BINNENLAND. Land- en Tuinbouw Kunst en Wetenschap Uit den Omtrek «tee afdeeling Haarlem van de AlgFmeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur heeft voor de alge meene vergadering, op 24 dezer alhier te houden, het volgende voor stel ingediend te Berlijn, gaf 10.000 mark voor de slachtoffers van de ramp bij Wil ten Het gemeentebestuur van Dortmund beeft 10.000 Mark geschonken voor de nagelaten betrekkingen en de ge kwetsten van de ramp bij Witten. De gezondheidstoestand van den koning van Roemenië is zeer gerust stellend. Koning Karei mag weer vast voedsel gebruiken en men rekent op zijn aanstaand herstel. De Italiaansche Kamer is begonnen met de behandeling der besprekingen van den dienst op de spoorwegen. Het Italiaansch-Roemeensche handels verdrag is onderteekend. Op het eiland Batz (departement Finistère) verzette de bevolking zich met kracht tegen de inventarisatie der kerken. De deur der kerk moest met geweld worden opengebroken. Vijf gendarmes en een aantal bewo ners van het eiland werden gewond. Zeven personen, onder welke de gees telijke van het eiland, werden gevan gen genomen. Generaal Daru te Tours, chef van het 9de Fransche legercorps, heeft ontslag aangevraagd, als protest tegen de medewerking van militairen bij de inventarisaties. Niet ver van Askarsk (gouverne ment Saratof) op het baanvak Rjasan Oeral vielen gewapende boeren een goederentrein aan. en plunderden drie wagens met koloniale waren, schoenen en hoeden. Door het geven van valsche seinen hadden ze den machinist ge noopt den trein te doen stilstaan. Luitenant Collard, beschuldigd aanleiding te hebben gegeven tot de matrozentroebelen te Portsmouth, door het geven van ongepaste bevelen en door barseh optreden tegenover de manschappen, is veroordeeld tot een berisping. Londensche bladen deelen het vol gende telegram uit St. Petersburg mede Aan het ministerie van oorlog is bericht ontvangen, dat er groote be drijvigheid heerscht onder de Japan ners in het Verre Oosten. Er zijn nieuwe Japansche regimenten naar Mandsjoerije gezonden. De Japanners en C'hineezen schijnen de Russen te willen terugdringen tot aan het Bai- kalmeer. Hofberichten. Zaterdag heeft er in de omstreken van Elspeet een Hofjacht plaats, waar aan Z. K. H. de Prins en een aantal genoodigden deelnemen. Gisteren is door den opperstalmees ter, baron Bentinck, namens H. M. de Koningin de zilveren medalje in de Huisorde van Oranje uitgereikt aan den Hofkoetsier W. F. van der Haagen. De op 10 November uitge reikte bronzen medalje is op last van H. M. ingetrokken. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag. Spoorwegen Haarlemmermeer. Aan de orde was gisteren het wetsontwerp van een renteloos voor schot uit 's Rijks schatkist ten be hoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van spoorweg- lijnen in de Haarlemmermeer. De algemeene beschouwingen werden geopend. De heeren VAN LöBEN SELS wilde geen heropening van de in de andere Kamer gevoerde discus sie. Hij constateerde, dat deze lijnen tengevolge hebben dat een feite lijke verandering wordt gebracht in de kring stelling van Amsterdam welke verandering komt voor de verantwoordelijkheid van den mi nister van oorlog. De heer BULTMAN behield zich voor, later op het betoog van den vorigen spreker terug te komen en dit te bestrijden. De heer VAN VELZEN bracht hulde aan de opvolgende ministers die den aanleg van deze lijnen heb ben bevorderd en daardoor het iso lement waarin de Haarlemmermeer verkeert [wenschten op te heffen. De aanleg |zal verkeersverbetering ten gevolge hebben. Spr. hoopte, dat ondanks de bedekkingen het ontwerp met algemeene stemmen zal worden aangenomen. De MINISTER VAN OORLOG verwees naar het door hem ge sprokene in de andere Kamer. Het is zijn vaste overtuiging, dat de be zwaren tegen de Kringstelling door den aanleg van deze lijnen niet zullen worden verhoogd. De MINISTER VAN WATER STAAT dankte voor de waardee ring door den heer van Velzen geuit. Het wetsontwerp werd goedge keurd. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag. Buitenlandsche Zaken. De Heer Tydeman erkende het groote belang der boomkweekerij als tak van nijverheid, doch achtte de bezwaren can hen, die op de nadeelen van het Duitsche tarief hadden jjge- wezen, overdreven. Spreker wilde de oplossing niet zoeken in opzegging van het tractaat van 1851 maar veeleer in herstel van dat tractaat. Wèl moet er naar gestreefd worden, dat zoo weinig mogelijk wordt be lemmerd de invoer van een aantal artikelen, waaraan al zijn zij niet geheel onontbeerlijktoch behoefte bestaat. Lettende op de groote arbeidsmarkt voor de producten, welke bovendien aan de overzijde van den Oceaan be staat, wanhoopte spreker volstrekt niet aan den bloei onzer boomkwee kerij en. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de Heer Van Tets van Gou- driaan, in het licht stellende, dat in de eerste plaats gelet moet worden, op het algemeen belang, verzekerde, dat de Regeering voortdurend hare aandacht schenkt aan de belangen onzer boomkweekers. De publicatie in de Staats-Courant over arbeidsgelegenheid in Duitsch- land geschiedde uit een billijkheids oogpunt voor Nederlandsche werk zoekenden. Dat er bij die mededeeling tevens gemeld werd, dat er eene werkstaking had plaats gehad, geschiedde om aan arbeiders, die geen stakende kame raden wilden vervangen, eene onnoo- dige reis te besparen. De Minister toonde ook aan, dat de bedoelde mededeeling niet eerder was geplaatst kunnen worden. Indien het blijkt, dat de belang hebbenden geen prijs stellen op der gelijke mededeelingen, dan zouden zij voortaan achterwege kunnen blijven. Maar het tegendeel is wel gebleken o. a. van de 's-Gravenhaagsche Ar beidsbeurs, die voor verschillende ar beiders plaatsing vond, is bij de Regee ring eene dankbetuiging ingekomen. Het vraagstuk der geleidelijke ont wapening en neutraliseering van ons land op het programma der tweede Vredes-Conferentie te brengen, oor deelde de Minister niet goed. De quaestie der dubbele verzeke ring wordt in de aanstaande Confe rentie behandeld. Al het mogelijke zal gedaan wor den om de zaak van den Zuid-Afri- kaanschen Spoorweg en de daarmede verband houdende aanvragen om scha devergoeding tot een goed einde te brengen. Inzake de uitzetting van den Ne derlander Nabbinghuis wordt een na der rapport ingewacht. De Heer Tak stelde, met andere leden van verschillende politieke richting, de volgende motie voor „De Kamer, van oordeel, dat be moeiingen van den Minister van Bui tenlandsche Zaken met de oproeping van Nederlandsche arbeiders voor buitenlandsche ondernemingen waar werkstaking is, ongewenscht is, gaat over tot de orde van den dag." Na verschillende replieken, oordeel de de heer Van Doorn, dat uit ver schillende omstandigheden blijkt, dat de Regeering voldoende het belang der boomkweekers in het oog houdt. Spreker waarschuwde er tegen deRe- geeringstaak te bemoeilijken door te veel onze zwakke punten in het licht te stellen en „azalia potica" te voe ren. Ook maande spreker den Heer Van Asch van Wijck aan, die neutraal verklaring van Nederland op de Vre- des-Conferentie had willen besproken zien, aan tot voorzichtigheid op het punt van buitenlandsche politiek. Vakonderwijs. Wij lezen in de M. v. A. van den Minister van Binnenlandsche Zaken over het vakonderwijs: Het verwijt als zou door den minis ter niet zijn ingelost de belofte ten aanzien van het vakonderwijs, in de Troonrede van 1905 gedaan en sedert herhaald, is naar het den minister voorkomt, onbillijk. Voor het textiel- onderwijs te Enschedé zijn onderhan delingen gevoerd om te geraken tot eene reorganisatie van de nijverheids- a'deeling der Nederlandsche school voor nijverheid en handel, welke onderhandelingen, buiten den wil van den minister, niet zóóver gevorderd zijn, dat thans reeds voorstellen aan de Staten-Generaal konden worden voorgelegd, maar waarvan de vruch ten naar alle waarschijnlijkheid in de eerstvolgende Staatsbegrooting aange troffen zullen worden. Onderzocht wordt in hoeverre voor de oprichting van eene centrale middelbare tech nische school partij kan worden ge trokken van bestaande inrichtingen. Ook dienaangaande is de minister diligent geweest. Te beweren, dat de bloei van het vakonderwijs niet krach tig zoude zijn bevorderd, is dus on billijk. Dit onderwijs kan thans reeds in menig opzicht een vergelijking met buitenlandsche toestanden glansrijk doorstaan, ook zonder regeling bij de wet. Dit neemt niet weg, dat ook de minister op den duur wettelijke rege ling noodig acht. De staking te Rijssen. De ongeregeldheden van Maandag avond hebben zich niet herhaald. Wanneer het nu zoo rustig blijft, zal het verbod van samenscholing van meer dan 3 personen, door den bur gemeester, den heer T. Lodder Hzn,, Dinsdagmorgen uitgevaardigd, niet met alle gestrengheid worden gehand haafd. De stakers vergaderen hedenochtend in drie groepen, onder leiding van Verveld, bestuurslid van „Unitas" de christelijke organisatie, en Vooggeerd, bestuurslid van „De Eendracht". Aanbestedingen voor gevangenissen. De aanbesteding en her-aanbeste- door regenten over de gevangenissen te Amsterdam schijnen geen belang stelling te verwekken bij de hande laars in levensmiddelen, 't Ligt voor de hand, dat stadgenooten allereerst zouden willen inschrijven; uiteraard hebben zij geen verzendings-onkosten. Bij de eerstejaanbesteding was voor de koffie slechts ééne inschrijving (van een stadgenoot); en bij de her aanbesteding bleef die ook nog weg, doch was er wederom één inschrijver die nu in Delft bleek te wonen. Voor de kantine-artikelen, dezelfde firma bij de beide aanbestedingen, als eeni- ge gegadigde. Voorzeker povere uitkomsten, welke de vraag doen rijzen, vanwaar die weinige animo en dat nog wel in de zen tijd van woedende concurrentie der kruideniers. Bali. De correspondent van de iV. R. Ct. seint uit Batavia „Bij een onderzoek in de bergdessa Wongaja is gebleken, dat het doel van den aanval in Tabanan was, de omverwerping van het gezag, met het oogmerk de halfzuster van den vorigen Radja tot Vorstin uit te roe pen. Deze halfzuster en de hoofdaanlog- ger zijn gevankelijk medegevoerd. Voorname hoofden zijn niet bij de zaak betrokken. Het verlies van den vijand op 28 November bedroeg) 39 dooden en 30 gewonden". Kath. Soc. Actie. Zondag a.s. zal vanwege het Dio- ces. Comité van de K. S. A. in het bisdom Haarlem een vergadering worden gehouden in het Zuid-Holl. Koffiehuis te 'sGravenhage. Tot deze vergadering, welke om 12 uur aanvangt, hebben alle leden der plaatselijke comité's toegang. Om halftwee uur zal de heer mr. E. R. H. Regout, lid van de Tweede Kamer, een rede houden (met de bat) over Middenstandsorganisatie. Een dolle hond. Te Vessem is de landbouwer V. S. door een dollen hond gebeten. De dolheid werd door den dis- tricts-veearts geconstateerd. De hond werd afgemaakt, terwijl V. S. naar Parijs vertrekt ten einde bij het Instituut Pasteur hulp te zoeken tegen eventueel gevreesde gevolgen van den beet. Nederlandsche Juristenvereniging. Voor de algemeene vergadering in 1907, die te Groningen zal wor den gehouden, heeft het bestuur de volgende onderwerpen gefcozen 1. Het vraagstuk der toevoeging van rechtsbijstand; als algemeen vraagstuk, voor burgerlijk proces, strafproces, administratief proces (vgl. Handelingen 1889). Praes- adviseurs: Jhr. mr. W. Th. van Doorn, advocaat, 's-Gravenhage mr. J. H. Worst, advocaat, Am sterdam. 2. In hoever behooren de hoofd beginselen waarop de burgerlijke procedure in eersten aanleg berust, te worden gewijzigd Praeadviseurs Mr. J. P. A. N. Caroli, advocaat, Amsterdam; mr. C. A. J. Plartz- ield, advocaat, Amsterdam. (Vad). Ongevallenwet. Bij Kon. besl. is, met ingang van 30 November, aan mr. H. Ver kouteren, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter van de plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Amster dam, ingesteld bij.Kon. besluit van 28 November 19Qgu(iStaatsblad no. 202), en is benoemd tot voorzitter dier commissie mr. E. M. Meijers, advocaat en procureur te Amster dam. (St.'Ct.) Adjunct-directeur, Meteorologisch instituut te De Bilt. De Minister van Landbouw brengt ter kennis, dat te vervullen is de betrekking van adjunct directeur aan het Koninklijk Nederlandscli Meteorologisch Instituut te De Bilt, op eene jaarwedde van f1800. Doctoren in de wis- en natuur kunde, die wenschen te sollicitee- ren naar die betrekking, wordt ver zocht, hunne aan voornoemden Minister gerichte adressen vóór 15 December te zenden .aan den waar- nemenden hoofddirecteur van ge meld Instituut, bij wien verdere inlichtingen zijn te bekomen. Bijzondere bedrevenheid in mag netische onderzoekingen strekt tot aanbeveling. Nederl. Katholiekejournalisten- vereeniging. De jaarvergadering, in Hotel de Commerce te Amsterdam gehouden, kenmerkte zich door een opgewekten geest. Uit de jaarverslagen bleek, dat de vereeniging er goed voor staat; het ledental klimt geregeld (dit jaar met 8) en in de kas blijft het over schot stijgende. In zake „Zondagrust voor journa- lis ten" werd de volgende motie, voor gesteld door den heer Ferd. Wierdels, aangenomen „De katholieke Journalistenvereeni- „ging, overwegende de wenschelijk- heid van Zondagrust voor j ournalisten; „erkennende echter, dat er bezwaren kunnen bestaan tegen algemeene in voering ervan; „doet een beroep op de vereeni- gingen om zoo weinig mogelijk op Zondag te vergaderen en verzoekt de hoofdredaktiën maatregelen te nemen en toe te laten om de Zondagrust van verslaggevers te bevorderen. Van deze motie is aan de Ver. tot bevordering van Zondagrust, die eeu schrijven te dezer zake had ingezonden, oen afschrift gestuurd. Ter vergadering werd ernstig ge klaagd over het feit, dat ondanks de welwillende houding van de Besturen der Katholiekendagen de verslagge vers op zulke dagen meestal groote moeilijkheden ondervinden. Deze ont staan in den regel, doordat ieder, die in welke relatie ook tot een of ander blad staat, maar een perskaart vraagt en aan de perstafel plaats neemt. De ze houders van vrijkaarten nemen dan de ruimte in, voor de beroeps- verslaggevers bestemd. Het Bestuur der N. K. J. zal in deze pogen met de Besturen der Katholiekendagen overleg te plegen. Over de wenschelijkheid, dat er jaarlijks voor katholieke journalisten gelegenheid zou zijn tot het volgen ■ener retraite, waren allen het in be ginsel eens. Echter verschilde men in meening omtrent de mogelijkheid van uitvoering. Men zal het intusschen probeeren. Er werd besloten de volgende jaar vergadering zoo mogelijk in Juli te houden in Nijmegen. Ten slotte bracht de vergadering het kamerlid van Vuu- ren (bestuurslid der Vereeniging) hul de voor de kranige wijze, waarop de ze de eer der nederlandsche pers den vorigen dag in de vergaderzaal der Tweede Kamer had verdedigd. De leden vereenigde zich daarna aan een gemeenschappelijken maaltijd. Aan deze oificiëele mededeeling voegen wij den wensch toe, dat het le dental steeds klimmende moge blij ven. Wij, die zoo menigmaal allerlei personen toeroepen „Vereenigt u waarom zoeken ook wij niet daarin onze kracht? Waarom zijn er te vele Katholieke collega's nog niet aange sloten Waarom schitteren enkele redactiën door algeheele afwezigheid? Waren zij Zondag bij de vergade ring en „navergadering" tegenwoordig geweest, van ieder hunner hadden wij denkelijk omtrent hun niet-lidmaat- schap, met den dichter kunnen zeggen „De wroeging greep hem in de ziel". Een nuttigen en zeer aangenamen dag hebben zij in ieder geval gemist. Daar om aan het Bestuur onze beste dank en in 't bijzonder aan de H. H. Wier dels en Helmer, die „de laatst toe- venden" het korte verblijf te Amster dam tot een hoogst gezel ligen avond maakten. Zeker iemand zal misschien nog eens ondeugend spreken van „toost- stemming", maar toch De N. K. Jour nalistenvereniging groeie enbloeie. St. Nicolaas-middag te Utrecht. Uit Utrecht meldt men aan de N. R. Crt. Een groote menigte bewoog zich gistermiddag door de binnenstad. Op de hooge pui van het Stadhuis be gonnen de menschen zich reeds vóór tweeën op te stellen om de verschil lende studenten vertooningen te zien, welke dit jaar zeer aardig waren. Reeds vanmorgen vroeg waren tele- gramberichten verspreid, dat Reuter uit Berlijn seinde, dat de kapitein van Köpenick na zijn verhoor uit de handen zijner bewakers ontvlucht was en vermoedelijk de wijk naar Utrecht genomen had en werkelijk, daar zag men gistermiddag Voigt, den held van Köpenick, op een grooten wagen ge zeten, met een schoenmakersschootsvel voor, doch streng bewaakt door Prui sische beambten. De andere groote mannen uit de Köpenicksche geschie denis waren mede op den wagen ge zeten, welke tot opschrift voerde Alles wijke voor het mihtairisme. Voorop ging te paard een Duitsch militair. De Amsterdamsche vleesch- bereiding werd zeer aanschouwelijk voorgesteld, met een Indiaan te paard voorop. Nooit half werk doen Het Hbld. ontvangt van een zijner correspondenten het volgende schrij ven Ieder heeft in zijn omgeving wel eens iemand die van een vier-, vijf honderd gulden per jaar moetende leven, zich zelden of nooit een ver snapering kan verschaffen. In deze dagen van verrassingen zond een mij ner dames-kennissen aan zoo iemand 'n weduwe is het zonder kinderen een bus cacao-poeder. Den dag daarop ontving zij het volgende briefje, dat ik woordelijk kopieer: „M. Dat u mij een bus cacao-poe der zendt, vind ik heel lief Maar daar behooren melk en suiker bij, want ik houd niet van waterchocola de". (Volgt de onderteekening.) Het was eigenlijk ook niet meer dan behoorlijk geweest, als de dame in quaestie bij de cacao een bus ge condenseerde melk gevoegd had en een kilo suiker met een chocolade ketel en een paar koppen, terwijl het misschien ook wel op haar weg lag een paar maal daags ten huize van de begiftigde voor deze een kopje chocolade te gaan gereedmaken Wie lacht er 'ns mee? Dienstmeid van een groot dichter „Vergeving, mijnheer, maar me vrouw laat vragen, of wat nog sterfelijk aan u is, wil komen di- neeren Raadsheer tot zijn dochter: „In dien gij niet. verandert, Clara, zult gij in de eer-Ie, tweede en laatste instantie blijven zitten!" A. „Waarom zet die man altoos „inspecteur" achter zijn naam? B. „Wie niets anders heeft dan dit om bekend te worden, moet wel van zulk een onnoozel uithang bord gebruik maken." Heeft jouw vriend zijn vrouw om het geldje getrouwd? Zeker niet, maar uit gebrek aan geld. „Moe, zie eens", riep Marietje, in eene lade rommelend, „tante is naar den hemel gegaan en heeft haar bril hier laten liggen." Alg. Ver. van Bloembollencultuur. „dat de vereeniging weder over ga tot het uitloven van prijzen voor hyacinthen, die tentoongesteld moch ten worden in het eigen gebouw der Royal Horticultural Society te Londen op één der eerste twee dagen in Maart, die door deze ver eeniging voor hare veertiendaagsche exposities aangewezen worden; en dat daarvoor uit de kas der ver eeniging gedurende 5 achtereenvol gende jaren, voor het eerst in 1907, jaarlijks een som worde beschikbaar gesteld van minstens f 750 en hoog stens f 1000, welk bedrag aangevuld cn verhoogd zal kunnen worden door vrijwillige bijdragen van hen die meenen deze uitloving te moe ten steunen." De afdeeling heeft gemerkt, dat de vraag naar en de liefhebberij in byacinthen op glazen of in potten in de laatste jaren, althans in En geland, afgenomen is. Gedeeltelijk is hiervan oorzaak de concurrentie met andere gewassen, maar de hy acinth zou nimmer in die mate zijn teruggedrongen, wanneer bij tijd? doelmatige reclame voor haar was gemaakt. Het fiasco, dat voor eenige jaren een dergelijke poging heeft gemaakt moet worden toegeschreven aan te geringe voorbereiding. Het hoofdbestuur zegt in zijn praeadvies te betwijfelen of reclame voor de hyacinth den achteruitgang van de vraag wel had kuunen voorkomen. Er kunnen immers tijdelijk omstandigheden gelden, als smaak en cultuur, die de afueming wijzigener kunnen andere bloe men aan de markt ko nen, die öf smaakvoller of even gemakkelijk om te vervroegen zijn of meer voor deel voor den bloemist kunnen opleveren. In zoo'n geval vermin dert de vraag van een eertijds ge zocht artikel, om misschien na ver loop van eenige jaren zich eerst weer te herstellen. Het hoofdbe stuur meent dat de hyacinthen op andei-e wijze, en met het oog op andere doeleinden dan het verkrij gen van de grootste en fraaist ont wikkelde bloemen, aan de markt moeten worden gebracht. Meer op het gebruik in massa moet het oog worden gevestigd en de handel in miniaturen kan in die richting krachtig medewerken. De handel beweegt zich reeds op dien weg, want al moge de vraag naar hy acinthen eerste soort verminderen, de vraag in het algemeen gaat niet achteruit, integendeel kan worden gezegd, dat de voorraad dit jaar zoo goed als opgeruimd is, wat te meer opvalt, nu het vrijwel vast staat, dat de teelt van dit artikel in de laatste jaren een grooteren omvang heeft verkregen. Het hoofdbestuur kan dus voor- loopig met het voorstel niet mede- gaan; ook acht het een proef van vijf jaar veel te lang. Ook de hr. Johan Schmier gaat, Tel.", naar Indië. volgens de „Geloof en Wetenschap" te Am sterdam zond ons haar catalogi van de bibliotheek en van de dames bibliotheek, welke beide uitstekend voorzien zijn. De eerste telt 2150 werken en is prachtig ingedeeld. Journalistenscholen. De Fransche minister van on derwijs heeft goedgekeurd, dat aan de Ra rij sc he universiteit een jour nalistieke faculteit wordt geschapen. De leerstoel voor het nieuwe val? zal echter niet door bepaalde per soonlij k lieden worden bezet, doch de meest beteekenenden der Pa- rijsche journalisten zullen tijdelijk de plaats van docent innemen. Met de historische ontwikkeling- zal de practijk hand in hand gaan. De studenten zullen zich prac- tisch hebben te oefenen in de ver slaggeving voor parlement, beurs en andere tikken van journalistiek als volontair werkend op de redacties van verschillende.groote werelddag bladen. De oorsprong van de petroleum. Dat de aardolie rechtsdraaiend is, werd reeds in 1835 door Biot ontdekt. P. Walden, die reeds in 1899 dit feit belangrijk noemde voor de verklaring van 't ontstaan van petroleum, is daarop onlangs uitvoerig teruggekomen. Vooreerst betoogt hij, dat alle theorieën onaannemelijk zijn, die z.a. die van Berthelot, Mende- lejeff en Moissan, Sabatier en Sen- derens, Roche, Charitschkoff, Coste, enz. de petroleum uitsluitend uit minerale stoffen (carbieden) laten ontstaan. Mocht ooit ergens op deze wijze gevormde petroleum aangetroffen worden, dan zou deze optisch inac tief moeten zijn. Vervolgens gaat hij de plantaardige en dierlijke stoffen na, waaruit petroleum ont staan kan zijn en komt tot de ge volgtrekking, dat waarschijnlijk eerstgenoemde de voornaamste bouwstoffen daarvoor geleverd heb ben. Deze toch zijn rijker aan op tisch actieve verbindingen en voor al aan rechtsdraaiende, gelijk die in de petroleum voorkomen. De mogelijkheid is echter niet uitge sloten, dat zeewater en daarin le vende dieren aan de petroleumvor- ming hebben deelgenomen. Door C. Engler, die, naar bekend is, kunstmatig petroleum bereidde, en het ontstaan daarvan in de natuur yerklaart uit ontle ding van vetten, achtergebleven na Je wegrotting van levende wezens in zee- en brak water, alsook door J. Marcusson, zijn op deze beschou wingen eenige aanmerkingen ge maakt, hoofdzakelijk hierop neer komend, dat uit de optische activi teit niets is af te leiden uit welke bepaalde organische stoffen petro leum ontstaan is. Onder de omstandigheden waar onder petroleum ontstaat, kunnen in de draaiing der moederstoffen aanzienlijke wijzigingen komen. Zoo zouden het cholesterine en de even eens naar links draaiende proteïnen splitsingsproducten kunnen geven, die het polarisatievlak naar rechts draaien. Ook is van petroleum nog niet bekend cf zij alleen rechts draaiende componenten bevat, dan wel een mengsel van rechts- en Unlcsclvaaieiicle, zóó dat eerstge noemde de overhand hebben. Over 't algemeen is de optische draaiing van plantaardige Jen dierlijke vetten te gering om daaruit de vaak hooge draaiingen te verklaren, die men aan enkele fracties van petroleum, verkregen door distillatie in vacuo, heeft waargenomen. Met zekerheid kan daarom uit de optische activiteit van petroleum vooralsnog alleen dit worden afge leid, dat zij van organischen oor sprong zijn moet. (Chem. Zeit. 30, 391; 711 en 718). („Album der Natuur.") Ingezonden Mededeeling Zooals de winter door de lente ver drongen wordt, zoo verdrijft Scott's Emulsion van levertraan en hypophos- phiten van kalk en soda, lymphatism (bloedwatergebrek), scrofula (klieren), Engelsche ziekte, bloedarmoede, onge- steldheden bij het tanden krijgen. Slechts de zui verste, krachtigste en kostbaarste Noorweeg- sche levertraan wordt in de bereiding gebruikt, en deze wordt volkomen verteerbaar gemaakt Eisch altijd de Emui. door het oorspronkelij k mCTkT.',DeVilscher-Scott's proces van be het Scott*proces. hetreiding, volmaakt doo 30 jaren van ondervinding. Het is bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. Een dubbele vraag: Hoeveel niet- Katholieke Fir ma's ad verteeren in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" Waar om zouden onze Lezeressen en Lezers dan niet bij voor keur die Katholieke Firma's steunen, welke hart toonen voor de Katholieke Pers? YELSEN. De stoomponten. Dat de stoomponten alhier met het stormachtige weder der vorige dagen veel te verduren hebben gehad, kan men thans duidelijk zien aan de diepe groeven, welke reeds na het gebruik gedurende een paar dagen in de kettingen en beugels, waar zij door loopen, ontstaan zijn. -K sk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2