zal deze school gered kunnen wor den en zal zij opgevoerd kunnen worden tot hoogere krachtsontwik- keiling. De heer Thiel pleit ook voor verlaging van schoolgeld en voor al voor do invoering der even redige schoolheffing. De Voorzit te r adviseert liever een voorstel te doen voor verlaging dan voor een incidenteel wijzigen der schoolheffingen. De heer Spoor vindt het beter deze schoolheffing aan te houden. Geen andere school zal er zich beter toe leenen voor evenredige school heffing dan deze. De Voorzitter keurt dit voor stel tot uitstel goed. De heer Rasch zou dat uit stel betreuren. De burgerij moet nu eindelijk eens iets vast wezen omtrent deze school en 't school geld. Spr. stelt voor f 40 per leer ling voor alle klassen. De heer Spoor maakt van het geen hij in 't midden gebracht heeft, een voorstel. Zoo'n haast is er voor dat schoolgeld nog niet. De heer Loosjes zou gaarne deze kwestie afgedaan zien. Zoo in cidenteel als de Voorzitter het voor stelt, is zij inderdaad niet. De heer de Haan Hugen- holtz zegt niet voorbereid te zijn op dit voorstel. Het moet een punt van ernstige overweging uitmaken. De heer Schram zou gaarne een maximum en een minimum schoolgeld geheven zien. Bovendien de zaak vereischt spoed en het al of niet op voorbereid zijn, och, het is geen nieuwe zaak. 10 a 12 jaren geleden werd er al over evenredige heffing van school geld gesproken. De heer Spoor zegt, dat als evenredig schoolgeld geheven wordt, dan weten de ouders ook nog niets. 'T. is beter deze heffing aan tehouden. De heer Hugenholtz her haalt, dat 't college van B. en W. op de evenredige heffige van school geld niet voorbereid is. De heer Thiel betreurt het, dat de weth. v. onderwijs op deze kwestie nog niet voorbereid is. Het voorstel Spoor om de heffing aan te houden tot de volg. verga dering aangenomen. De Raad besluit, dat aan de school M. U. L. O., met 9 jarigen cursus, zullen worden onderwezen de volg. vakken 1. in de laagste 6 klassen: lezen, schrijven, rekenen, beginselen Ned. Taal, der vaderl. geschiedenis, der aard rijkskunde, der kennis der natuur, zin gen, de eerste oef. handteekenen, vrije en ordeosf. gymnastiek, nuttige hand werken voor meisjes en beginselen fransche taal. 2. In de 3 vervolg klassenbehalve de genoemde vakken de beginselen der Hoogduitsche taal, der Engelsche taal, der algemeene geschiedenis, der wiskunde, handteekenen en fraaie handwerken voor meisjes. Verder bepaalt de Raad, dat zoowel meisjes als jongens zullen worden toe gelaten, dat op 1 Sept. nieuwe leer lingen zullen kunnen worden aange nomen, die minstens 5 jaar en 9 maan- oud zijn. Verder regelt de Raad de jaarwedde, reeds omschreven in 't voorstel van B. en W., de verhoogingen, en de ver hinderingen bij ongesteldheid als an derszins. Het schoolgeld aan te houden tot de volgende vergadering. Het schoolgeld moet elk kwartaal betaald worden. De verordering treedt 1 Sept. 1907 in werking. 5, ld. Commissie tot ontwerpen en herzien van verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd vaststelling verordening bedoeld bij art. 178 gemeentewet. Strafverordeningen. De Com missie van Strafverordeningen biedt den Raad een ontwerp-besluit ter be krachtiging aan, opdat vastgesteld worde, welke strafverordeningen voort durend en met uitsluiting van alle andere geldende blijven. Deze verordeningen zijn: 1. Verordening op het keuren van slachtvee, vleesch en spek binnen deze gemeente. 2. Idem op de markten. 3. Idem op het begraven van lijken en op het vervoeren van lijken naar dat gedeelte der algemeene begraaf plaats dezer gemeente, hetwelk gelegen is onder de gemeente Schoten. 4. Algemeene politie verordening. 5. Verordening tot regeling van het toezicht op de prostitutie. 6. Id. op het bevaarbaar houden van het water, genoemd „het Vuilrak" ge legen in de gemeente Haarlem, Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. 7. Id. op het schouwen der riolen in den Hout. 8. Id. op den verkoop van melk. 9. Id. op het bouwen en nopens behoorlijke bewoning mede ter uit voering van de Woningwet. 10. Id. houdende aanwijzing van een gedeelte der gemeente, bestemd voor het oprichten, hebben of gebruiken van klopperijen van tapijten. De Raad bekrachtigt dit ontwerp besluit. 6. Schrijven B. W.W. gedeel telijke uitvoering Raadsbesluit d.d. 23 Sep. 1903 No. 13. Volgens raadsbesluit zouden B. en W. voor zooveel de rechten van Haarlem betreft, aan de El. Sprw. Mij. over dragen een strook grond, liggend on der de gem. Haarlem, Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, benevens een gedeelte water bij de brug over de Liede, een en ander gelegen ten N. van den weg langs de Amsterdamsche vaart. De E. S. M. verzoekt thans van deze overdracht uit te sluiten de in 't besluit bedoelde gedeelten water, wijl daarin niet zijn opgenomen de over blijvende perceelsgedeelten. De over dracht der voorloopig uit te sluiten perceelen zou dan, in verband met de belangen van 's Rijks-Waterstaat, een onderwerp van nadere regeling moeten uitmaken. B. en W. berichten dat het hun voornemen is aanvankelijk aan boven bedoeld raadsbesluit geen verdere uitvoering te geven dan door de E. S. M. word gewenscht, zoo de Raad zulks kan goedkeuren. De Raad, hiertegen geen bedenkin gen hebbend, verleent zijn goedkeu ring aan 't voornemen van 't Dage lij ksch bestuur. 7. Voorstel id. betreffende teeke- ningen uitbreidingsplannen. Het uitbreidingsplan. In de raads zitting van 28 Nov. is behandeld 't uitbreidingsplan voor de gronden ten Z. der A'damsche vaart en ten O. van den Heerensingel en het Z.-Buiten- spaarne. Een lid van 't D. B. wees toen als vast te stellen uitbreidingsplan o.a. aan de met C. gemerkte teekening, thans weder tertvisie gelegd. Bij de uitwerking van 't raadsbe sluit bleek evenwel bij B. en W., dat de toevoeging-Rinkema „met dien verstande, dat het op de situatieteekening voorkomende huizen complex tusschen Dubbele Buurt en Spaarne behouden blij ve, althans niet zal worden aangekocht of onteigend," in de toekomst eenige verwarring zou kunnen ontstaan, omdat op de vooraf aangewezen teekening bedoeld huizen complex niet voorkomt. Wel komt dit voorop de teekening, gem. E. Nu die toevoeging is aangenomen, achten B. en W. het beter de teekening E. te beschouwen als het vastgestelde uitbreidingsplan, en daarom stellen zij voor de teekeningen, gem. A. B. G. en H. te waarmerken als vastge steld bij raadsbesluit van den 28den November. De Raad heeft geen bezwaren hier tegen en besluit de gevraagde mach tiging te verleenen. 8. Id. id. verzoekschrift vereeni- ging „Onderling belang" afd. „Ver gunning", in zake het gemeentelijk vergunningsrecht. De ver. „Onderling belang" Afd. Vergunning verzoekt den raad in den vervolge jaarlijks op hun aanslagbiljet voor het vergunningsrecht te vermelden den grondslag of basis, waarnaar dien aanslag is geregeld en bepaald. Daardoor zal onnoodig reklameeren worden voorkomen. Mocht de Raad hieraan niet kunnen voldoen, dan verzoekt adressante, dat de bezwaar schriften in openbare zitting zullen behandeld worden. B. en W. deelen naar aanleiding van dit adres mede, dat de grondslag of basis bekend kan worden door raadpleging der Drankwet zelve. Want art 20, 2e lid zegt, dat als grondslag dient de jaarlijks te schat ten huurwaarde der lokaliteit. Die geschatte huurwaarde, de eenige basis, wordt steeds aan den betrokken vergunninghouder meegedeeld. Wat betreft het behandelen der be zwaarschriften in openbare zitting, zij geschieden, thans in besloten,op't voetspoor van die in de pi. dir. be lasting. Er kunnen vergunninghouders zijn, niet-leden dier vereeniging, die tegen een behandeling in openbare verga dering bezwaren kunnen hebben. En al zouden het enkelen in hunne bezwaarschriften het wenschen, dan nog zouden ertegen bezwaren bestaan, wijl bij de bespreking andere huur waarden zouden vergeleken worden en zoo van andere vergunninghoude-s zaken openbaar gemaakt worden, die deze openbaarheid niet wenschen. Op grond hiervan adviseeren B. en W., dat 't eerste deel van 't verzoek schrift voor kennisgeving aangenomen en het tweede deel van de hand ge wezen zal worden. De heer v. d. Kamp vraagt aanhouding dezer zaak. Hij heeft het stuk te laat ontvangen. Wordt toegestaan. 9. Id. id. id. P. en D. van Gel der. bouwen op voor tuin bestem den grond Van Zompelstraat No. 3. Verzoek tot bouwen van een 'privaat en drooghuisje. De heeren P. v. Gelder en D. v. Gelder geven den raad kennis, dat zij den voor tuin bestemden grond van hun perceel no. 3 a.d. v. Zompelstr. wenschen te bebouwen met een hou ten privaat voor de werklieden en een houten drooghokje voorhetdroo- gen van lichtdrukteekeningen. Tevens of zij het bestaande plat mogen vergrooten. B. en W. adviseeren de gevraagde vergunning te verleenen. De Raad besluit bedoelde vergun ning te verleenen, mits de bij dit be sluit behoorende situatie-teekening ge heel worde gevolgd. 10. Id. id. id. J. Miezérus, ligging straat plan van bebouwing, vastge steld bij Raadsbesluit d.d. 16 Nov. 1904 No. 15. Op dato 20 December 1905 wend de de heer J. Miezérus, Bakenes- sergr. 61, zich in een' adres tot den raad. Hij legde daarbij 3 teekeningen over, waarop le projectie volg. raads besluit 16 Nov. 1904, 2e het thans ter visie liggend uitbreidingsplan en 3e volg. gedane opmetingen de werkelijke toestand, zooals die thans is. Daaruit blijkt, dat de geproj. straat niet ligt op de plaats volg. 't raadsbesluit en volg. het uitbrei dingsplan. Reeds in Aug. heeft adres sant dat den Weth. v. Openbare Werken de Breuk meegedeeld. Het komt adressant vreemd voor, dat juist deze straat plm. 9.50 M. van zijn plaats ligt en Wel in die mate, dat de thans aangelegde straat door de heeren Erdsieck, Welsenaar en Oostenbroek niet meert over zijn terrein is ontworpen. Daarom verzoekt adressant, dat de straat wordt gelegd ingevolge 't raadsbesluit. B. en W. erkennen, dat hun ge bleken is, dat het bedoelde verschil bestaat. De bij 't besluit behoorende situatieteekening geeft verkeerde maten aan, door een geringe fout op de kadastrale kaart. B en W. achten evenwel de wijze van han delen, door adressant aangegeven, niet gewenscht, daar dan een on juiste teekening als uitgangspunt zou worden genomen. Het betreft bovendien een zeer geringe afwijking, die in de prak tijk geen moeielijkheden zal geven. Daarom is wijziging van 't bedoeld raadsbesluit niet noodig. en advi- aeeren B. en W. 't verzoek van sdressant te wijzen van de hand. De Raad keurt 't ontwerp besluit van B. en W. goed. 11. Id. id. verpachting buffet Openbaar slachthuis. B. en W. achten het wenschelijk de exploitatie van 't buffet, te ves tigen in het lokaal der slagersge zellen in het openbaar slachthuis, te verpachten op door B. en W. te stellen voorwaarden. Daar men nog niet weet welk gebruik van 't buffet zal worden gemaakt, stellen B. en W. voor de lste verpachting te doen loopen van 1 Mei31 Dec. 1907. Later willen B. en W. den len verpachtingstermijn op 2 jaar stellen. B. en W. vragen van den raad tot deze verpachting machtiging. De Raad geeft de gevraagde machtiging. 12. Benoeming lid Commissie van toezicht Haarl. Muziekkorps (aftre ding Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruse- man. De Raad herbenoemt het aftredend lid, den heer dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman. 13. Id. Commissie van toezicht Stedelijk Museum. De Comm. van Toezicht op het Stadsmuseum beveelt aan het vol gende tweetal, ter vervulling der plaats, die 31 Dec. a. s. in de comm. zal opkomen door gewone aftreding van den heer A. L. Koster, Jhr. J. A. P. Repelaer van Spijkennisse. De Raad herbenoemt tot aftredend lid, den heer A. L. Koster. 14. Id. Regent St. Elisabeth's of groote gasthuis. Ter voorziening in de vacature die 31 Dec. a.s. in het college zal ontstaan door de periodieke aftreding van den heer mr. P. Tjeenk'Willink, doen de Regenten vaa 't St.. Eliza- bet's of groot.e Gasthuis aan den raad de volgende voordracht: Mr. P. Tjeenk Willink, Mr G. T. van Tienhoven. De Raad herbenoemt 't aftre dend lid, Mr. P. Tjeenk Willink. 15. Id. Commissaris Stad-apotheek. De Commissarissen der stadsapo theek doen, ter voorziening in de vakature, die op 31 Dec, e. k. in 't college zal ontstaan door de af treding van den Commissaris Chi rurgijn Dr. L. C. Proot, den Raad de volgende aanbeveling toekomen Dr. L. C. Proot. K. F. van Maas. De Raad herbenoemt 't aftredend lid, Dr. L. C. Proot. 16. Id. Regent Barbara-gasthuis. Vacature College Regenten bewaar school voormalig Barbarajasthuit. De Regenten der Bewaarschool in het voormalige Barbaragasthuis bieden den Raad het volgende dubbeltal aan ter aanvulling van de vacature die in hun college zal ontstaan door de perio dieke aftreding met 1 Jan a. s. van den heer M. N. Beets, n.l. M. N. Beets, aftr. Regent en W. L. Hengeveld. De Raad herbenoemt den aftreden den regent, den heer M. N. Beets. 17. Id. gemeente-geneeskundige. Gem. Geneesk. dienst. De heer H. v. d. Berg, arts, alhier, bericht den Raad, dat hij gaarne herbenoemd zal worden als gem. geneeskundige. De Raad herbenoemt dokter van den Berg als gem. geneeskundige. De Voorzitter gelooft wel, dat de benoeming met op 1 na alge meene stemmen aan dokter v. d. Berg 't bewijs heeft geleverd, dat de raad zijn diensten op zeerhoogen prijs stelt. Spr. is deze week dokter van den Berg bij gelegenheid van zijn jubi leum gaan feliciteeren en hij gelooft geheel in den geest van den raad hierdoor te hebben gehandeld. De Voorzitter hoopt, dat dokter v. d. Berg nog lange jaren voor 't heil dezer stad moge moge arbei den (Teekenen van instemming). 18. Voorstel B. en W.W. benoe ming drie leden Commissie van toezicht L. O. PI. C. toezicht lager onderwijs B. en W. noodigen den Raad uit te benoemen 3 leden voor de Plaatselijke Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Deze benoeming moet plaats hebben wegens de periodieke aftreding der heeren Mr. L. C. Kronenberg, A. Rin- kema en Dr. H. M. B. ter Haar Ro- menij. De PI. Commissie heeft voor deze benoeming de volgende dubbeltallen opgemaakt. le De Heeren Dr. W. C. Huët en Mr. Johan Spoor 2e Dr. M. Greshoff en E. J. van Sonsbeek. 3e J. A. Wilkens en Dr. J. G. van Pesch. De Raad benoemt 3 leden en wel ter vervulling der 3 otnstane vakatures, 1 ontstaan w :gc ns over lijden en de 2 andere wegens pe riodieke aftreding. Dr. W. C. Huët, Dr. M. Greshoff en J. A. Wilkens 19. Voordracht id. benoeming plaatsvervangend hoofd Eerste Tus- schenschool. Ten einde een pl. v. v. hoofd te kunnen benoemen aan de le Tus- schenschool om te veryangen den heer J. W. Jenny Weijerman, wien eervol ontslag is verleend, bieden B. en W. den raad de volgende voordracht aan 1. R. Haverschmidt onderw. le kl. a.d. le. Tusschenschool. 2. E. de Boer, id. afd. 3e Tus schenschool. 3. L. v. d. Have, id. a.d. 2e Tus schenschool. Verder stellen B. en W. voor in 't besluit de gewone bepaling op te nemen, wat betreft het eventueel te verleenen eervol ontslag, alsmede het college te machtigen den datum van indiensttreding te bepalen. De Raad benoemt den heer R. Haverschmidt, onderwijzer le klasse a an de le Tusschenschool op een jaar wedde van f1400. Overigens keurt de Raad het ver der voorstel van B. en W. goed. De Voor itter vraagt, na behan deling der punten yan dezen be schrijvingsbrief of een der leden 't woord wenscht te voeren. Da heer Groot yraagt of de lijst van loonen der lichtfabrieken alleen is ter inzage gelegd voorde leden van den raad. Die lijst heeft spr. niet bevredigd. Er blijkt uit, dat er een 80-tal losse werklieden zijn. Dat moest niet voorkomen. De winst der fabriek wordt verhoogd ten koste der werk lieden. Dat is onbillijk. Aan deze lijst hebben we niets. Wel wordt opgegeven hoeveel loon is uitgekeerd, niet hoeveel uur ze ge werkt hebben.En datlaat nogalseens te weaschen over Spr. vindt, dat vele loonen te weinig zijn en geeft enkele voorbeelden. Deze toestanden mo gen in een zoo goedwerkend be drijf niet plaats hebben. Spr. stelt voor alsnog een lijst ter inzage te leggen, inhoudende de verdiende loonen, de u?en, die zij gewerkt hebben en 't aantal losse werklieden. Het werk aande gasfabrieken iszeer gevaarlijk en allesbehalve gezond en dringt er op aan, dat de Raad verbetering brenge in den toestand. De Voorzitter zegt eerst, da door den heer Groot genoemde cij fers te zullen laten onderzoeken. Hij kan dan later desgewenscht nog met een voorstel komen. De heer de Braai verzoekt met 't oog op de urgentie der zaak betreffende de te nemen maatregelen tegen verplichte werkeloosheid deze kwestie zoo spoedig mogelijk aan de orde te brengen. De Voorzitter zegt, dat de zaak nog dezen morgen in 't college van B. en W. is besproken. De vergadering wordt hierna ge sloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 6