Dinsdag 18 Dec. 1906. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Uit de „streng neutrale" Opr. Haarl. Courant. De familie Fromentier. BUITENLAND. efkë ABONNEMENTSP^jft»»*^; Per 3 maanden voor Haarlem 1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco pejjpPft1.65 Afzonderlijke nummers0.05 BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. DIT PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. De Parijsche briefschrijver der „Oprechte Haarlemsche Courant" schijnt jaloersch geworden op zijn collega van de „N. R. Ct.", die zoo lieerlijkjes zijn anti-clericalisme kan luchten. In zijn jongsten brief (zie „Opr. Haarl. Ct." van Maandag 17 Dec.) vertelt hij een en ander over den Kerkstorm, dat om zijne „strenge neutraliteit" als anderszins wel even onder het oog onzer lezers mag worden gebracht. Nu weten we 't. Niet de Loge, die straks dertig jaar de Katholie- keKerkinFraukrijk den oorlog aan doet, is de groote schuldige. Alle partijen willen den vrede, ook de Regeering. De Kerk plagen, kwel len, knevelen en knechten? Zij denkt er niet aan. Heelemaal niet Rome, Z. H. de Paus, die wil den oorlog. Hij is de schuld van alle kwaad, burgeroorlog wil hij en op roer. De briefschrijver verzekert het met de volgende woorden Is het niet kostelijk niet kin derlijk naief? Al zouden de stee- nen roepen, of de feiten getuigen gelijk hier het geval is, het anti- clericalisme van dit soort brief schrijvers gelooft niet, omdat het niet gelooveu wil, of liever, omdat zij in hun blinden haat de waar heid verdraaien en verkrachten moeten. i r Luisteren we verder. De brief schrijver, nog wel doctor in liet Recht, als we ons niet bedriegen orakelt voort We konden onze oogen nauwelijks gelooven, toen we deze enormiteit zagen. Niettegenstaande de herhaal de verklaringen van Z. Heiligheid, van al de Katholieken van naam en beteekenis, wordt hier zonder meer de drieste leugen neergeschreven, FEUILLETON. Na door deze redeneering weer tot haar onderwerp teruggekomen te zijn vond -mevrouw Maloutre de gelegen heid gunstig er een einde aan te ma ken, en slechts aan de dooden den kend, om die als een getuigenis tegen de levenden op te roepen vervolgde zij Ja, deze Fromentiers! Men kent ze niet, als men ze alleen ziet. Onder hun kalm uiterlijk is eene woeste kracht verborgen. Het zijn bommen, die springen, op het oogenblik, dat men er het minst op bedacht is. Gij hebt in den afgeloopen nacht er een voorbeeld van gehad met Luc Zij zou nog langen tijd verder heb ben kunnen spreken. Aiiette had zich omgekeerd en bet gelaat in de dekens verborgen. Geen woord ontsnapte haar. Zij lag roerloos. alle regelen welke men in de laatste aanhaling lezen kan. Nu is het voor de afwisseling de Kerk, die niet wil. Och, klaagt de man verder, mi nister Briand meende het toch zoo goed met de Katholieken. Tót het onmogelijke schier heeft hij beproefd, om de Katholieke K< rk maar tevre den te stellen. Is het niet om wee te worden Arme Briand. miskend door de zij nen, miskend door de Roomschen, die hij uit pure liefde dood zocht te drukken in zijne armen. Dat komt er van, als men onder handelen wil en marchandeeren met Rome. „Verpletter den Eerlooze!" riep de godsdiensthaat in Frankrijk kort vóór de groote Revolutie. Die leuze was brutaal, doch op haar manier ten minste eerlijk. Die methode scheen de Loge echter gevaarlijk en zij maakte er van „Laten we het Katholicisme heime lijk zoetjes aan naar der kunst verworgen. Jaren en jaren heeft zij daaraan besteed. Het oogenblik achtte zij nu gekomen, om de laatste verra derlijke grepen te doen. Maar Rome waakte en een paar woorden van den „eenvoudigen" Pius X volstonden, om de moord dadige plannen te verijdelen, het groote gevaar te bezweren." Weet deze correspondent dan niet, volstrekt niet, hoe 't verloop dezer gansche geschiedenis geweest is? En hij zit midden in de beweging Hij is daar, om als oog- en oorge tuige eerlijk zijne bevinding mee te deelen, en zijne lezers op de hoogte te houden van alles. Of moeten wij aannemen, dat hij wetens en willens de feiten ver draait en vervalscht? Zelfs een schrijver als Harduin van de „Matin" als Jaurès van de „Humanité", anti-clericale onverdachte getuigen, weerspreken door hunne verklarin gen zijne woorden. Zijn geheele voorstelling is on waar en logenachtig en als hij be sluit met dan hebben we het volle recht om den man toe te roepen Lees, hetgeen de bladen in de stad uwer inwoning melden, ook die bladen, waarin de godsdiensthaat dagelijks aan het woord is, en gij zult u schamen over uw leugen- achtigen onzin. Hoe jammer, dat de „Stads-Edi- tie" dezen brief niet overnam't Is zoo'n stichtelijke lectuur voor hare Katholieke lezers en zoo streng neutraal". L. ITALIË. De godsdiensthaters te Rome, wien minister Giolitti, het genoegen ontzei, om eene groote betooging te houden, waaruit hunne sympathie voor de Fransche kerkstormers moest blijken, hebben toch nog in de Eeuwige Stad gemanifesteerd. Zondag 1.1. j waren zij op het Campo dei Fiori saamgestroomd, voor het standbeeld! van den „martelaar" Gior dano Bruno. In 't voorbijgaanhet woord „mar telaar" is van de „N. R. Ct." en is te mooi, om het onvermeld te laten. ,,'t Waren bijna allen anarchisten, die daar te hoop liepen." verklaarde ministerj^Giolitti in de Kamer. Een ander soort „martelaars" en even achtenswaardig als die van de „N. R. Ct." Met het oog op mogelijke wanor delijkheden waren al de bruggen over den Tiber, die het centrum der stad verbinden met de zoogenaamde „Citta Leonina", waar het Vaticaan zich verheft, door troepen afgezet, evenals het Farnese-plein. Bovendien stonden 10,000 soldaten in de kazerne gereed. Tegen twee uur begonnen de manifestanten hun tocht om Bruno's beeld. Daarbij hielden zij brandende kaarsen in de hand, hie ven spottend het „Miserere" en „De Profundus" aan, terwijl zij de verzen ondermengden met spotkreten tegen Z. H. den Paus en minister Giolitti. Toen de manifestanten talrijk ge noeg meenden te zijn, besloten zij naar het Farneseplein te gaan, waar de Fransche gezant woont. Op het San Pantaleoneplein stieten zij op de „bersaglieri", het keurkorps der Ita- liaansche soldaten. Herhaalde malen poogden de an archisten de vijfdubbele soldatenrij te doorbreken, telkens werden zij terug gedrongen. Toen zij al te onstuimig hun aanval herhaalden, kregen de bersaglieri bevel tot eene voorwaarts- sche beweging, die zij uitvoerden met het geladen geweer op de menigte gericht. Alles liep zonder bloedstorten af; alleen een kapitein werd gewond. Op het Campo dei Fiori beproefde de socialistische dagbladschrijver, die den schilderachtigen naam Podrecca den zijne mag noemen, de menigte op een toespraak te vergasten. De politie deed hem gauw zwijgen. Over een en ander is minister Gi- oletti in de Kamer reeds geïnterpel leerd. Hij verdedigde zich met de verklaring, dat -hij van de Fransche Ambassade zelf het verzoek had ge kregen, om iedere manifestatie te beletten, maar dat hij ook zonder dat dergelijke betooging verboden heb ben zou. FRANKRIJK. De kerkstormers aan 't werk. Gelijk wij reeds zeiden, is de 87-jarige Kard. aartsbisschop van Parijs gisteren gedwongen zijne verblijfplaats te verlaten, zijn paleis te verwisselen tegen de hem aan geboden woning bij den heer Denys Cochin. Schande over het sectarisme, dat zich niet geschaamd heeft op een zieken grijsaard zoo'n maatre gel toe te passen; hem gedwongen heeft, die reeds met den éénen voet in het graf staat, tot zulk een pijn lijke verhuizing. Wat wij gisteren als zeer waar schijnlijk aankondigden, namelijk dat het eene groot sc heKatholieke betooging zou worden, is letterlijk uitgekomen. Indrukwekkend is de manifestatie geweest, die de Parijsche dames en de Parijsche jongelingschap de zen Martelaar gebracht heeft. Duizenden vulden den omtrek van het paleis, waar het een warre ling van hoofden was, een men- scbelijke zwerm. De politie had de wijste partij gekozen. Doodbedaard hield zij zich, alles vermijdend, wat de Katholieken prikkelen of verbitte ren kon. Geen enkele maal heeft zij tus- schenbeiden behoeven' te komen. Toen Kardinaal Richard, uitge mergeld, gebogen en gebroken,eer een geraamte dan een gewoon mensch gelijk, in zijn rijtuig gehol pen was, ging er een algemeene kreet uit de menigte op. De JeunesseCatholique" (vereeni- ging „De Katholieke Jongeling schap,") drong naar voren, spande de p a ajr d e n van het rij tui g en trok het voort door de menigte, ten prooi aan verschillende aandoe ningen. Hier juichte men van geestdrift over de edelmoedige voortvarendheid der jeugd; daar stortte men tranen over den uitgedrevene, die zegenend de hand opheffend door de dicht- opeengepakte menigte reed. Allen moeten op dat oogenblik wel ge voeld hebben het afschuwelijke en harteloos-wreede van den godsdienst haat, die zich aldus vergreep aan een afgeleefde n, zieken grijsaard. Ieder wilde het rijtuig volgen, wilde mee naar de woning van Denys Cochin. Hier was voor de politie geen sprake r ieer van te genhouden. Vooruit ging het met de volle kracht van duizenden op- dringenden, die den tegenstand van enkele honderden breekt, 't Was ongeveer drie uur, toen de Kardi naal zijn nieuwe woonplaats bereik te. Onstuimiger, onweerstaanbaar werd het opdringen, en ^Jde politie overrompeld, j verdrongen, kon niet beletten, dat de geloovigen als stormenderhand Cochin's huis veroverden. Opnieuw gaf de kardinaal her haalde malen zijn zegen, terwijl de menigte daarna optrok na rr de kerk, waar Mgr. Amette den zegen geven zou met het H. Sacrament. In den namiddag geleidde eene geestdriftige menigte Mgr. Ame'te, Coadjutor van den Parijschen Aarts bisschop naar zijne woning, waarbij een hevige kloppartij met de politie ontstond, die er ruw op insloeg maar met gelijke munt betaald werd. Inderdaad eene grootsche betoo ging. Geestdrift is aanstekelijk en wij verwachten, dat de Regeering binnen kort nog anders in het nauw zal zitten, wanneer de katholieken voor goed ontwaken en het handjevol vrijdenkers, vrijmetselaars en andere godsdiensthaters eens flink en man lijk op hunne plaats zetten. Buiten Parijs schijnt alle? verder rustig gebleven te zijn; wij verna men althans niets omtrent op stootjes. Dit teekenende voorval mogen wij onzen lezers niet onthou den. Wanneer is dezer dagen bij eene kerkelijke begrafenis voor de eerste maal legen een priester geverbali seerd? Toen een grootmeester der Vrij metselarij, behoorende tot de Loge „Het overwonnen Vooroordeel", en op zijn sterfbed bekeerd die heertjes sterven liefst als de goede moordenaar I naar de kerk ge dragen werd. De Vrijmetselaars zul len toen wel een beetje zijn gaan twijfelen, of de kerkelijke „vooroor- deelen" wel inderdaad overwonnen waren. DU1TSCHLAND. Het voorstel van den Brunswijk- schen Landdag, aan den hertog van Cumberland gedaan, is niet onbeantwoord gebleven. De hertog verklaart zijne aan spraken op de kroon van Hanno ver niet te hebben opgegeven, doch enkel en alleen door een vrije daad van Ke zer Wilhelm en van het Duitsche Rijk tot zijne rechten te willen geraken. Sprekende over het besluit van den Bondsraad van 2 Juli 1885 zegt hij nog „Dit besluit was gericht tegen mij, niet tegen mijn Huis, zoodat d6 uitsluiting van mijn jongsten zoon te eenen male ongegrond was. De hertog wil, dat het Reichsge- richt als strafrechterlijk collega in deze zaak uitspraak doet. TURKIJE. Er is onder de matrozen en mari niers van den Sultan eene formeele muiterij uitgebroken. En waarom zult ge vragen. Twee honderd Janmaats en mariniers, wier diensttijd om was, eischten ont slag uit den dienst en betaling van de achterstallige soldij. De betooging droeg een ernstig ka rakter en alle pogingen, om de mani festanten te kalmeeren, bleven aan vankelijk zonder gevolg. Er kwamen eenerzijds steenen, anderzijds sabels bij te pas. Het einde van het liedje was: in williging van de eischen der betoo- gers. RUSLAND. Men hoorde in den laatsten tijd bijna niet meer van revolutionaire organisaties. Nu echter is er weder eene ont dekt. En wel te Riga. Het plan der beweging waseen aanslag op den tijdelijkeu gouver neur-generaal van de Baltische pro vincies en op eenige ambtenaren van de geheime politie. Men vond het lijstje van de door de samenzweerders veroordeelden. De politie rekende zeventig per sonen in. Naar het heet stonden de samenzweerders onder comman do van Peter Bjilajef, zoon van een Staatsraad en een der gevaarlijk ste revolutionairen. De fabriekarbeiders te Lods heb ben van hunne patroons aanzeg ging gekregen, dat op 29 dezer AL LE fabrieken gesloten worden, zoo zij zich niet vóór dezen fatalen ter mijn aan de bekende eischen on derwerpen. Lodz telt niet minder dan 35.000 fabriekarbeiders. De bladen melden nog huis zoekingen en arrestaties te St. Pe tersburg. Omtrent den aanslag op admiraal Dubassof verneemt men nader Toen de generaal een wandeling maakte in den dicht bij zijne woning gelegen Taurischen tuin, kwamen ook 3 onbekende personen den tuin in. Twee hunner gingen op een bank zitten en hielden Dubassof in het oog, de derde ging achter een hoogte staan en loste, toen de ad miraal naderkwam, een schot op hem, dat echter miste. Voordat de geheime politieagenten, die Dubas sof op eenigen afstand volgden, toegesneld waren, losten de op de bank gezeten personen eenige revol verschoten en wierpen tegelijkertijd een bom, die onmiddellijk uiteen- sprong en den admiraal aan den voet kwetste. De politie pakte een der mannen, terwijl de anderen onder het vluchten nog herhaalde lijk schoten en nog een bom wierpen, die echter geen kwaad deed. Het gelukte ten slotte ook nog een anderen aanvaller te vatten. De gevangen genomen personen zijn jongelieden van ongeveer 20- jarigen leeftijd; ze'weigerden hunne namen te noemen. Ja, ik begrijp u, mijn arm kind, stort uw hart maar eens voor mij uit, zuchtte mevrouw Maloutre, wie het begon te vervelen, dat niemand ge tuige was van dit toonel. Dat zal u goed doen en ik zal u troosten. Spreek dan toch! Uwe ontroering is natuur lijk, maar bedenk toch, dat dit alles lang geleden gebeurd en door iedereen reeds vergeten is. Het feit, dat gij de zaak nu weet, verandert niets aan uw lot. Het zou kinderachtig zijn, om u zoo wanhopig aan te stellen. Gij moet deze treurige herinneringen van u af zetten en slechts aan uwe eigen toe komst denken. Naar uwe arme moe der kunt gij Luc beoordeelen. Welke hunne deugden ook zijn, het is niet goed, zich aan zulke menschen toe te vertrouwen. Geloof mij, mijn kind, gij kunt hier niet blijven! Aiiette antwoordde niet en verroerde zich niet. Mevrouw Maloutre, die zich schijn baar vol teederheid over haar heen boog, trachtte in haar gelaat te lezen, maar met een driftig gebaar trok zij met krampachtige vingers het laken over zich heen en kroop zoo ver mo gelijk achter in het bed. Mevrouw Maloutre meende van tak- tiek te moeten veranderen en hernam op ontroerden toon: En ik weet het zeker, wanneer gij buiten deze gevangenis zijt en de klauwen van uwen tiran, dan zal zich alles ten beste schikken... ja... alles! Uw verloofde heeft zich bang laten maken maar geloof vrij, dat hij terugkomen zal, en per slot van reke ning kunt gij toch over uw eigen lot beschikken. Uw neef is dood. Als gij van hier wilt gaan, morgen, vandarg zelfs, dan staat u dat vrij. En op nog dringender toon ver volgde zij Kom bij mij, arm kind, arme, verlaten kleine. Daar zult gij ten minste rust vinden, beschermd en bemind worden. Dit aanbod wordt u van harte gedaan. Neem het gerust aan. Deze geniale ingeving, om Aiiette bij haar in huis te nemen, was eens klaps bij haar opgekomen. Daardoor zou zij zich niet alleen eene aange name afleiding bezorgen, maar ook een groot voordeel, want Luc zou zeker goed voor Aiiette zorgen. Met toenemende warmte herhaalde zij Kom toch bij mij, of wilt gij, dat ik u aanstonds meeneem? Opnieuw boog zij zich over Aiiette heen, nam haar in hare groote armen en nu kon men eerst goed de diepe plooien van dit grove gelaat zien. Terwijl Aiiette zich trachtte te be vrijden, stamelde zij Neen, neen! En waarom niet, hernam me vrouw Maloutre aarzelend. Laat mij hier, smeekte Aiiette met nauwelijks hoorbare stem. Neen, neen, laat mij hier. Het was niet te verwonderen, dat zij eerst hare smart wilde uitweenen. In dien tijd zou Aiiette over haar aanbod kunnen nadenken en het zeker niet van de hand wijzen. Bovendien was Florine er ook nog, om elke tusschenkomst af te weren. Alleen met de oude dienst bode zou Aiiette het verblijf op de boerderij zeker niet kunnen uithou den. Omdat gij het wilt, zeide me vrouw Maloutre, die zich in stilte reeds gelukwenschte met het welslagen van haar plan, zal ik u nu verlaten van avond of morgen kom ik terug Morgen, stamelde Aiiette, wier eenigst verlangen op dit oogenblik was, deze vrouw weg te zien gaan. Na eerst nog een poos in de kamer rondgedraaid te hebben, besloot me vrouw Maloutre eindelijk naar huis te gaan. Aiiette hoorde haar de trap afloo- pen en dan beneden nog redeneeren met Florine. Alleen gebleven was het jonge meisje echter niets van houding veranderd, zij bleef onbeweeglijk, als versteend over haar ongeluk nadenken. Er was niet langer aan te twijfelen. Voir de eerste maal waren hare ver beelding, haar verstand en hare her innering op zekere punten geconcen treerd en zij bracht onbegrepen toe spelingen, nauwelijks opgemerkte voor vallen, die haar nu duidelijk werden, met elkander in verband. Hare moeder, hare arme, liev^moe- der, wier aandenken haar in hare droefheid zoo dierbaar was. En dit aandenken was bezoedeld met bloed en schande, Hare moeder had zich van het leven beroofd, en, o, welk eene ontzetting, haar vader was er oorzaak van, deze vader, dien zij vereerde, dien zij be schouwde als een voorbeeld van eer en deugd. Deze ontdekking hergaf aan de zaken hare naakte werkelijkheid. Zij meen de het erfelijk ongeluk op haar te voelen drukken; dit treurspel sctieen haar gansche leven te treffen, nooit meer zou zij zich als de gelijke van anderen kunnen beschouwen. En waar om dit allesWaarom dit verschrik kelijk ongeluk, dat haar na zooveel jaren nog trof, voor eene begane on voorzichtigheid, een opgewekt ver moeden. Alles veranderde in haar geest, alles om haar heen kwam haar onder een nieuwen vorm voor. Het lot harer moeder had een somberen weerschijn op het hare geworpen, en in dit nieuwe licht begon zij de gebeurtenissen, de menschen en zich zelve te onder zoeken. Ward! vervolgd). flQITE lAR NON AGITATE. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. „Blijkbaar is dit echter niet de reden, waarom de Paus de kennisgeving ver biedt. Kerkelijkgezinden en radicalen schijnen beiden naar eene vreedzame re- o-elintr van de quaestie te verlangen en het veroorzaken van dergelijke plagerijen ligt niet in de bedoeling der Begeering. Doch Rome schijnt tot eiken prijs den oorlog te willen en het is duidelijk op welke manier liet dit tracht te bereiken. De Paus echter schijnt te hopen, dergelijke dingen de kerkelijken in stand zullen doen komen. Voor elke associatiehetzij politiehof godsdienstig staan slechts twee wegen open, of die van het privilege ol die an het algemeen recht.De Kerk wil noch den een noch den ander bewandelen, /ij plaatst zich dus buiten de wet, ot zooa. s men hier zegt: ze komt thans openlijk m opstand tegen de Kegeering. dat op- Briand gaf toe, deed het nog eens en nog eens, zóó zelfs, dat men hem verweet aan Rome verkocht te zijn. En nu weigert de Kerk zich te plaatsen op het terrein van het gemeene recht. Gaat het zoo door, dan kon het wel gebeuren, dat wat de Kegeering aan de Kerk nog wilde besparen, de Paus het veroorzaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1