Zaterdag 22 Dec. 1906. No. 6484.31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Pius X en de Loge. BERICHT. BUITENLAND. BINNENLAND. Nieuwjaarsgroeten. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor HaarlemJNP. Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post„j 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD jVERSCPIIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar pyaatsraimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubiicité Etrangère:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Die zich metingang van 1 Januari op de „Nieuwe Haarl. Courant" abonneeren, ontvang ;n de tot dien dag verschijnende nommers GRA TIS. Voor het plaatsen van Nieuwjaars groeten in onze Courant stellen wij weder de gelegenheid open tegen de kleine vergoeding bij vooruitbetaling van 25 cents per advertentie niet grooter van 6 regels. Onnoodig U te wijzen op de bespa ring van moeite. Zoowel voor U zelf, als voor de posterijen, wanneer U door middel van de courant Uw cliëntèle en vrienden bereikt met Uwe goede wenschen. Wil er s.v.p. aan denken, dat eene tijdige opgave zeer gewenscht is. Voor buiten de stad wordt de betaling in postzegels (of postwissel) aange nomen. De Directie. Minister Briand, wiens verlangen naar vrede, wiens groote liberali teit enz. door de liberale bladen hier te lande en onlangs nog door den Parijschen briefschrijver van de „Opr. Haarl. Courant" zoo hemelhoog verheven werden, schreef het vorig jaar in het Parijsehe dag blad de „Humanité" „De hedendaagsche (Katholieke) Kerk is eene sterkte, waar allen sluimerenop de wallen zijn de kanonnen verdwenen, de tuighuizen zijn ledig, de verdedigers verstrooid, de aanvoerders blijven werkeloos. Indien wij het goed aanleggen, zullen wij onverwachts die onverdedigde sterkte overvallen en haar veroveren zonder slag of stoot, gelijk de soldaten van Mohamed II de stad Byzantium innamen." Of de vrijmetselaar-redacteur Briand, die nu vrijmetselaar-minister is, het bijzonder goed meende met de Kerk enyle Katholieken, kunnen deze zijne eigen woorden bewijzen. „Indien wij het goed aanleggen." Let vooral op die woorden, want zij geven den sleutel van het ge heim. Op sluwe wijze werd eene wet in elkaar geschoven. In fluweelen zinnetjes poogde Briand den Ka tholieken te beduiden, dat hij t zoo opperbest met hen meende dat zijne Wet verzoening bracht en vrede. Zóó zoet klonken de loktonen van den magonnieken vogelaar, dat het een oogenblik den schijn had, of hij enkel meer het net had dicht te klappen, om de bedrogenen met één slag te dooden. Rome waakte en Briand en de Loge, die het zoo goed aangelegd meenden te hebben, zagen het Roomsche Byzantium niet vallen, werden gedwongen tot den aftocht. De „eenvoudige" Pius X beval den Franschen prelaten, dat zij het gemeen recht tot terrein moesten kiezen; zich daarop organiseeren zouden. Toen bracht de minister de wet van 1881 op den voorgrond en kwam met de argelooze „verklaring één maal per jaar." Andermaal zouden sommige katholieken zich hebben laten verschalken. Maar Pius X herinner de aan de encycliek „Gravissimo", waarin tot noodzakelijke voorwaar de van iedere overeenkomst was gesteld:^ „stellige en wettelijke waar borgen" ten opzichte der hiërarchie en der kerkelijke bezittingen. Die „stellige en wettelijke waar borgen" ontbraken, ook in de ver zachte "Wet van 1881, bijgevolg... De nieuwe krijgslist was ander maal door den „eenvoudigen" Pi us X verijdeld; de Loge moest zich opnieuw verwonnen verklaren. Veel is er om deze zaak heen- gepraat; veel zouden ook wij als beweegreden kunnen aanvoeren, waarom Z. H. de Paus de zooge naamde toenadering der Regeering, de wet van 1881 en de circulaire moest afwijzen. Waartoe noodig? Voldoende is 't te herinneren! aan de bovengenoem de noodzakelijke voorwaarde; die ontbrak en bleef ontbreken. „Stel lige en wettelijke waarborgen" wa ren er niet en Z. Heiligheid bleef bij de vroegere veroordeeling. Hem, het Hoofd der Kerk, ging de magonnieke Regeering voorbij het hoofddoel der Loge: scheiding der Kerk in Frankrijk van den H. Stoel bleef hoofddoel. Wat had men aan de fraaie verklaringen van Bri and? En nu begon het razen in de liberale Pers, ook hier te lande; ook in „streng neutrale" bladen, tegen de „koppigheid" van Pi us X, tegen zijne bekrompenheid, tegen zijne anti-Fransche politiek, tegen zijne harteloosheid, zonder mede lijden met de op straat gezette Fransche priesterschap. Wat anders zal men tegen deze redeneering aanvoeren dan het bo venstaande Z. H. de Paus heeft gedaan, wat zijn plicht was, daarbij, gelijk Hij dezer dagen zelf zeide, alleen de hooge belangen der katholieke Kerk in aanmerking nemendeerst naar het woord zijns goddelijken Meesters het Rijk -Gods zoekend. Dat de Loge daarover woedend is dat hare scribenten schelden en razen van welk razen enz. zich de meeste liberale briefschrijvers tot een echo maken is het niet zeer natuurlijk Alles scheen op de eindzegepraal te wijzen. Het Roomsche Byzantium zou ditm .al vallen Briand en de zijnen hadden het waarlijk zoo goed aangelegd, en op het beslissend oogenblik kan de groote slag niet geslagen, mislukt het duivelsch-sluwe krijgsplan Bisschoppen en de priesters scha ren zich om den Paus, één in geloo- ven en één in de liefde voor Chris tus' Bruid, de Katholieke Kerk, wie de Loge een duivelschen haat gezwo ren heeft. Is dat niet eene groote overwinning, de voorbode der eind zegepraal Naast God danken wij haar aan den „eenvoudigen" Pius X, wien men het genie van een staatkundige als wijlen Leo XIII was, moge ontzeg gen, maar die in zijne daden klaar bewijst, dat Hij 't genie der Heili gen bezit, waartegen de sluwheid van hel en Loge niet opgewassen is. L. kwaad te voorkomen zou Z. H. in de Scheidingswet berust hebben. Nu mocht en kon Hij ni;t. ITALIË. Naar de bladen melden is thans door den H. otoel de nota aan de Mogendheden verzonden. Gelijkwij gisteren veronderstelden, begint het protest met te wijzen op het on gehoorde van zulk eene daad, zon der weerga tusschen beschaafde na ties. Ook als de betrekkingen ver broken zijn eerbiedigt men de diplo matieke archieven. Evenzeer verzet zich Zijne Heiligheid tegen de aan matiging der Fransche Regeering als zou hij zich niet in verbinding mogen stellen met de Bisschoppen of de geloovigen in Frankrijk, hetzij onmiddellijk of door tusschenper- sonen. Er was schijn noch schaduw van iets, wat de Fransche Regeering recht gaf, om aldus alle diploma tieke gebruiken te schaden. Verder wordt in dit schrijven nogmaals uiteengezet de houding des Pausen ten opzichte der schei dingswet. De Paus deed enkel zijn plicht. Had de regeering de recht vaardigheid betracht ten opzichte der Kerk, hare voornaamste rech ten niet geschonden; om grooter FRANKRIJK. De Kerkstorm ers aan 't werk In de Kamer kwam gisteren het wetsontwerp tegen de Kerk iu be handeling, en wel op de gewone ma nier. Briand speelde beurtelings de bisschoppen tegen den Paus, de bis schoppen tegen de regeering uit. De prelaten waren vóór de wet, de Paus was er. tegen en de prelaten moesten onder net juk door in knechtschap hunne overtuiging opofferen aan 's Pausen bevelen. Is die redeneering niet aller fraaist, waar het de bisschoppen geldt en hun'wettig .Hoofd, ons aller Op perhoofd He.t p'a usjVBrl|and, knechtje der Loge, had den baas'wil- len spelen, 'nu men hem en de ma- gonnerie toeriep„Loopt rondnu schuimbekken ze tegen Rome. Detbisschoppen, ging Briand voort, haddenJrustig jkunnen blijven eenigen tijd; liever gingen ze vroeger uit hunne paleizen weg, den schijn aan nemend van martelaren. Ook geen fraaie redeneering? Er komt morgen iemand bij u aan huis, uw eigendom, en zegt: „Morgen moet ge er uit, maar om burengerucht te voorkomen verzoek ik u wel ongemerkt binnen een dag of veertien uw biezen te pakken, En Briand veinst verwondering, dat de Bisschoppen deden ^gelijk zij ge daan hebben Overigens was zijne geheele rede op denzelfden leest geschoeid als de voor gaande. 't Ontbrak haar niet jaan kunst, maar nog veel minder aan leugens en lasterlijke aantijgingen. De rechterzijde protesteerde herhaal delijk. Met 413 tegen 166 stemmen nam de Kamer de wet (No. ,3) op den Eeredienst aan No. 3 en Rome is nog niet tevredenzal Briand klagen, met zijn magonniek schootsvelletje zijn krokodillentranen drogend. Uit verschillende plaatsen: Lyon, Bayonne enz. enz, komen dezelfde be richten in: overal, waar de Bisschop pen hunne paleizen verlaten, worden zij met geestdrift door de geloovigen be groet, die, als te Parijs met Kard Richard geschiedde, het rijtuig der prelaten voorttrekken. Dat de Regeering, die zich telkens op het volk beroept, daaraan het land heeft, valt te begrijpen. Zij hoort liever de leuze der Loge: „weg met de Kerk!" dan het geroep „Vrijheid!" Wel schrijft zij Vrijheid op de openbare gebouwen, maar tegelijk draait zij haar den hals om. Geestig teekende het spotblad van Londen „Punch'* den Franschen Kerk strijd dezer dagen op deze manier: Voor eene Kerk staat een soldaat op schildwacht, bajonet op 't geweer. Een bejaarde priester vraag nederig, om de kerk binnen te mogen gaan. Brutaal heft de soldaat ziju wapen togen hem op. Op den muur der kerk aanschouwt men het borstbeeld der Republiek met de woorden er om: Vrijheid, Gelijkheid, Broederschap. En verder: „Verboden toegang voor de geestelijkheid." Als onderschrift geeft de plaat: „De zegepraal der Democratie!" RUSLAND. Men hoort wêer van eene revo- lutionnaire beweging in de studen tenwereld. De rector-magnificus van de Moscousche hoogeschool heeft van den commandant der stad eene kennisgeving ontvangen, dat er een oproerige geest onder de stu denten wordt waargenomen. U kouden herhaaldelijk in het academie-gebouw revolutionaire ver gaderingen, waarbij ook lieden, die niet tot studentenwereld behooren, worden toegelaten. De stadseommandant noodigt den rector uit, al zijn invloed te doen ge en en aan deze bijeenkomsten paal en perk te stellen. De belan gen van de hoogeschool zijn ermede gemoeid. Mocht de rector niet sla gen en zijne stem tegen deze ver gaderingen als die eens roependen in de woestijn zijn, dan zal de ge .vapende macht tegen wil en dank dienen in te moeten grijpen. De hoogeschool komt alsdan onder politie-toezicht. Men hoopt nog, dat de muit zieke Minerva-zonen naar des rec tors waarschuwing zullen luisteren. In den laat sten tijd doen er weer in de pers verschillende geruchten de ronde, als zou de Regeering voornemens zijn een nieuwe lee ning in het buitenland aan te gaan. Deze geruchten schijnen eenvoudig uit de lucht gegrepen, want de Re geering blijkt, noch rechtstreeks, noch zijdelings, onderhandelingen te hebben gevoerd over het aangaan van een nieuwe leening. Alle geruchten hierover hebben klaarblijkelijk alleen ten doel een ieder te overtuigen, dat Rusland alleen door het opnemen van een nieuwe buitenlandsche leening in staat zal zijn zich uit zijn tegenwoordige fi- nancieele positie te redden. Dit spreekt de regeering te St. Petersburg door haar officieuse spreekbuis, het Rus sische Telegraafagentschap met be slistheid tegen. Neen, de toestand van het Rijk is volstrekt niet van zooda- nigen aard, en alleen de omstandigheid, dat geruchten en praatjes als deze sedert bijna een half jaar in omloop zijn en nog geen bevestiging vonden, moet voor onbevooroordeelde lieden wel het beste bewijs zijn, dat het niet meer dan verzinsels zijn. KAMER-OVERZICHT. Vair de avondvergadering, die den belangwekkenden zittingsdag voor gisteren besloot, is niet veel te mel den. De meesie leden vonden Wa terstaat weinig aantrekkelijk en ble ven weg. We krijgen geen wijziging iu de inotor-wet, voorloopig althans. Van het hoeveel kilometers in'tuur? wil de minister nog niet hooren. Sommige wegen zullen verbeterd worden. Toem kwamen de eigenlijke dinge tjes van Waterstaat ter sprake. Van Nispen pleitte voor de Waal, Van Gijn voor den Dordschen wa terweg, Passtoors voor de belangen zijner streek, Mr. Patijn voor het Hellegat, de heer Bolsius voor de Maas in Limburg. 1 e laatste spreker 10u niet van drooglegging gedeelte Zuiderzee willen hooren, indien Limburg met zijne Maas nietgehol- pen werd. Le heer Van Vuurenkwam le belangen van 't westelijk ge deelte van Noord-Brabant in 's- Miuisters goedgunstigheid aanbeve len. Toen op die manier de verschillende stroomgodjes —en de Kiezeishet hunne gehad hadden, was 't diep in den nacht geworden en togen de heeren huis waarts. Mogen oorlogsdroomen noch andere onaangename parlementaire herinneringen hun slaap gestoord hebben. Om kwart na tien precies waren gisteren, Vrijdag, de meesten weder op hun post. De oorlogsbegrooting kwam opnieuw aan de beurt. De heer de Stuers verdedigde zich tegen het verwijt als zou hij op 't leger in Indië en op het onze smalend afgegeven hebben. Dat deed hij niet. Geve God, zeide bij, dat het niet waar moge wezen, wat mijne meening is, namelijk, dat wij geen leger tegenover de Duitsche of Fransche troepenmacht kunnen stellen. Na den Kathol, afgevaardigde kwam de liberaal Van Karnebeek, die er weder met dezelfde vrijmoe digheid, doch netjes, als een oud diplomaat en oud-minister voegt, op inhakte.* Een onbekeerde zondaar bleek hij. Na eerst zijne verwonde ring over het optreden van Minis ter de Meester (Financiën) uitge sproken te hebben, lichtte hij nader toe, dat hij 't volle recht had, om, de houding van Minister Staal het vorig jaar bij die van nu verge lijkende, van eene groote verande ring te spreken. Hij is geen verstokt conservatief; de Hemel beware! Maar hij wil geen afbraak zonder opbouw. De heer Staal toovert zoo aardig met de mannetjes. Nu zijn ze er, dan weer niet. 't Krijgt iets van „de f liegende Hollander", het spookschip. Opleidingskader, her halingsoefeningen, mobilisatie brach t spreker op het tapijt, 's Ministers plannen daaromtrent achtte hij niet geruststellend. En hoe kreupel was de verdediging omtrent het meegeven der geweren aan de Landweer. De geweermaga zijnen kunnen toch evengoed be waakt worden als de bergplaatsen van kruit en munitie! In zake cavalerie had minister Staal 't bepaald mis. Zes maanden zijn onvoldoende om goede ruiters te vormen. Zooveel weet hij zelf wel van rijden. En dan de manoeu vres I Wat de minister overigens vangener lal Smeding vertelde, neen, dat beliefde hij niet te gelooven. Gestaakt had hij niet. Maar hij wenschte niet de verantwoordelijk heid tc dragen van zekere hervor mingen. Daarom ging gen. Smeding been. En spreker weigert Staal te volgen op den ingeslagen weg. Toen de beer Lohman als spre ker optrad, was de stemming in de Kamer gejaagd, zenuwachtig. Er kwam meer en meer vechts temming onder de heeren. De heer Lohman wees voornamelijk op twee beschul digingen, de eerste tegen de rech terzijde ingebracht, als zou zij zich enkel door politieke redenen laten leiden en beïnvloeden bij dit debat. Spreker wees die aanklacht als be slist onwaar af. De tweede aanklacht gold generaal Smeding. Volgens Spreker had de generaal zich niei aan een misslag tegen zijne over heid schuldig gemaakt. Boos kwam de heer Thomson te gen die laatste bewering op. Hij onderzocht generaal Smeding 's ge drag en bevond dat bij de tucht ondermijnde door zijn gedrag. Wat al eene heel malle geschiede nis was: die woorden Thomson's wer den toegejuicht door ....de socia listen. Le „burgers", die anders zoo ijveren voor tuchteloosheid, tegen het gezag, vonden 't nu zóó mooi, dat zij hunne gewone tactiek ver gaten, om een generaal te kannen knauwen, in het openbaar te kun nen afmaken Arme Thomson In wat slecht gezelschap kwaamt gij nu Rood, rood juichte u toe, rood vond uwe redeneering heerlijk Eene zotte vertooning en toch een zeer comische tegelijk. LeheerMar- chant was één en al oorlogszuch tigheid geworden door Thomson's scherpe rede. Grimmig viel hij de rechterzijde en den heer van Karne beek aan. Volop plaste hij door de wateren der echte, onvervalscbte partij-politiek. Wat wij minstens een grove onvoorzichtigheid zoo niet eene politieke domheid mogen noemen. Of hing 's ministers leven niet aan een zijden draad? En de heer Marehant scheen te willen probeeren, of die draad wel houden zou De lieer Duymaer van Twist was nog evenzeer tegen den minister en zijne plannen als vroeger en kwam opnieuw met eene breede critiek. Na hem kwam Tydeman, die de stemming in de Kamer wat rustiger maakte. Hij zou zijn vertrouwen aan den minister van Oorlog niet ontzeggen, zoo deze er maar voor zorgde, dat sprekers be zwaren op sommige punten onder vangen werden. Dezen minister gaf bij de lofspraak, dat hij een nieuwen toon bad aangeslagen. ln de avondzittiDg, die om 8 uur aanving, kreeg de heer Troel stra het woord. Met genoegen had hij Talma door Marehant hooren afkamm en. Wat al onze lezers met ons begrijpen zullen. Na nog een en ander kwam Troelstra met een motie, die we veilig weg kunnen laten, wijl ze toch ingetrokken moest worden. Rechts traden daarna op Heems kerk, Kolkman en Passtoors De beer Heemskerk scheen het vooral Marehant lasiig to maken, die, nog altoos grimmig, als een half gesti 1de bulleb ij ter in een hoek der Kamer stond te brommen, nu en dan spreker in de rede viel en daardoor den hamer des voorzitters werk gaf. Tegen Troelstra 's motie kwam de heer Kolkman op, terwijl de heer Passtoors het zonderling vond, dat minister Staal eerst nu gemerkt had na anderhalf jaar, dat het in de kazerne mis is, en daar veel nutteloos werk verricht wordt. Daarop kwam de minister weer aan 't woord. In eene vrij lange rede, waarin het niet aan geestig heid ontbrak, lichtte bij de gansche zaak nog even toe, de voornaam ste sprekers beantwoordend. Als 't noodig bleek, zou bij niet aarzelen op den maatregel omtrent het blij vend gedeelte terug te komen. Thans handhaafde hij echter de door hem genomen besluiten. Naar rechts buigt hij. evenmin als naar links. Rechtop blijft hij staan. Moet hij vallen voor de eer zijner vlag, die vlag zal onbesmet zijn. Bij dit slotwoord, iets in het genre van bet zwaardvechterseinde van den vorigen dag, maar gemoderni seerd, werd er op de openbare tri bunes luid bravo geroepen en ge juicht, waarop de Voorzitter zeide, dat wanneer er weer teekens van goed- of afkeuring gegeven worden op die tribunes, het publiek er uitgezet zou woiden. Eene motie-Talma zou later in behandeling komen. Nadat de behandeling van enkele onderdeden der begrooting was ge ëindigd, verklaardeSavorninLohman dat ziju hoofdbezwaar, om deze be grooting te steunen vooral de on zekerheid is omtrent de plannen des ministers. Stelt de minister hem en zijne partijgenooten (de anti revolutionairen) in de gelegenheid, om nog eens kalm die plannen te overwegen, misschien.... Die redeneering gaf al te ver staan, dat de minister niet hangen zou; dat hij, zelfs zonder van het Nederlandsche pantserschip op een Indisch over te springen, gelijk minister Cohen Stuart deed, het bedreigde leven redden zou. En werkelijk hij hangt nietl Te vroeg luidden sommige heethoofdi- gen over hem de doodklok. De laatste berichten uit de Kamer (van dezen morgen even vóór twee uur) melden namelijk, dat minister Staal aan het verlangen heeft vol daan, om spoedig alle gegevens te verschaffen tot juiste beoordeeling van de maatregelen omtrent de vermindering van 't blij vend gedeelte. Daardoor heeft hij een gedeelte der rechterzijde gewonnen en kan thans gemeld worden: Oorlogsbegrooting aangenomen en wel met 60 tegen 38 stemmen. En de positie der regeering Daar over laterMarine is er door, Oor log ook. De zwaarste strijd schijnt gestreden, alleen men vergete niet de blijvende zwakheid van 's heeren Borgesius wonderlijke schep ping! NIEUWE lAiRLEMSCHE COURANT AGITE MA NON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1