Land- en Tuinbouw Kerk en School, SPORT. Uit den Omtrek STADSNIEUWS. Een Versterkingsmiddel voor bejaarde lieden. Voeg jaren aan iiw leven toe Breng leven aan m jaren bij Amsterdamsche Vereeniging tot be strijding der Tuberlose „Weldadig- heidspostzegels" worden uitgegeven, die geheel voldoen aan de eisehen van gewone postzegels. Zeer artistiek van uitvoering, ontworpen als zij zijn door den lieer Der Kinderen, directeur der Acad. voor Beeldende Kunsten, mogen zij evenals gewone zegels op brieven worden geplakt, zonder dat een gewoon postzegel daaraan be hoeft te worden toegevoegd. Van zulke zegels worden er uit gegeven van 1, 3, en 5 cent, kostend in dit geval 2, 6, en 10 cent. Zij zijn uitsluitend verkrijgbaar te Am sterdam aan Post- en bijkantoren en Depóts. Zij zijn daar verkrijgbaar van 21 December tot 3 Januari, mogen echter gebruikt worden tot 31 Januari 1907 alleen voor Binnenlandsch verkeer. RECHTZAKEN. Spoorweg-gevaar. Op den 6den October 11. was de ploegbaas van het station Oostzaan aldaar met een lorrie op de baan, en verzette bij wissel 4 een anderen wis sel om op het doode spoor te komen. Hij droeg een los arbeider op den wissel terug te zetten, doch deze ver zuimde die opdracht uit te voeren. Als gevolg daarvan reed de goederen trein 3773 op het doode spoor, botste op een wagen, die uit de rails gestoo- ten werd, en vernielde het stootblok. De schok was zoo hevig dat dit laatste 9 Meter ver werd weggescho ven. Als verantwoordelijk voor het ge pleegd verzuim stonden gister te A'dam de stationchef van Oostzaan, die als chef de zorg voor de veiligheid van menschen en goederen op zich te nemen had, en de ploegbaas. Beiden zijn, gelijk uit het verhoor der getui gen bleek, door de Spoorweg-Maat schappij reeds met inhouding van twee dagen loon gestraft. Dit in aanmerking nemende, alsme de het overigens onbesproken gedrag der beide beklaagden, meende het O. M. een lichte straf te moeten vragen. Eisch tegen elk f 50 boete subs. 30 dagen hechtenis, Beklaagden vroegen met het oog op hun groote gezinnen, een lichteren straf. Uitspraak volgende week. Doodslag. Het Gerechtshof te :s Gravenhage heeft vernietigd het vonnis der Ar- rondissements-Rechtbank te Zierikzee, waarbij H. Th. Klooster, ontslagen gemeente-veldwachter te Dreichor, thans zonder beroep, tot 6 jaar ge vangenisstraf was veroordeeld wegens doodslag op zijn huisvrouw gepleegd. Het Hof, opnieuw recht doende, verklaarde hem schuldig aan poging tot doodslag en veroordeelde hem tot 8 jaar gevangenisstraf. Het Hof achtte bepaaldelijk niet bewezen, dat, zooals hem primair was ten laste gelegd, bekl.'s vrouw ten gevolge van het schot, dat haar aan de borst heeft getroffen, is overleden, zoodat hij van dat feit moest worden vrijgesproken. Paardentram te Ierseke. Te Ierseke is een comité opge richt, dat zich tan doel stelt een paardentram aan te leggen van Ierseke naar het station Kruinin- genIerseke. De communicatie wordt thans onderhouden door een omnibusdienst. Kort aangebonden. Men meldt uit Alphen a/R aan het „L. D." Staande de Raadsvergadering van Donderdagmorgen heeft de heer P. Bos de vergadering ver laten en als lid van den Raad be dankt. De Universih it te Groningen. Bij het. bekend worden van de aanneming door de Tweede Ka mer van den post van f20.0000 voor de academie, woei van ver schillende gebouwen, waaronder de studenten-societeit „Mutua Fides," de vlag. In een bedstede. In het jaar 1848 schrikte te Nieuwe- Pekela (Gr.) een tienjarig meisje bij het zien van een troep soldaten, die door het dorp trokken. Zij vluchtte naar huis en verschool zich in de bedstede, waaruit zij sinds dat oogen- blik niet meer wilde te voorschijn komen. Zij was plotseling menschen- schuw geworden. Niemand, behalve de eigen huisgenooten, kregen haar ook maar te zien en gedurende 57 jaren bleef die bedstede haar voort durend verblijf. In den loop der jaren stierven al hare familie-huisgenooten en dezer dagen ook hare zuster, zoodat zij al leen overbleef. De buren waagden het een bezoek te brengen aan het sterfhuis, en zagen nu, tot hunne groote verbazing, dat tie steeds menschenschuwe bijna zeven tigjarige Maria zoo flink en cordaat was, dat zij menigen man tot voor beeld kon strekken. Zij sprak met iedereen en verklaarde, dat zij alleen wilde blijven wonen. Op de boerderij, die zij wilde behouden, zoolang zij leefde. Natuurlijk is men nieuwsgierig te zien hoe dat zal gaan, nadat zij zich steeds aan alle aanraking met andere menschen had onttrokken. Diefstal met een humoristisch tintje. Een diefstal met een humoristisch tintje had te Bredevoort plaats. Daar was een zak met maïs gesto len. Door den omroeper werd nu het volgende bekend gemaakt. De jonge heeren S. maken bekend dat bij hen uit het kippenhok is weggehaald een zak met maïs. Aan diegene, die hem gehaald heeft, wordt vriendelijk verzocht, om, zoo dra de zak leeg is, dezen terug te bezorgen bij den molena;r H., wijl de man om leege zakken verlegen is. (A. Ct.( Een klompvisch. Dezer dagen is te Domburg een bijzondere visch gevangen, n.l. een klompvisch. Daaromtrent schrijft men ons het volgende, waarin zij, die het dier zagen, allicht belang stellen. Winkler Prins' encyclopaedic zegt er o. m. het volgende van: „De Klompvisch of maanvisoh (Orthragoriscus mola) leeft in den Atlantisch en Oceaan en in de Mid- dellandsche Zee. Hij heeft de ge daante van een afgehouwen kop. Zijn samengedrukt, bol vorming lichaam heeft een korten staart. De huid is ruw, naakt en leikleurig en de bek zeer klein. Slechts de voor ste drie kieuwbogen dragen kieuwen, de vierde niet. De buikvinnen en de zwemblaas ontbreken, terwijl ook de borstvinnen niet aanwezig zijn. Slechts zelden worden deze visschen gevangen." (M. Ct.) Een dief. Dezer dagen zwierf door Amster dam een man, die aan verschil lende adressen gouden en zilveren horloges te koop aanbood. Dit trok de aandacht, en heden werd daar om op hem met bijzondere aan dacht gelet. In de omgeving van den Overtoom trachtte hij giste renmorgen weder eenige dezer hor loges van de hand te doen. De man werd naar het politiebureau aan het Leidscheplein gebracht en daar in het bezit gevonden van niet minder dan 60 horloges, oude en nieuwe, doch de meeste reeds ge bruikt. De man kon de herkomst dezer horloges niet voldoende op helderen, hij deelde mede ze van een onbekende in Den Haag te hebben gekocht, doch dit verhaal kwam der politie al heel ongeloof waardig voor. Halmaheira. Blijkens een uit Nederlandsch- Indië ontvangen telegram is op 5 dezer het bivak te Kau (Noord- Plalmaheira) aangevallen. Gesneuveld zijn 1 Europeesche en 2 inlandsche militairen, zwaar gewond 1 Europeesche en 1 in landsche militair, licht gewond 2 inlandsche militairen, allen beneden, den rang van officier. De vijand kreeg 23 dooden en ruim 20 gewonden. Faillissement. A'dam. Opgeheven het faillisse ment wegens gebrek aan actief van J. M. Weultjes, echtgenoote van J. A. Harinck, koopvrouw en win kelierster in naaimachines, hande lende onder de firma J. M. en M. C. Weultjes, Carator Mr. M. A. van Booven. Doodelijk ongeluk. Woensdagmorgen, terwijl zekere van Rooy te St.J Oedenrode zich met paard en kar, beladen met melkkan nen op den terugweg van de fabriek naar huis begaf, kwam aan het einde van het dorp, aan café de Verw, het paard eensklaps te schrikken van eene motorfiets. De voerman bij zijne pogingen om het paard tot kalmte te brengen,' komt daarbij te vallen en krijgt een wiel van het voertuig over de borst; hij was onmiddelijk een lijk. De ongelukkige was niet gehuwd en op eenigzins [gevorderden leeftijd. Mr. P. C. J. Hennequin. De „M. Ct." noemt het onrustba rend bericht van het „N. v. d. D." omtrent de ziekte van mr. P. C. J. Hennequin zeer overdreven. De toestand van den patient is volstrekt niet ernstig en niet levensgevaarlijk. Lijk gevonden. In de Geleenbeek, tusschen Sittard en Broeksitfard, werd hedenmorgen het lijk gevonden van Matheus Jet ten, ongehuwd, geboren te Broeksit- tard, die lange jaren in Duitschland was werkzaam geweest. Het lijk werd na door politie en geneesheer te zijn geschouwd, naar het lijkenhuisje-te Sittard overgebracht. Zegt het voort! Vele ouders geven goede lessen, maar slechte voorbeelden, en toch alleen de laatste werken het best. Wie te spoedig belooft, heeft nog gauwer berouwt over het beloofde. In het dragen van den tegen spoed is de zwakke vrouw meestal veel sterker dan de sterke man. Als uw "evenmensch tot U komt om hulp, behandel hem dan, gelijk gij zelf zoudt willen behandeld wor den. meld;: Anderen beknibbelen is zeer ge makkelijk, doch zelf onberispelijk handelen is zwaarder taak. Uit de Pers. In het jongste nummer van de „Standaard" het protestansch orgaan, waarin Dr. Kuijper zijn vele talenten doet schitteren, lezen we de volgen de wijze en zeer sympathieke regelen: De kerkelijke strijd in Frankrijk. In Frankrijk spant het. In plaats van eerlijk-weg de zelf standigheid der Kerken te erkennen en haar de kerkelijke gebouwen in eigendom over te geveu, heeft de Scheidingswet de Kerken afhankelijk willen maken van een soort zelfstan dige vereenigingen voor dematerieek belangen. Iets wat tegen het geestelijk karakter van elke kerk indruischt. Van Roomsch-katholieke zijde zag men van het vormen van de veree nigingen af, erifgaf liever elk mate rieel voordeel prijs, dan de geestelijke zelfstandigheid der Kerk ten offer t< brengen. Toen zei het gouvernementGoed dan blijven de gebouwen aan ons. maar gij kunt er in vergaderen, zoo als elders allerlei soort vergaderingen gehouden worden, mits ge voldoel aan de wet van '81. In het huis van een. vreemde zou de eeredienst dan als een soort pu blieke vergadering uitgeoefend zijn, maar zoo, dat aan de Kerk alle zeg genschap ontzegd was. Zé zou inge woond hebben als een logeergast. Ook daarvoor past men nu. Liever alles geeft men óver; dan zijn geestelijke zelfstandigheid prijs te ge ven. Men wil den eeredienst houden in zijn kerkmaar een publiek gebouw waarin men als vreemde bij de gre- tie geduld wordt, is geen kerk. Het wordt zoodoende een harde strijd maar erkend moet dat de kerk voor een hoog geestelijk recht opkomt. Tot ons leedwezen kunnen we niet verhelen, dat de R. Cath; kerk hoogei standpunt innam, dan dé'Ètjbnnésdie zich in alles schikten. Dit lijkt practisch en vredelievend maar het is karakterloos. Waak er voor niet oud te worden, bewaar al uwe krach ten. Wanneer de menschel ij ke machine begint te slijten komt de ouderdom snel en men ver mindert. Het bloed-faordits arm en waterachtig, de stofwisseling gaat langzamer en de zenuw krachten verzwakken, wat een en ander duidelijk toont dat zekere noodzakelijke levensele menten ontbreken. Een der eerste verschijnselen is een vol hardende koude der handen en der voeten. De maag, de ingewanden, de blaas geven teekenen van zwakte, en schij nen dikwijls gedeeltelijk ver lamd. De zwakheid neemt toe en de hulpmiddelen der levens kracht zijn zoo gering dat gij begint in te zien dat uwe ge zondheid wel degelijk onder mijnd is. De Pink Pillen zullen uw bloed weer rijk maken en al uwe organen op nieuw kracht schenken. Zij zullen de organen in gang zetten die niet meer werkten. Zoo voegen zij jaren aan uw leven toe en brengen leven aan uwe laatste jaren bij. Prijs fl.75 de doos, f9.per 6 doozen. verkrijgbaar bij Snpbilé, Stei ger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar vóói Haarlem en Omstreken bij Plaatzer v. d. Huil Jansstraat 28. Mond- en klauwzeer in Duitschland. Yolgene de ambtelijke statistiek vanhet Kaiserliche Gesundheitsamt, kwam op 30 November jl. in 69 gemeenten en 121 hoeven in Duitsch land mond- en klauwzeer voor. Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch heeft benoemd tot assistent te Was pik den Eerw. heer Th. F. M. La- mers, priester van het seminarie. VOETBAL. Het programma van den Neder- landschen Voetbalbond vermeldt voor Zondag de volgende eerste en tweede klasse competitiewedstrijden. District I. Eerste klasse afdeelingQuick Haarlem, in den Haag; H. F. C. H. B. S., in Haarlem; D. F. C.— Sparta in DordrechtAjaxH. V. V. in Leiden en VelocitasHercules in Breda. Tweede klasse afdeeling A. H. V. V. IIV. O. C., in den Haag; Her cules IIVictoria, in Utrecht; en D. V. S.Volharding, hier ter stede. Tweede klasse afdeeling B. R. A. F.A. F. C., in AmsterdamVoor waartsU. V. V., in Rijswijk en Al ien WeerbaarCeleritas, in Bussum. Tweede klasse afdeeling C. Ajax 'Velocitas II. in Amsterdam. District II. Eerste klasse afdeeling. Quick (Nij megen)G. V. C., in NijmegenU. D.P. W., in Deventer en Quick Amersfoort)Wilhelmina, in Amers foort. Tweede klasse afdeeling A. Vitesse IIQuick II (Nijmegen), Arnhem en O. D. O.Be Quick, (Zutfen), even eens in Arnhem. Tweede klasse afdeeling B. Tuban- tiade Tubanters, in HengeloP. YV. IIHeracles en Hercules. Tweede klasse afdeeling C. Robur et VelocitasQuick (Kampen), in Apeldoorn. District III. Tweede klasse afdeeling. Be Quick W. V. V., Groniagen. District IV. Tweede klasse afdeeling A. Antoni Wilhelmina II,. in Osch. Voorts worden de volgende beker wedstrijden gehouden. Tweede Ronde. AmsterdamV. V. A. Frisia (Leeuwarden). DelftConcordia IIV. O. C. II. 's GravenhageH. B. S. II -A. V. V. Vermoedelijk zal de beker-wedstrijd V. N. V.Quick (Kampen) tot latei- worden uitgesteld. HOCKEY. Het programma van den Neder- landschen Hockey- en Bandy-Bond vermeldt voor Zondag Eerste klasse afdeeling. Geene wed strijden. Tweede klasse afdeeling. Haagschc Hockey Vereeniging IIDordrecht, in Den Haag; Haarlemsche Hockey Club IIEvites, in Heemstede en Victoria Amsterdamsche Hockey- Club II, hier ter stede. BENNEBROEK. Gered. Woensdag middag is in de Polder van de gene rale Bulb compagny een liarer werk lieden zekere P. de Jong te water ge raakten en zou zeker in de moerassige sloot zijn verdronken, zoo de heer C. v. d. Aar. hem niet spoedig gered had. Gevallen. Alhier is Woensdagmor gen een arbeider welke met een krui wagen in de Polder reed. Zoodanig gevallen, dat hij zijn borstbeen heeft gekneusd. HILLEGOM. Op hol. Gisterenmor gen gespannen voor een boerenwagen nabij de Nachtegaal op hol geslagen. De boer en de knecht, die op de wagen waren, wendden alle pogingen aan om het beest te beteugelen, doch zij konden het niet tot staan brengen. Doordat de wagen tegen een boom liep en het paard tegen den grond viel, was men in staat het paard tot bedaren te brengen. Persoonlijke ongelukken hadden niets plaats. HILLEGOM, R K. Debatingclub. In de maand Januari 1907 zal de Hoogeerw. Heer Mgr. Konings te Am sterdam voor de R. K. Debatingclub als spreker optreden. Onderwerp en datum zullen moeten bepaald worden LISSE. R K. Gsm. Zangvereem- ging. Naar wij uit goede bron ver nemen, zal de R. |K. Gem. Zang- vereeniging „Lisse" (directeur de heer A. H- van den Boogaard) dit :aar een buitengewone uitvoering geven. In de Kerstweek n.l. zal zij opvoerenhet Weinachtsoratorium van Muller met levende beelden. Dat het iets voor de toekomst be looft wij kunnen er zeker van zijn. De groepeering is hoofdzakelijk ont worpen door den heer A. W. van der Meer alhier, terwijl de decora tie op artistieke wijze uitgevoerq is door den heer Audes, kunstschil der te Amsterdam. De heer Serné te Amsterdam draagt zorg voor de costumes, de heer Steeman, coiffeur voor de gri- mi, terwijl een zee van kunstlicht te leveren door de firma Merkelbach het geheel zal volmaken. Wij wenschen deze jeugdige zang- vereeniging geluk met haargrootsch plan. Moge een enorm succes het deel zijn voor deze jonge vereeni ging, die onder haar bekwamen directeur reeds zoovele blijken ge geven heeft van moed. Moge zij nog langen tijd op den ingeslagen weg voortgaan, om haar devies ge trouw te blijven. De schoone kunst beoefenen, om Godes lof te bezin gen. SASSENHEI M. Oefening kweekt kunst. De zang- en reciteer vereeni ging „Oefening kweekt Kunst" gaf gisteravond in de zaal van den iheer 0. Schjpper haar vierde jaarlijk- sche uitvoering. NOORD WH J KERH O UT. Ons Be lang. De tuin, erebond „Ons Be- 'ang" vergadert, heden Vrijdag avond, in het Café „de Zwaan." De agenda bevat o. a. dit be- langi^fke punt: Mededeeling der ,$e rate, akte prijzen voor de tuinbouw •pita ucten seizoen 1907. Een tal rijke iipkomst van de leden mag dus verwacht worden. SPAARNDAM. li. K. Tooneelver. St. Joseph. De R. K. Tooneelvereeniging „St. Joseph" geeft Woensdag 26 en en Donderdag 27 December a.s we derom eene uitvoering in het café van den heer W. de Mol alhier. De Vereeniging heeft eenige zeer humoristische studie. HAARLEMMERMEER. Paardenmarkt. Op de den llden dezer te Hoofddorp gehouden groote paardenmarkt waren iangevoerd 189 paarden en varkens en 8 hitten. De handel was redelijk. Er waren weinig kooplieden aanwe- dg- Diefstal Ten nadeele van den land bouwer W. alhier is een brutale ko nijnendiefstal gepleegd. Een 5 tal verd vermist, terwijl er nog 8 voor de hokken werden teruggevonden, lie door de(n) dader(s) waren dood geslagen. Door vernieling van eenige planken, had men zich toegang ver schaft tot de schuur, waarin de hok ken stonden. Omtrent de daders kon niet de min3te aanwijzing worden ge geven. De politie doet ijverig onder zoek. V. M. O. Voor deelneming aan het onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen, ter verkrijging van een oi meer getuigschriften (lichamelijke geoefendheid en militaire bekwaam heid) hebben zich alhier vijf lotelin gen aangemeld. Diefstal. Aan den IJwegjjalhierheeft diefstal van aardappelen ,plaats gehad, die op het erf van zekeren A. J. v. H. waren ingekuild en deels aan hem deels aan een ander toebehoorden. Ongeveer 10 mud werden vermist. Van den dader is nog geen spoor gevon den. ZAANDAM. Inbrekers gepakt. De Zaandamsche politie heeft gister nacht de hand gelegd op drie Am sterdammers, die bij hun pogingen om in te breken in het kaaspakhuis „De Schoen" van den heer J. C. Keg aan den Hoogennijk, op heëter daad betrapt werden. De aangehou- houdenen zijn bij de justitie geen onbekenden. Ze waren in het bezit van een groote hoeveelheid inbre kerswerktuigen. Academische examens. Bevorderd tot doctor in de artsenij bereidkunde op proefschrift: „Giftige werking van eenige plantenaftreksels op plan ten", de heer S. van Heinsbergen, geh. alhier. Inbrekers gearresteerd. Omtrent le arrestatie van inbrekers alhier ueldt men nog het volgende In den laten avond van den 6en December waren drie personen bezig de deur te bewerken van het .caaspakhuis „De Schoen", der firma 1. 0. Keg Co., in welk pakhuis evens het kantoor dier firma is gevestigd. Dit werd door omwonen- len gezien, die besloten de politie .e waarschuwen. De inbrekers bemerkten evenwel, lat men hen in de kijkers had en vvaren alzoo verdwenen voor de poli- de verscheen. In den nacht van Dinsdag op Voensdag werd een bezoek gebracht ian de woning van den burge meester,- doch het ontwaken der kinderen verijdelde hun pogen en zonder buit moest(en) de inbreker(s) aftrekken. Woensdagavond meenden eenige bewoners van den Hoogendijk in een drietal personen, die daar lie pen, de inbrekers van 6 December te herken. Zij waarschuwden de politie, die nu op de loer ging iiggen en het reeds geseinde resul taat bereikte, n.l. de arrestatie der Irie, die wederom aan bovengenoemd pakhuis een bezoek poogden te brengen. Op hen werden vele in- brekerswerktnigen gevonden en in het verhoor bekenden zij dezelfden van 6 December te zijn. Donderdagavond is den aangehou denen weder de vrijheid hergeven. Hebt Gij al eens beproefd bij een familielid, een vriend, hen over te halen tot het ne men van een abonnement op, het ad verteeren in de „Nieu we HaarlemscheCourant," Probeer het dan eens OFFICIEELE GEDEELTE. Eerste Kennisgeving. Inschrijving voor de Nat. Militie. B. en W. van Haarlem, Gezien de Militie wet 1901 Brengen belanghebbenden in herinne ring de verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving voor de Natio nale Militie in de maand Januari 1907 onder vermélding van de volgende daar toe betrekkelijke wetsbepalingen: Art. 13. Voor de militie wordt inge schreven lo. ieder minderjarig mannelijk Neder lander, die binnen het Bijk, in het Duit- sche Rijk of in het Koningrijk België verblijf houdt, 2o. ieder minderjarig mannelijk Neder lander, wiens vader, moeder of voogd binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk, of in het Koningrijk België woonplaats heeft, 3o. ieder meerderjarig mannelijk Nedor- lander, die binnen het Rijk, in liet Duit sche Rijk of in het Koningrijk België woonplaats heeft, 4o. ieder mannelijk ingezetene niet- Nederlander, zoo hij op den Isten Januari van het jaar het 19de levensjaar was ingetreden en niet verkeert in een der hij art. lö omschreven gevallen Ingezetene is, voor de toepassing van liet bepaalde hierboven onder 4o. A. de binnen het Rijk verblijf houdende minderjarige niet-Nederlander a. wiens vader, moeder of voogd binnen het Rijk woonplaats heeft en haar ge durende de vdorafgaande achttien maan den in het Rijk of de koloniën of bezit tingen des Rijks in andere werèlddeelen gehad heeft b. van wiens ouders de langstlevende hij zijn of haar overlijden ih het hierboven onder a omschreven gevat vèfkeerde, al verkeert zijn voogd niet in dat geval of al is deze buiten 's lands gevestigd c. die door zijn vader, moeder of voogd verlaten is, of die ouderloos is of in «et telijken zin geen vader of moeder heeft en van wien niet bekend is dat hij een voogd heeft indien hij gedurende de voor afgaande achttien maanden in het Rijk verblijf gehouden heeft; B. de meerdeijarige niet-Nederlander, die binnen het Rijk woonplaats heeften haar gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk of de koloniën of bezittingen des Rijks in andere wereld- ieelen gehad heeft. Voor minderjarig wordt voor de toe passing van het bepaalde hierboven ender A gehouden hij, die minderjarig is in den /.in d#r Nederïandsche wet. Voor meer derjarig wordt voor de toepatsing van het bepaalde hierboven onder B gehouden Lij, die meerderjarig is in den zin van voormelde wet. Art. 14. De inschrijving' geschiedt: lo. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede lo. zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt en rijn vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft, in de gemeente der woonplaats van vader, moeder of voogd; zoo hij binnen het Rijk verblijf houdt en zijn vader, moeder of voogd elders dan binnen het Rijk woonplaats heeft, in de gemeente, waar hij verblijf houdt; zoo hij door zijn vader, moeder of voogd verlaten is, ouderloos is, of in wettelijken zin geen vader of moeder heeft en het niet bekend is dat hij een voogd heeft, in de gemeente, waar hij verblijf houdt zoo hij in het Duitsche Rijk verblijf houdt, in de gemeente Amsterdam; zoo hij in het Koningrijk België ver blijf houdt, in de gemeente Rotterdam; 2o. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 2o.; zoo zijn vader, moeder of voogd woon plaats heeft binnen het Rijk, in de ge meente der woonplaats van vader, moeder of voogd is de woonplaats van vader, moeder of voogd ïn het Duitsche Rijk, in de ge meente Amsterdam is zij in het Koningrijk België, in de gemeente Rotterdam; 3o. van hem, bedoeld in art. 13, zin snede 3o. zoo hij woonplaats heeft binnen het Rijk, in de gemeente zijner woonplaats; zoo hij W'oonplaats heeft in het Duit sche Rijk, in de gemeente Amsterdam zoo hij woonplaats heeft in het Ko ningrijk België, in de gemeente Rotter dam; 4o. A. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede lo.. indien hij minderja rig is zoo hij verkeert in het geval, in de tweede zinsnede van dgt artikel onder A a omschreven, in dë gemeente, waar zijn vader, moeder of voogd woonplaats heeft zoo hij verkeert in het geval, in die zinsnede ondèr A b omschreven, in de gemeente waar zijn voogd woonplaats heeft; is de woonplaats van dezen buiten 's lands, dan geschiedt de inschrij ving in de gemeente, waar de minderjarige ver blijf houdt; zoo hij verkeert in een der gevallen, in evenbedoelde zinsnede onder A c om schreven, in de gemeente, waar hij ver blijf houdt; B. van hem, bedoeld in art. 13, eerste zinsnede 4o. indien hij meerderjarig is; in de gemeente, waar hij woonplaats heeft. De in de vorige zinsnede als plaats van inschrijving aangéwezen gemeente is die, waar het verblijf of de woonplaats ge vestigd is of was op den len Januari van het jaar, volgende op dat, waarin de in te schrijven persoon het 18de levensjaar volbragt, tenzij het iemand geldt, wiens inschrijving te Amsterdam of te Rotter dam moet geschieden wegens verblijf of woonplaats onderscheidenlijk in het Duit sche Rijk of in het Koningrijk België. Art. 15. yoor c\e niilitie wórdt niet in geschreven lo. de ingezetene niet-Nederlander, die bewijst te behooren tot een Staat, waai de Nederlanders niet aan den verplichten krijgsdienst zijn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstpligt het be ginsel van wederkeerigheid is aangeno men 2o. hij, die bewijst in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere wereld- deelen verblijf te houden of woonplaats te hebben, al heeft zijn vader, moeder voogd of curator woonplaats binnen het Rijk. Art. 16. Hij, die volgens art. 13 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij B. en W. der gemeente, waar volgens art. 14 de inschrijving moet ge schieden, aan te geven tusschen den lsten en den 31sten Januarij van het jaar, volgende op dat. waarin hij het 18de levensjaar volbragt. Bij ongesteldheid of afwezigheid van rÏOV. J,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2