r Woensdag 19 December 1906. GemeenteraadSY ergader ing. 3 - ^fdredactiê i»Kfcawe Uaarlemsche Courant" en Heden Woensdagmiddag, te half twee uur, hield de Raad onzer Ge meente een openbare vergadering in de Statenzaal (Prinsen of). Voorzitterburgemeester Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Secretarisde heer Mr. W. F. C. C. Pij acker Hordijk. Aanwezig: de heeren iWethouders Mr. Th. de Haan Hugenholtz, Dr. H. D. Kruseman, Joh. de Breuk en Dr. •J. Nieuwenhuizen Kr man: de heeren Leden M P. J. Th. van Linden Tol, B. E. Seignette, E. Levert, K. Loosjes, jw van Rossum, J. Leupen, H. van den Berg Mr. J. Spoor, J. J. Sn eitjes, W. Stolp, J. Sabelis, W. A. J. v. d. Kamp, M. de Braai, F.pL[baron?van |Lynden, Mr. C. M. Ra'sch, A. Rinkema, J. L. EI. Kleinenberg, C. G. Loomeijer Jr., Mr. J. N. J. E. Thijssen, L. Modoo, Mr. J. H. Theel, W. L. Schram, J. J. Groot, J. H. Welsenaar, Afwezig: de heeren J. Winkler, Jhr. Mr., F. W. van Styrum, Mr. F. A. Bijvoet, F. W. N. Hugenholtz.. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen, reeds in druk den leden toegezonden, worden goedgekeurd zon der aanmerkingen. Aan de orde is'Jthans 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. DejVoorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen a. een schrijven van den heer J Winkler, dat hij wegens zitting van den militieraad verhinderd is de vergadering bij te wonen. lo. Op 16 Dec. j. 1. is overleden de heer J. W. v. Campen, commies chef der 6e afd. der Gem. Secre tarie tevens ambtenaar van den B. St. Wordt voorgesteld een brief van rouwbeklag te zenden (Teekenen van instemming). 2o. B. en W. hebben benoemd lot commies-redacteur ter Gem. Secretarie den heer Mr. D. J. van Doorninck, thans adj. commies ter prov. griffie v. Overijsel te Zwolle. 3o. In handen van B. enW. om advies zijn gesteld o. Adres Gebr. v. Zadel en P Meijland verzoek, huur stuk grond langs de Leidsche Vaart. b. Adres G. Schous verzoek, af wijking bepaling in de Bouwver ordening voor verbouwing vaneen perceel aan de Drossestraat. c. Adres van B. van Opzeeland idem voor verbouwing perceel Burg wal 59. d. Adres Bond Ned. Gem. Werk lieden aan hun af te staan gebruikte loodjes der muntgasmeters, af knip sels telefoondraden, om met de op brengst aan tuberculoje lijdende der werklieden te verplegen. e. Adres Mej. v. Erkert e. a. bui ten de Amsterd. Poort, verbetering bestrating weg langs de Amster- damsche Vaart. Suppl. begroot. '07 St. Elizab. Gasthuis. Ingekomen zijn lo. 4 proc. verb, afkeuring vleesch. 2o. Schrijven afd. Haarlem Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde dankbetuiging voor verleende sub sidie. 3o. Schrijven van Burmeister, ingenieur te Sternberg verzoek om steun ten einde in Haarlem een school op te richten tot opleiding van jongelieden uit de volkschool tot architect of ingenieur. Dat door den Commissaris der Koningin in N. H. eervol ontslag is verleend als buitengewoon ge meente-veldwachter aan Jde Koek koek, eervol ontslagen agent van politie. Dat de halteplaats van de E. N. E. T. aan de Jansbrug is verplaatst *aar de Jansstraat nabij de Ridder straat en dat alle tramwagens, uit beide richtingen op dat punt tot stilstand worden gebracht. g. Dat is ingekomen een schrijven van A. Overakker, houdende in trekking van zijn verzoek om te worden benoemd tot makelaai in metalen en machineriën, zijnde hij rt ui t de gemeente vertrokken. h. dat door B. en W. een bezoek is gebracht aan de instellingen van Weldadigheid, bedoeld bij art. 179 litt. 1 der gemeentewet, welk be zoek tot geen opmerkingen aanlei ding had gegeven; i, dat zijn ingekomenlo. een afschrift van het Koninklijk Besluit van 17 Nov. jl. No. 28, houdende goedkeuring van de Verordening tot heffing van schoolgeld aan de Opleidings- en Burgerscholen; 2o. een schrijven van Ged. St. der provincie N.-H., ten geleide van liet door hen goedgekeurde raadsbesluit van 19 Sept. jl. No. 13, betreffende het verleenen van een voorschot als bedoeld in art. 30 der Woningwet 3o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goed gekeurde raadsbesluit van 28 Nov. jl./ No. 24, betreffende machtiging tot het instellen eener rechtsvor dering. -• 1 bis. Onderzoek geloofsbrieven van nieuw inkomend lid. Het nieuw gekozen lid van den Raad, de heer Mr. A. S. Miedema, (vakature Van Lennep) heeft zijn geloofsbrieven reeds ingezonden. De Voorzitter benoemt de volgende heeren in de commissie tot onderzoek dezer geloofsbrieven Thijssen, Loosjes en Leupen. De vergadering wordt voor eenige oogenblikken geschorst. Na heropening der zitting brengt de Commissie van onderzoek, bij monde van haren rapporteur, den heer Mr. Thijssen verslag uit. De Commissie heeft de geloofsbrie- oen in orde bevonden «n stelt voor den heer) Mr. A. S. Miedema toe te laten als lid van dezen raad. De Raad keurt dit voorstel goed. 2. Zitting met gesloten deuren. De Voorzitter schorst de open bare vergadering en de Raad gaat over in geheim komité. 3. Voorstel B en W. verzoekschrift afd. Haarlem Ned. behangers-, stof feerders-, en beddenmakersbond, om subsidie. Verzoek subsidie afd. Haarlem der Ned. Behangers-', Stoffeerders en Beddenmakersbond. De afd. Haarlem der Nederl. behan gers- stoffeerders en beddenmakersbond verzoekt evenals vorige jaren aan den raad een subsidie van f100,voor cursusavonden. De afd. stelt zich voor dit jaar door een leeraar onderricht te laten geven in het gëometrisch draperie en decoratie knippen en vakteekenen. Het vroeger verleende subsidie van f50 is te gering gebleken, zoodat vele leden niet tot den cursus konden wor den toegelaten. B. en W. hebben tegen inwilliging van 't verzoek geen bedenkingen. De Raad besluit aan adressante het gevraagde subsidie ad. f 100 te ver leenen, onder voorwaarde, dat na het einde van den cursus, een verslag en de rekening en verantwoording zal worden overgelegd. 4. Id. id. aanwijzing vakken school voor m.u.l.o. alsmede vaststelling jaarwedde hoofd school voor m.u.l.o. B. en W. bieden den raad ter vast stelling aan een ontwerp-besluit hou dende regeling voor zoover zulks nog niet is geschied, van wat noodig is om aan het besluit van den raad tot stichting van een school voor meer uitgebreid lager onderwijs volledige uitvoering te verzekeren. Voor de samenstelling van dit ont werp-besluit zijn adviezen ingewonnen, welke ter visie liggen. Niet omtrent alle onderdeden werd eenzelfde meening voorgestaan. B. en W. achten niet wenschelijk, dat in de regeling de eischen van benoembaarheid omschreven wor den, waaraan zoowel 't Hoofd als het'overig onderwijzend personeel moeten voldoen, en wel om reden de praktijk zeer dikwijls zou eischen van die regeling af te wijken. Niettemin zullen B. en W. erop letten, Hoofd hoofdacte, der acte lager onderwijs voor de moderne talen en die voor wiskunde, dat bet personeel voor de 3 hoogere klassen, althans een akte voor middelbaar onderwijs kan overleggen, benevens de hoofdacte. Verder zal elk onderwijzer in het bezit dezer laatste akte moeten wezen. Tijd van aanvang van den cursus en tie leeftijdsgrens voor toelating der kinderen gelijk te stallen aan de bestaande voor opleidingsscholen en Burgerscholen, zoo ook de vakken te onderwijzen in de laagste 6 klas sen. De salarisverhoogingen voor 't Hoofd zijn dezelfde als voor andere Hoofden in dezja gemeente, even zoo de vergoeding voor gemis van vrije woning. Het minimum der jaarwedde is f 300 hooger dan voor event. Hoofden der opleidings- en burgerscholen eh f 500 hooger dan voor de Hoofden der Tusschen- en der Kostelooze Scholen. De jaar wedden der onderwijzers(essen) voor de hoogere klassen houden geen verband met een bestaande regeling, doch worden op het gestelde bedrag voorgedragen, eenerzijds om in den regel nevens de hoofdakte ook een akte voor middelbaar onderwijs te kunnen vorderen, en anderzijds om haar eenigennate geëvenredigd te doen zijn aan de jaarwedde van het schoolhoofd. Het Hoofd zal als maximun ge nieten fl 2300 en f 400 vergoeding en een onderwijzer in een der hoo gere klasse f 1700 en in het gun stigste geval f 650, aan toelagen, d.i. f 2350 (b.v. het pl. v. v. hoofd). Dat aan de(n) onderwijzer (es) eener hoogere klasse geene toelage gege ven wordt voor het bezit eener bij-akte voor lager onderwijs (be halve dan die voor landbouwkunde) daarentegen voor bet bezit van bij akten wel aan een(e) onderwijzer(es) werkzaam in eene der laagste 6 klassen, vindt zijn billijke oorzaak in het verschil der aanvangsjaar- wedden (voor de eersten f 1500, voor de anderen le klasse zijnde f 900). Alhoewel het niet in de bedoeling ligt eenig onderwijs aan een vak- onderwijzeres) op te dragen, zal bij de keuze van personeel er aandacht aan geschonken worden of de solli citant van een of twee vakken meer dan gewone studie zal hebben ge maakt ten einde meer speciaal hem, bij benoeming in meer dan een hoogere klasse met het onderwijs in dat vak of die vakken te belasten. Zoo ook zouden de omstandig heden kunnen nopen, meer bepaal delijk ten aanzien vau het hand- teekenen en de gymnastiek, om tot het benoemen van vak-onderwijzers (essen) wél over te gaanvandaar, dat voor dat geval ook een regeling, zijnde f 75 per wekelijkscli lesuur, wordt voorgedragen. De betalingen betreffende uitbe talingen bij ziekte zijn conform aan de reeds geldende bepalingen voor het onderw. personeel aan de be staande scholen en voor de andere gemeenteambtenaren. Ten aanzien van het te heffen schoolgeld hebben B. en W gelet op den aard van het onderwijs aan de te openen school, in verband met den bestaanden toestand aan de op leidings- en de Burgerscholen. Daar de te stichten school in hare laagste 6 klassen geheel gelijk zal zijn aan de bestaande opleidings scholen, wat leervakken en getal sterkte betreft, zal de heffing van een schoolgeld plaats hebben tot hetzelfde bedrag als aan genoemde scholen wordt geheven. vaststelling van eene het te benoemen voor het onderwijzend noodig is, daar de ook voor hem Hare bestemming is niet om de Burgerscholen te ontlastendaar voor zal de straks te openen Derde Burgerschool L dienst kunnen doen. Een lager schoolgeld zou oorzaak kunnen worden, dat de opleidings scholen te veel ontvolkt worden. Vandaar, dat een te beffen bedrag aan schoolgeld door B. en W. voor gesteld wordt, geheel gelijk, ook in zijne vermindering, aau dat, hetwelk aan laatsgenoemde scholen gevorderd wordt. Het voorgedragen schoolgeld r voor het volgen der hoogere klassen dat de sollicitanten voor komt overeen met dat, aan de mid- der School in bezit zijn der delbare scholen in deze gemeente verschuldigdj waarvoor, lettende op den aard, en de strekking van het onderwij en W. merken afzonderlijke instructie voor hoofd en personeel niet bestaande instructies gelden. De heer Loosj es juicht de op richting der school van M. M. L. O. toe, alleen niet zooals B en W die oprichting voorstellen. Spr. betreurt het, dat deze school 9 klassen zal hebben. Hij herinnert aan 't'advies van de Com. van Middelb. onder wijs, dat luidt geen school stichten om tot een examen op te leiden. Zoo blijft er van 't ideaal der Com. M. O. niet veel over en praktisch gesproken komt er alleen een 3de opleidingsschool bijBovendien zal er een finantieel bezwaar bij komen,n.l. een Hoofd voor de school M. M. L. O. en een hoofd voor de opleidings school. Maar dit bezwaar zal zeker in 't belang der zaak niet zwaar wegen. Verder heeft Spr. een bezwaar tegen 't schoolgeld voor de school M. M. L. O. Als deze school leer lingen krijgt, dan zal dit zijn van de Burgerscholen. Spr. hoopt, dat 't schoolgeld lager zal worden ge steld en pleit vervolgens voor een evenredig schoolgeld. Dan zullen ook ouders die niet gefortuneerd zijn, hunne kinderen naar de nieuwe school kunnen zenden. Spr. maakt van dat alles een voorstel, n.l. dat de school alleen 3 vervolgklassen zal hebben, dat een evenredig schoolgeld zal wor den geheven en dat een 3e oplei dingsschool zal worden opgericht. Dit voorstel wordt ondersteund. De heer Kleinenberg ver klaart zich voor een school met een 9-jarigen leergang, dan zullen de ouders vertrouwen krijgen in die school. Het nut blijkbaar hiervan ziet de heer Loosjes niet in. Wijkt men van dit plïtn nu af, dan ont neemt men deze school de kans haar goed op te bouwen. Dan be antwoordt die school weer niet aan haar doel. Men zal dan krijgen in de eerste klassen een school van de meest heterogene bestanddeelen. Ons ideaal is geweest met de stichting dezer school, te breken met 't opleidingssysteem. De leergang moet ingericht zijn van het le tot het 9e jaar. En doen we dat niet, dan krijgen we weel een sukkelschooltje. Het kan best mogelijk zijn, dat in lateren tijd zoo'n school kan bestaan, doch dan moet eerst gebleken zijn, dat deze school haar volle recht van be staan heeft. De heer Thiel wijst er op, dat B en W 't plan van de Com. van 't M. O. niet hebben overge nomen. Het lijkt wel zoo. Doch dit is niet. Wel de 9 klassen, doch niet 't schoolgeld. En 't schoolgeld dat is hier de hoofdzaak. Verder is Spr. tegen deze school met 9 jarigen leergang. Na de 6 jaren geen de besten weg en men blijft met de brekenbeenen r;itten. Dit is wel te voorkomen wanneer minder gegoe den er hun kinderen ook heen kunnen zenden. Dat heeft de Gom. van M. O. ook ingezien en daarom stelde deze voor f 30 schoolgeld te heffen. Maar niet zooals B en W. dat nu veranderd hebben van f 30 op f 60 Spr. zal daarom 't voorstel Loosjes steunen. Hij wil in deze school zien een aparte opleidings school, een instituut, een school voor de burgerklassen. Dan dient natuurlijk een evenredig schoolgeld geheven te worden naar de draag kracht der ouders. De heer Kleinenberg wil alleen het hoofdbezwaar uitgemaakt zien of we hier een 9 jarige of 3 jarige school zullen krijgen. Wat 't fmancieele betreft, spr. stelt voor als minimum schoolgeld te heffen f 60 en kinderen v >n andere scholen met veel aanleg te laten overgaan voor lietzelide geld als zij op hun scholen betaalden. De heer Schram verklaart, als dit voorstel een jaar vroeger was gekomen, hij zeer goed had kunnen medegaan met de samen koppeling van een burgerschool met een school voor M. M. L. O. Thans zou hij deze samenkoppeling zeer ongelukkig achten. De omstandig heden zijn zeer veranderd. De oplei dingsscholen zijn thans over bevolkt. Zonder bezwaar voor onze finantien kunnen 'thans nieuwe opleidings scholen gesticht worden. De heer v. d. Berg keurt het zeer goed, dat de leerlingen «na het 6e jaar verdwijnen naar een H. B. S. of andere inrichting van onder wijs. Hij kan 't voorstel Loosjes niet steunen. Verder ziet spr. er ook bezwaar in, dat de leerlingen onder 2 hoof den zullen komen, dat is een na deel voor 't onderwijs. De heer de Haan Hugen holtz wijst erop, dat 't voorstel Loosjes reeds bij de Cie van Mid delbaar onderwijs geen ingang heeft gevonden. Wat de verlaging van 't schoolgeld betreft, dan zullen de kosten der school weer grooten- deels gedragen worden door de be talende burgers. Het voorstel Kleinenberg kan geen ingang vinden, daar geen di verse tarieven kunnen worden toe gepast. Spr. verklaart zich tegen 't voor stel Loosjes, daar het wilscheiden de beide elementen, die door B en W met zorg zijn bijeengebracht. De heer Thiel tracht de argu menten van den wethouder van onderwijs te ontzenuwen. Het school geld is verder hier het allesbeheer- schende. De nieuwe school behoort in de lijn der opleidingsscholen niet te huis. De heer Loosjes herinnert eraan hoe gevaarlijk het is eerst te gaan bouwen en dan 't plan daorna pas vast te stellen. DeheerStolpis ook tegen 't voor stel Loosjes, wijl we daardoor weer een opleidingsschoolkrijgenmet3-jarigen cursus. We krijgen weer een school met een kop. De heer Kleinenberg ge looft niet, dat we op die school een allegaartje zullen krijgen, mits we maar een goed hoofd krijgen. Dan zal de burgerij een vertrouwen krij gen in deze school. De heer Raschzal ook stem men tegen 't voorstel Loosjes, daar dit zal brengen een H. S. met 3 jari gen cursus. De heer Loosj es waarschuwt ertegen in deze niet te gaan gene raliseeren. De heer Groot wil eerst de schoolgeldkwestie uitgemaakt zien. Spr. stelt voor deze allereerst ter sprake brengen. De Voorziter stelt voor aller eerst in stemming te brengen het eerste deel van 't voorstel Loosjes. Wordt verworpen met 5 st. voor en 23 tegen en 1 buiten stemming. De heer Loosjes trekt het 3e deel van zijn voorstel in. De heer Schram stelt voor, dat de jaarwedde van 't Hoofd der school op f2500 zal gesteld worden in plaats van f2000. Hij vreestan ders geen eminent hoofd te zullen krijgen. We hebben noodig een jonge, frissche kracht. En elders wordt overal meer gegeven. DeheerdeHaanHugenholtz is er niet tegen, dat 't salaris met f 500 verhoogd zal worden. Hij ge looft evenwel best een geschikten voor f 2000 te kunnen krijgen. De heer v. d. Kamp stelt voor de jaarwedde te bepalen op f2250. Het voorstel Schram wordt ver worpen met 10 tegen 20 stemmen. Het voorstel v. d. Kamp wordt aangenomen met 17 voor en 12 tegen. De heer Loosjes verkrijgt 't woord ter toelichting van zijn amen dement, betreffende het schoolgeld. Doch deze acht 't amendement al voldoende toegelicht. DeheerdeHaanHugenholtz acht de heffing van evenredig schoolgeld niet in 't belang der gemeente, op geen enkele school is deze nog ingevoerd. De heer Loosjes acht dit laatste geen bezwaar. Al wordt deze nu ingevoerd voor de nieuwe school, dan behoeft dat nog niet voor de andere scholen. Dit is een speciale school. De heer Kleinenberg juicht 't voorstel Loosjes toe. Daardoor —j extranumMr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 5