Donderdag 6 Dec. 1906. No. 6470.31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Sint Nicolaas an z'n vriend Valerius. BUITENLAND. De familie Fromentier. ABONNEMENTSPRIJS Per B maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per pos Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE V'E ZONDEN FEEST 1.20 „1.65 0.05 FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regelsf 0.60, (eontant) 0.50 Elke regel meer0-10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE CONTANT. BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. Wo. 1426. - HAARLEM. De Amsterdamsche „Valerius" van de „Oprechte Haarlemsche Cou rant" en de „Stads-Editie" heeft zijne lezers niet vergeten bij gele genheid van het Sint Nicolaasfeest. De volgende wijsheid heeft hij hun in den vorm eenerja, voor sommigen mogen wij wel zeg gen in den vorm eener surprise thuis gezonden. En geene surprise als die bij Pa ter Van Meurs, eene vroolijke* en oolijke is het geweest, maar eene diepzinnige, eene geleerde, eene hooggeleerde, professorale, den naam „Valerius" eere doende. Zoo Sint Nicolaas zijn „vriend" Valerius eene gard rijden mocht; zoo de man die roede in slee van den „koek" uit het bekende „Ziet de maan schijnt door de boomen," in zijn schoen gevonden heeft, dan voorzeker loopt de „gotde Sint groot gevaar zijne gevestigde repu tatie van „goedheid" er bij in te schieten. Doch geven wij eerst aan Vale rius even het woord. Das schreef zijne wijsheid Hebben wij overdreven? Is Va lerius niet een man, die zijn gewicht in goud waard is? Geen diepzin nig denker en kundig, keurig ken ner van de Sint Nicolaas-,,legen den" en dergelijke? De man heeft niets tegen „de heele Santenkraam" en zijne zachte hand schrijft 't woordeke „Paap sche" met eene hoofdletter, zijne behoedzame pen klemt het boven dien veelbeteekenend tussclien aan- halingsteekens. Te voorzichtig wezen kan men niet! Vooral als men zich op 't oorlogspad begeeft. Goed gewapend natuurlijk, want een man als Valerius komt zoo maar niet als de eerste betweter de beste onzen Sint Nicolaas op 't l'jf vallen met Wodan en zijn wit ros, met klaasjes en oude offerkoe ken, met klaasjes in den vorm van varken en rad, „echt Heidensche herinneringen". fDe hoofdletter bij „Heidensche" is van den ieder-het- zijne-gevenden Valerius). En ge looft nu niet, dat Valerius als een „beschaafde" heiden den tijd der „wilde Heidenen" betreuren zou. Neen, de man doet het niet van wege de anti-paapschigheid. 't Hin dert hem, dat het volk nog zoo klakkeloos den Sint met Wodan verwart en de „Heidensche" var kens met de laten we zeggen niet- heidensche. Duidelijker nog zal ons dat wor den, als wij ons andermaal tot luisteren zetten aan de voeten van dezen „geleerde". En een weinig verder: Men lette vooral op het slotzinne tje: „waarop volgens het verhaal de wereld geschapen zou zijn." Heeft er soms „legende" gestaan voor dit vage „het verhaal"? Die 't zeggen kan, zal 't hoogst waarschijn lijk verzwijgen. Met dit proelje willen wij eindi gen Deze laatste aanhaling leert, dat Valerius, die „Paap" en „Heiden" over denzelfden kam scheert; Sint Nicolaas van het ros poogt te wer pen, dat volgens hem, Valerius, Wodan's ros is; die niet in een klaasje kan bijten, .zonder dat o doornen der „geleerdigheid" 1 de bijsmaak der „oude offerkoeken" hem tong en gehemelte foltertdie zeer vrijgevig is met hoofdletters en mild met aanhalingsteekens, een grrrrroot geleerde is en. in eigen oogen, een zeer onpartijdig man. Misschien denken de meeste leden van de verdienstelijke Apo logetische Vereeniging „Petrus Ca- nisius": „Waarom dien Valerius van de „Oprechte,, en de „Stads- Editie" bij de slippen grijpen! Er wordt zooveel gebazeld en gefabeld door dergelijke lui, wier geschrijf daghelder bewijst, dat hun ne kennis en hun gezag te licht vallen tegeu het pieterigste klaas mannetje." Laten we hopen, dat Sint Nicolaas, christelijk vergevensgezind, Valerius des ondanks een Klaasmannetje (met een hoofdletter) in den vorm van een snoezigen Krulstaart (ook met een hoofdletter) thuis gezon den hebbeL. ITALIË. Daar zijn niet weinige Katho lieken in Frankrijk, die, het voor beeld volgen van het „naïeve" „Han delsblad," en van Minister Briand eene liberale uitvoering der schei- dingswet verwachten. De Parijsche Correspondent van de N. R. Ct. gaat een stapje verder en schrijft, dat een Fransc-h prelaat gezegd zou hebben, ,,'t zal nog al losloopen tusschen Vaticaan en regeering." De vorm is wel zeer voorzichtig „gezegd zou hebben." De „Corriero d'Italia" daarente gen schrijft zeer beslist, dat zij van zeer betrouwbare hooggeplaatste personen van het Vaticaan verno men heeft, dat er hoegenaamd niets veranderd is in de verhouding tus schen Vaticaan en Fransche Regee- ring. Wat de een of andere minister zegt of belooft, de II. Stoel houdt er geen rekening mede. Zoo er ooit sprake komt van „on derhandelen" dan moet het zijn met de „regeering", niet met een minis ter; dan moet lietgebeuren langs den gebruikelijken wetlelijken weg. Aldus de „Corriero". Minister Briand zoekt de Katho lieken in slaap te wiegen. Ten opzichte der geloovigen speelt hij den liberaal, den verdraagzame en tegelijk poogt hij de geestelijk heid dood te drukken, de roepingen tot het priesterschap te bemoeilijken enz. Laten we hopen, dat onze Fransche geloofsgenoten ditmaal den wolf in schapevacht geen gele genheid geven, om zijn slag te slaan. AMERIKA. Als de president der Vereenigde Staten spreekt, bij het openen der nieuwe zitting van het Congres in de maand December, dan pleegt de heele wereld te luisteren. Amerika is een zoo belangrijk deel van de beschaafde wereld, dat een gezaghebbende stem van daar nergens onopgemerkt kan blijven. En daar komt nog bij, dat de te genwoordige President een man is in den besten zin als hij spreekt, heeft hij ook wat te zeggen. Deze Presidents-boodsehap is al tijd een uitvoerig stuk, waarvan de telegraaf slechts 'n onvoldoend uit treksel kan geven. Toch is er re den om op een paar punten van dat Staatsstuk dat de lezer el ders verkort weergegeven vindt even te wijzen. Roosevelt begint met de verhou ding van de natie tot het groot kapitaal een kwestie die hem na aan 't hart ligt. En dan komt de verstandige, practische maar ook eerlijke man naar voren. Geen ge schetter tegen de kapitalisten, maar evenmin toegeeflijkheid tegenover uitzuigers of jegens menschen of corporatiën die misdrijf beoefenen als een bedrijf. De President keurt zoowel afliet optreden van hen die den klassen strijd prediken tegen de rijken, als de handelingen van die menschen, voor wie het land een groot exploi- ta ie-terrein is, waarop zij fortuin maken, onbekommerd over het welzijn van hun medeburgers. Con trole blijft noodig, zegt de President elders. Dat slaat op Chicago, en op zooveel andere misbruiken, door groote (en kleine) ondernemers ge pleegd in een Staat, waar zooveel „rotten" is, bij zeer veel voortref felijks. Hervorming van het geldwezen en invoering van een moderner belastingstelsel houden het hoofd der Unie klaarblijkelijk bezig uit detelegraphischesamenvattingblijkt echter niet, dat hij dienaangaande reeds vaste en weldra te verwezen lijken denkbeelden bezit. Van belang is ook, wat Roosevelt van de buitenlandsche betrekkingen zegt. De Japanners krijgen een pluim pje. Geen wonder, men ligt met een machtigen buurman overhoop, voor al niet, wanneer men zelf aanleiding gegeven heeft tot geharrewar. De stoute jongens van Oom Sam aan de Californische kust zouden hun land heel wat schade doen, i dien door hun schuld de goede betrek kingen tusschen Amerika en Japan duurzaam werden verstoord. Nu heet 't in de Boodschap „Japan is thans een der grootste beschaafde mogendheden." Die woorden zijn gesproken door den President der machtige Repu bliek, zes jaar, nadat de Britsche Regeering een bondgenootschap sloot met den nog vaak geminach- ten „Jap", tien jaren na Keizer Wilhelm's geruchtmakenden oproep aan Europa's volkeren, om de hei- igste goederen te beschermen tegen het Gele Gevaar... Zoo veranderen de tijden en wij mee. Over Zuid-Amerika is de Presi dent maar kort. Dat kan ook zijn beteekenis hebben, hoewel ze voor 't oogenblik nog niet duidelijk is. Maar de Cubanen krijgen e«rn scherpe berisping. Voor hen geen koek ach, slechts de gard. Een paor maanden geleden heette 't„Und bist du nichts willig, so brauch' ich Gewalt Thans: „Kunt gij uw onafhan kelijkheid niet bewaren, dan kan uw onafhankelijkheid niet blijven bestaan." Ook dat klinkt anders dan 't Cuba libre de leus, waaronder President Mac Kinley den oorlog tegen Spanje begon. RUSLAND. De „Simbirski Westnik" en andere bladen uit het Wolga-gebicd hangen droevige tooneelen op van den hon gersnood in die streken. Het heette eenigen tijd geleden, dat die zelfs zoo erg was, dat de boeren hun dochters verkochten. Onlangs werd dit tegengesproken maar nu wordt het andermaal staan de gehouden. In en om Simbirsk leven tallooze gezinnen .op niets anders dan aard appelen; alle vee is verkocht en koren is met 40 cent per poed (on geveer 17 K. G.) gestegen. De Tar taren aan den buitenkant zijn er zoo mogelijk nog erger aan toe. In het distriet-Tetyoesji moet het nu gebeurd zijn, dat jonge meisjes aan slavenhandelaars uit den Kau- kasus zijn verkocht tegen prijzen wisselende van f 127.50 tot bijna f 200 dezen slavenhandelaars ge beurt het niet alle dag, dat zij op blanke koopwaar de hand kunnen leggen. De ouders verontschuldigen zich met te wijzen op den honger hun ner andere kinderen en van zich- zelven. Ook Samara lijdt bitter onder de gevolgen van misoogstin het ge- heele gouvernement woedt dan ook hongersnood. Als wij ons niet vergissen was vooral voor deze provincie een groot deel van Lydwalll's befaamd ge worden graan bestemd. Het onderzoek naar het graan- leverantieschandaal schijnt inder daad met kracht te worden voort gezet. Voorloopig is reeds gebleken, dat een tweetal personen uit hooge kringen daarbij nauw betrokken is Prinses Oechtomski en een zekere Bessen-Boskeli hebben, blijkens een mededeeling in Duitsche bladen, profijt getrokken van de voor de hongerlijdende districten bestemde graanleveranties. Hoe het mogelijk was, dat de le verantie van graan aan de firma Lid wall is opgedragen, is nog niet gebleken. Deze firma was tot nu toe nooit in dergelijke zaken betrokken maar insta! leei|£e waterleidingen en dergelijke. Volgens een bericht uit St. Pe tersburg aan de „New-York Herald" is de datum voor de Doema-ver- kiezingen bepaald op 1 Januari, (oude stijl.) Het beurscomité te Odessa heeft een door den voorzitter uitgebracht verslag over den aanleg van een autonome haven aldaar goedge keurd. Volgens dit plan zal de graan- haven worden verbeterd, hetgeen volgens de raming 10 millioen Rbl. zal kosten en zal er een autono me, het havenbedrijf leidende, ha venkamer worden ingesteld, belast met het beheer van de haven en samengesteld uit de vertegen woordigers van de stad, het beurscomité, den handel,de Zemst- wo en de steden van het district Odessa, de stoomvaartmaatschap pijen, de reeders en vertegenwoor digers van havenbeambten en in de haven werkzame personen. De commissie van onderzoek in de aangelegenheid Goerko-Lidwall heeft reeds uitgemaakt, dat Goerko, de adjunct van den minister van binnenlandsche zaken, lang alvorens de pers daarvan melding had gemaakt, had geweten, dat Lidwal de verplichtingen, die hij op zich had genomen, niet nakwam en dat Goerko zoowel voor zijn medewer kers als voor den minister-president Stolypin den stand van zaken ver borgen had gehouden. De commissie verlangt van Goer ko ook ophelderingen over de uit gaaf van een voor publieke werken bestemd bedrag van 1,600,000 Rbl. Het is der politie te Charkof ge lukt door de gevangeneming van 78 revolutionnairen en door beslag te leggen op hunne briefwisseling en hunne wapens de strijdorganisa tie geheel en al machteloos te ma ken. Korte Berichten. De Bondsraad zal in den loop van deze week over de middelen tot leni ging van de vleeschschaarschte be raadslagen. Komende week zal dan in den Rijksdag van regeeringswege de inter pellatie over deze aangelegenheid be antwoord worden. De heer en mevrouw Krupp v. Bohlen und Halbach hebben 20,000 mk. gegeven voor de slachtoffers van de ontploffing te Annen en Witten. De fabriek van Krupp te Annen heeft dezelfde som geschonken. Geheimrat Mendelssohn-Bart holdy, FEUILLETON. 79. De schilderijen waren in hunne om hulsels gestoken. Het groote doek, dat Frangois Livron pas voltooid had, ge makkelijk herkenbaar aan de bijzon dere afmetingen, rustte in een linnen overtrek op den schildersezel. De kost baarste draperieën,de schoonste platen waren opgerold. De dienstmannen, die Frangois Livron zou zenden, behoef den deze voorwerpen slechts op te laden en konden er de minder kost bare en minder breekbare bij voegen. Zoo kon de verhuizing plaats heb ben bij afwezigheid van den meester, zonder dat deze bezorgd behoefde te zijn voor zijne kostbare bagage en zonder eenig gevaar voor zijn eigen kosibaar persoon. De ellendeling! herhaalde Luc, het vertrek doorloopend. Mij zio te misleiden! Hij had Aliette niet weten te be schermen, hij had zich laten verschal ken, beleedigen, overwinnen en nu voerde zijn tegenpartij den triomf ten top. Zegevierend en ongedeerd had hij dit huis verlaten, waar hij ellende ge bracht had. Alles was hem goed genoeg geweest. Van alles had hij partij getrokken de schoonheid van Aliette, haar eersten glimlach, hare eerste liefde, zoowel als van den doodstrijd van den ouden Fromentier en de wanhoop, die hem, Luc met ijzeren vuist vastgreep. Het kloppende hart van de levenden, het kille lichaam der dooden, dat alles, Livron had hem het immers zelf ge zegd, was de grondstof, waaruit hij zijn werk opbouwde. En dan te denken, dat hij zeil dij- gedragen hid tot het succes van dezen man, dat hunne ellende voor hem eene nieuwe bron van roem en geluk zou wordenAls een razende liep hij nu in het ledige vertrek rond. Dan viel hem in zijn machteloozen toorn eensklaps een denkbeèld in, dat hem tot bedaren bracht. Er kwam eene kalmte over hem, zooals men dat som tijds bij krankzinnigen ziet in hunne hevigste aanvallen, en hij begon te lachen. Hij had zijne wraak gevonden, en hij verwonderde er zich over, dat hij er niet vroeger aan gedacht had. Frangois Livron had hem getroffen, in hetgeen hem het dierbaarst was op de wereld, hij kon hem met gelijke munt betalen. Nu hij zijn leven niet kon nemen, wilde hij hem ten minste eenige jaren er van berooven, hem zijne ziel uitrukken, zooals Livron hem het hart uitgerukt had. Ha, Livron had dit gevaar niet voor zien en er zich ook niet voor gevrij waard. Zijn leven, zijn genie, het beste wat hij bezat, had hij daar in die kost bare stukken achtergelaten. Zich zei ven ha,d hij in veiligheid gebracht, maar zijn werk had hij vergeten. Buiten barstte het onweder in al zijne kracht los. De wind dreigde het bouwvallige dak van het paviljoen weg te rakken, en twee of drie maal was een ratelende donderslag gevolgd, zoo geweldig, dat men duidelijk hoo- ren kon, dat de bliksem ingeslagen was. Luc merkte er niets van. Midden tusschen de kisten had hij een koffer manuscripten ontdekt, hij was daarvoor neergeknield en een mes met zwaar lemmet uit zijn zak halende, had hij het slot weten open te krij gen. Hij lichtte het deksel op en on derzocht den inhoud. De koffer was tot boven toe vol met papieren, die, in pakken saam gebonden onder hemden van verschil lende kleur geborgen waren. Luc maakte er enkele van los en trillend van vreugde, herkende hij het groot formaat papier, dat door Frangois Livron beschreven was. Anderen bevatten papieren, die haas tig volgekrabbeld waren, sommige enkel met potlood; kleine aanteeke- ningen en plannen, opgeschreven om niet te vergeten, op het orgenbhk, dat hij ze waarnam, verder dagblad-arti kelen, enkele manuscripten brochures, een onbegrijpelijk werk voor de onin- gewijden, documenten, voor hun eige naar van onschatbare waarde, het re sultaat van lange onderzoekingen, van studies, droomerijen, ingevingen, die niet meer terug zouden komen, Eerst had Luc deze dingen met zijne gewone onverschilligheid beschouwd, maar het volgende oogenblik greep hij met beide handen in den koffer en zonder verder iets te onderzoeken haalde hij er handen vol uit. Een hoop bladen lagen reeds om hem heen op den grond, en hij wierp er telkens andere bij, tot de koffer leeg was. Met een zenuwachtigen lach keek hij er dan naar. Deze zwarte lijnen op het papier, waren woorden, gedachten, meester stukken misschien en dat alles ver dween voor altijd, hield op te bestaan. Wijl Frangois Livron enkel voor zijne boeken leefde, mocht hij ze na bewee- nen, zooals een ander zijne kinderen beweent 1 Met koortsachtige woede had Luc zich op zijne prooi geworpen en met toenemende razernij verscheurde hij alles, wat hem in handen kwam. De zucht tot vernieling was hem naar het hoofd gestegen. De dingen bezaten in zijn oog leven, personali teit; het scheen hem toe, dat het zijne vijanden waren en hij gevoelde een soort van voldoening, dat hij ze in zijne macht had, de wellust der Wan dalen om ze te vernietigen en voor altijd uit den weg te ruimen. Met één sprong was hij overeind gekomen. Hij vertrapte deze stukken met de voeten, scheurde ze nog klei ner en schopte ze door de kamer heen. Toen hij er eindelijk mee klaar was, en er niets meer te verscheuren viel, hield hij op, maar alleen om nieuw voedsel voor zijne toenemende woede te zoeken. Frangois Livron was niet alleen schrijver, hij was ook kunstenaar!... De waanzinnige lach van Luc klonk opnieuw, terwijl hij de teekenalbums greep, de schetsen en muziekstukken, die hij op hunne beurt in honderd stukken scheurde. Nu kende hij zich zelf niet meer. Met geweld buiten zich zeiven ge bracht, kon hij niet meer tot bedaren komen. Al het lijden, dat dertig jaren lang in zijn hart opgehoopt, en in bedwang gehouden was, barstte te ge lijk los, verstompte zijn verstand en rechtvaardigheidsgevoel Wordt vervolgd*.) NIEUW AGITE MA NON AGITATE. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, Slbis Faubourg Montmartre. Wonderlijk, hoe taai het leven van eene echte volksuiting is. Men weet, dat het Sinterklaasfeest een verelnistelijking is van het oude heidensche feest aan Wodan gewijd. Alles heeft het Roomsch- Katholicisme gedaan om het Heidensche door het Christelijke te vervangen, alles hebben, te Amsterdam ten minste de hoofden der Gereformeerden op hun beurt in liet werk gesteld om bet „Paapsche" Sinterklaasfeest te verdrijven, niets heeft gebaat het is zooals gezegd in luis- ter toegenomen, en bewaart, na eeuwen nog de herinnering, nog liet ge- zou zijn. Die klaasjes herinneren aan de oude offerkoeken al zijn ze het niet de klaasjes, in den vorm van een var ken, enz. zijn echt Heidensche herinne ringen. „Wodan" op zijn wit ros heeft men in „Sinterklaas" kunnen veranderen, het rad en het varken, niet, die leven onveranderd voort uit den tijd der „wil de" Heidenen. De heidensche inmengsels van het Sin terklaasfeest vormen geen verschijnsel op zich zelf. In een zeer belangwekkende rede heeft professor Friedrich Delitsch, do schrijver van „Baliel en Bijbel", op uitnoo- digingderVereeniging: «Erasmus», inde kleine zaal van het Concertgebouw, ge sproken over de groote gevolgen dei- Babylonisch-Assyrische opgravingen, voor godsdienst en geschiedenis. De opgravingen hebben te voorschijn gebracht steden en tempels van vóór 5000 jaar, versterkingen, waterleidingen, enz., terwijl desteener. tafelen met Baby lonisch spijkerschrift helder licht hebben doen opgaan over de oudste geschiedenis en de Priesterkoningen, die leefden vele eeuwen voor den Zondvloed, eeuwen vóór den tijd, waarop volgens liet verhaal de wereld geschapen zon zijn. Wat de zeer oude geschiedenis van Babel aantoont, schaadt de godsdienstige verhalen in den Bijhei niet. Integendeel zij zuivert den godsdienst van vreemde inmengsels, van heidensche voorstellin gen. Want de Babylonische godsdienst heeft invloed gehad op andere godsdiensten. De eerste heeft b, v, het geloof aan dui velen, draken en heksen overgeleverd. Want de Joodsche godsdienst kende die niet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1