Vrijdag 7 Dec. 1906. No. 6471.31s(e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. 4* De familie Fromentier. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco pei;, gjpöO1"? 1.65 Afzonderlijke nummersm DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZOK- )VEN F FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE CONTANT. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 81bie Faubourg Montmaxtre. FRANKRIJK. De Marokkaansche quaestie heeft in de FVansche Kamer niet dat verloop gehad, 't welk Jaurès ver wacht schijnt te hebben van zijne interpellatie, r Gelijk zoo menig ander Fransch- man hield zich Jaurès het hart vast over het gewaagde van Frank- rijks optreden in de Marokkaansche quaestie. Vooral, meende Jaurès, daarom gewaagd, wijl er geen een stemmigheid heeischt onder de Mo gendheden. De Kamer liet zich door den mi nister van Buitenl. Zaken belezen en schon k geloof aan diens woorden: Er werd niet beoogd eene verovering van Marokko ;J men zou binnen de grenzen blijveneener wijze politiek en dergelijke. De Kamer juichte herhaalde ma len minister Pichon luide toe, ver wierp met 456 tegen 87 stemmen de prioriteit der motie Jaurès en nam ten slotte de motie van den heer Grosdidier aan, luidende „De Kamer, vertrouwen stellend in de regeering voor de uitvoering van het verdrag van Algeciras, met handhaving van de rechten die daaruit voortspruiten en ter bescher ming van de veiligheid harer lands lieden, en iedere toevoeging ver werpend, gaat over tot de orde van den dag". Later keurde de Kamer met al- gemeene stemmen de acte van Al- gesiras goed. Het spreekt van zelf, dat hier mede de Regeering als het ware een vrijbrief gekregen heeft voor alles wat betreft Marokko. Een wespennest noemen bekwame en helderziende, nuchter-oordeelen- de politici de Marokkaansche quaes tie. Gedurende 25 jaren zal Frankrijk 100.000 man beschikbaar moeten houden daarvoor, gezwegen van de mogelijkheid, dat andere compli caties er het gevolg van kunnen zijn. Misschien is die opvatting wat zwartgallig, doch is 't niet beter wat zwaartillend dan luchthartig te we zen bij dergelijke aangelegen heden ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft bij de wet op de arbeidsgeschillen een andere houding aangenomen dan bij de Onderwijswet. Amendeerde het de laatste zoo, dat het e®n geheel andere wet werd, de wet op arbeidsgeschillen nam het Huis aan onder een soort pro test. Lord Landsdowne acht deze wet wel is waar een zeer verkeerden maatregel, die het land met alle soorten van rampen bedreigt", maar FEUILLETON. 80. Hij gevoelde enkel zijne laatste wonde, hij dacht enkel aan den man. die ze hem toegebracht had en aan het voltrekken van zijne wraak. Met een geraas, dat hem bedwelmde el), "Og waanzinniger maakte, smeet bij kleurdoos, palet en inktkoker op den grond. Dat waren zijne medeplichtige in strumenten en die moesten ook ver nield worden. Daar stond ook de piano en Luc zocht naar een stuk gereedschap om ze te verbrijzelen, toen eensklaps zijn blik op het groote doek viel onder het linnen overtreksel. Hoe had hij dat kunnen vergeten! In zijne oogen schitterde eene woeste vreugde en met de hebzucht van een plunderaar viel hij op deze prooi aan. zoowel hij als Lord Halsburry wa ren er toch voor, de wet onveran derd aan te nemen. Waarom dan? Omdat de misleide publieke opi nie zich nu eenmaal vóór de wet heeft verklaard en het Hoogerhuis daartegen niet moet ingaan." Dit werd gezegd naar aanleiding van de kritieke periode die het Hoogerhuis op het oogenblik door maakt. Daarom, al vinden de Lords de wet „onrechtvaardig, schandelijk, tyraniek,"' toch nemen zij haar aan. Werkelijk hooge politiek De Onderwijswet in het Hoogerhuis. In derde lezing werd de onderwijswet in het Floogerhuis aangenomen met 105 stemmen tegen 28. De minder heid werd gevormd door katholieken en pairs van de uiterste Anglikaan- sche richting. De wet komt op 10 Dec. weder in het Lagerhuis in behandeling, gewijzigd, dat spreekt van zelf. In sommige staatkundige kringen is men thans van meening, dat nog wel overeenstemming zal worden verkregen tusschen Hooger- en Lagerhuis over deze quiestie. BELGIE. In de Kamer duurt het debat over den Congo voort. Gisteren voerde onder meer het woord de heer Beernaert, minister van Staat. Altoos was hij een voorstander ge weest van de Kolonisatie daar, maar desondanks kon li ij zich niet vereenigen met den thans ge volgden weg. Beslist wss hij tegen gedwongen arbeid; gevaarlijk vond hij 't, dat gezag en administratie in éêne hand vereenigd waren. Het goede in den Congo tot stand ge bracht, dankt België aan den koning, maar niet minder aan vele k'oeke' Belgen, die er aan meegewerkt heb ben uit alle macht. De overname van den Congo vindt hij raadzaam en nog tijdens het leven van Leopold II wil hij die overdracht zien plaats hebben. De radicaal Janson daarna het woord nemend oefende eene on zachte critiek op het zoogenaamde „Persbureau", betaald met Congo- leesch goud. Indien België voort gaat met de uitbuiting van negers, zal het zijn prestige verspelen; 't moet zich groot toonen door zijn eerbied voor het recht, Spreker eindigde met eene rechts geleerde verklaring omtrent de voorgenomen annexatie. SPANJE. Alweer 'n nieuw Kabinet. Spaanscho ministers, van 'n pas gevormd ministerie, dfe in 't parle mentsgebouw hun paraplu hebben laten staan en teruggeloopen zijn om Zijne handen beefden, terwijl hij er ongeduldig het omhulsel afbrak. Het was spoedig gedaan. Daar was de schilderij. Met een enkelen slag kon hij ze vernietigen, maar zijne nieuwsgierigheid drong hem, ze nog eens te bekijken, Hij nam het licht en hield dit er kort bij. Een dof gebrom ontsnapte aan zij ne lippen, toen hij het schilderstuk zag. In het dichte woud, tusschen het „roen van eene eeuwige lente ver toonde zich het voltooide portret van eene vrouwelijke gedaante. Het hel dere daglicht, dat tusschen de blade ren der"boomen viel, scheen ook door haar lichtend kleed te gaan. Het krachtige leven, dat deze schilderij te aanschouwen gaf, scheen in haar ge concentreerd en voor haar verdween al het overige. De jeugd, de lente, de hernieuwing van het leven en de liefde, alles was in haar vertegen woordigd. De schoonheid der natuur diende slechts als een lijst voor deze men- schelijko schoonheid, en Luc herkende haar, hij herkende Aliette geïdeali seerd, zoo schoon in hare schepping en toch zoo sprekend gelijkend, dat 'tding te halen, loopen kans, dat ze niet meer binnen worden gelaten, omdat er in dien tijd al weer 'n ver- sche zending ministers is gearri veerd. Vandaag zullen de allernieuwste Kabinetsleden zich aan de Cortes voorstellen. De verbazende snelheid, waarmee dit nieuwe Kabinet isgevormd, mag wel haar oorzaak vinden in de Ma rokkaansche kwestie, want het pro tocol van Algesiras diende ten spoe digste aan het parlement te worden voorgelegd, en het was toch ook noo- dig, dat de Fransche admiraal Tou- chard iemand thuis vond in Ma drid Het nieuwe ministerie is er een van liberale concentratie. Drie mi nisters behoorden tot het kabinet- Lopez Dominguez, Barrose, de mi nister van Justitie, is een intieme vriend van Montero Rios. De minis ter van Buitenlandsche Zaken, Perez Caballero, maakte deel uit van het kabinet Moret. Deze laatste benoeming is goed O ïtvangen, daar de nieuwe minister hij was 't, die zoo gelukkig tus- schenbeide kwam ter gelegenheid van het geharrewar in Algesiras de banden tusschen Frankrijk en Spanje slechts te nauwer zal toeha len. Het kabinet zal gesteund worden door de verschillende liberale groe pen. Wat de aanwezigheid van graaf Romanones (Binnenland) en vooral van Davila,' den geavanceerden anti-clericaal, dien men „vadertje Combet," noemt, in het nieuwe kabi net betreft, zij steunt helaas! de over tuiging, dat dit alle krachten zal in spannen, om de wet tegen de veree- nigingen toch te doen aannemen. 't Is nu maar de vraag, of men van nu tot 't einde van dit jaar tijd genoeg zal hebben om de begroo ting, en de afschaffing der octrooien te behandelen. DUITSCHLAND. Ilet. geval te Köpenick zal waar schijnlijk het goede gevolg hebben, dat verbetering zal worden gebracht in het toezicht op ontslagen gevan genen. De „N. Ges. Korr." weet mede te deelen, dat men in de bevoegde kringen reeds overweegt op welke wijze de bepalingen betreffende de uitzetting van ongewenschte perso nen, in de verschillende Bondssta ten bestaande, kunnen worden ver beterd. Men wil voorzorgen nemen om te voorkomen, dat gestraften na hun ontslag uit de gevangenis indien zij zich tijdons het onder gaan en na de straf althans goed gedragen verhinderd worden op eerlijke wijze hun brood te verdie nen. Do keizer en de keizerin zouden dit beeld hem deed ontroeren, terwijl het te gelijk zijne woede opwekte, en op het punt het te vernielen, deins de hij terug als voor eene heilige schennis. Dan schoot het hem eensklaps te binnen Deze man heeft haar zóó ge zien zóó is zij misschien geweest. en wat heeft hij van haar gemaakt! Thans kwam het ware gelaat van Aliette, dit bleek, ontstelde gelaat van straks h«m voor den geest. Dezen blij den lach had men van haar schoon gelaat doen verdwijnen, men had hare hoop vernietigd, haar leven geknakt, i "et werk voltooid was, had de kunstenaar het overbodig model ge broken, weggeworpen. En terwijl Luc dat dacht, werd zijne verbeelding werkelijkheid. Om het contrast beter te doen uitkomen, stond de levende vrouw naast haar por r :t. Aliette beschouwde ook hare beel tenis. Zij was maar haastig gekleed en heure loshangende haren golfden over hare schouders. Wakker geworden door het leven, dat Luc maakte toen hij naar bene- in deze quaestie groot belang stel len en de „N. G. K." verklaart zelfs, dat het initiatief tot de noo- dige wetgevende maatregelen van den keizer is uitgegaan. Korte Berichten. Er wordt aangekondigd eene circu laire van minisier Briand, die zal ighouden, dat de seminaries voor de wet kunnen bestaan, mits onder den vorm van bijzondere scholen voor middelbaar en liooger onderwijs. Daar men Maandagnacht op Marti nique 'n hevige aardbeving voelde, die dertig seconden duurde, zonder evenwel schade aan te richten, heeft de Fransche regeering bevel gegeven, dat de troepen zich zouden verwijde ren. Slechts 150 man blijven achter. Het aantal hongerlijdenden in het binnenland van China bedraagt tien millioen, zooals een telegram uit Shanghai meldt. De eerstvolgende oogst kan eerst in Juni verwacht worden. In Duitschland wordt een wet voor bereid op de aansprakelijkheid voor schade, door automobielen aangericht. In de Rijksdagcommissie werd zeer geklaagd over het te snelle rijden, vooral door de huur-automobielen (auto-droschken) in Berlijn. Men overwoog de invoering van een ge dwongen automobiel-vereeniging. Luccheni, de moordenaar der Kei zerin van Oostenrijk, is zeer ziek; de dokter verklaart zijn toestand hope loos. Hij wordt in zijn cel verpleegd. Generaal Botha heeft op een te Pretoria gehouden congres van „Plet Volk" nogmaals aangespoord tot sa menwerking met ieder wien het be lang van het land ter harte gaat, zelfs met hen die het tot een kerkhof had den gemaakt. De Japansche Regeering heeft nieu we plannen met het leger, dat met de helft versterkt zou worden. Op voet van oorlog zou het 750,000 man tellen. Op een wilde zwijnenjacht zijn de koning van Portugal en de kroonprins ternauwernood aan den dood ontsnapt. Ze waren met eenige heeren in de buurt van Arronches, toen éen der opgejaagde zwijnen plotseling een aan val op de jagers waagde. Het paard van den koning werd onder hem gedoodde koning zelf bleef ongedeerd. Ook de kroonprins werd als door een wonder gered. Markies Deferra en graaf Demolina liepen ernstige verwondingen op. Drie drijvers werden gedood. De raad van bestuur der Staats- spoorwt gen heeft met groote meer derheid het voorstel der regeering aangenomen, dat bedoelt den ver- voerprijs van pas geslacht vee als stukgoed of per wagonlading te verlagen. den ging, had zij begrepen, dat er iets buitengewoons moest gebeuren. Zij was uit haar bed gesprongen, had haastig wat kleeren aangedaan, was Luc bijna onbewust als-eene slaap wandelaarster gevolgd, en met groote oogen was zij naar hem blijven staan kijken. In dit groote, sombere vertrek.'dat nauwelijks door het trillende licht der flambouw verlicht werd, scheen hij te midden der verwoesting werkelijk schrikwekkend. Zijn gelaat was doods bleek, zijne kleeren in wanorde, zoo geheel anders dan gewoonlijk, dat de ergste veronderstellingen van Aliette nog overtroffen werden en zij bang werd voor hem. Wat doet gij hier? riep hij uit, met dreigend gebaar nader komend. Op hetzelfde oogenblik weerklonk een geweldige donderslag, nog heviger dan al de vorige. Met een angstkreet deinsde Aliette terug tot den - muur, waar zij tegen leunen moest om niet neer te vallen. Eerst had zij in eene nachtmerrie het geluid van eene worsteling mee- nen te hooren en zij had gedacht dat beide mannen elkander vermoordden. Te Barcelona en in verschillende andere plaatsen in Spanje hebben Woensdag antl-clericale betoogin gen plaats gehad. In Navarra wordt daarentegen een beweging op touw gezet tegeu de wet op de vereenigingen, De Sultan van Marokko heeft blijkens een telegram door de Ex change Telegraph Company te Lon den uit Tanger ontvangen, den minister van oorlog bevolen, met een zoo sterk mogelijke troepen macht naar Tanger te vertrekken, ten einde de orde aldaar te herstel len. Flet vertrek van het Fransch- Spaansche eskader mist blijkbaar zijn uitwerking niet. De Negus van Abessynië heeft in antwoord op de mededeeling der Fransche, Engelsche en Italiaansche regeeringen over de door haar ge sloten overeenkomst betreffende Abessynië geantwoord, dat hij dank baar was voor hare bedoeling om de onafhankelijkheid van Abessynië te bandhaven. Hij sprak daarbij tevens de hoop uit, dat de getroffen overeenkomst in geen enkel opzicht zijne souvereiniteitsrechten zou be perken. Reeds vroeger is bericht, dat China plan had zijn vloot te reorganisee- ren. Daarvoor zouden noodig zijn een som van 20 millioen taels in eens en een jaarlijksche uitgave van 8 millioen. Van dit plan zal vermoedelij k voorloopigniets komen, daar de onderkoningen der provin cies aan de keizerlijke regeering hebben medegedeeld, dat de pro vincies onmogelijk het van hen ge vorderde bedrag zouden kunnen opbrengen. De nota over Marrokko die door de vertegenwoordigers van Frank rijk en Spanje is gezonden aan de mogendheden, die de acte van Algeciras hebben onderteekend, heeft de bedenkingen tegen het optreden van beide regeeringen geenszins doen verdwijnen. In het Consistorie van gisteren hield Z. H. de Paus een allocutie waarin Hij zijn diep leedwezen uit sprak over den storm van gebeur tenissen, zoo innig bedroevend voor de Heilige Kerk. „Maar", zoo verklaarde Z. H., „ons geloof blijft onwankelbaar, wij hebben een krachtig vertrouwen in de hulp van Christus. De eendracht die bloeit in de Katholieke wereld strekt ons tot troostonze blikken moeten we broederlijk wenden naar de Bisschoppen, die het diepst wor den getroffen door de lage hande lingen hunner tegenstanders. Nu Luc alleen was, wat was er van zijn tegenpartij geworden? Zij 3prong'naar voren, deed een paar stappen, keek om zich heen in de mee ning een doode op den grond te zien liggen, maar zag niets, dan een hoop verscheurd en vertrapt papier. Nog verder vooruitkomend, stiet zij met den voet tegen den ledigen koffer. Toen bleef zij besluiteloos staan. Een vaag vermoeden van hetgeen er gebeurd was, rees in haar geest op. Zich voorover huigend raapte zij eenige stukken papier van den grond op. Eenige woorden, twee of drie stuk ken van een volzin waren voldoende om haar het gebeurde op te helderen, en zij riep op hartverscheurenden toon uit: Mijn boek! mijn boek! Allerlei herinneringen kwamen in haar op en eene diepe ontroering maakte zich van haar meester. De geschiedenis, die Francois Livron geschreven, die hij haar voorgelezen haddie zoo sprekend op de hare ge leek, waarvan zij zooveel hield. Zij raapte hier en daar beschreven stuk. ken op, trachtte ze aan elkaar te pas. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder heeft het voornemen te kennen gegeven, op aanst. Maandagavond de feest- vergadering bij te wonen van den Cbristelijkën Volksbond in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen te 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag. Ingekomen was ter zitting van gis teren een adres van 5 oud-onderoffi cieren der cavalerie tegen de afschaf fing van het blijvend gedeelte bij dit wapen. Bij de behandeling van de goed keuring van het Internationaal Trac- taat tot bestrijding van den zoogenaam- den handel in blanke slavinnen be toogde de heer Van Bvlandt, dat, ter bereiking van dat doel, de Regeering vooral samenwerking moet zoeken met particuliere personen en vereenigingen, die strijd voeren tegen het te weren kwaad. De heer Van Wijnbergen, z'ch hier bij aansluitende, bepleitte een ruim subsidie aan het Nationaal Comité en oordeelde, dat onder het hoofd van Regeeringsbureau een zelfstandig han delend ambtenaar moet staan, die zich geheel aan die taak kan wijden. De Minister van Justitie, de heer Van Raai te, stelde na totstandkoming van dit ontwerp subsidieverhooging aan het Nationaal Comité in uitzicht. Het is de bedoeling onder den hoofd commissaris van politie te Amster dam als hoofd van het Regeerings bureau een afzonderlijk ambtenaar aan te stellen, die zich uitsluitend aan die taak kan wijden. Het debat werd daarom begonnen over Hoofdstuk Justitie. De Heer Van Sasse van IJsselt be- toogende, dat de militair gelijke aan spraak op rechtsgelijkheid en rechts zekerheid moet hebben als ieder burger, bepleitte de noodzakelijkheid eener verbetering van de militaire rechts pleging. Wijzende op bestrijding in militaire kringen tegen het geven van invloed aan Tiet burgerlijk element in de militaire rechtspleging, hoopte spreker, dat de Minister bij zijne her vorming zal pal staan tegen milita ristische wanbegrippen op dit gebied. Voorts waarschuwde spreker tegen opheffing van marechaussee-brigades, opdat de grensbewonersin Noord- Brabant en Limburg niet worden o- vergeleverd aan vagebonden. De heer Janssen drong aan op her ziening van art. 2 en 3 Wetboek van Strafrecht; herziening van het bur gerlijk procesrecht: op meer afdoende bestrijding van de speelwoede en be pleitte gebruikmaking van de dien sten van het Leger des Heils en in het belang van de veiligheid der maatschappij de stichting van een Centraal Observatie-gesticht voor on toerekenbaar verklaarde misdadigers. De heer Schaper handhaafde de qualifïcatie „klasse justitie", zich hier bij beroepende op ongelijke straftoe- sen, richtte zich dan op, door nieuwe onrust aangegrepen en kwam naar Luc toe. Zich niet langer met haar bezighou dend, was hij weer naar de schilderij toegegaan. Begrijpende, wat hij gedaan had en nog wilde doen, riep zij wanhopig smeekend uit: Neen,doe dat niet, ik wil het niet. Hij keerde zich om. Om zijne ra zernij ten toppunt te doen stijgen, was deze tusschenkomst voldoende. Ha, zeide hij, gij durft hem nog verdedigen? Neen, niet hem, maar mijzelf 1 En op het doek wijzende, voegde zij er b§ Ziet gij dan niet, dat ik het ben. Herkent gij mij niet? Luc begreep haar niet, kon haar ook niet begrijpen, en zij kon zich ook niet nader verklaren, want ook haar verstand scheen niet langer te werken. (Wordt vervolgd AQITE MA HON AGITATE. mi miin j|c )Jc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1