Nierpijnen. "den Omtrek STADSNIEUWS. altoos hooggehoeden met een demo cratische pet langs 's Heeren stra ten ziet wandelen. De Regeering meent het anders niet kwaad met die spelling. Bij examen mag zij gebruikt worden, ais de candidaat maar toont, dat hij de meest gangbare spelling kent. Dus de Kollewijnsche èn de andere Dan ware 't nog wel zoo eenvou dig de oude maar te volgen,^voor al als men den klemtoon legt op „vereenvoudigde" spelling. Edelmoedig en geestig tevens voegde Zijne Excellentie er bij, dat' zelfs het prettige sommetjes oplossen in de vereenv. spelling mag ge schieden. Wat wel een geruststel ling is, wanneer men eene onvind bare x nazit en niet vinden kan. Er was Zaterdag geklaagd over de vele burgemeestersbenoemingen ven niet-ingezetenen. Verkeerd noemde ook de heer Rink dat. Maar de can- didaten zijn'er dikwijls niet of bie den zich niet aan, zoodat wel elders moet gezocht. Afgevaardigde van Idsinga stoof bij die verklaring op. En terecht. Op die manier toch wordt het bur gemeestersambt een „baantje"er wordt een premie gezet op het ja gen daarmar „eene of andere bui tennulliteit wordt gekozen en met den begeerlijken ketting getooid," zei Van Idsinga. Wat voor grootere gemeenten wordt gedaan, kan ook voor de kleinere geschieden eerst eens zoeken en onderzoeken, of in de gemeente zelf geen geschikt can didaat verscholen zit. De heer Rink stelde de beurs van Rotterdam's burgervader buiten gevaar door te verklaren, „dat hij niet zonder gegronde redenen zou tornen aan diens onlangs verhoogd salaris. Nu was 't de beurt van den heer Tak, om uit te roepen, dat die ge gronde redenen er waren, want dat er zoo weinig „sociale maatregelen" genomen worden door bedoeld ge meentehoofd. Tak verwarde zeker „sociale" met socialistische, wat sommige halsstarrige palstaanders weer lood om oud ijzer zullen noe men. Een intermezzo van ietwat co- mischen, ietwat schooljongensach- tigen aard volgde nu. De Klerk (Rotterdam) wierp den A'damscben raadslid-afgevaardigde het scheuren der Beurs voor de voeten; „R'dam bouwt geen beurzen met scheuren „Maar wel kaaimuren, die scheu ren", riep Tak weerom. Onze par lementariërs van voor 50 jaar zul len zich nog omkeeren in hunne kist De avondvergadering ging hoofd zakelijk over de Woningwet. Achtereenvolgens namen de hee ren Tak en Van Kol het woord, de eerste over de eigenlijke woning wet, de andere over maatregelen tegen melaatschheid en wormziekte. De groote zwijger, Goeman Bor- gesius nam ook weder eens het woord. Op verschillende leemten in de Wet wees hij, zijn eigen kind niet (sparende. De heer Bos deed de kamer 'ns lachen, toen hij den toon der be handeling zoo mat en dof noemde. In aansluiting bij een verzoek des heeren Bos vroeg ook afgevaardigde Schokking maatregelen tegen de verontreiniging der openbare wate ren. De heer van der Zwaag wees op den ellendigen woningtoestand in Friesland en de Gedeputeerde Sta ten da..rdoenniets. Daarover moest de Kamer hare afkeuring uitspreken. De heer Rink antwoordde op dit laatste, dat de Regeering moeilijk kon ingrijpen. Dat hij echter een conferentie mogelijk gemaakt had tus sehen Regeering, woning- college en Ged.-Staten van Friesland. Hij verheugde zich, dat hij 't wetsontwerp tot wijziging der wo ningwet n)g onder zich gehouden had. Wat in de Kamer nu gezegd was, zou strekken om andere wij zigingen aan te brengen. Over de verontreiniging der wa teren zeide de minister twee wets ontwerpen toe. De heer Jannink kwam met eene repliekdaarna werd de ver gadering verdaagd tot heden, Dins dagmorgen 10 uur. Ook al naar de Koningin. De minister van Marine vertrok gisterochtend per staatspoor naar Het Loo voor een conferentie met H. M. de Koningin. Ingebroken. Aan het Centraalstation van den Staatsspoorweg te Rotterdam is in gebroken in het plaatskaartenbu reau. Een bedrag van f160 is gestolen. Diocesaan Comité der K. A. S. fn de Am-zaal van het Zuid-Hol- landsohe koffiehuis te 's Gravenhage werd gistermiddag een vrij goed be zette vergadering van het diocesaan Comité der Kath. Sociale Actie ge houden, onder voorzitterschap van mr. Aalberse, die, na de vergadering met den Christelijken groet „Geloofd zij Jesus Christus, te hebben geopend, het welkom toeriep aan de afgevaar digden der plaatselijke comité 's er waren 13 plaatsel. comité's verte genwoordigd in het bijzonder aan Mgr. Konings en voorts aan een aan tal belangstellende aanwezigen, meest allen lid van het plaatselijk comité van Den Haag. De heer Nicolaas las daarop de no tulen voor der onlangs te Amsterdam gehouden vergadering, terwijl Mevr. Burcksen Wels, penningmeeste- resse, uit Rotterdam, het cijferverslag uitbracht, dat een klein batig saldo aanwijst. Naar aanleiding van dit ver slag wekte de voorzitter op tot krach tige werkzaamheden der PI. Comité's, die ook ten goede zal komen aan den fïnanc. toestand. Na de besprekingen, die hierop volg den en alle van huishoudelijken aard waren, werd een verkiezing gehouden uitbreiding van het bestuur met drie leden, waaraan een bezoldigd secre taris (niet deel uitmakende] van het bestuur) zal worden toegevoegd in verband met de vele werkzaamheden, die de secretaris bij het oprichten van PI. Comité's te verrichten heeft. Gekozen werd bij eerste stemming mr. Regout, Den Haag, en bij her stemming Mr. E. van den Bogaard, Amsterdam en dr.A. C. A. Hoffmann, Gouda. Buiten behandeling bleven twee punten der agendaa. de Katholieke Persb. het Woningvraagstuk, waar aan dezen winter in 't bijzonder de aandacht zal worden gewijd. De voor zitter deelde mede, dat de plaats, co mité's desgewenscht ter inleiding dezer onderwerpen gratis een spreker kun nen bekomen. Het derde onderwerp, op de agenda vermeld, de Middenstandsorganisatie, alsmede een punt van bespreking in deze wintercampagne, waardoor gratis een spreker wordt verstrekt, werd in geleid door mr. Regout, lid der Twee de Kamer. In deze inleiding behandelde spreker twee puntenlo het nut en het doel der organisatie; 2o de wijze, waarop zij zal worden tot stand gebracht. Mr. Regout herinnerde in zijn rede aan de woorden van Z. D. H. den Bisschop, die het zijn vurigste wensch noemde, dat met kracht zou worden gewerkt aan de oprichting van Mid- denstandsvereenigingen. Met een paar practische voorbeelden toonde spreker aan, hoe nuttig deze kunnen werken, en den invloed, die van haar ter oplossing van ongunstige toestanden zou kunnen uitgaan. Hij wees op het groote nut van weten schappelijke boekhouding, van dege lijk vakonderwijs, van de kunst van etaleeren, van oordeelkundige reclame, enz., die alle bij goede vakorganisatie worden ter harte genomen. Vooral is organisatie gewenscht om een misbruik uit te roeien, dat vast- geworteld zit in onze zeden en gewoon ten het koopen op crediet. Duidelijk stelde spr. de voordeel en van verkoop tegen contante betaling in het licht. Een middenstandsorganisatie kon zich door coöperatieven inkoop de voordeelen verzekeren, die coöperatie ve verbruiksvereenigingen thans ge nieten en hierdoor met succes tegen deze concurreeren. Door middenstandS- vereenigingen zouden kunnen gesticht worden informatiebureaux en onder linge verzekeringsmaatschappijen, ten voordeele der aangesloten leden, veel gewicht hechtte spreker aan co öperatief werkende credietvereenigiu- gen, in den geest van Boerenleenban ken, die in bijna alle streken van ons land met het grootste succes werken. Voorts gaf spr. aan hoe men op de beste wijze en met behulp der Kath. Soc. Actie kan komen tot organisatie van den Middenstand. Een krachtig applaus volgde op de korte, heldere uiteenzetting van het onderwerp. De voorzitter bracht den heer Regout daarvoor dank, later tij dens het debat herhaald door den Heer van Nispen tot Sevenaer. Op de rede volgde een vruchtbaar en vriendschappelijk gevoerd debat, waaraan door velenwerd deelgenomen. Over het algemeen was men van oor deel, dat het nut en de noodzakelijk heid van middenstands-vereenigingen onbetwistbaar vaststaat. Het debat bepaalde zich dan ook tot het richten van vragen aan den inleider omtrent de wijze van oprichting en de wer king der organisatie en het uiten van bezwaren, vooral in verband met co öperatie. Sommigen gaven de vrees te kennen dat het niet mogelijk zou wezen, de winkeliers wegens hun concurrentie zucht tot vereeniging te brengen anderen wezen op de gevaren der coöperatieve, die licht tot maatrege len van tegenweer zou leiden. Een ander was bevreesd, dat speciale R. K. vereenigingen, doordien men haar werking niet goed zou begrijpen, aan leiding zouden kunnen geven tot een anticlericale beweging, welke vrees door verschillende aanwezigen gedeeld werd. Ook het vakonderwijs, hoe goed ook, vindt niet altijd de goedkeuring der werkgevers, omdat zij beweren, dat het pedante lui kweekt, die prac- tisch niets kunnen en hun meesters willen voorschrijven hoe ze moeten werken. De inleider beantwoordde al deze vragen en verduidelijkte de punten die hij in zijn rede kortelijk had be handeld. Vooral legde hij, en ook de voorzitter nadruk op een bezadigde en voorzichtige wijze van optreden, terwijl laatstgenoemde, in zijn dank woord aan inleider en debaters, ook wees op den godsdienstigen en zede lijken kant van het vraagstuk der Middenstands-organisatie, aantoonen- de, dat door apologetische en sociale cursussen in de op te richten vereeni gingen ook zal kunnen worden gear beid aan het groote doel der Kath. Soo. actie. De vergadering duurde 4 uur. Marine kan heengaan. De Gelderlander critiseert de plan nen van den minister van Marine, die een schip wil bouwen van 6500 ton wat veel te weinig is tegenover de buitenlandsche kolossen met een bewapening van het jaar nul. Toch zal het schip, hetwelk bij zijn aanbouw raeds onvoldoende is, 6i/2 millioen kos ten, weggeworpen geld, zucht dc Gelderl. 1 Onze collega inviteert daarom den heer Cohen Stuart heen te gaan. Een vaste hand aan het roer is thans noodig. Een nieuw soort jachtgeweer. Een treurig jachtavontuur heeft •Vrijdag te Steenwijkerwold plaats ge had. Twee bekende stroopers, H. de L. en R. de L., hadden het plan opgevat naar het st and te gaan om op gan zen te jagen. Een ganzeroer werd hier voor noodig geacht, tot het maken waarvan een hunner zich wel in staat achtte. Een gaspijp werd gekocht en al spoedig was het ganzeroer gereed. Met het eerste schot, dat gelost werd, hadden zij succes. Toch werd geoordeeld, dat het niet ver genoeg droeg. Een grootere lading werd aan gebracht, opnieuw het geweer afge schoten, met het noodlottig gevolg, dat de pijp sprong en H. de L. zoo danig verwond werd, dat hij zeer waarschijnlijk zijn hand zal moeten missen. Heelkundige hulp moest bij dr. Frank te Zwolle worden ingeroe pen. Zoetwatervisscherij. De hoofdafdeeling Zoetwatervis scherij der Nederlandsche heide maatschappij zal Zaterdag 22 Dec., des voormiddags 11 uur, eene ver gadering houden te Utrecht, in het Gebouw van Kunsten en Weten schappen, ter bespreking van de punten, welke in de vergadering van 13 September jl. alhier werden aangehouden. De bedoelde punten betreffen1 Kuitvisscherij 2 Het gebruik van de zegen 3 De verpachting van het Staatswater 4 De pacht- voorwaarden5 Het gebruik van den wonderkuil in de Zuider zee 6 Het visschen op Zondag 6 De wenschelijkheid terug te komen op de voorgestelde maat op de visch 8 Het gebruik van de gebbe9 Het verbieden van den aalreep in den gesloten tijd 10 Het gebruik van de fleur 11 Het afzetten van waterloopen 12 Maatregelen tegen de visch- otters. Zware binnenbrand te Rottdam. Omstreeks kwart over vieren is er Zaterdagmiddag een zware bin nenbrand uitgebroken in een ach terkamer van een pand in de Gou- vernestraat (Transvaalstraat) te Rot terdam bewoond door den bank werker W. den Houting. De moe der, die even een boodschap was gaan doen, had haar 3 kinderen, resp. 9 weken, U/2 en 9 jaar oud, in die achterkamer alleen gelaten, en toen heeft het 3-jarige knaapje met een brandende lucifer in een kast naar speelgoed gezocht het geen den brand vermoedelijk ver oorzaakt heeft. Op het geschreeuw van de kinderen zijn de buren toegesneld en er in geslaagd alle drie de kinderen, die reeds eenigs- zins door den rook bedwelmd wa ren en lichte brandwonden hadden bekomen, in veiligheid te brengen. De kinderen zijn voor de eerste hulp naar 't ziekenhuis gebracht. Do brandweer, inmiddels uitgerukt, bluschte den brand. De achterka mer brandde totaal uit: assurantie dekt de schade. Branden. Bij den schilder T. L. Blok te Amsterdam onstond hedennach! een zware brand. Daar de vlam men door de aanwezige chemicaliën veel voedsel hadden, brandde het geheele huis uit. Bij den handelaar iu eieren Brem te Zwolle, ontstond hedennacht een ernstige brand. Het huis is geheel een prooi der vlammen geworden. Omgekomen. De kleermaker V., te Erica (Dr.), heeft bericht ontvangen dat zijn broeder bij de ontploffing der ro- burietfabriek te Annen, in Duitsch- land, is omgekomen. Louis Bouwmeester's vertrek. Louis Bouwmeester is heden Dinsdagochtend te tien minuten vóór zevenen van het Weesper- poortstation, te A'dam vertrokken ten einde zich met zijn troep naar Genua te begeven, waar hij den 13en aan boord van het stoomschip „Koning Willem II" der maatschap pij „Nederland" moet zijn. Offerblokkendief. Nadat meermalen geld was ver mist uit het offerblok in de R. K. kerk, te Tiel, is gistermorgen dooi de politie op heeterdaad betrapt een zekere K., terwijl hij bezig was met een lijmstok geld uit het blok te stelen. Djambi. Blijkens een uit Nederlandseh- Indië ontvangen telegram is Pan- sran Singo, een zeer voornaam bendehoofd in Djambi, gesneuveld. Een magnegerie verkocht. Bij de Zaterdag, te Hulst gehouden veiling van de meermalen besproken menagerie, was een talrijk publiek tegenwoordig. Door combinatie van de koopers werd er weinig op de dieren geboden. Daarom zijn de leeuwinnen, lama's, de hyena en de groote beer voorloopig ingehouden. De te Bergen op Zoom staande woonwagen bracht f330 op, de wolf gold f10, de c.'ndor f22 en de kleine beer f56. (M. Ct.) Woning afgebrand. Nabij Scher- merhorn (N.-H.), aan den Oost- huizerweg in den Beemster, is af gebrand de landbouwerswoning van Corn. Jonges. De brand is ontstaan in het zoo genaamde Vierkant, de hooiberg plaats binnenshuis, waarschijnlijk door het omvallen van een pél leumlampje. In enkele minuten had het vuur zich reeds zoodani'^^pr-- spreid, dat van het huisraad melSi gered kon worden. Het opgestelde vee kon nog in veiligheid gebracht worden. Twee afzonderlijk staande schuren bleven gespaard. Gebouw en inboedel waren ver zekerd; de voorraad hooi en stroo echter niet. De pijp in elkaar. Te Steenwijker wold wilden de gebroeders De L. ter ganzenjacht gaanzij maakten daartoe een ganzenroer van een stuk gaspijp. Toen zij dit nieuwe wapen wilden beproeven, barstte bij het tweede schot de pijp uit elkan der, waarbij een van hen zoodanig verwond werd, dat een zijner han den vermoedelijk afgezet zal moeten worden. Ingezonden Mededeeling Hare genezing door de Pink Pillen. De Pink Pillen zijn goed voor de nierpijnen. Het volgende voorbeeld bewijst wat zij kunnen uitwerken. Mej. O. Van Veen, Grootelige steeg, 21, te Utrecht schrijft ons: „Ik heb zoo hevig in de nieren ge leden dat ik genoodzaakt ben geweest bijna gedurende een jaar het bed te houden. De geneesheeren wanhoopten aan mijne genezing. Ik zelve was ook wanhopig en wist niet meer wat te doen. Toen gaf men mij den raad dc Pink Pillen te nemen. Ik kan naar volle waarheid zeggen dat zij mij vol komen genezen hebben. Ik geloofde niet dat mijne genezing blijvend kon zijn en verwachtte dat de ziekte zou terugkomen. Dit is niet zoo geweest. Het is nu reeds een jaar dat ik met de behandeling heb opgehouden en ik heb sedert niet het minst meer ge leden." Is de ontsteking der nieren ernstig Zeer ernstig. Om het waarom van dien ernst te begrijpen is het noodig te zeggen wat de nieren zijn en welke hun nut is. De nier is het orgaan dat tot roe ping heeft onderweg zekere bestan- deelen van het bloed vast te houden Dat bloed, aldus gezuiverd, vormt di urine die zich in de blaas gaat ophoo pen. De nier verricht een hoogst be langrijken arbeid. Zij laat slechts deor de stoffen die nutteloos, zelfs schade lijk voor de werking van het orga nisme zijn; zooals bijvoorbeeld het ureum, maar zij laat de albnminc niet door. Deze hoogst belangrijke arbeid voert zij uit op voorwaarde van in een goeden staat van werkzaamheid te -verkeeren. Indien zij ziek is do?t zij het tegenovergestelde van haar plicht. Zij laat door wat zij moest te rughouden, zij houdt terug wat zij moest doorlaten. Onmiddellijk gevoeld men pijnen in de nierstreek, in de lenden, gevolgd door bevingen en koorts. De zieke heeft brakingen, wal ging, benauwdheden, verschijnselen van bloedvergiftiging door de giftige stoffen die niet zijn uitgedreven. Onder de oogleden vertoonen zich opzwellin gen die zich over geheel het gelaat verspreiden on over de beenen. De zieke vergiftigt zich zelf. De Pink Pillen oefenen een uit muntende werking uit op de nieren, en genezen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maag maagkwalen, schele hoofdpijnen, ze nuwpijnen heupjicht. Prijs fl.75 de doos, f9.per 6 doozen. verkrijgbaar bij Snabilé, Stei ger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Plaatzer v. d. Huil Jansstraat 28. Staten" zijn de vervaardiging van trusts, de handel in aandeelen n de fabrikatie van Zuid Amerikaan- sche opstanden." „Wat is een Amerikaansche mag naat?" Antwoord: „Een Ame rikaansche magnaat is een misda diger, die zooveel geld bezit, dat hij in staat is een gevangenis slechts te leeren kennen, wat het uitwen dige aangaat." „Noem de voornaamste beroepen in de Ver. Staten". Antwoord „De voornaamste beroepen in de Ver. Staten zijn blinde darm ope raties, reclame en werkstakingen". „Hoeveel inwoners tellen de Ver. Staten Antwoord „De Ver. Staten tellen 70 millioen inwoners, waarvan de eene helft strijders zijn voor vrouwenrechten, de andere helft carïdidaten voor het pre sidentschap". ros SCHOTEN. ^dd Fietsongeluk. Gisteren dag kWaïu een wielrijder door d Wie lacht er 'ns mee? „The Life", een blad in Ame rika, heeft een „Vaderlandsche Katechismus" samengesteld. We laten enkele vragen en antwoorden er uit hieronder volgen „Noem de voornaamste produc ten van de Ver. Staten."Ant woord De hoofdproducten dei- Ver. Staten zijn historische romans en hygiënische voedingsmiddelen, waaraan men langzaam doch zeker ten gronde gaat." „Noem de voornaamste takken van nijverheid der Ver. Staten." Antwoord „De voornaamste takken van nijverheid der Ver. erigheid der straatsteenen te val len, waardoor hij zoo onzacht neer- smakte, dat zijn broek aan den knie scheurde en hij een kwetsuur aan zijn been kreeg. Het was hem onmogelij k de reis per rijwiel verder door te zetten. HEEMSTEDE. Grappig ongelukje. Onder deze gemeente had gistermid dag een grappig ongelukje plaats. Omstreeks half vier reed een honden kar in flinke vaart over den weg. In de kar zaten man en vrouw, die de stad eens waren gaan bezoeken. Even voorbij dc Kerklaan, sloez door het breken van een der tuigstukken het wagentje plots achterover. Man en vrouw rolden over de straat- Gelukkig hadden zij zich niet ern stig bezeerd, alleen de kieeren waren erg beslijkt. IJMUIDEN. Ongelukken In de ijsfa briek „I.Jmuiden,, heeft Zaterdag een ongeluk plaats gevonden. Op een acht meter hooge stelling bevonden zich do directeur der fabriek de heer V. en eenige werkl.allen vielen naar beneden. De heer V, bekwam slechts lichte kneuzingen, terwijl bij een der werk lieden spierbreuk en bij een ander beenbreuk geconstateerd werd. SASSENHEIM. De IJsclub. De vergadering der Sassenheimsehe IJs club is altijd goed bezocht; ook nu waren weer 52 leden aanwezig. Dal het laatste punt der agenda, verlo ting, daarvan'" alleen de oorzaak- zou zijn, mogen we niet veronder stellen. We gelooven liever, dat het aantrekkelijke hem zit in iets anders n.l. het minder officieele. Ieder ge voelt er zich op zijn gemak. Es- verschijnt geen deftige spreker in den katheder en de te behandelen zaken liggen binnen ieders bereik, waarom ook ieder zijn eigen oordeel er over kan vellen. Laten we na deze korte inleiding trachten het verloop der vergadering- te vertellen. De notulen der vorige vergade ring weiden gelezen en onveranderd goedgekeurd, waarna de voorzitter in herinnering bracht dat den vori gen winter de dorpsstraat opgeknapt is vanwege de ijsclub. Omdat het bestuur dit geheel eigenmachtig heeft gedaan, vroeg de voorzitter hierover het oordeel der vergadering wat zoo goedgunstig was, dat hot bestuur vrijheid werd verleend bij gelegenheid weer kas beschikbaar te voorkomende gelden uit de stellen. Hierna was bestuursverkiezing aan de orde. De aftredende heeren: J. A. Cliarbon Jr„ J. Visser Vlas vele, J. J. v. d. Geest en C. Rijnsbur ger werden herkozen met 40, 41 37 en 41 van de 50 uitgebrachte stemmen. Uitde rekening van den penning meester bleek het volgende Batig saldo 1904-1905 f 14,38. Contributie 19051906 1122. De ontvangsten waren alzoo f 136,38. De uitgaven bedroegen fll8,821/2- Zoodat er een voorschot was van f 17,551/2- Op de raffeisenbank staat f72 lö, zoodat de kas rijk i$ f 755,50'/2- Hierna deelde de voorzitter mede. dat zij, die willen tenten op den Kooipolder, daarvan tijdig aangifte moeten doen bij het bestuur. Ten slotte werd de vergadering- gevraagd, hoe te handelen, wanneer dezen winter eens een hardrijderij om levensmiddelen mocht worden gehouden. Op voorstel van den heer B. P. Roest, werd het bestuur blanco krediet verleend, om zoo'n har* rij- derij geldelijk te steunen- Hierna sloot de voorzitter de vergadering. VOGELENZANG. Alhier viel gis- t rnamiddag omstreeks 4 uur e< n schipper, die te veel aan Bacchus had geofferd over boord. Gelukkig had men hem weer spoedig op de schuit door middel van een touw. De schrik zal hem wel wat frisscher gemaakt hebben. Kantongerecht te Leiden. Gistervoormiddag werden weder een 80-tal strafzaken voor liet kan tongerecht alhier behandeld. Het eerst werd van de rol ge roepen J. v. B., 30 jaar, tapper te Noordwijk ten laste gelegd dat hij na het wettelijk vastgestelde slui tingsuur publiek in zijn tapperij heeft gehad. Beklaagde bekende het ten laste gelegde. De Ambtenaar eischt f 5 of 5 dagen. Hij verontschuldigde zich door te zeggen dat de Noordwijkscbe klok net doet als de Noordwijkscbe tram, nu snel dan langzaam. Het is niet mogelijk een klok of horlo ge met de Noord wij ksche klok ge-j lijk te zetten. De kantonrechter zou met dit verweer rekening houden. J. W., 32, schipper ie Warmond,, stond terecht wegens het als gezag- voerder zijn vaartuig dat hij tot tweemaal toe onbeheerd had laten liggen, niet te hebben voorzien van een voorgeschreven helder brandend wit licht. Eisch twee geldboeten van f3 of 3 dagen. Beklaagde zeide in een inham te hebben gelegen, doch de kan tonrechter oordeelde dit niet vol-| doende; die inham was niet speci-l aal voor hem bestemd. Dat daar geregeld vletten liggen, die niet verlicht zijn, verontschuldigde hem evenmin. Daarover moet hij dan maar klagen bij de politie, wat be klaagde reeds zonder resultaat heeft gedaan. W. B., te Warmond, die ook de vorige week reeds terecht stond, kwam nu weer voor wegens het visschen in een door een ander ge- 1 pacht vischwater, zonder vergun ning, onder Oegstgeest. In deze zaak werd het eerst ge hoord de burgemeester der gemeen te Oegstgeest, de heer Van Griet- huyzen, die verklaarde dat de Zand- sloot, waarover het hier liep, ge pacht was door den heer Van Hoe ken. De tweede getuige, de landbou wer Th. N. Overmeer, verklaarde, dat hij aan beklaagde vergunning heeft gegeven in deze sloot te vis schen, echter geheel te goeder trouw, omdat hij meende, dat de sloot bij zijn boerderij behoorde. Ook zelf heeft hij er wel in ge- vischt. De Ambtenaar vroeg hij gebrek aan overtuigend en wettig bewijs vrijspraak. ZAANDIJK. Ned. Hen. Kerk. Toe zegging naar Twisk (N.-H.) H. J. E. Verwerf, alhier. ALKMAAR Voordracht te 's Gra venhage voor onderwijzer 2e KI. aan den school 2e kl. mejuf. C. Kruvs, alhier, als No. 1. Abonneert U op, adverteert in de „Nieuwe Haarlemsche Courant," zoodoende zult gij de Katholieke Pers steunen en dus eeu goed werk verrichten. Begrafenisplechtigheid te Schoten. Hedenmiddag om 12 uur had onder groote belangstelling de ter aardbesteliing plaats van J.Jansen, in leven rechercheur der Haarl. po litie. De stoet werd gevolgd dooi de heele sectie waar de overleden toe behoorde pl.m. 50 man, onder begeleiding van een inspecteur en een adjunct-inspecteur. De baar, welke door zijn collega's grafwaarts werd gedragen, was ge dekt met 2 kransen van levende bloemen, waarvan de een namens de politiever. en de andere namens het corps. Ernstig en indrukwekkend was het oogenblik, waarop de kist in de groeve nederdaalde. Nadat het rouwkleed de groeve gedekt had, werden de kran sen, de sabel, helm en bestuurs- insigne daar op neer gelegd, waarop een familielid bedankte voor de g oote belangstelling den overledene bewezen. Daarna trad de nestor der politie uaarvoren de 1ste kl. J. de Vries, welke den overledene schetste als een uitstekend politieman en on vermoeid rechercheur, als een goed kameraad en een goed burger wien het devies „je maintiendrai" boven alles ter haite ging en waar voor hij zijn leven lang arbeidde. Tot de kinderen van den over ledene zei hij te vertrouwen dat des Heeren woord: Ik ben een vader van weduwen en weezen niet be schaamd zal worden. Hiermede was de treurige plechtigheid afgeloopen. Aanbesteding. Magazijngoederen. Burgemeester en Wethouders Leb ben heden Dinsdag 11 December, des namiddags te 1 uur. ten Raadhuize in bet openbaar aanbesteed De levering van door de gemeen- telichtfabricken in 1907 bencodigde Magazijngoederen, in 11 perceelen. Ingeschreven werd als volgt: PERCEEL 1, 6 biljetten. Smid Blok, alhier f4171,65 »K

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2