STADSNIEUWS. Afgebrand. Gistermorgen is door onbekende oorzaak te Driewegen (Zl.) de klom penmakerij met woonhuis van den heer Van der Walle tot den grond toe afgebrand. Niets kon gered wor den alles is verzekerd. Een klok voor f 1000. In een dorp op de Veluwe heeft een ingezetene een goed onderhou den antieke staande klok met speel werk, benevens aanwijzing van de schijngestalten der maan, datum, enz. verkocht voor f1000. Gezondheidscommissies. Men schrijft aan de „N. R. Ct.": Zooals men zal weten, hadden in de laatste paar jaren verschei dene gemeentebesturen in de pro vinciën Noord-Holland, Zuid-Hol land en Friesland geweigerd de rekening van gezondheidscommis- siën goed te keuren, op grond dat op die rekening voorkwamen reis- en verblijfkosten van afgevaardig den naar het Ned. Congres voor openbare gezondheidsregeling en gemeentebesturen van oordeel waren dat het bijwonen van congressen niet zou behooren tot de door de wet aan de gezondheidscommissiën of haar leden opgedragen werkzaam heden. De Gedeputeerde Staten der ge- nóemde drie provinciën, bij wie de gezondheidscommissiën achtereen volgens in beroep kwamen van de beslissing der gemeentebesturen, stel den dezen in het gelijk. Zij over wogen, dat, ingevolge art. 27 der gezondheidswet, de werkkring der gezondheidscommissie slechts omvat de gezondheidsbelangen binnen den volgens art. 23 dier wet bepaalden kring, en dat tot dezen kring, op grond van de wet en de daarop steunende Koninklijke besluiten, niet kan worden gebracht het bij wonen van congressen ter behan deling van onderwerpen betreffen de algemeene gezondheidsregelen. De gezondheidscommissie te Briel- le heeft zich thans de zaak aange trokken naar aanleiding van het feit, dat de rekening der gezond heidscommissie, gezeteld te Middel- harnis, over 1905, door de gemeen tebesturen van Den Bommel, Oolt- gensplaat en Oude Tonge wegens genoemden post niet goedgekeurd, en het daartegen door die gezond heidscommissie bij Ged. Staten van Zuid-Holland ingesteld beroep op den voormelden grond afgewezen werd. Daar het onder deze omstan digheden is te voorzien, dat vele gemeentebesturen denzelfden weg als de bedoelde commissiën zullen opgaan en dan vele commissiën haar lidmaatschap van het congres zullen opzeggen, waardoor het congres, dat van groot belang en nut is ook voor de gezondheidscommissiën en de j aarlij ksche verzamelplaats be hoort te zijn van allen, die op het gebied der volksgezondheid werk zaam zijn, daaronder zou lijden, heeft de Brielschc gezondheidscom missie zich tot den hoofdinspecteur van de volksgezondheid voor Zuid- Holland en Zeeland en tot het ge noemd congres gewend met verzoek de zaak bij den centralen gezond heidsraad ter sprake te willen bren gen en om bij de Regeering aan te dringen op zoodanige meer nauw keurige omschrij ving van den werk kring der gezondheidscommissie, dat daaruit duidelijk haar boven bedoelde bevoegdheid blijke. De gezondheidscommissiën in het land zijn door de Brielsche commis sie uitgenoodigd, haar verzoek bij den hoofdinspecteur en bij den centralen gezondheidsraad te onder steunen. Reeds moeten tal van gezond heidscommissiën aan deze uitnoodi- ging hebben voldaan. De Weldadigheidszegels. Omtrent den verkoop der welda digheidszegels, waarvan wij in een vorig nummer melding gemaakt hebben, meldt de Tel. o. m. Van de postzegels, die uitgegeven worden ten bate van de Amster- damsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, zijn tot dusver afgegeven 450,000 stuks a 2 cent (de postzegels van 1 cent, 250.000 stuks a 6 cent (die van 3 cent), en 320,000 stuks a 10 cent (die van 5 cent). In totaal dus tot een bedrag van f56,000. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat een even groot aantal reeds door het publiek is gekocht. Deze aantallen zijn afgegeven aan de bij kantoren der posterijen, aan de kiosken en aan de vereeniging zelf; hoeveel er inderdaad verkocht zijn, kan nog niet medegedeeld worden. Dat zal eerst kunnen ge schieden wanneer de verkoop ge staakt is en de onverkochte zegels weer bij de post zijn ingeleverd, 't Spreekt van zelf, dat, kan een totaal cijfer van het aantal ver kochte zegels nog niet gegeven worden, 't evenmin mogelijk is, mede te deelen, hoeveel er van elke soort verkocht zijn. 't Ligt voor de hand, dat de zegels van 1 cent, die twee cent kosten, 't meeste gekocht worden. Er zijn 4 millioen weldadigheids zegels beschikbaar; vertegenwoordi gend een bedrag van 540,000 er is als gezegd, afgegeven tot een bedrag van f 56,000 dus er kun nen er nog heel wat verkocht worden, Daartoe heeft men nog gelegen heid tot en met 3 Jan. Als van die gelegenheid nu een flink ge bruik wordt gemaakt, dan zal niet alleen 'het afgegeven aantal, tot een bedrag 'van f 56,000, geheel ver kocht kunnen ^worden, maar zelfs nog mèèr. Reeds f5000. De te Utrecht opgerichte ver eeniging tot het stichten van een R. K. herstellingsoord voor longlij ders en zwakke kinderen heeft, naar De Tijd meldt, van een Amster- damsch bankier f 5000 ontvangen. Reeds f 7000 genomen. De „Tel." verneemt, dat het speelhol „le Moulin Rouge", in het Keizerrijk, achter het café van Van Corthum, te Amsterdam, in de zes weken van zijn bestaan een netto winst heeft gemaakt van f 7000 Spoorwegklacht. De wagens der stoomtram van Anna Pauwlownastraat en Scheve- ningen naar Station H. IJ. S. M. den Haag zijn veelal 's morgens steeds onverwarmd, niettegenstaande ge legenheid tot verwarming is aange bracht. Reizigers, welke het onge luk hebben van den trein van 8.19 naar Delft, Schiedam of Rotterdam te moeten gebruik maken, vinden uit de koude stoomtram komende, eveneens den trein onverwarmd, niettegenstaande deze aan hetjstati- on staat opgesteld, om direct na den sneltrein van 8.13 voort te rijden en te vertrekken. Gisterenmorgen was b.v. bij aan komst te Schiedam wel veel sneeuw, doch nog geen spoor van verwar ming in de coupé te ontdekken. Ned. Weerbaarheidsvereeniging. De „Nederlandsche Weerbaar heidsvereeniging" hield Zondag te Utrecht haar 15e jaarvergadering. De jaarverslagen van voorzitter en korpscommandant vermelden den vooruitgaanden bloei der Ver eeniging. Het kamp en de meer- daagsche oefeningen worden druk bezocht. Het ledental is dit jaar vrijwel hetzelfde gebleven. Na afdoening van verschillende huishoudelijke zaken werd deze vergadering, waar de afdeeüngen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Leiden, Delft, Hilversum en Arnhem vertegenwoordigd waren door den voorzitter, dr. M. Meijers, gesloten. Onder dak. Het gezin dat verleden week Za terdag te Winterswijk door den deurwaarder de woning werd uit gezet en welks inboedel degeheele week onbeheerd op straat stond, daar geen ander verblijf te verkrij gen was, is thans eindelijk onder dak gebracht in eene woning bui ten het dorp gelegen. Men kan zich voorstellen wat het boeltje van sneeuw en vorst geleden heeft. (A. ct.; „Kras." Uit Amsterdam meldt men: Het 25-jarig bestaan van het be kende hotel-café-restaurant Krasna- polsky is door directie, commissa rissen en personeel feestelijk her dacht, onder veel belangstelling van de Warmoesstraatbewoners. Gisteren vóór 25 jaar, werd op de zen datum de maatschappij opge richt en aanvaardde de heer Kras- napolsky het directeurschap over de grootsche inrichting, waarvan hij meer dan veertig jaar geleden bij de overname van het „nieuwe Poolsche Koffiehuis" den grond slag legde. Brand. Uit Lobith meldt men Gisterenavond omstreeks half 9 werd er brand ontdekt in het ach terhuis van den herbergier-rijtuig verhuurder W. T. A. Pauwen, aan de Groote Markt alhier, welke zoo danig toenam, dat er om elf uur slechts een ruïne over was. Het ge- heele perceel was in vlammen op gegaan. De paarden en rijtuigen, alsmede eenig meubilair, konden nog worden gered. De brandweer was vlug ter plaatse en deed haar werk onder leiding van den burgemeester. Het huis was tegen brandschade verzekerd. Berucht inbreker gevat. Zaterdagavond te ongeveer half acht hoorde het echtpaar Boom, wonende op de Rozengracht 207, geritsel in de voorkamer. Bij onder zoek werd een man in die kamer waargenomen, die smeekte hem niet „ongelukkig" ie maken. De bewo ner sloot evenwel de kamer af, zoo dat de onbekende opgesloten zat. Terwijl hulp werd ingeroepen, wist de insluiper inmiddels met een breek ijzer de deur te forceeren. Juist toen hij wilde ontvluchten, werd hij op het portaal vastgegrepen en door een agent naar het politie-bureau overgebracht. Aldaar bleek hij voor zien te zijn van een breekijzer, 35 loopers, 14 sleutels en een electri- sche zaklantaarn z.g. dievenlantaarn. Ofschoon hij aanvankelijk een val- schen naam opgaf, bleek vrij spoe dig, dat men met een persoon te doen had, die reeds voor .misdrijf straf had ondergaan. Zijn naam is W. Huikman, een berucht individu, die menigmaal in Zuid-Hollandsche plaatsen, als 's-Gra- venhage en Delft, inbraak pleegde, en hij moet sedert kort uit de ge vangenis zijn ontslagen. Niet onmogelijk heeft hier de po litie de hand gelegd op den dader der vele inbraakjes, die we in den laatsten tijd in ons blad heb ben gemeld. -• Op het politiebureauLauriergracht heeft de man een langdurig verhoor ondergaan. Gistermorgen te 12 uur is hij per celwagen en geboeid over gebracht naar het Paleis van Justitie en van daar later naar het huis van hewaring aan de Weteringschans. Het dossier van den boef, die pas 23 jaar oud is, werd in handen ge steld van den rechter-commissaris, mr. Heymans. Tamme Zwaluwen. In een artikel over tamme zwa luwen, voor het maandblad De Na tuur bewerkt door J. Hk. van Balen Botleent deze het volgende aan de null, de la Soc. Nat. d'Acclimatation de France: Een vogelvriendin, mejuffrouw L. Reyen, heeft sinds tien jaren met haar vader zwaluwen opgekweekt en ze in kooien gehouden in hun bescheiden kamer, midden in Parijs. Elk jaar kweekt zij uit het nest eenige jongen op met een voeder, dat uit vleesch, beschuit, zaden enz. bestaat. Alles wordt goed door elkaar gemengd en geheel droog gegeven. Als noodzakelijk toevoegsel worden levende insekten gegeven, zooals zij te krijgen zijn, b.v. mug gen, vliegen, vlinders, kleine kevers, meelwormen, en vooral spinnen. Volgens de meening?van mejuffrouw Reyen zijn voor alle insekten-etende vogels spinnen onontbeerlijk, omdat zij hen niet alleen als voedsel maar ook als geneesmiddel dienen. Een vogel, die men, vooral in het voor jaar, 2 3 spinnen per dag kan geven, blijft goed:,gezond. Behalve het voedsel moet men de insek ten- eters ook drinken geven. Onder het voeder mengt zij versch fijn maan zaad en alle 14 dagen geeft zij hun water te drinken, waarin lijnzaad is geweekt. Deze drank bekomt ook nachtegalen, kwikstaartjes enz, het best, terwijl grasmusschen aan met honing aangemengd water de voor keur geven. Zoodra de jonge zwaluwen het nest beginnen te verlaten, zet zij ze bij het voederen vlak bij de voedernap en op deze wijze gewen nen zij er spoedig aan zelf het voed sel te nemen. Als zij volwassen zijn worden zij in vrijheid gesteld of verder in kooien gehouden. Voor tamme zwaluwen vindt juffrouw Reyen te Parijs onder hare vrien den steeds grage afnemers. Zij zeil heeft jarenlang zwaluwen gekweekt en sinds zeven jaren houdt zij een boerenzwaluw in de kooi. In 1897 vond zij het arme dier in het Luxembourg in handen van een koetsier, die het diertje met de zweep uit de lucht geslagen had. Gedurende eenige dagen, terwijl het gekwetste diertje verbonden werd, werd het gestoptlater nam het zelf zijn voedsel uit een napje. Deze zwaluw kan niet meer vlie gen, maar zij schijnt toch met haar toestand tevreden, daar zij uitge nomen in den ruitijd, het geheele jaar door haar lief gekweel laat hooren. De zwaluwen ruien in den winter en juffrouw Reyen komt hare lievelingen gedurende dezen tijd te hulp door krachtig voedsel en eenige droppels van een ver sterkenden drank. Juffrouw Reyen heeft het nog niet zoover kunnen brengen, dat hare zwaluwen in gevangenisschap voortplanten, omdat zij nog geen enkelen keer gedurende den broei tijd beide geslachten heeft gehad. Zij is echter o vertuigd, dat het haar gelukken zal ze tot broeden te brengen, omdat zwaluwen zeer tam worden en onder elkander alleen onverdraagzaam zijn, als zij niet paarsgewijze worden gehouden. Een groot aantal der zwaluwen welke zij heeft opgekweekt, is weder teruggekomen en drie jaren lang heeft zij de door haar gemerkte vogels weer in hetzelfde nest zien broeden. Een brief uit Indie. Voor het loket van een der Twen- sche postkantoren staat een arme afbrieksarbeider met een der com miezen in druk gesprek. Gommies. Ja man, zonder de 30 cent strafport mag ik den brief niet afgeven. ArbeiderZol ie um dan veur mi willen opbargen tot Ponderdag avond, eerder beuren wi geen geld. C.Zeker man Donderdagavond, klokke zeven, was de man weder op het kantoor nu met het karig loon in den zak om den brief in ontvangst te ne men, waarnaar hij in de kerstda gen zoo had verlangd. A.En u A.Ik wol den brief wal hebben maar meneer zol ik um zoo neet kunnen krijgen, wi verdeent zoo weinig en 30 cent is zoo vuile zolt veur de helft neet kennen Ik heb- be zeuven kinder en verdeen maar 8 gulden. C.(Houdt onder zijn collega's een collecte, zoodat zoodat de 30 cent vrij spoedig bij elkaar zijn en zich met den brief naar den man wendend): „Ziedaar man, 't is nu in orde". A.: „Dank oe wal meneer". En verheugd verlaat de .-man hek kan toor met den brief (nfissphien van zijn jongen) uit Ned.-Incftë, Gemengd Buitenland Tegen de slaapziekte. Koning Leopold heeft, zooals men weet 200,000 francs uitgeloofd voor het bestrijden der slaapziekte. Deze zou worden gegeven aan den Bel gischen geneesheer Van Campen- hout, die in Europa het eerst de genezing van de ziekte teweegbracht, toen Koch's succes in Afrika bekend. Nu zal de'prijs waarschijnlijk wor den verdeeld. Critiek. Te Helsingfors heeft zich het merkwaardige geval voorgedaan dat een schouwburgdirecteur aan een dagblad een klacht heeft gezonden omdat hij de critiek over zijn ge zelschap tegunstig vond. Daar van toch, zoo schreef hij, ondervond hij dagelijks de schadelijke uitwer king. Zoo vaak hij op het spel van een zijner artisten zich een aan merking veroorloofde, werd hij vast gezet door het beroep op het oordeel der courant. Nieuwjaars-receptie bij Z. D. H. Mgr. Callier. Gisteren te één uur had de gebrui kelijke Nieuwjaars-receptie plaats in het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht alhier. Bij afwezig heid van den HoogEerw. Vicaris- Generaal Mgr. A. J. Brouwer, die door eene lichte ongesteldheid ver hinderd was, voerde de BoogEerw. Heer Mgr B. Dankelman, Proton, apost. a. i. p. en Deken van Haarlem, omringd door alle priesters der stad, liet woord tot Z. D. H. Mgr. Callier. Namens de Geestelijkheid wenschte de HoogEerw. Deken in een treffen de toespraak den Kerkvoogd geluk. Werden in het Katholieke Frank rijk de Bisschoppen uit hunne woningen wederrechtelijk verjaagd, hier mochten de priesters hun Bis schop in zijn eigen paleis hun ge luk wenschftn aanbieden. Maar mocht ooit hier de Bisschop in dergelijke .droevige omstandig heden komen, wat gelukkig nog niet te vreezen is dan zegde hij den Kerkvorst eenzelfde trouw en eerbied toe, als die, welke de Fran- sche priesters hunnen Bisschoppen toonden. Hij verzekerde, dat vooral de priesters steeds vurig bidden voor het heil van hunnen Bisschop, en vroeg ten slotte den vaderlijken zegen. Z. D. H. dankte den HoogEerw. Deken en de overige Geestelijken voor hun betuigingen van eerbied en trouw, voor de dagelij ksche gebeden, die voor hem gestort wer den, alsook voor het vele goede, dat zij in het Bisdom, en vooral in de stad Haarlem deden. Toch spoorde Z. D. H. allen aan tot nog grooter ijver in het behartigen van de belangen der hun toevertrouwde geloovigen, opdat ons land van be roeringen, als in Frankrijk, bevrijd blijve. Bijzonder beval Z. D. H. waak zaamheid aan, wat betreft de slechte lectuur, waardoor zoovelen, die in hun jeugd goed verzorgd waren, toch nog later voor de Kerk ver loren gingen. Met den uitdrukke- lijken wensch, dat de Geestelijkheid daaraan vooral haar aandacht zou de wijden, besloot de Kerkvoogd zijn vaderlijk woord. OFFICIEELEI GEDEELTE. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Haar lem, Gelet op art. 6 der Hinderwet Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 14 Januari e.k. 'sna- middags ten 1 ure, ter gemeente-secretarie (7e Afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift .iet de bij lagen van „Bestuurderen der Coop. Brood bakkerij en Yerbruiksvereeniging „Voor uitgang" om vergunning tot uitbreiding van de bakkerij, door vergrooting en ver en bijplaatsing van eenen heetenluchtoven in het perceel aan de Lange Wijngaard straat No. 16, Kad. Sectie C. No. 4609 id. aan Gedeputeerde Staten van Noord holland om vergunning tot uitbreiding van de gemeentelichtfabrieken in den Veerpolder, Kad. Sectie E No. 2524, door bijplaatsing van eonon stoomketel in het gebouw der salmiakgeestfabriek, id. van Directeuren der Naamlooze Vennootschap „Haarlemsche Brood- en Meelfabriek" om vergunning tot uitbrei ding van de bakkerij, door het bijplaatsen van eenen verticalen stoomketel ter groot te van 1,70 X 0,70 M' en 1, 112 ver warmend oppervlak (2V2*trnosdheer druk) in het perceel aan de Bakenessergracht No. 71, Kad. Sectie D No. 7237. id. van F. J. Honnebier om vergunning tot oprichting va* eene smederij in eenen te maken uitbouw achter de wagenma kerswerkplaats in de perceelen aan de Kinderhuisvest Nos. 43 en 45 Kad. Sectie C. No. 8370 en 5346. dat op den veerttienden dag na heden, zijnde 14 Januari e.k. en wel des voormid dags ten 1 ure op het Baadhuis der ge meente de gelegenheid, zal worden gege ven, om ten overstaan van het Gemeen tebestuur of een of meer zijner leden, be zwaren tegen het oprichten of uitbreiden der inrichting in te brengen. Haarlem, 31 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOBEEL. De Secretaris, J. W. VAN BILDEBBEEK. L. S, Onderzoek naar geoefendheid van lotelingen en jongelieden. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebben den, dat zij, die zich ter secretarie dezer gemeente hebben aangemeld tot deelneming aan het onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen der lichtingen 1906 en 1907, die dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelij ke geoefendheid, dan wel voor beide (artikel 104 der militiewet 1901) en van jongelieden, die dingen naar het getuigschrift, vereischt tot het aan gaan eener verbintenis bij het Reser vekader, hetzij der infanterie of der vesting-Artillerie, dan wel der genie, voor dat onderzoek te Haarlem aan wezig moeten zijn op Vrijdag, 11 Ja nuari 1907, ten öi/2 ure voormiddags aan de Infanterie-kazerne (Kouden- horn). Haarlem, 31 December 1906. De burgemeester voornoemd, BOREEL. Vechtpartij. Maandagavond kregen een paar opgeschoten jongens van ongeveer 20 jaar in de Witst raat twist met elkaar. Het ging er ern stig aan toe. Eerst deelden zij elkaar eenige klappen uit, zoodat de neus van den een hevig bloedde. De ge blesseerde werd nu zóó woest, dat hij zijn mes trok en den ander een steek in den arm toebracht. De wonde is evenwel niet gevaarlijk. Botsing. Gistermorgen omstreeks half elf had er op de N. Groenmarkt een botsing plaats tusschen de auto mobiel van Dr. Bijleveld en een rij tuig. Het voorste gedeelte van de auto, werd door het paard verbrijzeld en de chauffeur kreeg een wond in het gezicht! Het paard bekwam geen letsel. Aangereden. Gisterenmiddag werd er op de Groote Markt een jongen, die per fiets reed, door een rijtuig aangereden. Dit kwam, doordat de koetsier moest uitwijken voor de paardentram. De jongen zag dit niet, zoodat het paard tegen zijn achterwiel schopte. De jongen viel van de fiets, de wagen reed z'n kar geheel aan stukken, docli de jongen kwam er met den schrik af. De koetsier reed door of er niets ge beurd was. Aangehouden, De politie heeft aan gehouden de recidivisten S. en B., die verdacht worden van de in braak in de Spaarnwouderstraat. Zij zijn naar het huis van bewa ring overgebracht. Brinkmann en De Kroon. In ver band met de berichten over de overneming of samenvloeiing van deze inrichtingen, kunnen wij thans mededeelen, dat de onderhandelin gen tusschen de maatschappij L'Union en den heer Brinkmann tot resultaat hebben, dat de heer Brinkmann de Kroon heeft over genomen en beide inrichtingen in het vervolg door den heer Brink mann zullen worden gedreven. Wevernamen, dat het voornemen moet bestaan, de scheidingsmuur tusschen de gebouwen door te bre ken en de Kroonzaal als cafézaal te behouden. De tooneelzaal, die weinig ren- deerend is, zal niet meer blijven voortbestaan, maar ingericht Worden tot een biljartzaal. lo. Jan. wordt de Kroon voor- loopig wegens inventarisatie geslo ten. (H. D.) Orgelbespeling. In de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, °P Donderdag 3 Jan. 1907, des na middags van 23 uur, door den Heer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Andante, Niels W. Gade. No. 3. Sonate No. 2. Mendels sohn. a. Grave Adagio. b. Allegro maestoso. c. Fuga. No. 4. Variatiën op eeu origi neel thema, A. Hesse. No. 5. Aria uit de Messias, Han del. Sociëteit „Vereeniging" Gist eravond gaf de Kon. Ned. Bioscope onder directie van Fr. Keizer hare laatste bioscopische voo rstelling. Schouwburg Jansweg. In dezen Schouwburg werd gis teravond een buitengewone voor stelling gegeven Jjdoor het Ned. Ope rette ensemble van Amsterdam. In deze voorstelling traden op Mevrouw Budermanvan Dijk en de heer S. van Beem. Opgevoerd werd „De bruiloft van Kloris en Roosje", oud Hollandsch zangspel met dans in 1 bedrijf. De nieuwjaars wensch werd in 't karakter van Pieternel en Thomas- vaer uitgesproken door Mej. S. Heibron en den heer J. Ketting. Dit weid voorafgegaan door het blijspel „De vrouw, die de broek aan heeft." De rol van „Kaatje* de dienstbode" werd weder vervuld door Mevr. Budermanv. Dijk. Nieuwjaarsgroet. Gisterenmiddag omstreek 2 uur, bevonden zich in 't Schoterkwartier G. Smit uit de gemeente Schoten, en P. Taanman uit Haarlem, in het Schoterkwartier om hun wenschen te komen uiten. Eerstgenoemde is een prima vech tersbaas, daardoor geraakten de bewoners in angst. De lieeren waren niet bijzonder gelukkig, want zoodra men hem zag komen, sloot men de deur. Dat begon hem te vervelen, en nu moest het café van den Heer P. O. het ontgelden. Daar dit ook gesloten was, trapte een van hen het paneel uit de deur en drong naar binnen. Maar dat was moeder de vrouw wel wat te kras Weldra" verscheen de politie ter plaatse die het beter wist en die maatregelen trof, waardoor zij dien dag niet meer te zien zouden zijn. REKTJFIKAT1E. Ons bericht „Jeugdige steeklust" behoeft rektificatië, daar 't gebeurde onjuist is voorgesteld. De zaak heeft zich als volgt toe gedragen Drie kinderen van L. speelden vóór het ongeval op straat. Nu was het Zaterdagmorgen zeer on aangenaam weer en keerden de kinderen spoedig in huis terug, zij gingen naar boven. De ruiten van het kapelraampje, dik bevroren, wilde 't 9-jarig meisje met een mes schoon krabben. Zoo als meesta) gebeurt, wat de een wil, wil ook de ander. En een der drie, een meisje van 7 jaar, begon te trekken om ook het mes te heb ben. Het oudste meisje laat evenwel niet los. Nog eens getrokken! In middels komt de kleinste, 5 jaar oud, er bij geloopen; op dit moment laat de 7 jarige los, met het nood lottig gevolg, dat de kleinste bet het mes in zijn oogje krijgt, waar door hij dat lichaamsdeel helaas heeft verloren. Examen handarbeid. A'dam, 28 en 29 Dec. Examen h. a. afd. A Go- examinnerd 10 dames, 2 heeren Geslaagd o.a. de dames T. Swart, alhier, J. M. W. Welle te Bever wijk. Afd. B. GeëxamineerdG dames, 13 heeren. Geslaagd Mejuffr. J. Meijer, Bloemendaal en de heeren: H. A. Schuijl, J. Stolk en P. M. Vader, alhier, B. Hofman, Bloe mendaal. Jubilea, Gister (Nieuwjaarsdag) was het 25 jaar geleden, dat de heer M. L. van Halst tot agent van politie werd benoemd. Thans bekleedt de heer Van Halst reeds jaren het ambt van rechercheur. Het heeft deien ijverigen politie dienaar niet aan blijken van be langstelling ontbroken. Ook de agent van politie J. J. Sanders herdacht gister dat hij vóór 25 jaar tot agent werd benoemd, welk feit voor hem evenmin on opgemerkt is gebleven. Op hol. Hedenmorgen reed de landbouwer W. Tiebeling met zijn boerewagen met een paard bespannen op het Zuider Buiten Spaarne. Terwijl de voerman een oogenblik naast den wagen liep schrok het paard en ging op hol. Bij het café van Heinsbergén werd een. lantaarnpaal in 3 stukken ge reden en op de Eendj espoortbrug van een melkwagen van de „Toekomst" een wiel geheel in elkander, waar het paard de strengen los rukte doch op de Turfmarkt was de pret voor het dier uit. Daar kwam het te vallen en werd gegrepen. Overgeplaatst, De soldaat Nagel, van het Ille Bataljon, 10e regiment in fanterie alhier in garnizoen is over geplaatst bij het lie Bataljon van het korps te den Helder. Verblijf Buitenland. Aan den mili cien Bank van het IV Bataljon 10e Regiment Infanterie alhier is vergund zich in Noord-Amerika op te houden tot 1 Februari 1908. De omgekeerde Teylerskwestie. Het is van algemeene bekendheid, dat Haarlem, behalve door de „blommen", ook beroemd is door 4c

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2