onderdag 3 Jan. 1907. No. 6491. 32s,c Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. - - - ¥UUi y*feó Eene Gelijkenis, „T£?".«A BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. vo^jS-® 1-65 Afzonderlijke nummers i."t: $r: CL05 dit blad .verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels0.60, (contant) f 0.50 Elke regel meer 0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a C0NTVNT UREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Een tijd geleden was er een ver siering van dominees in Dordt, lunty Holland, den staat ben ik 'rgeten. Verschillende sekten wa tt vertegenwoordigdAnglikanen, ethodisten, Baptisten, Quakers, niversalisten en Unitarianen. Gerrit, de zoon van onzen hoofd- t der wijzer geen dommerik, hoor! aar een knappe, kranige jonge au wilde ook de vergadering jwonen. Calvinist van afkomst M hij toch lang getwijfeld aan jn gereformeerd geloof. Hij dacht at hij grif verkeerd was. Om zich ff zijn twijfel te redden vroeg en erkreeg hij verlof om bij de ver- adering tegenwoordig te zijn en Dn moeielijkheden bloot te leggen. Ee bijeenkomst werd geopend iet gebed. Een dominee hield een ede over de noodzakelijkheid van uitenlandsche zendelingen, welk nderwerp verder uitvoerig bespro ken werd. Eindelijk krijgt onze «errit het woord. „Mijne heeren," zoo spreekt hij, gij allen beweert bedienaren van iet zuivere Evangelie te zijn, niet vaar?" Eenparig antwoord: „Ja, mijn- ïeer." „Welnu," herneemt Gerrit, „ik ou gaarne enkele vragen stellen. Voor een paar weken sprak ik met sen Roomsche over de belijdenis Ier zonden of de biecht, gelijk zij lat noemen. Deze man verklaarde lat hun priesters de macht hebben 31B zonden te vergeven. Kunt gij dat ook?" Een Anglikaan staat op en ver kondigt plechtig: „Ja, mijnheer, dat kunnen wij ook; want Chris tus zegt: Wiens zonden gij zult vergeven, dien zijn ze vergeven, en wiens zonden gij zult behouden, dien zijn ze behouden." „Zeer goed," zegt Gerrit. Hij neemt zijn notitieboekje en schrijft: „Predikanten kunnen zonden ver geven." Doch alvorens hij den zin heeft geëindigd, springt een heethoofdige Methodist op en schreeuwt: „Wij hebben geen macht om zonden te vergeven. Dat biechten is een paap- sche uitvinding „Ah, dat verandert de zaak," zegt Gerrit en hij schrijft: Predi kanten kunnen geen zonden verge ven." „Nu een tweede vraag," spreekt Gerrit. „Ig het doopsel noodzakelijk om zalig te worden?" „Zeker, mijnheer," antwoordt een Baptist. „Tenzij iemand herboren worde uit water en den Heiligen Geest, kan hij het rijk Gods niet binnengaan. Gerrit .teekent aan: Het doopsel is noodzakelijk ter zaligheid." Maar de Quaker-dominee laat dat niet zonder protest voorbijgaan. „Neen, mijnheer," zegt hij. „Het doopsel is niet noodzakelijk. Het Christendom bestaat uit liefde en vriendschap. Al het overige is slechts bijzaak." Gerrit schrijft op: Het doopsel %s noodzakelijk ter zaligheid." Eindelijk vraagt Gerrit: „Is er ??n Eel?" De Anglikaansche en Methodistische dominees zijn zeer geërgerd. Een der laatste, een lang benige, magere sinjeur, neemt het woord: „Zeker mijnheer, is er een bel" Staat duielyk denBij- Gerrit noteert: „Er is een hel." venwel tot groote ontsteltenis van velen komt de Universalist voor den dag en zegt„Er is geen hel. Dat is maar een oud wij venpraatje. Vroeger of later worden alle men- schen zahg." rwSf* vmij beter aan" zegt Nu stelt Gerrit zijn laatste vraa^ Is Christus God?" Vele dominefs houden hun ooren met hun handen dicht om den naklank der godslas tering niet te hooren. Stemmen weerklinken van alle kanten: „Ja, Christus is God, Christus is God!" Een der dominees begint redenen te geven voor het geloof, dat in hem is, als plotseling een Unitari aan hem onderbreekt, koelweg ver klarende „Christus is geen God. Hij is slechts een gewoon mensch, ofschoon wellicht een weinig beter dan de rest." In dien tusschentijd heeft Gerrit neergeschreven „Chris tus is God. Christus is geen God." Zoodra het debat der dominees geëindigd is, spreektGerrit hen aldus toe „Mijne heeren, ik ben hier ge komen om van u inlichtingen te vragen, om door u onderwezen te worden. Ziehier, wat gij me geleerd hebt(Gerrit leest Predikanten kunnen zonden verge ven. Predikanten kunnen geen zonden vergeven. liet doopsel is noodzakelijk ter zaligheid. Het doopsel is niet noodzakelijk ter zaligheid. Er is een hel. Er is geen hel. Christus is God. Christus is geen God. „Deze tegenstrijdige leeringen vormen den inhoud van uw Chris tendom. Gij beweert de verkondi gers te zijn der waarheid Gods, toch inderdaad, zijt gij slaven van den vader der logen." Gerrit verliet mismoedig de zaal. Eenige dagen later ging hij naar „heeroom" een Roomsche catechis mus halen. Hjj las en vergeleek den inhoud met de leer van Chris tus, vervat in den Bijbel. Hij vond in beide boeken dezelfde geloofsarti kelen, dezelfde geboden, dezelfde sacramenten. Toch enkele moeielijkheden ble ven onopgelost. Daarom ging hij nog eens terug naar den vriende lijken pastoor. Deze sprak hem een paar hartelijke woorden toe en vermaande hem om te bidden, God om licht en sterkte te smeeken Hij gaf hem Het Getoof onzer Va deren van Kard. Gibbons ter lezing mee. Gerrit verstond het boek. 't Was zoo mooi, zoo eenvoudig, zoo redelijk, zoo bijbelsch. „Had ik dat maar eerder geweten", zei hij tot zichzelf, Het kostte Gerrit heel wat moeite zich in de katholieke kerk te laten opnemen. Wat zou zijn vader zeggen? Zouden zijn vrienden en kennissen hem niet uitlachen? Doch de genade overwon. Zijn vurig gebod schonk hem kracht en moed. Gerrit is thans een gelukkig kind derééne, heilige, ware Kerk. Joosje. frankrijk. Onze lezers kennen den grooten katholieken staatsman en redenaar Jacques Piou. Heeft de nobele regeering op zijne villa hetzelfde kunstje willen toe passen als op de voormalige nun tiatuur te Parijs? Er wordt vast aan geloofd te St. Gaudens, waar Pion's villa „Baga telle" gelegen is. De dieven zijn de woning binnen gedrongen en hebben haar Yan kelder tot zolder doorsnuffeld. Geen plekje bleef ondoorzocht. Bijzonder hadden zij 't gemunt op de brand kast Na ze eerst vergeefs bewerkt te hebben op de eerste verdieping, zijn ze er mee H&&r den kelder afgezakt, maar ook daar bleek al hun kunst en moeite verloren. De brandkast was niet open te krijgen. Maar, zal de Lezer zeggen, wat heeft de Regeering daarmee uit staande Een oogenblikjeKostbaar zilver werk, andere dingen van waarde hebben deze zonderlinge dieven onaangeroerd gelaten. Niets wordt vermist. Daarom zegt men te Saint Gau dens, en niet ten onrechte, dat het alleen te doen was om de papieren van dezen voornamen kath.daar om wordt er van „officiëele" inbre kers gefluisterd, die onvindbaar zullen blijven. De bisschop jjvan Bajadoz'(Spanje) zond het volgend schrijven aan ZEm. Kard. Richard. Hoogvereerde Kardinaal. De wreede vervolging, in Frankrijk tegen de Kathol eke Kerk verwekt en het heldhaftig gedrag der bis schoppen en priesters, gehoorzaam aan Z. II. den Paus, ook al komt hun dat te staan op berooving hunner bezittingen, op verdrijving uit hunne woning, op verkrachting van hunne persoonlijke en burgerrechten, heb ben mij diep geroerd en getroffen Naar mijne meening legt mij mijne waardigheid van Katholiek bisschop den plicht op, om te protesteeren tegen deze aanslagen en gewelddaden (der regeering) en de slachtoffers bij te staan, daarbij het voorbeeld volgend van die vermaarde kerk voogden, welke gastvrijheid boden aan de Herders, vervolgd door de heidensche tirannen of de heden- daagsche revolutie. Ik ben arm, ben altoos arm ge weest, en mijn inkomen behoort mij niet toe; het behoort aan de armen van mijn bisdom. Maar ik betwijfel geenszins, of deze behoef- tigen evengoed als de rijken zullen bereid wezen, om zich op te offeren, teneinde den pijnlijken toestand te verzachten van onze broeders, be- hoorende tot die trouwe, maar zoo zwaar beproefde natie." Vervolgens biedt de Hoogeerw. schrijver gastvrijheid aan voor de zieke, de bejaarde priesters en de seminaristen. Hun alk n, schrijft bij, staan mijn paleis, de seminariën en de woningen mijner priesters open. Wie komen wil, zal met broederlijke liefde ontvangen worden en gaarne zullen wij ons brood mot hem dee- len." Met eene betuiging van diepen eerbied voor den hoogbejaarden Kardinaal- „en geloofsbelijder" be sluit de Bisschop zijn brief. RUSLAND. Er duiken weer allerhande be richten op over de vestiging van een kolonie van Joodsche gezinnen. Volgens de „Jewish World" heeft de organisatie, waarvan de bekende schrijver Zang will voorzitter is, het voornemen zulk een kolonie te stichten te Galvestone in den W.- Amerikaanschen Staat Texas, een streek die zeer vruchtbaar is en ook rijk aan delfstoffen. De New-Yorksche bankier Schift' zou reeds een half millioen dollar voor dat doel hebben toegezegd, mits in Europa een gelijk bedrag wordt bijeengebracht. Het plan wordt door de Roth schilds in Londen en Parijs onder steund. SERVIE, Engelse he bladen schrijven over een anti-dynastiek complot in Servië. Dit complot wil Koning Peter en zijn familie uit het land verja gen. Aan prins Arthur van Connaught moet reeds de Servische Kroon zijn aangeboden, maar koning Eduard toont zich van dit aanbod niet gediend. Men gaat nu iu Duitschland een geschikten candidaat zoeken, volgens yezelf'cle Britsche pers. Er moeten belangrijke gebeurte nissen m den Balkan op handen zijn. ITALIË. Zooals te verwachten viel, heeft de IJ. Stoel niemand aaugestéld onder de Fransche geestelijken, om Mgr. Montagnini te vervangen. Waar Z. IJ. de Paus met de Fran sche priesterschap te onderhandelen heeft, of haar een of ander ter ken nis te brengen, doen als tusschen- personen dienst voorname leeken. Verschillende dezer zijn kort geleden te Rome geweest en hebben van daar allerlei instructies en antwoor den op gestelde vragen meegeno men. Met eene Regeering als de huidige Fransche, dat wil zeggen, eene zoo danige, die zich aan geen diploma tieke gebruiken stoort en zich het openbreken van brieven, het achter houden van stukken en papieren van anderen niet schaamt, met eene Regeering als deze kan men niet te voorzichtig wezen. Er was uitgestrooid, dat ZEm. Kard. Rampolla met Z.H. den Paus van meening verschilde over de maatregelenten opzichte van Frank rijk. Dat bericht is onwaar. Her haalde malen heeft Z. H den laat- sten tijd wel besprekingen gevoerd met ZEm. Kard. Rampolla, doch over 'sPausen beslissingen in zake de schreeuwende onrechtvaardige Fransche wetten, is ZEm. het vol strekt eens met Pius X. Door kard. Fevrari, aartsbisschop van Milaan, is aan zijn onderhoorige geestelijkheid een schrijven gericht, waarin hij wijst op den nood der Fransche priesterschap. ZEm. noo- digt vervolgens alle geloovigen uit, om niet alleen veel voor Frankrijk te bidden, maar ook ruim bij te dragen voor de geopende inschrij ving. Van deze laatste maakten we reeds melding enkele dagen geleden. Korte Berichten. Overeenkomstig de besluiten van de eindvergadering te Algesiras wordt aan de Zwitsersche Regeering verzocht een inspecteur-generaal voor de Ma- roccaansche politie te benoemen. Ver der zal de Zwitsersche Bondsrechtbank de geschillen over de Maroccaansche Staatsbank beslechten. In de Fransche Kamer heeft een der socialistische leden voorgesteld de Staatsbegrooting voor twee jaren te gelijk vast te stellen. Hier te lande was het zoo van 18401848. ln Rusland is een aanslag op eeni ge hooge ambtenaren, die samen wil den komen ter behandeling van fi- nanciëele vraagstukken, gelukkig bij tijds verijdeld. 't Ziet er met het koren in Rusland bedroevend uit. Het bederf wordt toegeschreven aan het slechte zaad, door de Staatsdepots geleverd. De Russische Regeering heeft m Polen en Lithauen het gebruik van de Poolsche taal wettelijk toegestaan. Op den laatsten dag van het oude jaar hebben de Shah van Perzië en de Kroonprins de Grondwet getee- kend. Perzië is dus met Nieuwejaar in de rij van de constitutioneele Sta ten getreden. Ontzaggelij ke sprinkhanenzwermen naderen Transvaal en dreigen het land te overstroomen. Van Duitsch agrarische zijde wordt medegedeeld, dat Podbielsky tijdens de feestdagen voor het eerst weer het bed heeft verlaten. Aan denverkiezings strijd kan hij niet deelnemen; daarvoor is hij nog te zwak. In een Zuid-Afrikaansch bladlozen we: „Koning Eduard heeft onze con stitutie (grondwet) onderteekend. Het kind is nu gekleed. Of het een warm bad zal noodig hebben, wanneer het hier aanlandt, moet de tijd nog lee- ren.". D« geruchten over Russisch J i pansche moeilijkheden, inzake de uit voering van het tractaat van Ports mouth, moeten op fantastische wijze overdreven zijn. Twee passagierstreinen van de Chi- cago-Rockisland-spoorlijn zijn bij Al taVista (Am. St. Kansas) tegen elkander geloopen. In één wagen verbrandden 29 Mexikanen. Het Nieuwjaarsbal ten Hove. Gisteravond omstreeks 9 uur ver toonden het plein vóór het Konink lijk Paleis te 's-Gravenhage en op het Noordeindeinde uitloopende straten, wederom de bedrijvigheid die met het aanbrengen van de genoodigden voor het Nieuwjaars bal ten Hove gepaard gaat. Sedert de twee electrische boog lampen ter weerszijden van het ruiterstandbeeld geplaats, haar zil- verwitten glans over het voorplein verspreiden, kon het publiek, dat zich tegenover het Paleis in rijen had gesehaard, het komen der da mes en heeren gasten in hun rijk dom van toilet of uniformen, beter gadeslaan. De genoodigden tot het gala-bal die door den hoofdingang het Palcis Noordeinde binnentraden, konden opmerken, dat de vestibule eene verandering, tevens verfraaiing had ondergaan, bestaande in een nieuwen vloer in vakken met gekleurd mar mer afgedeeld en een nieuw plafond in Empire-stijl met versierde vak ken en caissons, in welke laatste rozetten met electrische gloeilampen. Deze verlichting met die van het smaakvolle middenlicht, eveneens in Empire-stijl, maakte een schit terend effect, ook van straat naar binnen g-zien. Voor de genoodigden, die het Paleis aan de achterzijde binnen traden, was een verassing bereid doordien de toegang tot de nieuwe Indische zaal, het zeer merkwaar dige huldeblijk onlangs aan H. M. namens de Indische hevolking aan geboden, was opengesteld. Het matte avondlicht, schijnende uit de geornamenteerde bronzen kronen in zuiver Indo-stijl, gaf aan deze karakteristieke zaal dien fan- tastischen, tooverachtigen en my stieken aanblik, welke in de Oos- tersche vorstelijke paleizen niet on gewoon is. Het aantal bezoekers dezer Hof partij kon op ongeveer 1000 wor den gesteld. Zij waren hoofdzake lijk gevraagd uit de volgende amb telijke en particuliere kringen: de burgerlijke en militaire huizen der leden van de Koninklijke fa milie; de vertegenwoordigers der vreem de Mogendheden met het personeel bij hunne gezantschappen de Ministers, leden van de Re- geering; de Ministers van Staat; de hooge Staatslichamen; de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor zooveel be treft de leden te 's-Gravenhage woonplaats hebbende; de Gedeputeerde Staten der Pro vincie de Burgemeester, de Wethouders eu de Gemeenteraadsleden; de leden der rechterlijke macht; het ambtenaarspersoneel der de partementen van algemeen bestuur in verschillende rangen; het ingenieurscorps van den Waterstaat; de hoofden van andere Rij ksdien- »'.en; de officieren van schutterij, zee-1 macht, leger en landweer; zoomede vele particulieren. Het bal, gehouden in de groote danszaal, die zonder uitzondering of onderscheid als steeds voor aJe gasten was opengesteld, zoo dat ieder naar welgevallen kon in- en uitgaan, werd geopend nadat in aangrenzende salons een aantal dames aan IJ. M, en Z. K. H. wa ren voorgesteld, en nadat de Ko ninklijke gastvrouwe en gastheer vergezeld vae H. M. de Koningin- Moeder, de balzaal waren binnen getreden te midden van het cercle, gevormd door de diplomaten, de Mij uisters, hooge Staats en Hofamb*e naren, opperofïicieren enz. met hunne dames. In de groote zaal werd gedanst op de muziek der Kon. Mil. Kapel, uitgevoerd onder directie van le- luit. Bouwman, en in de kleine danszaal speelde het orkest der schutterij onder Bolten. Gebruikelijkerwijze woonde de Vorstelijke familie het dansvermaak bij, gezeten op salonbanken onder een der paviljoenen. Nu en dan bewogen de Majes teiten en de Prins zich in de om gevende salons onder de genoodig den, van wie velen door de Vorstinnen en Z. K. H. werden aangesproken. Mooi op tijd. De Haagsche correspondent van de „Opr. Haarl. Ofc. schrijft: Ons kwam dezer dagen ter oore dat de minister van financiën op zijn bureaux eens poolshoogte van den ijver zijner ambtenaren wilde nemen en daartoe een precentielijst ter teekeniug legde voor alle daar werkzame ambtenaren, welke lijst bij hun entree ter ministerie door hen moest worden geteekend. 't Uur waarop zij present moeten zijn is dat van 9 uur 's morgensom kwart over 9 liet de chef de naam lijst bij zich brengen; van de 150 ambtenaren hadden nog geen 30 acte van tegenwoordigheid gege ven. De overval op Nieuw-Guinea. De „Java-Bode" schrijft Blijkens telegraphisch bericht van den legercommandant aan de regeering werd den 6en November, op verzoek van den resident van Ternate, door den militairen com mandant te Ambon een detache ment van 40 bajonetten onder 1 officier van Ternate naar Fakfak gedirigeerd, ter handhaving van de orde en de rust in de nederzet tingen langs de kust eu ter be scherming dier nederzettingen tegen aanvallen uit de binnenlanden. De militaire commandant vau Ambon begaf zich den 21en dezer daar heen, doch stroomde, na ontvangst van het bericht der besc ieting van de militairen tusschen S -kar en Fakfak, terug naar Bauda om versterking te halen. Deze eerste proefneming met een voorloopige bezetting van dit gedeelte van West Nieuw-Guinea is dus al zeer ongelukkig begonnen. Het gevolg hiervau zal waarschijn lijk zijn, dat de op advies van kapitein Colijn beraamde plannen, tot het vestigen van een definitieve bezetting in dit gedeelte onzer be zittingen, nog spoediger dan be raamd, hun beslag zullen krijgen. Wij hebben nu eenmaal, te on zaliger ure, Nieuw-Guinea onder onze vlag gesteld en daarom kan het niet geduid worden, dat bij voortduring mensclienjachten en hongitochten op een gebied, dat wij het onze noemen, worden ge pleegd. Drankwet. Door den Minister van Justitie zijn nieuwe voorschriften ter bevordering v.m een richtige naleving der Drank wet gegeven omtrent het verstrekken van inlichtingen door de ambtenaren van het openbaar ministerie, aan de colleges van fledep. Staten en de ge meentebesturen. Volgens deze voorschriften zullen de inlichtingen, noodig ter beantwoor ding van de vraag of een verzoek om vergunning of verlof, of tot overschrij ving van een vergunning, moete IN TIEND flQITE MA NON AGITATO. 4s 4c 3|C 4c x 4C 4: 4c 4c 4c 4c 4c 4c 4c Tl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1