STADSNIEUWS. Uit den Omtrek Katholiek Soc. Weekblad. Tn de alle vering van deze week een artikel van J. Scholtens over crediet- hypotheekbanken en hare rechtsgel digheid en een vervolg-bijdrage over den keer in de internationale sociaal democratie door Joh. C. Aalberse, pr. Verder Uit TijdschriftenDe ver- zoeningsraad in Engeland °n Schot land, I; Berichtenen Mededeelingun De grond slagen van het rechtDe H. Schrift over den rijkdomGedwongen win kelnering in de Langstraat. Korte berichten. Invaliditeit; Belasting op luchtvervalschii)g;Schoolartsen; Ar beidstijd Kapitalistische spoorweg beambten Toezicht op kinderen Thuis en buitenarbeiders die hun belang niet snappen; de acht-uren- sluitingJournalistisch Scheidsgerecht; Verkorting van arbeidsduur; Coöpe ratie en trusts; Tien urige werkdag; Nieuwe Boeken. Kerstmis-Nieuwjaar. Onder den aanhef „Aan onze Ka tholieke Landgenooten!" verspreidt het bestuur van „Sobriëtas" de na volgende circulaire Trouw aan onze gewoonte bieden wij U_ j>ij de nadering van het schoo- ne Kerstfeest en de wisseling des jaars onze beste wenschen aan. Wij doen dit met een beleefd doch dringend verzoek. Wanneer het hart tot vreugde stemt meent ons goede Nederland- sohe volk z;'ne hooggeroemde gast vrijheid te moeten loonen. Bij die gastviijheid speelt de drink gewoonte een ongelukkige rol Men meent werkelijk aan die goede eigen- scl ap te kort te doen, wanneer men geen alcoholische dranken aanbiedt. Een niet genoeg te betreuren voor oordeel; want o! boe dikwijls is vcor menigeen het eerste glas aanleiding tot ongebondenheid, tot dronken schap en al de ellende, welke daar uit voortvloeit. Daarom, vermeerdert de drank verleiding niet, die in onze dagen al reeds zoo groot is, en doet dit vooral niet bij gelegenheden van het schoone Kerstfeest en bij het intreden van het Nieuwe Jaar. Doet dit niet, wij bidden er u om, uit liefde tot Goden tot don evenmensch. Laten wij; lo. Niemand opdringen alcohol houdende drank te gebruiken 2o. Geen alcoholhoudende dran ken toedienen aan kindeien, en aan hen, van wien wij weten, dat zij bij dergelijke gelegenheden lichtelijk de grenzen der matigheid overschrij den; Je. Eerbied toonen voor hen, die geen alcoholhoudende of geen ;terke dranken willen gebruiken, en ons onthouden van allen ongepasten aandraug om hen in hun goed be sluit te doen wankelen. Daardoor zullen wij de gastvrijheid de vroolijkheid en gezelligheid geen albreuk doen doch een heerlijk werk verrichten, een offervaardigheid, de liefde en den vrede van ons volk, tot het welzijn van Huisgezin, Va derland en Kerk. Vakorganisatie. Door Z. D. H. den Bisschop van Breda zijn aan de geestelijkheid verschillende manifesten gegeven, inzake de vakvereenigingen. Deze moeten evenals alle andere vereeni- gingen, onder leiding der Bisschop pen staan, dus behoeven zij allen een geestelijken adviseur, die toe gang moet hebben tot alle verga deringen. De taak van dezen geestelijken adviseur wordt echter beperkt tot het bewaren van den vrede en het optreden, wanneer beginselen in 't spel komen, terwijl hij buiten het terrein der zuivere vakbelangen blijven moet. Mgr. Leyten verlangt voorts, dat de vakorganisaties diocesaan zijn. Gedenkdag De Ruyter. Het plaatselijk De Ruyter-comilé te Vlissingen heeft besloten de fe( st- viering ter eere van den grooten zeeheld te houden Zaterdag 2b Maart a.s. Het programma omvat de ont vangst van nationaal comité, krans- legging nabij het standbeeld van De Ruyter, eerste-steenlegging voor de stichting voor de stichting der De Ruyterschool, zoo mogelijk histori sche optocht, uitvoering der cantate en volksconcerten. Een VarLenshistorie. 't Was een ernstige zaak, die reeds verschillende dagen in onder zoek wrs bij 't schoolhoofd van t dorpje Ot bij Nijmegen. Meer malen toch was 't gebeurd dat de kinderen, die wegens het te ver afwonen overblijven, 's middags humane boterhammen misten, die wie weet op welke sluwe wijze werdee gestolen. Ernstiger was 't. bovendien, omdat derdenking viel op eenige schooljongens, die dan ook al een paar malen bij 't hoofd in hoog verhoor waren geweest. Allen waren natuurlijk onschuldig! Maar „de dief zou wel gevonden Op een meer morgen, 'twas half twaalf, opeens uitbundig gejuich van de jeugd. De dief werd op heeterdaad betrapt, 't Hoofd schiet toe en vindt de booswicht nog juist bezig zijn slag te slaan. De laag hartige was ontmaskerd. 'tWas nie mand minder dan...'t losloopend varken van 't hoofd. („Gelderlander") De verkoop der Weldadigheids- postzegels. De verkoop der postzegels, uit gegeven ten behoeve van de Ara- sterdamsche Vereeniging tot Be strijding van de Tuberculose is gis teren op de postkantoren en aan alle kiosken der hoofdstad aange* vangen. In het hoofdpostkantoor zijn twee loketten uitsluitend voor dezen ver koop beschikbaar gesteld, en daar stond het gisterochtend vroeg al stampvol met wachtenden, die in twee lange rijen stonden opgesteld, velen gewapend met briefjes voor het geheugen, waarop tot n et on belangrijke bedragen de inkoop der zeldzame zegek stonden geboekt. En den geheelen dag dooi was de drukte voor dé beide loketten er niet op verminderd. De tamelijk vinnige koude buiten zal de men- schen wel naar de bebagelijke warmte in die ruime hal gedreven hebben, waar het beter uit te hou den is dan voor de kiosken. Een vermeerdering van bezoek aan die miniatuur-winkeltjes hebben we dan ook niet opgemerkt. Maar natuur lijk zijn ook daar al heel wat zegels opgekocht en de aankondigingsbil jetten. die er zijn opgehangen, trek ken de aandacht van menigen voor bijganger. De belangstelling op de postkan toren is voor dit nieuwigheidje al gemeen. Men haast zich de fraaie zegels naar buiten te verzenden. Als ze voor verzamelaars bestemd zijn, dan is dat- makkelijk genoog op te merken. Dan worden er com binaties bedacht. Op briefkaarten één drie, of drie één op brieven één van vijf, of vijf van één, of twee van één en één van drie of twee van vijf en alle mogelijke va riaties op brieven met dubbel port. Heele vellen worden opgekocht, misschien wel door handelaars of philatelistenwant spoedig genoeg zullen ze zeldzaam worden, die sierlijk geteekende papiertjes, die maar tot en met 8 Januari verkrijg baar en tot en met 21 Jan. geldig zijn. Gemengd Buitenland Het inkomen van Amerikaansche tnillionnairs. De vice-president van de Standaard Oil Trust, de heer Roger. hee.ft een kleine statistiek van het jaarlijksch inkomen en van de iterrr.ogenscijfers van Amerikaanschemillionuairs, waar toe ook hij behoort, opgemaakt. Daarin heeft hij uitgerekend, dat John D. Rockeftl'er, de „koning" der olietrusts, de rijkste man der wereld is. Recke- feller's inkomen zal voor het aan staande jaar op niet minder dan 150 millioen gulden bedragen. De jaarlijk- sche rente van zijn broer William, wordt op ongeveer 50 millioen geschat, terwijl die van den heer Roger 75 millioen bedraagt. De heer Carnegie beschikt overeen ver ogen van 1000 millioen. Op hem volgen in de reeks Van der Bilt met 300 millioen en Gould, Clark en me vrouw Hetty Green met 250 millioen. Pierpont Morgan, die bij de kleine opsomming als laatste wordt genoemd, beschikt over het naar verhouding met de andere kleine vermogen van 120 millioen. Een tunnel onder het Kanaal. Uit Londen komen thans nadere bijzonderheden over het plan tot verbinding van Engeland en Frank rijk door een tunnel onder het ka naal door waarvoor een wetsontwerp bij het Parlement is ingediend. Machtiging wordt gevraagd voor de uitvoering van de noodige wer ken tot op 4800 M. van de kust. Een nieuwe maatschappij zal zich belasten met de voltooiing ran he t werk, in samenwerking metdeon- derzeesche spoorwegmaatschappij en de Fransche Noorder-spcorwegmaat- sehappij. De South Eastern en de Chatham Railway-maatscb appijen krijgen recht, om deel te nemen in het kapitaal van de nieuwe maatschappij. Haar kapitaal zal 400 millioen fres. bedragen. De helft van die som zal in Engeland, de andere in Frankrijk geplaatst worden, zoodra het Parlement het wetsontwerp heeft goedgekeurd. fJEen Londsnsthe naam'ooze vsn- nootsthap net 200 milliom frs. ka pitaal die de Engelsche aandeelcn vei t> genwoordigt, zal het werk hal verwege uitvoeren, een FraDsche maatschappij de andere helft. Er zullen twee evenwijdige tunnels ge graven worden tot een gezamenlijke lengte onder zee van 24 mijlen en met de toegangen onder land mee gerekend, van 30 mijlen (48 K. M.) Men berekent dat in het eerste jaar na de opening van den spoor weg „Caldover" (Calais-' over) 1,300,000 reizigers de reis door de tunnel zullen maken en dat de ont vangsten voor het geheele vervoer over dat jaar 1.540.000 pnd. Sterk zullen bedragen. Men verwacht; dat aan do aan deelhouders 9 pet. dividend uilge- keerd zou worden. De tunnels krijgen elk een mid dellijn van ongeveer o1/.? M. en zul- len gegraven door grijze krijtlagen, die aan den Engelschen kant 87, aan den Franschen kant 80 voet dik zijn en een ondoordringbare bescherming vormen. De electrisehe motoren, die voor het vervoer gebruikt zullen worden, zouden stroom ontvangen uit groote centrales. Dezelfde inrichtingen moeten den stroom voor de ver lichting en de samengeperste lucht die voor de luchtververscbing noo- dig is, levei en. Wanneer de spoorlijn die men in Griekenland aanlegt, en de nieuwe tunnel klaar zijn, zal de Indische post 20 uren vroeger in Engeland kunnen aankomen. Verlof Drankwet. OFF. GEDEELTE. B. en W. vuil Haarlem brengen inger. art 37 der wet van 28 Juni 1881 (Staats blad No. 97), zooals zij laatstelijk'''gewij zigd is bij de wot van 30 Uec. 1905 (Stbl. No. 301), ter openb. kennis, dat is inge komen een verzoekschrift van Tulleken A. Th. om ver'of, ingevolge art. 34 dier wet, tot het. verkooperi van aleoholhou- denden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan de Frans Halsstraat No. 03. Haarlem, 21 December 1906. 13. en W. voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ. I.. B. De Secretaris, PIJN ACKER. Hinderwet. OFFICIEEL GEDEELTE. B. en W. van Haarlem, doen te we,ten, dat bij hunne beschikking van 19 De cember j.l. hunne beslissing op het ver zoek van J. J. van Minden Jr. namens de Naamlooze Vennootschap Stoommeu- belfabriek „de Phoenix" vergunning tot oprichting van eene inrichting voor ma chinale houtbewerking waarbij als be weegkracht een gasmotor van 8 paarde- krachten zal worden gebezigd, in de per- ceelen aan de Bakenessergracht No. 19, 21 en 23 Kad. Sectie D No. 7702, l ooi den tijd van vier iveken is verdaagd. Haarlem, 21 December. B. en W. voornoemd. BOREEL. de Secretaris, PIJN ACKER, Hoog Spel. Wij vernemen, dat in „Hoog Spel," het nieuwe stuk van den heer Jhr. A. W. G. Van Riems dijk, waarvan Woensdag 20 I ec. a.s. te Amsterdam de première plaats beeft en datonderdag 27 Dcc. d.a.v. in den Schouwburg aan den Jansweg alhier wordt opgevoerd, de navolgende leden van deNederland- sche Tooneelvereeniging optreden de dames Van der HorstVan der Lugt Melsert, de Boer, Marie Has pelt en Beider en de heeren Alex. Post. Van der Horst, Musch, Hol- kers, Smith, Gilhuys, Van der Does, Barendse, Ruys, Brandenburg, Van Warmclo, Chris, de la Mar, Hissink, Abas en Morees. Baden. In het Douche-badhuis aan den Koudenh rn zijn in de afgelooper week genomen 453 baden. In het badhuis Leidsche Plein zijn afgeloopen week genomen ba den 709. Geen komplimcntje. Wij leze in Neerland ia In Haarlem verkoopt een bajexer ?„poin de luxe brood". Bloembollen. Door liet zachte wei. cv werken de bloembol len in Haarlems omstreken buiten gewoon vroeg. Hier en daar ko men enkele soorten al voor den dagdat is vier weken eerder dan gewoonlijk. Benoemd. De lieer H. van Dantzig, verleden jaar voor één proefjaar aangesteld tot marktmees ter van de boter-, de bloemen-, de vee- en de paardenmarkt, is thans definitief tot di i betrekking be noemd. Schaatsenrijden. Bij doorgaand vriezend weêr zullen op de banen der Haarlem- sche IJsclub alhier op 2 Januari 1907 de natioi le proefwedstrijden worden gehouden, terwijl de eind- wedstrijden zullen plaats hebben op 4 Januari. De nationale wedstrijden voor het provinciale kampioenschap, uitgeschreven door den Ned. Schaat- senrijdersbond zullen 29 dezer al hier verreden worden. Vernielzucht dar straatjeugd. Door den Burgemeester is aan de hoofden der lagere scholen eene circulaire gericht, waarin hij erop wijst, dat wederom verschillende gevallen van opzettelijke vernieling van de eigendommen .der gemeen te en van particulieren voorkomen. Bij onderzoek naar de daders bleek gewoonlijk, dat de schuldigen waren le zoeken onder de leerlingen der lagere scholen. Velen dezer schij nen steeds de gelegenheid aan te grijpen, om alles wat zij op weg naar .school onbeheerd vinden, zooals bekken, onbewoonde percee- len enz. zooveel mogelijk te bescha digen: Gelijk voor de hand ligt, is zelfs het nauwlettendste politie po litietoezicht niet bij machte om dit kwaad tegen te gaan. Daarom doet de Burgemeester nogmaals met aan drang een beroep op de medewer king onderwijzers, om met alle bun ten dienste staande middelen de zuclit tot vernieling bij hunne leerlingen te bestrijden. Centrale Raad van Beroep. (Ongevallenverzekering.) In de gister te Utrecht, gehouden openbare terechtzitting bad de uit spraak plaats in de volgende zaken. Hooger beroep van de Rijksver zekeringsbank tegon deyyiitonraaF van den Raad van BeroenjilSfél waarbij met vernietigkm glfiïr be slissing van de Banki§ dat ook na 4 Juni 1906 aan A. H., dekknecht te Hardinxveld, voor- loopig zal blijven toegekend eene rente van 70 pet. van zijn dagloon ter zake van een ongeval waarbij hij de linkerzijde van zijn lichaam heeft bezeer1. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak en beves tigde de beslissing van de Bank waarbij getroffene voorloopig eene rente van 521/2 pet. van zijn dag loon is toegekend. Hooger beroep van J. G. T. te de Waal op Texel tegen de uit spraak van den Raap van Beroep alhier houdende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekerings bank, waarbij de door eischér aan gevraagde schadeloosstelling is geweigerd ter zake van een ongeval. De Raad overwoog, dat het letsel waardoor eiscber gedurende eenigen tijd belet was te wérken, lie'gevolg is van de wijze waarop hij zijn werk pleegt te verrichten en niet ijls gevolg van een ongeval. De Centrale Raad bevestigde de uit spraak. Onverstandig reiziger. Dezen dagen is een reiziger van hier die met den laatsten trein uit Amster dam naar hier zou vertrekken, in den verkeerden trein gestapt, zoo dat bij naar Zaandam spoorde. Aan de halte Hembrug stapte bij, uit en vermoedelijk met het doel dwars door den Grooten J.Jpolder over Halfweg naar Haarlem te.wande len, beeft hij getracht zonder voor kennis der brugwachters over de brug den overkant van bet. kanaal te bereiken. Hij is daarbij editor van liet viaduct, ter hoogte van Jl/g M., gevallen en (^bezeerde zich dermate, dat bij daar eenige uren is blijven liggen. Een der beamb ten, die de lijn inspecteerde, vond hem daar 's morgens. Per rijtuig werd hij toen naar Haarlem ge bracht. Te water. Gistermiddag circa 3 uur sprong er een man uit den mast van het schip de „Twee Gebroeders" op het Spaarne. De man sprong te water, vóór dat hij den mast op zijn lichaam kreeg. Den mast hebben zij ijlings vastgemaakt, de schipper zwom naar den oever en trok fluks een droog pak aan. Het is anders wel een koude liefhebberij in deze dagen. li. Wijding. Onder de studenten van het Seminarie te Warmond, die heden de H. Wijding van het Subdi aconaat hebben ontvangen, bevinden zich vier onzer Stadgenooten, de Eerw. Heeren B. P. M. de Jong, J. G. Kerk vliet, W. H. Kooij en K. A. H. van Veen. Reclame. DeAnt. Jurgens Margarinefabrieken te Oss hebben weer een aardige re clame bedacht. Deze reclame wordt uitgewerkt in een prospectus, gericht „Aan de huisvrouwen.". Niet minder dan f15000 en 20000 boeken in prachtband worden dooi de firma gedurende 1907 onder de verbruikers van Solo-Margarine ter verdeeling disponibel gesteld. Wij bevelen onzen lezers de lezing van dit relacmeplan ten zeerste aan. Weldadigheid naar Vermogen. Deze Vereeniging heeft 1500 z.g. Kerstmiskaarten verzonden, waarin in een bijgaande circulaire, bij ieder wordt aangedrongen voor een extra- bijdrage te teekenen, met liet oog op den grooten steun, welke de Vereeniging behoeft, wil zij met een steeds groeiende bevolking aan haar doel blijven beantwoorden. Op een Kerslgave aan te dringen het verzoek dezer Vereeniging nader aan te bevelen, lijkt 011s overbodig. Het is een mooi woord Kerst-gave. Het is vooral zoo n heerlijke daad. een Kerstgave. Museum van Kunstnijverheid. In de Rotonde van bet Museum van Kunstnijverheid zullen Zondag a.s. en gedurende de Kerstdagen ten toongesteld blijven de photographieën betrekking hebbende op Nederlandsch Indiëalsmede de reproductiën van de miniatuur uit bet getijboek Gri- mani. De zeldzame gelegenheid, die hier geboden wordt, deze prachtige miniatuur schilderwerken te bezich tigen, zal zeker gedurende de feestdagen velen nopen een bezoek aan het Mu seum te brengen. Zondag is de toegang kosteloos. Drankbestrijding. Dondert!agavond is alhier opgericht een afdeel ing van de Gereformeerde Vereeniging voor Drankbestrijding. Tot bestuursleden werden geko zen de heeren G. G. van As, J. van Duyvendijk en P. van Tricht. De eerstgenoemde verklaarde zijn benoeming in beraad te willen bon den. Verder werd een Huishoudelijk Reglement vastgesteld. .Jeugdige dievenbende. Doof- de po litie alhier zijn weder een 10-tal jon gens aangehouden van 10 tot 13 jaren, die in den laatsten tijd ver schillende diefstallen van lood, zink en ijzer hebben gepleegd op het -terrein van het Lakenkoopersgilde, 'aan de in aanbouw zijnde huizen al daar. Bovendien hadden rij reepen lood, bevestigd onder de raamkozij nen der woning van mevrouw de weduwe Beynes, aan den Raam- singel, gestolen. Het gestolene hadden zij ver kocht en de opbrengst versnoept. Zij hebben bekend. Gevonden1 duif, 1 sigarenko ker, 1 rijwielpomp, 1 handschoen. Procesverbaal opgemaakt wegens: berijden van .een straat in verbo den richting. Uit een paknuis aan de Raaks is gisteren een rijwiel ontvreemd. Gisterenmorgen is op den Dreef een 82-jarigen man door de koude bevangen ineengezakt. Hij is per brancard naar het Di- aconessenhuis overgebracht. Gistermiddag is een karpet ont vreemd van het trottoir voor een winkel aan het Kerksplein. Gisterennamiddag is le Velser- oord het rijwiel van den veld wachter te Velsen 'ontvreemd. Burgerlijke Stand. Bevallen: 20 Dec. G. Kliek— Liedmeijer d. J. C. Hopstaken Borsboom z. J. van Herwerden Vink d. 21 Dec. A. M. Comelisse Hessels z. P. v. Duivelde-—Prevosth z. Overleden: D. 7. ra. v. W. F. Hoek, Turfmarkt. J. 2. j. d. v. W. Vreem, Voorzorgstraat. H. J. Michel 73 j., Biirretstraat. AGENDA voor Zondag 23 Dec. 'feyler's Stichting. Dagelijks van 11 u. v. m. —3 uur n.m. (behalve Zaterd. en Zond.); de Bibliotheek van 14 u. n. m. (behalve Zond.). Koloniaal Museum. Dagelijks van 10 u. v.m. 4 uur n.m. Museum van. Kunstnijverheid. Dage lijks van 10 u. v.m. 4 u. n.m. Heden, Zondag, toegang kosteloos. STmeUj1: 'Museura T. Oudheden. Dagelijks van 10 u. v. m. 3 u. n. m.; 's-Zondags van 12—3 u. n.m. kosteloos. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks van 10 u. v.m. 5u. n m. (beh. Zondags en It. K. Feestd.) Leesmuseum. Dagelijks van 11 u. v.m. 10 u. n. m. Stadsbibliotheek. Dagelijks (boh. Zon dag) van 10 u. v. m. 4 11. n.m. koste loos. Teyler's Museum Tentoonstel ling van fotogravuren, enz. Zalen Kennemerlandsch'e kunsthandel, bij Molster en Van Akkeren (Bloemen- daal v.m. 10 uur n. m. 7 u Ten toonstelling van schetsen en schilde rijen in olieverf door C. M. L. Kouw. Cafézaal „De Kroon,, n. m. 4 u. Nieuw dameskapel „Ferdinand Iser" Matinee. Schouwburg Jansweg n. ra. 8 uur. Ned. Tooneel en operetten-Ensemble van A'dam. „De Roode Brug" of de nacht van den 13en November," be roemd drama in 5 bedrijven. Sociëteit Vereeniging" Kon. Ned. Bioscope n.m. 3 11. kinder- en fu- miliematinée. it. m. 8 u. Haarl. feestuitvoering. R. K. Tonne,elver. leefde voor de Kunst" n. m. 1 u. repetitie blijspel n. m. 8j/2u. bestuursvergadering. AGENDA voor Maandag24 December. Voor bezienswaardigheden zie Agenda van Zondag. Cafézaal. „De Kroon" Nieuw dames kapel „Ferdinand Iser" Concert- Sociëteit Vereenigingn.m. 8 u. Kon.. N. Bioscope Haarl.' Feestuitvoering. Gebouw Raad v. Beroep Spaarne 92 rood) n.m. 14/2 u. Raad van Toezeg ging zitting. 113<? Alg. Verg, der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Haarlemsche Damclub Simultaan séance door den heer C. F. Visser te Overveen. Gebouw Haart. Bankver. n.m. 3 u. Mij. tot Verbetering der Huisvesting van Minvermogenden. Algemeene ledenvergadering. Groote zaal Brongebouw. Kerstfeestvie ring Zondagschool ds. Moeton. Verkooplok. Bakenessergracht 13 v.m. 10 u. Deurws. Glaser ver koop. v. meubil. goederen. Te zien van 10 u. v.m. 3 u. n.m. SCHOTEN. Baldadig. Gisteren nacht hadden baldadige handen op den Rijksweg "aarlemSehoten bij het Kerkhof een paar driehoekslan taarns, midden op den weg gezet. ZANDVOORT. De Gemeenteraad alhier heeft aan den Heer J. van Stolk, ingénieur te 'sGravenhage, opgedragen het maken van een bestek en begrooting voor, rioleering. I.JMUIDEN. Aanvaring. Alhier is de trawler „Anna" (van de Maatschap pij „De Kotter") vóór de hoofden in aanvaring gekomen metde„Cla- sina Luther" (Maatschappij Plan- teijdt. De steven van de „Anna" werd gescheurd en trok krom. BEVERWIJK. Bij de alhier ge houden inschrijving voor staanplaat sen op de kermis in 1907 werden de volgende plaatsen gegund: Voor een stoomcaroussel ad f 651,25, voor een luchtschommel ad f60,60, vooreen draaimolen ad f 115,60, voor een beignetkraam f50, voor een schouw- burgtent ad f75. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- W'OUDE. Gemeenteraadszitting. In de Donderdag gehouden voltallige Raads vergadering werden de volgende pun ten behandeld Ingekomen was een schrijven van de Holl. Electr. Spoorweg-Maatschap pij, dat, buiten het gemeentebestuur er, voor goede veiligheidsmaatregelen zai worden gezorgd en slechts ééne halte" in de gemeente zal worden ge vestigd en wel aan den Nieuwen weg. Mededeeling geschiedde, dat tot tijdelijk onderwijzeres aan de school te Houtrijk en Polanen is benoemd mej. Huiskes van Haarlem. Een adres der afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Bond van Onderwijzers 0111 betere salarisregeling werd weder aangehouden, daar vol gens den voorzitter de begrooting van 1907 geen meerdere uitgaven toeliet. Aan den heer C. Klok werd wegens lichaamsgebreken, ingaande 1 Mei 1907, op dp meest eervolle wijze ontslag verleend als hoofd der school te Houtrakpolder. met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Op een adres van den heer B. Asschcr, tot aankoop van een strook Raadhuisgrond, i/2 M. breed, bij den bouw van zijn huis iu gebruik geno men, besliste de Raad gunstig. In de concèssie voor gaslevering door Haarlem aan deze gemeente werd op verzoek van dat gemeentebe stuur cle bepaling geschrapt betreffen de overneming va'n buizen bij even- tueele eigen gemeentelijke expioitatie. De beïooning der brandspuitliöden regelde de Raad na meer besprekingen als volgtspuitgasten en pijnhouders f 0,25 per uur, f 0,30 voor de brand meesters wenschte men de consump tie daarbij af te schaffende heer Barendrëgt wees op het noodzakelijke van liet- verstrekken daarvan op afgelegen plaatsen, zoodat dit in bijzondere gevalleif nog zal worden versterkt. De heeren Barendrecht en Biesheu vel wezen hierbij op de wenschelijk- beid tot aanschaffing van een brand spuit voor den' HoütraKpolder, terwijl de voorzitter mededeelde dat het dag. bestuur bezig is om regelingen te treffen tot het verleenen van hulp bij brand der omliggende gemeenten. De oude Haarlemmerweg, door de heeren Cos en Faas nog nader opge nomen was in slechten toestand be vonden; in verband met het in de vorige vergadering en bij plaatselijke opneming besprokene werd op voorstel van den heer Cos besloten de bermen van dien weg te doen afnemen, dat f 116 zou vorderen. Op voorstel van den voorzitter verleende de Raad aan den te Halfweg gestationeerde Rijksveldwachter Rijn- ders een gratificatie van f 25. De tol op voormelden Ouden weg zal weder aan J. B. Lijnkamp worden .verpacht voor één jaar tegen f 450. In geheime zitting' werden voorts behandeld de drie punten der agenda 4 reclames hootdel. omslag, le suppl. kohier dienst 1906 (forensen), vast stelling 2e suppl. hohier hoofd, om slag dienst 1906 en nader voorstel belegging f 4000. Bij de gebruikelijke rondvraag brachten de heeren Kroon en War merdam verslag uit van hun onder zoek der landerijen de „Uiterdijken."' De heer Hartgerink merkte op dat de klok in de Raadzaal niet in orde scheen, de heer Biesheuvel vroeg ver plaatsing van een lantaarn te Spaarn- woude, terwijl de heer Van Warmer dam klaagde over losloopende bondon in de weilanden. SPAARNDAM. Zware mist. Dat de zware -mist, die Woensdag 1.1. in dezen omtrek was, vooral voor schip pers zeer hinderlijk is geweest, bleek ook alhier. Op bet voormalig IJ bij Spaarn- dam, geraakte een schuit, beladen met steenkolen, en een sleepboot met schuit er achter van de firma Vogelpoel en Noorwegen vast. Den zelfden avond kon nog de schuit met goederen worden afgebracht en naar Haarlem vervoerd, doch de sleepboot van Vogelpoel en Noorwe gen werd eerst Donderdagmiddag- om 1 uur los gewerkt door de sleep boot Cornelia Wilhelmina, terwijl de schait met steenkolen des morgens om 9 uur werd afgetrokken door een paar andere sleepbooten. Voor de zooveelste maal bleek alweer dat het IJ bij Spaarndam, vooral voor onbekende schippers, zeer moeilijk is te bevaren. LISSE. Buiten. gewone vergadering van den Raad der gemeente Lisse, wegens de officiëele ingebruikneming van het nieu we Raadhuis. Gistermorgen te halfelf waren in de Raadzaal van liet nieuwe Raadhuis aanwezig de wethouders en de raadsleden, behalve de heer Huijg, die ongesteld was, benevens de hee ren Zaneveld en Van Steenbergen, ambtanaran ter secretarie en de heer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 2