Kerk en School, Land- en Tuinbouw Uit den Omtrek STADSNIEUWS. Er moeten eerst eene gansche reeks moeilijkheden uit den weg geruimd er dienen te voren talrijke vragen beantwoord, betoog de de heer de Stuers, eer hij advi- seeren zou, om dien post van 2 millioen goed te keuren. Ook de heer de Ridder, zelf lid van de Staatscommissie voor de verpleging van krankzinnigen, eene Commissie bij wie 't plan voor de nieuwe inrichting het eerst rijpte, sloot zich bij degenen aan, die 's Ministers spoed voorbarigheid noem den. Ook hij bepleitte uitstel als noodig. Heden, Woensdagmorgen, voort zetting van het debat. Bouwmeester's afscheid. Het Alg. HIM. schrijft: Louis Bouwmeester is vertrokken, 't Indisch bruin was hem door den Holl. regen nog niet van 't gezicht gewasschen, en daar is hij al weer weg, opnieuw naar 't tropisch gewest om er veische lauweren te zamelen, lauwerenen goud, dat er nu een maal gemakkelijker te rapen schijnt dan in ons landje, waar 't vet van den ketel is en maar een handjevol bevoorrechten tot den schranspot wordt toegelaten, terwijl de anderen moeten sappelen voor hun broodje.... Bouwmeester is vertrokken. Toen we we aan 't Weesperpoort- station op 't perron kwamen van morgen om halfzeven; 't was daér nog nacht stapte hij net, omringd door zijn kinderen, zijn zuster en het kranige troepje, dat met hem op reis gaat, de wachtkamer uit, waar ze met z'n allen waren gekiekt. 't Was op en top een wereldreizi ger, zooals-ie daar over het perron naar den wachtenden trein toestapte stoer en vierkant in zijn grijze jas, de geruite reisdeken met een zwierigen zwaai over zijn linkerschouder gewor pen, en z'n mooie expressieve kop, dien hij zoo vastberaden draagt, ge dekt door een makkelijken, slappen, grijzen vilthoed met een blauwen spikkelband. 't Is jammer dat hij wegging, weg moest zeer zeker. Maar ons onge rust over hem te maken wat velen deden heusch, 't is niet noodig. Dat is .geen corpus dat zich door 't Indische klimaat laat knauwen, dat is geen kop die veroudert, dat zijn geen oogen die verflauwen zullen door de zorg en de vermoeienis van een kunstreis door de Oost. Bouwmeester zien we terug, zoo vol levenskracht en werkensmoed als we 'm nu zagen heengaan. Er waren er, behalve zijn eigen fa milieleden en die zijner mede-arties ten, maar weinigen, die op 't station van onzen grooten, kleinen-man, kwa men afscheid nemen. Het was dan ook nog wel voor 'n Amsterdam mer vooral ijselijk vroeg, en'twas zoo'n beesteweêr. „Geen weêr voor moeder de vrouw om er door te ko men" meende Bouwmeester, en hij had groot gelijk. Heijermans en zijn vrouw ontmoet ten wij op het perron; ook de beken de tooneelliefhebber, de heer J. Ba tavier, was daar, en de oude heer Hartkamp was vurig bewonderaar van Bouwmeester als hij is heele- maal van zijn huis op de Marnixka- de komen loopen om hem nog eens de hand te drukken. De trein stond klaar en het sein tot instappen werd gegeven, „Dag, Dcor, dag meid, hoü je goed", zei Bouwmeester en zoende zijn zus ter, dat 't klapte. En meteen hingen 'm ook zijn dochters om den hals en drukten zijn fiksehe jongens hem de hand. En alle anderen die bij den wagen stonden en niet zelf tot het reisgezelschap behoorden, drongen naar voren, handschuddend en hoedenwui- vend. Later verscheen Bouwmeester voor het neergeschoven raam. Vriendelijk groetend en zijnj vrienden toewuivend die hij in de menigte opmerkte. Vroo- lijke uitroepen, goede wenschen voor 't succes en vertrouwensvolle ant woorden klonken over en weer. „Do Raad van Beheer slaapt nog,- zooals gewoonlijk!" riep Heijermans met een stentorstem, en Bouwmeester lachte witjes. Een photograaf kwam nog even gauw midden in de volte zijn toestel richten en Bouwmeester, ne e oofd ontbloot aan gekiekt word n ge wend poseerde in het wit-oplaai- ende magnesiumlicht. Middelerwijl waren de ,'klokkenwij- zers tot 6.34 genaderd.' De „Bazelr Express" moest vertrekken, 't Con ducteursfluitje klonk, de locomotief gilde 'n antwoord.... En daar ging d'io 1 Lui hoera's klonken. Bouwmees ter b g zijn dank. Hoeden en zak doek wuifden in de lucht. De trein gleed 't station uit. Bouwmeester wa« vertrokken. Wij wenschen hem goed succes en «en behouden wederkomst. Uit de lucht gegrepen. Van bevoegden kant wordt aan het Haagsch Correspondentiebureau medegedeeld dat er alle reden be staat om aan te nemen dat bet be richt van de „Echo de Paris" be treffende een a.s. verblijf van de Koningin te Cannes (Zee-Alpen' geheel uit de lucht gegrepen is. Generaal Bergansius. In den toestand van den oud minister van oorlog, generaal Ber gansius, is in de laatste weken een vrij gunstige wending gekomen. De patiënt, hoewel eenigszins pijn lijk, brengt over het algemeen rus tige nachten door. Ook^in de ge deeltelijke verlamming welke den patiënt had getroffen, is verbetering ingetreden, Haring. Men schrijft uit Scheveningen De haringteelt kan zoo goed als afgeloopen beschouwd worden, of schoon nog wat vaartuigen van de laatste reis in zee, althans op de terugreis zijn. Vrij algemeen kan de uitkomst van dit jaar als zeer gunstig geboekt worden, wijl die reederijen, welke nu niet zoozeer op groote vangsten kunnen roemen, vergoeding vonden in de hooge markt, welke zich ge middeld althans handhaafde. Wel heeft het rad der fortuin niet zon der uitzondering gedraaid, maar de gevallen van wanzegen hebben geen invloed gehad op de hoogst bevre digende eind-uitkomst. Er zijn ook zeer hooge besom mingen bereikt. De hoogste door den reeder G. van Leeuwen, van wien één logger een totaal bereikte van f 28,000 netto, een gelukkige uitkomst, zooals maar zelden hier verkregen is. Verder gaan de besommingen van f 20,000 per vaartuig tot f4 a 5000. Ofschoon de stormmaand de vloo- ten niet ongemoeid heeft gelaten, is het netten verlies dit jaar niet zoo zwaar, dat het als een te nadeeligen factor is aan te merken. Rechtzaken. Hooge Raad. De Hooge Raad be handelde gisteren het cassatieberoep van den arls te Sloten, door de Rechtbank te Amsterdam tot f100 boete of 50 dagen hechtenis, doch in hooger beroep door het Gerechts hof aldaar tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis veroordeeld wegens smaad schrift aangedaan aan een ambte naar ter zake van de rechtmatige uitoefening zijner bediening, te weten het in „Het Volksdagblad", te Am sterdam uitgegeven wordende, doen opnemen van een door hem gesteld en geschreven stuk, waardoor de wethouder J. Renierse te Sloten zich beleedigd achtte, welk stuk tot opschrift had "Uit Sloten" en waarin melding werd gemaakt van beweerde knoeierijen, met betrekking tot aan besteding van gemeentewerken, ten nadeele der belastingbetalenden. Advocaat-generaal Jhr. mr. Ret- haan Macaré concludeerde tot ver werping van het cassatieberoep. Uitspraak 17 dezer. Ons stel Ministers. Hoe staat het met onze negen ministers f" Fock. door zijn begrooting heen- gerold, doch onlangs een zijner wetsontwerpen verworpen. Yan Raalteidem, doch al over wegend en blanco wat de begrooting betreft en een motie van afkeuring in het vet! v. Tetsdito zoowel] in zake „begrooting" als in zake: „motie van afkeuring". Cohen Stuart: een zijner wetsont werpen verworpen, Kraus: zal gemakshalve dit jaar wel weer na de bespreking zijner begrooting de Handelingen nalezen; overigens verwijzen naar Chili-reis en speech van verleden jaar. Veegenskrijgt last van vele zijden over het intrekken der invaliditeits verzekering. Rink: is nu onder het mes. Staalweinig kans tot het blijvend gedeelte van het kabinet te zullen behooren; zal gehavend of heele- maal niet op zijn departement terug komen. de Meesterzelfs door zijn impres- sario Goeman Borgesius in den steek gelaten; zal bakzeil moeten halen met zijn opcenten of zeilt zelf den bak in. Ziedaar het gansche stelletjeZal men 't er nog een jaartje mee aan durven Het munitiemagazijn te Tapa' Toean in de lucht gevlogen. Den 5en dezer is door zeifontste- king van springmiddelen het mu nitiemagazijn te Tapa' Toean in de lucht gevlogen. De belendende gebouwen zijn grootendeels vernield. Er werden 2 personen gedood en 10 gewond; echter geen officieren of onderofficieren. Door de stoomtram overreden. Aan de Conradkade ter hoogte van het bruggetje bij de Chasséstraat te 's Gravenhage is een 9-jarig knaapje door den stoomtram der H. IJ. S. M. overreden en gedood Het hoofdje werd geheel verbrij zeld. Het ongeluk geschiedde op ongeveer dezelfde plaats, waar vóór eenige weken een vrouw werd over reden. Faillissement. A'DAM, 11 December. B. C Streur, firma Streur Co., agent van buitenlandsche huizen, make laar in katoen, koffie en metalen Curator mr, J. W. Ramaer. Bevolking te Amsterdam. S|De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Nov. 1906 562,044 zie len (269,230 mannen""en 293,214 vrouwen.) Pluimvee. In de maand Jauuari zal te Ber gen op Zoom wederom een tentoon stelling van pluimvee, zangvogels en tamme konijnen gehouden wor den. Inbraak. In verband met den inbraak bij den rijksontvanger te Muiden is, naar de „Tijd" verneemt, te Antwerpen een tweede verdachte aangehouden Gearresteerd. Uit Amersfoort meldt men Gisteravond is door de politie van hier in de woning van zijn vader te Weesper-Kerspel gearresteerd D., die kort na den moord op Drost alhier in hechtenis werd genomen. Hoewel voor eenige dagen uit de preventieve hechtenis ontslagen, is D., hedenmorgen op bevel van de justitie weer gevankelijk naarUtrecht gebracht. dergang van familie, nering en han del. II Een titel achter den naam van een weetniet is als de decoratie op de borst, van wie er geen verdient; verstandige menschen lachen er mee. et! Naar de „Nijm. Ct."; Verneemt, wordt het Koloniaal Wordepót met 1 Januari van Harderwijk naar Nij megen overgeplaatst, met dien ver stande, dat de werving van vreem delingen voor het Nederlandsch- Indische leger nog te Harderwijk blijft geschieden, tot tijd en wijle, dat in zake de koloniale werving in het algemeen een definitieve rege ling wordt getroffen. Jacht. De jacht op klein wild, mekuit- zondering van die op houtsnippen, wordt gesloten op Maandag 31 De cember a.s. met zonsondergang, blij vende het schieten van houtsnip pen en het in art. 15, sub. litt. g. dier wet bedoeld jachtbedrijf van het vangen van houtsnippen met laat-, war of valflouwen pegelaten tot en met den 28sten Februari 1907. Déraillement in Groot-Atjeh. Bij eenderaillement van een werk- trein bewesten PadangT .'(Groot- Atjeh),- werden licht vond de inlandsche machinist en^'. toker en drie inlandsche militar Jbeneden den rang van officier ;o^ eduidend gewond een Europeescf en zeven inlandsche militairen DB®ueden dien rang, terwijl gedood werden twee, zwaar gewond zeven en licht ge wond vijftien Chineesche koelies. (St. Ct.) Gezonken. In de Bedevaart is het beurtschip van E. Vaartjes, varende van Bei en op Meppel, door onbekende oorzaak gezonken.Het vaartuig was zwaar geladen. Zacht najaar. Op een stuk land, behoorende jij de hofstede „Groot Boeyen" onder Putten op de Veluwe/bè'Vóond door K. van Dasselaar, staat thans de in Augustus uitgezaaide rogge in do aren. Wel een bewijs, dat we een buitengewoon zacht najaar gehad hebben. Vakorganisatie. Door Z. D. H. den Bis&höp van Breda zijn aan de gèestelïjkheid verschillende manifesten' gegeven, in zake de vakvereeniging.en. Deze moesten evenals alle veree- nigingen, onder leiding jler, Bis schoppon staan, dus behóren zij allen een geestelijken adjvjgftur, die toegang moet hebben tot alle ver gaderingen. De taak van dezen geestelijken adviseur wordt echter beperkt tot het bewaren van den vrede en hei optreden, wanneer beginselen in 't spel komen, terwijl hij buiten het terrein der zuivere vakbelangen blijven moet. Mgr. Leyten verlangt voorts, dat de vakorganisaties diocesaan zijn. Zegt het voort! Uw rijkdom moet gij niet afme ten naar de grootte van uw kapi taal, maar naar de geringheid uwer behoeften. Let op kleintjes, want de grootste wereldzee is eene verzameling van droppels. IJveren voor de goede Pers is een der verdienstelijkste werken. Waarvandaan dan de groote onver schilligheid van sommige Katho lieken Wacht u voor alle verkwisting, want verkwisting voert regelrecht naar armoede. Slordigheid in de huishouding, slordigheid in zaken breken geluk en voorspoed den hals, zijn .de on Tot geestelijk adviseur der afdee- iing Dordrecht van den Ned. R. K. Volksbond is benoemd de WelEerw. Heer J. B. J. M. Höppener kape laan aldaar. Tot Geestelijk adviseur der afdee- ling Alkmaar van den Ned. R. K. Volksbond is benoemd de WelEerw. Heer H. A. J. M. Quant, kapelaan aldaar. De kans op opening der grenzen*1', voor melkinvoer in Dnitschland verkeken De „Milchzeitung" van 24 Nov. j.l. meldt het volgende. De opening der grens voor melk invoer uit Holland werd door de Berlijnsche Melkhandelaren in een request aan de Berlijnsche Handels kamer verzocht. Ook zal bij den Spoorwegminister worden aange- Irongen op toestem ming om voortaan ook melk te vervoeren met snel- en personentreinen, om zoodoende de Ho1 ndsche melk spoediger te Berlijn ce ontvangen. „Mooi!" zal men zeggen, doch leest, wat er verder volgt „Noch in 't belang van den land bouw, noch in dat van den melk- verbruiker ligt 't, om aan deze wenschen gevolg te geven. Ze zul len dus ook zeker te bestemder plaats de gepaste terugwijzing on dervinden. Nadat de invoer van Deenscheymelk bewezen heeft, scha delijk te zijn voor de gezondheid, is het een beetje sterk, dat'de Ber lijnsche melkhandelaren hun klan ten gelukkig zouden maken met de ver en moeilijk te betrekken Hol- landsche melk. De opening der voor melkinvoer gesloten grens zou ech ter een vuistslag beteekenen tegen le uitgebreide en kostbare maat regelen, die de Duitsche melkerij en vooral de Duitsche melkinrich ting bij het geringste ziektegevaar wordt voorgeschreven. En ten slotte zouden door verge makkelijking van den invoerende be vordering van buitenlandsche melk de tegenwoordige, ijverige en belo vende bemoeiingen, in 't belang eener betere melk verzorging geheel verstoord worden. De invoer van buitenlandsche melk is echter ook geheel overbodig, daar het aanbod van versche melk in de Duitsche steden de vraag grootendeels over treft en de toevoer zonder bezwaar u©g verhoogd kan worden." De lezer, die tusschen de regels door leest, zal gauw gemerkt hebben, waar de schoen wringt. Gevaar voor besmetting wordt er als mei de haren telkens bijgesleedt. 't Mooi- te is, dat vele zuivelfabrieken, ge legen dicht aan de grenzen, wel de gelijk veel melk zouden kunnen zenden niet alleen, maar deze zou ook door Duitsche afnemers zee] gaarne ontvangen worden Ingezonden Mededeeling Met versterkendste voedsel-genees- middel in de wereld is Scoff's Emulsion, van levertraan en hypophos- phiten van kalk en soda, dat het beste is voor mannen, vrouwen, kinderen en zuigelingen (de dosis alleen ver schillende) die een vernieuwing van - A-h levenskrachten noodig hebben. In herstelling van besmettelijke ziek ten, bloedarmoede, ver magering, Engelsche ziekte, heeft Scott's Emulsion een zekere en schitterende uitwerking. Voor deze verdienstelijke hoedanigheden schrijven dokters het met geest drift voor. Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. den tunnel op den Jausweg. Zou men niet veel geriefelijker spreken van de „Zijltunnel, Klevertunnel, Kruistunnel, jJanstunnel, Spaarne- tunnel, Harmenjanstunnel, Oost tunnel?" en als dan die namen zouden geplaatst zijn bij die tun nels aan den Zijl weg, het Klever park, den Kruisweg, den Jansweg, aan het Spaarne, en bij den Oost singel (bij den Ouden Weg), dan zou, mijns inziens, de Raad te prij zen zijn. U dankend, Mijnheer de Redac teur, voor de verleende plaatsruim te, teeken ik hoogachtend Uw trouwe lezer. X. Y. Z. Ingezonden stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redaetie. Mijnheer de Redacteur Met belangstelling las ik onlangs in een Uwer „Haarlemsche Krab beltjes," hoe Gij het waagdet een beroep te doen op onze Vroede Vaderen, om bij de bruggen op een bordje de namen te'plaatsen, waar mede zij eenigen tijd geleden door den Raad gedoopt zijn. Even, ja nog meer stiefmoeder lijk zijn de tunnels bedacht, die immers in het geheel geen naam hebben. Nu is het wel waar, zij zijn nog niet volwassen, zij moeten nog groeien en grooter worden, maar het geven van een naam pleegt toch te geschieden onmiddellijk na de geboorte. Thans is nog een omschrijving noodig, en leest men bijv. van den tunnel bij het Kleverpark, of van ZANDVOORT. 40 jarig Jubileum. Dè - jiOT^ C. van der Werff, hoofd de^ ^jj^nhare school alhier, zal I Jamuari 'a.«£. zijn 40-jarig jubileum ais -f iiderwijzer herdenken. HILL EG ON. Besmettelijke ziekten. Het geval van diptheritis bij N. J. Nelis aan de Haarlemmerstraat is geweken verklaard, terwijl 2 nieuwe gevallen van die ziekte zijn gecon stateerd bij G. P. Kroon in de Hoofd straat^ LISSE. H. B. K. 6. Op de ver gadering van de afd. Lisse van het Hollandsch Bloembollen-kweekers- Genootschap zijn de heeren H. Hul- sebos en O. van Leeuwen Jzn., met algemeene stemmen herkozen, res- pec. tot voorzitter en commissaris. De heeren J. Meskers en J. Marbus werden hierna gekozen tot afge vaardigden voor de algem. verga- lering. Vervolgens werd besloten om een voorstel van de afdeelingen BennebroekVogelenzang en War mond, om de contributie der ge wone leden te Verhoogen van twee gld. tot drie gld. per jaar, te steu nen, en eveneens steun te verlee- nen aan een voorstel van de afdee lingen Ben nebroekVogelenzang en Noordwijk, om jongelieden van 16 21. jarigen leeftijd aan te nemen als lid-leerling, tegen een eontribu- de van 1.50 gulden per jaar. Vervolgens werd besloten, nadat lit punt reeds in verschillende ver gaderingen was behandeld, een spre ker uit te noodigen om bet ont- •verp „Raiffeisenbanken" te behan- lelen en wel volgens het systeem Ier Centrale Bank te Eindhoven. Een en ander in verband met de mogelijke oprichting eener Raiffei- •enbank hier ter plaatse,want een de finitief besluit daartoe wenseht men nog niet te nemen. Met de gebruikelijke verloting van gereedschappe,n enz. werd de vergadering gesloten. Coöperatie Bouwvereeniging. Door lat de heer C. van Voorst Cz. voor le benoeming van voorzitter der Goöp Bouwvereeniging alhier niet in aanmerking wenschte te komen, in zijn plaats gekozen de heer D. van Voorst. Ook werd besloten den naam Vaderlijk Erfdeel" te vervangen loor „Helpt Elkander". Thans zijn >ok de statuten dezer vereeniging vastgesteld, waarop de koninklijke goedkeuring zal worden aange vraagd. LISSE. Herkozen. Door het kiescol lege van de Ncd. Hervormde Gemeente 4hier zijn herkozen de heeren R. Veldhuizen van Zanten en G. van Parijs, respectievelijk als diaken en mderiing. NOORD WUKERHOUT.- Ver. v. doembollencultuur. Gisteravond verga- lerde alhier de plaatselijke afdeeling van de Algemeene Vereeniging voor bloembollencultuur in het café „De éwaan." Tegenwoordig waren 25 leden. Na opening der vergadering door len voorzitter, den heer Vos, en voor- ezing der notulen, wordt als nieuw id aangenomenN. van den Berg Az. Hierop had de mededeeling van ingekomen stukken plaats, die voor kennisneming werden aangenomen. De afgevaardigde ter algemeene ver gadering bracht daarover verslag uit. a ot afgevaardigde ter volgende alge meene vergadering, op Maandag 24 December, te Haarlem, wordt benoemd le heer D. Warmerdam, en als zijn plaatsvervanger de heer J. Heems- ke ;k Pz. Nu kont am de orde de bespreking van de Beschrijvingsbrief voor de aanstaande Algemeene vergadering. Aangenomen werd voorstel 7 van het Hoofdbestuur, om den algemeenen penningmeester weer voor 5 jaren te benoemen. Voorstel 11 van het hoofdbestuur tot het instellen van „beursvoorwaar- den" wordt aangenomen. Voorstel 12 van het hoofdbestuur om aan de afdeeling Noordwijk voor den proeftuin, in het jaar 1907, een subsidie van hoogstens f 300 te ver- leenen, wordt aangenomen. Voorstel 13 tot het houden van een tentoonstelling van bloeiende scilla's in Mei, wordt aangenomen. Voorstel 14 van Haarlem: het uit loven van prijzen voor hyacinthen, die te Londen, tentoogesteld worden, wordt aangenomen. Tot candidaten als leden van het hoofdbestuur worden verkozen de hee ren J. Roes, te Vogelenzang en J. Koomen Hz., te Winkel en tot can- didaat als voorzittter van het hoofd bestuur wordt verkozen de heerC. J. Roozen Hz., te Overveen. De voorzitter sluit op de gebruike lijke wijze de vergadering. NOORD WIJKERHOUT. Benoemd. De raad dezer gemeente benoemde in z n zitting van 11 Dec. Mej. Cl. J. Pijnappel O. L.-School te Zilk. De voordracht bestond uit de dames H. W. van Bilderbeek, Cl. J. Pijn appel en A. M. W. de Weger, allen te Haarlem. NOORDWIJK. Kwaadwilligheid. Omtrent den brand van gisternacht waarbij de boerderij van II. Zand bergen is verloren^ gegaan, verne men wij nader, dat er vermoeden best :at voor kwaadwilligheid. De verbrande boerderij is aan vele vreemdelingen, die Noordwijk hebben bezocht, ongetwijfeld bekend wijl vele schilders het typisch ge bouw met de eigenaardige omgeving óp het doek hebben gebracht. Ook op vele prentbriefkaarten zag men le boerderij afgebeeld. Het pand was verzekerd bij eene Rotterdamsche maatschappij. VOORBURG. Uit een boom en dood. Gisterenmorgen is de hovenier R. Klaassen bij het boomsnoeien uit een boom gevallen. Hij kreeg zulke ernstige wonden, dat hij kort na den val is overleden. PIAARLEMMERL1EDE. De Lie- brug. Met de werkzaamheden aan le geheel vernieuwde Liebrug' is is men zoover gevorderd, dat aan len bovenbouw is begonnen. Bijko- nende werken hebben de afwerking vertraagd. UITGEEST. R. K. Volksbond. Zon dag 1.1. hield de Afdeeling v. d. N. R. K. Volksbond haar maandelijk- sche vergadering. Tot groot genoegen van het be stuur en der andere leden werden er door den Voorzitter 9 nieuwe leden geïnstalleerd. Vervolgens werd in den breede gesproken over de vraag, door de onderafdeeling „Land en tuinbouw" ingediend, nl.„wrat er in plattelandsgemeenten kan en moet gedaan worden, wanneer er in het winterseisoen werkeloosheid heersebt." Er werd een Commissie benoemd tot bestudeering van dit vraagstuk. Intusscben spoorde het Bestuur aan tot het oprichten van een ar beidsbeurs om daardoor het noodige overzicht te krijgen over den om vang der werkloosheid. Na een bespreking over huishou delijke zaken werd deze vruchtbare vergadering door dnn voorzitter gesloten. Alle advertenties zijn wel kom, want ook de kleinste dragen bij om de „Nieuwe Haarlemsche Courant" te steunen. Lezeressen en Le zers, vergeet dat niet en her innert er anderen ook eens aan. Bach concert. Dinsdagavond, 11 December, geno ten de zeer talrijk opgekomen leden der „Haarlemsche Bachvereeniging" van een He concert. Als gewoonlijk was hot hoofddeel van den avond in handen van het orkest van het Concertgebouw, terwijl Raoul Pugno, pianist uit Parijs, zijn medewerking verleende. Het program bevatte een vijftal werken: le Symphonie Fanta- stique van H. Berloiz. He Concert No. 4. (Op 44 C kl.t.) Saint-Saëns voor orkestbegeleiding. IIIc Procession Noc turne van H. Rabaut. IVe Variations Symphonique van C. Franck en Ve Rh'tpPódie Javanaire van Dirk Schafer. Met zekeren lof mag ik gewagen over het optreden van d' n ruim vijf tigjarigen pianist Raoul Pugno, die ons in een tweetal werken zijn be duidende virtuositeit deed kennen tegen de gewoonte in van le klas pianisten, speelde hij zijne werken van partiturwat volstrekt niet wil zeggen, dat hij zijn taak minder in zijn macht heeft, 'integendeel is genoegzaam ge bleken, dat deze kunstenaar in en bij zijn spel meeleeft, mooi, geacheveerd, eCht natuurlijk spel, zonder affectatie, maar met innigheid en warme voor dracht, jammer dat de stemming, tusschen piano en orkest wgl wat te wenschen overliet, een schoon deel van dezen avond blijft de medewer king van deze artistieke pianist. Het behoeft werkelijk geen betoog, dat het beroemd Amsterdamsch orkest onder Mengelberg's meesterhand weder om menig oogenblik van rein kunst genot verschaften. Heerlijk werd ver tolkt Berlooz symphonie. Deze sym phonie is een voortbrengsel uit den bloeitijd der romantiek, welke in Berlioz een eerste voorvechter vond, deze zoogenaamde programmamuziek, vol groote vrijheden, is voor vele componisten een aanleiding geweest tot effect bejag, wat ten slotte op vormloosheid uitdraaide. Met groote >- Jl Werfdepot. j|C 5 I v >'.U h atti De V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2