Woensdag 19 Dec. 1906. r No. 6481. 31sie Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BERICHT. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1-20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0-05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Hontmartre. KAMEROVERZICHT. Gelijk wij gisteren onder „laatste berichten" nog melden konden voor een groot gedeelte van de oplage onzer Couraut, heeft de heer Cohen Stuart er niet het hachje bij inge schoten, is de Marine- begrooting aan g e n o m e n. Mogen wij den Minister geluk - wenschen met dien afloop Voor Nederland heeft Cohen Stuart het gevraagde pantserschip niet gekre gen; op dit hoofdpunt is er geen beslissing gevallen, heeft men om erger te voorkomen de beslissing ontdoken. Er is iets anders; wat gebeurd is in de Kamer, namelijk, dat de Minister tweemaal in den steek ge laten is bij principieele stemmingen door beide groepen, die mede het regeeringsprogram tot stand brach- oen, en door de Unie-liberalen, dat noemen wij een hoogst bedenkel ijk t e e k e n. Na Marine kwam Oorlog in be handeling. De heer Duymaer van Twist opende het vuur, alle batterijen tegelijk richtten gedurende twee volle uren op den minister hunne projectie len. Twee volle uren! 't Was wel een beetje lang en ook de geduldigste onder de vrien den van spreker hadden hem gaarne toegefluisterd: „bedaar een oogen blikje! Spaar onze zenuwen een weinigLaat uwe stem eens in een anderen toon o verslaan. De heerTwist was onverbiddelijk. Het stond ge schreven, dat hij twee uren de Kamer zou doen daveren van zijne stem; dat hij twee uur dreigend den arm zou opheffen telkens, om in figuurlijken zin met zijn kapiteins sabel Minister Staal 't hoofd te klieven. Achterover in zijn zetel geleund hoorde Zijne Excellentie rustig aan, wat er al zoo tegen hem ingebracht werd. Toch trof menige aanval van den heer Duymaer van Twist doel en de minister verdiende ten volle de afstraffing, die hij kreeg over de desorganisatie van het leger en de slechte dekking der grens- garnizoenen. Naar onze bescheiden meening zou de spreker nog beter zijn doel bereikt hebben, indien hij gematigder ware opgetreden, en niet alles in zijne strafrede, ook de punten van betrekkelijk luttel ge wicht, behandeld had, of hij een gevaarlijk complot tegen 's lands veiligheid aan 't licht bracht. Had generaal Van Vlijmen, onze Katho lieke afgevaardigde, minister Cohen Stuart de helpende hand gereikt, minister Staal had hij graag in figuurlijken zin altoos den doodsteek gegeven. Bijna zouden we zeggen, dat van Vlijmen oprechter was in zijn toorn tegen den minister, die, volgens hem, het gansche leger verknoeit. Wij kunnen ons voorstellen, hoe iemand als 't Kamerlid Van Vlij men, die van jongsaf in 't leger diende en ook nu nog een solda tenhart met zich omdraagt, een man als minister Staal beschouwen moet in de gegeven omstandighe den. Zeide de heer Twist, dat de mi nister tot inkrimping van het blij vend gedeelte van het leger was overgegaan zonder te voren die maatregelen te nemen, welke daar bij noodzakelijk getroffen dienden te worden, de heer Van Vlijmen drong die beschuldiging van ondoordachtheid, licht zinnigheid nog nader aan door liet bewijs te leveren, dat alles nog toekomstige tijd was in de allernoodzakelijkste voorwaarden voor zulk een ingrij pendeverandering. Van „onbekookt heid" sprak de heer Van Vlijmen terecht. In zijne „memorie van Ant woord" ontsteekt de minister al evenmin het licht, dat rechtens van hem gevorderd mocht worden. De heer Van Dedem, die tusschen de beide martiale sprekersmar tiaal in dubbelen zin—het woord voerde, toonde zich al evenmin over den minister tevreden. Er had zich eenebezuinigingskoorts van den minister meester gemaakt. Die bezuiniging achtte spreker niet te rechtvaardigen. In de bekrim ping der legersterkte ziet hij gevaar en lieeft hij groote bezwaren. Voor de bereden wapenen is een oefentijd van 18 maanden onvoldoelde. Niet in het blijvend gedeelte moet de groote last van den dienstplicht gezocht worden: de derde herhalings oefening brengt den zwaarsten druk.Een k.ein flink legertje moest er wezen, flink geworden door den eersten langen tijd van oefening. Dan kan de derde herhalingsoefe- nig geheel verdwijnen. Dat laatste was den Katholieken af gevaardigde Passtoors uit het hart gesproken, die een weinig later op hetzelfde aambeeld hamerde als de heer Van Dedem. Deze achtte den dienst dekking der mobilisatie door de landweer een verkeerden maatregel. Als reserve moet de land weer gebruikt worden. De heer Arts (Katholiek) was de eenige, die in deze zitting den minis ter zoo wat in het gevlei kwam, want de heer Van der Borcli van Verwolde toonde zich al evenmin voldaan over 'sministers plannen. In de avondzitting nam deze an dermaal het woord en deed eenige goede denkbeelden aan de hand. Ontegenzeggelijk behoorde het succes van den avond aan den heer Van Karnebeek, naar wien de Kamer met ingespannen aandacht bleef luisteren. Hij ving aan met de verklaring, dat de macht van den minister veel te groot was, dat in andere landen een maatregel als het afschaffen van het blijvend gedeelte is, zonder raadpleging der militaire autoriteiten niet mogelijk geweest zou zijn En waren die autoritaiten gehoord, hunne afkeuring zou algemeen geweest en de maatregel dus onmo gelijk geweest zijn. Het vorig jaar noemde de mi nister zelf den maatregel onmoge lijk. Hoe is hij 't nu onder gelijke omstandigheden wel De rede van den heer van Kar nebeek was de redeneering van het gezond verstand oratorische wen dingen, kwikken of strikken had zij niet en kon zij ook ontberen. Misschien maakte zij zelfs daarom te grooter indruk, meer indruk, dan het goedgemeend gebulderbas des heeren Duymaer van Twist dan sommige ['gedeelten der rede van den heer Van Vlijmen. Heden wordt het debat voort gezet. FRANKRIJK. De Kerkstormers aan 't werk. De gemeenteraad van Saint Flour had den minister van Eeredienst verzocht, dat hij voorloopig den bisschop, Mgr. Lecoeur. zijn paleis zou laten bewonen, het groot en het klein seminarie niet zou sluiten. Door de overgroote meerderheid der bevolking was dit verzoek met instemming begroet, maar de sec- tarissen en hun blinden haat ken nend bleef men op zijne hoede. Toen het gerucht zich verspreidde dat de bisschop uit zijne woning gezet zou worden, betrokken eene groep mannen de wacht in den toren der hoofdkerk. Twee gendarmen verschenen, om Mgr. het bevel over te brengen, dat hij zoo spoedig mo gelijk het klein seminarie sluiten moest. De wacht in den toren meende niet anders, of de uitdrijving van hun beminden prelaat was op han den, en binnen tien minuten waren een duizendtal personen op de be m. Toen het bleek, dat 't een los alarm geweest was, werd eene manifestatie op touw gezet en trok men de voor naamste straten der stad door onder het geroep „Leve de vrijheid!" De mannen in den toren bleven inmiddels op hun post. Dinsdag j. 1. om vier uur in den morgen klonk het paardengetrappel der gendar merie versterkt door een afdeeling hulptroepen uit la Lozère richtten zij zich naar het bisschoppelijk pa leis. Dadelijk galmen nu over de stad de tonen der noodklok, de bevolking snelde van alle kanten toe, de gendarmerie wend de den teugel en keerde onverrichter zake naar de kazerne. Om negen uur verschenen weer twee gendar men voor het bischoppelijk paleis. Zij vonden de deuren versperd, de toegang werd hun kortweg geweigerd. Middelerwijl nam de gisting onder de bevolking meer en meer toe; de bui gemeester telegrafeerde naar Parijs, vanwaar het antwoord kwamde bisschop moet direct het paleis ontruimen. Dat was gemakkelijk gezegd, maar niet gemakkelijk gedaan; de bevolking bleef zich tegen de uitdrijving verzetten, en de over heid dorst niets verder te onder nemen. Mgr. Lecoeur heeft nu den pre fect (gouverneur) doen weten, dat hij heden, Woensdag, uit vrije beweging zijn paleis verlaten zal. Uit Duinkerken wordt ge meld, dat de politie-commissaris Duros met den veldwachter uit getogen was om Dinsdagmorgen 1.1. in de Kerk van Bray-Dunes tegen denMis-lezenden priester proces-ver baal op te maken. Hein werd een feestelijk welkom bereid door de geloovigen schoppen en slagen regende het en om erger te voor komen moest hij gauw zien weg te komen met den veldwachter, verge tend te verbaliseeren. Nog een paar woorden over de manifestatie te Parijs bij de uitdrij ving van ZEm. Kard. Richard, door de „deftige" Haagsche „NieuweCou rant" ploertig „oude heer" ge noemd. Om 12 uur reeds was er eene dichte menigte uit de hoogste stan den op de binnenplaats van het paleis. Een der aanwezige dames hield een Kruisbeeld hoog opgehe ven; knielend bad en zong de menigte. Met den kreet: Leve Pius X! Leve de Kardinaal! werd de verschijning van ZEm. be groet. Naar schatting waren wel 20.000 menschen om het paleis saamge drongen. Langs dan geheelen weg klonk onverpoosd uit duizenden kelen een machtig geroep: „Vrijheid! Vrijheid De toegang tot het paleis werd bewaakt door een groep edellieden, gehoorzamend aan de bevelen van graaf de Cathelineau. Als herken- ningsteeken droegen deze moderne „Chouans" eene afbeelding van het H. Hart op de borst. Toen na afloop van het Lof in de Franciscus-Xavcrius-kerk (niet ver van het paleis) ongeveer 5000 personen Mgr. Amette naar zijne woning vergezelden, poogde de po litie de menigte uiteen te drijven. Maar de katholieke jongelingschap hield stand, maakte de politie machteloos en ging eerst uiteen, toen Mgr. Amette, thuis gekomen, van het balkon de menigte gezegend had. Volgens een telegram van het „Handelsblad" heeft de regeering bevel gegeven, om de vervolging te staken tegen die priesters, welke zonder aangifte te doen de H. Mis lezen. Ook dezen dommen maatregel heeft het Gouvernement terug moeten nemen. Maar, luidt het kranig, er is eene nieuwe wet in aantocht Of de geestelijkheid der kerk Notre-Dame-des-Cbamps, te Parijs, die wegens het verbaliseeren zonder meer de kerk gesloten had, haar nu weder geopend heeft, wordt niet gemeld. ITALIË. „In de buitenlandsche politiek bleef alles bij het oude." Zoo verklaarde gisteren in de Kamer de minister van buitenlandsche zaken Tittoni. Het Drievoudige Verbond blijft dus de grondslag van de Italiaansche Staatkunde. Tittoni roemde nog dit Verbond, door er op te wijzen hoe het den hoogsten lof verdient, omdat hetjaren- lang aan Europa den vrede heeft ver zekerd. De legende van Duitsche inmenging ontkende Tittoni beslist. Er is door Duitschland geene pressie, hoegenaamd, uitgeoefend, terwijl Ita- liö's optreden ter conferentie van Algeciras door niemand minder dan vorst von Bülow als zeer correct ge prezen is. BELG1E. Na de vele aanvallen, die koning Leopold om zijn beheer over den Congo heeft moeten doorstaan, thans ook een verdediger. ZEm. Kardinaal Gibbons uit Rio de Janeiro beweert, dat de Belgi sche Koning zich in den Congostaat een wijs en humaan souverein heeft betoond. ZEm. is dan ook vast overtuigd dat het verslag, dat de Ameri- kaansehe consul-generaal in den Congo over die beweerde gruwelen in den Congo zal uitbrengen, zal loen blijken, dat er van de beschul- iigingen zoo goed als niets waar is. DUITSCHLAND. De verkiezingscampagne voor den nieuwen Rijksdag is begonnen. De partijen vaardigen verkiezings manifesten uit, waarin de toestand des Rijks, elk op verschillende wij zen, wordt uiteengezet, en waarin de beloften van de partijen voor de toekomst worden gegeven. Zooals te begrijen is, worden de groote en kleine zonden van* de Regeering door de verschillende partijen breed uitgemeten. De dag van de verkiezingen is Vrijdag 25 Janu ri. Over den uitslag loopen de bere keningen ver uiteen. Tegenover de geruststellende voor spelling, dat het Centrum en de soci alisten nog versterkt zullen terugkee- ren (zoodat de Regeering eenvoudig zal hebben te buigen of te zwijgen staat de even besliste verzekering, dat de Regeering, mocht de nieuwe Rijks dag geene meerderheid voor de koloniale Regeeringspolitiek bevatten, niet voor een tweede ontbinding terug De Kóln. Volksztg. maakt zich over den uitslag zeer ongerust. Korte Berichten. De noodlijdenden hebben aan pre sident Rooseveldt verzocht maatre gelen tot leniging te treffen, b.v. door de onwillige spoorweglij nen te dwin gen een kolentreinendienst te orga- niseeren. De aanranders van admiraal Dou- bassof, wiens toestand gunstig is, zijn ter dood gebracht. Het „Journal des Débats" verneemt dat de H. Vader van mgr. Adamü, Italiaansch priester en Kamerheer van Z. H. den Paus, een bedrag van circa 2 millioen gulden tot ondersteu ning van de Fransche geestelijkheid ontvangen heeft. De veelbesproken Engelsche onder wijswet wordt door de meeste poli tici als dood beschouwd. De Regeering te Londen zal laten onderzoeken of op de Berlijnsche Con ventie over de draadlooze telegrafie de Britsche maritieme-en handelsbe langen naar behooren zijn behartigd. Het Congres van het Volk te Jo hannesburg heeft besloten de grond wet onder protest te aanvaarden. Bo tha, die het congres voorzat, pleitte voor een gemengd Britsch en Afri- kaansch bewind van Transvaal. Volgens bericht uit Chicago wordt de steenkolennood in de Noordweste lijke Staten allerscherpst. De loopers van „Het Volk". De „Vrije Socialist" brengt in her innering, dat de loopersstakingaan „Het Volk" is opgeheven, nadat toezegging was gedaan, dat een nieuwe loonregeling zou worden ge troffen. De nieuwe loonregeling meldt het bladis den loopers per indi vidueel contract aangeboden met de boodschap er bij, dat zij het bin nen acht dagen geteekend moeten teruggeven en dat zij anders ontsla gen zouden worden. De loopers hebben in een huis houdelijke vergadering eenparig besloten, dit aanbod van de hand te wijzen, als zijnde een miskenning van de organisatie. Huldeblijk aan de Koningin. Gisterenmiddag werd ten Konink lijken paleize ontvangen Jde Com missie onder leiding van generaal Boetje, die namens het comité uit de Ned. Indische ingezetenen hun geschenk aan de Koningin kwam aanbieden. Bij de commissie bevond zich de heer Van Es, hoofdingenieur in Nederl. Indië met verlof te Delft, da ontwerper der Indische zaal, waar uit het geschenk bestaat en onder wiens leiding de inrichting van de zaal ten koninklijken paleize ge schiedde. De Koningin ontving de commis sie in de Indische zaal zelve en liet zich nauwkeurig inlichten omtrent de bijzonderheden. Voor de inrich ting van de zaal zijn twee beneden- salons van het paleis tot een zaal vereenigd. De Indische kamer is van djatti- houten betimmering met beeldhouw werk naar motieven van den Boeroe Boedoer. Midden in de zaal zijn twee vitri nes met modellen in filigraine van weefsels door dames van Javaansche grooten vervaardigd enz. Tot de commissie behoorden o.a. minister De Meester, als oud-vice- pretident van den Raad van Ned. Indië, en de minister van marine. Zondagsrust. Reeds nu kan worden gemeld, dat op het Tweede Nationaal Con gres voor Zondagsrust, dat 24 en 25 April a. s. te 's-Gravenhage ge houden zal worden o. a. als spre kers zullen optreden de heeren prof. J. D. J. Aengenent, hooglee raar aan het Groot-Seminarie te Warmonddr. D. Bos, lid van de Tweede Kamerdr. E. Laurillard, emeritus-predikant te Amsterdam mr. J. A. N. Patijn, hoofdcommies ter gemeentesecretarie te's-Graven hage prof. dr. P. H. Ritter, hoog leeraar te UtrechtA. S. Talma, lid van de Tweede Kamer en prof. dr. S. D. van Veen, hoog leeraar te Utrecht. Voor het lidmaatschap van het congres, tegen een contributie voor eens van minstens f 2.50, kan men zich aanmelden bij de leden van het congresbureau, de heeren prof, dr. S. D. van Veen te UtrechtG. A. van Aken Bz., referendaris aan het departement van koloniën te 's-Gravenhageluit.-kolonel H. Me ij boom te Amsterdam en W. Kolkman van Gouderak, lid van den Gemeenteraad te Dordrecht. De Koningin is Beschermvrouw van het Congresde Prins der Nederlanden eere-voorzitter de mi nisters Kraus, Van Raalte, Rink en Veegens, benevens de burgemees ter van 's-Gravenhage E. C. baron Sweerts de Landas Wijborgh, zijn eereleden. Suikeraccijns. Aan de Tweed Kamer der Staten- Generaal is door het bestuur van den Afhi-Suikeraccijnsbond een adres ver zonden, waarin o in. gezegd wordt, dat deze Bond de meening is toegedaan, dat wel is waar door de voorgestelde accijnsverlaging en de daarvan een gevolg zijnde vermindering van den detailprijs, het gebruik van suiker bij de laaere standen der bevolking eeni-s ins zal toenemen, doch niet in die mate als in het belang der volks voeding wenschelijk zou zijn. Voorts wordt volkomen adhaesie betuigd met het adres, door den „Volksbond", vereeniging tegen drank misbruik, op den 25en October jl. bij de 2e Kamer der Staten-Generaal ingediend, en bij de Kamers er op aangedrongen om, èn in het belang der volksvoeding, èn in het belang der volkswelvaart, het wetsvoorstel tot verlaging van den suikeraccijns aan te nemen, zoo mogelijk met een amendement, strekkende tot nog groo ter verlaging van dien accijns, bv. van f 27 op f 10 per 100 K.G. Bij het adres zijn gevoegd afdruk ken van het bovenbedoelde adres van den Volksbond en van een artikel in het Novembernummer van het orgaan dezer vereeniging opgenomen. Onverwachte gasten. De gemeente Rijswijk (Z.-H.) heeft bezoek gehad van inbrekers, die in een 8-tal woningen hun geluk be proefden. Het eerst zij n ze geslaagd bij den heer F. C. Koechlin, Ko- ninginnelaan, 142, waar zij, terwijl de bewoners thuis waren, hun slag sloegen. Hoeveel vermist wordt, is nog niet bekend. De bestolene was bij „Mercurius" verzekerd. Zegt het voort! Handel zóé, dat uwe daden de kwaadsprekendheid en den laster uwer vijanden beschamen. Eerlijkheid en vriendelijkheid moe ten de trouwe gezellinnen zijn van iedere nering. Een klant, wien gij crediet geeft, zal u menigmaal vluchten, omdat hij vreest voor een aanmaning tot be talen. Booze tongen hebben meermenschtn omgebracht dan het zwaard der dwingelanden. Geeft gij te veel brood aan uw knecht,] Hij dwingt u, dat ge er kaas op legt.] (Huygens.) Die zich met ingang van 1 Januari op de „Nieuwe Haarl. Courant" abonneeren, ontvang ;n de tot dien dag verschijnende nommers GRA TIS. I TIEND flQITE MA NON AGITATE. ik 70 I flpiiiypri

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1