Buitenland. STADSNIEUWS. Politiek per briefkaart. Een firma te Belgrado (Servië) en een bekende horlogefabriek in 't Koninkrijk Saksen, hebben on langs een allerliefste corresponden tie gevoerd per briefkaart. 22 October schreef de Servische firma aan de horlogefabriek, dat ze genegen was, handelsverbindingen aan te knoopen. Vier dagen later kwam 't ant woord „Naar 't land waar koningsmoor denaars ongestraft rondloopen, leve ren wij niets!" Drie dagen later weder ant woord „In een land, waar militairen, gendarmes, politie, burgemeester en stadsraad door 'n schoenmaker-ka pitein in 't ootje kunnen worden genomen, moet men noodig de toe standen in een ander land beoor- deelen Wat gaan u overigens de konings moordenaars aan Uw antwoord bewijst slecht®, dat 't uurwerk in uw bovenkamer niet erg juist loopt. Hoe moet 't dan wel zijn met de horloges, die ge maakt en verkoopt! Wij zien na tuurlijk af van fabrikaat van zulk twijfelachtig gehalte!" Twee November weer 'n brief kaart uit Saksen: „De brutale schoenmaker is ge pakt en wordt gestraft. Bij u zou men hem minister hebben ge maakt. Uit Belgrv. lo, 5 November „Ge moogt u er heusch niet op beroemen, dat uw land op dat ge bied er beter voor staat. Bij u is de vakensfokker en vennoot van de firma Tippelskirch en Co. oom „Pod" nog steeds landbouwmi nister. Tot 20 November pauze. Toen schreef de horlogefabriek „Oom Pod is niet meer in func tie. Toch hebben we steeds gemeend, •lat „Pod" juist als varkensfokkor allen Serviërs dierbaar behoorde te zijn. Verder herinneren we u er aan, dat bij |u alles bij 't oude is gebleven, ook uw wonderlijke kroon prins is geenszins veranderd". Drie dagen lager al kwam't ant woord „Wat ge betreffende onzen kroon prins gelezen hebt, is kwaadaardig geklets. Daarentegen is de geschie denis van uw kroonprinses van a tot z waar." Saksen schreef toen „Zoo, is alles, wat men aangaan de uw land leest geklets? Dat be twijfelen wij ten sterkste. Wij hebben in ons land op die verheven plaats geen onwaardige geduld. Maar nu zijn er genoeg lieflijkheden gewis seld. Wij sluiten de corresponden tie." Maar op December kwam Bel grado nog eens: „Nu wij de wondeplek hebben aangeroerd, schreeuwt ge halt! Niet verder. Neen, dat gaat niet zoo. Wij hebbèn 't eerste woord gehad en willen ook 't laatste hebben. Niet de kroonprinses is 't, die men niet langer in Saksen wenscht te dulden, 't Omgekeerde is 't ge val. Ze heeft 't in een land, waar zooveel stelletjes hersens voerkomen, als die van u, eenvoudig weg niei langer kunnen uithouden. Daarom is ze er van door gegaan. Uw dienaar, mij neheeren AGENDA voor Donderdag, 20 December. Teyler's Museum Tentoonstel ling van fotogravuren, enz. Paleis van Justitie. v. m. 10 u. Arrond. Rechtbank openb. terecht zitting. Zalen Keanemerlandsche kunsthandel- bij Molster en Van Akkèren (Bloemen- daal v.m. 10 uur n. m. 7 u Ten toonstelling van schetsen en schilde rijen in olieverf door C. M. L. Kouw. Concertzaal „De Kroon", nm. 4 u. Nieuwe dames kapel „Ferdinand Iser" Concert. Schouwburg Jansweg. nm. 8 u Tooneelgezelschap van 't Grand The ater te A'dam Opvoer, van „De Fabrieksbaas", tooneelspel in 4 be drijven, Brongebouw, n. m. 8 u. Haar). Muziekkorps Concert. Sociëteit Vereeniging'1' n. m. 8 uur Tewe's Bioscoop Parisien groote voorstelling. St. Bavo of Groote Kerk. n.m. 28 u orgelbespeling door den heer W. Ezerman. Bovenzaal café „Brinkman." R Leesvereeniging Spr. Alph Laudey, Redakteur van „De Tijd", A'dam onderw. MultatuliMet voordrachten. Schouwburg „De Kroon" n.m. 8 u. Koloniaal Museum Voordracht door Dr. J. D. Boeke, Lector a.d. Rijks universiteit te Leiden. Onderwerp: Reis naar de Nederlandsen-West-1 n dische eilanden: Curasao, Aruba, Bo naire, enz., (toegelicht door ve'c lan taarnheelden en platen). Boe (sgebouw ,,St. Bavo", Cursus ovei Geligk en. Weienschappen.nam. T1^ u. Spr. dr. A. II. de Hartog. Lokaal Prov. Bestuur van N.-Holland, a.m. 11 u. Aanbesteding. Het onder houd van don grindweg van de brug aan het einde der Breelaan, nabij den Huigendijk, naar Ursem, gedurende de jaren 1907, 1908 en 1909. Waar koop ik het lekker ste Kerstbrood?; Op die vraag geven U de advertenties in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" binnen kort antwoord. Raadpleeg die. Weldadigheid naar Vermogen. De Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" hield gisteravond half 4 in een der lokolen van 't depart. Haarlem der Mij. „Tot nut van 't Algemeen" in de Zijlstraat een alge- meene ledenvergadering, die door slechts een 26 tal leden werd bijge woond. De Voorzitter, de heer A. J. H. baron van Lynden, opent de verga dering met een hartelijk woord van welkom. De notulen worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is thans de verkeizing van bestuursleden. De aftredende bestuursleden worden bij acclamatie herbenoemd. De presente bestuursleden verkla ren allen hun functie weder te willen aanvaarden. Nog moet de verkiezing plaats hebben voor 3 bestuursleden, daar op 't oogenblik 3 vacatures in 't bestuur zijn. Gekozen worden de heeren A. v. Rossum met 21, C. A. Sprenger met 21 en S. Crommelin met 22 van de 26 uitgebrachte stemmen. Er waren 4 onthoudingen, De heer Crommelin, ter vergadering aanwezig, neemt bereids de benoeming aan. De Secretaris, de heer W. A. v. Vloten, brengt vervolgens verslag uit over 't afgeloopen jaar. Aan dit verslag ontleenen we het volgende „Met zeer gemengde gevoelens" wordt ditmaal het jaarverslag uitge bracht, wegens de groote mutaties, die in het bestuur der vereeniging plaats hadden. In het afgeloopen jaar hadden we het verlies te betreuren van den lsten penningmeester mr. L. C. Kro nenberg en Massink. die beiden dit jaar overleden. Het verslag constateert, dat beider beengaan een groot verlies voor de vereeniging is. De penningmeestersfunctie werd waargenomen door den voorzitter, die dit jaar den heer J. Mullemeister als voorzitter opvolgde. In het financieel beheer werd Ba ron Van Lynden bijgestaan door den heer S. Crommelin, het jongste lid der vereeniging. De heer Krol verklaarde zich be reid het financieële verslag uit te brengen; Door den heer W. A. van Vloten werd het informatie-bureau bestuurd in de plaats van wijlen den heer Massink. Afdeeling A. der huisbezoekers slonk zóó in ledenaantal, dat op voor stel van den voorzitter dier afdeeling besloten werd deze afdeeling op te heffen en de huisbezoekers bij ande re afdeelingen ingedeeld worden. Het vereenigingsjaar ving aan met 63 huisbezoekers, aan het einde van het jaar waren er 58 (32 dames en 26 heeren). De administrateur stond het bestuur ook dit jaar weer met onverflauwden ijver trouw terzijde. Deze functiona ris, de heer H. F. C. Keeser is thans 15 jaar bij de vereeniging werkzaam. Door de Commissie van huisbe zoek werden 179 gezinnen met 965 leden ondersteund. Slechts drie gezinnen werden in geschreven thans is dit aantal ge stegen tot 1997. Nog nooit in het 18- jarig bestaan der vereeniging is zulk een laag inschrijvingscijfer verkregen. De oorzaakjj was, dat men zeer voor zichtig moest zijn met de aanneming van nieuwe leden, wilde men het eenigszins belangrijke deficit niet gaan verhoogen. Het aantal aanvragers was groot, zooal niet door werkloosheid, dan toch door ziekte van den man of de vrouw, of overlijden van een hunner. Door de permanente commissie werden 25 gezinnen gesteund door giften, ten bedrage van f500. Deze gezinnen zijn thans naar de afdeeling verwezen, omdat het bestuur de overtuiging heeft, dat nu door een uiterst zuinig financieel beheer het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven nagenoeg hersteld is. Het Wijnhoff-fonds bekostigde de i pneming van gemidneld 20 a 25 kin deren in de crèche der Huishoud- en Industrieschool. De kosten hiervan bedroegen f350. Uit het Wijnhoff-fonds werd in het geheel uitgegeven f662.19. Het fonds is nu tot de hellt, f2000, geslonken Aan de 179 gezinnen met 965 leden v erd f8085.971/2 ten koste gelegd, terwijl voorts een aanzienlijk aantal k Ie :dingstukken en eenige Vincentius- bons werden verstrekt. Ingekomen was hiervoor een ge schenk van een onzer grootste klee» dmgmagazijnen en een belangrijke gift van gemaakte onderkleederen van de Nederlandsche Naaistersver- eeniging te 's-Gravenhage. D i vereeniging telt 821 leden, 239 donateurs, terwijl 108 personen giften schonken. Te zamen werd opgebracht f 11,189.851/2, dat is f 800 minder dan in het vorige boekjaar, dat met een naieelig saldo van f 421.311/2 sloot! Dit is thans teruggebracht tot f 159.85 Van wijlen den heer A. Herdingh werd een legaat van f100 ontvangen, De "afdeeling Werkverschaffing^had slechts weinig succes, voornamelijk door de goede inrichting der Gemeen telijke Arbeidsbeurs, waardoor het gevraagde aantal mannelijke werk krachten bijna tot nul werd terugge bracht. Voor werkvrouwen, naaisters enz. blijkt het bureau neg steeds in eene gevoelde behoefte te voorzien. Het informatie-bnreau heeft tot leedwezen van het bestuur slechts weinig adviezen uitgebracht. Den huisbezoekers is verzocht eene bijzondere studie te maken van ver schillende inrichtingen, waar voor de verstandelijke en lichamelijke opvoe ding der kinderen wordt zorg gedra gen, om desgevraagd hieromtrent te kunnen adviseeren. Verder wordt aan verschillende per sonen, enz. o. a. het gemeente-be stuur dank betuigd voor de onder vonden medewerking. De Voorzitter zegtfonder applaus der vergadering hartelijk dank aan den secretaris voor zijn uitnemend verslag. Thans werd 't woord gegeven aan den w. n. penningmeester voor het uitbrengen van het finantiëel verslag. Het resultaat is, dat het nadeelig saldo is teruggebracht op f 159,85. De Commissie, die de kas beheerde en de boeken nagezien heeft, rappor teert, dat alles in orde is bevonden en stelt voor den penningmeester te decbargeeren. De Voorzitter dankt ten slotte voor de trouwe opkomst. Hij deelt mede, dat met a.s. Kerstmis de gewone kaarten zullen worden uitgegeven en beveelt de Vereeniging (Twarm aan. vooral daar de nooden zeer groot zijn. Verder hoopt hij, dat de leden een krachtige propaganda bij hun vrienden en kennissen zullen voeren. De vergadering wordt hierna ge sloten. In de navolgende bestuursvergade ring Iwordt de heer S. Crommelin, pas benoemd bestuurslid, met hef penningmeesterschap belast. Gestikt door kolendamp. In de Klaarenbeekstraat alhier is" een ge zin door kolendamp bewusteloos geraakt, doch het jongste kind van zeven maanden gestikt. Vanmorgen waren bakker en melkboer reeds aan de deur geweest doch hadden op hun schellen geen antwoord gekregen. Toen nu even later iemand kwam vragen, waarom de man, Verweij genaamd, nog niet op zijn werk was gekomen, begon men te ver moeden, dat er 'iets gebeurd moest zijn. Dadelijk werd de politie ge waarschuwd en door het inslaan van een ruit slaagde men er in de huiskamer binnen te komen en vonden de agenten de huisgenooten bewusteloos. De inmiddels geroepen genees heer Dr. M. constateerde, dat het jongste kind gestikt en de overige personen bewusteloos geraakt waren door kolendamp. De personen zijn per ziekenwagen naar het Gasthuis vervoerd. Natuurh. Vereeniging. De afdeeling Haarlem der Nedcrl. Natuurhisto rische Vereeniging vergadert Don derdag, 20 December a.s. Onder de punten van behandeling komen voorVoordracht van den heer Uhlenbroek uit Bloemendaal, onder werp: „Fossielen." Vrijwillige bij dragen. Te Water. Gisteravond tegen tienen liepen twee beschonken man nen door de Kleverlaan. Al zwierende schoot de een tc water. Juist kwamen er een paar raenschen voorbij, die den drenke ling uit zijn benauwde positie ver losten. Gevallen Gistermiddag viel de voerman L. op den Wagenweg door het schrikken van zijn paard van den wagen De man kwam zoodmig te vallen, dat hij zich ernstig be zeerde; hij klaagde over pijn in den rug. Zijn mek makker nam nu de leidsels over en bracht zijn kameraad naar zijn woning. Botsing. Gisterenavond reden op het Houtplein twee wagens tegen elkaar, een rijtuig en een bleekers- wagen. Van het rijtuig werden de lantaarn en het portierraampje verbrijzeld. De andere bekwam weinig averij. De oorzaak was, dat de koetsier van het rijtuig wat/veel aan Bacchus had geofferd. Voordracht Onze stadgenoot de heer W. P. Kuijpers onderwijzer a.d. 2e Burgerschool staat no. 2 op de voordracht voor hoofd der school te Haaksbergen. Kol. Museum. Vanwege het Ko loniaal Museum zal hier a.s. Don derdag (20 Dec.) eene voordracht met lichtbeelden gehouden worden door den heer Dr. J. D. Boeke over diens „Reis naar de Nederl. West- Indische Eilanden, iragao, Aruba, Bonaire, enz." De heer Dr. Boeke, lector aan de Rijks-Universiteit te Leiden, is in 1905 door de Nederlandsche Re geering belast geweekt met een Zoölogisch ond( rz >ek op de ge noemde eilanden. De voordracht zal ditmaal plaats hebben in de groote zaal (Schouw burgzaal) van „de Kroon) ingang Smedestraat. H. Bond v. Lichamelijke]Opvoeding -— De Haarlemsche [Bond voor Lichamelijke Opvoeding houdt zijl jaarvergadering op Vrijdag a.s. De agenda vermeldt: jaarverslag reke ning en verantwoording van den penningmeester; verslag financieële commissie voorstel van het bestuur tot ontbinding der Vereeniging (art 12 d r .-ta uten) op 1 Jan. 1907; bij ontbindingbestemming van de baten der Vereenigingbij niet ont binding: bestuursverkiezing en financieele commissie. Uitbetaling loon Metaalbewerkers. Door de organisatie's der R.Kath., Prot. Christel, en Algemeene Metaal bewerkers is aan de verschillende metaal fabrieken hier ter stede, een schrijven gezonden, waarin zij de Directie's beleefd verzoeken aan hunne werklieden op Christelijke feestdagen en in 't bijzonder de Kerstdagen uit te willen betalen Enkele patroons hier ter stede gin gen hierin reeds voor. Door het uitbetalen dezer dagen, die thans meestal kommervolle zijn, zullen ze tot werkelijke feestdagen gemaakt worden. Sehermeu. Bij den te Lei den gehouden internationalen ®chermwedstrijd zijn o. a. de vol gende prijzen behaaldcolonne- wedstrijd langen stok 2e prijs „Oefe ning staalt spieren"; schoonheids- wekstrijd floret le prijs A. C. Breuk hoven van „Pregressus"; personeel geweer le prijs Van Krimpen van „Mars", allen alhier. Faillissementen. Door de Recht bank alhier zijn gister in staat van faillissement verklaardJ. Bosman, barbier en sigarenfabrikant te Be verwijk 2 de nalatenschap van E. E. van der Linden, commissio nair in effecten, overleden te Haar lem, 28 November 1906, te Amster dam, handelende onder de firma Gebr. Stiffry. De heeren P. A. Poppink, A. Konijn Mzn., C. J. Cramer en G. L. Smit alhier zijn voor de ge meenten Haarlemmerliede c. a en Spaarndam benoemd tot schatters van het meubilair voor de personeele belasting dienst 1907. Concert Brongebouw. Op het con cert dat Donderdag 20 December a.s. voor de abonné's van het Bron gebouw zal gegeven worden, wordt door het Haarlemsch Muziekkorps n.m. uitgevoerd, de ouverture „Fi- delio" van Beethoven, de unvolleD- deten symphonie van Schubert, de Elegische Melodiën van Grieg en een Fantaisie uit Faust, fluitsolo van den heer George Schmidt. Eene rare voerman. Gistermiddag omstreeks half 2 had er een relletje plaats op den Schoterweg. Een beschonken voerman, geze ten op een kar met steenen, was een beetje in de war; denkende, dat hij vooruit reed, trok hij zoo aau de leidsels, dat het paard niel anders dau in de ronde liep. Een voorbijganger bracht den voerman niet zonder moeite aan bet verstand, hoe dwaas hij handel de, en hielp hem voorwaarts. Aanbesteding. Gistermiddag werd door het Gemeentebestuur alhier aanbesteed Perc. 1. Het afbreken van het voormalige huis van bewaring aan de Tuchthuisstraat en de perceelen aan de Botermarkt no. 6 en 8 en het daar ter plaatse bouwen van een school voor lager onderwijs. Perc. 2. Het doen van herstellingen aan perceel Botermarkt 10, bestemd lot bewaarderswoning. Ingeschreven werd als volgt: Voor 1ste, 2de perceel en in massa, respectievelijk: H. A. v. Emmerik f——, f— f51600. R, Smink Czn.f49.000, f800, f49.800. T. J. Verzijlberg: f46683, f900, f47.588. H. Londen: f52590, f700, f52990. C. A. M. JonckhloedLzn.f54750, f850, f55600. J. Vink: fff51000. P. v. Duuren: f48580, f760, f J. E. A. Kaub en A. Bierboom: f45890, f897, f46787. A. v. Krimpen, Zeist: f43650, f850, f44500. Coruelissen en Krugerf 49640, f550, f P. Rings, Santpoort: f50146, f690, f50450. G. van Doornik, Baarn, f ff53900. W. Hoek, fff53000. J. Nonnekes en C. Rol, Óverveen en Haarlem, fff49099. H. Schornagel, f 47900, f 760, f48510. Haarl. Coöp. Bouwersbond. Biljet ongeldig. J. Verhagen, ff50980. H. Schiphorst en J. Philips, 'f47072, f921, f47993. A. Bijland en P. Creemers, f46460, f600, f47000. J. en S. Winnubst, f 47160, f 600, f P. Hoetjes, f51900, f2000, f- II. K. Bijz. Onderwijzers. Op Don derdag 27 dezer (derden Kerstdag) zal in een der zalen van het Bron- gfbotfw alhier de 72e algemeene vergadering van R. K. bijzondere Onderwijzers (hoofden van scholen) in het bisdom Haarlem gehouden worden. Buiten de punten van huishou- delijken aard en in de pauze een vergadering der leden van het Pensioenfonds voor de weduwen en weezen bevat de agendaBe handeling van een paar goede taal methoden voor onze scholen, door lehh. W. Wittenberg en A. J. A. Ahsmann. Op het perron. Gisterenmorgen imstreeks zeven uur geraakte een ongeveer 18-jarig meisje, dat zich ïaar hare betrekking, aan een strijk- mricliting te Bloemendaal, wilde be geven, met den voet bekneld tus- chen het perron en de treeplank van den trein. Lievig gillend werd zij opgenomen, loch gelukkig bleek, dat zij er met •en lichte kwetsuur was afgekomen n in staat was, zich naar hare be trekking te begeven. Orgelbespeiing. u de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 20 De cember 1906, des namiddags var. 23 uur, door den/.heer W. Ezer man Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Adagio, G. Merkel. No. 3. Sonate No. 1, J. Lemmens. a. Allegro Moderato. b. Adagio. c. Marche pontificale. d. Fuga, No. 4. Verspiei zu Parsifal, Ri chard Wagner. No. 5. Ave Maria, Bach-Gou nod. Centrale Raad van Beroep. (Ongevallenverzekering.) In de gister te Utrecht gehouden penbare terechtzitting had de vol gende uitspraak plaats in de vol- ende zaken Hooger beroep van de Centrale Werkgevers Risico-Bank te Amster- lam tegen de uitspraak van den aad van Beroep alhier, houdende niet-ontvankelijk verklaring van haar beroep tegen de beslissing van le Rijksverzekeringsbank, waarbij aan A. M. te Nieuw-Helvoet, onder meer genees- en heelkundige be handeling is toegekend ter zake van een ongeval. De Centrale Raad be- estigde de uitspraak uit overwe ging, dat eischeresse volgens art. 79 Ongevallenwet 1901 alleen beroep kan instellen tegen de toekenning van ëenige schadeloosstelling of te gen het bedrag daarvan, maarniet zooals in casu, tegen de vermeldiug in de beslissing, dat de getroffene in dienst was van de Stooinboot- reederij voorheen J. en A. van der Schuyt. Hooger beroep van H. v. d. B., te Schoten tegen de uitspraak van den Raad van Beroep alhier, hou dende ïnotongegrondverklaring van het daartegen ingesteld beroep, be vestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij aan eischer werd geweigerd de meerde re aangovraage schadeloosstelling ter zake van een ongeval, waardoor zijn rechterhand en knie werden verwond. De Centraio Raad vernie tigde zoowel de uitspraak als de beslissing der Bank en kende ge troffene eene rente van f0,131/2Per werkdag toe. Faillissement Laane en van Bemme). De officier van justitie bij de rechtbank alhier nam gisteren con clusie in twee processen, uitvloeisel nog van het faillissement Laane en Van Bern mei. Mevrouw Van Bemmel had die firma vóór haar faillissement f40,000 geleend en de heer Laane had had f 10,000 verstrekt. Beiden was daarbij pandrecht toegezegd op hypotheken, onderdo firma berustend. De firma Laane en Van Bemmel ging 4 Aug. 1903 failliet en pas 15 Aug. 1903 werd van het pandrecht kennis gegeven aan de personen te wier name de hypotheken waren gesloten. De curator had daarom bij de verificatie de vordering van mevrouw Van Bemmel en den heer Laane betwist en de officier concludeerde thans tot afwijzing van hun eischom alsnog van de genoemde bedragen als crediteuren te worden erkend, daar het pandrecht te laat wasge- Iegd. Prachtige vangst. Alhier zijn de da ders van een groot getal rijwiel diefstallen gepakt. Zij bekennen, doch weigeren te zeggen, waar de fietsen zijn. Grasmaaien in den winter. Gister namiddag Het onze tuinarchitect het grasmaaien in het Kenaupark. He zeis haalde er nog heele hoopen af. Een woesteling. Gisteren middag waren eenige kinderen aa i de Lei 1- schevaart aan 't spelen, toen er een fietsrijder van de Schouwtjeslaan kwam afrijden en zonder te hel len een kind van ongeveer 9 jaar omverreed. Het kind bleef met haar boezelaar aan den trapper hangen, zoodat 't voorschotje geheel ver scheurd was. Bovendzen liep 't meisje nog een wonde op aan het hoofd. De fietsrijder reed met nog sneller vaart weg, het huillende kind ge heel aan haar lot overlatend. Kamerled Lieftinck. Het Kamer lid., de heer F. Lieftinck, heeft gisterochtend in tegenwoordigheid van kolonel Neetesonde infanterie- kazerne alhier bezocht. Hedenochtend omstreeks half twaalf werd in de Kleine Houtstraat bij de Oude Gracht een bejaard man door een fietsrijder omver ge- den de mm bezeerde zich niet, doch dc fietsrijder moest maken, dat hij weg kwam. Weten en Werken. Door deze vereeniging hield dr. H. Blink Maandagavond een voor dracht over „het ontstaan van aard bevingen en vulkanen Een mooie serie lichtbeelden ver duidelijkten de voordracht van den heer Blink. Er was een zeer talrijk publiek, dat de voordracht met aandacht volgde. Fietsmalheur. Eergisteravond om streeks 8 uur had er een ongeluk plaats op het Wilsonsplein. Een fietsrijden, die uit de richting van den Raam singel kwam en op het Wilsonsplein kwamslipte met den band der fiets door den korten bocht. Hij kwam zoodanig te vallen, dat zijn handen gewond werden, terwijl verder eenige onderdeelen van zijn fiets verbogen waren. Den milicien korporaal J. J. Wit- tenbeurs van het 10e Regiment Infanterie is vergunning verleend zich in Ned. OostIndië op te hou den tot 1 Februari 1908. Voor straf onder de wapenen. De milicien Reuman van het 10e Re giment Infanterie wordt voor den tijd van 14 dagen onder de wape nengeroepen, ingevolge 124 art. der militiewet, wegens overtreding van art 120 dier wet. MesschaertRöntgen. Ons wachtten Maandagavond,men wist het reeds vooruit, een paar uurtjes van heerlijk kunstgenot, waar immers deze beroemde mu- eisi optreden, is het succes nage noeg verzekerd. Haarlem, men mag het met eero nageven, stelt hun prestatie op prijs; dit bleek weder uit de talrijke op komst, de Concertzaal van de „Kroon" was bijna geheel bezet. Gelegenheid hadden we weer te over geheel op te gaan in Mes- schaert's kunst van zingen; wat leed hij veel met zijn niet eens bijzonder krachtig orgaan, wat een hezondere zorg voor de uitspraak, elk woordje kwam als met een he zondere attentie tot recht, en dan zijn nooitvolprezen dictie, zijn on berispelijke voordracht, men kan zich hierin zijn g< lijken niet voor stellen. Eén werk zou reeds geuoeg zijn ineer de indruk voor langen tijd verlevendigd te zien, enkel een „Liederkreis van Rob. Schumann was een genot, het was heerlijk en geen ander werk van den avond heeft bij mij althans dezen indruk overtroffen. Het eerste drietal liederen, nieu welingen voor Haarlem, het gold een eerste uitvoering, geven w 1 den indruk van Karl Weigl's vindings kracht en stellen ons een compo nist voor met bijzondere capacitei- reit in moderne richting, maar - le twee laatsten voldeden liet best ze laten een onl eyedigenden ir druk achter. Tenslotte bracht de beroemde anger nog een vijftal oud-Neder- iandsche Volksliederen, gecompo neerd door Julius Rönntgen, ten gehoori?, welke op 't slot van den avond den heer Messchaert voor zijn juiste vertolking een hartelijk applaus bezorgden, bij wijze van volkomen instemming. De heer Röntgen, een niet min- ler grootsche verschijning aan den tnuzikalen hemel, gaf weder menig staaltje van „kunnen" en voorna melijk als clavier-virtuoos allereerst op 54 Mendelsohn's variations séri- ouses, een mooi opus, om een breede opvatting van den techniker te vor men; hel welluidend thema kwam herhaaldelijk in verschillende vor men duidelijk tot recht, omlijst met grootsche figuratiën, en.Rönt gen speelde al dat grootsche en moeilijke met een gemak en be sliste zekerheid als solo-pianist en als accompagnateur was 't weer een en al schittering. Nog hadden we gelegenheid hem te leeren kennen in een 4tal liederen zonder woor den en een 5 tal liederen met woor den ofschoon aan deze composi-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2