No. 6468.31s,e Jaargang. BINNENLAND. BUITENLAND. De familie Fromentier. V***»b«*c ABONNEMENTSPRIJS: 1 Per 3 maanden voor Haarlem RtaA^V*^l20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. ,tr. 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. op het eerste verzoek der Russische autoriteiten. Een telegram uit Tokio meldt, dat Japan het bestuur van Nioet- sjwang aan China heeft terugge geven. Uit Teheran wordt bericht, dat de Sjah van Perzië, die ernstig ziek is, het plan heeft den troonsopvol- ger met de Regeeringszaken te be lasten en hem te dien einde uit Tabries naar Teheran heeft ont boden. Volgens een telegram uit Belgra do, werden daar een paar dagen geleden twee soldaten, die voor het paleis op wacht stonden, ernstig gewond door twee schoten, die uit het paleis op hen gericht waren. Een Belgradoosch blad deelde mede, dat een soldaat in 't paleis :t gedaan had, maai een paar menschen uit deomgeving van dt n kroonprins van Servië, hebben, naar 't heet, uitge bracht, dat dit jongmensch weer bezig geweest was. De laatste zitting van het Ameri- kaansche Congres is geopend. Pre sident Roos "welt zondjaan den Senaat de benoeming der ministers, zooals die op 23 Dec. waren opgemaakt, benevens die van den heer Garfield tot staatssecretaris van binnenland- sche zaken en van den lieer Wil liam Moody tot raadsheer in het Hooge gerechtshof. De Leader deelt mede, dat er reeds practische maatregelen geno men zijn voor de vestiging van een diamantindustrie in Zuid-Afi ika. Men schat, dat daarbij 20,000 per sonen werk zullen vinden. De troonsopvolger van Abessynië is volgens den heer Martini, gou verneur van Erythrea, die op het oogenblik te Rome vertoeft, een kind van 10 jaren, Jasu geheeten. Het is de zoon van de dochter van Menelik, die gehuwd is met ras Michaël. Maar de rechten van den jongen prins zijn alles behalve onbetwist, h j schijnt althans een ernstigen mededinger te hebben in den twin tigjarigen Degioc Schium, een zoon van ras Mangascia, die een nog al aanzienlijken aanhang heeft. Hofberichten. De schilderes mej. VauStockum uit Den Haag bevindt zich sedert eenige dagen op Het Loo, om een portret van H. M. de Koningin te schilderen, waartoe H. M. dagelijks voor haar poseert. EERSTE KAMER. Woensdag a.s. om half twee is er een openbare vergadering ter behandeling van de wetsontwerpen die bij het afdeelingsonderzoek van gister, geen aanleiding tot opmer kingen gaven, benevens van de wetsontwerpen,die in staatvan wijzen zijn, o.a. die betreffende de invoering van staatsschuldboekjes; den aanleg van spoorwegen in den Haarlem mermeer; onteigening te Groningen; uitbreiding van het telepho onnet en tot aanschaffing van een onderzee- sche boot. Een officieel Kamerverslag? Het vraagteeken, achter dit op schrift geplaatst, zou onze lezers kunnen bevreemden, aldus het „N. v. d. D.": Immers het officiëele verslag van de handelingen der Staten-Generaal bestaat reeds. Maar niet van de „Handelingen" is hier sprake, maar van een „Analytisch verslag, het officieel© résumé, dat daarvan op 's Lands kosten gemaakt zou moeten worden tot betere voorlichting van het publiek. Alléén ten gerieve van het publiek, of nog om andere redenen,?De vraag is Zaterdag, bij de behande ling van Hoofdstuk II, art. 9 bis, in de Tweede Kamer ter sprake ge bracht, maar nist voldoende opge lost, wat ook eenigszins van zelf spreekt. Het is denkbaar dat het hoofdstuk ter wille van de Kamerle den zelf gedaan is en dan zullen dezen het niet zeggen ook is 't denkbaar dat het publiek zulk een ambtelijke samenvatting der Ka merdebatten vurig wenscht, maar dan kan het dat niet zeggen. Dat deze laatste opvatting de juis te is, valt sterk te betwijfelen. De „Handelingen" zijn er. En de pers geeft den inhoud van 't gesprokene uitvoerig wêer, meestal met een toelichting nog daarenboven. Die toelichting kan partijdig, zal vaak eenzijdig zijn, maar dat spreekt van zelf, en 't wordt door het publiek ook verlangd. Ware het anders, de bla den konden hun taak als voorlichters van het publiek wel neerleggen; deze voorlichting moet toch geschieden van een zeker standpunt, gekozen door een redactie, die van de instem ming der meerderheid van hare lezers verzekerd is. Zulke uitingen zijn uiteraard min of meer eenzijdig, maar behoeven niet opzettelijk par tijdig te zijn, en het uitvoerige ver slag zelf, dat door de groote bladen geleverd wordt, mag niet partijdig zijn. Er blijft dus slechts deze mogelijk heid, dat het oubliek door de pers verslagen slecht ingelicht wordt. Zij echter, die genoeg belang stellen in hetgeen er verhandeld wordt in Den Haag, lezende „Handelingen". Zóó duur zijn deze niet, dat de kosten een beletsel behoeven te zijn, en de ITALIË. Het Consistorie. Volgens sommige bladen zcfti het Consistorie, dat op den 6en dezer maand bepaald is, niet gehouden worden, omdat Mgr. Samassi, die ook op dien datum den kardinaals hoed ontvangen zal, ziek te Rome is aangekomen. Maar is 't al ooit voorgekomen, dat de krankheid van dezen of genen een Consistorie deed verschui ven Mocht Mgr. Samassi. nog krank wezen op 6 December, welnu, dan zal voor hem de verheffing tot het kardinalaat niet met eene openbare plechtigheid gepaard gaan, doch de overreiking van den Kardinaalshoed zal in 't particulier geschieden. Dat is al. Alle toebereidselen voor het Con sistorie zijn getroffen. Naar verluidt zal Z. H. de Paus wel eene allocu tie uitspreken, zonder evenwel de Fransche toestanden daarbij aan te roeren. Dat het „Handelsblad" van dezen morgen schrijft in navolging van de Parijsche „Matin" een „alma nak, leugenzak" over den gunsti- gen indruk door minister Briand's beschikkingen op de hooge Italiaan- sche geestelijkheid gemaakt, grenst eenvoudig aan het bespottelijke. Briand is als de rest: volbloed vrij metselaar, dus onvrij godsdienstha ter. Onder zijne bitterheid mengt hij wat meer zoetigheid. Dat is 't verschil. Doch bij al die heeren van de Loge is 't lood om oud ijzer. Te Rome weet men dat beter dan te Parijs of te A'dam. Zondag 1.1. heeft in het district Codogna (Lombardije) de herstem ming plaats gehad voor een Kamer zetel. Angelo Mauri, de jonge Ka tholieke voorman in die gewesten, behaalde 213 stemmen meer dan zijn tegenpartij Bignami, gematigd constitutioneel. Al de Italiaansche bladen zijn vol over deze verkiezing en men begrijpt, welke beschouwingen er aan vastgeknoopt worden. Dokter Lapponi, 's Pausen lijf arts, die reeds eenigen tijd onge steld is, heet nu gevaarlijk ziek. De H. Vader zou hem zijn opperher derlijken zegen gezonden hebben. In de Kamer heeft de socialist Bissolati eene interpellatie ingediend over het godsdienstonderwijs op de openbare school. De heer Bissolati sprak het ver langen uit, dat de Regeering, haar zegel zou hechten aan het besluit van Cremona's gemeenteraad, die FEUILLETON. 77. De zaken, volgens haar eigen ver stand beschouwd en uit het oogpunt harer lage ontwikkeling, meende zij. dat de verliefden den strijd zoo spoe dig niet zouden opgeven. Dit schijn bare onderwerpen kon slechts voor gewend zijn. Wie wist, of zij er niet samen Van door zouden gaan om elders te trou wen, zonder toestemming van mijn heer Luc? Dat zou een prachtig schandaal zijn, en omdat zij wenschte, dat het zoo zijn zou, twijfelde zij er niet meer aan ook. Bij gebrek aan iets beters, had zij de gewone ontknooping kunnen aan nemen, maar zoo was het beter. Naar iets dergelijks had zij reeds lang ver langt. In plaats van de boerderij te godsdienstonderwijs op school ver biedt. Bissolati beantwoordend verklaar de de heer Rava, minister van on derwijs, dat de Regeering nimmer zulke beslissing nemen zal. Eene wet, gesteund door de ad viezen van den Raad van State geeft den kinderen, wier ouders daarop gesteld zijn, het volle recht op godsdienstig onderwijs op de openbare school. En, besloot minister Rava, het gouvernement zal allerstiptst dat recht eerbiedigen. Daarmee kunnen we verklaren, dat de socialist Bissolati er al even bekaaid is afgekomen als de bewonderaar van Combes en Cle- menceau in de Italiaansche Kamer, de heer Roberti Mirabelli, de vorige week. De Italiaansche Re geering kiest de wijste partijeer biediging der godsdienstige over tuiging, en laat de Combes en de Clemenceau's en de socialis ten stilletjes aan hunne anticle- ricale liefhebberij, zonder voor zich een rolletje daarbij op te vorderen, SPANJE. Het nieuwe Ministerie heeft zich Zaterdag in den Senaat voorgesteld. Minister-president Moret noemde het nieuwe Kabinet een vervolg op de vorige ministeries. In den Senaat interpelleerde La- bra over de jongste crisis. Minister Moret verdedigde de zaak als volgt Toen ik merkte dat de godsdien stige quaestie moeielijkheden voor de liberale partij verwekte, waar schuwde ik generaal Lopez Domin- guez; doch deze schonk aan mijn waarschuwing niet de gewenschte aandacht. Ik schreef een brief aan den Koning, waarin ik er op wees, dat de liberale partij op het punt stond van scheuring en dat de val dier partij ernstige gevolgen zou kunnen hebben." Moret gaf den Koning den raad de liberale partij aan het bewind te laten „Ik zou de meerderheid raadple gen en indien het resultaat daar van niet gunstig was, zou ik dit den Koning mededeelen; ik heb gemeend toen een Kabinet 'e moe ten vormen, dat den steun der meerderheid had". Deze verklaring werd met oor- verdoovend lawaai ontvangen. D'Avila protesteerde. Moret riep: Gij wilt mij wagja- gen, maar gij zult daarin niet sla gen, voordat gij mij mijn politieke leven ontnomen hebt Lopez Dominguez kreeg het woord en bevestigde, dat de crisis ontstond door den brief van Moret aan den Koning. Na het einde der zitting hield het Kabinet een bijeenkomst waar in besloten werd, den uitslag van het politiek debat in den Senaat af verlaten in bruidstoilet, de achting van allen en misschien nog een bruid schat bovendien meevoerend, nam Aliette onverwijld de vlucht. Haar naam was daardoor geschandvlekt en dezen keer zou zij zeker niet meer terugkomen. Als zij trouwde met Lues .toestemming zou deze haar weer terug zien, belang in haar blijven stellen en hare kinderen zouden haar nog vaster aan haar verbonden hebben. Dan bleef er voortdurend gevaar be staan, terwijl Luc haar dezen misstap nooit vergeven zou. Het zou tusschen hem en Aliette nooit weer goed worden, en, alleen aan den invloed van Florine overge laten, zou hij in hare handen niets meer zijn dan een groote jongen, die alleen stond op de wereld, een suk kel, zooals alle oude dienstboden er gaarne een tot meester hebben. Al jaren lang koesterde Florine het plan, om op de boerderij Ronceray alleen den schepter te zwaaien, met volle handen uit dit fortuin te put ten, waarvan zij de aanwezigheid ver moedde. Met het onvermoeibaar ge duld van een boerin had hij zij vijf tien jaren lang gewerkt en gezwoegd, te wachten en dan het besluit te ne men, dat met den toestand liet meest in overeenstemming is. In de couloirs van Senaat en Ka mer is men niet gunstig gestemd voor het gouvernement; men gelooft, dat de bijeenkomst van'den Minis terraad nog aanleiding zal geven tot verrassingen. Admiraal Touchard is gisterochtend te Madrid aangekomen om den Koning te begroeten en is vervolgens een uur lang in onderhoud geweest met mi nister-president Moret. Het Kabinet heeft zijn ontslag ge nomen. RUSLAND. Veel verwachting heeft men in vrijzinnige kringen niet van Sto- lypin's tweede Doema, en deze ver wachting wordt nog lager gestemd door de uitingen van Stolypin, die de gewoonlijk goed ingelichte „Stra- na" mededeelt. In een gesprek met een hoogge plaatst ambtenaar zou Stolypin ge zegd hebben „Onze kracht ligt in het diep gewortelde, onverwoestbare conser vatisme van de groot volksklasse in Rutland. Dit conservatisme boe zemt mij het vaste vertrouwen in, dat de tweede Doema zoo zal zijn samengesteld, als ik wil. Maar zoo de tweede Doema niet beantwoordt aan mijn.)verwachtin gen, zal ik haar onmiddellijk na haar samenkomst ontbinden. Dit zou volstrekt geen bewijs zijn, dat mijn politiek onjuist is. Als ik in staat zal zijn de zaak ten einde te brengen, zal ik een de de Doema bijeenroepen, en dan ben ik over tuigd, dat die Doema aan onze ver langens zal voldoen." Stolypin zal aan de nieuwe Doe ma, waarvoor de verkiezingen in het laatst van December zullen plaats hebben, den eisch stellen, dat zij alle door hem genomen maatregelen als „noodwetten" zal goedkeuren. Vergeet zij dit, dan wordt zij ont bonden. Maar de „Strana" weet er nog bij te voegen, dat plannen van Stolypin in de hofkringen geen onverdeelden bijval genieten en dat een ongunstige uitslag der verkie zingen waarschijnlijk gevolgd zal worden door Stolypin's aftreden. De Regeering hoeff besloten tot het instellen van een gestreng on derzoek naar de gebleken knoeie rijen met de graanbezendingen voor de hongersnoodlijdenden. Met dit onderzoek zullen perso nen worden belast die het vertrou wen van den Tsaar genieten en in geenerlei betrekking staan tot den Ministerraad. Een Keizerlijke ukase machtigt de -boeren om bij de Landbouw- terwijl zij het oogenblik afwachtte, waarop de oude Fromentier voor goed het hoofd zou neerleggen en de zoon, die zich blijkbaar om niets bekom merde, zijn vader opvolgen. Aliette alleen stond haar plan in den weg. Deze was haar te Veel. Hoeveel zorg had dit meisje haar al niet gebaard! In dezen laatsten tijd vooral had zij haar gevreesd en verfoeid! En niet alleen de vreugde over het vooruitzicht, dat deze hinderpaal zou verdwijnen, bracht haar in een goed humeur. De stap, dien zij meende, dat Aliette ging doen, verschafte haar eene laaghartige voldoening van een rede- loozen haat, die tusschen meesteres en dienstbaren soms bestaat, van eene jaloersche wroeging van de eene vrouw tegen de andere. Voor deze oude vrouw met de houding en het'voorkomen van een gendarme, waren de bevalligheid, schoonheid en jeugd yan Aliette even zoovele uitdagingen, waarover zij zich wreken wilde. Zich thans geruststellende bromde zij: Nog te vroeg. Straks zal het pas gebeuren. Zij ging naar het zolderkamertje óp bank hypotheek te nemen op bun land. Een andere ukase bepaalt, dat de geheele gendarmerie in Finland met uitzondering van de gendar mes die aan de spoorwegstations dienst doen, voortaan uit de Rus sische schatkist betaald zullen wor den. ENGELAND. Men weet, dat de zelfstandige arbeidsjaar tij in het Lagerhuis slechts ten deele uit socialisten be staat. Nu is er echter een voorstel bij het bestuur ingediend ter behan- delieg op den komenden partijdag, dat het einddoel voor de partij is „voor de arbeiders de volle uit komst van hun werk te verzekeren door het tegenwoordige kapitalis tische stelsel van wedijver omver te werpen en het te vervangen door de instelling van het gemeen bezit en beheer van alle bestaans middelen." De vraag is natuurlijk, of alle leden der partij deze socialistische leer zullen omhelzen. AFRIKA. In een te Tanger gehouden bij eenkomst van het corps diplomati que heeft de Fransche gezant de onmacht van den Maghzen om de willekeurige handelingen van Rai- soeli te weren in het licht gesteld en ten bewijze daarvan een aantal feiten aangehaald. De vertegenwoordigers van Enge land, Spanje, Italië, Rusland, België, en Portugal waren het eens met deze verklaring. De gezant van Frank rijk stelde voor een collectieven brief aan Ben Sliman, minister van buitenlaudsche z ken, te zenden. De vertegenwoordigers van Duitschland en Oostenrijk erkenden het gewicht der grieven, maar verklaarden, dat zij, ten gevolge het geringe aantal hunner in Marokko gevestigde m:id- genooten, geen enkele klacht an dien aard hadden ontvangen. De brief aan Ben. Sliman is in voorbereiding. Korte Berichten. Het weekblad „John Buil" houdt ondanks de tegenspraak der fami lie zijn beweringen omtrent den gezondheidstoestand van Chamber- Iain staande, liet beweert, dat de Staatsman slechts dwor een wonder ooit weer in staat zou zijn aan 't publieke leven deel te nemen. De Finsche Senaat heeft een schrijven aan de gouverneurs ge richt, waarin er op wordt aange drongen, dat de naar Finland uit geweken Russen, schuldig aan eenig misdrijf, bedreven in het Russische rijk, onmiddelijk worden uitgeleverd de vliering, blies het licht uit en bleef bij het open raam op den uitkijk staan om alles af te loeren, wat bui ten zou gebeuren, terwijl zij bij zich zelf zeide: Ik heb al de sleutels beneden gelaten, zij zal gemakkelijk de deur uit kunnen komen. Het is vervelend, dat Luc het licht nog niet uitgedaan heeft. Hij zou in staat zijn, het te beletten Het sloeg elf uur. Florine boog zich verder uit het raam en keek naar het schijnsel van het licht uit Luc's kamer. Juist oji dit oogenblik ver dween het. Goed zoo, sprak zij met een zocht van verlichting. Nu zal het niet lang meer duren. Als een spaarzame vrouw, die den tijd r.iet ongebruikt voorbij wil laten gaan, had zij haar breikous genomen en breide in de duisternis ijverig ver der aan den wollen kous. Buiten stak de wind op, maar hij bracht geen verkoeling. De hemel werd steeds donkerder. Het onweder, dat den heelen dag gedreigd had, was op het punt los te barsten en in de verte hoorde men den donder reeds rommelen. Als zij daardoor maar niet terug gehouden wordt, dacht Florine, zich herinnerende, hoe bang Aliette was. Eensklaps liet zij haar kous vallen en zich zoover voorover buigende, dat zij gevaar liep te vallen, met het hoofd en de armen buiten het raam, sprak zij Daar is iets. Werkelijk liep er iemand over de kiezelsteenen heen, maar heel voor zichtig, om niet gehoord te worden. Hij had zeker ook op den loer ge staan. Nu ging men de binnenplaats oyer, vanwaar men gemakkelijk ver der kon komen. Zie zoo, eindelijk is zij weg, meende Florine. Zij staakte eensklaps hare alleen spraak. De deur van Luc's kamer was open gegaan. Hij ook had iets gehoord, en hij was in staat om nog juist bijtijds te komen, om alles te verhinderen. Florine aarzelde een oogenblik, niet wetende, of zij naar beneden zou gaan of niet. Haar instinct waarschuwde haar, om te blijven. Door onzichtbaar te blijven, vermijdt men de slagen van zijn tegenpartij, terwijl men in staat is er haar onvoorziens toe te brengen, die zooveel gevaarlijker zijn. De meest te vreezen vijanden zijn zij, die zelfbeheersching genoeg be zitten, om zich schuil te houden. Luc was ook op den loer blijven staan. Hij hadt ook het geluid van voetstappen bemerkt. Maar zijne ver onderstelling verschilde geheel met die van Florine. Als hij het eens wasals hij mij ontsnapte Hoe onwaarschijnlijk hem dat denk beeld ook voorkwam, dat zijn plan zou mislukken, den ganschen avond was hij er toch door gekweld geworden. Zonder er verder over na te denken, was hij naar de trap gesneld en naar beneden gevlogen. Op het portaal voor de kamer van Aliette struikelt hij tegen een stoel in de duisternis en was op het punt van te vallen. (Wordt vervolgd. 'TIES PK ir flGITE Mft HON AGITATE. 4e 4= 4c 4c

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1