DaiiKGiieners en ot. iicoiaas zm™i 1214, - Telefoon h0. 3eo. Rcinbo'flo'Hoiio ars Of llinnlnnn bestetle men bij Henri J. Ca reis, uoorheen Paul C. Kaiser, Holleveraneier N.B. De boter, in mijne bakkerij gebruikt, is zuiuer Hollandsch product, uoorzien uan Rijkscontroiestempel. Gemengd Buitenland. Amsterdamsche Beurs. BURGERLIJKE" STAND. AGENDA hÜ MARKTNÏEUWS. administrateur hebben en dank zij de Nieuwe ITaarl-.e.nrhe Courant had ik dien weldra gevonden in den Lee- raar M. O. hu; kliouden J. VV. Lucas B BGIJNHOE 5. Daarheen bracht ik mijn paperassen en in een p;.ar uren was alles weer in mijn bezit, prompt bijgewerkt. Toen ik zoo door de Zijlstraat wan delde, kon ik op eens niet meer verder. Het prachtige magazijn der Singer-Maatschappij Zijlstraat. 51 trok me als een sterke magneet aan en in een oogwenk was ik erbinnen. Mijn sclioone plannen om voorloopig mijn inkoopen te staken, mislukten deerlijk. Dat prachtige filiaal van de Singer had me' verleid en van de eene machine verviel ik in de andere. Nog kort geleden kocht ik een schrijfmachine, thans een prachtige Singer van hetzelfde type als de Maatschappij er indertijd een aan H. M. de Koningin heeft cadeau gedaan. Ik had nu eenmaal een Singer-ma- chine en daarvan wilde ik er meer hebben. Ik ben er voor om een rijke keuze in een artikel te hebben. En daar ik nu weet, dat er buiten de Singer ook nog heele goede fabrikaten te vinden zijn, sloeg ik alweer de advertentiezijde der N. Haarlemsclie Courant op en zooals altijd bracht die me ook thans weer redding. Van de Singer toog ik naar de firma J. Geijlvoet Doelstraat 33 en daar vooral kon ik mijn oogen niet gelooven. Ik zag er zeer soliede naaimachines, mijnheer, neen, het is niet om te gelooven, voor f 15 p. stuk zegge vijftien, gulden. Is het niet om uit te gieren Ik heb er dan ook een massa besteld. Voor f 15 heb ik heel wat meisjes eene heele naaima chine cadeau gedaan. Ook tegen spotgoedkoope prijzen heb ik een partij Lewenstein's naai machines gekocht in 't Magazijn Barteljorisstraat 4. Wat ben ik over deze inkoopen tevredenEn toen ik zoo de diverse soorten bij elkaar zag staan, stelde ik mezelf dikwijls de vraag, welk merk het nu in superioriteit zou winnen. En zoo was en zoo bleef de repre sentant tegen me aan het kletsen, over honderd en nog wat zaken. Heel wat namen schreef ik in mijn reportersboekje op van firma's, waar hij inkoopen had gedaan en waarover hij toch zoo buitengewoon tevreden, was. Bij dc firma's Mej. Alida Heinen. Poppendokter Groote Houtstraat 45. Wed. A. Leusen Groote Houtstraat 34, „De Goedkoopste Bazaar". L. Glaser Koningstraat no. 7. was hij overal geweest en had er heele vrachten galanterieën weg doen slee- pen. Compleete histories van die speel goederen dischte hij op, er waren prachtige stukken bij, in de afdeelingen mechaniek had hij verstomd gestaan over de uitgebreide en splinternieuwe nieuwigheden, die deze mooie maga zijnen te koop aanbieden. Bij den opticien joh. M. Schmidt Zijlstraat 85. was hij een pince-nez gaan koopen En schalks lachend haalde hij het gouden voorwerp uit den zak. Zoo iets hadden ze in Spanje niet, vertelde hij, en tot groot vermaak van de kellnors in „De Kroon" zette hij het ding op. Maar 't stond hem niet. En beiden schaterden wc het uit van pret, hij leek wel een nangekleede aap. Hij was nu van zijn „a propos", denkt over iets heel gewichtigs en haalt zijn horloge uit den zak. Entre nous, dat was alweer een ander, dat had hij nu weer gekocht bij de be kende firma W. Engelgeer Groote Markt 31. Een prachtig horloge, dat dient ge zegd Mille tonnerresroept hij uit, zou hard, dat de bezoekers van „De Kroon" allen verwonderd opkeken en ik door dien vreemden snoeshaan niet weinig vervelend werd. Maar] hij scheen nogal veel met me op te hebben en weldra had ik deze onbetamelijkheid weer vergeven. Alleen kreeg ik door dien enkelen uitroep den indruk, dat het in Spanje al net zoo gaat als bij ons, en de vrouwen ook daar heel wat meer te vertellen hebben dan wij, mannen, in het dagelijksch leven wel laten mer ken Nu, ik vroeg natuurlijk wat er was. Wel, ik heb mijn vrouw beloofd, ze om kwart vóór zeven te komen halen in 't magazijn van de firma F. W. Martin Groote Houtstraat 190 van wier keuze in allerlei soorten celluloidartikelen, zeepen, odeurs, kam men, enz, men mij wonderen heeft verteld. Hebt u baast, vroeg ik. Neen, dat is waar ook (hij was weer wat van den schrik bekomen] eigenlijk heb ik toch zoo'n erge haast niet, want ik ben gister bij de firma Martin aangeloopen en ik heb er wel zooveel gezien, dat mijn vrouw er vooreerst niet weg zal wezen. Boven dien zou ze daarna even aanwippen bij de firma B. Paanakker Co. Anegang 23, waar ze, om het mottige weer en de natte straten, een paar overschoenen, waarin die lirma specialiteit .is, heeft moeten koopen. Bovendien nog een paar Zondagsche laarsjes bij de firma H. Visser Zoon Noordbrab. Schoenencompagnie Nobelstraat 1113 of AnthoniesTraat 67 want die zijn hier veel beter te koop dan bij ons in Spanje, zei ze, en ver der nog een paar rijgbottines in de Noordbrabantsche Schoenencompagnie 16 Barteljorisstraat 16. En wijl het toch in de buurt was, zou ze voor mij gauw een paar mooie laar zen gaan bestellen, stevige van 't be kende fabrikaat Otto Herz ioi Franken's Laarzenmagazijnen. Anegang 5. Eer ze dus met die schoenenzaken klaar zal wezen, ben ik er wel. Hij riep den kellner, liet hem voor ons beiden nog een laatste glas bren gen, een lekker potje Pilsner uit de brouwerij van Waveren van de firma J. Vreugdenburg. Kinderhuis vest 27 rekende toen af, gaf den kellner een vorstelijke fooi en vroeg of ik plezier had met hem mee te gaan. Nu, ik had er wel trek in, wantik wilde heel graag eens kennis maken met mevrouw. Hij zei natuurlijk, dat zijn vrouw hoogst vereerd zou zijn, onder invloed van een stevig glas gaan strijkages den mensch makkelijk af en zou to gen we op weg. Maar onderweg heb ik wat met hem beleefd Als ik dat alles vooruit ge weten had, was ik;lieel stiekempjes blijven zitten en had sinjeur alleen laten vertrekken. O, o, wat kan die repesentant in een vroolijke bui van den band raken! Nauwelijks waren we een eindje opgewandeld, of daar begint hij me de beenen in de lucht te gooien, met do armen te zwaaien en lachen, lachen, neen, daar was geen voorbeeld van, Hij gierde het uit en de voorbijgan gers bleven staan. Nu, ik was in een raar gezelschap geraakt, hoor Wat was nu 't geval? Wel hij zag den heer. A. B. Mulders. SCHOTERWEG 156 een lieelen, netten aanspreker aan elk huis aanbellen. Is dit een ceremonie meester, kwam hij mij proestend van lachen vragen. Ik vond dat nu toch wel wat verregaand en wees hem op het ongepaste van deze grappen. Maar het bleek, dat hij niet wist, dat de heer Mulders een aanspreker, was. En daar sprak dadelijk de gentleman weer uit. Direct gaat hij naar den aanspre ker en biedt dezen in zeer beleefde termen zijn excuses aan, zeggend, dat hij hem had aangezien voor een feest vierder in plaatsman iemand, die treu rige tijdingen komt mededeelen. Deze zeer onprettige passage had evenwel een goede zijde, hij scheen geheel en al bekoeld en pratend over alles en nog wat, vervolgden wij on zen weg. Maar, o, wee, wij passeerden een pakhuis in de Smedestraat, waarvoor meters hoog briketten kisten lagen op gestapeld. Zonder dat ik er direct erg in had, was hij eensklaps verdwenen en toen ik hem weer zag, stond hij boven op die kisten te dansen en hief op straat slenterigen Hoon den volgenden deun aan Van al de brandstoffen op aard Is zeker die het meeste waard, Die ons voor vuil en roet bewaart. Veel warmte geeft en kosten spaart; En daarom ligt het voor de hand, Dat iedereen in stad en land: Gezegend met gezond verstand, Nu BRUINKOLEN-BRIKETTEN brandt. Ik schaamde me de oogen uit 't hoofd, een heele hoop staatjongens stonden hem uit te jouwen en toen hij den laatsten regel er uit bulkte, spong hij weer op straat en kwam doodgewoon naar me toe, alsof er totaal niets gebeurd was. Ik was woest nijdig en zei hem kortweg, dat hij me groot plezier deed, wanneer hij me alleen mijn weg liet gaan. Ik wenschte zoo niet in opspraak gebracht te worden. Hij beloofde kalm te zullen wezen. Het was maar een opwelling na het stevig glaasje in De „Kroon" te hebben gedronken. En hij hield woord. Rustig liepen we verder en ik had geen klagen meer over hem. Maar, het scheen nu eenmaal, dat je in een volksoploop moest komen, als je met dien man omging. Aan de brug over de Nieuwe Gracht gekomen, wip, daar waait hoed in de Gracht. Een hoop straatjongens bemerken het en beginnen hem uit te jouwen. „En hij is zijn hoedje kwijt „En nu ligt het daar verloren Gelukkig passeert de paardetram van 't Station, wij erin, ik met een hoed op en hij zonder. De reizigers kijken hem aan, als ware hij een idioot. We rijden tot, de Anegang en gaan heel vlug in Au Chapeau d'or firma J. Hilckmann Co., Anegang 28, voor hem een prachtigen nieuwen deuk hoed koopen met een koordje eraan. En hiermede was ook dit pijnlijke incident geëindigd. Toch was onze vriend door dit ge valletje min of meer zenuwachtig geworden en om hem te kalmeeren stelde ik hem voor even te gaan naar Florijn's Centraal Apotheek Groote Houtstraat, ids hij daar een paar pillen zou geslikt hebben, was die zenuwachtigheid in een wip over. Zoo gezegd zoo gedaan. De pillen maakten den representant weer den ouden en welgemoed aanvaardden wij thans en nu voor goed den tocht om Mevrouw op te zoeken. Maar in Eranken's Laarzenmagazijn was zij reeds vertrokken. Al die ake ligheden hadden ons ook zoo verlaat Ze had een prachtig naamkaartje achtergelaten dat den representant direct werd ter hand gesteld en waarop Me vrouw geschreven had, waar ze thans heenging. Ik zeiU heeft in Spanje toch ook elegante visitiekaartjes. O, die zijn niet uit Spanje, hernam de representant, mijn vrouw,heeft die hier in Haarlem laten drukken ter drukkerij van de firma H. v. Zandvoord Co., CóRNELISSRAAT 13. Ik kon niet nalaten mijn bewon dering uit te drukken over die elegante kaartjes. Mevrouw was dan vertrokken en ter opsporing der geëerde wederhelft van St. Nicolaas' agent trokken we maar direkt naar de firma H. Copini Co., SCHOTERWEG 49e. Daar was ze heengegaan. Uit dit feit spreekt weer direkt de zuinigheid der vrouw. Zij wist, dat daar wegens vergevorderd seizoen alles tegen spotprijzen wordt opgeruimd en daarvan wou ze thans zeker profiteeren. Wordt vervolgd Ie water. Gisterenochtend lü uur kwam een, melkboer op zijn fiets de Antoniestraat uit. Zijn fiets geraakte tussehen de rails en daar de man zijn stuur niet meer meester was, schoot hij den Burgwal in. Spoedig werd hij evenwel weer op het droge gebracht en werd de fiets door den brugwachter opge- vischt. Paard op hol. Zaterdagavond reed in de Spaarnwoudestr. - een boer zijn melkwagen tje. Aan den teugel geleidde hij tevens een paard. Dat paard was erg wild, telkens sprong het van den eenen kant naar den anderen. Eindelijk werd het wat kalmer, doch door het flui ten en gieren van de straatjongens, rukte het paard onverwachts los en sloeg op hol. De boer fluks zijn wagen neergezet en het beestje achterna. Een paar voorbijgangers slaagden er in 't paard te grijpen. Ingebroken. Gisteravond circa 12 uur is er ingebroken bij den Paar- denslager Kwantes in de Tuchthuis straat hoek Botermarkt. Er is ge stolen f200 benevens het spaarpotje van de dienstmeid f,1.75. Ondertrouwd: F. H. J. M. Smits en W. F. A. C. Kloppers. Bevallen: A. C. Kessens-van Bo dengraven z. W. M. Klaassen-Roest d. E. v. d. Bosch-Lenos d. C. Olij-Mulder z. Overleden: 1 Doc.II. N. 2 j. d. v. P. Kabel A. L. Dyserinkstraat. S. Coppens 51 j., Jansstraat. 2 Dec.E. J. Schijf' 64 j., Berckheijde- straat. J. Doornbos 76 j., Schoter singel. A. O. J. M. 2 j. d. v. E. J. J. A. M. van ITorsigh, Jansweg. Politierapport. Gevonden, 1 koper gewicht, 1 pakje lint enz. 2 portemonnaie's met geld,l hondenhalsband, 1 zweep, 1 rij wielstuur, 1 horlogeketting, 1 strijkplank en 1 kleerenrek, 1 por- temonnaie met kaartjes. Proces-verbaal opgemaakt we gens: wielrijden zonder licht be lemmering van het verkeer, ver wekken van nachtrumoer, diefstal van een ballastschop. Hedennacht is ingebroken bij Komijn aan den Wagenweg. De bewoners werden wakker door het geblaf van zijn liond. Terwijl R. een onderzoek instelde in het achtergedeelte van zijn per ceel is de dief de voordeur uitge gaan. Niets wordt vermist. Zaterdagnamiddag is een rijwiel staande voor een perceel aan de Schalkwijkerstraat ontvreemd. Gisterennamiddag beeft een be schonken man zich in het water van liet Spaarne begeven, waar hij evenwel door 2 personen uit is ge haaid. Hij was voornemens zich te verdrinken en is naar het politie bureau overgebracht. voor 4 Dinsdag December. Paleis van Justitie, vm. 10 u. Arr. rechtb.openb. tercchlz. (civiele zitting). Teylers Museum. Tentoonstelling van fotogravuren, enz. Coneertzard „De Kroon'''' Nieuwe Da meskapel Ferdinand Iser, Concert. Secretarie Gemeente van 9 u4n.m. verkiezing gemeenteraadslid. De Vereenigingvan 10 n.m. Makel. C. de Vlaming Jr. verkoop inventaris fabriek N. V. Haarl. Automobiel- en Motorrijw, fabriek. a.d. Kinderhuissingel nabij Hoofdma gazijn II. S. M. v.m. Makel. Sarlet ver koop meubilair voorm. stationsgebouw H. S. E. De verschrikkelijke ramp bij Witten. Immer ijselijker wordt de ramp bij Witten, naarmate meer bijzonderheden gegeven kunnen worden en nog is het niet mogelijk den vollen omvang vast te stellen. Er bestaat nog gevaar voor een derde ontploffing. De burgemeester van Witten heeft de waarschuwing doen aanplakken dat in de puinhoopen van de roburiet- fabriek nog een grooote hoeveelheid van de gevaarlijke stof ligt die, naar het oordeel van deskundigen, elk oogen- blik tot een ontploffing aanleiding kan geven. Daarom kan het juiste getal dooden niet worden opgegeven, onder en bij de puinhoopen moeten nog lijken liggen. De fabriek is geheel venvoest. 50 Meter in den omtrek zijn de ge bouwen tot puin verbrijzeld. De eerste ontploffing had plaats te ongeveer acht uur des avonds. Bijna de geheele bevolking van Ammen en honderden inwoners van Witten stroomden naar de plaats van het onheil, die werd aangewezen door een geiceldige vuurzuil. De schade door deze ontploffing aangericht was niet zoo bijster groot. Wel waren eenige ruiten gesprongen en hadden' de huizen getrild, maar in beide stadjes was het daarbij geble ven. Een deel der roburietfabriek was vernield, uit het puin sloeg de vlam laaiend op. Van alle zijde snelden brandweer korpsen toe. Aanvankelijk bleven zij met de nieuwsgierigen op eenigen afstand uit vrees voor eeu tweede ontploffing. Geruimen tijd gebeurde er echter niets, dit stelde den men- schen wat gerust. Of daarbij nu dr. Kunze, de technische directeur der fabriek verklaard heeft dat er geen gevaar meer was te duchten, staat niet zeker vast en klinkt op z'n zachtst heel onwaarschijnlijk, maar het is een feit dat de nieuwsgierigen steeds meer opdrongen en ten laatste de brand weerkorpsen zich bij den brandenden vleugel waagden, om het vuur des te krachtiger te kunnen aantasten. Toen volgde, een uur ongeveer na de eerste, de tweede ontploffing, die veel heviger was. De fabriek lag geheel in puin, de omgeving geleek een bloedig slagveld. Op den grond lagen lijken en zwaargewonden; licht gewonden en ongedeerden ijlden in dolle vrees weg, naar hun woningen. Het stadje Ammen zag eruit, alsof het uren lang aan een hevig granaat- vuur was blootgesteld, de daken zijn verbrijzeld. of geheel weggerukt, alle winkels zijn verwoest, de straten liggen vol glas scherven, stukken steen en gebroken koopwaren. De tweede ontploffing eischte ook de meeste slachtoffers. Dr. Kunze werd het hoofd afgeslagen, een brandweerofficier kreeg een sche delbreuk, de helm werd hem op het hoofd verbrijzeld. De burgemeester die vlak bij do slachtoffers stond bleef door een wonder gespaard. De moe dige brandweerlieden, die ter bestrij ding van het vuur de gevaarlijkste plaatsen innamen, zijn allen gedood of zwaar getoond De politieagenten zijn er ook slecht afgekomen en vele nieuwsgierigen heb ben ernstige kwetsuren opgeloopen. Do ziekenhuizen waren dadelijk over vol, niet minder dan vijftig wagens moesten gerequireerd worden om de zwaargewonden te vervoeren; uit den omtrek zijn geneesheeren opgeroepen om hulp te verleenen. De schatting gpreekt van 26 dooden en 96 zwaar gewonden, van wie velen niet te redden zijn. De lichtgewonden moeten bij honderden worden geteld. Deze schatting is zeker te laag. In de fabriek waren enkele werklieden en woonden een paar op zichters met hunne gezinnen de lijken van deze ongelukkigen zijn niet mede- geteld; zij liggen nog onder het puin en evenmin zijn geteld de lijkon, die te dicht bij de gevaarlijke puinhoopen zijn gevallen. Te Ammen en te Witten ziet het er allertreurigst uit. Alle fabrieken staan stil; de fabriek van stoomketels van Kappman en Lindner en de pannenbakkerij van Eckardt zijn ver woest; in de glasfabriek van Ulrich is geen stuk heel gebleven, van het groote modelhuis van de fabriek van gietstaal van Krupp zijn 24 ijzeren vensterluiken weggerukt. In de huizen, die zijn blijven staan heeft de regen vrijen toegang; enkele wijken zijn geheel ontruimd. De ziekenhuizen hebben ook veel geleden; men heeft ze zoo goed moge lijk opgeknapt, de zolders met zeilen bedekt, de ramen gesloten met papier of doek. De schade zal wel in millioenen ioopen. Keizer Wilhelm heeft dadelijk uit zijn particuliere kas 25,000 Mk. geschonken tot leniging van den eer sten nood; hij heeft een adjudant ge zonden om hem verslag uit te brengen. Hoe de brand is ontstaan, die de oorzaak is geworden van het onheil zal moeilijk na te sporen zijn, daar van de personen in de fabriek geen enkele gered kon worden. De zware ontploffingen zijn waarschijnlijk het gevolg geweest van het in brand ge raken van het roburiet dat in besloten ruimten was geborgen. Roburiet, een van de ontplofbare stoffen die in de mijnen worden ge bruikt, omdat het niet als dynamiet aanleiding geeft tot mijngasontploffin- gen, is een mengsel van ammonium nitraat, di-nitrobenzol, kaliumperman- ganaat en chloornaphtaline. Het ont ploft slechts bij een schok en is niet zoo erg gevaarlijk, daar het zelfs ver voer per spoor kan verdragen. In de vrije lucht verbrandt het bij ontsteking rustig. Raakt het echter in brand in een besloten ruimte dan volgt na tuurlijk een ontploffing doordehooge spanning der zich ontwikkelende gas sen, die niet snel genoeg kunnen ont wijken. Het gevaar bij ontbranding is zoo goed bekend, dat een der voor schriften voor de bereiding den toe- zienden werkman nadrukkelijk gelast de bakken, waarin bij glycerine sal peterzuur en zwavelzuur wordt gego ten, onverwijld te laten ledig loopen in koud water, indien 'het mengsel boven een zekeren temperatuur komt. Het is heel onwaarschijnlijk dat dr. Kunze, de technische leider der fa briek, dit niet geweten zou hebben en daarom gezegd zou hebben dat alle gevaar van nieuwe on tplo Hingen ge weken was. Hoe groot de kracht der ontploffing. was, kan blijken uit het feit dat in het station te Dortmund een sneltrein zoo duidelijk werd opgelicht dat de reizigers verschrikt de coupés verlie- t-Q- Door de ijselijke ramp in de roburietfabriek zijn tal van famih'es te Witten en te Annen in bitteren nood geraakt. Maar de liefdadigheid laat zicli niet onbetuigd. Van verschil lende zijden kwamen reeds gaven in en ook de overheid doet wat ze kan. Het gemeentebestuur van Wit ten heeft 20.000 ML uitgetrokken om in den eersten nood te voorzien en verschiilende groote maatschappijen zonden belangrijke sommen. Op kosten van de stad zullen de slachtoffers worden be graven en ook zullen de huizen van stadswege worden hersteld. Het schijnt dat men tot dusverre een geheel verkeerde meening had van het gevaar, dat door roburiet kon ontstaan. Men nam aan, dat een open vlam niet schaadde, dat deze stof in het vuur eenvoudig opbrandde. Een meening, die zooals we reeds hebben medegedeeld, ook een der fabrieksdirecteuren deelde, blijkende uit zijne opmerkingen tot de politieagenten, toen deze de menigte gelastte zich uit de nabijheid van bet fabrieksterrein te verwijde ren. Uit het onderzoek, dat thans wordt ingesteld, zal wel blijken,hoe men over het al of niet gevaarlijke van deze stof te denken heeft. Een andere directeur, de lieer Francke, is ernstig ziek. Zijn villa die op 20 minuten af- stands van de plaats des onheils ligt, wordt scherp bewaakt en wel, omdat bij de justitie de overtui ging veld wint, dat in de fabriek stoffen werden verwerkt, voor welke ze geen concessies had. De familieleden [van den direc teur deelden den berichtgever van het „Berliner Tageblatt" over dc ramp het volgende medeDe fa milie zat juist aan het avondeten, toen uit de fabriek teleplionisch werd bericht dat cr brand was. Di- rectaur Francke begaf zich dadelijk op weg daarheen. Nauwelijks had hij de villa verlaten toen de eerste ontploffing, de lucht deed weergalmen en een dreigende vuurzuil uit de fabriek omhoog stoof. Toen de directeur de fabriek binnenkwam, weerklonk de tweede ontploffing Het geheele personeel smakte be wusteloos tegen den grond, alleen de heer Francke behield hot be wustzijn. Toen hij wilde opstaan, viel een balk naar beneden, vlak op zijn borst zoodat hij ten tweeden maleineen- zeeg. Hij had twee ribben gebro ken. Op handen en voeten kroop bij op den tast naar buiten, waar in bewusteloozen toestand gevonden werd. Te Dortmund maakte de ont ploffing den indruk van een aard beving. De seismograaf te Göttingen re gistreerde de ontploffing als eeu sterke beving. Drie schokken, elk 15 seconden durend, werden gevoeld. Het gevaar voor nog een ontploffing te Witten schijnt afgewend te zijn, nu de sappeurs uit Mainz den nog aanwezigen voorraad roburiet uit de hebben verwijderd. De materieele schade wordt op 2 mitloen Mk. geraamd. Het aantal slachtoffers bedraagt volgens de laatste opgaven 30 dooden, 62 zwaar gewonden en meer dan 200 licht gekwetsten. Te Witten eu te Annen zijn de scholen gesloten; in de wacht kamers van de stations zijh tal van dakloozen voorloopig ondergebracht. In de gan gen van de ziekenhuizen loopen rade- looze drommen rond die nog in liet onzekere verkeeren omtrent hel lot van bloedverwanten. Kinderen die zonder toezicht zijn worden voorloopig naar nabijgelegen plaatsen overgebracht. Ze vertrekken in groepjes van twintig onder geleide van een volwassene. De bladen vermeldden gisteren reeds de geruchten dat de brand in de ro burietfabriek aan hoaadwi l lig heid zou zijn te wijten. Wij maakten van deze geruchten toen geen melding, doch mogen ze niet langer verzwijgen, nu uit Dortmund wordt gemeld dat de geruchten bevestigd worden door het voorloopig onderzoek der justitie. Er wordt ook beweerd dat in de fa briek dynamiet en slaghoedjes aanwezig waren. Een lont met een slaghoedje werd op de plaats des on heils in beslag genomen. Het Proces Köpenick. Evenals zes weken geleden de geniale streek van den „kapitein van Köpenick" heel Berlijn be- heerschte, evenzoo hield zijn straf geding Zaterdag de hoofdstad bezig. Yoigt is wegens ernstige valsch- beid in een authentieke akte en ambtelijke vrijheidsberooving, op lichting en het dragen van een uniform zonder daartoe gerechtigd te zijn, tot vier jaar gevangenis straf en in de kosten van het ge ding veroordeeld. 3 December. Medegedeeld door H. C. Tombergji en Ou vorige koers Heden South. Pac Sh 9413/ig 941/4 Common Marine Gb'ifi 11% Pref. 31% 82'/., Common Steel Sh. 481/4 48% Topeka Sh. 107 1081/., 2e pref. Mexican. 291/4 29% Common Kansas Sh. 31% 30% Pref (>31/2 03 Common Wabash 20% 21 Norfolk Sh Union Sh 1871/2 1 ST!/» Southern Rails 35% 351/4 Car Foundry Sh. 44% 461/, Common Erie 44% 44% Missouri 4213/1G 421'',% Roek Island 32% 32% 48% 491/i6 Denver Sh 43i/8 431/, Kon. Petroleum 70S 708 Common Peru 14% 14% Pref. Peru 40'/, 40% 49-% Kimberley 208 205 Rusland Hope 731/4 CO i O Consols 781/., 73% Amer. markt beier. Russen prijshoudend. Kon. Petroleum vast. Tabaksmark t vast. Kimberley lager. SCHIEDAM. Noteering Beurseom- missie Moutwijn f 12per Ned. vat, zonder fust en zonder belasting. LEIDEN, 1 Dec. Granen nog even stil. De beste soorten zijn goed ge vraagd en gemakkelijk te plaateen, de mindere soorten vinden weinig aftrek en worden lager aangeboden. Witte Tarwe f 6.a 8.10, Roöde fa fWalla-Walla f0.a fper 80 KG. Rogge f 5.10 a 5.50 per 75 KG. Wintergerst f 4.90 a f 5.30 por 65 KG. Chevalier f5.75 a 6.50 per HL. Haver f3.70 a 4.10 per 50 KG. Groene Erwten f 7.75 a f 8 80 per HL. Paardenboonen f 6.40 a 6.75 per HL. Duivenboonen f 7.50 a 8.per 85 KG. Kanariezaad 1' 8.a 9.50 per HL. Hennepzaad f 8.50 a 8.75 per HL. Boter. Aanvoer 7070 kilogr. Ie qual. per vat f 58.a f 62.2e qual. por i/4 vat f52.a f56.le qual. per kilogr. f 1.45 a 1.55,2e qual, per kilogr. f 1.30 a f 1.40.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 3