Donderdag 27 Dec. 1906. No. 6486. 31ste Jaargang. wip 1 Dagblad vo^r Noord- en Zuid-Holland. Bericht. BUITENLAND. BINNENLAND. 1 ABON NEMENTSPRIJSV - Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD .VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer*0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suec., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Die zich metingang van 1 Januari op de „Nieuwe Haarl. Courant" abonneeren, ontvang ,n de tot dien dag verschijnende nommers GRA TIS. Laster. 't Is met de anti-clericale leu genpers als metj sommige personen die, wanneer zij niet met iemand aan den stok, wanneer zij geen pro cessen hebben, eene vreemdsoortige leegte in zich schijnen te gevoelen. Deze pers moet liegen, of minstens zich voortdurend tot echo maken van den logen, anders vreest zij hare roeping te missen. De mil- liarden der Fiansche kloosterlingen: het kwart millioen van wijlen Leo XIIIde millioenen van Mgr Adami zijn uit dezelfde fabriek afkomstig. „Liegt er lustigjes op los, lieve vrienden, er blijft altoos iets van hangen Pleiten voor het „denkend deel der natie" doet het intusschen niet, dat bet zich telkens weer op de zelfde manier laat bedotten, terwijl langoor zelfs zich geen tweemaal stoot aan denzelfden steen. Het kwart millioen galden, dal wijlen Z. H. Leo XIII genoten zou hebben van Keizer Wilhelm, ah commissie-loon voor den steun van het Duitsche Centrum bij de nieuwe legerwetten, gaf de arti-clericale Pers gelegenheid om weder eens recht hartelijk te zijn. „Het Volk", hoofdorgaan der socialisten. u weet wel, die godsdienst beschou wen als iets, dat iedereen voor zich moet weten deed hieraan als gewoonlijk dapper mee. 't Eenige verschil was, dat de liberale Pers handschoenen aantrok bij 't slijk werpen en „Het Volk" de directe aanraking der modder niet schuwde Thans bracht de officiëele „Nord- deutsche Alg. Zeitung" de mede- deeling, dat „het kwart millioen van Leo XIII" eene boosaardige leugen is. De leugen, dej laster, hebben intusschen het hunne gedaan. Dan zijn er weer honderden meer, die de Kerk nog wat feller haten en tegen hare „hebzucht uitva ren. Daarmee is het doel bereikt. kamer-overzicht. De begrooting van Landbouw, Nijverheid en Handel is met be kwamen spoed Maandag 1.1. afge handeld. Daarbij toonde minister Veegens, dat hij ernstige zaken ernstig behandelt, ook bij de be spreking in de Tweede Kamer, maar dat hij een snedig gezegde, eene aardigheid nu en dan niet in strijd acht met de deftigheid der vergadering. De heer Plate opent de algemoene beschouwingen met zijne bezorgdheid uit te drukken over te groote voort varendheid van dezen minister, die het werk van andere departementen (Buitenl. Zaken, Waterstaat, Justi tie) te veel aan zich trekt. Hij vreest voor „jeugdigen overmoed" voor te veel concentratie op één punt. Spreker zegt, dat er te weinig rekening gehouden wordt met de belangen van den middenstand, zoowel door den Rijkswetgever als door dien der gemeente. Men denke slechts aan de belastingen van Rijk en gemeente. In geheel anderen geest sprak de heer Hubrecht, althans wat de gtan<. en de voortvarendheid van dit nieuwe departement betreft. Hij pleit voor de zoogenaamde gesplitste bestekken, die in Duitschland zoo uitstekend werken en de *leine industrie ge legenheid geven, om bij de aanbe stedingen mede te dingen. Zonder die splitsing kunnen alleen de groote of grootste ondernemingen inschrij ven,en die onderwijzers zijn meest b litenlandsche,'zoodat onze industrie geweldig daaronder lijdt. Spreker dankt den minister, die beloofd heeft gesplitste bestekken zooveel mogelijk te bevorderen. Minister Veegens betuigt zijn dank aan den heer Hubrecht en spreekt zijn verwondering uit over het door den heer Plate gesprokene. G een voogdij over andere departementen wil Ministerdie verwaandheid heeft hij niet. Waar zijn departement met andere in aanraking komt, wil hij in aller belang samenwerking. Niet zoozeer door subsidiën wordt door spreker de Middenstand be voordeeld; maar bovenal door het Bureau voor Handels- gegeven s, bij deze begrooting voorgesteld. Dat bureau zal vooral den kleinhande laren nuttig zijn. Op de Motie-Tak, betreffende de bemoeiingen van Minister van Tets Buitenl. Zaken) met de vraag naar Nederlandsche werklieden inDuitsch- land (bij staking daar), verklaarde Je heer Veegers, dat er tusschen Buitenl. zaken en Landbouw inder daad overleg gepleegd was, doch illeen over de vraag: zullen deze oproepingen al dan niet in de Staatscourant geschieden? Voortaan sullen die oproepingen niet meer in het Staats blad geschieden, omdat de Neder landsche werklui toch niet welkom zullen zijn als onderkruipers, lachte de minister, den socialist Tak het geliefkoosde socialistischewoordje te genieten gevend. Na eene korte toelichting trok de heer Tak zijne motie in. De heer Reyne had een zwaren dag. Over de Rijkstuin- en landbouw scholen had hij 't eerst. De gebouwen te ordt en te Scbagen deugen niet de opkomst van de militie valt sa men met den tijd, voor het onder wijs aan genoemde inrichtingen bepaald. Later bij art. 19 dringt dezelfde spr. aan op vermeerding van subsidie voor genoemde scholener dienen ook meer pra.ctisch ontwikkelde leerkrachten aan verbonden te worden. Ia zjjn antwoord wees de Minister op de schatkist, met wier belaugen ook rekening gehouden moet wordm. Minder gelukkig was de heer Reijne met zijne subsidie-bestrijding van Christelijke J 6 Boerenleenbanken; hij wilde die subsidie onthouden aan zulke Banken, waarbij men om politieke of godsdienstige redenen uitgesloten kan worden. De heeren Roessingh en Schaper en later ook Tydeman stemden aiet die redeneering in. Door den heer Van den Heuvel (Katholiek) worden de Boerenleen banken warm verdedigd. In hare statuten staat uitdrukkelijk, dat de voorzitter waken moet tegen rede voeringen van zuiver godsdienstige n of politieken aard bij de gewone voordrachten. Ook de heer Ruijs de Beeren- brouck verdedigt op verschillende goede gronden de subsidiëering van christelijke Boerenbonden. In zijn antwoord bracht de minister hulde aan de Katholieken, die hier te lande dergelijke instel lingen het eerst in 't leven riepen. Met het voorstel-Reyne kan de Mi nister niet meegaan. Men moet bij Landbouw niet den onzaligen school strijd trachten over te brengen. Het amendement-Reyne (aH- 26 met 1000 gld. te verminderen, wordt met 32 tegen 28 stemmen verworpen. Verschillende andere sprekers kwamen nog aan de beurt en minis ter Veegens had nog enkele malen gelegenheid om de Kamer eens har. telijk te doen lachenten koste van den heer Plate soms, die er nu en dan over uit zijn humeur scheen te raken. Landbouw was daarom zoo gauw afgehandeld,wijl op eene motie van Van Kol en andere de behan deling van sommige punten tot later verschoven is. We noemen slechts exploitatie van mijnen door den Staat, Kamers van Arbeid enz. Tot einde Januari is de Kamer uiteengegaan. Wij mogen wel eindigen met de verklaring als de heeren wat min der breedsprakig geweest waren, hadden ze behoorlijk tijd gehad, om alles af te handelen. Dat deden ze niet. Er werdveel te veel ge praat. Troelstra en Hugenholtz voor al speelden met den kostbaren natio nalentijd. Wat Hugenholtz vertelde was bovendien meestal „niet veel zaaks." ITALIË. Daags vóór Kerstmis, 's morgens om elf uur, heeft de H. Vader vol gens gewoonte de Kardinalen ont vangen, die te Rome verblijven en die op dezen dag Z. H. den Paus hunne wenschen voor Kerstmis ko men aanbieden. Zij werden door Pius X in zijne bijzondere bibliotheek ontvangen. Namens allen namZEm.Kard.Oreglia di Santo Stefano het woord Hij be tuigde Z. H. aller aanhankelijkheid en drukte den wensch uit, dat zij weldra de zegepraal van den gods dienst en der goddelijken rechten aanschouwen mochten, tot heil der menschheid. Eenvoudig en zonder plechtigheid, antwoordde Z. Heiligheid. Hij dankte de Kardinalen voor hunne wenschen en vooral voor hunne medewerking, Hem verleend bij het volbrengen der Pauselijke zending in de wereld. Sprekend over de geweldige beproe vingen, die Christus' Kerk bezoeken, hoopte Z.H. dat het nieuwe jaar eene wijziging brengen mocht in de woedende aanvallen der booze mach ten. „De vervolgingen zijn het werk der Voorzienigheid, sprak Z. Heilig heid." Zij scheiden het goede van het kwade. Maar zij doen de zwak ken vallen. Bidden wij voor het ophouden der vervolging. De soli dariteit en de genegenheid der ge- heele Roomsehe Kerk volstaan in tusschen om de slachtoffers te ver sterken. De bewonderenswaardige eenheid, die iederen dag klaarder zich open baart, noemde Z. Heiligheid eene reden, om binnen korten tijd op betere dagen te mogen rekenen voor de Kerk. Mgr. Montagnini is door Z. Hei ligheid tot Apostolisch protonotarius verheven. Wat sommige bladen ook melden mogen, het schijnt zeker te wezen, dat Z. H. geene nieuwe instructies jenden zal aan de Fransche geeste lijkheid naar aanleiding van de wet 3. De nieuwe wet is zoo mogelijk n°g vijandiger dan de' vorigede geestelijkheid heeft zich dus te hou- 1"\? r-an vroegero voorschriften ij elijke tegenstand, in de kerken ij ven, tot men met geweld uitge dreven wordt. Mochten de omstandigheden dwin gen tot het vieren der H. H. Ge- eimen in besloten kring, wanneer e openbare godsdienstoefeningen on- mogelijk gemaakt worden en daarheen gaat het, vreest men, te Rome dan zullen nieuwe instruc ties niet uitblijven. De „Osservatore Romano" van den 24en dezer weerspreekt de las terlijke berichten over sommige bisschoppen en priesters in Frank rijk, wier houding het Vaticaan de grootste bezorgdheid zou inboezemen. Nooit, zegt het officiëele Pauselijk orgaan, was men bij den H. Stoel geruster op de eenheid van geest en hart onder de Fransehe geestelijk heid dan thans. FRANKRIJK. Gelijk wij reeds meldden is op voor schrift van ZEm. Kard. Richard, aartsbisschop van Parijs, in het diocees der hoofdstad de gewone middernachtmis in alle kerken en openbare kapellen op Kerstmis achterwege gebleven. Een pijnlijk gemis voor vele Franschen, voor wie de Nachtmis het hoofdnommer is van de Kerst mis-feestviering. De „Petit Paiisien", een Parijsch dagblad, welks geïllustreerd Zon dagsblad ook te Haarlem hier en daar voor de winkelramen hangt, had eene soort volksstemming uit geschreven over de 10 grootste man nen der 19de eeuw. Er werden 15 millioen stemmen uitgebracht. Bovenaan de lijst komt Louis Pasteur, die 1.338.425 stem men kreeg; Victor Hugo 1.227.103; Gambette 1.155.672; Napoleon I 1.118.034; Thiers 1.039 453; Carnot —950.772; Curie 851.107A. Dumas père 550.602; Dr. Roux 603.941; Parmentier 498.864. De grootste geleerde met zijn kinderlijk geloof, zijne echte vroom heid is de eerste van allen, naar de schatting der menigte. In het voorbijgaan mochten we wel even daarop wijzen. BELG1E. De 1\ amer heeft deze week een wetsontwerp goedgekeurd tegen de kinderverzekering, m. a. w. eene wet op de hooge kindersterfte. Er komt alzoo eindelijk, na drie jaren wachten3 het ontwerp dag- teekent van drie jaren her een einde aan de schaamtelooze en schandelijke exploitatie, waartoe, te lang en ongestraft, de verzekering van zeer jonge kinde ren aanleiding heeft gegeven. Maatschappijen toch welke zich vooral ten doel stellen, kinderen beneden de vijfjaren te verzekeren, hebben zoowel in België als in Frank rijk lucratieve winsten gemaakt. Tot de armsten onder de armen wisten zij door te dringen, door eenerzijds de premie zoo laag mo gelijk te stellen en anderzijds de betaling zóó gemakkelijk te maken, dat men wekelijks niet meer dan een halven stuiver te offeren had, om bij overlijden van een kind, naar gelang van den leeftijd, dien het beneden de vijf jaren bereikte, eene uitkeering van 1075 francs te ontvangen. Eene bede n kei ij ke speculatie, w mneer men, met de bewijzen in de hand, kan constateeren, hoe door bezorgde ouders, bij niet min der dan vier maatschappijen tege lijk, een kind verzekerd was. De lezer begrijpt het overige; Volgens het door de Kamer aan genomen ontwerp zullen ongeldig zijn alle verzekeringsovereenkom sten, welke schadevergoeding be oogen bij overlijden van kinderen beneden de vijf jaren. Contracten, met dit verbod in strijd, zullen met geldboete en hechtenis gestraft worden. De Kamer heeft, naar algemeen gevoelen, een goed werk verricht door de aanneming van dit wets ontwerp, en alweer een heelmiddel bijgedragen tot genezing onzer he laas in menig opzicht zoo zieke maatschappij. Verzekering van kinderen wordt intusschen niet uitgesloten, mits zij slechts beooge eene uitkeering bij meerderjarigheid. RUSLAND. Den 14 Januari a.s. de Rus sische Nieuwjaarsdag treedt de nieuwe Zondagswet in werking. i eze wet is zeer streng en biedt weinig gelegenheid tot ontduiking. Streng wordt b.v. gestraft, wan neer het hoofd eener zaak schrijf werk of anderen arbeid aan een bediende medegeeft, om dien des Zondags thuis af te werken. De nieuwe wet bemoeit zich evenwel niet met de schouwburgen. Korte Berichten. De Belgische Kamer is niet in gegaan op een voorstel om strenger toezicht op de handelingen van vroedvrouwen voor te schrijven. De Oostenrijksche postbeambten hebben, zooals men weet, beproefd hunne arbeidsvoorwaarden te ver beteren. Zij kozen daartoe het mid del van lijdelijk verzet. De direc teur der posterijen heeft thans toe gezegd, dat bij de eerstvolgende be grooting en bij de regeling der loonen zooveel mogelijk met hunne wen schen zal gerekend worden. Er heerscht, zooals men weet, in China hongersnood. President Roo sevelt wil dien trachten te lenigen. In een rondschrijven wekt hij zijne land- genooten op, gelden voor de honger lijdenden in te zamelen. De Presi dent wil voorts het Congres voorstel len voedingsmiddelen naar China te zenden. De provincie Barcelona beleeft weder een Carlisten-oproer. De op roerlingen staan onder commando van een generaal Moore. De constitueerende vergadering van Creta heeft de nieuwe grondwet goedgekeurd. Er is gisteren, 2den Kerstdag, in eene der straten van Barcelona een bom ontploft. Er werd gelukkig slechts één persoon gewond. De po litie heeft drie personen, die er ver dacht uitzagen, gearresteerd. In het uiterste noorden van Chili heeft een aardbeving groote ver woestingen aangericht. Vooral de plaatsen Arica, Iquique en Pisaga- ra zijn er door geteisterd. De stam der Bondelzwarten, Zuid west Afrika, heeft zich onderwor pen. Hofberichten. Op den eersten Kerstdag, 's namid dags half vijf, hebben H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins der Neder landen in de balzaal aan het paleis aan den Kneuterdijk, waarin fraai versierde kerstboomen waren opge steld, aan ruim 100 kinderen van 6 tot 12 jaar van het dienstdoende per soneel kerstgeschenken uitgereikt, bestaande speelgoed en versnaperingen. Deze plechtigheid, waarbij ook de chefs van de departementen der Ko ninklijke Hofhouding tegenwoordig waren, werd voorafgegaan en gevolgd door de uitvoering van Kerstliederen door een dameskoor, zijnde woorden uit een paar gezangen der Ned. Herv. gemeente met muziek van Joz. Schra- vezande, en het slotkoor van een Kerst cantate, woorden van Jac. Mossel en muziek van Cath. van Rennes. Prijsvragen. De „Amsterdammer"Weekblad voor Nederland, heeft drie prijsvragen uit geschreven. Gevraagd worden: lo. Ontwerpen van een rijenhuis op een terrein, breed 7 M. 2o. Nederlandsche liederen in den volkstoon; 3o. Eene illustratie bij eenig tooneel uit Rostand's drama Cyrano de Ber gerac. Nieuw Badhotel. Men schrijft uit Texel De heer J. Flens alhier heeft het voornemen, om te Koog een bad hotel te stichten met ruim 40 ver trekken. Vele aanvragen van vreem delingen, die tot heden moesten wor den afgewezen, zullen dan in toe stemmenden zin kunnen worden beantwoord. Strand en duinen zijn te Koog zoo mooi als nergens elders, en het eiland biedt vooral voor den natuur onderzoeker veel verscheidenheid. De strijd tegen opium. Aan een correspondentie uit Sin gapore aan het „Sperabai. Handels blad" is het volgende ontleend „De Chineezen alhier zijn druk bezig met een campagne tegen het opiumgebruik. Bij Koeala Loempoer heeft men een in 't wild groeiend kruid ontdekt, ontdekt, dat, na een korten tijd gebruik, de aandrang tot opiumgebruik overwint. Het Iaat geen nadeelige gevolgen na. Patentmiddelen tegen opium heeft men hier anders genoeg, maar de meesten bevatten schadelijke be- standdeeleu. Onlangs werden hier ingevoerd anti-opiumpille, volgens opschrift bevattende essence ran gember en safraan. Bij onderzoek bleek de zending genoeg morfine te bevatten om alle apothekers jaren lang van dat ge neesmiddel te voorzien. Er zijn hier ook Chineezen, die morfine inspui ten. Bij ontdekking komen ze in Sin gapore er af met een boete. In China hebben ze er een andere straf voor. Daar werd een man beschul digd, veertig personen met morfine ingespoten te hebben, op de vol gende wijze behandeld. Op zijn lichaam werden veertig cirkels ter grootte van een rijksdaalder ge trokken met lak bedekt. Elk half uur werd een cirkel aangestoken, zoodat de marteling twintig uren duurde. Nog levend maar bedekt met brandwonden, werd de man aan zijn bloedverwanten terugge geven. Het opiumverbruik onder de Chineezen neemt af, maar daar tegenover staat, dat ze veel meer misbruik gaan maken van sterke dranken en arak. Iedereen, die weet wat vergift er hier verkocht wordt als zoogenaamde whisky en Irandy, zal toegeven dat een pijp opium nog minder schadelijk is, temeer daar na opium de Chinees rustig is en na het gebruik van sterken drank dit waarschijnlijk niet zal zijn." 1 AQITE Mfl NON HQITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1