Maandag 31 Dec. 1906. No. 6489. 3re Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Nieuwjaar. f®Oyf- BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS "&e>o r\e^s Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) f 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE <fc Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Een gedeelte van den levenstijd, ons door God geschonken, wordt afgesloten met het eindigende jaar een gedeelte, dat met geen aardsche schatten terug te koopen valt. Onverbiddelijk, door niets in zijn loop te stuiten, vervolgt de tijd voor ieder onzer zijn weg. Geen stilstaan mogelijkVoort moeten we, voort, tot ook wij den grenspaal hebben bereikt en de eeuwigheid zich voor ons opent. Is 't wonder, dat de wisseling des jaars in den redelijken mensch ernstige gedachten wekt Zij roept hem te binnen die groote en toch zoo licht vergeten waarheidPel grims zijn we, op weg naar het onbekende land, waar we oogsten zullen, wat we hier zaaidenwaar we alleen mededragen de vrucht onzer goede werken waar de arme, de misdeelde, de verschoppeling der fortuin en van het geluk mis schien met schatten beladen zal belanden en de gelukkige wereld- ling met ledige handen zal staan. Ernstige waarheid inderdaad I Snel en vluchtig als het gedeelte, dat achter ons ligt, en waarvan alleen de droeve of de blijde her innering overblijft, zal ook het overige heenspoeden. daar is In de geschiedenis Van ieder menschenleven Zoo weemoedvol een woord ge schreven Verlaten, groot en kleen, Verlaten zal elkeen, Wat liefdeband hem binde, Hetgeen bij eerst en meestbeminde." Ook die gedachte, zoo fraai uit gedrukt door den priester-dichter Guido Gezelle, roept het stervende jaar ons in 't geheugen. Wij hebben dus meerdere rede nen om ernstig tot ons zei ven in te keeren. Maar voegt ons ernst, niet minder past ons dankbaarheid jegens Hem, die ons in het afgeloopen jaar niet enkel het leven spaarde, maar in vreugd en lijden, in voor- en te genspoed ons een Vader was, ons misschien op bijzondere wijze Zijn Vaderliefde gevoelen deed. Hem, den grootsten aller weldoeners, mag ons erkentelijk hart niet vergeten. Hij schenke U allen. Lezeressen en Lezers, een „Zalig uiteinde!" Met weemoed nemen wij afscheid van het oude jaar, met blijde hoop begroeten wij het nieuwe, want ook in de ziel van den ongelukkigste leeft en bloeit onsterfelijk de hoop, de stille verwachting, dat er met een anderen jaarkring ook andere, betere tijden voor hem aanbreken zullen. En hoe menigmaal ook be schaamd, die hoop blijft leven, door geen teleurstelling, hoe bitter zij wezen moge, uit te roeien of te vernietigen. Daarom begroeten wij vol vreugde den geheimzinnigen onbekende, die bet jaar 1907 is. AVat het ons volk brengen zal r Nierhand onzer weet bet, God al leen is het bekend. Zullen openbare rampen ons treffen? Zal de geesel des oorlogs ons gespaard blijven als in 1906? Wij schreven bet reeds is om jongste hoofdartikel: „Somber is de toekomst en vol gevaar, overal." De minste aanleiding kan voldoen de zijn, om enkele groote mogend heden den krijg tegen elkander te doen aanbinden en mocht dit ge beuren, tien kansen tegen één, dat Nederland gedwongen wordt partij te kiezen en de hachelijke gevol gen daarvan te dragen. Het „God zij met ons", dat het randschrift vormt van enkele onzer geldstukken, mag thans vooral gel den als een onzer vurigste wen- scben en beden. Hij zij met onze beminde Vorstin en Haar Doorluch tig Huis; met degenen, die ons land besturen en te waken hebben over zijne belangen, hetzij in be perkten of ruimeren kring. Op Vaderland en Vorstenhuis ruste Gods bijzondere zegen Hij ruste ook op Neerland's Door luchtig Episcopaat en vooral op Haarlem's beminden Kerkvorst. Als voor ons volk in 't alge meen, is voor ieder onzer de toekomst omsluierd. Zegen en geluk Rampspoed en ellende Lijden en dood? Hoe wij 't de toekomst vragen, vergeefs wachten wij 't antwoord. Een geheimenis Maar ook het nieuwe jaar is een geschenk des Heeren. Hem behoo- ren verleden, heden en toekomst. Wat ons te wachten staatvoor- of tegenspoed, kruis of zegen, het komt alles uit dezelfde Vaderhand, die zelfs het kwade gebruikt, om het ten goede te doen gedijen. Dit zij ons eene geruststelling bij het onzekere, het onrustbarende der komende dagen de Voorzienigheid waakt over de menschheid, over ieder onzer in 't bijzonder. Gode zij de toekomst bevolen. Niet enkel om het „dagelijksch brood" bidden wij onophoudelijk, maar even dikwerf herhalen wij „Uw wil geschiede op aarde als in den hemel 1" Dat vertrouwen in de Voorzienig heid, die onderwerping aan Gods beschikkingen mogen met de blijde hoop op een gelukkig jaar ons allen bezielen Aan al onze trouwe Lezeressen en Lezers een „Zalig Nieuwjaar" Niet uit zelfzucht voegen we erbij: Hechter, onverbreekbaar worde in het nieuwe jaar de band, die Leze ressen en Lezers aan ons blad ver bindt. Want het is hun belang even zeer als het onze, dat het eenige Ka tholieke dagblad voor Haarlem en Omstreken groeieen bloeie. Immers geen trouwer, geen beter bevorde raar der Katholieke belangen, der Katholieke zaak, dan de Katholieke courant. DankjWelgemeenden dank brengen wij voor de betoonde belangstelling, den verleenden steun. Daaraan danken wij 't mede, dat de „Nieuwe Haarlemsche Courant" een goede schrede voorwaarts deed, spijt de tallooze moeilijkheden, waarmee ieder orgaan der Roomsche Pers altoos in minder of meerdere mate te worstelen heeft, waarmee ook wij te kampen hadden. Zorgt er mede voor, Waarde Le zeressen en Lezers, wien wij heden Gods besten zegen toebidden, dat 1907 voorde „Nieuwe Haarlemsche" een recht gelukkig jaar zij. Men noeme het al dan niet zelf zuchtig: dat ook Gij deelachtig moogt worden aan de verdiensten van het goede werk bij uitnemend heid, het steunen namelijk der Ka tholieke Pers, ook dat besluiten wij in ons welgemeend en hartelijk „Zalig Hieuwjaar L. FRANKRIJK. In zijne zitting van Zaterdag 1.1. heeft de Senaat m$t 190 tegen 100 stemmen de nieuwe wet tegen de Kerk aangenomen. No. 3 der ver- volgingswetten, door minister Briand in het leven geroepen, is nog erger dan de voorgaande. Herinnert men zich nog hoe Clemenceau en Briand kort geleden plechtig verklaarden: „Zoolang wij de leiding der zaken hebben, zullen de Kerken niet gesloten worden en zullen er de godsdienstoefeningen vrij gehouden kunnen worden. Wat is er van deze belofte ge worden? Volgens de nieuwe wet heeft iedere burgemeester het recht om de kerken zijner gemeente aan den pastoor toe te wijzen. Maar hij heeft evenzeer het recht, om den pastoor op stel en sprong uit de kerk en de pastorie te verdrijven, van de kerk een bazar, een schouw burg, eene overdekte markt of iets dergelijks te maken. Tot zijne ver ontschuldiging voert Briand aan: „We hebben de Kerk zeer gunstige voorwaarden aangboden, zeer aan- neemlijke voorwaarden." Wie echter heeft over de aan- neemlijkheid dier voorwaarden te oordeelen? Toch zeker in de aller eerste plaats het Hoofd der Chris tenheid, Z. H. de Paus. Of zijn Briand en zijne loge-broeders ver waand genoeg, om zich bevoegder beoordeelaars te verklaren dan de Paus zelf? Door hunne daden bswijzen die heeren dat telkens, 't Is, zoo iets, of een schoenlapper, die geen noot kent zoo groot als een schilderhuis, een werk van Mozart of Beethoven komt beknibbelen. Kerk en Staat zijn van elkaar gescheiden, maar zóó, dat de Staat niet enkel de Kerk overheerschen, maar ook tiranniseeren wil en haar ook inderdaad tiranniseert. Een fraaie scheiding dus en een heerlijke Vrijheid en eene bewon derenswaardige onafhankelijkheid Toch blijven sommige Nederland- sche liberale bladen en zelfs Parij- sche briefschrijvers van „streng neu trale" .bladen als de „Opr. Haarl. Courant" Briand een „liberaal" man noemen en Z. H. den Paus voorstel len als een dwarsdrijver, als iemand, die om enkele onnoozele voorschrif ten de toekomst der geheele Katho lieke Kerk in Frankrijk op 't spel zet. Leugenaars of wijsneuzen? Of neuswijze leugenaars? In ieder ge val menschen, die zich wel „libe raal" mogen lieeten, maar dan li beraal als Briand en Consorten. ITALIË. Naar de „Sera", een Italistansch blad, meldt, zou Z. Heiligheid beslo ten hebbenom een oproep te richten tot al de Katholieken der wereld, ten einde eene algemeene inschrijving te openen voor de Fransche geestelijk heid. Id alle landen voegt het blad or bij, zouden nationale Comités met dat doel gevormd worden. Te Milaan heeft eene dergelijkejin- schrijving in een paar dagen ruim 5000 gld. opgebracht. In den morgen van den 28en De cember 1. 1, heeft de pauselijke Staats secretaris ZEm. kard. Merry del Val de verschillende vertegenwoordigers der mogendheden ontvangen. Naar verzekerd wordt, zouden reeds enkele dezer diplomaten aan 's Pausen Staats-secretaris verzekerd hebben, dat hunne gouvernementen zich ernstig bezighouden met het treffen der noo- dige maatregelen, die het gebeurde aan de voormalige Parijsche nuntiatuur noodzakelijk maken. De protest-nota van den H. Stoel zal dus niet zonder uitwerking blijven. Enrico Leone, leider der revolu- tionnaire socialisten en hoofdredac teur van het nieuwe dagblad „L'Azi- one", varoordeelt in een zijner jongste artikelen de houding der Fransche socialisten, die de regeering steunen in haar oorlog tegen de Katholieke Kerk. J„Het Volk" zingt hier een ar,- der wijsje. Zij kiest aloos beslist par tij tegen de vervolgden en voor de vervolgers. RUSLAND. In den jongsten tijd komt weder druk ter sprake de mogelijkheid van een Russisch-Japanschen Oor- log. In bevoegde kringen verontrust men zich echter niet, overtuigd als men is, dat de gevolgen van een eventueelen oorlog, zoowel voor Rusland als voor Japan, op een Staatsbrankroet zullen uitloopen. Met Japan's financiën moet het er nu reeds allesbehalve rooskleurig uitzien. De jongste oorlogsgeruchten wor den voor 't meerendeel toegeschre ven aan het vertrek van den Ja- panschen gezant uit St. Peters burg. Velen meenden hierin te zien eene staking der onderhandelingen tusschen de gewezen vijanden. Een feit echter is, dat de Japan- sche gezant eenvoudig met verlof is heengegaan en dat de onderhan delingen goeden voortgang hebben. Het dreigement der revolutionnai- ren, dat met de oude middelen de strijd zal worden voortgezet, blijkt geenszins eene eenvoudige bangma kerij te zijn. Ten bewijze hiervan het volgen de Een aantal revolutionnairen heeft het station Miedzyrzec overvallen en de brandkast door dynamiet doen springen. Met den inhoud daar van, ruim 2000 roebels maakte men zich uit de voeten, na eerst nog al les wat niet spijkervast was in het gebouw te hebben vernield. In Odes sa drongen anarchisten in de redac- tieburaux van de „Nowosti" en roof den 655 roebel. Zij wisten te ont komen. Pe meest geavanceerden uit de re- volutionnair-socialistische partijen hebben zicb ten stelligste voorgeno men, alle aanzienlijke personen met autocratische beginselen den een na den ander te vermoorden. Graaf Ig- natief zou nummer een zijn geweest. Korte Berichten. Gisteren hielden al de Katholieke vereenigingen van Milaan een open bare betooging tegen de Fransche Kerkvervolgers. Op alle hoeken der straten was een manifest aangeplakt, dat aldus eindigde„Onze betooging heeft de strekking te bewijzen, dat de Alpen nie., enkel dienen om den vijand het binnendringen op Itali- aansch grondgebied te beletten, maar ook om van onze geheiligde grenzen de bezoeking van den burgerhaat te weren. De Kamerleden Mauri en Camarone namen het woord. Er woidi uit Brussel bericht, dat de express Bazel-Ostende gisterenmor gen, niet ver van Gent, gederailleerd zou zijn. Men spreekt van doodeu en gewonden. Te Tangér, Marocco, vermindert de spanning onder Europeanen. Maroc- caansche ambtenaren verklaren, dat de rust binnen enkele dagen geheel hersteld zal zijn. In Duitschland verlangen de Links liberalen, nu de Regeering weer stil letjes met het Centrum mooi weer speelt, dat zij ondubbelzinnig partij kiest tegen het Centrum. Er dreigt op een der oorlogsbodems in de haven van Helsingfors eene muiterij uit te breken. De matrozen moeten van plan zijn de kazerne aan de haven te beschieten. De spoorwegramp bij Arbroath in Schotland, welke 16 menschenlerens eischte en waarbij 37 personen ern stige verwondingen opliepen, wordt toegeschreven aan het feit, dat de seinen niet goed werkten tengevolge van de sneeuw. Tyraniek blijft het optreden van de Pruisische Regeering tegenover de Polen. Zij heeft nu weer als „lastige Aus- liinder" uitgewezen een groot aantal Polen, die niet van Duitsche nationa liteit zijn. t fj wier kinderen ge weigerd hebben in de catechismus- les in het Duitsch te antwoorden. Wegens gebrek aan plaatsruimte moeten we de sterftelijst over 1906 tot ons volgend nummer laten lig gen. Uit onzen Senaat De laatste zitting van dit jaar onzer Eerste Kamer was als de voorgaande, wat betreft snel afdoen, spoedig afhandelen. Zonder discussie hoegenaamd, zonder hoofdelijke stemming gingen tal van wetsontwerpen onder den hamer door. Alleen de heeren Hovy en Van Nierop namen eenmaal het woord. Door den eerstgenoemden senator werd bij de goedkeuring van de overeenkomst betreffende den handel in vrouwen en meisjes er nogmaals krachtig op aangedrongen, dat de Regeering al het mogelijke zou Joen, om dien erger dan slavenhandel te beteugelen en te onderdrukken. De financier van Nierop, die zoo edelmoedig de vorige maal zijne antipathie tegen den nieuwen nik kelen stuiver ten offer bracht aan zijne sympathie voor het Kabinet, trachtte van minister de Meester (Financiën) de toezegging te beko men, dat de Nederlandsche Bank voortaan in hare wekelijksche balans zou aangeven, hoeveel schatkistbil- je ten en schatkistpromessen zij in portefeuille heeft. Dit met het oog op juister beoordeeling dier weke lijksche balans. Wat de Minister van Koloniën den heer Hovy toen zei bij de zaak „handel in vrouwen en meisjes", namelijk, dat hij „in overweging nemen zou", wat spreker voorstel de, dat zelfde kreeg de heer Van Nierop van minister de Meester te hooren. Over de telefonie deed de heer de Meester zeer gunstige mededee- lingen. Er is een zeer gunstige wending gekomen in dit staatsbe drijf. Werd acht jaar geleden nog Va verloren van het kapitaal in 1905 was dat verlies geslonken tot slechts 1 pet. ruim. Daardoor, verklaarde de minister, was verhooging van tarief, in het Eindverslag derKamer aangevraagd, onnoodig geworden. Wat een goede tijding mag genoemd. Na deze beide goed bestede da gen gingen onze Senatoren tot 7 Jan. naar huis. Treurig ongeluk. De heer A. H. van Roermond te Ulvenhout is in de herberg van v. Riel, ongelukkigerwijs in een kelderluik gevallen; aan een sche delbreuk is de ongelukkige over- ieden. Een niet-alledaagsche promotie! Te Nibbixwoud (N.-H.) is de ge meenteveldwachter H. Galis, tot secretaris benoemd. Hbl. Verbinding EnkhuizenStavoren. Naar wij vernemen is de dienst EnkhuizenStavoren gestaakt. De post wordt nu verzonden over Zwolle. Nederlandseh-Belgisehe telefoon tarieven. Bij de Belgische Regeering is in onderzoek de verlaging der- Neder landseh-Belgisehe telefoontarieven. De Jonge Garde te Delft. De Jorge Garble" te Delft hield hare aangekondigde vergadering waarin de Eerw. Moderator der ver- eeniging, kap. Willenborg, sprak over „De Aapafstammeling" en „De Oermenscb," Leger en Vloot. Door de le en da 4e divisie infanterie zullen in September 1907, onder leiding van den inspecteur der infanterie, groo te manoeuvres op de Veluwe worden ge houden tusschen Ede en Apeldoorn. Weldadigheidszegels. Men durft haast niet te zeggen, aldus schrijft het Hbld., dat het met den verkoop der weldadigheids zegels ten bate van de „Vereeni- ging tot bestrijding van Tubercu lose" goed gaat, omdat het er inderdaad nog zoo veel, véél beter mee zou kunnen gaan. 't Is waar, de opgave van het Postkantoor hier luidt, dat er voor f 56,000 zegels verkocht zijn, maar men bedenke bij 't zien van d- za flinke cijfers, dat er misschien nog wel in depót gegeven zegels on verkocht kunnen terugkomen èu dat bovendien de Véreeniging slechts de helft der ingekomen be dragen ontvangt. Tot 3 Januari zijn deze zegels, zooals er waarschijnlijk nooit meer na dezen uitgegeven zullen worden, verkrijgbaar en tot 31 Januari gel dig. 'n Prachtige gelegenheid is er dus nog om bij het verzenden van nieuwjaa.swenschen van de zegels gebruik te maken en op die wijze een goed werk te steunen. Men late die gelegenheid niet onbenut voorbijgaan Köpenick in Amsterdam. Het voorbeeld werkt aanstekelijk, naar het schijnt. Ai thans een een voudige turfschippersknecht, die met zijn tjalk te Amsterdam ligt, heeft zich aan de bekoring van het Köpenicker succes-stuk niet ganschelijk kunnen onttrekken. Het café-restaurant Amstelbrau", van den heer H. Fohren, Damrak hoek Oudebrugsteeg, te A'dam koos hij tot terrein van zijn werkzaam heid. Gisterennacht te 1 uur kwam hij binnen, zette zich aan een tafeltje en dronk een bierije. Even later roept hij den heer Fohren, deelt hem mede, dat hij niet voor zijn plezier, maar voor zijn werk kwam. „Ik ben rechercheur van politie en ik verzoek u de menschen met spelen te laten ophouden". De heer F. nam het eerst niet zoo ernstig op. Tegen kaartspelen en domino was nog nimmer van politiewege eenig bezwaar gemaakt. Maar onder het gezelschap kwam rieds een gedrukte stemming. Som migen hielden met spelen op. Je kan nooit weten I Toen dronk ons turfschippertje nog een biertje en zette daarna zijn rol voort. Hij eischte op hoogen toon inzage van het vergunningsbewijs en van het verlof om tot 2 uur 's nachts te mogen openblijven: Ontsteltenis volgde in het drukke café. De heer F. zocht reeds zijn bewijzen ter tooning op, maar waagde het schamper, nog even naar s mans qualiteit te vragen. De pseudo-rechercheur haalde daarop met een gewichtig gebaar een prul papier uit den zak en toon de dit Drie minuten later lag hij op straat. Nauwelijks hadden de aanwezigen het bedrog in de gaten, of een paar stevige klanten fungeerden vrij willig voor uitsmijter, en onder ver bazing en hoeratje ging de Köpe nicker de straat op. Hij werd aan de politie overgele verd en naar het bureau Warmoes straat overgebracht Proces-verbaal is tegen hem op gemaakt. (Tel.) AGITC MA NON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1906 | | pagina 1