Ingezonden, Ongemeubileerde Kamers, Burgerlijke Stand. Gemengd Buitenland. Amsterdamsche Beurs. Marktberichten. Faillissementen. MARKTNIEUWS. openingskoersen. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank alhier van 4 December 1906 is P. de Jong, bloemboilenkwee- ker te Hillegom, verklaard in staat van faillissement. Rechter-commissaris Mr. „C. C. von Reeken. De Rechtbank alhier heeft den 4de December 1906 opgeheven- de faillisse menten van W. H. Serné, rijwielhandelaar te Haarlem. L. Weyenberhg Jr., electricien te Haarlem. Deze faillissementen waren den 13n November j. 1. door de Rechtbank uit gesproken. Voet gekneusd. Gisteren middag om half twee had een knaap van 9 jaar, die school- waarts ging en aan de brug van den Koudenhorn moest wachten, de on voorzichtigheid met zijn voet tusschen de dichtdraaiende brug bekneld te geraken. De voet was ernstig gekneusd. De knaap werd door zijn buurman naar huis gedragen. Gemeenteraadsverkiezing Gister zijn bij den burgemeester opgege ven als candidaten voor den Raad de heeren F. A. J. Nieberg R.-K. en anti-rev.) en mr. A. Miedema (Lib. Unie). Beterende. De Heer R. Ver meulen, alhier, de directeur van het Stads-Armen- en Ziekenhuis, die bnlangs ernstig ziek werd is beterende. Gymnastiek-club. Door een tiental dames-onderwijzeressen is een gymnas- tiekclub opgericht, die in de turnzaal aan 't Sophiaplein werkt onder lei ding van mej. Van de Paauwert. Geslaagd. Geslaagd voor het examen in practisch boekhouden van de ver- eeniging van Leeraren in het boek houden de heer G. J. Habermehl, van hier. Aangereden. Gisteravond omstreeks 6 uur werd een vrouw inde Jans straat door een fiets aangereden. De vrouw kwam te vallen en be zeerde zich ernstig aan beide han den. Zij werd door eenige personen in een sigarenwinkel binnengedragen en daar verbonden. Te water. Gisterenmiddag geraakte al spelende een jongen in het Spaarne. Gelukkig werd bij bijtijds opgemerkt door een voorbijganger, die spoedig een stok toestak en de knaap was spoedig op het droge gebracht. Dé Lieve Jeugd. Gisterenmiddag waren twee jongens aan het vechten in de Bakkerstraat. De twist liep zoo hoog, dat de een «den ander door de ruiten wierp, ten gevolge waarvan de knaap erge vei- -wondingen opliep. Geneeskundige tktalp was zelfs noodzakelijk. Baldadigheid. Een paar straatjon- 'gens wierpen uit louter baldadig heid in de Linschoterstraat eenige ruiten in. Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 6 December 1906, des namiddags van l—6 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Preludium en Fuga, F. F. Handel. 2. Offertoire, Th. Dubois. 3. Concertfantasie, W. Rudnick. 4. Ave Maria, Fr. Liszt. 5. Aria uit „Josua", Handel. A. A. van Schil/gaarde. Op 46- jarigen leeftijd is te Amersfoort overleden de kapitein A. A. van Schilfgaarde, adjudant van het 5e regiment infanterie. De overledene, die binnenkort 'tot majoor zou bevorderd worden, -werd 5 Juli 1881 benoemd tot 2e- luitenant. Hij was gedurende etike.e jaren leeraar aan de Militaire School alhier. Levering van Vleesch. Door den minis ter van Oorlog is bepaald, dat wegens de hooge inschrijvingen bij de 1. 1. gehouden aanbesteding het vleesch en vet voor het garnizoen alhier, niet wordt gegund aan een der inschrijvers. De levering zal geschieden door de militaire slachterij te 's-Hage. Inge schreven was door Hartel voor f 0,74, Leijken voor f 0,71 en Mok voor f 0,691/2 per K.G., terwijl ^ongeveer benoodigd is 13000 K.G. vleesch en 1350 K.G. vet van 1 Januari30 Juni 1907. In donker. Gedurend de laatste twee maanden worden er in de stoomtram HaarlemLeiden proe ven genoemen met electrisch licht. Bevalt dit dan zal de petroleum lamp door electrisch licht vervan gen worden. Gisteren, bij vertrek van tram 4,28 weigerde het licht in de laatste twee wagens, waarin de proef ge nomen werd. Zeldzaam. Als eene zeldzaamheid kan worden vermeld, dat in het aan staande jaar 1907 drie agenten van politie le klassehun 25-jarig jubileum vieren, en wel lo. 1 Januari de agent-rechercheur M.L. van Halst; 2o. op 1 April de agent van politie K. Kievit; 3o. op 1 September de agend van po litie J. J. Sanders. 25 jaien dienst. De heer Dijkstra, wagenmaker aan de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M., herdenkt he den den dag, waarop hij voor 25jaar bij genoemde Maatschappij in dienst trad. Ilaarlemsche Nijverheid. Aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen werden g'ster door de Kon. Ned. Fabriek van spoorwagens en rijtuigen, de firma J. J. Beynes alhier weder een zes tal derde klasse wagens afgeleverd. Politierapport. Gevonden voorwerpen: 1 kerkboekje, 1 hond, 1 bril in etui, 1 bril, 1 zilveren horloge 1 ceintuur, 1 vingerring. Proces-verbaal opgemaakt wegens het niet binnen 2 keer 24 uren aan gifte doen aan het politie-bureau van het vinden van een voorwerp van waarde, diefstal van geld overtreding der arbeidswet. Gisterennamiddag is een heerenrij wiel staande voor een perceel aan den Kinderhuissingel ontvreemd alsmede een staande in den tram aan het Kennemerplein. Ondertrouwd: Dec. 5 J. Pbilippo- en C. C. Mes. J. J. M. Smoolenaars en G. C. Boulonois. J. C. v. d. Kuijl cm A. C. Kogenhop. P. de Vos en H. Romijn. Getrouwd: K. Plaijsant en I.. Klok. Bevallen: [3 Dec. C. W. Boeree- Brammeijer. d. H. M.Speller-Krook. d. 4 Dec. S. W. Kollerie-v. d. Wateren, z. 5 P. J. Hoenderdos- Maas. d. Overleden: H. v. d. Pieterman 2 m. z. de Witstraat. - J. Knoors- Looijen 79 j. Tuchthuisstraat. J. v. Bree 5 jz. Korte Doelstraat. J. Fortuin 38 j. Rollandstraat. AGENDA. voor Donderdag 6 December. Teilers Museum. Tentoonstelling van kunstfotogravuren, enz. Concertzaal „De Kroon". Nam. 4 uur Nieuwe Dames-kapel „Ferdinand Iser" Concert. Paleis v. Justitie vm. 10 u. Arr. Rechtbank openb. terechtzitting straf zaken. Lokaal Prov. Bestuur N.-Holland v.m. 11 u. Aanbesteding 3 jarig on derhoud van de Haven beoosten oude Schild op Texel. HAARLEM. Groentenmarkt. Aangev. Aardap. 32 HL. Verk. 32 HL. f 2.H.pr. f 2.50, Aangev. Appelen 28 HL. Verk. 20 HL. L.pr. 4,Hpr. 12,Aangev. Peren 17 HL. Verk. 10 L.pr. f5 a 10, H.pr. f Aangev. Bloemk. 900 st. Verk. 500 st. L.pr. f 4,H.pr. f 14.Aan gev. manden spinazie, verk. mand L.pr. f 0,H.pr. f0.Worte len 500 bos verk. 500 bos L.pr. f 5,f 6 H.pr. f 0,Sla 0md. verk. Heereboon. Aangevoerd verkocht mnd. f 0.00 af 0..Snijboonen Aangevoerd 0 mnd., verkocht mnd. f 0.00 a f 0. Roode Kool 5000, stuks f2.a 6. Witte Kool 300 stuks t 2.a f 6. Savooie Kool 9000 st. f 3.a f 7.. alles per 100 stuks. HAARLEM. Graan- en Zaadmarkt. Witte tarwe. Aangevoerd 140 HL. f6.70—f6.80 per H.L. Haver. Aangevoerd 1.80 H.L. f 3.60 f 3,75—. 50 HL. Paardenboonen f 6.80. 40 HL. Duivenoonen f 7.50. Geachte Heer Redacteur In Uw no. 6466 van 1 Dec. j.l. las ik van den inbraak, gepleegd in de woning van den heer W. D Hoijerman, Breestraat 16, alhier. De wijze waarop de „heeren" daar zijn te werk gegaan, beves tigt alleszins mijne meening, dat ook de bewoners van een gedeelte van de Duvenvoorderstraat aan een dergelijk ongewenscht bezoek maar al te zeer blootstaan. In de Nie. Van der Laanstraat bevindt zich namelijk de ingang tot de stallen van de Ilaarlemsche Tram weg-Maatschappij- De poort ver leent een ruimen blik op de on middellijk rechts aanvangende tui nen achter de huizen van de Du- venvoordestraat. Ik kom nog al eens op verschillende uren langs dezen ingang varieerend van 91 uur in den nacht en zie de poort meestentijds wijd open staan, als 't ware de heeren inbre kers uitnoodigende over de schut tingen der tuinen te klimmen en hun slag in een der perceelen te slaan, tot welke zij zich maar al te gemakkelijk door serres of keu kens toegang kunnen verschaffen. Van een poortwacht of van een onmiddellijk sluiten na gebruik is geen sprake. Prikkeldraad of iets dergelijks is op de poort niet aan wezig, zoodat zelfs bij gesloten zijn een weinig behendigheid of hulp voldoende is om binnen de poort te komen. Politie heb ik op één geval na nooit gezien noch in de Duvenvoordestraat, noch in de aangrenzende straten. Eu in het bedoelde geval had de agent zoo'n haast, dat ik me onmogelijk kon voorsteken, wat hij verstond onder surveillance. Bovendien lijden meerdere straatlantaars in die buurt aan eene chronische onbrandbaarheid, ja zelfs zag ik eens o prijzens waardige zuinigheidom midder nacht de lantaarns het was langs het Kenaupark vóór de P. Kie,straat officieel uitdraaien. Als de inbrekers zich in de mid- denstad toegang verschaffen tot de achterzijde der woningen, hoeveel te meer zal dit dan geschieden in meer afgelegen wijken, vooral in dien de gelegenheid daartoe zich zoo uitstekend leent als door mij aangegeven. Ik hoop dat het bovenstaande voor de betrokken autoriteit aan leiding kan geven afdoende maat regelen tot heveiliging van persoon en eigendom te nemen. Beter eerst den put gedempt, dan te wachten totdat het kalf verdron- kon is EEN BEWONER VAN DUVEN VOORDESTRA AT. De pers over Köpenick. De schoenmaker Voigt heeft, zoo als te verwachten was, met zijne treffende zelfverdediging een groot deel van de pers op zijne hand gekregen. De Frankf. Ztg. begint een hoofd artikel aldus: „Van de Köpenick- sche tragi-komedie die zes weken lang de openbare aandacht in span ning gehouden heeft, is alleen de tragedie over gebleven, waarvan het slotbedrijf voor de derde straf kamer van het tweede Berlijnsche Landgericht is afgespeeld. Schoen maker Voigt moet het spelen van zijne kapiteinsrol boeten met vier jaar gevangenis die hij in de ge vangenis te Tegel, de voorstad in het Noorden van Berlijn, zal door brengen. Het vonnis is, alle om standigheden in aanmerking ge nomen, naar juridische opvatting niet te hard uitgevallen. Al was ook de aanklacht wegens roof en af persing komen te vervallen, want de Köpenicksche ontvanger de kas zonder eenigen dwang over gegeven zoo bleven toch naast de lichtere strafbare handelingen oplichting en de ernstige valschheid in een authentieke akte bestaan, waarvoor alleen een tuchthuisstraf van 5 jaar had kunnen worden opgelegd, gelijk ook de ambtenaar van het O. M. geëischt had. Maar nergens meer dan hier gaf het pas niet werktuigelijk het harde recht toe te passen, dat zuiver reken kunstig straf bij straf telt, maar ook het menschelijk gevoel te laten spreken. Aan menschelijk medege voel beeft het den beklaagde in zijne lange lijdensloopbaan maar al te dik wijls ontbroken, en wanneer dit medegevoel zich nu overal roert en naar te hopen is ook in daden zal be- toonen, dan schuilt daarin een pro test tegen toestanden die in onzen geprezen rechtsstaat den mensch tot een gejaagd dier kunnen maken dat vergeefs verdraagzaamheid en erbarming zoekt. Het dient duidelijk uitgesproken, ja uitgeroepen te worden dat, hoe streng men ook de tegenwoordige en vroegere mis drijven van Voigt moge beoord/elen toch, op grond van de geheele hem ten deel gevallen behandeling, niet de samenleving, maar hij het offer is geweest, het offer van onhoud bare Staatsinrichtingen, welke den misdadiger uit gewoonte in allen vorm kweeken, het offer van een gebrekkige rechtsopvoeding die het menschel ij ke gevoel doodt, en hef offer van bureaucratische enghar tigheid die voor den arme geen ontferming kent en geen spoor van nenschenliefde toont." Het blad eindigt met den wensch lat Voigt's straftijd door gratie ver kort zal worden en men hem daar na in de gelegenheid zal stellen zich eerlijk voort te helpen. Het Berl. Tageblatt vindt even eens dat de eerst zoo koddige ge schiedenis een tragischen achter grond heeft gekregen, iets van die klacht over de „hemelsche mach ten" die de armen schuldig laten worden en hem dan aan de pijn overleveren. Men kan niet zeggen of Voigt toch niet gevallen zou zijn «als de politie hem niet zoo aan houdend vervolgd had. „Maar een ding weten wij zeer goed, namelijk dat de politie hem weer tot misdrijf heeft gedreven. Dat is door het proces van eergis teren naar onze meening onweer legbaar bewezen." Het proces, dat indertijd tegen Voigt te Gnesen is gevoerd, noemt hetzelfde blad een gerechtelijken moord. En dan is het ook een strafprocedure geweest, dat de beklaagde toentertijd geen gelegenheid heeft gekregen om hoo- ger beroep aan te teekenen. Ook het „Berl. Tageblatt" vraagt genade voor Voigt, want, zoo ooit, dan is zij hier op haar plaats. Moge de geheele openbare meening zich in dien kreet om genade vereenigen. „Als een dwaze grap is de geschie denis van den kapitein van Köpe nick begonnen, als een mensche- lijke tragedie eindigt zij. Uit den koddigen kapitein is een arme, deerniswaardige man geworden, op gejaagd door de politie, mishandeld door het gerecht, vertrapt, zoo dik wijls hij zich uit het stof wilde ver heffen, stelselmatig van zijn men schelijk recht en menschelijke waar digheid beroofd. En het was geen gewoon man die hier gebroken neerligt, maar een rijk begaafde natuur die onder goede leiding iets flinks had tot stand kunnen bren gen. Dat is nu voorbij maar de blik in de diepten van menschelij ke ellende mag ten minste niet vergeefs geslagen zijn. Laat men helpen en beteren, waar ernstige gebreken van" ons Staatsleven aan hot licht zijn gekomen. Want het lijdt geen twijfelook nu nog val len in het Duitsche Rijk ongehoorde menscbenoffers. Allerlei andere bladen betoogen dat overtuigend gebleken is, dat de wettelijke bepalingen betreffende politietoezicht op ontslagen gevan genen verbeterd dienen te worden. De Berlijnsche berichtgever van de „Frankf. Ztg." meldt, dat de voorzitter van het Hof, nadat aan Voigt het vonnis was medegedeeld hem zachtjes moettoegevo gd heb ben „Nu geve u God de kracht, om de straf te dragen." Uit de stemming van zijne rechters maakt de correspondent op dat een ver zoekschrift <om gedeeltelijke kwijt schelding van straf door het Hof gesteund zal worden. Verder is be kend geworden dat aan Voigt nu reeds werk en hulp is toegezegd tegen den tijd, dat hij weer vrij zal zijn. De nationaal-liberale partij in dón Rijksdag heeft, naar aanleiding van het geding tegen Voigt, een interpellatie over de uitzetting van ontslagen gevangenen door de po litie aangekondigd. De interpellatie zal vermoedelijk na het Kerstreces aan de orde ko men. Schoothondjes. In het Album der Natuur doet G. Kalsbeek tal van aardige mvdedee- lingen „uit de geschiedenis der schoot hondjes". Na te hebben verteld, hoe in den loop der groote volksverhuizing het schoothondje verdween uit het openbare en maatschappelijke leven, wordt het volgende verhaald over de wederinvoering. Hij schrijft: In het voorjaar van 1014, zoo be richten de Poolsche kronieken, on dernam koning Boleslaw de Groote (992—1025) met de geheele Szlachta een kruistocht naar het Oosten, en beerde, teren 't algemeen gebruik in in den herfst niet naar Polen terug, inaar overwinterde met zijn leger in het vijandelijke land om in het voor jaar verder door te driugen. Dit deed hij ook in het tweede en derde jaar. Toen meenden de Poolsche edelvrou- wen, dat hun mannen nimmermeer zouden terugkeeren en zagen onder hun lijfeigenen naar nieuwe echtge- uooten om, die ze dan tot eigen heer en tot heer van de eigendommen hun ner dood gewaande echtgenooten maakten. Toen dit ook in het leger ruchtbaar werd (het leger bevond zich toen voor Kieuw), braken de Szlachcicen naar huis op, zoodat de Koning genood zaakt was de belegering op te geven, oh hen te volgen. Ttluis gekomen, werden de pseudo-echtgenooten door doodslag .en ophanging onschadelijk gemaakt, eu de edellieden namen hun trouwelooze vrouwen weer in génade aan. Boleslaw echter, die de vruchten van jarenlangen strijd vernietigd zag, vergaf hen niet, maar gaf het bevel, lat iedere edel vrouw voortaan zich alleen op straat mocht vertoonen met oen hondje op den arm. Met ijzeren gestrengheid werd op het nakomen van dit gebod acht gegeven. Er waren echter zooveel schuldigen dat, wat eerst een teeken van smaad en schande was, weldra een teeken werd van adelijke afkomst, met andere woorden 4e schoothond op den arm werd tot oep attribuut eerst van de Poolsche edel vrouwen en later ook van die der Westersche landen. Roburiet. De Frankfortsche scheikundige dr. Karl Roth, de uitvinder van het roburiet, heeft in de „Frankf. Ztg. een artikel geschreven waar boven hij de vraag plaatst of ro buriet de oorzaak van de ontplof fing bij Annen is geweest. Hij be antwoordt die vraag ontkennend op grond van de volgende, hier onder samengevatte feiten: Vroeger vergden buskruit en dy namiet bij hun gebruik in den mijn bouw elk jaar slachtoffers, daar die stoffen de eigenschap hadden, om bij hun ontploffing mijngas te ont steken. Dr. Roth was er daarom toen hij zijne onderzoekingen in 1884 begon, op uit, een ontplof bare stof te vinden die niet zulke gevaarlijke eigenschappen bezat. De uitkomst van zijne langdurige proef nemingen was de samenstelling van roburiet. Behalve dat roburiet de eigenschap heeft dat het mijngas niet ontsteekt, gedraagt het zich volslagen lijdelijk tegen alle mo gelijke mechanische invloeden als stoot, slag en wrijving. Roburiet kan alleen door middel van een detonator of een andere brisante ontplofbare stof tot ontploffing ge bracht worden. Alle deskundigen, niet alleen in Duitschland, maar op het geheele vasteland kunnen dat bevestigen. Dr. Roth somt dan een aantal proeven op die genomen zijn, om dit te bewijzen. Een met buskruit geladen en te midden van 20 KG. roburiet tot ontsteking gebrachte granaat sloeg het roburiet in zijn omgeving tot stof, maar het ont plofte niet. Scherpe schoten uit ge weren van allerlei kaliber konden roburiet niet doen ontploffen. Een roburietpatroon zonder detonator kon onder een stoomhamer van Krupp gelegd worden, zonder op den slag ervan te reageeren. Ver scheidene liters benzine werden in een vat gegoten, aangestoken en do vlammen die er uit opsloegen konden met roburiet als met zand gebluscht worden. Dr. Roth geeft dan ook te ver staan dat men in de fabriek van Annan van zijne voorschriften voor de samenstelling van roburiet moet afgeweken zijn. Hij vraagt met name, of men soms overmangaan- zure kali aan die stof heeft toege voegd. Indertijd heeft dr. Roth wijlen dr. Julius weder te Keulen verzocht, de roburietfabriek bij Annen uitdruk kelijk te waarschuwen voor de ge vaarlijke vermenging van de onbe stendige zuurstofverbinding kalium- permanganaat(overmangaanzure ka li) met de bestanddeelen van het eigenlijke roburiet. Want in zoo'n geval loopt men gevaar dat roburiet tot zelfontbranding en, in geval groote massa's tegelijkertijd inbrand geraken, ook tot ontploffing over gaat. Hoe ongevoelig roburiet, maar dan volgens dr. Roth's voorschrift vervaardigd, is, bleek een kleine twin tig jaar geleden in dezelfde buurt, waar nu de fabriek in de lucht ge vlogen is, op overtuigende wijze, Toen sloeg de bliksem bij Witten door een voorraad van honderde misschien duizenden kilo's roburiet. die in het magazijn van de firma Korffmann Franke waren opge stapeld, zonder eenige andere uit werking dan dat dwars door de ontplofbare stoffen heen een groef was getrokken, die niet eens vlam had gevat.. Er moeten zegt dr. Rot te Witten nog menschen zijn die zich dit vooral zullen her inneren. Uit de puinhoopen van de robu rietfabriek bij Annen zijn nog 226 kisten roburiet weggehaald en in vei ligheid gebracht. Er worden nog altijd eenige lijken vermist. De leegstaande huizen te Witten en Aanen hebben 's nachts veel van dieven te lgden. Alles wat niet draad- en nagelvast is, is van hun gading. Te Witten zijn in een nacht tien inbraken gepleegd. Uit naburi ge plaatsen is nu politie gezonden. De ramp bij Witten. Terwijl het onderzoek naar de oor zaken der ramp bij Witten in vollen gang is, werd Zondag op de kerkhoven van Witten het laatste bedrijf van dit droevige treurspel afgespeeld. Onder buitenge woon groote deelneming had daar de begrafenis der slachtoffers plaats. De minister van handel en de regeerings- president lieten zich bij de begrafe nis vertegenwoordigen. Zooveel werd van het onderzoek reeds bekend, dat de dynamietpatro- nen, die op het terrein van de in de lucht gevlogen fabriek zijn gevonden, afkomstig zijn van een firma die dynamietpatronen levert aan de na burige mijnen. Deze firma echter stond in geenerlei betrekking tot de robu rietfabriek. Het vermoeden ligt voor de hand dat de patronen uit de mijnen gestolen zijn en door derden in de robu rietfabriek gebracht. De heer Richter te Hamburg, com missaris der vernielde roburietfabriek te Annen, heeft verklaard de volstrekte zekerheid te hebben dat in de fabriek geenerlei stoffen in strijd met de con cessie zijn vervaardigd en dat de onder zoekingen die er plaats hadden, bin nen de grenzen van het geoorloofde zijn gebleven. De boeken, die in beslag zijn genomen, zullen aantoonen dat geen verboden zaken zijn aangeschaft. Intusschen heeft de uitvinder van het roburiet dr. Karl Roth in de „Frankf. Ztg." zich geuit over de ontplofbaarheid van dit materiaal. Met uitspraken van deskundigen, die proeven hebben ge nomen met deze springstof, staaft de chemicus zijn bewering dat ontpoffing van roburiet alleen door middel van een detonator kan worden bewerk stelligd. Dat was trouwens ook het resultaat van de proeven door hem in eigen laboratorium genomen met deze stof. Een roburietpatroon zonder detonator had men meermalen onder een stoomhamer gelegd en het was niet gelukt die tot ontploffing te brengen. Een andere proef was dat men een vat halfvol benzine in brand stak en dit met roburiet bluschte. Eenmaal sloeg de bliksem door duizenden kilo's ro buriet in een magazijn van ontplof bare stoffen dicht bij Witten en geen ontploffing volgde, hoewel de bliksem een gang had gemaakt in de ontpof- bare stof. Het was trouwens op grond van deze en dergelijke proeven dat bij het vervoer van roburiet geenszins de voor zorgsmaatregelen in acht behoefden te worden genomen; die onmisbaar zijn bij het vervoer van dynamiet en dergelij ke. Nagaande waardoor de ramp in Witten dan mogelijk kan geweest zijn, komt dr. Roth tot de conclusie, dat of het roburiet in eenzelfde ver trek moet zijn bewaard met andere ontplofbare stoffen, die wel door eigen chemische werking of door het con tact met een vlam tot ontploffing geraken, of dat het roburiet vermengd was met kaliumpermanganaat. Voor deze laatste verbinding had dr. Roth de directie der verongelukte fabriek ernstig gewaarschuwd. De uitvinder van het roburiet ver moedt dat over 't algemeen op deze waarschuwing niet voldoende acht wordt geslagen en dat onder den naam van roburiet door enkele firma's een springstof in den handel wordt ge bracht, die juist in de hoofdzaak ver schilt van zijn uitvinding. Tot zoover dr. Roth. Het feit, dat dynamietpatronen zijn gevonden zou aldus de ramp geheel verklaren. Intusschen zijn op de plaats van het ongeluk nog 226 kisten roburiet geborgen. Nog eenige lijken worden vermist en daarnaar wordt thans ge zocht. De bewoners van Witten zijn nog bij lange na niet allen terugge keerd in hun huizen en naar uit be richten in de Duitsche bladen blijkt, wordt daarvan door dieven misbruik gemaakt, die alles wat niet spijker- vast is uit de verlaten woningen weg nemen. De politie is er versterkt. Doodgevonden de ooren afgeknaagd. Een 70-jarige grijsaard te Couillet (België) werd dood in zijn bed gevon den, nadat men hem sedert 'n week vermiste. De ooren van 't lijk waren geheel door ratten afgeknaagd. 5 December. Medegedeeld door H. C. Tombergh en Co. vorige koers Heden 95 95 Common Marine H1S/l6 117/8 Pref. 3213/16 381/8 Common Steel Sh. 4815/16 48°/i6 Topeka Sh. 1081/4 1071/g 2e pref. Mexican. 295/8 291/s Common Kansas Sh. 81 301/4 Pref. 621/2 611/2 Common Wabash 2015/16 203/4 188 1871/4 Southern Rails 351/2 343/4 Car Foundry Sh. 45'/g 46 Common Erie 433/4 46 Missouri 425/8 42 321/2 313/4 503/16 49 Denver Sh 431/4 44 Kon. Petroleum 720 716 Comm >n Peru 147/g 15 461/2 Dom mca 493/s 493/8 Kim «erley 2081/2 209 Rus .and Hope 731/4 13Vg Consols 73!/2 733/g Amer. markt iets lager. Russen prijshoudend. Kon. Petroleum vast. Ta t «aks mar kt beter. Kimberley prijshoudend. SCHIEDAM. Noteering Beurscom- missie Moutwijn fl28/4. per Ned. vat, zonder fust en zonder belasting. PURMEREND. Veemarkt. Aangev. 591 runderen, waaronder 0 vette 62 a 75 c. 0 stieren, f 0. a fp. k. 92 v. kalveren f 0,7 f 0,95 133 nuchtere idem f 11 a f25 per stuk, 25 paarden, f a 0 3247 schapen f ,0en 000 lammeren, f 0.prijsh. vlug, 287 v. varkens f 0,42 af 0,46, per kilo, vlug; 31 magere id. 15. a f 25 per stuk. 205 Biggen 18 a 12. PURMEREND. Aangevoerd 104 stapels (wegende^g-) kleine 32.50, 2 st. Commissie f 30.a 00 Kg. Boter, f 0.a 0. per Kg. BEVERWIJK. De prijzen der vruch ten aan den afslag waren als volgt Wortelen f 5.a f6.per 100 bos Aardappelen Klei f 2.a f0.Zand dito f 3.a f 0,—. Andijvie f 0.a f0.perlOOstr. Postelein fO.OOaO per HL. Sla f 0.a 0.per 100 krop Bloemkool f 10.a f 14.Komkom mers f .0 a f 0.per 100. Spinazie a ct. Capucijners a ct. Uien fö.a 2.— per HL. Tuinboonen f 0.— a f 0.Snijboonen f 0.a f 0.Hee- renboonen 10 a fper 1000. Fram bozenct. per mandje. Bieten f 1.25 per 100. Pieterselie f 0.00. Selderie fO.OO per bos. Peren f4.a f5.— per Hl. Augurken ct. per mandje. Appelen f 5.a f 9. Roode Kool f 3.a 7.Witte f 0' f Savoye f 3.a 6.Radijs f 0 a 0.Raapstelen f 0.a 0.^ooi- rapen f 3.50 a 0.Prei 8 cent per bos. GEBOREN MARIA JOHANNA HENDRIKA dochter van W. J. SPELLER en, H. M. SPELLER-Keook. Haarlem, 3 December 1906, Een Heer R. C. vraagt liefst SUITE, met degelijk pen sion tegen f 75 per maand of f 45 met le en 2e ontbijt; te be trekken eind December. Brieven No. 1049 Bur. van dit Blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 3