid, die men op zekere uren van waanzin heeft, ik zal hem dooden en dat zal mij goed doen of hij zal mij dooden en dat zal beter voor mij zijn. Buiten deze twee mogelijkheden scheen niets hem meer aan te trek ken. Hij kon aan niets anders denken en hij had haast om alles voor zijn plan gereed te maken. Hij scheen geheel krankzinnig, hij de bedaarde, eenzelvige man. Ik heb boven pistolen, sprak hij bij zichzelf. Ik heb ook degens. Hij ging naar zijne kamer en begon zijne wapens te zoeken en zo na te zien. Zijne opgewondenheid veran derde van karakter en werd bijna Amerika van alle produkten, waar van onze huizen van den zolder tot den kelder overvol zijn: die zoowel in het salon als in de keu ken voorkomen; van de Parijsclie mode-artikelen, zijde, fluweel en kant, tot den automobiel en het rijwiel; van de luxe-artikelen tot de producten van dagelijksche be hoeften; van het gereedschap van den werkman tot alle soorten van instrumenten, ten dienste der we tenschap; van de locomotief tot het snijboonenmolentje; van de electrische tram tot den hooischud- dervan de grootste schepen, waar mee de vrijhandelaar zijn waren vervoert, tot het scheepje, waarmee het kind speelt; van het kanon tot het kindergeweertje; van het meel tot het surrogaat, dat het meel vervalscht; van het marmer tot het cement, kortom bijna het geheele interieur van het Heeren huis, de Boerenhofstede en de Werk manswoning bestaat uit voortbreng selen van vreemden oorsprong. Eens was er een tijd, dat de ar tikelen, welke nu voor hooge som men in den vreemde worden aange kocht in ons land werden gemaakt. Welke fraaie meubelen, wat kun stig goud- en zilverwerk, welk heer lijk drijfwerk in edel en onedel metaal, hoeveel schoonklinkende ca rillons zonden hun welluidende to nen door de lucht,ga ven leven aan zoo veel net gebouwde steden,die met el- kander wedij verden in fraaie gemeen te en particuliere gebouwen; de nier vervaardigde klokken, zoowel voor torens als huizen, zijn overberoemd. Dat alles en nog veel meer ver vaardigde het volk, dat leefde en werkte op denzelfden bodem, waar nu geluierd en geschaggerd wordt. En dat alles is verdwenen als een gevolg van het vrijhandelstelsel. Wanneer het roer van een schip zijn dienst weigert, dobbert het broozë vaartuig rond ten speelbal van wind en golven. Wanneer de staathuishoudkundige verkeerde theorieën toepast, gaat een volk maatschappelijk en zedelijk ten gron de en wie dat niet ziet,is blind Welk bedrog, welk een zwendel wordt hier niet al bedrevenDo fmancieele catastrophen in 's Bosch, Haarlem, Den Haag, Gouda, Winschoten, Amsterdam, Rotterdam en Amers foort bewijzen zulks niet minder dan de kwade praktijken van flesschen- trekkers en kwartjesvinders, die hier op ongehoorde schaal plaats grijpen. Het voorheen soliede Nederland- sche volk heeft in den vreemde zijn goeden naam verbeurd een gevolg van de verwaarloozing en vervreemding van onzen arbeid. vroolijk. Toen Florine hem kwam zeg gen, dat het diner niet langer kon wachten, ging hij goed gehumeurd aan tafel, verklarende Ik ben zeer hongerig. De juffrouw wil niet beneden komen, zeide Florine op de ledige plaats van Aflette wijzende en er met duidelijke bedoeling bijvoegend: Zij is ziek, naar het schijnt. Aflette verborg zich om uit te wee- nen. Maar zelfs daarover bekommerde Luc zich niet. Dit lijden van Aflette zou wel verdwijnen met hem, die er de oorzaak van was; en als hij kwam te vallen, zou hij er geen getuige meer van zijn. Wijl bij zoowel door de eene als door de andere oplossing voldaan zou zijn, bleef hem alleen nog de lust over er zoo spoedig mogelijk een einde aan te maken. Het kostte hem zelfs moeite, tot den volgenden morgen te wachten. Is het van avond lichte maan? vroeg hij aan Florine onder het eten. Eensklaps was het denkbeeld in bom opgekomen, dat men ook wel bij het schijnsel der maan vechten kan. Dat zou veel eenvoudiger, veel ge- FRANKRIJK. De Kamer heeft met 290 tegen 218 stemmen aangenomen de ver hooging der vergoeding voor de Kamerleden van 9000 op 15000 franks per jaar. Dat is een eerste der beloofde sociale verbeteringen voor het wel zijn van liet arme volk Charité bien ordonnée commence par soi-même. Het hemd is nader dan de rok, heeft de meerderheid der Kamerleden gedacht. Weldra zal alles verwereldlijkt zijn. De Staat en de Kerk zullen voor goed zijn gescheiden. Mi nister Clémenceau is tot ontdekking gekomen, dat in de statuten van eenige vereenigirgen van „Secours mutuels" (onderlinge ondersteuning de bepaling voorkomt, dat de léden zich moeten verplichten jaarlijks een H. Mis op ec-n vastgestelden dag bij te wonen. Wie dieH Mis niet bijwoont, is verplicht eene bepaalde boete te betalen. Deze laatste bepaling is stuitend voor het vrijheidsgevoel van Zijne Excellentie. Bij ministeriëele be schikking wordt voorgeschreven, dat ze uit de statuten moet verdwij- nek. Als de heeren van het „bloc" nog lang aan het bewind zijn, dan is het te voorzien, dat alles wat aan den Katholieken godsdienst kan her inneren uit statuten, Staatsstukken enz. moet geschrapt worden, want le-cléricalisme, de godsdienst, is en blijft de vijand, die op Frankrijks bodem onmogelijk kan geduld wor den. Do tot inkeer gekomen ex-pastoor Delarue zal naar uit Chartres ge meld wordt, binnenkort in een kloos ter treden. Van anti-Katholieke zijde heeft men den ongelukkigen pastoor aanzien lijke sommen gelds aangeboden, om het schandaal te doen voortduren. Maar met kracht had hij dergelijke aanbiedingen van de hand gewe zen. Korte Berichten. Het centraal-comité der universi teit te Moskou zal bestaan uit 12 sociaal-democraten, 8 aanhangers der kadettenpartij, 7 sociaal-revo- lutionnairen, 2 aanhangers der arbeiderspartij, 1 onafhankelijke en 1 Pool. 167,000 Russische spoorweg-be ambten zijn bij beslui t van den Se naat van de Doema-verkiezingen buitengesloten. makkelijker zijn. Niemand zou het gekletter der wapenen of het gerochel der stervenden hooren. I lorine had de blinden openge maakt. De hemel is aan alle kanten bewolkt, zeide zij, wij zullen onweer krijgen. Zooveel j te erger, bromde Luc een zucht van spijt. Hij was in den grooten armstoel van zijn vader gaan zitten en peinsde daar verder. Weldra zou misschien deze plaats, die van eigenaar veranderd was, weer leeg zijn. Maar dezen keer zou nie mand treuren overdo verdwijning'of het ledige er van voelen. Ik deug tot niets, dacht de'dwaze, opgewonden man met eene bittere kal mte. De gebeurtenissen van dezen dag gaven hem de maat van zijne nutte loosheid aan. Met vasten wil had hij zich voorgenomen op Aliette to pas sen en hij had haar niet eens weten te beschermen en te verdedigen togen het eerste het beste gevaar, de meest alledaagsche strik. Daarna had hij baar ondanks zijn eigen stelregels, in- Volgens berichten, welke te Rome uit Addit-Abbeba zijn ontvangen, is keizer Menelik ernstig ziek. Het bericht heeft te Rome eenige ongerustheid verwekt, daar de mogelijkheid van een strijd om de troonsopvolging niet is buitengeslo ten. Z. D. H. aartsbisschop mgr. Von Stablewski heeft zeven honderd vijftig duizend mark vermaakt aan weldadige stichtingen. Het zijn uit sluitend Poolsche instellingen, waar aan dat geld ten goede komt. Te Moskou is het reuzenproces begonnen tegen de deelnemers aan den gewapenden opstand van De cember verleden jaar. Er zijn 300 getuigen gedagvaard. Hofberichten. Het Hof vertrekt 15 dezer en niet 17, zooals in de bladen ver meld staat, uit Apeldoorn. IJ. K. II. de vorstin van Bent- heim, zuster van H. M. de Koningin- Moeder, wordt heden voor eenige dagen te 's-Gravenhage verwacht en zal ten pal ei ze in het Voorhout logeeren. De chef van het Militaire Huis en de grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin noodigen uit de te 's-Gravenhage en omstreken wonende dames en heereu, die na terugkomst van Hare Majesteit in de Residentie hunne opwachting wenschen te maken of aan IJ. M. wenschen te worden voorgesteld, de aanvragen daartoe vóór 18 Dec. a.s. in te zenden, de dames aan mevr. de grootmeesteres, de heeren aan den adjudant van dienst paleis Noordeinde te 's Gravenhage. De heeren, die na terugkomst van Z. K. IJ. den Prins der Neder landen in de Residentie hunne op wachting wenschen te maken of aan Zijne Koninklijke Hoogheid wenschen te worden voorgesteld, worden uitgenoodigd daartoe hunne aanvragen in te zenden vóór 18 December a.s. aan den adjudant van dienst van Zijne Koninklijke Hoog heid, Paleis Noordeinde te 's Graven hage. TWEEDE KAMER. Zaterdag in den namiddag kwam in bespreking de kwestie van het z.g. „analytisch verslag", waarmee morgen, Dinsdag, wordt voortge gaan, zoodat we dan wel gelegen heid hebben uitvoeriger er op in te gaan. Indertijd is tegen het op zoo onnutte wijze uitgeven van f40,000 gewaarschuwd, en de hee ren .Roodhuizen en Van Vuuren stinkt en verstand gelukkig willen maken, zoo gelukkig als zij zelve zijn wilde en hij had jammerlijk schip breuk geleden in zijne poging, hij was door de tegenpartij bespot en bedro gen, zelfs beschuldigd door haar, wier zaak hij verdedigde. Ja, hij gevoelde het, nu nog zou Aliette, ware hij niet gehuwd geweest, dezen man boven hem verkiezen. Bij deze gedachte was het of zijn hart door een dolksteek getroffen werd, eene jaloerschheid, waarvan hij de oorzaak niet wilde zoeken. Niettemin kwamen de laatste woorden van Fran cois Livron hem weer voor den geest. Zij klonken spottend, tergend in zijn oor. Hij keerde zich om met de in stinctmatige beweging van een razend dier, en Florine achter zijn armstoel bemerkende, die in de kamer stil aan haar werk gebleven was, zeide hij Als ik morgen vroeg om vier uur nog niet beneden ben, dan moet gij mij komen wekken. Ja, mijnheer, antwoordde zij met onverschillige beleefdheid, en voegde er dan bij, alsof zij hardop liep te denken hebben het in de Kamer ook met tal van motieven gedaan. De Brielsche afgevaardigde deed het op z'n gewone moppige wijze hij vergeleek de perstribune bij 'n „gruwelkamer", die veilig bij de bezienswaardigheden van de resi dentie kan worden gerekend; hij had 't over 't „ellendig bestaan" van de journalisten op bet kippenhokje, dat „perstribune"beet, en snapte niet, hoe de heeren 't er zóó lang uithielden. Uitvoerig heeft hij het onge gronde van de motieven voor 'n analytisch verslag uiteengezet en zijn voorbeeld werd gevolgd door den heer Van Vuuren, die 't in menig opzicht voor z'i. oud-collega's opnam. Zijn warm en overtuigend betoog deed inderdaad goed en voortreffelijk leek ons z'n argument voor 'n belangrijk onderwerp zal 't analytisch verslag te klein zijn, en voor 'n onbelangrijk is 't nog te groot. Inderdaad. Hoe naïef van den heer Brum- melkamp, om te zeggen: „Ik weet zeker, dat alle groote en kleine bladen het analytisch verslag zullen opnemen." Maar de beer Van Vuuren bad gelijk: is het te denken, dat in on zen tijd van jagende pers-snelheid de kranten zullen wachten op een analytisch verslag, dat een paar dagen later komt dan hun eigen verslag En, vroeg de heer Van Vuuren terecht, zal zulk 'n verslag onfeil baar zijn? Weineen! Er zullen evengoed fouten in voorkomen als in de dagbladverslagen. En dan zullen de fouten in liet officiëele verslag nog zooveel te erger zijn dan in de dagbladen, omdat deze laatste ten minste voor rekening komen van den verslaggever. Er wordt wel eens geklaagd over par tijdige verslagen, maar met gloed betoogde de heer Van Vuuren, dat hij daar een ernstig journalist niet voor in staat acht. En wanneer het, zooals de beer Brummelkamp zei, nu verkeerd is, dat een krant alleen een subjectief verslag opneemt, dan geven w? dat tot op zekere hoogte toe, maar dat geeft den heer Brummelkamp niet het recht, om te zeggen dat vele verslagen „gekleurd en verwron gen" zijn. Het woord „gekleurd" sluit partijdigheid in. Dat is een absolute onwaarheid en naar onze bescheiden meening is de heer Brummelkamp ook niet de aange wezen man om dat te beoordeelen. En hoe het nu afloopen zal In geheime zitting heeft de Ka mer de Regeering verzocht met bet voorstel te komen, maar naar ver luidt, moet er thans een sterke strooming tegen zijn. In ieder geval het laat journa listen, verslaggevers en overzicht- Het schijnt wel, dat iedereen morgen vroeg opstaan wil. Wie, iedereen? Over wien spreekt gij In de tegenwoordige omstandighe den prikkelde elk voorval hem. Florine scheen pleizier te hebben, in Luc's ontroering; half brommend antwoordde zij, blijde eindelijk de ge legenheid te hebben om haar nieuws te vertellen. Wel, mijnheer Livron heeft tegen drie uur de voertuigen besteld. Welke voertuigen? Welom te verhuizen. Deze zaak was heel patuurlijk. Luc, die zag, hoeveel haast zijn te genpartij maakte om weg te komen, vreesde dat hij hem ontsnappen zou. Dan moet gij mij om drie uur wek ken, zeide hij toen. Als mijnheer zoo vroeg wil op staan, zou mijnheer misschien beter doen, nu naar bed te gaan, sprak Florine op bezorgden toon, zooals men van haar niet gewoon was. Haar slecht humeur van de vorige dagen scheen vocfrbij, alsof eene bui tengewone gebeurtenis, waarop zij reeds lang wachtte, eindelijk ontspan- sch rij vers tot op zekere hoogte koud, wat de Kamer doen zal. Af stemmen of aannemener gaat toch niemand van ons heen. Het analytisch verslag zal de boeman niet zijn die ons uit ons kippen hok verdrijft. We zitten er, en we blijven er zitten. Alleen die arme f 40,000 Invoer van vee in Duitschland. Uit Berlijn werd aan de „Etoile Beige" gemeld: De Duitsche „Fleischerzeitung" zegt bericht ontvangen te hebben, dat op dit oogenblik in Holland groote hoeveelheden vee worden aangekocht in de aan Duitsche gren zen palende districten. De handela ren rekenen er vast op, dat de gren zen zeer spoedig weer zullen worden opengesteld. De stallen aan de grens op Hol- landsch gebied zijn gevuld met honderden beesten, die vervoerd zullen worden zoodra de invoer in Duitschland weer geoorloofd is. De Duitsche handelaren hebben reeds belangrijke contracten in dien zin afgesloten. Lastige huwelijksgetuigen. Te Goes moest Donderdagmiddag een trouwlustig paartje, na eenigen tijd ten stadhuize hebben gewacht, onverrichter zake terugkeeren. De vader van den bruidegom, die van de moeder is gescheiden, had geen bezwaar om zijne toestemming te geven, doch wensebte daarvoor niet ten stadhuize te verschijnen, omdat zijn vroegere vrouw aanwezig was. Later door den bruidegom aange wende pogingen om zijn vader als nog te bewegen mede te gaan, had den niet het gewenschte gevolg. („Midd. Ct.") Treurig. Een bekende drankzuchtige Scheveningsche vischventer was Zaterdag op zijn thuisreis, zijn lee- gen vischwagen voortduwend. Door beschonkenheid en misschien ook door de glibberigheid van den weg kwam hij een paar malen achter zijn voertuig te vallen. Weder op gestaan ging hij steeds verder. Voorbij Promenade sloeg hij weder voor den grond en in een slijklaag en kreeg door tegen een boom te vallen nog een hoofdwond. Voor bijgangers, die zijn wankelende houding reeds een geruimen tijd hadden gadegeslagen, hielpen hem op en tilden hem in zijn voertuig en een metselaar, die ook naar Scheveningen moest, reed hem zoo naar zijn huis. Zijn aankomst in het dorp was met een jongensrel letje gepaard. (Vad.) ning gebracht had en haar leelijk ge laat verhelderde, toen Luc naar zijn kamer ging en haar raad scheen te volgen. Zij luisterde naar het geluid zijner schreden, dan ging zij op hare beurt zachtjes naar boven, bleef vóór Aflette's deur staan en legde eerst het oog, daarna het oor tegen het sleutelgat. Er was nog licht aan en na ver loop van eene minuut hoorde Florine een zacht geluid. Ha, dacht de teleurgestelde oude, zij is er nog. De deur van de kamer van den ouden Fromentier sloot beter, dan die van Aflette, en de dikke muren beschut ten voor elk onbescheiden oog en oor. Hoe scherp zij ook geluisterd had van het tooneel tusschen Luc en Francois Livron had zij niets kunnen verne men, en de enkele woorden, die haar meester luide genoeg gesproken had. om buiten gehoord te worden bleven voor haar onverklaarbaar. Zij had er evenwel uit besloten, dat Luc zich om de eene £>f andere reden tegen dit huwelijk verzette en den vrijer de deur gewezen had. (Wordt vervolgd AGITE MA HON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1