Woensdag 12 Dec. 1906. No. 6475.31s" jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Ter Opwekking. ❖VV L20 BUITENLAND. BINNENLAND. De familie Fromentier. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post, Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- jr. 1.66 „o.o5 N- m f: FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No/ 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubiicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31 his Faubourg MontnLrtre. Onze Lezers hebben ongetwijfeld de flinke advertentie gelezen, door de Christelijke Kiesvereenigingen te dezer stede ook in de kolommen onzer courant geplaatst. Is zulk eene advertentie aanspo ring genoeg Misschien wel. Toch wagen ook wij een woordje ter op wekking, dat alle kiezers in district II mede er toe brengen moge, om zich den gang naar de stembus te getroosten. „Te getroosten" klinkt sommigen allicht wat bard, vooral aan kiezers, die altoos trouw hun plicht ver vullen. En zulke zijn er Goddank nog veel. Laten ditmaal ook zij, die anders met looden schoenen ter stembus gaan, of die zich met een moede loos ,,'t Helpt toch nietaan de zen burgerplicht onttrekken, laten ook zij eens ij verig worden. Laten ook zij eens met een beetje coura ge in de ziel voor onzen j candidaat, den candidaat van alle christelijke partijen, den heer A, F, J- NIEBERC, ten strijde trekken. Een enkele stem beslist menig maal. Een paar voorbeeldjes Niet ver behoeven wij daarvoor uit de buurt te gaan. Kort geleden was er raadsverkie zing te Krimpen aan de Lek. De vrijzinnig-democraat werd er geko zen met 135 stemmen; zijne tegen partij, de anti-revolutionair had 134 stemmen bekomen. EENE STEM. Hadden een paar flauwe, lauwe Kiezers kunnen besluiten hunne pantoffels voor tien minuten vaarwel te zeggen, de overwinning was aan de andere partij gebleven. Hoe 't zij, wat te Krimpen ge beurde, kan ook elders voorkomen, kan zich ook hier voordoen. Nog een ander voorbeeld. Te Dordrecht ging het onlangs ook om een raadszetel en wel tus- schen den liberaal, den heer M. van Zanten, en den anti-revolutionair Mr J. M. Reus. Evenals te Krimpen hadden sommigen gezegd „Och dat Kiezen 1 Ik heb geen tijd, geen zin; het regent, het waait; 'k heb mijne bezigheden, enz. enz. Wat was hier de uitslag? Dat Dordrecht den liberalen heer Van Zanten tot raadslid kreeg. Hij had 430 stemmen, terwijl de antirevolutionair er 428 bekwam. Dus maar TWEE STEMMETJES verschil. Bij deze beide voorbeeldjes uit den jongsten tijd willen wij 't laten. En als nu de spreekwoordelijke wijsheid „woorden wekken, voor beelden trekken", geen leugen is, maar eene door de ondervinding tot volle waarheid gestempelde spreuk, dan hopen we, dat naast de woorden, naast de opwekking, ook het te Krimpen en te Dor drecht gebeurde allen mogen aan sporen, ALLEN in district II, om morgen als één man hunne stem uit te brengen op den heer A. F- J. NIEBERC, den candidaat der Katholieke Kies- vereeniging, die, gelijk we zeiden, op den steun van al de andere Christelijke Kiesvereenigingen al hier rekenen mag. L. FRANKRIJK. De vervolging is reeds in vollen gang. Men oordeele. Reuter seint uit ParijsEr heeft een gerechte lijke huiszoeking plaats gehad in de woning van mgr. Montagnini, offi cieus vertegenwoordiger van den Heiligen Stoel. De heer Montagni ni, tot wiens verbanning besloten is, zal nog hedenavond naar de grens gebracht worden. Dit korte bericht zegt genoeg, niet waar In de Kamer is gisteren deze huiszoeking ter sprake gekomen. Minister-president Clemenceau ant woordde op de interpellatie Grous- seau, dat de huiszoeking plaats had op bevel der justitie. Nu het con cordaat is opgeheven, is de nun- ciatuur een woning, die onderwor pen is aan de Fransche wet. De minister verklaarde niet te weten, welke papieren gehouden en welke teruggegeven zullen worden; er had reeds veel vroeger een einde gemaakt moeten worden aan de brief wisseling tussclien den heer Montag nini en de Fransche geestelijkheid. „Wij hebben eerbied voor den gods dienst" zeide de minister, maar wij bestrijden onbarmhartig alles watRo- meinsche politieke actie is. De heer Montagnini, die aan de bisschoppen beval de Fransche wet te schenden, is aangeklaagd als medeplichtige van drie pastoors te Parijs, die, om een voorbeeld te stellen, vervolgd worden wegens schending van de wet van 1905." En Z. H. de Paus speelt hier de booze rol. Leest om daarvan verze kerd te wezen, slechts de liberale bladen. Leest b.v. het hoofdartikel in de „N. R. Ct." van gisteravond, zoo gij een staaltje wilt hebben van de geniepigste,'verdraaiing der waar heid. Men kan zich moeilijk een echt Ka tholiek denken, die zulk een blad nog langer in zijne woning duldt. ZEm. Mgr. Richard, aartsbis schop van Parijs, en al de overige Fransche prelaten hebben aanzeg ging gekregen, dat zij zoo spoedig mogelijk hun paleis moeten verlaten. De bisschoppen op straat en de man van de litteraire asclrbelt en vaalt naar het Pantheon! Immers de telegraaf meldt het „heugelijk" nieuws Na een zeer levendig debat keur de de Senaat de overbrenging van het stoffelijk overschot van Zola naar het Pantheon goed. DU1TSCHLAND. In het Duitsche Parlement duren de besprekingen over het bezweren van den vleeschnood voort. Minister Posadowsky verklaarde onder meer, dat de vergemakkelijking van den invoer van levend vee een grondig onderzoek heeft uitgemaakt. Tegen de toelating van levend rund vee uit Nederland bestaan ernstige bezwaren wegens het heerschen van mond- en klauwzeer in Luxemburg en België. Die ziekte is overgebracht naar de provincie Limburg, dicht bij de Pruisische grenzen en er valt uit breiding over Nederland te vreezen. De toelating van varkens kon om veterinaire redenen niet worden toe gestaan. De verbonden regeeringen zijn van plan het kosten-tarief voor keuring van uit het buitenland ingevoerd vleesch te herzien, waardoor de kosten daarvoor belangrijk zullen worden verminderd en de invoer vergemak kelijkt. De verbonden regeeringen zullen niet besluiten tot verlaging of af schaffingder rechten op vee en vleesch. Het voorkomen van groote duurte van het vleesch is niet afhankelijk van het buitenland, maar in de eerste plaats van den bloei van het land- bouwbèdrijf in Duitschland zelf. Op zijne beurt ging de minister van landbouw, v. Arnim, de oorzaken van den vleeschnood na en stelde in het licht, dat de varkensfokkerij sinds het vorige jaar een hooge vlucht heeft genomen, zoodat de prijsverlaging wel blijvend zal zijn, maar dat de toestand van het landbouwbedrijf nog volstrekt piet gunstig is. Spreker betoogt de noodzakelijk heid van bescherming tegen overbren ging van besmettelijke ziekten en ein digt met er op te wijzen, dat nijver heid en landbouw elkander moeten helpen. Door de begrootings-commissie uit den Rijksdag is met groote meerderheid verworpen de aanvul- lingsbegrooting voor koloniën, waar in 29,220.000 Mark werden ge vraagd voor Zuidwest-Afrikade commissie verwierp eveneens alle daarbij gevoegde voorstellen en re soluties, zoodat Dernberg het nog niet gewonnen heeft met al zijn felheden tegen het Gentrum. Korte Berichten. De Amerikaansche snikerraffina- derij-maatschappij is door het Hoog gerechtshof gestraft met een boete van S0,000 dollar en de Brooklyn- sche coöperatieve maatschappij met een boete van 7000 dollar wegens het aannemer van kortingen van spoorwegen. Alle spoorwegarbeiders te Odessa zijn lieden in staking gegaan. Het laden van graan is dientengevolge geheel en al gestaaktde export firma's alhier hebben hunnen bui- tenlandsche afnemers medegedeeld, dat zij wegens de staking de ver antwoordelijkheid voor het niet-na- komen der contracten moeten wei geren. De staking der havenarbeiders is geëindigd. Uit Zürich wordt aan de „Köln. Zeit." geseind, dat de Bondsraad het plan voor den aanleg van de 14 K. M. lange Loetschbaan-tunnel heeft goedgekeurd. Met de taak zal onmiddellijk een aanvang worden gemaakt. In de Italiaansche Kamer heeft Santini vinnige kritiek op generaal Arditie, het hoofd van de remonte- afdeeling, geoefend. Na de de ver gadering zond Arditie den afgevaar digde zijne getuigen en er zou van daag een tweegevecht plaats heb ben. De Tsaar heeft uit zijn eigen beurs 1 millioen roebels gegeven, om de hongerlijdende districten te helpen. Senator Lodge heeft gisteren in den Senaat te Washington een mo tie ingediend, verklarende, dat de Senaat alle stappen warm zou steu nen, die de President, in overleg en met medewerking van de mo gendheden die het verdrag van Berlijn geteekend hebben, mocht willen doen, om den toestand in den Kongostaat te verbeteren en daar lieerscbende misstanden te verhelpen. De New York Herald verneemt ,uit Petersburg, dat minister Iswolski de aanspraken van Japan voorgoed heeft afgewezen. Die aanspraken zouden, zegt men, ernstige afbreuk hebben gedaan aan de Russische handelsbelangen. De Rusische regeering zal nu vermoedelijk een beroep op de goede diensten van Engeland en de Ver. Staten doen, om een regeling te bewerken, die voor de belangen van Rusland enjjJapan beide diens tig is. Menelik heeft de afspraak tusschen Frankrijk, Engeland en Italië aangaande Abessinië goedge keurd. Da overeenkomst zal binnen enkele dagen te Londen geteekend worden. Hofberichten. De Koningin en de Prins zullen Zaterdag na terugkeer even 12 uur 's middags van het Loo naar de residentie onmiddellijk een bezoek brengen aan de Koningin-Moeder en bij H. M. het déjeuner gebruiken, zoodat de vorstelijke personen eerst tegen half 2 ten Paleize in het Noordeinde zullen aankomen. KAMER-OVERZICHT. 't Was niet verre van half elf,toen gistermorgen zich langzamerhand het Tweede Kamer-gebouw „vulde" met afgevaardigden, die verder Binnenlandsche Zaken onderhanden nemen zouden, Er is een voorloopig verslag over het budget van Binnenl. Zaken, waarin onder meer gezegd wordt, dat men over het algemeen weinig inge nomenheid betoonde met de werk wijze van den Centralen Gezond heidsraad. Die woorden hadden veel van een vonnis. Maar wat gebeurde Twee mannen van gezag in de Tweede Kamer, Lohman en Goeman Borge- sius,, kwamen tegen die lezing op en verklaarden, dat er in hunne afdee- lingen geen woord over iets derge lijks gerept was. Waarop de voor zitter der Commissie van rappor teurs, dr. Blooker, op zijn beurt dezen flater trachtte gotd te praten met de verklaring, „dat in geene enkele afdeeling der Commissie iets voorgekomen was, dat genoemd mocht worden een blijk van inge nomenheid met de manier van werken van denGezondheidsraad." Wij behoeven den sehranderen lezer niet te wijzen op het groote verschil tusschen de lezing in het Voorloopig Verslag en die door Dr. Blooker gegeven, toen hij eenmaal door Borgesius en Lohman tot na dere motiveering van het „vonnis" gedrongen werd. Een leerzaam voor beeld Toch kunnen wij niet zeggen, dat uit het debat de Gezondheidsraad zoo schitterend naar voren trad. Zelfs de heeren Lohman en Borge sius, die in zekeren zin den hand schoen opnamen voor bedoelde Commissie, konden niet nalaten hare tekortkomingen te gispen. Zoo fei als de leden Bos, Ruys de Beerenbroeck enz. mochten zij niet zijn, den Gezondheidsraad gee- selden zij niet met het bekende „vossenstaartje." Van groote beteekenis noemen wij o. a. de verklaring des heeren Loh man, dat de Commissie te veel en te lang kleinigheden bespreekt en daarom den tijd schijnt te missen, om de groote af te doen, welke men echter van haar verwachten \mg. De algemeene indruk van dit de bat zguden we kunnen samenvat ten aldus de Centrale Gezondheids raad moet eene reorganisatie onder gaan. Eene hoedanige Dat is de vraag, welke door vele leden verschillend beantwoord wordt. Nemen we de heeren Bos en Tak. Voor hen is het lidmaatschap der vier hoofdinspecteurs de bron van alle kvgaad. De minister is het daar in niet met hen eens en vindt voor zijne meening eenwelkomen steun in de h.h. Lohman en Goeman Bor gesius, die adviseerden tot deze wij ziging het secretariaat moet in den Raad niet meer vereenigbaar zijn met het lidmaatschap. De gezondheidsraad zal nu ook zijn laboratorium krijgen. Doch minder gaaf en vlot dan sommigen verwacht hadden. Er is nog veel hangende gebleven, wat niet te verwonderen is, als de woorden van het lid Tydeman waar blijken, namelijk, dat de Centrale Raad zelf zich nog geen juiste voorstel ling heeft bijgebracht over punten als: hoedanig zal 't laboratorium zijü? wie zullen er werken? hoe groot zullen de exploitatie kosten zijn enz. enz. Hierover sprak ook Dr. Blooker een hartig woordje mee. Wat ons niet verwonderen zal, als wij ons, herinneren, dat juist deze afgevaardigde al het mogelijke gedaan heeft, om het laboratorium minder grootscheeps in te richten en dus op 's lands penningen té bezuinigen. Dat ke ft hij bereikt, want de voorstellen, 't vorig jaar ingediend en die van nu, levei en aanmerke lijke verschillen op, wat de onkosten rekening betreft. Verder kwam in behandeling de post, uitgetrokken voor een nieuw krankzinnigengesticht. Een zaakje vau 2 millioen gul den. Een peulschilletje! Door de Commissie van rappor teurs werd deu minister in over weging gegeven, dezen post liever terug te nemen en hem later hij suppletoire begrooting weder aan hangig te maken. D- C nm ssie lichtte haar advies nadei ><<-, Minister Rink wii ie nie s .ren van d t-danig vo >r tel L)e< znk vordert den g o .t-n n spied, z 4 le hij. en 1 uii g e u t ei. Nu toonde Ie eer ue Stoers Hiel de cijfers aan. dat «l>r »tu p - gev n van de inri hting te Ale lem- blik een prijsgeven, dat met de aanneming van het twee-miilioen- voorstel gepaa d gaat eene waar de van ruim 1 millioen 7uü.0ü0 gld. verloieu wordt. FEUILLETON. 83. En om als bij verrassing deze plaats in te némen en haar een handdruk te geven, dien zij in elke andere om standigheid met afschuw afgewezen zou hebben, gevoelde Luc eene wreede bitterheid dat liij zich evenwel er niet aan durfde onttrekken en aan dit arme, halt gebroken, wezen den troost en de verlichting te ontnemen. Hij was bij Aliette gaan zitten, daar hij zag hoe de koortsgloed vermeer derde. Luc voelde zijn ongeduld toenemen en wachtte in spanning op de komst van den dokter, die aanstonds ontbo den was. En tegelijkertijd daalde een vreemd, zacht gevoel in zijn hart. Aliette hield nog altijd de oogen op hem gericht met dezelfde uitdruk king, denzelfden glimlach, en hij gaf zich langzaam over aan het gelukkig gevoel. Hij wilde zich verbeelden, en hij verbeeldde zich ook, dat zij zich met vergist en werkelijk hem geroe pen had, dat zij hem liefhad. Eene voorbijgaande bedwelming overviel hem door dit oogenblik van geluk, het eenige, dat hij gekend had en mis schien ooit zou kennen, door dit oogen blik, dat niet meer terug zou komen en reeds eindigde. Florine trad binnen, gevolgd dooi den dokter. In zijne nachtrust gestoord, was hij in een slecht humeur en hij had haast om weer naar huis en naar bed te komen. Uit het verwarde verhaal, dat men hem gedaan had, was hij niet veel wijzer geworden, en met een minach tenden blik keek hij naar de wonde. Eene weinig diepe snee wat bloedverlies, niets van beteekenis I Een compres van koud water is voldoende. Daar hebt gij mij niet voor noodig. Er bestaat dus geen gevaar vroeg Luc hem uitlatend. Volstrekt niet. Voor het oogen blik ten minste niet. Wat? Ja, de koorts is vrij hevig en voor de koorts kan men nooit in staan. Deze verwonding, die op zich zelf niets te beteekenen heeft, heeft het zenuwgestel buitengewoon sterk aangetast. De vrouwen zijn heel an ders dan wij, mijn waardeEen schrik, een ongeluk, en zij liggen er! De kleine man richtte zich in zijne volle lengte op, en zonder te merken, dat hij zich zeiven tegensprak, keerde hij weder tot zijn geliefkoosde theo rie terug: Overigens heeft een gezond en krachtig gestel altijd meer vatbaar heid dan een ander. Dat is een on vermijdelijk bezwaar. De minste ont roering en het bloed stijgt naar het hoofd. Koorts, congestie, hersenaan- doening. In dit geval bijvoorbeeld... Hij brak eensklaps zijn verontrus tende voorspelling af, bedenkende, dat er het gevolg van zou kunnen zijn, dat men hem nog langer hield en haastte zich te besluiten: Ik spreek als een pessimist en het is niet waarschijnlijk dat de toestand gunstiger zal worden. Tegen den morgen kom ik terug. Haastig ging hij de deur uit en sloeg de kap van zijn regenmantel over zijn hoofd. Het onwedcr verminderde, maar de regen viel met een eentonig, rytmisch geluid op het dak en de binnenplaats neer. Buiten heerschte een ondoor dringbare duisternis en de morgen was nog ver af. Deze nacht scheen voor Luc geen einde te nemen. In plaats van weg te vluchten, zooals hij voornemens ge weest was, wanneer hij den dokter uitliet, kwam hij in de kamer van Aliette terug. Onder den indruk van de laatste woorden van den genees heer, vreesde hij een crisis, waarin de zorg van Florine alleen niet voldoende zou zijn, en hoewel hij als rechtscha pen man het ware gevoel der dienst bode niet vermoedde, vreesde hij toch van haar kant eenige onvoorzichtige woorden, een van die onverstandige openbaringen, zooals zij straks naar hij meende bij toeval uitgesproken had. Nog altijd vroeg genoeg zou Aliette de waarheid weten. Vóór zij hem aanklaagde, was het beter, dat Aliette hem niet meer noodig had. Zij kon zich nog geen rekenschap geven yan hetgeen er gebeurd was. Zij had nog geen bewustheid van de laatste gebeurtenissen, hoewel baar geest helderder scheen te worden. Toen zij Luc weer binnen zag komen, begon zij op klagenden toon te zuchten: Luc, ik heb zoo'n pijn. Zij zette een treurig gezicht alsof ze ging huilen, en Luc vond op hare trekken weer dezelfde uitdrukking, die zij vroeger als klein kind had, wanneer zij schreide, en met eenzelfde klank in de stem riep zij hem nu, als toen zij als kind van zeven jaar de mazelen had en hij alleen haar tot bedaren kon brengen. In Aliette's geest scheen ook deze herinnering weer te herleven. Door hevige beroeringen der ziel komen somtijds gedachten boven, die men lang vergeten waande, en waar door de indrukken van het Oogenblik op den achtergrond gedrongen wor den. Eensklaps vergetend, wat er dezen nacht, deze laatste dagen en weken gebeurd was, kwamen de herinnerin gen uit hare kindsheid haar voor den geest en Aliette klaagde verder op den toon van een verwend kind: Ik ben heet, ik heb zoo'n dorst. Men geeft mij niets te drinken. Florine bracht hiar brommend wat gerstewater, maar t rwij Aiiette dronk, trok zij een Lelijk gezicht, zeggende: Er is geen suiker genoeg in. Dat was van vroeger een barer grootste grieven tegen liet gerstewater van Fiorine, hij herinner e het zich, en toen hij den suikerpot nam, glim lachte Aliette, die al zijne bewegingen volgde. Bij dezen glimlach dreigde Luc in snikken uit te barsten. Wanneer men ziek is, erg ziek. kee- ren onze ged .chten telkens weer naar het verleden t rug. Was het d n om hem het hart te breken, dat Aliette weer lief en on schuldig w rd als een kind, dat zij deed, of zij er v ui sterven zou Ik htb zoo'n pijn! herhaalde zij, met de hand over het voorhoofd strij kend. Wordt vervolgd.') MALS'TIEN flGITE Wfl HON AGITATE. >fC 3fe j|( 7.1 n h I U n O"rr n n w, y-, k i 11 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1