Maaglijden. Sociale Berichten. Kunst en Wetenschap deeling, en betoogende, datjaanslagen op den eigendom zwaarder worden gestraft dan aanslagen tegen het le ven. Dit is een gevolg hiervan, dat de justitie uit eene bepaalde klasse is gerecruteerd. Uitvoerig en scherp critiseerde Spre ker het verleenen van gratie aan twee Groningsche fabrikanten, door wier nalatigheid in het opvolgen van voor schriften der Veiligheidswet een werk man het leven verloor. Metmededee- ling van de voorgevallen feiten betoogde spreker dat hier misbruik is gemaakt van het recht van gratie hetgeen de heer Van Idsinga, blijkens een interruptie, met hem eens was. Op schandelijke en belachelijke gronden is aan deze kerels, die ge durende eenige jaren in de kast moes ten gestraft zijn, gratie toegekend. Spreker laakte het o.a. dat de Mi nister er zich op beroepen had dat het adres, verzoekende om gratiever- leening, geteekend was door „achtens waardige" ingezetenen van Groningen. Tot die achtenswaardigen behooren ook leden van de Groningsche Recht bank. het treurigste stelletje van onze geheele rechtsmacht. Voor deze uitdrukking werd spreker tot de orde geroepen. In de avondvergadering kwamen weder de Kinderwetten in behande ling. De hr. Ruijs de Beerenbrouck bepleitte eene gedwongen opneming van drank zuchtigen in sanatoria. Hij betreurde, dat de Minister dit denkbeeld niet voorstaat. Vele Staten trekken zich de belangen van de drankzuchtigen aan en hebben speciale wetten voor hunne verbetering in het leven ge roepen. Burgemeester van Leeuwen. In den Amsterdamschen gemeen teraad heeft de burgemeester der Hoofdstad sprekende over het vele werk dat B. en W. voor de boeg hebben, laten doorschemeren, dat over vijf maanden wellicht een an der op zijn stoel zou komen te zit ten. Deze uitlating heeft velen veront rust. „Heeft de Burgemeester het plan af te treden?" vroeg men. Wij meenen te kunnen antwoor den, dat hieromtrent nog niets is mee te deelen. De Burgemeester is op 10 Mei 1901 benoemd en treedt den lOen Mei 1907 af. Hij kan dan herbenoemd worden en dat zal zon der twijfel geschieden. Maar er kan vóór dien tijd veel gebeuren Of de heer van Leeuwen een herbe noeming zal aanvaarden, is nog niet zeker de burgemeester heeft blijkbaar eenvoudig willen wijzen op de m o g e 1 ij k h e i d, dat hij zou ophouden burgemeester van Am sterdam te zijn. Een mogelijkheid, die wij, in één woord, een ramp voor Amsterdam zouden achten. Het schrijven van den minister van marine aan de Kerkgenootschappen. Als bijlage van de Memorie van Antwoord op het V. V. der begrooting van marine is afgedrukt het schrijven van den minister van marine van 9 Juni 1906 aan kerkgenootschappen enz. „betrekkelijk de geestelijke ver zorging van het personeel der vloot." Dit schrijven luidt als volgt Overtuigd van den grooten en zeer ernstigen invloed ten goede, dien de godsdienst op de schepelingen kan hebben, zijn door mij maatregelen genomen om de aanraking van gees telijken en godsdienstleer aren met het personeel der vloot zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Vooral de geestelijke of godsdienst leeraar, die een schepeling in zijn jeugd onderwijs heeft gegeven, die hem als kind heeft gekend en met de omstan digheden der familie bekend is, kan bij een bezoek een grooten invloed ten goede uitoefenen door hem te wijzen op de gevaren die hem omringen, te herinneren aan hetgeen hem vroeger werd geleerd, hem in te lichten om trent de wijze waarop hij dat geleerde in practijk moet brengen. Met het oog hierop is door mij het volgende bepaald De geestelijke of godsdienstleeraar. die een schepeling (met uitzondering van het personeel der Marine-Reserve en de zeemiliciens) of marinier be- hoorende tot zijn kerkgenootschap wenscht te bezoeken, geeft van zijn voornemen daartoe kennis aan den Directeur en Commandant der Ma rine te Willemsoord met vermelding van den datum en het tijdstip, waar op hij den betrokkene zou wenschen te ontmoeten. Indien de schepeling ter plaatse aanwezig is en zich met dien wensch vereenigt, wordt namens den Direc teur en Commandant aan hem, geeste lijke of godsdienstleeraar, kennis ge geven, dat aan het verzoek kan wor den voldaan of wel de reden me degedeeld van de verhindering. De schepeling tenzij hij met strafklasse of provoostarrest is ge straft wordt daarna c. q. in de gelegenheid gesteld den geestelijke of godsdienstleeraar af te halen van de Directie, den trein of de boot en kan verder een gedeelte van den dag met hem doorbrengen, betzij wandelende, hetzij binnenshuis, waartoe desver- kiezende een der kamers van het wachtlokaal aan de marinehaven be schikbaar wordt gesteld. Wanneer het den Commandant van het schip of de kazerne naar aanlei ding van het gedrag van den betrok kene noodig voorkomt, kan hij ter controle aan den geestelijke of gods dienstleeraar verzoeken een bewijs af te geven, hoe lang de schepeling onder zijne hoede is geweest. Wenscht de geestelijke of godsdienst leeraar restitutie te ontvangen van reis- en verblijfkosten, dan wende hij zich tot den Directeur en Com mandant voornoemd, zijnde de Grif fier gemachtigd de gemaakte kosten (voor de terugreis vooruit te betalen) te voldoen. Zuid-Hollandsche Hypotheekbank. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is de instructie in de zaak van den directeur Bland van den Berg ge ëindigd en kan binnenkort een ver wijzing naar de openbare zitting worden tegemoet gezien. STAATSBEGROOTING. Hoofdstuk Justitie. Door den heer Regout is een amendement voorgesteld, strekkende om den post tractementen van de voorzitt rs, griffiers, waarn. griffiers enz. van den Centralen Raad van Beroep en van de Raden van Beroep te verminderen met f 1000, bestemd voor een waarnemenden griffier. Ougevallenwet, De nationale Vrouwenraad van Ne derland heeft zich met een adres tot den minister van landbouw enz. ge wend, waarin wordt betoogd, dat de arbeiders in den huishouddienst even zeer blootstaan aan verminking, ern stig letsel, brandgevaar en besmetting als andere loonwerkers en zij dus bij voorkomende ongevallen evenveel recht behooren te hebben als dezen op tij delijke of geregelde geldelijke uitkee- ring. Ook wijst het adres er op, dat hun werken in een nog niet door de On gevallenwet opgenomen bedrijf geen verandering brengt in het feit, dat zij loonarbeiders zijn en het verlies van hun arbeidsvermogen voor hen evengoed beteekent schade misschien zelfs armoede als voor de arbei ders in de verzekeringsplichtige be drijven. „Waar het nooit.de bedoeling van den Staat .is geweest of is een deel der plichten en lasten der' bedrijfs- hoofden over te nemen namelijk voor wat betreft de door dezen aan hun werklieden uit te keeren schade loosstellingen maar de Staat bij de Ongevallenwet zich alleen en uit sluitend aansprakelijk stelt voor de financieele schade toegebracht aan of beloopen door arbeiders, bij de uit oefening van hun broodwinning, mag het zeker een leemte in dejOngeval- lenwet worden genoemd, dat zij zich niet ook uitstrekt tot de duizenden en duizenden werkers in den lande, hierboven bedoeld". Adressant verzoekt bij een eventu- eele uitbreiding der Ongevallenwet de arbeiders in den huishouddienst in die wet op te nemen. Ouderdom- en invaliditeitsverzekering. De „Standaard" wijst er op, dat het plan der Regeering is, de ruim 6 millioen gulden Staatssubsidie geheel op te maken voor de ouder- domsverzekering op 65-jarigen leef tijd. Van de later in te voeren in validiteitsverzekering zouden alleen de administratiekosten een mil lioen voor rekening van het Rijk komen, en dat millioen kon wel uit de gewone inkomsten ge vonden worden. De tip van den sluier is alzoo op gelicht, en men kan onder den sluier al iets van het legislatief kunststuk zien: De kosten van de invaliditeitsverzekering zullen ge heel voor rekening van patroon en werklieden komen. Van deze xosten zal het Rijk alleen de administratie betalen. En daarentegen zullen met Rijkssubsidie aanstonds aan rente worden geholpen tal van personen, die nog best in staat zijn zelf hun brood te verdienen. Zeker, er zijn vakken, waarbij een gewone werkman reeds op 5o jarigen leeftijd invaliede wordt, d. w. z. in zijn vak den kost niet meer kan verdienen, b.v. onder de lood gieters, diamantwerkers enz. Maar anders, denk aan Thiers en Gladstone, denk aan Groen, aan Thorbecke en Heemskeik hier te lande, mannen die tot vér over de 70 volop doorwerkten, en doorwerk ten met de hersenen: wat vrij wat meer slijt. En hier zal men duizenden ar beiders, vooral op het platteland, die zoo goed als niet sleten, nog in de jaren hunner kracht een pen sioen geven, en om dat te kunnen doen, zullen de wezenlijke invalie- den moeten achterstaan. Bovendien, als men dit dan zoo wil, waarom dan niet aanstonds met beide regelingen gekomen? De cijfers moeten niet nog eerst komen, maar men heeft ze, reeds maanden lang. De gegevens en con cepten, om de stukken legislatief in elkaar te zetten, zijn er. En in elk geval, men dient dan toch te weten, hoeveel beide premies èn voor den patroon èn voor den werkman zullen zijn, en dit kan men niet klaren, of voor beide verzekeringen moet geheel de regeling en de be rekening van die regeling vaststaan. De Amsterdamsche Beurs. De heer Leliman bespreekt in „De Bouwwereld" het slot van het Beursrapport. Hij zegt o. a. Dat nu achteraf voorzieningen noodig blijken kan den ontwerper, die verantwoord is door met nor male toestanden rekening te hou den, niet worden aangerekend. „Tot deze verzakkingen zijn op een enkele na alle gebre ken terug te voeren voor wier her stel de commissie de h. i. noodige maatregelen aanbeveelt. „Een uitzondering vormt een tweetal bogen, waarbij het gemis aan contreforten leidde tot het scheuren der wanden in de veiling zaal voor den graanhandel, in welke omstandigheid volgens het rapport op een alleszins eenvoudige wijze kan worden voorzien. „Ziehier het eenige, in het 2e deel van het rapport gesignaleerde defect dat men desnoods den archi tect direct zou kunnen aanwrijven". Het laatste deel van het beurs rapport bevestigt, meent de heer Leliman, den indruk door het eer ste deel verkregen, dat op zaken van primaire beteekenis den ont werper geen blaam treft. En daarop komt het aan. „Dat bij een werk van dien om vang enkele bedenkelijkheden voor komen, enkele fouten misschien begaan zijn, welken onpartijdigen beoordeelaar die ooit voor eenige belangrijke taak op onverschillig welk gebied stond, zou dat verwon dering kunnen baren De staking te Rijssen. Het Hbld. ontvangt van zijne correspondent te Rijssen het vol gende telegram Alles is rustig. De St. Nicolaas- nacht, waarvoor gevreesd werd, is zonder eenige rustverstoring voor- bijgegaan. Het was zelfs veel stiller dan andere jaren. Liberale wraak. Naar aanleiding van de jongst gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Weesp, schrijft de anti-revolutionaire „Rot terdammer" Zooals onze lezers reeds weten, is de candidaat der christelijke par tijen met groote meerderheid van stemmen 1.1. Vrijdag tot lid van den Gemeenteraad gekozen. Deze overwinning was door onze mannen niet verwacht, en ook voor al niet door de liberalen; vandaar hun teleurstelling en verbittering tegen de kerkdijken. Hoewel deze verkiezing zeer warm is toegegaan, erkennen toch onze tegenstanders, dat zij van onze zijde met eerlijke middelen is begonnen en geëindigd. De persoon van onzen tegencandidaat is in 't geheel niet gemoeid. Nogmaals: dit erkennen onze tegenstanders. Doch wat doet nu, één dag na de herstemming, de voorzitter der liberale vereeniging, welke ook de gevallen handidaat is Zaterdag 1.1. wordt èn aan den bakker èn aan het melkmeisje door mevrouw medegedeeld, dat zij niet meer behoefden aan te komen. Nu moet men weten, dat deze beiden katholiek zijn. Toen het melkmeisje vroeg: „Me vrouw, wat is de reden daarvan, is de melk (soms'niet goed"? stoof Mijnheer uit de voorkamer, zeg gende „de melk is goed, doch zie maar, dat ge nu je melk verkoopt aan den heer Rijke of Enkelstroth, dat zijn jullie candidaten." Ziedaar nu de loyale houding van een gevallen liberalen candi daat, welke ook tevens de voorzit ter van de groote liberale vereeni ging te Weesp is. De man, die den kiezers was aanbevolen, als een zeer ontwikkeld persoon, bekend met de admini- stiatie van gemeente-financiën, enz. enz., die nu zoo bekrompen is, dat hij zijn eigen nederlaag niet kan verdragen, en nu op wraak belust is, op alles wat kerkelijk is. Wel kunnen wij zijne teleurstel ling volkomen begrijpen, aangezien de liberalen reeds alles in orde hadden om de overwinning feestelijk te vieren. Maar door de wakkere en ijverige houding van de anti-revolutionnaire en Roomsch-Katholiekepropagandis- ten is dit niet gelukt. Ten zeerste zijn wij benieuwd wat liberale bladen zullen zeggen, van een dergelijke onverantwoorde lijke en onverstandige [houding van den voorzitter van eene zeer voor uitstrevende liberale vereeniging. Ook te Roermond heeft zich een geval van hondsdolheid voorge daan. Het slot te Wijchen. Het bekende historische kasteel te Wijchen is geheel afgebrand. Al de kunstschatten en oudheden zijn verloren gegaan. Niets is ge red dan alleen een kistje met zil ver. Van het prachtige bouwwerk staan alleen nog de gebarsten muren overeind. De eigenaresse, Mevrouw Douai rière Van Andringa de Kempenaer, is met moeite gered. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Gelijk bekend is werd dit kasteel in 1587 gebouwd voor Emanuel van Portugal, zwager van Prins Maurits. Brutale inbraak. Te Rotterdam heeft gisterennacht een politie-agent een inbreker be trapt, die bezig was in de woning van den werkman H. Mast, in de Vondelstraat 13 aldaar. Het bleek te zijn de 26-jarige schildersknecht A. de K., die reeds uit eene chiffonnière eenige papie ren gestolen had, welke nu bij hem gevonden werden. Ook was hij in het bezit van 20 valsclie sleutels, alsmede een aantal lombardbriefjes, welke bij inlossing' bleken te betreffen verschillende- gouden en zilveren sieraden, af komstig van een inbraak, wSllqe dezer dagen in het Noordeinde is gepleegd. Bij huiszoeking in de woning van den inbreker werd gevonden een prachtig flobertpistool in étui, fietslantaarns, fietspompen, enz. Vermoedelijk heeft men hier den dader in handen van de vele in braken door insluiping, in de laatste maanden gepleegd. Zou het waar kunnen zijn De „N. Soer. Ct." van 24 Octo ber bevat een levensschets van den heer J. Monod de Froideville, die tot het begin van 1906 chef van de 2e afdeeling der Staa sspoorwegen op Java [(Westerlijnen) was, toen wegens ziekte pensioen nam en on langs overleed. In die levensschets troffen ons de volgende mededeelingen „Het was vóór zijn komst op de Wester lijnen een vrij gevochten boel. Ieder die er pleizier in had, ging maar met verlof. Wilde de chef mijnheer A. spreken, dan was het antwoorddie is al een week op de jacht. Laat dan den ad junct B. komen, die is voor plei zier naar Batavia. Dan den opzich ter C., die is bezig een huis op te zetten. In zulk een toestand moestnatuurlijk verandering komen. Monod gaf een circulaire onder zijn personeel uit dat niemand buiten zijn voorkennis met verlof mocht en dat een ziekte-verlof behoorlijk door een certificaat van den doctor gedekt moest zijn. Onnoodig te zeg gen dat het personeel het land kreeg aan dezen chef. Daar stoorde hij zich niet aan. „Toen hij een inspectie ging ma ken kwam hij tot de ontdekking dat het magazijn van de S. S. ook het magazijn was geworden van de goede vriendjes. Had deze of gene wat te bouwen of te verven dan was de voorraad van de S. S. er goed voor. En toen de la?t kwam dat geen voorraad meer mocht worden gehouden bij de onderge schikten, was de nieuwe chef na tuurlijk weer injhet verd.... boekje. Hij heeft daarmede de S. S. zeker wel met een paar ton gouds bevoor deeld." j£Er werd dus, volgens dezen bio graaf, vóór de komst van den heer M., circa 5 jaar geleden, bij de Staat- spoorwegen te Bandoend schandelijk gediend en ergerlijk gestolen. Vuilverbrandingsvraagstuk. Men schrijft uit Arnhem aan de „N. R. Ct.": Verschenen is een lijvig rapport van eenige hoofdambtenaren dei- gemeente, waarin zijn neergelegd de resultaten van reizen ter bestu deering van het vuilverbrandings vraagstuk, dat in de laatste tijden meer en meer de aandacht trekt. In Engeland werden een groot aantal inrichtingen bezochten nauw keurig beschreven. De conslucie, waartoe de heeren kwamen, is de volgende „Na met veel zorg nota genomen te hebben van alles wat op het gebied van verbranding in den laatsten tijd is verbeterd en toege past, zijn wij eenparig van meening, dat de verbranding in het algemeen de eenig afdoende manier is om het vuil voor de gezondheid on schadelijk te maken, zonder het eerst met groote kosten buiten de stad te voeren. Het bedrijf der verbranding komt ons zoo eenvoudig en weinig ge compliceerd en technisch zoo goed uitvoerbaar voor, dat wij ons te vergeefs afvragen, wat wel de reden mag zijn, dat zij zich op het vas teland zoo langzaam baan brak en zich eerst thans, doch nu ook aller wegen, doen kennen. Nadat Hamburg de pionier is geweest, thans na een lange rust periode Brussel en Zurich reeds gevolgd zijn, Frankfort, Kiel en Breslau e.a. reeds besloten tot op richting en ontelbare steden het vraagstuk bestudeeren, gelooven wij, dat het thans niet lang meer zal duren of iedere modern geïn stalleerde stad zal evengoed haar verbrandingsinrichting hebben als haar gasfabriek, electrischo centrale waterleiding, enz. Bijzondere opmerking verdient nog, dat ons op het laatst nog het bericht bereikte, dat Parijs een con tract heeft afgesloten met Meidrum Bros, voor de levering van drie verbrandingsinstallaties, wat daarom zoo belangrijk is, omdat de land- bouwvertegenwoordiging zich steeds zeer sterk daartegen heeft verzet. Waar onze gemeente ten aanzien van den vuilafvo?r in ongunstige conditiën verkeert en twee der berg plaatsen, zoowel uit een oogpunt van dienst als van welstand, zeer ondoelmatig gelegen zijn en hier voor moeilijk een andere meer ge schikte plaats is te vinden, komt ons de verbranding van het vuil in het bijzonder voor deze gemeen te als de meest 'gewenschte, afdoen de oplossing voor. Alleen door in- voering der verbranding zullen de in eene schoone omgeving in' fie ^nabijheid der begraaf plaatsen gelegen stankcentrales voor- gOOTTgpgeruimd kunnen worden en zal aan de reeds te lang bestaan hebbende storende toestanden voor goed een einde gemaakt worden. De opslag van beerstoffen kan in gesloten bassins zóó geschieden, dat geen hinder veroorzaakt wordt. Wij hebben dan ook zoo voldoen de zekerheid verkregen ten opzichte van de goede werking, dat wij èn de verbranding, én het transport van beerstoffen door buisleiding met de meeste klem durven aanbe velen. Wat aangaat de keuze van eenig systeem van verbrandingsoven, zoo wenschen wij ons [hierover nog niet gedecideerd uit te spreken en zul len naast de verschillende voor- en nadeelen de prijzen, garantie en andere factoren, groot gewicht in de schaal leggen." Ook aan de inrichting te Ham burg werd een bezoek gebracht, maar deze wenscht men niet als voorbeeld ter navolging te stellen. Alleen wordt er in het desbetref fend deel van het j rapport opge merkt: dat zelfs een verbrandings inrichting die allerminst volmaakt is, gelegen kan zijn direct aan be bouwde stadsgedeelten. Ongelukken. Een dieptreurig ongeluk valt van Zenderen, gemeente Borne, te melden. De landbouwer H. ten Have op Houwer, was bij zijn buurman W. Olthof te Hertme bezig, een geslacht varken af te snijden, dat met de ladder op twee stoelen lag. Bij het doorsnijden van den rug schoot het vlijmscherpe mes te ver door en trof den man hoog in het bovenbeen. Een slagader werd doorgesneden gulpend spoot het bloed naar bui ten en binnen eenige minuten was de ongelukkige een lijk, badend in zijn bloed. Een weduwe en kinderen blijven achter. (Zw. Crt.) Gisterachtend is op het station Maastricht de wagenlichter Vullings, met zijn rechtervoet onder een rangeerlocomotief geraakt ten ge volge waarvan het lichaamsdeel werd verbrijzeld. Een veelbelovende zoon. Een Amsterdamsch vader kwam zich bij de politie beklagen, dat zijn 22-jarige zoon onlangs een kast had opengebroken en daaruit twee gouden horloges en vijf ringen had ontvreemd. Hij had een dobbel huis zwaar gespeeld en verloren. Geen geld hebbend, girig hij tot dien diefstal over. Zijne aanhou ding zal wel plaats vinden, doch het is niet zeker of de vader het „verder zal zoeken". Nu de verlotingen verboden zijn, Nu de wet het loten op St. Ni- colaasavond zoowel bij bakkers als in herbergen verbiedt, waarvan in Friesland veel gebruik wordt ge maakt, hebbens kasteleins en bak kers er toch iets op gevonden om op die avond klanten te trekken. Eertgenoemden organiseerden schutjas- en pandoerpartijen, ter wijl bakkers windbuksen hebben aangeschaft met schijf, om taai, taartjes en andere lekkernijen te laten verprijsschieten. Zegt het voort! Een boer te midden van twee advocaten Is of twee katten van een vischjen aten. Huygens. Velen onzer verlangen, dat het leven één lange feestdag zij, alsof wij nooit gehoord hadden van „In 't zweet uws aanschijns zult gij uw brood verdienen." Hoe ouder men wordt, hoe beter men inziet, dat de ware tevreden heid des harten, dit is het ware geluk hier op aarde, verbonden is aan trouwe plichtsbetrachting. Do edelste naturen gaan ten on der, wanneer zij zich overleveren aan den drankduivel. Medewerken aan het verbeteren der sociale misstanden is ook een groot werk van barmhartigheid. Ingezonden Mededeeling De Pink Pillen bezorgen vérlichting en genezing aan een jong meisje. Do Bink Pillen zijnjeen geneesmid del, bij geheel een menschengeslacht goed bekend. Zij geven altijd mooie genezingen en de volgende is daarvan een bewijs „Ik ondergeteekende, Mej. Adriana Mosterdyk, verklaar dat ik genezen ben door de Pink Pillen. Ik heb lang en veel en lang aan ernstige maag pijnen en moeielijke spijsvertering ge leden. Ik heb geen verlichting gevon den bij de behandelingen die mij waren voorgeschreven. Ten einde raad, en niet meer willende lijden en verkwijnen, heb ik een proef genomen met de Pink Pillen, waarop ik mijn laatste hoop gevestigd had. Dat is een goede inval geweest. De Pink Pillen hebben mij dadelijk een betere spijsvertering bezorgd. Zij hebben mij eetlust gege ven, waardoor mijn voedsel, gemak kelijk en snel opgenomen, mij sinds dien veel versterkt heeft, en zoo ben ik er spoedig beter gaan uitzien. Nu bevind ik mij heel wel." Mej. Mosterdijk woont Haarlemmer straat 80, Hellevoetsluis. De Pink Pillen genezen de maag op de eenige wijze waarop zij genezen kan worden. Het is toch niet de maag genezen door er een verterend gist- middel in te brengen dat in plaats van de maag hot voedsel verteert. Zulk een middel is een drogmiddel, waarvan gij u spoedig zelf kunt over tuigen. Daarvoor behoeft gij maar met de behandeling op te houden en de kwaal komt onmiddellijk weer terug. Het eenige middel de maag te ge nezen is haar te versterken, want in dien zij slecht haar werk doet, is omdat gij zelf zwak zijt, omdat uw bloed arm is. De Pink Pillen geven bloed, ver rijken het bloed; zij versterken ook geheel het organisme en de maag be vindt zich kranig geworden. De Pink Pillen genezen ook bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, neu rasthenie, rheumathiek. Prijs f 1.75 de doos, f 9per 6 doozen, verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddepot houder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bij Plaatzer v. d. Huil, Jansstraat 28. Het Socialisme in Europa. Een Zwitsersch blad de Grutlia- ner" geeft de volgende statistiek uit de verschillende Parlementen van Europa. Denemarken slaat het record het telt niet minder dan 24 socia listische afgevaardigden op een totaal van 114 dus 21 pet. Dan komt het machtige Duitschland 84 socialisten op 397 afgevaardig den, dus 20 pet. Dan volgt België 30 socialisten op 164 afgevaardig den of 18 pet. Frankrijk komt op de vierde rij met 76 socialisten op 584 afgevaardigden, dat is 13 pet. Na deze vier rijken, die het uitver koren land van het socialisme schij nen, daalt de verhouding zeer sterk overal elders, bij ons tot 7 pet. En toch zeggen de socialisten, dat zij het volk vertegenwoordigen. Alex. Hoch,|prof. aan de universi teit te Straatsburg, heeft een werk uitgegeven, getiteld: Pi us X, een voor beeld van activiteit in kerkelijke her vormingen. Hoch stelt zich in dit boek voor te doen uitkomen, dat als een draad dit geheele streven het leven des Pausen heeft doorloopen. Het leven van den pastoor van Tombolo, van den kanunnik van Treviso, van den Bisschop van Mantua, van den patriarch van Venetië wordt nagegaan, voor zoover noodig, om uit de feiten aan te toonen, dat het doel was in parochie, diocees en in de geheele Kerk alles in Christus te herstellen. De schrijver benut alle documenten des Pausen om dit feit te bewijzen en hij legt er den nadruk op, dat de voornaamste karaktertrek van PiusX geweest is: recht door zee, een af schuw van partij-politiek en niets anders dan het heil der zielen. De daden des Pausen dragen het stempelmerk cum dignitate potius cadendum quam cum ignominia ser- viendum. De honderdste gedenkdag dor ge boorte van den dichter Longfellow zal den 27en Februari alom in de Vereenigde Staten worden gevierd. Het historisch genootschap te Cam bridge (Mass.) zal een medaille laten slaan in twee honderd exemplaren, waarvan reeds verreweg de meeste zijn geplaatst. A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2