Vrijdag 4 Jan. 1907, 1 No. 6492. 31sfe jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Hc' and. BUITENLAND. BINNENLAND. &s> ABONNEMENTSPRIJS» Per 8 maanden voor HaarlemTSW**® Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poir^ Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ^ON- EN FEESTDAGEN. .«ft .jf 1.20 Vr^,; 1.65 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE i CONTANT BUREAUX: Si JANSSTRAAT 1, ïnterc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Paris, 31bis Faubourg Montmartie. Erger dan schandelijk. Er was eens een jong meisje, dat, bare roeping volgend, zicli in liet klooster terugtrok en als liefde zuster zicli geheel en al aan de lijdende menschheid wijdde. Tijdens denKrim-oorlog(oorlog van lSöGtusschen Rusland en het verbon den Turkije FrankrijkEngeland) en den FranschDuitschen oorlog van 1870-71 verpleegde zij gewon den en stervenden. Zoolang, hare lichaamskrachten het toelieten, was zij een dier engelen van barmhar tigheid, welke zelfs door godloo chenende geneesheeren om hare toewijding en zelfopoffering luide geprezen worden. Thans heeft die liefdezuster den leeftijd van 83 jaren bereiktthans is zij zelve hulpbehoevend en krank. En wat gebeurt? Zij verbleef in het klooster te Saint-Cyr (bij Tours). Den 2Sen December van 't vorig jaar kwamen de beulsknechten der moderne Ja- cobijnen aan het klooster kloppen. Al de zusters moesten het verlaten, ook de 83-jarige, die sinds drie weken tuschen leven en dood zweef de. In de snerpende koude, ster vende schier, werd zij uitgedragen, terwijl de bewoners der plaats, ge tuigen van dit schandelijk, dit menschonteerend tooneel, hunne tranen niet konden bedwingen. Ziedaar het loon voor eene zelf opoffering van meer dan vijftig jaren 1 Ziedaar, wat eene kloeke vrouw, die beter haar vaderland diende dan een Ciemenceau, een Briand enz. ten deel viel na zulk een leven Briand, de liberale, de zoetsap pige, de toegeeflijke en toeschiete lijke' minister Briand, het afgodje van sommige Parijsche briefschrij vers in liberale en „streng neutrale" bladen, verbood zelfs, dat de uit gedreven nonnetjes haar intrek namen in een huis, dat eene lief dadige dame aangeboden had. De humane Briand dwong de zusters de plaats te verlaten. Is het niet erger dan schande lijk? Is 't geen hemeltergende bar- baarschheid eene 83-jarige sterven de aldus te behandelen? En derge lijke beulen hoort men in sommige liberale organen ophemelen, als de vredelievendheid en de mensch- lievendheid zelve. Is ook dat niet erger dan schan delijk FRANKRIJK. Lourdes bedreigd De man der regeering, de se- questre Tardif, heeft zich bij liet bestuur der grot te Lourdes aan gemeld, ten einde in het bezit te treden der zoogenaamde bisschop- lijke mensa. Door Kanunnik Duthu beheerder,, werd hij ontvangen met een krachtig protest. Gelijk wij reeds vroeger vermeld hebben, behoort de gezegende plek, waar Gods Onbevlekte Moeder zoo veel wonderen werkte, het gansche terrein van Massabiella, |niet aan den bisschop of aan het diocees van Tarbes; alles is aan den bisschop verhuurd, alles uitgenomen het in wendige der kerken aldaar. Al wat de sequestre mee heeft kunnen nemen zijn de huurcon tracten. De man zal met de ver huurders te maken hebben, niet met de geestelijkheid, zoodat ver wacht mag worden, dat te Lourdes ^ietj oude zal blij ven. Ten- zij de godsdiensthaat ook op ge- r'i burgerlijk terrein de wet ver- Iviachten durft. 0o,k wij spraken h laatst bisschop, die ziel) te ParjJjeenen ZOU tot het vormen eener kerk die mets met Rome uitstaande wildé hebben. Ihans zijn er zelfs drie. rie 1 Schrikt niet, vrome Lezeressen en LezersNeemt eerst kennis van deze bijzonderheden. No. 1 is een zekere Mgr. Villatte, van Fransche afkomst. Hij stu deerde in Amerika; daar hij de onfeilbaarheid des Pausen niet aan nam, ging hij over tot het protes- tantismus. Te Bern liet hij zich later door den oud-Katholieken bis- schopHerzog priester wijden. Daarna giug hij naar Amerika terug en ves tigde er eene gemeente,die onder het gezag stond van een Anglikaanschen bisschop. Maar Villatte wilde zelf bisschop zijn, en liep de heele wereld af, om dit doel te bereiken. In In- dië vond hij twee schismatieke prelaten, Eutycbianen, die hem de handen oplegden. Deze Mgr. Villatte wijdde op zijne beurt zekeren heer Miraglia, een Italiaan, tot bisschop. Deze laatste haat den Paus en de Roomsehe Kerk en heulde altoos met de anti katholieken. Op zijne beurt wijdde hij zekeren Houssay tot bisschop. Ziedaar het drietal „prelaten", dat het schisma, dat ideaal der Fran sche godsdienst]ïaters, zal brengen. 't Is waarlijk om bang te worden Weet gij waarom Z. H. Pius X tegen de wet Briand is Tegen alle drie de uitgaven van dit maconnieke scheppinkjé? De „Lanterne" een Parijsch anticlericaal dagblad, haar naam eere doende, heeft haar licht doen schijnen en wij weten nu: de Jesuieten zitten er achter! Do Jesuieten willen de wereld geestelijken in Frankrijk vernietigen en daarna de plaats der arme slacht offers innemen. Zij dwingen Z. PI. en daarom kan de Paus de wet niet aannemen. Gelukkige lezers van de „Lanter ne" al die bespottelijke dwaashe den krijgen ze te slikken, en slik ken ze voor zoete koek. SERVIE, Servië spreekt de gisterochtend door ons gedane mededeelingen over eene a. s. onttroning van koning Peter tegen. Men schrijft deze valsch ge bleken mededeelingen toe aan eenige uit het land verwezen journalisten. Wel blijft er te Belgrado een hard nekkig gerucht loopen, dat er spoedig na Kerstmis, Oude Stijl (7 Januari) eene wijziging van het Kabinet zal plaats hebben. De Servische ambassade te Parijs verklaart eveneens, dat de in het bui tenland verspreide tendentieuse ge ruchten omtrent de Koninklijke fa milie geheel en al uit de lucht zijn gegrepen. Naar men zegt, ontwerpt koning Peter een koninklijk besluit, dat he n meer macht overMen kroonprins geelt. ITALIË. Volgens een Italiaansch dagblad kan dezer dagen eene nieuwe Ency cliek des Pausen tegemoet gezien worden of wei een open brief aan ZEm Kurd Richard, aartsbisschop yan Panjs. In dat geschrift zal Z. Heiligheid het vroegere standpunt ten opzichte van de Scheidingswet handhaven. De Fransche Katholie ken zul len opnieuw aangespoord worden tot lijdelijk verzet en tot al- gelieele gehoorzaamheid aan de vooi schriften en bevelen hunner respectieve bisschoppen. Daardoor wordt de eindzegepraal verzekerd. Wij geven deze mededeeling met het noodige voorbehoud, wijl de bron, waaruit zij voortkomt, niet bijzonder vertrouwbaar is. Wet no. 3 is nog slechter dan de vorige; de door Pius X gevorderde voorwaarden zijn er niet in te vin den Zij veroordeelt zich zelf en behoeft dus geene openbare afkeu ring des Pausen. Mogelijk is 'tintusschen, dat de H, Vader, met het oog op sommige zwakken en lichtgeloovigen, voor de geheele wereld zijne meening zegt over deze nieuwe schepping van de maconnieke regeering. RUSLAND. Een vreeselijke hongersnood teis tert de landbouwdistricten van Rus land. Plartverscheurende bijzonderhe den worden daarover hekend. Epi demieën -breken uit onder de be volking, die toch al zooveel minder weerstandsvermogen bezit. De hulp van Regeeringswege verstrekt, schiet er veel te kort. Het koren, dat door het ministerie van binnenland- sehe zaken zou worden gezonden, kwam nog steeds niet op de plaats van bestemming, en zal wel weer, ouder gewoonte, voor een deel zijn verduisterd. Terwijl over 't alge meen de bevolking onder deze el lende kalm blijft, drijft de honger toch hier en daar menschen tot plundering. In de districten Koersk, Sarotof, Poltawa en Novgorod wor den landhuizen in brand gestoken en kelders en voorraadschuren leeg gehaald. Alleen in de provincie Samara lijden 21/2 millioen menschen onder de gevolgen van den gruwelijken nood. Om dezen in liet leven te be houden tot het aanstaande voorjaar- zal 24 milioen roebel noodig zijn. Toegezegd is door de Regeering en Roode Kruis 16 millioen. Toegezegd Maar het is er nog niet, ook daarvan zal wel een en ander aan maat en strijkstok blijven hangen. Als de ontbrekende 8 millioen niet gevonden worden, dan zullen CiOO,000, zegge zes honderd duizend menschen tot den dood door hon ger veroordeeld zijn. Er moet worden in het oog ge houden, dat hier slechts sprake is van een distrikt en het in de an dere gedeelten van het reusachtige rijk, enkele gedeelten wellicht uit gezonderd, met den boerenstand weinig gunstiger is gesteld. Een lief land toch, dat czarenrijk. Korte Berichten. Te Warschau zijn op Straat twee gendarmen doodgeschotentoen be reden agenten met de sabel op de menigte indrongen, werd een man gedood; verscheidene personen werden gewond. Koning Alfonso van Spanje heeft de wetten betreffende de amnestie en de voorloopige belasting op buiten- landsche granen bekrachtigd. Het gerucht loopt, dat aan Witte eene candidatuur voor de Doema is aangeboden, maar dat Witte gewei gerd heeft. Gisteren, 3 Januari, is er op den stadsprefeet van St. Petersburg, van der Launitz, een aanslag gepleegd. De prefect werd aan een slagader getrof fen. De thans gesloten lijst van de slacht offers der ontploffing te Witte wijst 40 dooden en 104 gewonden aan. Er zijn 85 slachtoffers genezen en 19 nog onder geneeskundige behandeling. H:fberichten. Omtrent het gala-bal ten Hove wordt nader gemeld Het Hof bevond zich alleen tijdens de eerste dansen in de balzaal, maar bracht verder het overige gedeelte van den avond door in een nabij gelegen zaal tot het ontvangen en spreken met genoodigden, waar onder ook onderscheidene officieren van het Indische leger, die onder scheidingen ter zake van krijgs manschap hebben ontvangen. De eere-quadrilles, waaraan H. M. en Z. K. H. de Prins gewoonlijk deel nemen, bleven dit jaur achterwege. De Koningin was gekleed in een witte zijden balrobe met appliquée in lichtgrijze kleur, het hoofd ge tooid met een fonkelenden diadeem en met het lint van Grootmeeste- resse der Militaire Willemsorde over de borst. H. M. de Koningin-Moe der droeg een balkleed van parel grijs gebloemd satijn. De Prins in vice-admiraalstenue, waarover de sjerp van grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw. Chr. Hist, en Arbeidscontract. Wij lezen in de vrije-antirevolu- tionnaire „Nederlander" onder het opschrift „Wel vreemd." „Nog steeds wordt ook van anti revolutionaire zijde aan de Christ- Historisehen, die vóór het „arbeh s- contract" hebben gestemd, daarvan een verwijt gemaakt, en met vreugde wordt het voor het wetsontwerp on gunstige verslag der Eerste Kamer begroet. Men vreest echter dat ook de Eerste Kamer, terug zal deinzen voor het uitbrengen van een stem overeenkomstig hunne bestrijding. Het is niet ons plan, den strijd over dit punt te heropenen. Maar wij willen nu toch eens aan de heeren van die zijde eene vraag doen. Er is, speciaal van antirevolu tionaire" zijde, sterk aangedrongen op verbetering van sociale toestan den; op liet toekennen van eenige waarborgen tegen machtsmisbruik tegenover den de arbeidsmarkt bij kansvolkomen beheerschendenwerk- gever. Wij herinneren aan de ge- vlcugde woorden, dat de arbeiders niet konden wachten, „geen dagen geen nacht." Wij herinneren er ook aan, dat de C. H. steeds door de „antirevo- tionairen" als lieden zijn voorgesteld, waarmee op het gebied der sociale hervorming niet te rekenen viel. Nu komt er eindelijk een ontwerp, dat in veel opzichten voor den werk man verbetering aanbrengt. Hiel en daar. de bepalingen zijn niet alle samenhangend is de wet on billijk tegenover den werkgever, en daartegen is van C. H. zijde dan ook steeds met kracht opgekomen, en is verbeterd wat mogelijk was. Maar als men nu slotte staat voor de vraag: alles of niets; óf de ge breken mee aanvaard,of weer 'voor lange jaren den arbeider datgene onthouden, waarop hij naar billijk heid aanspraak heeft, welke hou ding heeft het dan, als men van antirevolut.ionnairezijde laatdun kend 'en bijkans smalend neerziet op die „conservatieve" G. II., die juist hebben meegewerkt tot verkrijging van datgene waarop van die zijde was aangestuurd. De houding van die „antirevolu tionairen" is soms wèl vreemd. Ambachtsnijverheid. Op het Nationaal Congres voor de Ambachtsnijverheid, dat op 11 en 12 September te Amsterdam gehouden wordt, worden de na volgende punten aan de orde ge steld I. Credietwezen 1. Verdient voor de ambachtsnij verheid het stelsel Raiffeisen of liet stelsel Sclmlze-Delitz de voor keur 2. Moeten de ambachtsnijveren zicli vaksgewijze vereenigen, of hebben de voorkeur meer uitgebrei de vereenigingenen wel vereeni- gingen, waarin behalve ambachts- nijveren ook winkeliers, landbouwers enz. worden opgenomen 3. Wat leert de ervaring hier te lande en elders, omtrent de inrich ting en werking van coöperatieve vereenigingen a. tot aankoop van grondstoffen b. tot aanschaffen van werktuigen? c. tot bewerken van grondstoffen d. tot verkoop van product en 4. Zijn wijzigingen en aanvullin gen noodig in de wet op de coö peratieve vereenigingen 5. Door welke'andere maatrege len kan liet credietwezen van de ambachtsnij veren bevorderdworden? II. Vertegenwoordiging van de ambachtsnij veren 1. Vinden de belangen der ambachtsnij veren een voldoende vertegenwoordiging in de Kamers van Koophandel 2. Zoo niet, is het gewenscht om aan de ambachtsnij veren een af zonderlijke vertegenwoordiging te geven, of verdient het de voorkeur, dat zij met den handeldrijvenden middenstand een gezamenlijke ver tegenwoordiging verkrijgen 3. Hoe is de vertegenwoordiging in te richten Welke moeten hare bevoegdheden zijn? III. Leerlingwezen 1 Is het wenschelijk het leer lingwezen te regelen bij de wet 2. Zoo ja, wat moet liet leerling contract inhouden en hoe is het toezicht te regelen op liet nakomen der bepalingen 3. Is een gezellen-examen in te stellen Zoo ja, hoe is dit te rege len, en wie moet het afnemen? 4. Dient op het gezellen-examen te volgen een meesters-examen Zoo ja, zijn aan het met goed gevolg afleggen van dergelijke examens voorrechten te verbinden? II. Hoe is den leerling de kennis bij te brengen, welke hij niet in de werkplaats kan verwerven? 2. Dient het aanvullend school onderwijs te zijn avond-onderwijs of dag-onderwijs? 3. Dient het schoolbezoek ver plicht te worden gesteld? Zoo ja, tot welken leeftijd? 4. In hoeverre kunnen patroons- leergangen bevorderlijk zijn aan de betere ontwikkeling van het leer lingwezen? III. Bij sommige bedrijven doet zich het verschijnsel voor, dat leer lingen geweerd worden, of slechts in beperkt getal worden toegelaten. Zijn hiertegen maatregelen te ne men? Zoo ja, welke? IV. Aanbestedingen: 1. Is het wenschelijk en mogelijk om meer dan tot nu toe hier te lande het geval is, de aanbestedin gen te splitsen naar de verschillende vakken II. Is het aan te bevelen om werken, welker aard zulks toelaat, bij toerbeurt toe te kennen aan de verschillende patroons volgens een vast te stellen tarief? 2. Op welke andere wijzen zijn de bezwaren tegen eene algemeene mededinging te ondervangen voor zooveel deze tot misstanden aan leiding geeft? III. Op welke wijze kan de rechts positie der onder-aannemers verbe terd worden? De Weldadigheidspostzegels. Volgens de jongste inlichtingen waren gisteren door het hoofdkan toor te Amsterdam afgegeven voor een bedrag van f9800 aan postze gels van 1 cent, die als bekend, 2 cent kosten; ongeveer f16,900 aan postzegels van 3 cent, die 6 cent kosten, en f36,200 aan postzegels van 5 cent, die 10 cent kosten. In totaal voor een bedrag van f62,900; terwijl er postzegels beschikbaar zijn tot een bedrag van f 180,000, waar van de helft ten goede komt aan de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. De Arasterdamsche Wethouder van P. W. Naar „de Telegraaf" van betrouw bare zijde verneemt, heeft de heer Serrurier, wethouder van Publieke Werken, het plan zijn wethouders schap neer te leggen, zoodra een nieuwe directeur van P. V., in de plaats van den heer Van Hasselt, zal zijn benoemd. Blijkbaar is reeds van gedachten gewisseld over zijn eventueel te be noemen opvolger, waarvoor we de namen hoorden noemen van de Raadsleden, de heeren mr. Caroli, Hendrix, Scheltema en Schut. Terwijl eergisteren pas een nieuwe wethouder van Onderwijs, de heer De Sauvage Nolting, door den Raad is benoemd, staat het college van B. en W. dus spoedig een tweede mutatie te wachten. Moord. Omtrent den moord te Andijk wordt aan de Ned. geschreven Nieuwjaarsdag te half drie ver scheen het parket van Alkmaar te MeJemblik om zich per rijtuig naar het naburige Andijk te hege ven, waar in den Oudejaarsnacht een moord is geschied. In de herberg van den heer J. Berkhout was in dien avond, te ongeveer 10 uur, een hevige ruzie tusscheu genoemden kastelein, diens vrouw en een commensaal, Ente Zwan. Na hevig gekrakeel onder ling, wegens wanverhouding dei- vrouw met den commensaal, schij nen dezen heiden den mail te heb ben doodgeslagen met een graaf (een puntige schop om het land om te spitten.) De hersenpan was geheel ge kloofd en daar de verslagene, een zeer oppassend man, vader van drie kinderen, zich nog heeft wil len verweren, schijnt een slag op de hand hem de muis te hebben doorgesneden. Hei, lijk was geheel en al onkenbaar. Nad daad heeft men het lijk ee*i eind verder aan den dijk neergelegd, waar het te ongeveer 4 uur in den. morgen werd gevonden door een naar de boerderij gaanden werkman, vader van den verdachten commensaal. Beiden, vrouw Berkhout en Zwan, zijn gevangen genomen, werden in verhoor genomen, wat alleen voor de vrouw drie volle uren duurde. Zwan is iu het brandspuithuisje opgesloten bij gebrek aan beter bewaarplaats hij maakte intusschen veel misbaar en zong„geef me nog een drupske" Met den trein van 9 uur vertrok liet parket weer van Medemblik. Woensdag keerde het terug met 2 doctoren, om het onderzoek voort te zetten. Dat liet geval groote verslagen heid teweeg bracht in de naburige gemeenten laat zich denken, daar een daad als deze in Hollands Noorderkwartier onbekend is. Ongelukkeu. Te Almelo is een jongmensch uit Friezenveen in het Ziekenhuis opge nomen, dat zich bij het Nieuwjaar- schieten met een pistool door de lin kerhand had geschoten. Men vreest, dat hij die hand zal moeten missen. Te Dordrecht heeft zekere Corneas van Antwerpen, werkzaam bij den Heer M. Linders, vier kinderen van den dood gered. Zij waren door het ijs gezakt en verkeerden door hef steeds verder afbrokkelen van het ijs in groot gevaar, terwijl niemand in de nabijheid was. Nog juist in tijds mocht Van Autwerpen er in slagen allen te redden. Ontrouwe dienaren. Vier spoorwegarbeiders van de H. I.J. S. M. te Amsterdam zijn wegens diefstal en heling van chocolade, uit den voorraad ter verzending aan de spoorwegmaatschappij toevertrouwde goederen, veroordeeld, ieder tot één maand gevangenisstraf. Op liet grensstation Esschen hij Rozeudaal is de rangeerder v. d. Riet hij het aankoppelen van wagens tusschen de buöëis bekneld geraakt waardoor hem de borstkas wrerd in gedrukt. De man laat eene weduw e met eenige kinderen achter. Op het stationsterrein te Maas tricht is bij het rangeeren een rij tuig ontspoord, ten gevolge waar van de heide hoofdsporen in de richting Viaé eenigen tijd vesperd waren. Gisternacht waren de sporen reeds weer in orde. HAAR COURANT TltKDKJÏ flGITE Mfl HON AGITATE. >r:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1