Vrijdag 28 Dec. 1906. No. 6487. 31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Bericht. buitenland. BINNENLAND. A BONNEMENTS PRIJS;. Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco Afzonderlijke nummersV DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE HALVE ZON- EN Fi i-2o „I 1.6ó 0.05 EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Pablicité Etrangère :- G. L. DAUBE <fc Co., JOHN F. JONES, Suee.. Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Die zich metingang van 1 Januari op de „Nieuwe Haarl. Courant" abonneeren, ontvang m de tot dien dag verschijnende nommers GRA TIS. Van éen pluimage. De „Nieuwe Courant", verschij nende in de Hofstad en gaarne den schijn aannemend van een gema tigd-deftig blad, verraadt in den jongsten tijd telkens weer, dat zij van één pluimage is als de IV. R. Ct. b.v. en dat ook bij haar het cleri- calisme de vijand is. Misschien her innert zich haar hoofdredacteur te veel, dat hij vroeger bij de N. R. Ct. op den redacteursstoel gezeten heeft. Wij drukten onlangs de onwaar dige betiteling „de oude heer" over, waarmee het „deftige" blad den 87-jarigen kard. Richard aanduidde, ziek door het anti-clericaal regee- rings volkje uit zijn paleis verdreven. Thans is het blad niet te spreken over minister Veegens' besluit (zie ons Kameroverzicht van gister), dat hij de subsidies aan de Chris telijke Boerenleenbanken handhaven wil. Het blad schrijft o. m.: aWanneer na de erkenning der clu'is- lijke school, gij weigert christelijke wissels als zoodanig te honoreeren of voor aan koop van christelijk vee met staatshulp goedkoop crediet te verschaffen, dan zijt gij van dergelijke onzaligheden niet de auteur". „Christelijk vee" is 't niet deftig, aardig, geestig, deftig-gematigd- liberaal? Doch den snaak, die dat gevonden heeft, mogen wij onge twijfeld toevoegen „Gij zijt van dergelijke deftige ploertigheden niet de auteur. Als oud-medewerker aan of trouw lezer van „Uilenspiegel" hebt gij slechts voor een oogenblik uw hoogen dop met de zotskap van dien oolijkerd verwisseld. En in dat geval kondt gij immers niet anders dan de schel letjes der anti-clericale narrenkap doen rinkelen. ITALIË. De „Secoio" (dagblad van Milaan) schreef dezer dagen, dat de Spaan- sche regeering als antwoord op de protest-nota van den II. Stoel over de uitzetting van Mgr. Montagnmi, Z.H. den Paus verklaard zou aan hebben, dat zij zich van alle in menging onthouden zou. Uit Rome wordt bericht, dat het- gee* de „Secoio" hieromtrent schreef geheel uit de lucht gegrepen is. De Spaansche Regeering heeft de protest-nota ontvangen, maar tot heden geen antwoord gezonden. Er wordt echter als zeker gemeld, dat Spanje's antwoord geheel an ders zal luiden dan de „Secoio schrijft en hoopt. frankrijk. 't Is uitgekomen, gelijk we on derstelden: het verbod 0111 de Mid- •dtrnachtmis te vieren, heeft te Pa rijs een pijnlijken indruk gemaakt, zelfs op de onverschilligen. En de anti-clericale bladen kunnen dan ook hunne woede niet verbergen. Zij varen uit tegen ZEm. Kard. Richard, wiens verbod onnoodig ■duizenden en duizenden teleurstel de. Dat de Katholieken den geesel der vervolging voelenhebben de kei kstormers niet graag, 't Moet zoo ongemerkt gaan met den oorlog tegen de Kerk. Schreeuwen mogen de verdrukten niet: het volk mocht eens wakker schrikken! I11 de vroege Missen, die de eigenlijke Nachtmis vervingen, was de toeloop ontzaglijk groot. Nu reeds begint de vervolging te wer ken als gewoonlijk, geheel anders namelijk dan de kerkstormers ver wachtten. Er wordt beter gebeden, en zelfs de onverschilligen gaan naar de kerk, al is 't dan maar alleen als protest tegen de dwing- landij der Loge. Was de toeloop in de kerken veel grooter, de winkeliers (te Parijs) klagen steen en been over de slechte zaken, die ze op Kerst nacht dit jaar gemaakt hebben. De restauraties waren veel min der druk bezocht. Eén suikerbak ker ontving aan koekjes alleen ruim 200 gld. minder dan het vorig jaar, op Kerstavond. Waarschijnlijk weet de lezer, hoe enorm groot de aanvoer van levens middelen is aan de Groote Hallen, de overdekte hoofdmarkt van Parijs. In 1905 werden daar 137.487 kilo's gevogelte aangevoerd, dit jaar was 't maar 106.480 kilo of ruim 30.000 kilo's minder. RUSLAND. De tweede Doema is nog slechts in wording, en reeds stelt men in vele kringen krachtige pogingen in het werk, niet enkel om het bijeenkomen ervan te verijdelen, maar ook om voorgoed aan eene vertegenwoordiging des Volks paal en perk te stellen. 't Blijkt, clat de Tsaar zijn twijfel moet hebben uitgesproken aan niet meer of minder dan de toezegging eener constitutie. „Vadertje" schijnt zeer kort van memorie te zijn. van een ruchten plannen In de oöicierskringen van St. Pe tersburg wikt men de mogelijkheid Staatsgreep, als men de ge- mag gelooven. Er moeten in bewerking zijn om het absolute bewind weder in te voeren. Of zulke plannen kans van slagen hebben, meenen wij met allen grond te mogen betwijfelen. De moordenaar van graaf Ignatief te Twer is een leerling van een door een zekeren Eidler bestuurde school te Moscou. Deze Eidler was een der leiders der oproerige beweging van het vorige jaar te Moscou. Het geheele comité der sociaal-re- volutionnaire partij te Irkoetsk, be staande uit 18 personen, is in hech tenis genomen. Op het station te Charkof liet Dins dagavond een met den trein aange komen reiziger een bom vallen, die uiteensprong, twee personen doodde en velen wondde. In panischen schrik vluchtte het publiek nagr de stad. Het station is ingesloten door een militair cordon. 4 AMERIKA. Lr heerscht weder gisting op Cuba. In verschillende streken zwerven er benden rond, die de weerlooze bevol king brandschatten. De Amerikaansche troepen zijn ver sterkt, want t is reeds meer en meer gebleken, dat de civiele autoriteiten niet bij machte zijnden vrede duurzaam te bevestigen. Voor 't eerst, sedert Cuba's bezetting doen nu de Amerikaansche troepen dienst om rust en orde te handhaven. Eene zending, welke toch eigenlijk op de Oubaansche militie rustte De tijdelijke gouverneur van Cuba de heer Magoon, heeft in de plaats van 'bot Cubaansch congres een gemengde wet gevende commissie ingesteld, die belast zal worden met de uitwerking van be langrijke wetten, bepaaldelijk van een nieuwe kieswet en een gemeentewet. Korte Berichten. De Bond van Katholieke Jour nalisten in België, heeft Dinsdag, eersten Kerstdag, onder hooge be scherming van het doorluchtige Belgische Episcopaat, zijne j aai lij k- sche inschrijving van nieuwjaars giften voor Z. H. den Paus geopend. In Roemenië bestaan er zooge naamde „weldadigheidszegels, lei- waarde van drie, vijf, tien en vijf tien halve centen worden zij ver kocht voor tien, vijftien, vijf en twintig halve centen: het verschil is ten bate van zekere werken van liefdadigheid. Zij hebben slechts waarde in het land zelf. Onlangs zijn drie nieuwe zegels verschenen. Elk dezer zegels vertoont de konin gin van Rumeniëop een dezer spint zijop de andere verzorgt zij een zieke, op de derde houdt zij een weefspoel. Boven deze beeltenissen leest men de gedachten der konin gin: God besture onze hand! Ge nezen wonden, gedroogde tranen En eindelijk dit schoone opschrift: „De vrouw weeft de toekomst van het land." In den staat Messissippi zijn in een gevecht tusschen negers en blanken vijftien slachtoffers gevallen. De wegruiming van de sneeuw ge durende den vorigen nacht komt Ber lijn te staan op niet minder dan 200.000. Koning Karei van Rumenië heeft aan den Tsaar gratie gevraagd voor de muiters van de „Potemkin" die indertijd naar Rumenië zijn uitgewe ken. Admiraal Nebogatoff zal niet de doodstraf ondergaan, maar tien jaar opgesloten blijven. Men spreekt van een verzoekschrift om nog minder straf voor hem te bekomen. De aangekondigde wet ten gunste van de Joden stuit op den wil van den Tsaar of liever van diens reacti onaire omgeving af. Van gelijkstel ling der -Joden met Christenen zal, meent men, wel niets komen. Te Berlijn is de Kerstmisvreugde gestoord door niet minder dan twee- en-twintig branden. De droevige geschiedenis van Wil helm Voigt zal nog eene uitwerking ten goede krijgen. De Pruisische directeuren van straf gevangenissen hebben 11.1. een wenk ontvangen, om voortaan den ontsla gen gevangenen, de mogelijkheid te openen van een vertrek naar het bui tenland. De belegeraar van Port-Arthur, ge neraal Nogi, is aan de beterhand. De vierde zoon van Keizer Wilhelm, de negentienjarige prins August, is verloofd met prinses Alexandra Vic toria van Sleeswijk Holstein. De onderwerping van de Bondel en zwarten, waarvan we gisteren onder on ze korte berichten melding maakten, doet volgens de „Germania" de geheele drukte van de nieuwe verkiezingen vervallen. Hofberichten. PI. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben in een open brik een rijtoer door het besneeuwde Haagsche Bosch gedaan. Arren. Van de in de laatste jaren zeld zame gelegenheid tot arren werd gisteren in de residentie een dank baar gebruik gemaakt, daar, waai de steeds krachtiger optredende stadsreiniging het witte kleed niet wijken deed voor de eischen van het verkeer. In het Haagsche Bosch waren de liefhebbers natuurlijk veilig voor de vreugde-bedervers en zoo ver heugden de statige lanen zich weer in de zoolang ontbeerde aardige stofteering van de fraaie en vroolijk klinkende voertuigen. Aan het vermaak werd deelge nomen door H. M. de Koningin en Z. K. II. den prins der Neder landen. Ook H. M. maakte een Bosch. de Koningin-Moeder sledetocht door het Geen hek noodig. Esn dorpscommissie ging naai de notabelen met een inschrijvings- lijst voor een nieuwen muur om het kerkhof. Ze kwamen ook bij den rentenierenden oud-molenaar, die „ze maar zat" had. Deze man was wel goedgeefsch, maar slechts voor doeleinden, die ook noodig waren in zijn oogen. Toen het hoofd der commissie voor de zooveelste maal had afge dreund „U zal ook den deplorabelen toestand van den kerkhofmuur op gevallen zijn en nu hebben wij het plan een fonds te stichten, waaruit een nieuwe muur bekostigd en onderhouden zou kunnen worden," toen was 't antwoord „Jullie krijgt van mij niks los, hoor, '11 muur is daar niet noo dig, die d'r op leggen kunnen d r toch niet uit, en die d'r buiten zijn, die willen d'r niet in." (Bred. Of.) Köpenick in Holland. A Is iemand zich soms ergert aan de omstandigheid, dat er in 't bui tenland zooveel is, waarnaar wij kunnen fluiten, dan kunnen we eenigen balsem op z'n schrijnende wonden smeren door hem de heug lijke boodschap kond te doen, dat we althans ons Köpenick hebben. 't Gebeurde een dezer dagen in liet dorpje och, de naam van dat dorpje doet er absoluut niets toe, maar laten we 't voor de dui delijkheid dan maar 'n naam ge ven in 't dorpje Knullendam. In 't dorpje Knullendam woonde sinds jaren een algemeen geacht ingezetene (noteer, dat in alle Hol- landsche dorpen met minder dan duizend inwoners alle ingezetenen steeds algemeen geacht zijn), die wel gaarne burgemeester van het stille en behoorlijke plaatsje wilde wezen. De algemeen geachte ingezetene heette doet er alweer niets toe, laat ons zeggen Traanmeyer. Ende zietde burgemeesters be trekking in het schoone dorpje, dat Knullendam heette, werd vacant. Ende de heer Traanmeyer, dewel ke gesolliciteerd had met noesten ijver naar den begeerlijken post, werd benoemd. En er was gejubel en gejuich in Knullendam, toen de ma re daar be kend werd van 's heeren Traan- meyer's benoeming. E11 ook waren er, die niet jut el- den en j uichten,maar naij verig kners ten op de tanden. Maar dezen wa ren in de minderheid. In breede scharen trokken vrien den en kennissen, en zij, die 't nu wel gaarne wilden worden, op, om te doen blijken van hun innige vreugde, en algemeen geachte in- gezetenheid. En in den loop van den avond trok de aristocratie van Knullendam, met schallende bazuinen en schet terend klaroengeschal van 't Knul- lendamsche fanfarekorps aan 't hoofd, door de straten van hef lieflijk oord en wenschte den pasbenoemde ge luk. En deze zwom in zaligheid. Zoo deed ook zijn gade, en beiden rich ten zij een feestmaal aan, waaraan de arristocratie en 'n fanfare-korps, broederlij k aanzaten, en er werd ge toost en gedronken en geklonken. De „vereeniging tot veredeling van het pluimvee-ras" hield een toespraak tot den burgemeester,die 't gansche gezelschap tot trauen roer de, m de burgem. antwoordde met snikkende stem en hakkende ge baren. En de presidente van de „Ver* eenigiog tot opheffing van geval len schoothondjes" hield 'n aan spraak, waarin sprake was van „on voorzien geluk" en „hulde" en nog „lange jaren" en „de rechte man op de rechte plaats", en burgemeester dankte met roode oogen en 'n roo- den neus. Want er werd stevig, fundamen teel gepimpeld op het feestter eere van den burgervader van Knullen dam. De wijn stroomde in beekjes en de vroolijkheid steeg met iedere minuut, en fe duurde tot laat in den volgenden dag. Toen kwam de ontnuchtering, de schrijnende, bittere ontgoocheling. Den dag, volgende op het jolig bacchanaal, toen de gemoederen tot rust waren gekomen, en ook de tijd en de slaap hare effenende golven hadden gespreid over deze wereldschokkende gebeurtenis - dien dag kwam er één, '11 cynicus, 'n pessimist, '11 scepticus, '11 slecht mensch, op de gedachte, of 't met die burgemeestersbenoeming van den algemeen geachten ingezetene Traanmeyer wel gansch en al in den haak was, daar er reeds vaker door dusgenaamde grappenmakers was gespeculeerd op de klassieke knulligheid der brave Knullen dammers. Ende ziet: het ijselijke, het af schuwelijke was waai-. Toen er ge seind was naar 's-Gravenhage, om zekerheid, kwam in den loop van den dag het verpletterend bericht dat er in 't geheel geen burge meester in Knullendam was be noemd, noch de heer Traanmeyer noch iemand anders, die algemeen geacht en ingezeten was.... Een ontzettende Tij 1 Uilenspiegel had er 30 cent aan gespendeerd, om een gefingeerd bericht uit 's- Gravenhage in 't rustige Knullen dam te doen neerkletsen, als een granaat zulks doet in de zachtkens kabbelende zee. De aspirant-burgemeester zweert maar een beetje laat, dat men hem niet meer zal vangen. En Knullendam zit in zak en assche„Tel." Pokken. Te Leiden heeft zich een geval van pokken voorgedaan bij een jongmenseh van ruim 20 jaar. De ziekte is gelukkig niet kwaad aardig. De treinenloop en de sneeuw. De voor ons land ongewoon zware sneeuwval heeft zijn invloed doen gevoelen op het spoorwegverkeer. Vooral eergisteren hadden de trei nen nogal vertraging, in bet bij zonder die, welke aansluiting had den met de buitenlandsche trei nen. Die uit Duitschland kwamen soms met eene vertraging van een uur of meer aan, en de Belgische trei nen waren eveneens veel te laat, niettegenstaande de voornaamste sneltreinen met twee locomotieven bespannen waren. Er waren ver tragingen van twee en drie uur en dat op een dag, dat er zoo druk, gereisd werd Er werd gemopperd natuurlijk, maar het meerendeel der reizigers schikte zich gelaten in het onver mijdelijke, begrijpend, dat hier over- vermacht was, waartegen geduld en lijdzaamheid de beste wapenen zijn. Gisteren was de treinenloop al weer veel geregelder. Over het al gemeen kwamen de treinen op tijd, of slechts met weinig vertraging aande exprestreinen reden met twee machines. Gevaar voor mensch en dier. In het algemeen belang vestigen wij de aandacht op het volgende De wet hier te lande verbieden iet het vrijelijk uitvoeren van honden, uit door hondsdolheid besmette plaatsen. Nu is nog voor eenige weken te Nijmegen een collie, die uit Eindhoven kwam, dolgeworden, en worden uit Eindhoven en omstre ken herhaaldelijk honden te koop koop aangeboden""en verzonden. Di t is een gevaar. Over het geheele land wordt op deze manier de ziekte verspreid, misschien voor jarenlang gevaar voor mensh en dier. „Tijd". Vier menschen verbrand. Op Kerstdag brak aan den Goud- schen Rijweg te Rotterdam een brand uit, welke aan vier menschen het leven kostte. In het pand 98 aldaar had de 37-jarige blikslager Pieter den Her tog een winkeltje in speelgoed, ga lanterieën en klein vuurwerk. Het gezin bestond uit man, vrouw en 8 kinderen, waarvan een afwe zig was. Even vijf uur schijnt bij het aansteken van liet licht in*5het winkelhuis een vonk in het vuur werk gekomen te zijn en stond de man in een oogwenk in lichtelaaie. Hij vluchtte achteruit over een plat en werd aanvankelijk in een herberg opgenomen, van waaruit hij in vreeselijk verbranden toestand naar het ziekenhuis werd gebracht. De vlammen hadden zich dade lijk een uitweg naar buiten ge baand. Een vijftienjarige jongen slaagde er nog in door de voordeur te ont vluchten, doch aan de vrouw en 6 kinderen was de uitweg aamden voorkant afgesneden. Een aantal buren beijverden zich aan de ach terzijde over een plat nogj.een vijf tal kinderen te redden. Toen de brand gebluscht was, hetgeen binnen het half uur ge schiedde, werd een onderzoek inge steld, omdat ook de vrouw nog vermist werd. Men kwam toen tot de ontzettende ontdekking, dat de vrouw, welke in hoogst zwangeren toestand verkeerde, tijdens den brand ontijdig bevallen was. Haar lijk en ook dat van de jonggeborene werden geheel verkoold onder het puin gevonden. Voorts werd nog in een kinder wagen het verbrande lijk gevonden van het '2-jarig dochtertje Jaantje. De man is dien avond onutrecks 9 uur in het Ziekenhuis overleden, zoodat dit brandje 4 menschenle- vens kostte. Hedenochtend werden de slacht offers van den brand op de alge- meene begraafplaats in Crooswijk ter aarde besteld. Aan haar krot gehecht. Men meldt uit Haulerwijk aan de „Ass. Ct." Een alleen wonende vrouw be woonde alhier een krot. zoo slecht, dat het als schapenhok geen dienst kon doen. Het was een van plaggen opgezette hut, waarin geen glas werd aangetroffen. Bij het wegne men van een enkelen paal viel 't krot ineen. Toen die vrouw aan het verstand werd gebracht, dat het krot niet dan met groot levensgevaar kon worden bewoond, en haar voorge steld werd, om een betere woning te betrekken, welke haar gratis werd aangeboden, wees ze dit voor stel eenvoudig van de hand; ze wenschte in haar krot te sterven. Ier waarschuwing. We lezen in de Mbd. '11 Heer, die mogelijk wat veel aan Bacchus had geofferd, maar toch het gebruik van zijn verstand NIEDWE HAAKLEHSCHE CODRANT AGITE MA HON AGITATE. 4^ 4^ 4c 4< 4< 4- 4s 4f 4i 4-' 4:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1