Maandag 10 Dec. 1906. No. 6473.31s,e Jaargang. Dagbla^ vpor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. De familie Fromentier. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. 1.65 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangèré :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. FRANKRIJK. De Regeering heeft in de jongste Kamerzitting eene kleine nederlaag geleden. Door den afgevaardigde Gassier was eene vermindering van ongeveer 500,000 op de oorlogsbe- grooting voorgesteld, wijl de ver vi'oegde heenzending der lichting 1903 die bezuiniging mogelijk maakte. De Regeering handhaafde haar cijfer, dat met 2 stemmen (263 tegen, 261 voor) verworpen werd. Bij de Regeering is een telegram ingekomen meldend, dat admiraal Touchard met drie oorlogsschepen te Tandzjeris aangekomen. Als een bewijs, dat ook het uit- hongeringssysteem, dat de „humane" en „zeer liberale" minister Briand op de geestelijkheid toepassen wil, op eene reusachtige nederlaag uit- loopen zal, willen wij onder meer het volgende vermelden. Een der Fransche prelaten had aan zijne onderhoorigen bekend gemaakt, dat iedere gave voor de geestelijkheid in dank aangenomen zou worden op de secretarie van het Bisdom. Dezer dagen meldde zich eene vrouw aan, schier behoeftig gekleed. Ook zij kwam haar penningske offeren. Een ontoonbaar, verfrommeld stuk papier met zijn inhoud bood zij aan. „Op wiens naam moet dit inge schreven worden „Och zet u maar: „de spaarpen ningen van drie dienstboden." Het poover gekleede vrouwtje vertrok. Maar toen de secretaris meende, dat het gebrachte zich tot eene kleinigheid bepaalde, vergiste hij zich. Het pakje bevatte drie biljetten van 1000 franken ieder. Waar zulke voorbeelden van offer vaardig geloof voorkomen, krijgt men nieuwen moed* op de toe komst' van het diepgezonken Frank rijk, diepgezonken, maar telkens weder toonend door zulke trekjes, dat er de edelmoedigheid en de Christelijke weldadigheid nog altoos zeer hoog staan. En zalig de barmhartiger! Bij huurcontract voor^ den notaris gesloten met inachtneming van alle wettelijke voorschriften heeft graaf Stephanus de Beauchamp, burgemee ster van Morthemer en lid der depar tementale raden aan Z. D. H. Mgr. Schöpfer, Bisschop van Tarbes, ver huurd voor den tijd van 3, 6 of 9 jaar de grot van Lourdes en wat daarbij behoort. De huurprijs is 6.500 franken per jaar. Onnoodig er bij te voegen, dat de FEUILLETON. 81. Op de liefde, die zij voor dezen man gevoeld had, volgde haar enthousiasme voor de kunst. De dingen, die zijn genie zoo schoon geschapen had, kon den niet verantwoordelijk zijn voor de ledige plaats in haar hart. De bladen, waarin voor een gedeelte de ziel van Aliette lag, dit beeld, dat hare trek ken aangenomen had, dit alles, waarin zij zichzelf terugzag, was dat niet een ee van hare persoonlijkheid, waar- van9 °..lot met het hart verbonden was. zaj voelde zichzelve getroffen door den slag, die er aan toegebracht werd en zich met uitgestrekt! armen voor Luc plaatsend en de schilderij Lalde dj"' laam blekkend, her- Ik wil het niet! Maar Luc hoorde haar niet. Wat basiliek evenmin als eenige andere Kerk te Lourdes in dien huurprijs begrepen zijn. Al degenen, die, al ooit te Lourdes geweest zijnde, dubbel belang stellen in het hier vermelde, zullen begrij pen, dat dit huren een poging is om het sectarisme te ontwapenen. Men weet immers, dat er sinds maanden heimelijk gekuipt en gewroet wordt, om het genadenoord der Onbevlekte te doen sluiten. De goddeloosheid schijnt te vreezen, dat zoolang de Ge zegende onder de vrouwen daar met de duizenden en tienduizenden pel grims bidt, haar strijd tegen de Kerk hopeloos moet blijven. Door het opgemelde huurcontraot zal de godsdiensthaat gedwongen zijn tot een nieuwe rechtsverkrachting, zoo hij Lourdes wil sluiten. DÜITSCHLAND. Door do provinciale regeering van Poten is beslist, dat de district schoolopzieners in hun recht zijn, die verschillende weerbarstige Pool- sche schoolkinderen veroordeeld hebben om ook na hun 14de jaar de school te blijven bezoeken. Tot welke onzinnige maatrege len de strijd tegen de Polen overi gens aanleiding geeft, leert het ge val van notaris Wyczynski te Stras burg (West-Pruisen), wien na een disciplinaire vervolging het nota riaat ontnomen is, omdat voor hem een koopcontraot tot schade van het Duitsclie element verleden was. In eersten aanleg had de notaris een berisping en een boete van een paar duizend mark gekregen. In tweedon aanleg stelde zich ech ter de disciplinaire kamer van het, Kammergericlit te Berlijn op het standpunt, dat elk ambtenaar ver plicht was, de belangen van het Duitsclie element te behartigen. Maar Wyczynski had, door zijn bijstand bij het sluiten van het koopcontract te verleenen, aan de Duitsclie zaak afbreuk gedaan en was daarom niet meer waardig, het ambt van notaris uit te oefenen. SPANJE. Het nieuwe ministerie is giste ren in de Cortes verschenen, onvol tallig echter, want ook de heer Aunon wil geen minister van marine zijn. Cobian, oud-minister, een man die nog al gezag heeft in de liberale partij, verklaarde onder gejuich van de con servatieven, dat hij een tegenstander is van de wet op de vereecigingen. Dat is een ongunstig voorteeken; in de eerste Cortesvergadering de beste staat het programma van het liberale mini- sterie-Vega de Armijo al bloot aan een aanval van liberale zijde; de eigen partijgenooten verklaren zich dus voor een goed deel tegen. De verklaiing van den minister van buitenlandsche^ zaken over de Marok- kaansche politiek en over de afspraak met Frankrijk, werd in de Kamer gunstig ontvangen. Ir* (jen Senaat was de verk.aring de aanleiding tot een debat, waarbij de conservatief San Pedro het verlangen uitsprak, dat de nota over de Spaansch-Fransche af spraak ook aan den Sultan van Mrrok- ko zou worden medegedeeld. San Pedro merkte op, dat in de goedkeuring van de akte van Alge- siras niet lag opgesloten de ingeno menheid met het optreden van Frank rijk en Spanje tegen Tandzjer. "De Liberal" voegt aan deze woorden van San Pedro toe, dat niet alleen de Spaansche troepen, maar dat heel Spanje zich inscheept naar een on bekend land, eene redeneering, door niet weinige ernstige mannen in Frank rijk reeds lang gehouden. Beide lan den gaan op politiek avontuur, zonder te weten, hoe of wat, althans onder vele opzichten. ITALIË. Naar uit Rome gemeld wordt, ziet men op het Vaticaan in de circulaire van minister Briand be treffende de seminaries niet anders dan een nieuwen valstrik, eene nieuwe pog'ng om op allersluwste wijze verdeeldheid en scheiding te brengen onder de bisschoppen, ze af te scheiden van den H. Stoel door opnieuw tot de „godsdienstige vereenigingen" aan te sporen. Uit de Eeuwige Stad wordt de ver maning en den goeden raad er bij gevoegd Hoe meer de heer Briand in die richting poogt te werken, het naai de veroordeelde godsdienstige ver eenigingen heen poogt te sturen, hoe meer geestelijkheid en geloo- vigen op hunne handen dienen te zijn... Naar het schijnt heeft men te Rome een anderen kijk op de Room- sche dingen in Frankrijk, een an der oordeel over den „zeer libera len" en „zeer humanen" minister Briand en zijne maatregelen dan op de redactiebureaux der liberale bla den. AMERIKA. Er wordt nog altoos druk gewre ven en geschreven over de quaestie met de Japanners, die, het moet gezegd, eene zeer ernstige is. Verschillende buitenlandsche bla den hebben gesproken van een mogelijke oplossing der hangende quaestie, welke, naar zij verzekeren iu overweging is bij de Japansche en Amerikaansche regeeringen, Die oplossing zou in hoofdzaak hierop -neerkomen, dat de Japan sche regeering de immigratie in Ja pan verbiedt van Amerikaansche werklieden de Amerikaansohe re geering die van Japansche arbei ders in de Vereonigde Staten. Dit bericht is echter reeds weer tegen gesproken, toen weer bevestigd, en daarna opnieuw tegengesproken. Heel geloofwaardig komt het ons niet voor. Er wordt dan ook gezegd, dat er niet de minste verandering komen zal in de reeds bestaande verdragen. Korte Berichten. Uit Munchen wordt aan de „Frankf. Zeit." geseind, dat prinses Ruprecht van Beieren bevallen is van een levenlooze -dochter. De prinses is zeer zwak, zonder dat dit echter reden tot ongerustheid geeft. Te Madrid zijn twee Duitsclie ge neraals uit Tandzjer aangekomen. Deze opperofïicieren zeggen een pleizierreisje gemaakt te hebben. Het geval wordt natuurlijk druk be- sprok en, naar we in de 1 ndépendance Beige lezen. De heer Matthijs, afgetreden als professor in het Nederlandsch aan het athenaeum te Gent, is heden door professoren, oud leerlingen en allerlei autoriteiten gehuldigd. Mat thijs heeft veertig jaar, en daarvan 28 jaar te Gent, in het Nederlandsch les gegeven. Hij kreeg een bronzen beeld van den Vlaamschen beeld houwer Vanderstraeten ten geschen ke. De politie te Napels heeft de opvoering van Gorki's „Kinderen der Zon" verboden, uit vrees voor een anti-Russische betooging. Londen lijdt aan influenza. Men vreest er voor een even erge epi demie als in den winter van 1889 op 1890. Te Glasgow gaat men, ter be strijding van de groote kindersterf te, bet middel navolgen, dat elders in Engeland zoo goed gewerkt heeft. Arme menschen zullen een pond sterling krijgen voor elk kind, dat bet jaar baalt. Een commissie van dames zal tevens rondgaan, om de moeders te onderrichten, hoe de kinderen behoorlijk gevoed zullen worden. Het geld voor de premies is er al. Te Tsjernotokowa, inhetgouver- nement Piotrkof, hebben de troepen de hoogovens van Rakof omsingeld, Bij een daarop ingestelde huiszoe king werden twee drukpersen, 150,000 proclamaties, een honderd revolvers en geweren en een groote hoeveelheid schietvoorraad ontdekt. 87 leiders van r volutionaire ver eenigingen, waaronder! 5 terroristen, die verdacht wo den de hand te hebben gehad in de onlangs plaats gehad hebbende moorden en dief stallen, zijn gevangen genomen. De Amerikaansche consul-generaal te Sjanghai bevestigt, dat er onder de bevolking van de pronvincie hongers nood heerscht. De directeuren van de verschillende Engelsch Zuid-Afrikaansche spoorwe gen zijn 't, op een bijeenkomst te Bloemfontein, eens geworden over een tijdelijke regeling van den vrachten- strijd. Hofberichten. Reisplannen van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Volgens de Echo de Paris zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden in den loop van de maand Januari te Cannes aan komen om daar eenigen tijd incognito te verblijven. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag. Bij het debat van Zaterdag j.l. deed het katholieke lid Mr. Regout eene poging, om de „waarnemende" griffiers bij de raden van beroep voor de ongevallenwet door „heusche griffiers" vervangen te krij gen. De zaak is deze. Wanneer de plannen van den minister van Jus titie omtrent de administratieve rechtspraak een voldongen feit zijn geworden, zullen de raden van be roep voor de ongevallenwet ver dwijnen. Dan zullen de voorzitters en griffiers dier raden natuurlijk op wachtgeld dienen gesteld te worden. Om nu die wachtgelden niet onnoo dig op te drijven, zullen er voortaan slechts tijdelijke griffiers benoemd worden, zooals onlangs reeds ge schiedde. Maar die „waarnemende griffier" krijgt 1000 gld. minder dan een echte en van wachtgeld voor hem zal geen sprake wezen. Zoo bezuinigde de minister een beetje. Het geweten van Mr. Regout kwam tegen dien maatregel in ver zet. In de Wet is nergens sprake van "waarnemende griffiers", ergo moest het een heusche griffier we zen, en geen tijdelijke een griffier op wiens honorarium geen 1000 gld. beknibbeld wordt en die latei wel recht op wachtgeld kan doen gelden. Gelukkig voor onze beurzen ging de Kamer in dezen niet met Mr. Regout, onzen talentvollen Katho lieken afgevaardigde, maar met den minister mee. Met 49 tegen 8 wimpelde zij het amendeinent-Re- gout af. Dit was te voorzien. Immers advocaten van naam en de Reken kamer, door den minister over deze zaak geradpleegd, adviseerden in den geest der bezuinigingsplannen. Iedere duizend gulden zijn er dui zend, niet waar Overigens kon men in de Kame? wel opmerken, dat het Zaterdag was; zoodra het amendement-Regout gevallen was, slonk het getal aan- wezigeKamerleden zienderoogen. De heeren verlangden naar huis. 't Ging daarom ook sukkelachtig met de rest der begrooting. Geluk kig kwamen slechts ondergeschikte punten in behandeling, zooals de huisvesting der marechaussee door den heer de Stuers. Door den heer Roodhuijzen, die zich een tochtje naar Veenhuizen getroostte, werd verslag gegeven van zijne bevindingen aldaar. Zoo ver nam de Kamer of liever, het kleinste gedeelte barer leden dat Veenhuizen het Dorado d t bureau cratie is en dat er op de Rijkswerk inrichting aldaar, „de hoogeschool van het luieren", nog heel wat te verbeteren valt, zelfs al mocht het verslag des heeren Roodhuijzen mank gaan aan overdrijving. Dat erkende de minister trouwens zelf. De Staatscommissie van de landloo- perij en de bedelarij zal dan ook aan dit punt hare aandacht niet onthouden. Daarna brak de heer De Ridder eene lans voor de betere verdeeling der kinderen over de verschillende tuchtscholen, aan welke ridderlijke oefening ook de heer Ketelaar deel nam. De minister was'van oordeel, dat de wet zelf hier medeplichtig is en daarom zou hij wijziging in hare bepalingen overwegen, indien de wet niet beter toegepast wordt. Zonder hoofdelijke stemming werd vervolgens de begrooting van Jus titie aangenomen. Te voren had het lid van der Zwaag verklaard, dat hij geenszins tevreden was met het beheer der Justitie in het al gemeen, en evenmin met het be leid van minister van Raalte. loen Justitie afgehandeld was, kwam Binnenlandsche zaken nog even in debat. 't Lid van der Zwaag hekelde onder meer het verleenen van en kele buitengewone vergunningen voor den drank verkoophad het daarna over de benoemingen van burgemeesters, die buiten de ge meenten woonden, met welker be stuur zij bela-t wt-r 1 n. en uuem'l ten slotte de bezoldiging van bur- gemeesters en gemeente-secretarissen in Friesland veel te hoog. Daarom hoopt hij, dat de Regeering, wat het laatste punt betreft, aan het besluit van Ged. Staten van Fries land de gevorderde goedkeuring zal weigeren. De heer Tak hoopte, dat de Regeering dat ook zou doen ten opzichte der verhoogde bezoldiging in spe van Rotterdam 's bur gemeester. De heer Ruys de Beerenbrouck had het nog over den rechtstoe stand van gemeente-ambtenaren en over de vereenvoudigde spelling. Toen de heer van Idsinga aan het woord kwam, kreeg de Commissaris der Koningin voor Gelderland er van langs. In strijd met het reglement van Aliette wilde beschermen was eene herinnering, de herinnering aan dezen man, en het scheen hem eensklaps dat hij haar evenzeer verfoeide als hem. Ga been, zeide hij en laat mij alleen. J Zij herkende hem niet meer, hij was niet lang r het volgzame, stille wezen naast wien zij geleefd had, hij had andere, grootere oogen met een glans als metaal, en eene andere stem die trilde van verontwaardiging. 'Het was een man in de vreeselijke ontke tening van een overspannen hartstocht die niet langer heerschappij voerde over zijne daden, en toch gevoelde zij geen angst voor hem. Integendeel. Zij ook was waanzinnig; dit geweld wekte in haar het instinct van hardnekki- gen tegenstand, en toen Luc haar terugstiet, kwam zij weer, en klemde zich met inspanning van al hare krach ten aan hem vast. Luc gebood haar. opnieuw weg te gaan. Deze tengere vingers, die hij los maakte, deze kleine armen, die hij terugstiet, lieten op zijn vleesch bloe dige sporen achter. Hij gevoelde, dat zijn geluid uitge put was. Nog eene laatste waarschuwing weerklonk, en met ruw geweld werd Aliette dan terzijde geslingerd. Zij zag Luc voor de schilderij staan met op geheven hand, en in deze hand het flikkerende lemmet van zijn mes. Met de kracht der wanhoop vloog zij nogmaals op hem toe en trachtte zijne hand te grijpen. Eene seconde te laat. De stoot werd gegeven. Luc's arm kwam neer en het doek was van onder tot boven ge: spleten en op de plaats, waar zoo even nog het lachende gelaat eener vrouw gestaan had, was eene groote scheur gekomen. Toch was de steek een weinig af geweerd; het ziellooze beeld was niet alleen getroffen. Het lemmet van zijn mes had nog meer geraakt. Een gil weerklonk, de gil eener vrouw, die hem door merg en been drong. Op hetzelfde oogenblik deed een hevige schok de schilderij wankelen. De schildersezel viel om met het ta feltje, waarop de flambouw geplaatst was, die uitging, en Luc bevond zich in de duisternis, niet wetend wat er gebeurd was. Aliette! riep hij met verstikte stem. Geen antwoord. De armen uit stekend tastte hij in de ledige ruimte. Verdwenen, de bekoorlijke verschij ning van de schilderij en de andere ook. Had hij misschien beiden mot één steek vernietigd? Hij verloor nu geheel en al zijne tegenwoordigheid van geest, in de duisternis liep hij naar links en rechts, zocht met koortsachtigen haast naar zijne lucifers, zonder dat hij zich kon herinneren, wat hij er mee gedaan had, met de gedachten, dat hij hier opgesloten zat voor altijd, en dat hij er nooit in slagen zou, dit vreeselijke geheim op te helderen. Het licht van de bliksemstralen verblindde hem de oogen, veroorloofde hem niet iets te onderscheiden en scheen de duisternis om hem heen nog te verhoogen. Onmiddellijk volgden daarop gewel dige donderslagen, die de oude ramen deden rammelen, zoodat het was, of het huis zou instorten. Dan dacht Luc, dat de bliksem in geslagen was. Aan het andere einde van het atelier verscheen een licht in de diepe duisternis, dat grooter en grooter scheen te worden. Met onstui mig kloppend hart bleef hij staan, de oogen in angstige spanning op dit licht gevestigd, dat hem eindelijk de waar heid zou doen zien. Het kwam nader. Nu was het dicht bij. Met een enkelen blik overzag Luc het tooneel. Florine stond voor hem met eene lamp in de hand. en deze lamp ver lichtte een witte gedaante, die aan zijne voeten lag. Dat was Aliette, bleek als een doode en onbeweeglijk. Roode bloedvlekken bezoedelden haar mor genjapon, en heur loshangend haar vormde om haar bleek gelaat een stralenkrans als hij jeugdige marte laressen. En door een noodlottig toeval, als om dit treurig schouwspel te voltooien, verhief zich de monsterachtige afgod met uitgebreide armen. Het schijnsel van de lamp deed de glazen oogen schitteren en verleende aan het af schuwelijk gelaat leven; de noodlot tige godin scheen op het punt van laar voetstuk af te dalen om hare prooi, waarop zij reeds lang geloerd had, te grijpen en mede te voeren. De liefdel de dood! was dat niet in elk opzicht hier bewaarheid I En om deze illusie, de schijnbare werkelijkheid van dit somber tooneel te verhoogen, verhief zich eene stem, die uit het graf scheen te komen en deze woorden sprak Heeft zij zich zelve gedood, zoo als hare moeder? Thans dreigde Luc geheel krank zinnig te worden. Dit was weer het oude drama van den waanzin, waarop dit treurspel geleekzij het slachtoffer, hij de beul, en thans niet alleen de indirecte oorzaak, maar de ware be drijver van de ramp. (W«rdt vervolgd.) NIEUWE AGiTE MA HON AGITATE. jfc m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1